Projekt „Revitalizace parku U Zahrádkářské kolonie“
Projekt Integrace cizinců

Městská část

Volené orgány

ÚŘAD MČ Praha–Libuš

  

ÚŘEDNÍ HODINY

Pondělí:  8:00 - 12:00 13:00 - 17:30
Středa:    8:00 - 12:00 13:00 - 17:30

Adresa úřadu

Městská část Praha-Libuš
Úřad městské části Praha-Libuš
Libušská 35/200, 142 00 Praha 4 – Libuš
tel.: + 420 261 711 380
tel.: + 420 244 471 884
fax: + 420 241 727 864
e-mail: mc.libus@praha-libus.cz
IČ: 00231142
DIČ: CZ 00231142
ID schránka: u8xaktr
vymezovací obrázek

U nás - Časopis - 10/2007Kronika

ikonka HASIČI Z LIBUŠE NA ZÁJEZDU

Jako každý rok udělali libušští hasiči dne 25. srpna pro své členy zájezd na jeden den. Jezdíme výhradně v sobotu, aby se mohlo zájezdu zúčastnit co nejvíce členů. Sraz jsme měli v 7 hodin ráno a odjížděli směrem na Ústí nad Labem. Naše první zastávka byla ve Velkém Březně, kde jsme navštívili zámeček, který byl velmi hezký. Po této prohlídce jsme si v tom samém městečku prohlédli pivovar Březňák. Po projití pivovaru a důkladném seznámení s výrobou piva jsme se zúčastnili ochutnávky dobrého piva. Po prohlídkách jsme zůstali ve Velkém Březně na dobrý oběd v restauraci. Po něm jsme odjeli do Ploskovic, kde jsme si prohlédli krásný zámek. Po této prohlídce jsme jeli na večeři do restaurace ve vesci u Prahy, kde jsme poseděli a zhodnotili celý zájezd s příslibem, budeme-li zdraví, tak příští rok pojedeme opět.

Jaroslav Kasal za hasiče Libuš


Zaznamenala Zdena Prchlíková

<< nahoru

ikonka MŠ LOJOVICKÁ - PO TŘÍHLAVÉ SANI DALŠÍ PŘÍRŮSTKY

Nový školní rok jsme zahájili radostně hlavně z důvodu rozšíření herních možností na naší školní zahradě. Po loňských přírůstcích - „tříhlavé saně", „divokého prámu", „kuželníku" a „mravenčího mýta",  které se u dětí maximálně osvědčily co do zábavy i co do bezpečnosti, koncem srpna přibylo „golfové vozítko" a „Rumburácova věž". Pro děti to bylo milé překvapení, díky kterému ti nejmenší aspoň na chvíli téměř zapomněly na stýskání si po mamince J.

Zahrada nyní působí velmi příjemným dojmem, neboť přírodní materiál i barvy herních prvků přirozeně ladí s okolním prostředím. Tímto děkujeme laskavým sponzorům z řad rodičů dětí naší školky za nezanedbatelné přispění finančních prostředků!

Děti zase mile překvapily nás, protože nezapomněly na loni zasazený jilm a hned se chopily zalévání. Věříme, že i díky plánovanému bohatému programu vydrží dětem veselá nálada po celý rok.

 

D. Fáberová, MŠ Lojovická

<< nahoru

ikonka MŠ MEZI DOMY - BYLO, NEBYLO ? BABÍ LÉTO

Letošní začátek školního roku byl hodně deštivý a obzvlášť studený. Všichni jsme se těšili na krásné babí léto, na oblíbené vycházky  a výlety s dětmi do přírody, ale některé plánované akce jsme museli odložit. I přes nepříznivé počasí se nám však v prvním týdnu vydařil výlet vláčkem do Vraného nad Vltavou.

Cestou jsme s dětmi viděli novou cyklostezku, která vede z Modřan až na Zbraslav,  pozorovali jsme létající labutě, loďky na řece  a ještě zelené kopce a stráně. Ve Vraném nad Vltavou nás překvapilo krásně opravené nádraží s malebným hrádkem. A o tom, že voda v řece může být i nebezpečná, se děti rozpovídaly při pozorování života u přehrady.

Dnes děti cestují s rodiči převážně autem, a tak zážitek z jízdy motorovým vláčkem, který jede podél Vltavy a projíždí tunelem, měly opravdu veliký.

 

Irena Procházková, MŠ Mezi Domy

<< nahoru

ikonka NOVÁ ULICE BRUNELOVA

V naší městské části byla pojmenována nová ulice - Brunelova.  Jedná se o ulici směřující k nově postaveným objektům - k Domu s chráněnými byty Libuš a k Anglické mezinárodní škole Praha. Ulice vychází jižním směrem z ulice Generála Šišky západně od Novodvorské, rozvětvuje se kolmo k západu a k východu a v obou směrech slepě končí. Městská část předložila návrh názvu U Liščích děr, který místopisná komise Magistrátu hl. m. Prahy nepodpořila a navrhla název Brunelova podle Isambarda Kingdoma Brunela, britského konstruktéra a podnikatele. 

V. Dvořáková, odbor správy majetku a investic ÚMČ Praha-Libuš

<< nahoru

ikonka ZE STAROSTOVA ZÁPISNÍKU

Jako každý měsíc i v říjnu zdravím všechny čtenáře časopisu U nás a seznámím vás s několika postřehy z uplynulého měsíce. Vzhledem k čerpání mé dovolené jich tentokrát není mnoho.

Neděle 26. srpen. Na návštěvu přijel starosta ze spřáteleného italského městečka Vigarano Mainarda v provincii Ferrara pan Daniele Palombo s manželkou. Toto městečko je stejně jako naše městská část Libuš a Písnice součástí přátelského sdružení měst, které zaštiťuje francouzský Caudebec-lès-Elbeuf. Návštěva byla nejen poznávací, ale také pracovní. Jedním z témat byl připravovaný společný česko-italsko-francouzský projekt parku, který bych rád realizoval v naší městské části a pro který již delší dobu hledám vhodné umístění. V současné době se rýsují dvě možnosti, buď park při ulici K Lesu, nebo při ulici K Jezírku.

Úterý 18. září. Jednání Rady městské části Praha-Libuš. Na radu byli přizváni zástupci firmy Ekospol a občanského sdružení Rodinné domy na základě revokace usnesení, kterou rada odsouhlasila vzhledem ke vzniku nových skutečností, na něž sdružení Rodinné domy upozornilo při jednání zastupitelstva. Ke společné dohodě nedošlo ani po dlouhé a rušné debatě, uvidíme tedy, jak se bude situace dále vyvíjet. Jedním z bodů jednání bylo dále odsouhlasení několika bezbariérových přechodů pro naše hendikepované spoluobčany, a to při ulicích Novodvorské a Na Okruhu. Domnívám se, že je třeba myslet i na lidi, kterým tyto přechody umožní snazší pohyb a dostupnost. Požádám odbor dopravy a životního prostředí v naší městské části, aby vytipoval další možné přechody vhodné k upravení.

Na závěr bych vás rád pozval na dvě akce. První z nich je jezdecký den TJ Tempo Praha v sobotu 6. října od 10 hodin ve staré Písnici. A v neděli 7. října od 15 hodin pořádá městská část Praha-Libuš již třetí ročník Písnické drakiády na fotbalovém hřišti v Písnici. Je to jedna z možností, jak se zde mohou lidé nezávazně setkat, popovídat si, sblížit se a pobavit se.

Petr Mráz, starosta městské části Praha-Libuš, 19. září 2007

<< nahoru

ikonka LETÍME DO RÁJE, VÍTEJTE NA PALUBĚ: MELUNESIA 2007

Kdesi v Jižní Americe, na plážích Pacifiku leží Republika Melunesia. Tato maličká, nedávno ještě všemi opomíjená a vlastně zcela neznámá země zažívá raketový turistický boom a stává se hitem v nabídce většiny turistických kanceláří a cestovních agentur nejen v Evropě, ale i po celém světě.

Není proto divu, že právě tato destinace nechyběla v nabídce žádné cestovní kanceláře (oddílu) na našem Veletrhu cestovního ruchu. Konkurence byla veliká a boj o potenciální klienty vskutku nelítostný. Někdo lákal zákazníky na řecké frappé a olejové masáže, jiná cestovní kancelář mátla klienty soutěží o nemalé finanční částky, našly se i takové agentury, které neváhaly vystavovat na svých stáncích spoře oděné krasavice či dokonce krasavce.

Radost z množství získaných zákazníků vydržela cestovkám jen do chvíle, kdy pro své klienty musely zakoupit letenky, zaplatit letištní taxu a palivový příplatek. Mnohé z těch „úspěšných" ocitly se rázem ve finanční tísni. Nezbylo než riskovat a opatřit si někde peníze. Prací to moc nešlo, a tak jsme sázeli na koníčky, pašovali špionážní informace, kradená firemní data a dokonce diamanty a nějaké ty drogy. Pečlivá a neúplatná celní kontrola však mnohého darebáka odhalila a nebohá cestovka pak na pokutách a kaucích zaplatila více peněz, než pašováním získala.

Ani natěšení cestující neměli na růžích ustláno. Pro obstarání cestovního pasu stačila jen trocha té kreslířské dovednosti, ovšem získat vízum do Melunésie, to už byl tvrdší oříšek. Španělsky psaný dotazník od melunéské ambasády se jen hemžil všelijakými rubrikami a záludnými požadavky na potvrzení od nejrůznějších institucí. Celý den jsme „ztratili" pobíháním od jednoho úřadu k druhému, tvrdli v nekonečných frontách a leckdy nezbylo než sáhnout k úplatku. Nám dospělým dobře známou situaci dokresluje upřímný nářek jedné, sotva dvanáctileté dívenky, která s hlavou v dlaních pronesla nezapomenutelnou větu: „Čekala jsem tam skorem hodinu a ten kretén mi to vypsal blbě!".

Nakonec ale všechno dobře dopadlo a poté, co jsme večer absolvovali nezbytný kurs španělštiny, byla cesta do vysněného ráje volná. Do letounu charterového letu 151 letecké společnosti United Dreams Air z Prahy do Melunésie s mezipřistáním v Mexico City nastoupilo onoho večera všech 130 cestujících a členů posádky.

