Projekt „Revitalizace parku U Zahrádkářské kolonie“
Projekt Integrace cizinců

Městská část

Volené orgány

ÚŘAD MČ Praha–Libuš

  

ÚŘEDNÍ HODINY

Pondělí:  8:00 - 12:00 13:00 - 17:30
Středa:    8:00 - 12:00 13:00 - 17:30

Adresa úřadu

Městská část Praha-Libuš
Úřad městské části Praha-Libuš
Libušská 35/200, 142 00 Praha 4 – Libuš
tel.: + 420 261 711 380
tel.: + 420 244 471 884
fax: + 420 241 727 864
e-mail: mc.libus@praha-libus.cz
IČ: 00231142
DIČ: CZ 00231142
ID schránka: u8xaktr
vymezovací obrázek

U nás - Časopis - 05/2007Kronika

ikonka KLUB JUNIOR - DĚTI FITNESS ANEB SPORTEM PROTI DROGÁM

Zážitky se soutěže v dětském aerobiku.

Dne 14. dubna 2007 se v Kladně konalo semifinálové kolo soutěže choreografií, kterou pořádá občanské sdružení Děti fitness aneb Sportem proti drogám. V letošním roce proběhl již 7. ročník této soutěže.
Soutěž Děti fitness aneb Sportem proti drogám vznikla v roce 1999. Hlavním cílem bylo, aby si mohly zasoutěžit všechny děti bez rozdílu výkonnosti a dovedností. Soutěž má dvě části - jednotlivců a hromadných choreografií. Probíhají na sobě nezávisle formou několika semifinálových a jednoho finálového kola. Děti soutěží s krátkými (cca 2 minuty) nacvičenými choreografiemi v různých stylech aerobiku, gymnastiky, hip hopu či tance. Mottem soutěže je, že „cvičit může každý bez rozdílu", a cílem je především nadchnout děti pro sport a pohyb vůbec. Hlavním kritériem hodnocení je nápad, vtip a nadšení dětí. Každým rokem se zúčastňuje stále více dětí a současně se zvyšuje i náročnost choreografií, které nás překvapily svou nápaditostí, precizním zvládnutím, přesností provedení pohybu a důslednou synchronizací.
Nejstarší dívky z kroužku aerobiku Klubu Junior, které měly svou soutěžní premiéru, se zařadily dle věkového průměru do soutěžní kategorie 10 - 13 let, která byla nejpočetnější a tvořilo ji 21 družstev. Přestože jsme na přípravu měly pouhý měsíc, dívky tvrdě a pilně trénovaly a na poslední chvíli si obstaraly stejné oblečení a doplňky, aby mohly předvést svou perfektně zvládnutou sestavu. Konkurence ovšem byla velká, nejen v naší kategorii se objevily i profesionální výkony. I když jsme nedosáhly na medailové pozice, jsem přesvědčena, že dívky si ze soutěže odvezly nejenom spoustu zážitků, chuť do dalších tréninků, ale také mnoho hezkých cen. Soutěž byla pro všechny velkým přínosem, získaly jsme zkušenosti a nápady, které určitě zužitkujeme nejen v naší pečlivé přípravě na příští ročník, ale i do dalších tréninků.

Bc. Eliška Froňková, instruktorka aerobiku, Klub Junior, tel. 776 018 191
Foto archív autorky


<< nahoru

ikonka ČIŠTĚNÍ ULIC

Městská část Praha-Libuš zakoupila multifunkční čisticí stroj, který už nyní denně pracuje v ulicích, které jsou ve správě naší městské části.

Od dubna mohou obyvatelé městské části Praha-Libuš pravidelně každý den vídat v akci úklidové vozítko, které systematicky projíždí a čistí všechny zpevněné komunikace na Libuši i v Písnici. Problém nastává v ulicích na sídlištích, konkrétně v ulici K Lukám, Zbudovská a Mirotická, kde kvůli velkému množství parkujících automobilů je čištění téměř nemožné.
Z tohoto důvodu byly stanoveny dny, ve kterých se budou tyto ulice čistit, a chtěli bychom poprosit všechny majitele automobilů, aby v uvedených dnech přeparkovali svá vozidla, a umožnili tak důkladné čištění.
V květnu se jedná o tyto dny:
7. 5. 2007 - ulice K Lukám + parkoviště (parkování je možné v ulici K Lukám u rodinných domků)
9. 5. 2007 - ulice Zbudovská a Mirotická (parkování je možné na parkovišti u ulice Novodvorská)

I do budoucna budou začátkem každého měsíce upřesněny termíny úklidu těchto ulic na sídlištích a doufáme, že se nám s pomocí obyvatel těchto lokalit podaří vyčistit i tyto problémové komunikace.
Čištění komunikací Ke Kurtům, Mezi Domy, Na Okruhu, U Bazénu, Výletní a Zahrádecká na sídlišti Písnice provádí Technické správa komunikací hl. m. Prahy, která je správcem těchto ulic. Čištění bude blokové - se značkami -  a bude probíhat 7. 5. a 25. 6. 2007.

Zuzana Kuryviálová, odbor životního prostředí a dopravy ÚMČ Praha-Libuš
Foto autorka


<< nahoru

ikonka SOKOL PÍSNICE - PÍSNICE VYHRÁLA 6:2

U prvního zápasu na písnickém hřišti na jaře jsem nemohl chybět. V pražské soutěži 2. tř skupiny C hrál Sokol Písnice s PSK Union B. Všichni z Písnice na to budou dlouho vzpomínat, protože výsledek 6:2 v náš prospěch je opravdu parádní.

Zdeněk Wertheim, doplněno FN
Foto Zdeněk Wertheim


<< nahoru

ikonka HŘIŠTĚ V ULICI K LUKÁM

Rekonstrukce hřiště v ulici K Lukám byla financována z grantu Magistrátu hl. m. Prahy částkou 700 000 Kč a z rozpočtu mětské části Praha-Libuš částkou 400 000 Kč. Na fotografiích je hřiště před opravou a po ní.

Text a foto Anna Rusiňáková, odbor životního prostředí a dopravy ÚMČ Praha-Libuš

<< nahoru

ikonka ZÁJEZD SENIORŮ DO LITOMĚŘIC

I v tomto roce uspořádala městská část Praha-Libuš jarní zájezd pro seniory, na který jsme vyjeli 5. dubna.
První zastávka byla na zámku v Ploskovicích, jen několik kilometrů od Litoměřic. V zámku jsme si prohlédli soubory obrazů, porcelánu a skla, které jsou doplněny nádhernými romantickými nástropními malbami českého malíře Josefa Navrátila a sochařskou výzdobou českého sochaře Václava Levého. Poseděli jsme v rozsáhlém zámeckém parku, kde se vznešeně procházeli krásní pávi. Kdo měl zájem, mohl si koupit na výstavě, která právě na zámku probíhala, velikonoční pomlázku, barvená vajíčka i jiné zajímavosti na Velikonoce.
Na oběd jsme už byli v královských Litoměřicích, kde si pak každý sám mohl prohlédnout město nebo jen posedět na náměstí u kašny nebo u kávy a poháru v některé z litoměřických cukráren.
Odpoledne už patřilo Zahradě Čech, kde na výstavišti nabízeli vše pro zahrádkáře - sazenice, skalničky, okrasné dřeviny, ovocné stromky, ale i přírodní léčiva, proutěné zboží a vybavení zahrad.
Díky hezkému počasí a dobré náladě všech se výlet vydařil a už se těšíme na další podzimní zájezd.

Eva Cochová
Foto Jarka Klemešová


<< nahoru

ikonka SVÁTEK ŽEN

Výbor Českého svazu žen v Libuši uspořádal 17. března 2007 u příležitosti Mezinárodního dne žen společné posezení v restauraci U Vokouna v Písnici. V sále se sešlo kolem stovky hostů, tedy asi dvojnásobek toho, v jaký zájem organizátoři doufali. O programu ve verších vypovídá paní Malcová, fotografie dokreslují náladu.

(kvá)
Foto Eva Fortinová


<< nahoru

ikonka MŠ MEZI DOMY - BĚHÁNÍ POD BAREVNOU PLACHTOU

Jako každý rok na jaře i letos 21. března pozvaly p. učitelky z MŠ Mezi Domy všechny rodiče do Sokolovny na Libušské ulici, aby jim ukázaly, jak jejich děti tráví čas v tělocvičně, jak zvládají cvičení na různých nářadích a co všechno už umí.
Děti byly rozděleny do několika skupinek a postupně se vystřídaly v cvičení na gymnastických kruzích, švédské bedně, žebřinách, hrazdě, trampolíně a lavičce. Na závěr si ještě užily lezení v dlouhém látkovém tunelu a běhání pod velkou barevnou plachtou, vznášející se nad jejich hlavami jako padák. Tělocvična se v to odpoledne v očích rodičů na chvíli proměnila v olympijský stadion a děti v opravdové sportovce. Nezáleželo na tom, jestli zvládají cvičení dokonale (i když byli všichni hrozně šikovní). Důležitá pro rodiče byla radost v očích dětí, chuť, s jakou cvičily, a jejich pocit hrdosti, když jsme je za předvedený výkon chválili.
Chtěla bych při této příležitosti poděkovat všem p. učitelkám z naší mateřské škole za péči, kterou dětem věnují, a mnohdy nadstandardní přístup k využití času stráveného ve školce. Rodiče jsou vděčni za všechny aktivity, které nejsou jejich povinností, a přesto se do nich s chutí pouštějí.