Tehdy šlo do tuhého, vždyť naše „letadlo" tvořilo ústřední dominantu celé táborové hry, kterou jsme tajně připravovali více jak půl roku. Palubní osvětlení z více jak stovky svítivých diod, kokpit nabitý elektronikou (tři počítače), devět krásných letušek v realistických uniformách a elegantní trojice pilotů udělaly na cestující opravdový, hluboký dojem. Zatím, co piloti měli plné ruce práce s řízením letounu a s komunikací s řídicí věží, letušky prováděly standardní bezpečnostní instruktáž. Potom přišly na řadu nápoje a občerstvení a aby let lépe ubíhal, došlo i na promítání filmu.

Přistání v Mexiku proběhlo hladce. Za zvuku mexických rytmů přitančili tanečníci, podávaly se mexické fazole a během pobytu v této středoamerické zemi jsme ještě stačili vylézt na Popokatépetl.

O dva dny později jsme startovali znovu, tentokrát již přímo za vysněným cílem, palmovými háji a průzračnými lagunami Melunésie. Stejné letadlo, stejná, zkušená posádka i shodný začátek letu. Pak se však cosi zvrtlo. Palubní systémy postupně vypovídaly poslušnost, správce tábora, skryt v ocasní části letounu, lomozil velkou plechovou tabulí a navozoval atmosféru dotírající bouře. Letušky se snažily uklidňovat poplašené cestující, ale horečná komunikace z pilotní kabiny nenechávala nikoho na pochybách, že nás čekají horké chvilky. Promítaný film nahradily varovné nápisy, modrobílé palubní osvětlení nahradila krvavě rudá, varovná světla. Náhle se ozvalo několik ohlušujících výbuchů (ukrytý pan správce odpálil petardy v plechovém sudu) a do kabiny se začal valit štiplavý dým.Vypukla nefalšovaná panika, kdy každý křičel z plných plic. Agónie letadla již netrvala dlouho a cesta za exotickou dovolenou skončila kdesi v neprostupné džungli. Do ztichlého (to nám dalo trochu práce) a potemnělého sálu zazněla rozhlasové zpráva o strašlivém neštěstí.

Hned na druhý den se naplno rozběhly záchranné práce. Na místě neštěstí bylo nalezena spousta mrtvých těl, dvě desítky pasažérů zůstalo nezvěstných. Skupinka přeživších se vydala na strastiplnou cestu za záchranou. Hynuli v bezedných bažinách plných krokodýlů, do cesty se jim připletlo i území hadů. Nešťastníci mřeli hlady či na následky otravy, když z nouze pozřeli jedovaté plody pralesa. Hrstka posledních pak byla zajata divokými lidojedy a jejich spása zdála se být téměř nemožnou. Měli jsme připraveno patnáct hlavních cen, víc cestujících tedy nemělo přežít. V průběhu hry se však její režie začala obávat, že nepřežije vůbec nikdo. Nakonec přeci jen z hlubin džungle šťastně vyšlo deset zachráněných cestujících. Ovšem nějaká ta odměna či dárek se dostal na každého, a to diky štědrým sponzorům, mezi které patřil i místní úřad v Praze-Libuši.

Náš tábor ovšem nebyl jen o leteckém neštěstí. Podnikli jsme celodenní výlet, stejně jako loni si někteří zahráli bowling v nedalekém Rakovníku a náš program obohatil i kynologický kroužek z Nového Strašecí. Letos nám konečně vyšlo počasí, kdo chtěl, užil si táboření venku a spaní pod širákem, konečně jsme se do sytosti vykoupali v rybníce a řádně provětrali rafty i lodičky. No a závěrečný maratón stál taky za to!

Letošní tábor možná někomu až moc připomněl reálný život. V tom příštím zase pro změnu popustíme trochu více uzdu fantazii. Tak se těšte.

 

Jindřich Kapic, Humanitární sdružení Protebe, Čistá u Rakovníka 5. až 19. srpna 2007

<< nahoru

ikonka ZŠ METEOROLOGICKÁ - CO SE NAUČILY DĚTI A CO UČITELÉ

PRVNÍ ZPRÁVA O ŽÁKOVSKÉM ZASTUPITELSTVU

V naší městské části bylo v polovině dubna založeno Žákovské zastupitelstvo. Jeho hlavním účelem bylo zprostředkování komunikace mezi mládeží a vedením naší městské části a zapojení žáků místních škol do dění v městské části. Členy Žákovského zastupitelstva vybrala ze svého středu Žákovská rada ZŠ Meteorologická s tím, že budou časem doplněni z řad starších žáků ostatních škol.

Dosavadní činnost Žákovského zastupitelstva by se dala shrnout asi takto: Jednou měsíčně se členové Žákovského zastupitelstva sešli v prostorách ZŠ Meteorologická s paní Hájkovou, vedoucí humanitního odboru. Zhruba jednou za čtvrt roku Žákovské zastupitelstvo vyslalo některé své členy za panem starostou na úřad městské části, kde mu sdělili stručné zprávy o činnosti Žákovského zastupitelstva. V tomto směru bychom se chtěli pokusit o osamostatnění Žákovského zastupitelstva a častější svolávání schůzí bez nutnosti účasti zástupců městské části.

Co řeší Žákovské zastupitelstvo na svých schůzích? Jsou to problémy městské části, které se přímo či nepřímo týkají mládeže na jejím území. Dosud jsme řešili například tyto problémy:

 • umístění odpadkových košů v areálu školy
 • instalace směrových tabulí pro označení důležitých míst v městské části
 • pořádání akce Bezpečná cesta do školy
 • pomoc při pořádání Dnů zdraví
 • pomoc při realizaci výstavby dětského hřiště v areálu ZŠ Meteorologická

Bohužel musíme řešit také existenční problémy, protože zájem o práci v zastupitelstvu je velmi malý. Přivítáme kohokoli ze žáků, nejlépe z druhého stupně, kdo se nebojí komunikace s vedením městské části, chtěl by pomáhat při zlepšování svého okolí a přitom by mu nevadila trocha pracovního vytížení navíc. Děkujeme.

Za Žákovské zastupitelstvo Kryštof Štafl

 

CELOSTÁTNÍ SROVNÁVACÍ TESTY ŽÁKŮ

V jarních měsících minulého školního roku proběhly v pátých a šestých ročnících ZŠ Meteorologická celostátní srovnávací testy.

 

Výsledky žáků v celostátních srovnávacích testech CERMAT:

 

Třída

Matematické dovednosti

Dovednosti v českém jazyce

Obecné dovednosti

 

Úspěšnost žáků v %

5A

60,7

63,4

67,0

5B

72,0

71,4

72,6

Škola

65,9

67,1

69,6

ČR

61,6

61,4

62,8

 

Úspěšnost žáků 6. ročníku v testech SCIO:

 

Matematika

Český jazyk

Obecné studijní předpoklady

Škola

54 %

50 %

53 %

 

Monika Exnerová, vytaženo z podkladů pro výroční zprávu ZŠ

DĚTSKÉ HŘIŠTĚ U ŠKOLY

V loňském roce jsme vytvořili ke Dni Země ekologický model dětského hřiště pro školní družinu. Každé dítě zde ztvárnilo své představy a modely velmi zaujaly i představitele místního úřadu v Libuši.

Rádi bychom poděkovali všem dospělým, kterým se podařilo naše sny a představy zrealizovat.

S nadšením každodenně využíváme naše hřiště k společným hrám.

Děti ze školní družiny a jejich vychovatelky

 

SI PAU

Ve druhém pololetí loňského školního roku se naše škola společně s dalšími deseti pražskými školami stala účastníkem projektu s názvem SI PAU - Spolupráce a inspirace, přátelé angažovaného učení. Projekt obnáší další vzdělávání řídících i pedagogických pracovníků v rámci celoživotního učení. V současné době je financován za podpory Evropských sociálních fondů a má za cíl zkvalitnění připravenosti k zavádění nových školních vzdělávacích programů a práce podle nich.

S tímto cílem jsme v přípravném týdnu vyjeli na třídenní seminář nazvaný letní škola.

Letní školy se účastnilo všech 23 pedagogů naší základní školy (včetně čtyř vychovatelek školní družiny) a dvě učitelky z mateřské školy Montessori. Semináře probíhaly ve velice příjemném prostředí Stálé školy v přírodě v Žihli-Poustkách, kde o nás bylo po všech stránkách vzorně postaráno. Ráda bych zde vyzdvihla perfektní práci paní Fajtové, která dokázala domyslet veškeré podrobnosti, abychom v žádnou denní či večerní hodinu netrpěli hladem, žízní či nepohodlím.

Přes naši počáteční ostražitost, která souvisela s právě skončenými prázdninami J, se seminář velmi vydařil a rozhodně splnil zamýšlený účel. Obrovský podíl na tom má lektor pan Zdeněk Dlabola, který nás velice rychle dostal z letargie a všechny zúčastněné přiměl nenásilnými metodami k práci a dokonce i ke spolupráci.

Po skončení seminářů letní školy jsme se s kolegy a vedením školy domluvili, že bychom rádi pokračovali v načaté práci se stejným lektorem, témata dalších seminářů upřesníme.

Alena Stehlíková

<< nahoru

Radnice

ikonka MMS ? SLUŽBA PRO OBČANY - VYFOŤTE, CO SE VÁM NELÍBÍ!

Na základě podnětu některých členů komise pro Zdravou Libuš a Písnici zřídila městská část na svých webových stránkách novou službu pro občany, tzv. MMS - podněty.

Pokud zjistíte nedostatky v čistotě městské části, v údržbě zeleně, na dětských hřištích dále třeba rozbitý chodník, lavičky, přeplněné kontejnery a podobně, pouze stav vyfotíte mobilním telefonem nebo digitálním fotoaparátem a foto zašlete na adresu: mms@praha-libus.cz s krátkým popisem.
Příslušný pracovník na úřadu MČ Praha-Libuš váš snímek zveřejní na www.praha-libus.cz (snímek nesmí porušovat zákon o ochraně osobních údajů - např. identifikace osoby) s popisem a stavem řešení.

Děkujeme všem, kteří chtějí být nápomocni pracovníkům ÚMČ Praha - Libuš při péči o prostředí v městské části.

 

Iva Hájková, humanitní odbor ÚMČ Praha-Libuš

<< nahoru

ikonka ZPRÁVY Z JEDNÁNÍ RADY

Výtah z usnesení Rady Městské části Praha-Libuš v období od 8. 8. do 4. 9. 2007. Plná znění jsou k dispozici na Úřadu městské části Praha-Libuš. Na internetových stránkách Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního  - http://nahlizenidokn.cuzk.cz/ - jsou v omezené podobě veřejně dostupné údaje o parcelách a budovách zapsaných v katastru nemovitostí.