Martina Matušeková, K Novému sídlišti

<< nahoru

ikonka RYBÁŘI V PÍSNICI

Rybáři místní skupiny Písnice hodnotili 22. března 2007 svoji činnost za uplynulý rok. Místní skupina Písnice pod vedením p. Libora Zedníka spadá pod Místní organizaci Českého rybářského svazu v Praze 4 - Michli. Na výroční schůzi MS Písnice, která má celkem 78 členů, což je o šest méně než loni, byla velmi malá účast. Za Místní organizaci v Praze 4 - Michli se účastnil její starosta p. Marhoul. Schůze zhodnotila aktivitu členů, odpracované brigádní hodiny na údržbě rybníků i celkové počty nasazených a chovaných ryb. Pro nepříznivý stav vody nebylo možné nádrž v Písnici na podzim 2006 slovit, a proto byl výlov naplánován a uskutečněn 24. března 2007. V rámci celé MO Praha 4 - Michle bylo sloveno celkem 108 q ryb, z toho z nádrže v Písnici 40 q ryb. Slovené ryby byly převezeny na sportovní revír Vltava 5 a 6. Výlovu se v hojném počtu účastnili členové MS Písnice, MO Praha 4 - Michle a nechyběl ani zástupce ČRS a starosta Libuše p. Mráz. Výlov se i přes chladnější počasí vydařil.

Podklady: starosta MS Písnice p. L. Zedník
Text a foto J. Češka


<< nahoru

ikonka SDH PÍSNICE - V HOŠTICKÉ HOŘELO, HNED DVAKRÁT

Minulé dny byly ve znamení dvou požárů na jednom a tom samém místě. Jednalo se o pozemek, resp. budovu v Hoštické ulici. Poprvé zde zasahovali hasiči v pondělí 2. dubna v ranních hodinách. Došlo k požáru domku, který obývají bezdomovci. Po likvidaci požáru a dohašovacích pracech, bylo nalezeno ohořelé tělo v půdním prostoru. K tomuto požáru naše jednotka nebyla povolána na základě rozhodnutí operačního důstojníka, vzhledem k době, kdy byl požár nahlášen, tj. v 5.30 ráno.
Podruhé zde hasiči zasahovali v pondělí 9. dubna v 11.40, kdy došlo k zahoření porostu v rozsahu cca 2 x 3 metry. Jednotka opět nebyla povolána, tentokrát z důvodu malého rozsahu a okamžité lokalizace požáru.
Ve dnech 1. a 2. dubna jednotka cvičila u přehrady v bývalém libušském lomu dálkovou dopravu vody. Dále se dva členové jednotky zúčastnili školení požárních preventistů. 
  

Martin Volkán, SDH Písnice
http://sdhpisnice.cz/


<< nahoru

ikonka ZE STAROSTOVA ZÁPISNÍKU

Zdravím věrné čtenáře měsíčníku U nás. Dovolte, abych vás seznámil s některými postřehy z minulého měsíce.
Středa 21. březen. Proběhlo třetí zasedání Zastupitelstva MČ Praha-Libuš v tomto roce. Při interpelaci občanů vystoupil p. ing. Bagin jako zástupce občanského sdružení Rodinné domy. Upozornil zastupitele na výstavbu, kterou chystá firma Ekospol v lokalitě mezi ulicemi Švihovská a V Zákopech, a to hlavně na rozdíly mezi projektem, který byl předložen městské části (na jeho základě byla vytvořena jistá dohoda mezi firmou Ekospol, sdružením Rodinné domy a městskou částí Praha-Libuš doložená zápisem), a projektem, který je předložen na stavebním úřadu. Po rušné diskusi jsem požádal tajemníka úřadu, aby prověřil tuto informaci a přislíbil jsem zástupcům sdružení, že zprostředkuji schůzku mezi firmou Ekospol a sdružením Rodinné domy. Jedním z bodů jednání také byl souhlas zastupitelů se zveřejňováním hlasovacích protokolů, které budou k dispozici na webových stránkách městské části Praha-Libuš, aby se mohl každý občan podívat, jak který zastupitel hlasoval k jednotlivým bodům programu. Myslím si, že je správné, aby občané věděli, jak hlasují lidé, které volili.
Sobota 24. březen. Byl jsem pozván na valnou hromadu TJ Sokol Libuš. Rád bych touto cestou za pozvání poděkoval. Musím konstatovat, že v dnešní době není jednoduché udržet organizaci, která nabízí našim dětem i dospělým sportovní aktivity ve volném čase a je financována za pomoci členských příspěvků a sponzorských darů.
Sobota 24. březen. Rovněž jsem byl pozván na výroční schůzi libušských holubářů, kteří slavili 70 let od založení. Bylo mi ctí předat jim k tomuto významnému jubileu pohár městské části. Při této příležitosti jsem všem popřál mnoho dalších úspěchů a nové mladé členy, aby tato hezká činnost měla pokračovatele.
Úterý 27. březen. S potěšením jsem předal malý dárek dvěma žákům z osmé třídy ZŠ Meteorologická za jejich počítačovou animaci projektu dvou stanic metra. Pravděpodobně budou umístěny v lokalitách u budovy Eltoda u Novodvorské ulice a u Kunratické spojky. Žáci tím prezentovali své představy blízké budoucnosti. Mám radost, že vnímají obec, kde žijí, a že při současném rychlém tempu života se dokázali nad věcí zamyslet. Rozhodl jsem se, že kopii projektu obou žáků pošlu vedení pražského dopravního podniku s patřičným komentářem. Tím také částečně upozorníme na absenci této dopravy v naší městské části.
Čtvrtek 29. březen. Bylo mi ctí opět přivítat nové občánky z Libuše a Písnice. Takovéto akce mě vždy pozitivně naladí a potěší.
Pondělí 2. duben. Navštívil jsem Mgr. Dykasta, ředitele bytového odboru Magistrátu hl. m. Prahy. Požádal jsem o pomoc při řešení problému školnických bytů v ZŠ Meteorologická a v MŠ Ke Kašně. Oba školnické byty jsou v současné době obývány na základě smluv z minulosti. Jejich obyvatelé však nevykonávají školnickou práci. Městská část potřebuje tyto byty pro školníky ve funkci. Pan ředitel přislíbil pomoc a domluvili jsem se na dalším postupu. Dle mého názoru by školnický byt měl vždy obývat školník, který vykonává tuto funkci.
Středa 4. duben. S místostarostou ing. Lenkou Koudelkovou jsme navštívili starostu Prahy 8 pana Noska. Při této příležitosti jsme si prohlédli dva domy s pečovatelskou službou a rehabilitací, které jsou určeny pro tamní seniory, abychom měli inspiraci pro naše nově vznikající zařízení - dům s chráněnými byty, který se staví při ulici Generála Šišky v blízkosti ZŠ Meteorologická.
Pátek 13. duben. Slavnostně jsem předal Městské policii dva bicykly, které jim darovala firma Emap. Děkuji za to a doufám, že kola strážníkům v naší městské části pomohou při jejich činnosti. Pondělí 16. duben. Navštívil mne nově zvolený Dětský parlament ZŠ Meteorologická, který jsem řádně uvítal v prostorách městské části. Předmětem naší schůzky byla domluva o spolupráci. Byla také provedena volba předsedy Dětského parlamentu a jeho zástupce. Myslím, že to prospěje a přiblíží úřad a jeho činnost mladým lidem, kteří poznají chod a význam místní správy.
Podařilo se zpříjemnit žití nově zrekonstruovaným sportovištěm při ulici K Lukám, které je určeno pro volný čas dětí i dospělých za pomoci získaného grantu.
Závěrem mi dovolte popřát vám mnoho jarního hřejivého sluníčka a pohody v měsíci nejen překrásné zeleně, ale i lásky.

Petr Mráz, starosta městské části Praha-Libuš, 17. dubna 2007

<< nahoru

ikonka ZŠ METEOROLOGICKÁ - HURÁ, JARO JE TADY ANEB VELIKONOCE

Velikonoce za dveřmi

V pondělí 26. 3. jsme jeli do divadla do Modřan. Představení bylo o Velikonocích a velikonočních zvycích. Víme, co znamená kýchavá, smrtná nebo květná neděle. Také jsme soutěžili, Martin z naší třídy vyhrál, znal nejvíce rostlin. Měli jsme radost. Zazpívali jsme si písničky a moc se nám to líbilo.

Žáci 2.A a Jana Vránková, učitelka, ZŠ Meteorologická        

Kraslice ve školce

V úterý 3. dubna proběhla v Mateřské škole Lojovická příjemná akce, při které rodiče s dětmi měli možnost vyrobit si velikonoční kraslice. Pro všechny zúčastněné byla připravena spousta materiálu, a tak přišlo na svět mnoho krásných, ale hlavně originálních kraslic - od klasického barvení přes ubrouskovou metodu, až po nalepování barevné drtě, barevného papíru, látky, ale i různých těstovin. Děti i rodiče se snažili a byli s výrobou kraslic zaujati natolik, že jsme se ani nenadáli a blížil se večer. Děti neskrývaly radost a hrdě si odnášely domů barevné kraslice. Je zřejmé, že pro rodiče i děti to bylo příjemné odpoledne a navíc společným výrobkem mohou zkrášlit svůj domov nebo jím obdarovat své nejbližší.

L. Martinová, MŠ Lojovická

O nejhezčí kraslici

Všichni jsme prožili veselé Velikonoce a s dobrou náladou jsme se po velikonočních prázdninách vraceli do školy. Na úterý 10. 4. paní učitelka vyhlásila soutěž O nejhezčí kraslici 2.A. Kdo chtěl, přinesl vajíčko vykoledované nebo vlastnoručně ozdobené. Sešlo se jich dost a práce poroty nebyla snadná. A kdo nakonec zvítězil? Přece všichni kdo se soutěže zúčastnili!

Žáci 2.A a Jana Vránková, učitelka,  ZŠ Meteorologická


<< nahoru

ikonka JARNÍ PŘIVÍTÁNÍ NEJMENŠÍCH OBČÁNKŮ

Dne 29. března 2006 slavnostně přivítal pan starosta Petr Mráz do naší městské části Praha-Libuš 21 nových občánků:
Ve 14 hodin - Denise Červinku, Viktorii Ulrychovou, Matěje Pošmourného, Lenku Prchlíkovou, Barboru Houskovou, Philippa Silvan Fischbachera, Františka Pechra, Barboru Kvášovou, Patrika Růžičku, Valentýnu Pačesovou, Annu Petrákovou a Alenu Křemenovou.
V 15 hodin - Ondřeje Lejčka, Tomáše Rejhona, Adélu Mašínovou, Ondřeje Vrňatu, Veroniku Peleškovou, Jana Pecinu, Anežku Hrochovou, Jana Krejču a Valerii Jakimičovou.
Děti z mateřské školy K Lukám zazpívaly a zarecitovaly básničku svým budoucím kamarádům pod vedením paní učitelky Hany Rutové. O fotografickou dokumentaci se postarala paní Findejsová z Prahy 12.
Po proslovu pana starosty obdrželi rodiče dětí pamětní list, zlatý přívěsek, hračku, pamětní knížku a maminky květiny.
Přejeme dětem a jejich rodičům hodně šťastných chvilek, které budou společně prožívat.

Jaroslava Klemešová, humanitní odbor ÚMČ Praha-Libuš
Foto Hana Findejsová


<< nahoru

ikonka ZŠ METEOROLOGICKÁ - ÚSPĚCHY A RADOSTI DĚTÍ Z LIBUŠSKÉ ŠKOLY

Matematické snažení
Pythagoriádě, kde se soutěžilo ve dvou kategoriích (celkem 28 žáků), se na postupovém místě se umístila Valentýna Janů ze 6.A a Tom Lap Duong ze 7.A. Termín obvodního kola je 25. 4. 2007. Blahopřejeme!
V soutěži Matematický klokan soutěžilo celkem 106 žáků ve 4 kategoriích. Výsledky jsme odeslali ke zpracování a čekáme, jak se umístíme ve srovnání s ostatními školami.
 
Nejlepší řešitelé
 
 
 
Kategorie
Jméno
Příjmení
Třída
Body
Cvrček
Filip
Hájek
3.A
38
 
Filip
Kopecký
3.B
28
 
 
Abigail
3.C
25
 
Václav
Bouška
3.B
25
 
 
 
 
 
Klokánek
Michal
Křepinský
4.C
74
 
Víťa
Dinh Viet Tiep
5.B
61
 
Tony
Manh Nguyen Duc
5.A
59
 
 
 
 
 
Benjamín
Tom
Duong
7.A
53
 
Milan
Nguyen
6.A
37
 
Martin
Korbel
7.A
33
 
Iveta
Dinh Ha
7.A
33
 
 
 
 
 
Kadet
Aneta
Čamová
9.A
66
 
Kryštof
Štafl
8.B
59
 
Eliška
Bartošová
9.B
38
Monika Exnerová
 
Zeměpisné soutěžení
Školního kola zeměpisné olympiády se zúčastnilo celkem  67 žáků a do obvodního kola postoupili dva vítězové z každé kategorie. Za kategorii A soutěžil pouze Jiří Kyselák a obsadil 7. místo. Za kategorii B soutěžil Petr Stacho, skončil 13., a Martin Korbel na 16. místě.
V kategorii C Tonda Doan byl 18. a Jana Petrovičová na 22. místě. Vyzkoušeli si své vědomosti, práci s atlasem a orientaci na turistické mapě. Turistická mapa byla největším oříškem pro všechny soutěžící v obvodním kole. Přesto blahopřejeme!
Monika Exnerová
 
Eurorebus
Po více než půlročním snažení jsme se dočkali krajského kola zeměpisné soutěže. Trojice soutěžících z Prahy, Středočeského kraje a okresů Liberec a okolí se utkali ve vědomostním testu. Naši zástupci kategorie ZŠ01 skončili na 9. (7.A) a 21.místě (6.B). Trojice kategorie ZŠ02 obsadily 11. (8.B) a 42. místo (8.A). Než byly výsledky vyhlášeny, soutěžící za odměnu shlédli film o žralocích. Zájemci se také utkali ve vědomostním rozstřelu a vítěz si vyzkoušel rychlou jízdu na počítačovém trenažéru. Probíhaly též další drobné soutěže. Celý den byl příjemně strávený a určitě nás navnadil i pro příští rok.
Monika Exnerová  

Obvodní kolo olympiády v českém jazyce
Obvodní kolo olympiády v českém jazyce v Praze 4 se konalo dne 3. 3. 2007 v budově DDM  Jižní město. Celkem se zúčastnilo 24 žáku z 12 škol. Žáci na prvních třech místech postupují do dalšího kola. Z naší školy se umístila Zuzana Hunalová s 19 body na 7. - 9. místě a Alena Füllsacková s 15 body na 17. - 18. místě. Jako náhradník našich postupujících byla Alena Klčová. Na olympiádu nás doprovázel Pan učitel Martin Farkaš.
Po soutěži jsme měli krátký rozchod (KFC J) a poté jsme šli domů.
Alena Füllsacková a Alena Klčová, 8.A  
 
Výlety 7.A pokračují!
Tentokrát jsme se vydali ke klášteru Na Slovanech, kterému se říká Emauzy. Stojí skoro naproti Palackého mostu na náměstí Pod Emauzy. Ještě že je pan učitel tak vytrvalý -
když jsme se vraceli, tak jsme šli na tramvaj až k Národnímu divadlu a po cestě jsme ještě krmili labutě. Konec výletu byl jako vždy u školy. Už se těšíme na další.
Daniel Rantoš
Foto autor
  
Další akce školy
Dne 19. 4.se žáci 6. a 7. tříd zúčastnili hudebního pořadu O historii tance v Braníku.Téhož pořadu se 24. 4. zúčastnili  3., 4. a 5.třídy a 26. 4. žáci 8. a 9. třídy.
Ve středu 25. 4. se 101 žáků 2. stupně rozhodlo navštívit divadelní představení Malované na skle v divadle Na Fidlovačce.
Do Austrálie nás 2. 5. v rámci projektu Planeta Země 3000 přenese Modřanský biograf.
Zapsala Monika Exnerová


<< nahoru

ikonka ZŠ PÍSNICE - DEN ZEMĚ: DOBRÝ START

Naši žáci se zúčastnili první akce z programu Dne Země už 4. dubna. Za pomoci profesionálních sadařů zasadili na pozemku školy dva stromy. Školní zahradu teď zdobí sakura a symbol našeho státu - lípa. Sázení zaujalo nejvíce naše nejmladší děti. Vydatně pomáhaly sadařům a o vše se zajímaly.

Na škole už také probíhá výtvarná soutěž s ekologickou tematikou. Vyhlásili ji žáci čtvrtého ročníku.
Všichni žáci i rodiče, kteří se mohou účastnit, se rozhodli 19. dubna uklízet školní zahradu. Letošní zima byla k přírodě šetrná, ale stejně nás čekala dost práce. Po úklidu jsme si naplánovali vyjít k rybníku zvanému Kalibárna, kde se skupiny žáků na připravených stanovištích mohou vyzkoušet své znalosti o přírodě a její ochraně. Na závěr jsme připravili vyhodnocení družstev a vyhlášení vítězů výtvarné soutěže.
Doufáme, že se budou naše děti chovat šetrně k přírodě stále a Den Země je pro ně dobrým startem.
A co nás ještě čeká?
Žáci první třídy se chystají za Hurvínkem a Spejblem do divadla. Třeťáci a čtvrťáci si obohatí své znalosti angličtiny v divadle a 11. května se rozjedou na kolech po dopravním hřišti, aby si v praxi připomněli bezpečnost na silnici a nikdy nebyli účastníky dopravní nehody.