  

Rada městské části Praha-Libuš:

 • Jmenuje paní Věru Dvořákovou tajemnicí komise pro nájem bytů v Domě s chráněnými byty Libuš.
 • Jmenuje komisi pro zpracování územně analytických podkladů a pro vypracování podnětů pro nový územní plán hl. m. Prahy ve složení: předseda - zástupce starosty Ing. Pavel Macháček, tajemník - Ing. arch. Zdeněk Kříž, členové - zástupce starosty PaedDr. Jaroslava Valentová, Miroslav Štajner, MUDr. Daniela Horčíková, Karel Beyer, Martin Kulička, Hana Kolářová.
 • Schvaluje jako zhotovitele opravy střechy objektu č. p. 664, K Lukám, Praha 4, firmu Kratochvíl střechy, s. r. o., za cenu 107 690 Kč včetně DPH. Pověřuje starostu MČ podpisem objednávky na tuto opravu.
 • Schvaluje na základě příslušných ustanovení zákona č. 107/2006 Sb., o jednostranném zvyšování nájemného z bytu a o změně zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, maximální přírůstek měsíčního nájemného ve výši 24,2 %, tj. 54,54 Kč/m2/měsíc podlahové plochy bytu. 
 • Souhlasí se zřízením dvou vyhrazených parkovacích míst v ulici Na Močále pro firmu Ateliér DaKo, s. r. o., od  1. 9. 2007 do 31. 12. 2008. Zamítá snížení místního poplatku za užívání veřejného prostranství.
 • Ruší své usnesení č. 139/2007 ze dne 26. 6. 2007. Nemá námitky proti předložené projektové dokumentaci na stavbu RD na parc. č. 475, 476, V Koutě 127/11, k. ú. Libuš (vypracoval ing. arch. Přenosil 03/2007).
 • Bere na vědomí návrh změny rozhodnutí č. j. VYST/12245/02/Bk ze dne 20. 12. 2005 - ÚRúzemní rozhodnutí? o umístění stavby Polyfunkční dům.Kde to je? Předmětem změny je změna funkce v sekci D Polyfunkčního domu (místo hotelu byty), změna tvaru střechy, snížení budovy o 1,23 m, navržení 97 odstavných a parkovacích míst (požadováno 93 stání). Připomínky: 1. nesouhlas s tím, že došlo ke změnám podmínek v území, které by vyvolávaly potřebu změny ÚR. 2. požadavek, aby účastníky případného řízení o změně územního rozhodnutí byli všichni původní účastníci územního (a později i stavebního) řízení (důvodem je, že přinejmenším navržená změna funkce v části objektu se týká všech účastníků původního územního řízení).
 • Schvaluje dodatek č. 1 ke smlouvě č. 2007074069 pro stavební akci „Výměna podlahových krytin v ZŠ Meteorologická" dle nabídek JIKA podlaháři, s.r.o., (sponkování podlah a dilatace, výměna podlahové konstrukce ve třídě C 204). Cena celkem 186 312 Kč vč. DPH. Pověřuje starostu podpisem tohoto dodatku, který je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Nemá připomínky z hlediska svých chráněných zájmů v rámci zjišťovacího záměru (EIA) ke stavbě TV Libuš, etapa 0012, obchvatová komunikace, stavba č. 0088, k.ú. Písnice, Cholupice, Kunratice.
 • Stanovuje dle § 94, odst. 2, písm. c) zák. o hl. m. Praze, p. Mgr. Zdeňku Běleckému, řediteli Základní školy Meteorologická, nový základní plat dle nař. vlády č. 564/2006 Sb., příl. č. 2, s účinností od 1. 9. 2007. Platový výměr není součástí tohoto usnesení.
 • Nemá připomínky z hlediska svých chráněných zájmů v rámci zjišťovacího záměru (EIA) ke stavbě Anglická mezinárodní škola - rozšíření parkoviště, na parc. č. 871/1, k. ú. Libuš.
 • Schvaluje smlouvu o výpůjčce nemovitostí mezi Českou republikou - Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových - a MČ Praha-Libuš, týkající se budovy č. p. 395, ul. Na Okruhu, a přilehlých pozemků. Pověřuje starostu podpisem této smlouvy o výpůjčce, která je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Souhlasí s částkou 3,7 mil. Kč za vyrovnání technického zhodnocení budovy č. p. 395,  ul. Na Okruhu. Ukládá starostovi předložit tento návrh Zastupitelstvu MČ Praha-Libuš k projednání.
 • Schvaluje dodatek č.1 na pronájem části pozemku parc. č. 1138/3, k. ú. Libuš, na kterém bude umístěno reklamní zařízení o velikosti 8,4 x 3,2 m pro společnost BillboCity, s. r. o., se sídlem Náměstí Barikád 3, Praha 3. Kde to je?
 • Schvaluje dodatek č.1 na pronájem části pozemku parc. č. 910/81 k.ú. Písnice, na kterém bude umístěno reklamní zařízení o velikosti 8,4 x 3,2 m pro společnost BillboCity. Kde to je?
 • Nemá námitek k záměru úplatného převodu  části pozemku parc. č. 1131 v k. ú. Libuš, obec Praha, o výměře  cca  52 m2 panu Františku Novákovi. Nutnou podmínkou je vyhotovení geometrického plánu.
 • Nemá námitek k záměru úplatného převodu  části pozemku parc. č. 1131 v k.ú. Libuš, obec Praha o výměře cca 5 m2 paní Anně Rychterové. Nutnou podmínkou je vyhotovení geometrického plánu.
 • Schvaluje  smlouvu o budoucí smlouvě o zřízení věcného břemene stavby  STL přípojky plynu k pozemku parc. č. 167 v k.ú. Libuš, obec Praha, zapsanému u Katastrálního úřadu pro hl. m. Prahu na LV č. 849 pro obec Praha, k.ú. Libuš, mezi budoucími oprávněnými z věcného břemene Ing. Radkem Urbanem a Klárou Urbanovou a budoucím povinným z věcného břemene městskou částí Praha-Libuš, která bude uzavřena před započetím prací a je součástí tohoto usnesení.
 • Schvaluje  smlouvu o budoucí smlouvě o zřízení věcného břemene stavby STL přípojky plynu k pozemku parc. č. 895/9  v k.ú. Libuš, obec Praha, zapsanému u Katastrálního úřadu pro hl. m. Prahu na LV č. 849 pro obec Praha, k.ú. Libuš mezi budoucím oprávněným z věcného břemene Janou Waltersteinovou a budoucím povinným z věcného břemene městskou částí Praha - Libuš, která bude uzavřena před započetím prací a je součástí tohoto usnesení.
 • Schvaluje  smlouvu o budoucí smlouvě o zřízení věcného břemene STL přípojky plynu ke stavbě "Praha 4 - Libuš, obytný soubor Na Musilech" k pozemku parc. č. 1150 v k.ú. Libuš, obec Praha, zapsanému u Katastrálního úřadu pro hl. m. Prahu na LV č. 849 pro obec Praha, k. ú. Libuš, mezi budoucím oprávněným z věcného břemene Na Musilech, s. r. o., zast. Fouadem Sibaiem, jednatelem, se sídlem Praha 10, Hradešínská 47/2144, a budoucím povinným z věcného břemene městskou částí Praha-Libuš, která bude uzavřena před započetím prací a je součástí tohoto usnesení.
 • Schvaluje  smlouvu o budoucí smlouvě o zřízení věcného břemene číslo PPD, a. s.: 813/2007/OSDS stavby  plynárenského zařízení  - nového STL plynovodu k pozemkům parc. č. 557/95 a 557/1 v k. ú. Libuš, obec Praha, zapsaným u Katastrálního úřadu pro hl. m. Prahu na LV č. 849 pro obec Praha, k. ú. Libuš, mezi budoucím oprávněným z věcného břemene Pražská plynárenská Distribuce, a. s., člen koncernu Pražská plynárenská, a. s., a budoucím povinným z věcného břemene městskou částí Praha-Libuš, která bude uzavřena před započetím prací a je součástí tohoto usnesení.
 • Souhlasí spředloženou dokumentací zpracovanou Dipro, spol. s r. o., z10/2005 na stavbu 0088, TV Libuš, et. 0009, „Komunikace VHrobech a Předposlední" za těchto podmínek: Stavba bude koordinována suvažovanou výstavbou řadových rodinných domů při ulici VHrobech, zejména vjezd na příčnou komunikaci. Inženýrské sítě, které budou předcházet stavbě komunikace, budou rovněž konzultovány sfi Reko AM, s. r. o., - zpracovatel projektu na rodinné domy. Vybavení komunikace jedním až dvěma zpomalovacími prahy. Rozšíření parkovacího pruhu vulici VHrobech tak, aby se zvýšila kapacita možností stání kolmo kchodníku. Vsouvislosti svýše uvedeným souhlasí se zábory pozemků dotčených stavbou, které jsou ve vlastnictví obce Praha, svěřené MČ Praha-Libuš, tj. pozemek parc. č.303/12, 304/1, 1120/1, 1120/4, 1123/84, 1123/85, 1123/861123/110, 1139, vše k.ú. Libuš.
 • Souhlasí se stavbou č. 0088 - TV Libuš et. 0012 - obchvatová komunikace dle dokumentace Dipro, s. r. o., z 7/2007.
 • Souhlasí s předloženou projektovou dokumentací na stavbu nového STL plynovodu s následujícími připomínkami: Stavba se vyhne novému uličnímu oplocení sportoviště Skalská na parc. č. 853/2, 853/3, k. ú. Libuš (není ve výkrese zakresleno). Následně po zakreslení stavebník požádá o zřízení věcných břemen na parc. č. 1271, 853/3 (smlouva o smlouvě budoucí). Toto vyjádření se vydává pouze pro potřeby územního řízení a nenahrazuje souhlas vlastníka (správce) pozemků ani výkopové povolení.
 • Schvaluje pro stavební akci „Výměna oken v ZŠ Meteorologická" provedení víceprací za cenu  22 491 Kč vč. DPH dle nabídky Hocoi Bauelemente, s. r. o., ze dne 27. 8. 2007.
 • Schvaluje dle písm. b) odst. 2 § 94 zákona č. 131/2000 Sb., o hl. m. Praze, ve znění platných předpisů, Organizační řád Úřadu městské části Praha-Libuš s účinností od 17. 9. 2007, který je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Stanovuje dle písm. d) odst. 2 § 94 zákona č. 131/2000 Sb., o hl. m. Praze, ve znění platných předpisů, celkový počet zaměstnanců městské části Praha-Libuš zařazených do úřadu městské části a do zařízení městské části bez právní subjektivity s účinností od 17. 9. 2007 na 27.
 • Suhlasí se zproštěním mlčenlivosti auditorky Ing. Jitky Řehákové vůči Policii ČR ve věci hospodaření ZŠ Meteorologická.
 • Bere na vědomí, že proti rozhodnutí č. j. VYST/48572/2006/Bk ze dne 9. 7. 2007 - rozhodnutí o dělení pozemků a umístění stavby „Výstavba RD - parcelace, komunikace a inženýrské sítě 38 RD Písnice, Vrtilka„ byla podána odvolání manželi Jandusovými a Atelierem pro životní prostředí.
 • Souhlasí s navrženým programem zasedání Zastupitelstva městské části Praha-Libuš, který je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Schvaluje Smlouvu o pronájmu mezi ZŠ Meteorologická, Meteorologická 181, a MČ Praha-Libuš, týkající se pronájmu tělocvičny Klubu Junior.

 

K tisku připravili Tomáš Hejzlar a Hana Kolářová

<< nahoru

ikonka NOVÁ STANOVIŠTĚ NA TŘÍDĚNÝ ODPAD

Odboru životního prostředí a dopravy městské části Praha-Libuš se podařilo získat tři nová stanoviště na tříděný odpad. Budou na nich přistaveny nádoby - vždy po jednom kuse - na papír, plast, sklo a nápojové kartony. Jedná se o tato stanoviště:

-    ulice u Zahrádkářské kolonie - u trafostanice ev. č. RS 3180 

-        ulice Na Šejdru - Kolektivní 

-          ulice Husařská - V Koutě 

V této souvislosti ještě sdělujeme, že  MČ Praha-Libuš, odbor životního prostředí a dopravy, dále zajistil rovněž zvýšení frekvence svozu u všech nádob na plast na všech stanovištích, tedy na nových i stávajících, na dvakrát týdně.

Připojujeme též tabulku, kterou vypracovaly Pražské služby, a. s. Tato tabulka přináší celkový přehled stanovišť, včetně druhu a počtu nádob na tříděný odpad, a frekvenci jejich svozu.

Hana Kučerová, odbor životního prostředí a dopravy ÚMČ Praha-Libuš


<< nahoru

Téma

ikonka FENOMÉN DOBY ? DIGITÁLNÍ VYSÍLÁNÍ (7) - BUDOUCNOST ZA DVEŘMI

V prázdninovém dvojčísle jsem vám slíbil výhled do budoucnosti rozhlasového a televizního vysílání v Česku. Pojďme se tedy podívat pod pokličku jedniček a nul.

Za dveřmi tam čeká rozhodnutí jak na televizní a rozhlasové společnosti, tak na distributory signálu i na diváky a posluchače. Ale popořadě...

Stačí rozhodnutí?

Zdánlivě nejjednodušší rozhodnutí je na televizích a rozhlasových stanicích. Ty, které již vysílají, budou rozhodovat o vzniku nových programů. Je ale mnoho těch, kteří by teprve chtěli zahájit vysílání. Možná teď trochu uvažujete a říkáte si: proč ne, třeba takové Rádio dechovka, nebo Rádio nostalgie, techno, TV příroda atd. Jenže za vším jsou peníze. I když se budete hodně snažit, náklady na jednu rozhlasovou stanici nesnížíte pod 10 milionů korun ročně (a to bude v podstatě jenom hrát a moderátora v ní opravdu neuslyšíte). O finanční náročnosti TV stanice ani nemluvím. Zahájit vysílání nových programů je tedy velké finanční riziko. A to si může dovolit pouze několik silných společností. Otázka zní: Vyplatí se to?

Oříšek pro distributory

Pořádný oříšek čeká na distributory signálu. Zatím všechny programy v DVB-T vysílají ve formátu MPG-2. Ale všichni vědí, že levnější provoz s větší kapacitou dosáhnout v MPG-4. Ale co dělat, když většina set-top-boxů, které se u nás prodaly, umí jen MPG-2 ? O rozhlasovém systému T-DAB si ani nedovolím spekulovat. U nás jsme ho ještě ani nespustili, ale v některých evropských zemích již přecházejí na T-DAB+ . Otázka zní: Dohodnou se výrobci obsahu a distributoři na vysílacích formátech?

Diváci, posluchači, vyberte si

Ve výsledku mají před sebou nejjednodušší rozhodnutí diváci a posluchači. Stačí, když si vyberou z následujících možností:

Chci přijímat pozemní nebo satelitní televizi?

Koupím si levnější, nebo komfortnější set-top-box?

Za sebe vám mohu poradit následující: Pro začátky digitálního vysílání si kupte levnější přijímač, protože vám teď opravdu nikdo nezaručí, že na něj za 3 - 4 roky něco chytíte. Nebo investujte do satelitního digitálního vysílání (paušálně UPC a DigiTVT, jednorázově CS-link).

 

Dnes jsme byli za dveřmi, tedy přibližně v období do roku 2010. A příště se podíváme za roh, tedy na vývoj v dalších deseti letech. A máte nač se těšit.

Případné dotazy posílejte e-mailem či poštou na adresu redakce.

 

Karel Zajíc

<< nahoru

ikonka Z DĚJIN LIBUŠE I - LIBUŠ A PÍSNICE ? DVĚ RŮZNÁ PANSTVÍ

Ano, historicky Libuš patřila pod kunratické panství a Písnice pod břežanské. Až doba nedávno minulá nás spojila vjedno. Jaké dějepisecké potíže s tím souvisejí a co s tím hodlá udělat, píše exkluzívně pro časopis U nás student historie na Masarykově univerzitě v Brně Matěj Kadlec. A také prosí: „Hledám pamětníky, historické doklady a prameny pro zpracování dějin Libuše a Písnice!"

Jsou tomu necelé dva roky, co v ediční řadě Knihy o Praze vyšla publikace s názvem Kniha o Libuši a Písnici. Jedná se o vůbec první oficiální práci věnovanou naší městské části. Její autor Eduard Škoda byl nucen do širokého záběru své knihy čerpat informace především z nezpracovaných pramenů místního úřadu a ze zápisů z několika kronik, z nichž ta libušská zdaleka není úplná. S pomocí zdejších obyvatel se však podařilo vytvořit dílo, kterému právem náleží místo v našich domácích knihovnách.

Avšak zpracovat podrobně dějiny obou obcí v tak krátkém čase, který byl k dispozici, nebylo možné. Obzvláště, když se jedná o obce, z nichž každá spadala v minulosti pod správu jiného panství, jak je tomu v případě Libuše a Písnice. Zatímco Písnice patřila pod panství břežanské, které od roku 1715 přináleželo k Arcibiskupství pražskému, Libuš náležela pod panství kunratické. Z tohoto důvodu máme k dispozici různé historické prameny a různý stav jejich dochování.

Pro Písnici jsou jako historické prameny dostupné urbáře (soupisy vrchnostenských důchodů z poddanských usedlostí) a pozemkové knihy již od roku 1580! Všechny je s profesionalitou historika přepsal, zpracoval a kresbami doplnil někdejší písnický kronikář Josef Jeřábek. Tři díly dějin Písnice jsou přístupné v knihovně naší městské části. První díl obsahující léta 1317 - 1848 je navíc již digitalizován, a to díky Magdaleně Novotné z Písnice.

A jak je to s dějinami Libuše? I zde máme pamětní knihu. Po osamostatnění obce od Kunratic dne 30. března 1930 ji založil kronikář František Kaplánek. A tímto datem také začínají pamětní zápisy, které zpřetrhala druhá světová válka. Zápisy z této doby byly dopsány alespoň dodatečně, ovšem z následujících desetiletí jsou zprávy jen kusé anebo chybí zcela. Od 1. července roku 1974, kdy byly obě obce sloučeny, se tento stav týká také Písnice. A opět je nutné vyzdvihnout Knihu o Libuši a Písnici, která kroniku porůznu doplňuje a později na ni navazuje.

Co se nám tedy dochovalo za doklady o dobách, kdy Libuš coby osada náležela kunratické vrchnosti? Ani kunratická kronika nesahá hlouběji do minulosti než k roku 1914. Eduard Škoda měl mezi svými podklady jediný zdroj informací, a to stavebně historický průzkum a architektonické vyhodnocení objektu bývalé středověké tvrze, dnešního domu v Libušské ulici čp. 1. V současnosti v něm sídlí pošta a optika. Prostor bývalé restaurace U Radnice je prázdný. Pod výlohou optiky najdeme malé okénko vedoucí do starého sklepení, které má bezpochyby středověké základy! Ačkoli nejstarší zmínka o libušské tvrzi pochází z roku 1321, máme jen málo informací o osudech místních obyvatel.

Odlišné poměry, události i agenda na kunratickém panství způsobily, že doklady, které se nám dochovaly, nesahají hlouběji než do roku 1688. Tehdy byla založena první urbariální kniha, která jediná odhalí mnoho zapomenutého. Ani matriční záznamy neprozradí více. Jsou sice psány od roku 1704, ale Libuš je v nich vedena až od roku 1747. Nepomůže bohužel ani známý tereziánský katastr. Z těžko odůvodnitelných pohnutek tehdejších úředníků byly údaje pro roky 1748 i 1757 opsány z přípravných materiálů ze začátku století!

Přesto se v archivních dokumentech dochovaly záznamy, ve kterých lze najít překvapivé informace. Mnoho z nich zpracoval již na začátku 20. století kunratický učitel a historik Malé Strany Cyril Merhout. Kniha Čtení o Novém hradu a Kunraticích i zde nahrazuje kroniku a je přístupná v místní knihovně. Avšak o Libuši a ostatních osadách a vsích v panství se zde dozvídáme jen okrajově. Zjišťujeme však, že Libuš byla ve středověku samostatnou vesnicí!

Libušské dějiny jsou z těchto důvodů téměř neznámé.