Iva Šídlová
Foto Jiří Koller


<< nahoru

ikonka ZŠ METEOROLOGICKÁ - VZNIK ŽÁKOVSKÉHO PARLAMENTU

Pro větší zapojení mladých lidí do dění v obci vzniká na naší škole žákovský parlament. Členové byli voleni z řad zástupců pátých až devátých tříd. Dne 4. dubna se na žákovské radě uskutečnilo hlasování. Každý předseda a zástupce třídy volil dva žáky, o kterých si myslí, že by mohli zastupovat celou naši školu. Po sečtení hlasů to dopadlo, jak ukazuje tabulka.
S dětmi se bude pravidelně scházet pan starosta, první schůzka se uskutečnila 16. dubna.
Připravily Monika Exnerová, učitelka, a Martina Exnerová, 6.B
  

<< nahoru

Radnice

ikonka UPOZORNĚNÍ PRO MAJITELE PSŮ

Ekonomický odbor Úřadu MČ Praha-Libuš upozorňuje držitele psů, že dne 16. 5. 2007 bude probíhat očkování psů, a to v době:
15.00 - 16.30 před Úřadem MČ Praha-Libuš, Libušská 35, Praha 4 - Libuš
17.00 - 19.00 před prodejnou Zoo Haus, Libušská 313, Praha 4 - Písnice

Hana Malátková, ekonomický odbor ÚMČ Praha-Libuš


<< nahoru

ikonka BEZPLATNÁ PRÁVNÍ PORADNA

Úřad městské části Praha-Libuš sděluje, že od poloviny měsíce května bude v prostorách úřadu městské části poskytovat JUDr. Daniela Černá bezplatnou právní pomoc pro občany městské části Praha-Libuš. V době uzávěrky tohoto čísla časopisu U nás nebyl bohužel znám přesný termín začátku této bezplatné poradny, nicméně v okamžiku jeho stanovení bude vše zveřejněno na webových stránkách MČ Praha-Libuš - http://www.praha-libus.cz/.

Tomáš Hejzlar, tajemník ÚMČ Praha-Libuš

<< nahoru

ikonka ZPRÁVY Z JEDNÁNÍ RADY

Výtah z usnesení Rady MČ Praha-Libuš v období od 7. 3.  do 3. 4. 2007. Plná znění jsou k dispozici na Úřadu městské části Praha-Libuš. (Na internetových stránkách Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního  - http://nahlizenidokn.cuzk.cz/ - jsou v omezené podobě veřejně dostupné údaje o parcelách a budovách zapsaných v katastru nemovitostí.)

Rada městské části Praha-Libuš:

 • Souhlasí se zaslepením východního vyústění ul. Na Domovině (u garáží) na ul. Dobronickou a srealizací náhradního napojení přes ul. Mílová a pověřuje odbor životního prostředí a dopravy Úřadu městské části Praha-Libuš zasláním dopisu odboru městského investora Magistrátu hl. m. Prahy a firmě Zavos se žádostí ovypracování projektové dokumentace nové autobusové zastávky včetně zaslepení a nového napojení ulice Na Domovině a realizaci této stavby vdalší etapě rekonstrukce ulice Dobronická.
 • Bere na vědomí inspekční zprávu České školní inspekce zprovedené kontroly dne 6. 2. 2007 vMateřské škole Mezi Domy.
 • Bere na vědomí výroční zprávu projektu Zdravá Libuš a Písnice a místní Agendy 21 za rok 2006, a schvaluje Akční plán procesu místní Agendy 21 pro rok 2007, který je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Schvaluje uzavření Smlouvy o zveřejnění inzerce do Zlatých stránek a pověřuje starostu Petra Mráze podpisem smlouvy, která je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Schvaluje uzavření Dodatku č. 4 ke Smlouvě o umístění vysílače mobilního operátora Telefónica O2 Czech Republic, a. s., na ZŠ L. Coňka a pověřuje starostu Petra Mráze podpisem dodatku, který je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Souhlasí súpravou chodníku vulici KLesu dle výkresu „ulice KLesu - prostor u zástavby Akroreal. Úprava šířky chodníku" z02/2007, který je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Souhlasí se stavbou komunikace - obratiště aut s parkovištěm na pozemku p.č.980/6, k.ú. Písnice (na konci ul. Libušská před vjezdem do Písnických zahrad), který je dle Územního plánu Hl. m. Praha v území s funkčním využitím NL (přírodní nelesní plochy), resp. ZMK (zeleň městská a krajinná), astavba parkoviště je zde přípustná pouze výjimečně.
 • Schvaluje koupi osobního vozidla Škoda Fabia Classic Combi dle předložené nabídky Ben Car, s.r.o., a schvaluje uzavření smlouvy, která je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Schvaluje provedení oprav vnitřního osvětlení vobjektu patrových garáží vul.Dobronická, č.p. 694, dle nabídky, která je přílohou tohoto usnesení.
 • Souhlasí spoužitím investičního fondu MŠ Lojovická do výše 145 tis. Kč napořízení herních prvků (skluzavky, houpačky).
 • Schvaluje rozpočtový výhled MČ Praha Libuš na rok 2008 - 2012 dlepřiložené přílohy.
 • Schvaluje smlouvu o uzavření budoucí smlouvy o zřízení věcného břemenekpozemkům parc. č. 1150 a 1151 vk.ú. Libuš (ulice Hvězdonická a Na Musilech) uvedených na listě vlastnictví pro obec Praha, k.ú. Libuš, ve vlastnictví hl. m. Praha, svěřeno městské části Praha-Libuš sPRE distribucí, a.s., za úplatu, a to za 18450 Kč plus 19% DPH. Pověřuje starostu pana Petra Mráze podpisem smlouvy, která je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Schvaluje dodatek č. 3 pro stavební akci „Oranžové hřiště - Skalská ulice" a pověřuje starostu podpisem tohoto dodatku, který je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Souhlasí spojmenováním přístupové komunikace kobjektu domu schráněnými byty a kanglické škole vk.ú. Libuš - U Liščích děr.
 • Schvaluje uzavření mandátní smlouvy na výuku anglického jazyka sMgr.Ninou Ludvíkovou pro Klub Junior a pověřuje starostu Petra Mráze podpisem této smlouvy, která je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Schvaluje prohlášení o realizační a finanční participaci na projektu Zelená zóna Písnice 2007 - dotační program 5 P pro Prahu, které je nedílnou součástí tohoto usnesení, a souhlas vlastníka, který je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Bere na vědomí informaci o stavu návrhu na změnu územního plánu - přeložka vedení 4x110 kV Chodov - Lhotka, Řeporyje včásti k.ú. Písnice a zástupce starosty Ing. Pavla Macháčka jednáním sPRE, a.s. odokončení studie - varianty přeložení vedení - tak, aby výsledkem byla jedna trasa přeložky.
 • Bere na vědomí výsledek hospodaření školských zařízení za rok 2006 a schvaluje návrh na rozdělení hospodářského výsledku do peněžních fondů tak, jak je uvedeno vpříloze tohoto usnesení.
 • Souhlasí sopravou chodníku na pozemku par. č. 921/13, k.ú. Písnice, vulici U Bazénu. Vybrala jako nejvhodnější firmu SSŽ, a.s., za cenu 103 165 Kč vč. DPH. Pověřuje starostu Petra Mráze podpisem smlouvy, která je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Schvaluje smlouvu o zřízení věcného břemene sTelefónica O2 Czech Republic, a.s., k pozemkům parc. č. 895/1, 1057/24, 1057/25, 1058 k.ú. Libuš (ul. KLesu a U Vodojemu), uvedené a zapsané na listu vlastnictví 849, obec Praha, k.ú. Libuš, za účelem zřízení a provozování vedení veřejné telekomunikační sítě vrámci stavby „PH4, KLesu, 15 RD, P-033-2-1072" a pověřuje starostu kpodpisu smlouvy, která je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Souhlasí s proplacením faktury ve výši 92 229,80 Kč firmě SSŽ za vícepráce vzniklé v souvislosti s výstavbou cyklostezky v ulici Zátoňská.
 • Rada městské části Praha-Libuš schvaluje tyto zásady pro zřizování věcných břemen k nemovitostem, jež má ve své správě:

  1. Věcné břemeno se zřizuje jako úplatné.
  2. Cena věcného břemene bude určena znalcem dle zásad uvedených v ustanovení § 18 zák. č. 151/1997 Sb., zákon o oceňování majetku v platném znění. Znalecký posudek nechá vypracovat oprávněný z věcného břemene.
  3. Cena věcného břemene se vypočte jako pětinásobek simulovaného ročního nájmu dotčeného pozemku. Je určena z ceny pozemku, určené dle cenové mapy stavebních pozemků na území hl. m. Prahy, nebo podle cenového předpisu platného ke dni ocenění tras, kde ceny stavebních pozemků nejsou cenovou mapou určeny a nebo u pozemků jiných než stavebních.
  4. Cena věcného břemene vypočtená dle znaleckého posudku je bez DPH. DPH bude k ceně připočtena a budoucí oprávněný je povinen cenu včetně DPH uhradit do 21 dnů ode dne doručení faktury.
  V případě pochybnosti se má za to, že k doručení faktury došlo třetí pracovní den po jejím odeslání. Za den úhrady faktury se považuje den připsání příslušné částky na účet povinného z věcného břemene. Pro případ prodlení se zaplacením ceny se budoucí oprávněný zavazuje zaplatit budoucímu povinnému smluvní pokutu ve výši 0,1 % z dlužné částky za každý den prodlení. Povinný vystaví pro oprávněného řádný daňový doklad dle zákona o DPH č. 235/2004 Sb. v platném znění s datem uskutečnění zdanitelného plnění ke dni doručení návrhu na vklad do katastru nemovitostí.
 • Schvaluje smlouvu o poskytnutí programového vybavení značky Datacentrum a jeho servisu a pověřuje starostu Petra Mráze podpisem této smlouvy, která je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Schvaluje nájemní smlouvu na vozidlo Ford Transit, která je nedílnou součástí tohoto usnesení, a pověřuje starostu Petra Mráze podpisem této smlouvy.
 • Bere na vědomí zahájení zjišťovacího řízení, posouzení vlivů na životní prostředí dle zákona č. 100/2001 Sb. vplatném znění - bytový areál Nový park - Písnice, VZákopech, Švihovská. Zpředloženého oznámení záměru dle přílohy č. 3 kzákonu č.100/2001 Sb. vplatném znění, zpracovaném K+K průzkum, s.r.o., březen 2007, nevyplývá, že dojde kměřitelnému zhoršení stavu životního prostředí vdané lokalitě. Schvaluje, aby vyjádření MČ Praha-Libuš (jako územně samosprávního celku) obsahovalo požadavek na doplnění o vliv na obyvatelstvo (výstavba bytových domů je novým prvkem ve stávající zástavbě RD) a včásti doprava posouzení vlivu nárůstu dopravy vLibušské ulici (je provedeno posouzení pouze vulici VZákopech a Švihovská).
 • Souhlasí sposkytnutím finančního daru TJ Sokol Libuš ve výši 50 000 Kč.
 • Souhlasí sposkytnutím finančního daru pro dva občany městské části Praha-Libuš vcelkové výši 2000 Kč na pobyt ve škole vpřírodě.

K tisku připravili Tomáš Hejzlar a Pavla Jedličková


<< nahoru

ikonka REFERENT HO


<< nahoru

ikonka KTERÁ STUDNA POTŘEBUJE POVOLENÍ

 1. Povolení kčerpání vody nepotřebují majitelé studní, které byly vybudovány před rokem 1955. Skutečnost, zda byla studna vybudována před rokem 1955 musíte prokázat pouze v případě kontroly zvodoprávního úřadu nebo při prodeji nemovitosti.
 2. Majitelé studní vybudovaných  po roce 1955 povolení k čerpání vody ze studny potřebují. Tato povinnost  však s sebou nese i právo na náhradní zdroj vody v případě, že Vám někdo v okolí takzvaně „strhne pramen".
 3. Majitelům studní, kteří vodu používají k podnikání (týká se i malých živnostníků) toto povolení zaniká začátkem roku 2008, a proto mají povinnost zažádat si o prodloužení povolení u příslušného vodoprávního úřadu. (Povinnost zažádat si o prodloužení  nemají podnikatelé, kteří získali povolení k čerpání vody po 1. lednu 2002.)
 4. Majitelé studní u rodinných domů, kteří užívají vodu ze studny jen pro svou domácnost žádat o prodloužení povolení nemusí. V povolení však musí být přímo uvedeno, že studna slouží pouze pro domácnost.

Bližší informace získáte na vodoprávním úřadu.
Vodoprávní úřad pro městskou část Praha-Libuš sídlí na adrese Cílkova 796, Praha 4, tel. 261 710 375.       

Jana Drobílková, odbor životního prostředí a dopravy ÚMČ Praha-Libuš


<< nahoru

Téma

ikonka ANKETA - ZASTUPITELÉ MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA-LIBUŠ

Vážení čtenáři, obrátili jsme se s několika anketními otázkami na zastupitele městské části Praha-Libuš, kteří byli zvoleni v komunálních volbách 2006. Otázky jsme předali 29. března sekretariátu úřadu městské části s prosbou o postoupení všem zastupitelům s tím, že uzávěrka nejbližšího čísla je 15. dubna. V redakční radě jsme se dohodli, že odpovědi budou otištěny v pořadí, v jakém dojdou do redakce. Požádali jsme o rozsah maximálně do 2500 znaků (písmen), což odpovídá zhruba polovině tiskové stránky. Dále jsme se v redakční radě dohodli, že odpovědi otiskneme v té podobě, v jaké došly, tj. nebudeme provádět redakční úpravu textů.
Do uzávěrky 15. dubna došly redakci odpovědi pouze od tří zastupitelů. Děkujeme jim, že si udělali čas a blíže se představí  prostřednictvím místního časopisu občanům. Těšíme se, že v dalším čísle budeme moci čtenářům nabídnout anketní odpovědi dalších zastupitelů. Odpovědi jsou doplněny portréty zastupitelů z internetových stránek městské části.
Hana Kolářová, šéfredaktorka

PhDr. Pavla Jedličková
Funkce v Zastupitelstvu MČ Praha-Libuš:
Předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání

Co by o vás ještě občané měli vědět? (stav, děti, věk, profese, záliby apod.)
Měli by o mě hlavně vědět, že už tady bydlím dlouho a ještě dlouho tady chci bydlet. Proto chci, aby se nám tady žilo dobře. A z mého soukromí? Je mi 33 let, dělám manažerku  vnějších vztahů v jedné velké finanční společnosti a, když mám čas, ráda čtu, chodím do divadla a na výstavy, střílím a jezdím na koni a miluji vážnou hudbu a procházky v přírodě.

Proč jste se rozhodla jít do voleb a přijmout funkci zastupitelky?
Rozhodující byl pocit otrávenosti z toho, co se v politice děje a kdo se v ní pohybuje. Politika mě vždycky zajímala, politologii jsem ostatně vystudovala na univerzitě a to, co jsem dělala, s politikou souviselo. Tak jsem si řekla, že svůj pocit otrávenosti zkusím přetavit v něco pozitivního a do politiky  vstoupím. A to na komunální úrovni, kde by měl mít člověk více možností něco ovlivnit a něco konkrétního udělat. Jestli je tomu skutečně tak, na to se mě zeptejte za čtyři roky.

Jak se vám líbí v Libuši či Písnici?
Moc, a to už dvacet let, protože to je bydlení v zeleni. Vedle je Modřanská rokle a za rohem lesy, pole a louky. Tady bydlíte ve velkoměstě, a přesto na vesnici. Můžete využívat výhod obou.

Čeho chcete během tohoto funkčního období v obci dosáhnout?
Chtěla bych, aby tým lidí, které jsem si vybrala do výboru, a kteří si zároveň tím, že do výboru šli, vybrali mě, přispěl ke konsolidaci školství v naší městské části a k vypracování životaschopné koncepce jeho rozvoje. Protože vzdělání je vedle slušného vychování, užitečných rad pro život a základních civilizačních hodnot to nejdůležitější, co můžeme našim dětem dát do vínku.

Co právě děláte pro občany v Libuši a Písnici?
Momentálně řešíme ve výboru možný pronájem části ZŠ Meteorologická, kvalitu proběhnuvší  rekonstrukce objektu, v němž sídlí MŠ Mezi Domy, MŠ Montessori a Klub Junior, nevypověditelnost některých nájemních smluv na byty školníků či zatím mně nepochopitelný proces vypracování plánu oprav řediteli MŠ a ZŠ a jejich dohadovacího řízení s místním úřadem.

Čím by podle vašeho názoru mohli sami občané přispět k tomu, aby se nám zde lépe žilo?
Zajímat se více o to, co se u nás děje, a  nenechat rozhodování o rozvoji a financování v naší městské části v rukou poměrně úzké skupiny lidí. Každý občan má v rukou účinný nástroj, kterým může kontrolovat práci volených  zastupitelů i úředníků. A měl by ho používat, aby jiní nerozhodovali o něm bez něj. Přivítala bych více podnětů, připomínek či námětů od vás, občanů, abych věděla, s čím jste spokojení a s čím ne, co se vám nelíbí a co by se mělo zlepšit.

Martin Kulička
Funkce v Zastupitelstvu MČ Praha-Libuš:
zastupitel

Co by o vás ještě občané měli vědět?(stav, děti, věk, profese, záliby apod.)
37 let, rozvedený, dcera Natálie, podnikatel, záliby - sport, vojenská historie, rodina.

Proč jste se rozhodl jít do voleb a přijmout funkci zastupitele?
Chci změnit poměry na radnici MČ Praha-Libuš,

Jak se vám líbí v Libuši či Písnici?
Jsem zde velmi spokojen, neboť je zde velmi blízko příroda a také dobré spojení s centrem města.

Čeho chcete během tohoto funkčního období v obci dosáhnout?
Jsem velmi nespokojen, že starostu MČ Praha-Libuš dělá pan Petr Mráz, který ve volbách propadl a nedostal mandát od voličů. Počet jeho hlasů od voličů nedosáhl ani zdaleka tolik, kolik obdržel poslední  sedmnáctý kandidát ODS, který se do zastupitelstva vůbec nedostal. Do funkce starosty se dostal díky podivným zákulisním čachrům a lidi, kteří mu v tomuto postu dopomohli, odměnil funkcí místostarosty. V současné době máme 4 místostarosty, což nemá v politice, natož komunální nikde obdoby! Pan Mráz a jeho Místostarostové tímto zcela popřeli výsledky voleb a udělali z nich pouhou frašku. Toto se budu snažit změnit.

Co právě děláte pro občany v Libuši a Písnici?
Chtěl bych přispět ke zlepšení bezpečnosti občanů a jejich majetku potíráním kriminality, snížení dopravy na ulici Libušská. a zachování školy Ladislava Čonka.

Čím by podle vašeho názoru mohli sami občané přispět k tomu, aby se nám zde lépe žilo?
Myslím si, život oproti jiným částem Prahy je zde příjemný,ale vždy je co zlepšovat. Pomohla by větší angažovanost občanů například tím, že pokud jsou s něčím nespokojeni, měli by dát podnět nám zastupitelům a my se budeme snažit situaci řešit. Bydlím na sídlišti a domnívám se, že každý občan také může přispět k čistotě ve svém okolí a tím spokojenosti nás všech.


Ing. František Herc
V současné době jsem předsedou bytové komise Městské části Praha - Libuš. Zastupitelem jsem osmé volební období. Vystudoval jsem ČVÚT Fakultu strojního inženýrství v Praze.  Jsem ženatý, manželka Jana, dcery Jana a Ludmila. V současné době jsem v důchodu, je mi 65 let. Moje záliby jsou od  deseti let  chov holubů. V současné době chovám poštovní holuby. Od roku 1976 jsem posuzovatelem poštovních holubů. Od roku 1955 jsem členem Základní organizace Českého svazu včelařů v Jílovém. Jsem předsedou Okresního výboru Českého svazu včelařů Praha - západ.
V Libuši a Písnici znám hodně lidí s kterými se stýkám a tak chci pomoci tomu, aby se jim zde dobře žilo. Snažím se jim pomoci a plnit jejich opodstatněné požadavky, zvyšovat kulturní a životní úroveň, zlepšit obchodní síť v naší městské části. Podle svých možností se chci pokusit o dokončení výstavby inženýrských sítí ve staré zástavbě, v co největší míře zabezpečit dokončení komunikací. V sídlištích údržbu a výsadbu zeleně, udržování čistoty. Podle svých možností se snažím o zmírnění dopravního přetížení včetně vybudování silničního obchvatu Libuše a  Písnice. Rozšiřovat a udržovat současná zařízení pro mládež, dbát na kvalitu školských zařízení. Snažit se o zachování současných společenských zařízení. V současné době se snažím prosadit odstranění velké louže u Veterinární nemocnice v Libuši, kde při dešti lidé chodí ve vodě, v zimě louže zamrzá a dochází k pádu obyvatel. Snažím se slyšet hlasy obyvatel, ve společenských organizacích a občanských sdruženích a dle možností opodstatněné návrhy prosazovat. Dále se snažím jako předseda Základní organizace chovatelů poštovních holubů o zdárný běh této organizace a o spolupráci s jinými společenskými organizacemi. V oblasti zachování životního prostředí zvyšování a udržování počtu včelstev v naší městské části  a tím zabezpečit opylení ovocných stromů a rostlin. Stav včelstev neustále klesá. Podle Einsteina, kdyby nebylo včel,tak by do pěti let zahynulo i lidstvo.
V oblast bytové komise, kde jsem předsedou zpracováváme Zásady o přidělování bytů, jak bytů z Hlavního města Prahy, tak i bytů, které jsou ve vlastnictví městské části. Jinak se snažím podle svých možností podporovat všechny dobré věci o kterých se v Zastupitelstvu jedná, bez ohledu která politická strana či sdružení je předkládá. Občané by měli více navštěvovat zasedání Zastupitelstva, kde mají  vymezen prostor pro vznášení svých připomínek a požadavků. Měli by dbát více na čistotu a pořádek, nedělat černé skládky, vždyť na domovní odpady dává městská část kontejnery a v té době, když tu kontejnery nejsou, jsou v provozu sběrné dvory, kam mohou nepotřebné domovní věci dávat.

<< nahoru

ikonka DIGITÁLNÍ VYSÍLÁNÍ (4) - TELEVIZE PO TELEFONU

Ve čtvrtém dílu digitálního seriálu vám představím systém vysílání IPTV.

Co to je?
IPTV je nejmladší, ale propagačně velmi dravý systém digitálního vysílání. Je to vlastně taková jiná kabelová televize. IPTV můžete přijímat pouze prostřednictvím telefonní linky. Ano, právě telefonní kabel je v tomto případě nosičem digitálního signálu. Pro vaši představu lze IPTV přirovnat k nové generaci internetového vysílání.

Co potřebujete?
Stejně jako u DVB-S a DVB-T potřebujete set-top-box. Ale trochu jiný. Jistě znáte tu zásuvku na zdi, do které připojíte telefon. Do stejné zásuvky nyní připojíte ADSL modem. A do něj telefon a do jiné zdířky třeba váš počítač, nebo již zmíněný set-top-box.

telefonní zásuvka ->> MODEM ->> TELEFON

                                               \/

                                   SET-TOP-BOX

                                               \/

                                   TELEVIZOR

Jaká je programová nabídka?
Uvidíte samozřejmě základní stanice, tedy všechny čtyři programy České televize, TV Nova a Prima TV. Navíc Telefonica O2 nabízí TV Markíza, STV 1,  CNN, BBC World, Jetix, Minimax, A +, Spektrum, National Geographic, Discovery, AXN, Zone Romantica, Zone Reality, Galaxie Sport, Eurosport, Eurosport 2, Óčko, MTV Europe. To je ale pouze jeden z možných balíčků služeb. Výběr už je na vás. K dispozici jsou i filmové kanály HBO či erotické programy. Navíc je vám k dispozici on-line videopůjčovna s množstvím zajímavých titulů.

Konkurence
Konkurenci momentálně nabídka O2 nemá. I když to jistě nebude dlouho trvat. Pokud máte rychlé připojení k internetu, můžete využívat již nyní služby několika serverů - videopůjčoven. Pozadu nezůstala ani TV Nova, která vám za mírný poplatek umožní sledovat zmeškané díly „Ordinace", či další pořady a filmy. Některé programy nabízí i Česká televize.
Mimochodem, ve světě již velké produkční společnosti ke svým seriálům nabízejí takzvané webizody. To jsou speciálně natočené díly určené pouze pro internet.

Závěrem
IPTV, či chcete-li O2 TV je zajímavou novinkou. Přiznávám, že jsem původně pochyboval o technické kvalitě vysílání. Osobní zkušenost u několika uživatelů mne však přesvědčila. Nevýhodou je, a pravděpodobně ještě nějaký čas bude, dostupnost této služby. Zatím totiž funguje pouze na některých telefonních linkách. Jestli právě na té vaší, se můžete přesvědčit na http://www.cz.o2.com/, nebo na infolince O2.

Případné dotazy posílejte poštou i e-mailem na adresu redakce.