Proto jsem se rozhodl, v rámci své bakalářské práce s názvem Na libušské tvrzi, zpracovat veškeré prameny a literaturu, které se o obci zmiňují. Pod vedením profesorů na Masarykově univerzitě v Brně, kde studuji obor historie, jsem měl možnost znovu objevovat naši minulost a společně s ní mnoho zajímavých zjištění, která připravuji ke zveřejnění v dalších číslech časopisu U nás. První příspěvek bude věnován středověké Libuši a jejím pověstem. Bude pojednávat mimo jiné o pověstné tajné chodbě Václava IV z Nového hradu v Kunraticích na libušskou tvrz. Pro další čísla časopisu se pak chystá článek o novověké Libuši. Na základě matričních zápisů bude připraveno pojednání o demografii a husařské tradici a samostatný díl se bude věnovat také nejstaršímu libušskému domu čp.1. Podobnou sérii článků by si samozřejmě zasloužila i Písnice.

Zpráv ze starých časů však stále není dostatek. I pro 20. století chybí cenné údaje, které snad jsou stále mezi pamětníky. Ledacos mohou prozradit také staré fotografie. Dovolte mi proto, abych vás požádal o pomoc v hledání dalších pramenů a zpráv o minulosti naší městské části. Takové informace zpracuji jednak do práce magisterské, ale také do dalších článků v časopise. Vítaná je také jakákoli pomoc v digitalizování libušských a písnických kronik a dalších pramenů, jejichž příprava by se tímto velmi urychlila.

V dosavadní práci s těmito historickými prameny vyšla najevo i takováto zajímavá skutečnost. Libušské a písnické rody jsou dnes díky sňatkům v minulosti natolik propleteny, že je možné uvažovat o vzdálené příbuznosti mezi námi všemi! Například již zmiňovaná Magdaléna Novotná je moje příbuzná v sedmém pokolení!

Kontaktujte mě, prosím, kdykoli.

Matěj Kadlec, 604 266 025, kadlec.m@seznam.cz

<< nahoru

ikonka KNIHA REKORDŮ NA LIBUŠI A PÍSNICI


<< nahoru

ikonka STO LET PEDAGOGIKY MONTESSORI

 

Dne 6. ledna 1907 byl v Římě na ulici Via dei Marsi otevřen Casa dei Bambini - Dům dětí, jehož vedením byla pověřena Maria Montessori. Tím započalo století tvorby a rozvoje pedagogického a filosofického systému Montessori.

V Domě dětí, který byl určen pro děti předškolního věku z chudinských čtvrtí a velmi slabého sociálního prostředí Marie Montessori vyvíjela a ověřovala svoje poznatky získané studiem lékařství, speciálně dětské neurologie a psychiatrie, pedagogiky, psychologie, biologie a antropologie a inspirované stáží na neurologické klinice prof. Itarda a Sequina v Paříži o podnětném vlivu prostředí na rozvoj dítěte. Prostředí ve všech jeho aspektech - vybavení nábytkem a hračkami, jejich velikosti a vzhledu, podnětnosti nabízených aktivit, ve vztahu vychovatele a dítěte.

Marie Montessori pochopila, že každé dítě je zcela integrovaná bytost, která je nadána vlastní touhou a schopností růstu a vývoje, fyzický a smyslový rozvoj podmiňuje rozvoj duševní a v závislosti na podnětech prostředí se učí prakticky samovolně veškeré dovednosti až do dospělosti. Pochopila, že tento dar má každé dítě a že záleží na dospělých, jaké mu připraví podmínky k rozvoji.

Dlouhým a soustavným pozorováním a prací s dětmi vyvodila, jakými činnostmi se během svého vývoje rádi zabývají a rozvíjejí svoje dovednosti, jaká je obvyklá posloupnost tohoto vývoje. Geniální soustava didaktických materiálů, kterou se svými spolupracovníky v průběhu let své praxe vyvinula, vycházela vesměs z předmětů denního života a dnes tvoří základ její didaktické metody.Tato kombinace konkrétního a abstraktního a vazba na reálie praktického života nemá obdoby v jiných systémech. Děti se učí od poznávání činností všedního dne - praktického života - po složité matematické a geometrické příklady a úvahy, vše na krásně provedených, barevných pomůckách, s kterými se učí zacházet již od nejranějšího věku. Postupně pomůcky mohou sloužit k výuce stále složitějších poznatků z různých oblastí lidského vědění.

Speciální Montessori didaktický materiál je pozoruhodný a dětem velmi usnadňuje proces vzdělávání. Velmi efektivně pomůcky využívá Montessori léčebná pedagogika, která metodu aplikuje pro děti i dospělé s různými typy hendikepů.

Nejrevolučnějším přínosem Marie Montessori bylo ale její pochopení, že dítě může svůj potenciál k rozvoji využít jen za zcela změněných vztahů rodiče a učitele k dítěti. Její poznání, že základem tohoto vztahu musí být oboustranný respekt, vedlo k nové definici úlohy vychovatele a učitele. Dospělý musí vyvinout veškeré úsilí ke své přeměně v empatického rádce a pomocníka, nikoli tvůrce, organizátora a autoritativního kontrolora rozvoje dítěte.

Paní Montessori také pochopila, že vzdělávací systémy tehdejší doby naprosto nevyhovují těmto tezím. Dítě je ve škole a někdy i v rodině stále k něčemu nuceno, usměrňováno, jeho spontánní činnosti jsou omezovány a zakazovány, předčasně ukončovány. Dítě potřebuje dostatek času k nerušené činnosti, nevyhovuje mu např. omezení délkou vyučovacích hodin, nemá být nuceno k činnosti, pokud je unavené, nemá být omezeno prostorem lavice, pracovat má na věcech, které ho zajímají. Veškerou učební látku je třeba ilustrovat na příkladech z běžného života a včleňovat do souvislostí, dítě musí vidět smysl poznání.

Protože se děti potřebují naučit i poznatky z okraje svých zájmů, musí se jim předkládat v době, kdy lze taková témata navázat na témata pro ně zajímavá a na které jsou vývojově připraveny.

Optimálně se dítě učí veškeré dovednosti a poznatky v tzv. senzitivních fázích.

Proto je přístup ke každému dítěti přísně individuální a úkolem učitele je bedlivě dítě pozorovat a senzitivní fáze beze zbytku využít k efektivnímu učení.

Protože činnost je pro dítě přirozenou vývojovou potřebou, pracuje a učí se z vnitřních pohnutek a rádo, pokud má svobodu se rozhodnout, kdy a jak se danou věc naučí. Ochotně se také podřizuje pravidlům, pokud se podílí na jejich tvorbě, rozumí jim, ví, že jejich porušováním omezuje nebo ruší někoho jiného.

Montessori zařízení musí respektovat tato pravidla na celém světě stejně.

Předností systému je i to, že na celém světě se dítě potká se stejným fyzickým a výchovným prostředím, stejnými materiály a navazuje velmi přirozeně na dříve získané poznatky a dovednosti.

Jitka Brunclíková, Společnost Montessori

 


<< nahoru

ikonka SLUŽBA RODINÁM POSTIŽENÝCH DĚTÍ

Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí

Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR, o.s.,  Klub Hornomlýnská nabízí služby  které jsou určeny rodinám z Prahy a okolí, které trvale pečují o děti s těžkým postižením. Naším cílem je celoroční pomoc rodinám zvládnout soustavnou a náročnou péči o děti s postižením. Prostřednictvím našich služeb chceme předcházet krizovým situacím, kdy dochází k fyzickému nebo častěji psychickému zhroucení pečující osoby.

Organizace vznikla v roce 2003 z iniciativy rodičů dětí s nejtěžším zdravotním postižením v bezbariérovém domě v ulici Hornomlýnská v Praze-Kunraticích proto, že tyto děti neměly naprosto žádné šance na integraci do společnosti, dokonce ani žádný specializovaný stacionář nebyl ochoten je přijmout. Prvotní záměr zřídit denní stacionář se však nezdařil, dostupné nebytové prostory byly hygienickou stanicí hl. m. Prahy shledány jako nevyhovující.

Tehdy nám Michaela Frycová, místopředsedkyně Národní rady zdravotně postižených, vnukla myšlenku, že nadějí pro naše děti nemusí být jen budování nového stacionáře. Že možná mohou mít prospěch z téhož, co přináší prospěch zdravým dětem, tedy ze zařazení do běžných mateřských školek. To nevyžadovalo žádné nové investice, žádné další budovy a žádné velké miliony. Když  jsme si tu myšlenku osahali, okamžitě jsme ji adoptovali. I ostatním rodičům se zalíbila. Někteří byli nadšeni, vlastně ani nedoufali, že by jejich dítě někdy mohlo chodit do běžné mateřské školy.  Aktivní činnost sdružení brzy znamenala rozšíření působnosti na rodiny s dětmi z celé Prahy.

Dejte nám šanci 

Od zahájení projektu integrace dětí s postižením za pomoci asistence s názvem Dejte nám šanci v roce 2004 byla pomoc asistenta zajištěna celkem 63 dětem z celé Prahy, z toho zhruba třetina dětí využívá našich služeb dlouhodobě. Zpočátku byl projekt zaměřen výhradně na asistenci dětem integrovaným v běžných mateřských školách. Od ledna 2007 pobírají rodiče dětí se zdravotním postižením příspěvek na péči a mohou se sami rozhodnout, zda ho využijí na úhradu sociálních služeb zajišťovaných některým z jejich poskytovatelů (např. nestátní neziskovou organizací), nebo zda péči zastanou sami či zajistí péči jiné blízké osoby. Na základě legislativních změn platných od ledna 2007 a velkého zájmu ze strany rodičů rozšířila naše organizace projekt  na oblast osobní asistence v domácím prostředí a asistenci pro volný čas dětí.

Cílem projektu Dejte nám šanci je poskytování osobní asistence vycházející vždy z konkrétních potřeb rodičů dítěte s postižením i dítěte samotného. Služba je zaměřena na cílovou skupinu dětí s postižením od 3 do 10 let z Prahy. Projekt vychází z přesvědčení, že dítě s postižením potřebuje mít život stejně pestrý jako jiné děti. Chce poznávat nové lidi, nová prostředí a pozorovat vše kolem sebe. Potřebuje nejen cílenou specifickou stimulaci a rozličné formy rehabilitace, ale také styk s vrstevníky a možnost zapojit se do jejich her. I dítě s těžkým postižením je součástí společnosti. S pomocí osobního asistenta, který se s klientem i jeho potřebami podrobně seznámí, má dítě možnost navštěvovat mateřskou školku, volnočasové aktivity, případně trávit čas individuální hrou s asistentem. Samozřejmostí asistentovy práce je také zajištění běžných úkonů péče o dítě a obstarání základních životních potřeb dítěte.