Karel Zajíc 


<< nahoru

ikonka HAZARDNÍ HRY NA LIBUŠI A PÍSNICI

V minulém čísle časopisu U nás (4/2007) a zároveň na internetových stránkách naší městské části byl uveřejněn rozpočet na letošní rok. V tomto rozpočtu jsem narazil na jednu velmi podstatnou věc; počítá se s příjmem z tzv. výherních hracích automatů, a to ve výši 600 tisíc korun, a k tomu navíc šestiprocentní výtěžek z nich.
Jak velký bude tento výtěžek si netroufám odhadnout, ale zajisté nebude nízký. Avšak nabízí se otázka, zda je nutné v zájmu obecní pokladny podporovat provoz heren a hracích automatů na Libuši a Písnici. Je všeobecně známo, že počet lidí závislých na hraní každým rokem stoupá a léčba těchto patologických hráčů je velmi nákladná. Každý den léčení jednoho hráče stojí 1 500 korun (jeden tisíc hradí stát a zbývající částku zdravotní pojišťovny), který je placen z kapes daňových poplatníků. Příběhy naprosté většiny takovýchto nemocných jsou velmi trpké - krádeže, podvody, nesplatitelné půjčky, exekuce, občas dokonané i nedokonané sebevraždy, ztráty životních jistot, nezaměstnanost, rozvraty rodin atd.
V naší městské části jsou dvě velké herny a vyjma dvou není snad hospody, kde by se nenacházel alespoň jeden automat. Celkem se zde vyskytuje přes čtyřicet přístrojů, což ale neodpovídá očekávanému příjmu do rozpočtu. Poplatek za každý je stanoven podle zákona 565/1990 na 1 až 5 tisíc za každé čtvrtletí. Naše zastupitelstvo si zvolilo nejvyšší možnou částku - tj. 5 tisíc za čtvrtletí a automat. To znamená, že správně by měl být očekávaný příjem kolem osmi set tisíc korun za rok. Přepočítám-li tedy počet „jednorukých banditů" v naší městské části a počet našich občanů, vychází mi jeden automat na dvě stě obyvatel, a to i včetně kojenců!
Vím, že nejsou žádné zákonné možnosti, jak snížit a nebo ještě lépe zrušit hrací automaty, které činí z lidí často žebráky a bezdomovce. Zákon č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, je natolik benevolentní, že kdyby to bylo kapku možné, tak se snad automaty nastěhují i do prodejen potravin a oděvů. Bylo pro mě celkem tristní, když jsem zjistil, že na Jasné se prodejna obuvi přeměnila v nonstop hernu. Je paradoxní, že na mnoha místech Prahy je zastavárna hned vedle velké herny (např. Strossmayerovo náměstí v Holešovicích, kde původně byla známá prodejna lahůdek). Stačí se projít centrem Prahy a nemohu si nevšimnout míst s blikajícími jackpoty a obrovskými nápisy HERNA. Jen tak mimochodem, Praha 1 má největší koncentraci kasin, videoterminálů a hracích automatů na světě; dokonce větší než se vyskytuje v ráji hazardu Las Vegas.
Jsou města v Čechách a na Moravě, která vydala své obecně závazné vyhlášky omezujících činnost provozovatelů heren a kasin, a mají nemalý úspěch. Ve prospěch svých občanů a ochrany veřejného pořádku se dobrovolně vzdávají části obecních příjmů, je tomu tak například v Bohumíně, Jičíně nebo v Bystřici nad Perštejnem. V tomto městě se starostovi a současnému senátorovi Josefu Novotnému po tvrdém a nakonec vítězném boji podařilo vymýtit místa s výherními hracími automaty. Tento senátor nyní spolu se svými kolegy ze senátu zahájil tažení proti videoloterijním terminálům, které jsou mnohem nebezpečnější, než ty přístroje, které mají zákonem omezené vsazené částky (tj. 50 korun na hru). Jak jsem se dozvěděl z internetu, nebezpečnost těchto terminálů spočívá v tom, že na těchto přístrojích již není omezena maximální částka. To znamená, že na jedno zatočení válců může člověk ztratit opravdu všechno - i svůj život. Navíc díky ministerstvu financí mohou být bez vědomí obce tyto terminály umístěny prakticky kdekoliv. A obce z nich nebudou mít ani korunu. Dokonce ministerstvo financí umožňuje provozovatelům herních přístrojů obejít vyhlášky obcí, které se pokusily hazard regulovat a automaty v obcích nechtějí
V již zmíněném Jičíně, kde se podařilo vyhláškou omezit činnost provozovatelů heren a kasin, je nyní situace taková, že... Cituji slova starosty Jičína Ladislava Bryknera: „...tam, kde jsme výherní hrací přístroje zakázali, tam se nám objevily videoloterijní terminály. Objevily se i na jiných místech včetně prostor vedle škol a dokonce i v objektu celníků, a všechny povolilo ministerstvo financí."
Naštěstí skupina obcí připravuje žalobu na ministerstvo financí ke štrasburskému soudu kvůli sázkovým terminálům. Chystaná žaloba vychází z principu, že videoterminál je hrací automat. Ministerstvo porušuje samosprávný princip obce, porušuje samostatnost a odpovědnost obce, a to jsou základní principy subsidiarity EU (tj. respektování pravomoci organizačně nižších úrovní).
Zkrátka Česko se stává rájem hazardu, který nemá v Evropě a snad i v celém světě obdoby. To má bezpochyby negativní dopad na celou společnost. Každý rok vzrůstá objem prosázených částek vložených do hracích automatů a úměrně s tím roste i počet patologických hráčů. Nehledě na to, že automaty se staly nástroji pro praní špinavých peněz.
I když je mi známo, že pražské zastupitelstvo dosud nevydalo obecně závaznou vyhlášku o regulaci (a případně i zákazu) o provozování hracích automatů, přesto bych se zastupitelů, zvolených na Libuši a Písnici, zeptal: „Obětovali byste příjmy z výherních hracích automatů s vědomím, že to prospěje rodinám i společnosti?"

Martin Zikeš

<< nahoru

Salón

ikonka VÝZNAMNÁ JUBILEA NAŠICH OBČANŮ

V měsíci květnu 2007 se dožívají významných jubileí (70 let, 75 let, 80 let, 82 let, 83 let, 84 let, 85 let, 86 let a 89 let) tito občané z Písnice a z Libuše:

Blažena Váňová
Otta Coňk
Milan Bláha
Marie Chrastilová
Aloisie Šandová
Marie Klimánková
Antonín Veverka
Danuše Veverková
Helena Prečanová
Eleonora Jonášová
Marie Brabencová
Adolf Zámečník
Jiřina Mašková
Olga Havlíčková
Milada Vitvarová
Lili Janečková
Hana Pletková
Věra Koucká
Irena Dlábková
Stanislav Štěňha
Eva Černá
Věra Urbancová
Marie Říhová

Všem oslavencům přejeme hodně zdraví, spokojenosti a životního optimismu.
Městská část Praha-Libuš

Budou-li mít naši občané zájem, i přes opatření zákona o ochraně osobních údajů, jubilea svých blízkých adresně zveřejnit včetně fotografie v našich místních novinách U nás, je nutné se domluvit na humanitním odboru s paní Jaroslavou Klemešovou - tel. 261 910 145. Vyhovíme vám ale i v opačném případě, když si budete přát, aby vaše jméno nebylo zveřejněno. Děkujeme za pochopení.


<< nahoru

ikonka VÝSTAVA - SAMÉ SLUNÍČKO...

Po úspěšných výstavách Jarní kytička a Vánoční stromeček se paní učitelky z výtvarné třídy Kytička MŠ Lojovická rozhodly vyhlásit další výstavu, tentokrát Sluníčko. Děti ve školce malovaly a vyráběly samá sluníčka. Podobně se dělo i doma; rodiče a další příbuzní často používali i velmi složité způsoby výroby. Výstava měla uvítat letošní jaro a navodit jarní atmosféru ve školce i doma v rodinách dětí ze školky. Vítání jara proběhlo první jarní den 21. března. Jak je ve školce obvyklé, na akci byli pozváni i rodiče.
První jarní den překvapil počasím vskutku zimním, ale náladu všech účastníků nezkazil. Paní učitelka Dana Fáberová pronesla krátký projev, ve kterém přivítala přítomné a společně s dětmi vysvětlila důvod setkání a co dopoledne proběhne. Program odstartovalo hudební vystoupení, především dětí z hudebního kroužku. Zazpívaly několik písniček, souvisejících s jarem:

„Přišlo jaro do vsi,
kde jsi zimo, kde jsi?
Byla zima mezi náma,
ale už je za horama.
Hu, hu, hu, jaro už je tu!"

„Na jaře, na jaře čáp jede v kočáře.
Hej hopy, hej hopy, hej hopy hop.
Čáp veze sluníčko,
točí se kolečko.
Hej hopy, hej hopy, hej hopy hop."

Poté nastalo vlastní otevření výstavy. Rodiče i děti si prohlédli výstavu. Všichni se obdivovali fantazii a dovednosti vystavovatelů. Techniky byly rozličné. Sluníčka byla malovaná, pastelkami a vodovými barvami, lepená, skládaná, vyrobená z drátu či papírových talířů. Nápadů se sešlo opravdu hodně. Dojem umocnila i vkusně vyzdobená spojovací chodba, vybavená pro výstavní účely.
Poté co si všichni přítomní prohlédli výstavu, program pokračoval mimo prostor budovy školky. Kvůli počasí probíhalo vyhánění zimy a vítaní jara na zahradě školky, a ne u potoka v lese, jak je zvykem jiné roky. Zimní korunka Morany, byla za mohutného rámusení chřestidel zapálena a zahrabána do sněhu a Moraně byla nasazena zlatá jarní korunka za zpěvu dětí:

„Moranu nesem, s velikým nosem,
do vody ji dáme, nad ní zazpíváme."

„Morana je utopená
a zima se nevrátí,
za rohem už čeká jaro,
slunce všechno pozlatí!"

A tím oslava příchodu jara skončila. Děti na ni vzpomínaly ještě několik dní.

Mgr. Iva Novotná
Foto L. Martinová


<< nahoru

Zveme

ikonka DĚTSKÝ DEN

Již tradičně zveme všechny děti na oslavu jejich svátku. Oslavu pořádá městská část Praha-Libuš ve spolupráci s TJ Sokol Písnice a SDH Písnice dne 2. 6. 2007 od 13 do 17 hodin. v prostorách fotbalového hřiště v ul. Švihovská v Písnici.
Pro děti jsou připraveny soutěže, hry, drobné dárky. Městská policie opět zajistí ukázku bojového umění a psovodů, přijede i dopravní hřiště. Každý si vybere podle své chuti.
Občerstvení je pro děti zajištěno.

Iva Hájková, ÚMČ Praha-Libuš


<< nahoru

ikonka KLUB SENIOR - PROGRAM NA MĚSÍC KVĚTEN 2007

1. května a 8. května 2007 - státní svátky

15. 5. 2007 Organizujeme na odpoledne výlet do kvetoucích Průhonic s doprovodem. Odjezd od Sokolovny Libuš ve 12.00 hodin.

22. 5. 2007 Na toto odpoledne plánujeme povídání při kávě a čaji, při programu s volnou zábavou.

29. 5. 2007 Začteme se opět do historie v kronice z let velmi zajímavých pro naši obec, a to 1950-1951.

Zveme srdečně všechny naše seniory a seniorky v této krásné jarní době - přijďte mezi nás!
Současné je vám k dispozici knihovna, vždy otevřena od 14.00 hod do 18.00 hod. a pan Nosek již se na vás, časté i méně časté návštěvníky, těší.

Za výbor Klubu Senior Zdena Prchlíková

<< nahoru

ikonka LIBUŠSKÉ KUŘÁTKO

Městská část Praha-Libuš ve spolupráci s FSC Libuš zve všechny děti i dospělé na 2. ročník sportovně - kulturní akce s názvem Libušské kuřátko, která se koná dne 19. 5. 2007 od 13 do 18 hodin v prostorách fotbalového hřiště při ul. Meteorologická.
Programem nás bude provázet Standa Soukup, moderátor rádia Relax.

 • O zahájení se stylově postarají mažoretky, které vystoupí několikrát během celého odpoledne.
 • Od 13 do 14 hodin vystoupí děti z mateřských škol.
 • Od 14 do 15 hodin dostane prostor starší věková skupina (mládež z Klubu Junior, bojové umění, základní školy).
 • Blok vystoupení zakončí pěvecký sbor dospělých Nashira.
 • Vprogramu několikrát vystoupí členové Juniorské školy aerobiku Domyno Ivy Farářové se svými mistry ČR.
 • Od 15 do 16 hodin se uskuteční soutěž pro širokou veřejnost, výherci získají zajímavé ceny. Přihlášení na soutěž je možné hned po 13 h. na určeném místě.
  Soutěž zahájí cvičební skladbou dospělí z TJ Sokol Libuš.
 • Od 17 do 18 hodin hraje skupina Professor.

Doprovodné programy:
Skákací hrad pro malé, horolezecká stěna pro větší a elektroskútry pro všechny. Jsou připraveny soutěže pro děti i dospělé během celého programu. Stánky s občerstvením, cukrovou vatou, květinami, výrobků dětí z MŠ K Lukám a ZŠ L. Coňka.

Všichni jste zváni, přijďte se rozveselit!Iva Hájková, ÚMČ Praha-Libuš


<< nahoru

ikonka MATEŘSKÉ CENTRUM KUŘÁTKO

Mezi domy 373, Praha 4 - Libuš, e-mail kuratkomc@seznam.cz
  
Spojení: bus MHD 113,171,197,198, zastávka U libušské sokolovny
  
Otevřeno:                              pondělí-čtvrtek                      9.30-12.00
Stálý program:                     pondělí                                    rytmika pro nejmenší
                                                  středa                                     herna,anglická konverzace (za příplatek 20 Kč) 
                                                  úterý, čtvrtek                      výtvarné  práce
Pobytné na dopoledne (není-li uvedeno jinak):       jednorázové 20 Kč, předplatné 150 Kč/10 návštěv
 
Pozor! V pondělí 7. 5. a v úterý 8. 5. bude MC Kuřátko uzavřeno.
 
KVĚTEN 2007
  
3. 5.      čtvrtek    Motýl z ruličkového papíru - s Věrkou si vyrobíme veselého barevného motýla z ruliček toaletního papíru, drátků, barev atd.
10. 5.    čtvrtek    Veselý opékací ohníček - s dětmi si v Modřanské rokli opečeme buřtíky a chlebové topinky. Pití zajištěno, buřtíky a chleba s sebou. Zahrajeme si s dětmi hry v přírodě. Sraz před MC po 9.30, odchod do rokle v 10.00 hod. Program bude realizován pouze za nedeštivého počasí, za deště naplánována náhradní výtvarná aktivita v MC.
14. 5.    pondělí    Divadélko - dětem zahrajeme další (ne)známou pohádku.
15. 5.    úterý       Projížďka na koních - Toulcův dvůr. MC bude tento den zavřené! Maminky, které chtějí přihlásit své dítě na projížďku na koni (10, 15 minut) tak mohou učinit písemnou přihláškou v MC max. do 9. 5. Cena cca 70 Kč/15 minut. Počet míst omezen. Sraz přímo v Toulcově dvoře, 9.30 hodin.
17. 5.    čtvrtek    Klub dvojčat a vícečat - posezení s harmonikou. Písničky a hry s pedagožkou Janou Peškovou.
21.5.     pondělí    Narozeninová party -  přihlaste na oslavu své, v květnu narozené, děti na telefonu 728 200 439 (Tomešová), e-mailem nebo přímo v MC do 17.5. Pro oslavence máme dárečky, pro všechny tanečky!
22. 5.    úterý       Burza dětského oblečení - jednodenní poslední předletní burza v MC, velikost a počet kusů není omezen, vítáno zvláště oblečení od vel. 86 a více pro starší děti. Počet maminek nabízejících oblečení je omezen kapacitou prostorů MC. Doporučujeme proto předem informovat vedoucí MC osobně nebo e-mailem (viz výše) o své účasti. Vstup na akci pro nakupující maminky zdarma.
24. 5.    čtvrtek    Pohyblivá drátková panenka - z drátku, nitek, hadříků a vlnky si vyrobíme pro naše nejmenší malou panenku, co umí hýbat ručičkami a nožičkami. S sebou prosíme zbytky látek, knoflíky a starou punčošku.
29. 5.    úterý       MUDr. Hana Cabrnochová - Cestování, letní dovolená s dětmi - v přednášce a následné diskusi s paní doktorkou se dozvíme, jak správně pečovat o děti na dovolené (zdravotní prevence, rizika - pitný režim, strava, doprava, hygiena, očkování atd). Začátek v 10.30 hod.
31. 5.    čtvrtek    Origami III - s Katkou se naučíme další pěkné papírové skládanky.
            
Příští setkání členů a příznivců MC proběhne ve středu 2. 5. a následně 6. 6. 2007 od 20 hodin  v prostorách MC. Těšíme se na setkání právě s vámi!
                            
Za MC Kuřátko Katka Tomešová

<< nahoru

ikonka DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ JEZDECKÉHO ODDÍLU

V sobotu dne 9. června 2007 se v areálu jezdeckého oddílu TJ Tempo Praha opět uskuteční tradiční Den otevřených dveří Jezdeckého oddílu TJ Tempo Praha pro děti a mládež.
Stejně jako loni bude na pořadu dne otevřených dveří pro všechny děti řada soutěží s jezdeckou tematikou, možnost svezení na oddílových koních a občerstvení pro každého dětského účastníka soutěží. I letos bude na kolbišti probíhat doprovodný program složený z ukázek základních jezdeckých disciplín v podání členů jezdeckého oddílu TJ Tempo Praha Zejména půjde o ukázky drezury, parkuru ale i cvičení na longe nebo vodění koně na longe.
Chceme pozvat všechny malé i velké příznivce a přátele jezdeckého sportu z řad veřejnosti, aby se přišli podívat za zdi statku, v němž působíme, a strávili s námi pár hezkých chvil. Věříme, že to bude pro všechny soutěžící i jejich doprovod hezký zážitek.
Začátek Dne otevřených dveří je plánován na 14.00 hod. Jezdecký oddíl TJ Tempo Praha se nachází v ulici Zátoňská v tzv. Staré Písnici. Spojení autobusy MHD 113, 331 a 333, zastávka Ke Březině. Parkování a občerstvení zajištěno.
Den otevřených dveří Jezdeckého oddílu TJ Tempo Praha se koná za laskavé podpory Úřadu MČ Praha-Libuš.
Všichni jste srdečně zváni!!!

Za JO TJ Tempo Praha S. Svobodová a S. Brož


<< nahoru

ikonka KLUB JUNIOR - VÝTVARNÁ NEDĚLE

Přijďte si vyrobit bambulovou hračku. Zveme všechny děti od 6 let na výtvarnou neděli 20. 5. 2007 od 15.00 v Klubu Junior. Vstup zdarma. S sebou si můžete přinést zbytky vlny.
Na shledanou se těší:

Lektorka výtvarné tvorby Mgr. Marie Šilhánová


<< nahoru
vymezovací obrázek

infoservis

Interreg

 
Pocitová mapa

 
Pocitová mapa

Soutěž

 
Fotosoutěž

 
Facebook MČ

MAP Praha 12

 
MAP Praha 12

 
Sociální plánování

xxx

Jablkobraní 2016

Jablkobraní 2016

 
Rezervace sportoviště Klokotská

Zahrada mezinárodních barev, chutí a vůní

6. celostátní konference měst a městských částí

Stromy pro narozené děti

Stromy pro narozené děti

 
Odpadové hospodářství

Czech POINT

Veřejný portál.cz

Sčítání lidu

Sčítání lidu, domů a bytů


Důležité telefony

Hasiči 150
Záchranná služba 155
Městská policie 156
Policie ČR 158

Ankety

Výsledky anket, dotazníkových průzkumů a sledování různých ukazatelů kvality života v Libuši a Písnici.

vstupte zde

Magazín U nás


 
Poslední číslo: 12/2017

 
 
Prohlášení o přístupnosti
 
© 2010, VV Studio - Václav Veselý