V souvislosti se zájmem rodičů o asistenci pro starší děti nepatřící do současné cílové skupiny projektu uvažujeme v příštím roce o zvýšení věkové hranice na 15 let. S velkým zájmem se setkala i nabídka pro rok 2008, totiž možnost navýšit kapacitu poskytované asistence ze současných 4 hodin denně na 8 hodin a umožnit tak rodičům docházet do zaměstnání, či si ještě více odpočinout a mít možnost nabrat další sílu.

O úspěšnosti a potřebnosti tohoto projektu svědčí mimo jiné i rozsáhlá grantová a dárcovská podpora a zájem médií.  A také zájem rodičů o další služby, proto naše sdružení rozšířilo své aktivity a vznikly další projekty.

Hlídání dětí v respitním zařízení

Respitní péče je odlehčovací služba, jejímž cílem je poskytnout rodinám, které pečují o děti s postižením čas k odpočinku, regeneraci sil a možnost vykonávání jiných činností, než je péče o děti. Zajištěno je hlídání dětí ve věku 2 -10 let každý všední den od pondělí do pátku od 8.00 hod  do 17.00 hod odborným personálem, který pracuje s dětmi podle jejich individuálních potřeb a možností  v dopoledních nebo odpoledních hodinách každý všední den v průběhu celého roku.

S každým dítětem pracujeme na základě informací získaných od jeho rodičů. Při práci s dětmi  přihlížíme k jejich individuálním potřebám a možnostem a tomu jsou přizpůsobeny všechny aktivity (výtvarné, hudební a pohybové), které jsou převážně zaměřeny na rozvoj jejich psychomotorických dovedností.
V době hlídání pracujeme s dětmi za pomoci speciálních didaktických, kompenzačních a rehabilitačních pomůcek, které jim pomohou  při rozvoji jemné a hrubé motoriky, logiky, k nácviku základních dovedností, k procvičení koordinace pohybu horních a dolních končetin, prostorové představivosti, stimulaci zraku i jiných smyslů.

Klub rodičů

Nabízíme setkávání rodin 2x týdně s možností  výměny zkušeností a navazování nových přátelství. Dle zájmu rodičů přednášky a poradenství a jiné aktivity.Možnost zapojit se do činnosti klubu, pravidelné burzy oblečení a hraček. Pořádání psychorehabilitačních pobytů v Domě rodin ve Smečně s možností hipoterapie, v přípravě víkendové pobyty v Malejovicích.

Půjčovnu rehabilitačních a didaktických pomůcek a odborné literatury

Přispíváme k vytvoření co nejpodnětnějšího prostředí pro děti s postižením, které umožní rozvoj jejich schopností a dovedností a také snížení omezení vyplývajících z jejich  postižení. Služba půjčovny pomůcek a literatury je rodinám trvale k dispozici. Vypůjčení je dojednáváno individuálně podle specifických potřeb každého dítěte a ve spolupráci s rodiči. Vybrané pomůcky si rodiče budou moci bezplatně zapůjčit a využívat je pro individuální práci s dítětem.

Canisterapie
Vyškolený pracovník s fenkou zlatého retrívra nabízí polohování dětí v rámci respitního programu a klubu rodičů.

Psychorelaxační pokoj
Možnost relaxovat v zatemnělé místnosti na vyhřívaném vodním lůžku za zvuků uklidňující hudby a sledování barevných efektů.

Kde nás najdete?

Centrum pomoci rodinám s dětmi se zrakovým a kombinovaným postižením Filipovka, Filipova 2013, 148 00 Praha 4 - Chodov, tel. 271 910 328, 608 302 810, e-mail info@hornomlynska.cz,       www.hornomlynska.cz

 

Daniela Dolejšová

<< nahoru

Salón

ikonka FEJETON O MARINGOTCE

Někteří z vás tu maringotku asi znají. No spíš to byl plechový domeček na kolečkách, který několik roků hyzdil krátkou spojovací ulici Předposlední. (A ona je vskutku předposlední na Libuši!)

V této zelené maringotce nějakou dobu přebýval bezdomovec. Bůhsuď, odkud se vzal, jakým způsobem přesunul svůj obývací pokoj, ložnici a koupelnu vměstnané na plochu velikou zhruba 1,5 x 3 metry. Na boku domova měl bílou barvou napsané číslo svého mobilu. Tímto způsobem hledal jiné místo k přebývání, poněvadž se množily stížnosti na jeho přítomnost.

Kolikrát jsem chodil tou ulicí a skoro pokaždé si umiňoval, že vyzpovídám majitele a napíšu o jeho životním příběhu článek. Sotva jsem našel volnou chvilku a v kapse nahmatal mobilní telefon, tak koukám -  maringotka zmizela neznámo kam. Zbylo po ní jen pár věcí - plesnivý koberec, děravý hrnec a rozbitá plastová polička. Celkem mě to mrzelo. Tolik jsem se těšil, že napíšu do našeho časopisu rozhovor, z něhož bychom se dozvěděli, jakým způsobem ten muž ztratil svůj domov. Jeho osud se totiž může stát i osudem kohokoli z nás. Nikdo neví, jestli náhodou někdy také neskončí na ulici. Může pro to mít spoustu důvodů - nesplacená hypotéka, předluženost, rozvod, špatné vztahy v rodině a jiné příčiny.

Tak místo rozhovoru vznikl tento poněkud smutný fejeton.

Martin Zikeš

<< nahoru

ikonka VÝZNAMNÁ JUBILEA NAŠICH OBČANŮ

V měsíci říjnu 2007 se dožívají významných jubileí (70 let, 75 let, 80 let, 82 let, 84 let, 85 let, 86 let a 87 let) tito občané z Písnice a z Libuše:

Vojtěch Mindák
Marie Novotná
Růžena Škaroupková
Jiřina Deckerová
Pavel Vranovský
Hugo Merxbauer
Karel Plch
Miroslav Kulhavý
Vladimír Pachta
Josef Čihák
Marie Fendrychová
Oto Rosocha
Marie Bílková
Věra Kalinová
Vlastimila Randová
Marie Bernátová
Josef Brixi
Edmund Melkus

Všem oslavencům přejeme hodně zdraví, spokojenosti a životního optimismu.

Městská část Praha-Libuš

Budou-li mít naši občané zájem, i přes opatření zákona o ochraně osobních údajů,  jubilea svých blízkých adresně zveřejnit  včetně fotografie v našich místních novinách U nás,  je nutné se domluvit  na humanitním odboru s paní Jaroslavou Klemešovou - tel. 261 910 145. Vyhovíme vám ale i v opačném případě, když si budete přát, aby vaše jméno nebylo zveřejněno. Děkujeme za pochopení.


<< nahoru

ikonka LIBUŠSKÉ VIRTUÁLNÍ KNIHKUPECTVÍ - FILOSOF, DETEKTIVNÍ KLASIK A NOSITEL NOBELOVY CENY

Tak a máme říjen a já jsem chtěl do knihkupectví vzhledem k 28. jako rozený Čechoslovák něco československého. Tak jsem pátral v knižních novinkách, edičních seznamech a kromě apriori nudných historizujících prací jsem nic nenašel. A tak jsem se na Československo i na říjen  naštval a do výlohy knihkupectví aranžuji tentokrát nová vydání klasických prací a aby si každý mohl vybrat,  první je od filosofa, druhá od klasika detektivního žánru a třetí, dětská, dokonce od nositele Nobelovy ceny.

 

Voltaire: Candide.

Přel. Radovan Krátký. Praha: XYZ, 2007, 208 s. ISBN: 978-80-7388-002-6

Radovan Krátký (1921 - 1973) byl významným překladatelem z románských jazyků, jeho překlad kdysi kultovní Zelené kobyly a francouzské poezie, pro niž sám razil název „galantní", jsou beze sporu překladatelskou klasikou. Proto mne překvapilo, že v nakladatelských údajích se u tohoto jeho překladu uvádí, že jde o první vydání... Candide je filosofická povídka o hluboké a lásce a utrpeních, která je zamilovaným prožívat. Voltaire zde podrobil hluboké kritice (aktuální i dnes) sporné společenské hodnoty, založené na nepoctivosti, a naivní optimismus, propagovaný zde filosofem Panglosem, přesvědčeným, že i když se člověku daří špatně, vše je vlastně zařízeno dobře, a „tento svět je nejlepší za všech světů". Filosoficky je toto dílo vyvrcholením nekonečných sporů mezi Voltairem a J. J. Rousseauem, umělecky věčně živým útvarem inspirujícím až dodnes zejména divadelníky (počátkem 70. let exceloval v roli Candida na prknech Činoherního klubu Jiří Hrzán) a čtenářsky velmi příjemným zážitkem i pro nefilosofa.D. Hammet: Dívka se stříbrnýma očima.

Přel. M. Žantovský. Praha: Fuego, 2007. 260 s. ISBN: 978-80-87124-09-3

Hammet jako klasik americké detektivky je zároveň zakladatelem tzv. drsné školy Sám pracoval mimo jiné také ve službách slavné Pinkertonovy detektivní kanceláře. Ve svém díle dokázal báječně zhodnotit svou znalost práce detektiva i světa nejrůznějších kriminálních živlů. Jeho detektivové nejsou ani zcela dobří, ani zcela zlí. Mezi nejvýraznější Hammetovy postavy patří malý tlustý detektiv z Kontinentální, jenž vystupuje v sedmi povídkách, které obsahuje tato kniha. Prostřednictvím bezejmenného detektiva - vypravěče se čtenář seznamuje s příběhem, jeho postavami a autentickým prostředím amerických velkoměst dvacátých let minulého století.

 

R. Kipling: Knihy džunglí.

Přel. Alois a Hana Skoumalovi. Il. Adolf Born. Praha: Brio, 2007. 544 s. ISBN: 978-80-86113-88-3

Také u tohoto titulu uvádí nakladatel, že jde o první vydání. Nesmysl! I Skoumalových překlad je klasika a nepřesné uvádění pořadí vydání je dalším neklamným znakem současné snižující se úrovně nakladatelské práce. Raději tedy o autorovi a knize: Rudyard Kipling se narodil 30. 12. 1865 v Bombayi. V Indii strávil dětství a sedm dospělých let. To spolu s jeho literárním nadáním dalo vzniknout jednomu z největších světových bestsellerů - První a Druhé knize džunglí (1894 a 1895). Příběh chlapce Mauglího, který vyrůstá v Akélově vlčí smečce spolu s medvědem Balúem, hadem Ká, tygrem Šér Chánem a pardálem Baghírou (hrdiny krásně dotvořenými v disneyovském filmovém zpracování), zprostředkuje čtenáři vše, co první anglický nositel Nobelovy ceny za literaturu o džungli slyšel i o čem v její blízkosti snil.

Pěkné počtení přeje  jbx

<< nahoru

ikonka BLAHOPŘÁNÍ KŘÍŽKOVŮM


<< nahoru

ikonka BLAHOPŘÁNÍ PANÍ BÍLKOVÉ


<< nahoru

ikonka BLAHOPŘÁNÍ PANÍ FENDRYCHOVÉ


<< nahoru

ikonka BLAHOPŘÁNÍ PANÍ ŠIPANOVÉ


<< nahoru

Zveme

ikonka KLUB JUNIOR

Klub Junior zahájil  v  září již osmý školní rok své činnosti a to ve všech 16 zájmových oborech a kroužcích. Společný tým lektorů, trenérů i vedení klubu těší letošní velký zájem ze strany dětí i rodičů o nabízené volnočasové aktivity a rádi sdělujeme, že kroužky jsou stále ještě otevřeny novým zájemcům dle nabídky webových stránek Klubu Junior  www.klubjunior.cz

Lenka Koudelková, 604 273 968 

MÍČOVÉ HRY

Čekáme jen na tebe: Chceš se bavit a přitom udělat něco pro sebe? Zdokonalit svou sportovní stránku, seznámit se s novými kamarády? Máš jedinečnou možnost přihlásit se na Míčové hry + Florbal - trénujeme vždy PO + ČT, tedy jednou až dvakrát týdně.

Hrajeme jednotlivé míčové hry, porovnáváme své síly s jiným klubem či školou a zažijeme i na trénincích spoustu legrace. Na programu jsou sporty od vybíjené, volejbalu, basketbalu přes házenou, fotbal, ragbíčko až po florbal.

Trenérka Markéta Hubatová, 720 368 863

LITERÁRNĚ ŽURNALISTICKÝ KROUŽEK

Je určen všem dětem, které si rády hrají se slovy či s texty, chtějí poznat nejrůznější možnosti práce s nimi nebo prostředí a základy žurnalistické činnosti. Zábavu zde najdou nejen ti, koho baví čtení, jazyková tvořivost a psaní, ale i ti, kdo by se v budoucnu rádi věnovali žurnalistické či jazykové činnosti.

Co nás v kroužku čeká?

 • Rozvinutí tvůrčího psaní - podle vůle dětí psaní textů různého charakteru
 • Zábavnou formou pojaté čtení, diskuse a interpretace uměleckých textů, hra s nimi
 • Návštěva redakce novin, seznámení s redaktorskou prací, beseda s redaktorem
 • Rozvíjení schopnosti verbální reflexe dění kolem nás, dění ve světě, emocí
 • Seznámení s různými druhy žurnalistických útvarů (zpráva, sloupek, glosa, apod.)
 • Návštěvy kulturních akcí a podle vlastní vůle psaní reakcí či zpráv o nich
 • Rozvinutí mediální gramotnosti - schopnosti orientovat se v médiích a pracovat s nimi
 • Možnost prezentace vlastních textů v časopise či autorského čtení na literárním večeru

Lektorka Zuzana Granátová, 739 671 957, lektorka Ivana Veselková, 721 111 712

VÝTVARNĚ DRAMATICKÝ KROUŽEK TVOŘÍNEK

Tvořínek je kroužek určený šikovným nejmenším dětem, předškolákům i žákům nižších tříd prvního stupně základní školy.

Náplň tohoto kroužku tvoří pestrá směs výtvarných, dramatických a pohybových aktivit - vše formou tvořivých her, díky kterým děti rozvíjí svou představivost, jemnou motoriku, myšlení, pohybové schopnosti, ale také komunikaci, schopnost spolupracovat a rozvíjet vzájemné vztahy v kolektivu.

Při výtvarných činnostech si děti vyzkouší užití nejrůznějších materiálů i technik práce, během dramatických aktivit si zahrají hry vycházející z  říkanek, básniček, melodií a pohádek přiměřených věku. Rovněž při pohybových činnostech se naučí mnoho her volených podle zájmů  a schopností dětí.

Jednotlivým aktivitám je čas věnován rovnoměrně. Činnosti se  kombinují a střídají - pro pestrost a zaujetí všech. Při zájmu dětí můžeme díky spontánní činnosti společně vytvořit i veřejná vystoupení pro maminky, tatínky, sourozence, babičky, dědečky, kamarády...

Lektorka Lenka Němečková, 603 466 821


<< nahoru

ikonka SOUTĚŽ - KALENDÁŘ A PF 2008

Městská část Praha-Libuš vyhlašuje pod záštitou starosty p. Petra Mráze výtvarnou soutěž pro děti a mládež o nejkrásnější obrázek na novoroční přání a o nejkrásnější obrázek na kalendář roku 2008.

Výtvarné práce je možno odevzdat v místních základních a mateřských školách nebo na ÚMČ Praha-Libuš, Libušská 35 do 31. 10. 2007.

Iva Hájková, humanitní odbor ÚMČ Praha-Libuš

<< nahoru

ikonka KLUB SENIOR

PROGRAM KLUBU SENIOR NA MĚSÍC ŘÍJEN 2007:

2. 10. 2007 Pozvání na toto odpoledne přijala naše členka klubu paní MUDr. Masná, která bude pokračovat ve zdravotní přednášce, tentokrát s nastávajícím zimním obdobím na téma: důležitá role vitamínů. Přednášku opět ukončíme hezkými písničkami s doprovodem na klavír.

9. 10. 2007 Odpolední výlet plánovaný na směr Třebíz u Slaného, do známého národopisného muzea Císlerův statek, kde si prohlédneme, jak se dříve žilo na statku a v chalupách. Dále navštívíme japonskou zahradu p. Kastnera, který bude i naším průvodcem. Odjezd v 11.00 od Eimů.

16. 10. 2007 Na toto odpoledne připravila paní Marta Holá čtení z místní kroniky - historie roku 1953, vždy s odezvou na tato léta a vzpomínkami účastníků.

23. 10. 2007 Pro milovníky divadel - nepřehlédněte: Zveme na tento den na doporučené večerní představení do Branického divadla na hru Otevřené manželství, v hlavní roli bratři Rodenovi,, Krausová aj. Cena vstupenky se slevou 100 Kč, s individuální dopravou (z Libuše bus 198). Objednávejte pokud možno co nejdříve v Klubu. Vstupenky možno objednat i telefonicky u pí Prchlíkové, tel. 608 511 980.

30. 10. 2007 Úterní odpoledne v tomto měsíci tentokrát zakončujeme volnou zábavou při kávě a čaji každý podle svého gusta.

Na tyto úterky srdečně zveme všechny seniory z naší městské části a současně doporučujeme navštívit i naši bohatou knihovnu. Otevřená je vždy od 14.00 do 18.00 hodin.

Za výbor Klubu Senior Zdena Prchlíková

POZVÁNKA NA PODZIMNÍ PŘEDVÁNOČNÍ VÝLET

Tento výlet 26. až 28. října 2007, s nákupem, je vhodný pro milovníky pohodových výletů.

Srdečně zveme naše parťáky opět na výjezd k Náchodu do malebných hraničních míst malé Jívky-Stárkova. Od jezd v pátek ve 12 hodin od Eimů. Návrat v neděli v 17 hodin k Eimovům.

První den ubytování v Penzionu p. Kobra se stravou, vynikajícím domácím jídolem.

Druhý den ráno odjezd v 7.30 do nedalekého Polska (1 hodina příjemné cesty). Někteří mohou pojmout výlet odpočinkově nebo turisticky, cesta do Polska není podmínkou. Návrat do příjemně vytopeného penzionu v 16 hodin. Večer malé posezení při hudbě s písničkou, tancem a povídáním pro zasmání.

Třetí den návrat v 9 hodin zpět do Prahy.

V pátek pořádáme s organizátory návštěvu pravěké vesničky Všestary s ukázkami výroby.

V neděli se seznámíme opět s historií - překvapení pana řidiče.

Slíbena účast i paní Mgr. Kaněrové s její kytarou, bude ji doplňovat místní harmonikář, nám dobře známý, který se již na nás těší.

Cena zájezdu pro účastníka 800 Kč, tj. strava, ubytování, autobus.

Přihlášky pokud možno co nejdříve na tel. 608 511 980 p. Prchlíková, tel. 261 912 404 p. Urbanová, možno i na tel. 261 912 552 p. Kvapilová.

Na velmi dobrou partu se těší organizující výbor.

Zdena Prchlíková

VÝZVA - OPRAŠTE HUDEBNÍ NÁSTROJE!

Vyslovujeme přání směrem k vám, občanům Libuše a Písnice, kteří máte zájem oprášit jakýkoli svůj hudební nástroj. S těmi nadšenci, kteří se přihlásí, bychom chtěli přispět k dobré náladě pro společnou věc u nás v Klubu Senior i pro různé jiné příležitosti. Ozvěte se, prosím, na tyto telefony: 261 912 552, 603 338 127, 608 511 980.

Děkujeme předem za spolupráci a naše a vaše potěšení.

Zdena Prchlíková

<< nahoru

ikonka MATEŘSKÉ CENTRUM KUŘÁTKO

Klub Junior, Mezi domy 373, Praha 4 - Libuš, e-mail kuratkomc@seznam.cz

Spojení: bus MHD 113, 171, 197, 198 zastávka U libušské sokolovny

Otevřeno: pondělí-pátek 9.30-12.00

Stálý program: pondělí,středa herna,rytmika pro nejmenší (tanečky, zpívání)

úterý, čtvrtek herna, výtvarné a ruční práce, popř.přednáška

pátek anglická konverzace

Pobytné na dopoledne: jednorázové 20 Kč, předplatné 150 Kč/10 návštěv, první návštěva MC zdarma

Nově nabízíme páteční program - ANGLICKÁ KONVERZACE s lektorkou Ninou Ludvíkovou. Výuka bude zaměřená na rozšíření slovní zásoby a rozvíjení schopnosti komunikace při běžných situacích. Děti budou mít možnost zapojit se poslechem nebo i výukou jednoduchých básniček, říkanek a písniček. Začátečníci: 9.30 - 10.30 hod., pokročilí 10.30 - 11.30 hod. Cena 40 Kč/výukovou hodinu.

Upozornění: Pátek v MC je určen pouze klientkám účastnícím se hodin konverzace a jejich dětem.Pro ostatní je tento den herna uzavřena. Děkujeme za pochopení. Prosíme nové zájemce, aby předem nahlásili a domluvili svoji účast na hodinách s lektorkou na e-mailu N.Ludvikova@seznam.cz

Na bežný denní program MC se návštěvníci nemusí předem přihlašovat. U výtvarných aktivit se předpokládá větší či menší spolupráce dospělého a dítěte, některé techniky jsou určeny přímo maminkám, dětem pak nabízíme jednodušší alternativu. Případná nutnost přihlášky u mimořádných akcí bývá uvedena přímo v programu.

Přijďte mezi nás do Kuřátka se svými dětmi nebo vnoučaty. Těšíme se na setkání právě s vámi!

ŘÍJEN 2007

2. 10. úterý Trhané obrázky - natrhané kousky barevného papíru si s dětmi nalepíme do připravených šablonek,vhodné pro děti od 1 roku.

4. 10. čtvrtek Malované kamínky - malba temperami na kameny a kamínky.Vhodné od 1 roku.

9. 10. úterý Kaštanoví panáčci - vzpomínáte na školní léta a výrobu veselých zvířátek a panáčků ze špejlí, párátek a kaštanů? Přijďte si je společně s Jarmilou vyrobit.

11. 10. čtvrtek Burza dětského oblečení - organizujeme pro vás burzu podzimního a zimního dětského oblečení. Podrobnosti k akci sledujte na informačních plakátech, přímo v MC, případně zašlete zprávu na kuratkomc@seznam.cz.

16. 10. úterý Vyrobme si - divadelní kulisy - pojďme společně s našimi dětmi a Katkou vyrobit kulisy do divadélka a pohádek, které pro vás v MC hrajeme. Uvítáme nápady a darované předměty vhodné pro divadlo. Konzultujte svoji nabídku na kuratkomc@seznam.cz. Děkujeme.

17. 10. středa Narozeninová party - s dětmi, které se narodily v říjnu, oslavíme jejich narozeniny a předáme malý dárek. Chcete-li, přihlaste své oslavence na tel. 728 200 439 (Tomešová) do 15.10. kvůli domluvě na občerstvení.

18. 10. čtvrtek Listování - z listů si slepíme či obtiskneme veselé obrázky, vhodné pro děti od 1 roku.

22. 10. pondělí Divadélko - dětem i dospělým zahrajeme další (ne)známou pohádku.

23. 10. úterý Dýňová strašidýlka - s Jarmilou si z ozdobných dýní a přírodnin vyrobíme dýňového panáčka, vhodné pro děti od 1,5 roku.

25. 10. čtvrtek Keramické malování - nápady na vánoční dárkování. S Katkou si pomalujeme hrneček barvou na keramiku. Možno koupit hrneček přímo v MC 15 Kč/ks nebo donést vlastní z domova (bez motivu). Vhodné pro děti od 2 let.

30. 10. úterý Prevence chřipky a nachlazení u dětí - MUDr. Cabrnochová s námi přijde pohovořit o tom, jak pečovat o sebe a děti v zimním období a minimalizovat riziko onemocnění (způsoby oblékání dětí, návštěvy kolektivu, úprava stravy apod). Začátek v 10.30 hod.

Změna: Příští setkání vedoucích členů MC proběhne ve čtvrtek 11.10. od 19 hod.

Za MC Kuřátko Katka Tomešová

<< nahoru

ikonka LIBUŠSKO-PÍSNICKÁ NOTA PODRUHÉ

V říjnu 2006 proběhl 1. ročník festivalu pěveckých těles Libušsko-písnická nota. Vše vzniklo během pár měsíců a radostné setkání tří sborů - Kakofon, Ad libitum a Nashira & Sirius - zahájilo novou libušsko-písnickou tradici.

Letos však byl na přípravy celý rok, a proto se povedlo festival poněkud rozšířit a vylepšit. Druhý ročníku festivalu Libušsko-písnická nota bude probíhat v libušské sokolovně, kde se představí patnáct pěveckých seskupení, a to jak sborů, tak i vokálních či ansámblových skupin z řad dětí i dospělých. Zastoupeny budou různé žánry od klasických autorů české sborové tvorby přes návštěvu lidových písní ze světa, zejména z Afriky. Ke slyšení bude i řada spirituálů, gospelů, dokonce i funky a další světové rytmy a melodie. Letošními hosty festivalu jsou: Ad libitum, Antifona, Cantoria Praha, Carmina Vocum, Collegium pro Cantare, Coro Piccolo, Dětský pěvecký sbor Rolnička, Geshem, Gosplain, Myšáci, Nashira, Orfej, Sbor paní a dívek z Litomyšle, Sirius, Sunday Singers, Zpěvandule "OK".

Díky velké účasti se hosté netradičně představí v sobotu 13. října 2007 ve 13.30 h Ochutnávkou noty. Samotný festival začne odpoledním programem od 15 h a od 18.00 h programem večerním (přesný program bude zveřejněn na začátku října). Celý festival bude zakončen společným zpěvem všech účinkujících - netradičně půjde o gospel v doprovodu kláves, bicí a ... Přijďte se podívat a poslechnout si.

Na setkání s vámi se těší organizátoři festivalu Nashira & Sirius - pěvecké sbory Klubu Junior a MČ Praha Libuš.

Ema Máchová, koordinátorka festivalu L.P.N.

<< nahoru

ikonka VEŘEJNÉ PROJEDNÁVÁNÍ ROZVOJE LIBUŠE A PÍSNICE

Komunitní Plán zdraví a kvality života Libuš a Písnice na rok 2008

V rámci projektu Zdravá Libuš a Písnice a místní Agenda 21 zve komise Rady MČ Praha-Libuš všechny občany k besedě o rozvoji městské části, která se uskuteční dne 17. 10. 2007 od 17 hodin v prostorách školní jídelny ZŠ Meteorologická, Praha 4 - Libuš.

Přijďte se zapojit do diskuse nad oblastmi:

 1. Rozvoj městské části, bezpečnost, veřejná správa, urbanismus
 2. Občanská vybavenost, podnikání, řemeslná výroba, zemědělství
 3. Zdravý životní styl, zdravotnictví, sociální oblast, národnostní menšiny
 4. Školství, volný čas, sport, turistika, kulturní a společenský život
 5. Životní prostředí, péče o vzhled, doprava, bydlení

Komunitní plán vzniká v pracovních skupinách Komise pro Zdravou Libuš a Písnici. Občané se scházejí jednou za dva měsíce a ve svém volném čase se věnují rozvoji městské části. Na základě jejich podnětů se řeší problémy v různých oblastech rozvoje městské části. Komunitní plán je vždy jednou za rok projednán s veřejností (v minulém roce byl projednán v dubnu). Po projednání s veřejností jeho znění projednává zastupitelstvo městské části a plán pak slouží jako jeden z podkladů pro sestavení rozpočtu městské části na další rok. V budoucnu by měl sloužit pro vytvoření strategického plánu městské části  Praha-Libuš.

Všem členům komise děkuji za jejich dosavadní práci: MUDr. Haně Cabrnochové, Mgr. Aleně Duškové, Ing. Zdeňku Horčíkovi, MUDr. Daniele Horčíkové, Heleně Iceliusové,  Milanu Kašparovi, Ing. Lence Koudelkové, Ing. Pavlu Macháčkovi,  Ing. Petru Maurovi, Petru Mrázovi, Ing. Mileně Nekolové, Mgr. Daniele Partlové, Miroslavu Štanclovi.

Iva Hájková, koordinátorka projektu Zdravá Libuš a Písnice a místní Agenda 21

<< nahoru

ikonka ZÁJEZD PRO SENIORY DO ČESKÉHO KRUMLOVA

Městská část Praha-Libuš pořádá pro seniory naší městské části zájezd.

Zájezd je určen občanům, kteří věkově splnili podmínky starobního důchodu a jsou

trvale hlášeni v naší městské části.

Kam pojedeme? Letošní zájezd nás zavede do Českého Krumlova. Český Krumlov je jeden z největších hradních a zámeckých komplexů v České republice. Tentokrát si každý účastník zájezdu bude moci vybrat, zda navštíví hrad, zámek, zahrady či město.

Cena zájezdu? Všem zúčastněným bude ÚMČ Praha-Libuš hradit pouze autobusovou dopravu. Vstupy a oběd si tentokrát zajišťuje každý účastník sám.

Kdy pojedeme? Ve čtvrtek 18. října 2007. Ráno vyjedeme v 6.30 hodin. Sraz bude v 6.15 hod. v ulici  K  Lukám 664/1, Praha 4 - Libuš (před Úřadem MČ Praha-Libuš). Návrat se předpokládá kolem 19 hodiny.

Přihlašovat se můžete od 4. 10. 2007 na humanitním odboru ÚMČ Praha-Libuš, telefon  261 910 145 nebo 244 401 646.

Eva Cochová, humanitní odbor ÚMČ Praha-Libuš

<< nahoru
vymezovací obrázek

VOLBY

Volby prezidenta 2018

infoservis

Interreg

 
Pocitová mapa

 
Pocitová mapa

Soutěž

 
Fotosoutěž

 
Facebook MČ

MAP Praha 12

 
MAP Praha 12

 
Sociální plánování

xxx

Jablkobraní 2016

Jablkobraní 2016

 
Rezervace sportoviště Klokotská

Zahrada mezinárodních barev, chutí a vůní

6. celostátní konference měst a městských částí

Stromy pro narozené děti

Stromy pro narozené děti

 
Odpadové hospodářství

Czech POINT

Veřejný portál.cz

Sčítání lidu

Sčítání lidu, domů a bytů


Důležité telefony

Hasiči 150
Záchranná služba 155
Městská policie 156
Policie ČR 158

Ankety

Výsledky anket, dotazníkových průzkumů a sledování různých ukazatelů kvality života v Libuši a Písnici.

vstupte zde

Magazín U nás


 
Poslední číslo: 02/2018

 
 
Prohlášení o přístupnosti
 
© 2010, VV Studio - Václav Veselý