Projekt „Revitalizace parku U Zahrádkářské kolonie“
Projekt Integrace cizinců

Městská část

Volené orgány

ÚŘAD MČ Praha–Libuš

  

ÚŘEDNÍ HODINY

Pondělí:  8:00 - 12:00 13:00 - 17:30
Středa:    8:00 - 12:00 13:00 - 17:30

Adresa úřadu

Městská část Praha-Libuš
Úřad městské části Praha-Libuš
Libušská 35/200, 142 00 Praha 4 – Libuš
tel.: + 420 261 711 380
tel.: + 420 244 471 884
fax: + 420 241 727 864
e-mail: mc.libus@praha-libus.cz
IČ: 00231142
DIČ: CZ 00231142
ID schránka: u8xaktr
vymezovací obrázek

U nás - Časopis - 01/2008Kronika

ikonka VRCHOL VZDĚLÁNÍ NECHŤ TVOŘÍ CESTOVÁNÍ

Tato slova nalezneme ve slavné Didaktice Jana Amose Komenského. A kde jinde by měla najít svou odezvu než mezi učiteli a žáky. Ke školám, kde se snaží poctivě přistupovat k odkazu velkého učitele národů, patří Gymnázium Písnická. Do této školy chodí několik desítek studentů, kteří bydlí v Libuši a Písnici, je to nejbližší státní gymnázium, které v názvu nese jednu z našich obcí, a také v něm pracují pedagogové žijící v naší městské části.

Každý rok se na škole v duchu Komenského postulátu organizují pro studenty různorodé zájezdy, jednodenní i vícedenní, zahraniční i tuzemské. Mezi ty nejžádanější a nejoblíbenější patří zahraniční zájezdy, jejichž hlavním pořadatelem je prof. Exner. Vyjmenovat všechna místa, kam již studenti gymnázia se svým zeměpisářem zavítali, by vytvořilo úctyhodný a rozmanitý seznam přírodních krás a historických pamětihodností v Itálii, Španělsku, Řecku, Holandsku, Belgii Švýcarsku atd. Obrazový materiál z cest zdobí společné prostory ve škole, kde se s nimi mohou seznámit i rodiče studentů i veřejnost v rámci Dnů otevřených dveří. Poznatky z cest, jejichž edukativní přínos je nezpochybnitelný, jsou aktuálně zařazovány do výuky zeměpisu a v rámci mezipředmětových vztahů i hodin například dějepisu, angličtiny.

O své zážitky ze dvou posledních cest se rozhodly podělit se čtenáři libušsko-písnických novin studentky oktávy.  

Výlet na sever

V polovině června se skupina studentů z Gymnázia Písnická vydala na další z poznávacích zájezdů, tentokrát do země fjordů, do Norska. Vyjeli jsme na dlouhou cestu přes Německo a Dánsko a časně ráno nás trajekt převezl na švédskou půdu. Přes Švédsko, kde jsme udělali krátkou zastávku v malebném přístavním městečku Stromstad, jsme se dostali na Svinesundský most, který tvoří hranici mezi Švédskem a naší cílovou zemí Norskem. Ubytovali jsme se v chatkách v typickém norském kempu, který nás zaujal svou vysokou úrovní. Jak jsme později zjistili, ta je v Norsku standardem. Již na jihu Norska nás překvapilo, že tma přichází velmi pozdě.

Druhý den jsme absolvovali prohlídku Lillehammeru, hlavního města zimních olympijských her v roce 1994. Autobus nás vyvezl až k doskočišti skokanských můstků. Zastávka se neobešla bez návštěvy obchodu se suvenýry, který byl plný sobů a trollů, kteří se dají zakomponovat, jak jsme se přesvědčili, skutečně do všeho. Zbytek dne jsme strávili na cestě nádhernou divokou norskou přírodou plnou zasněžených skalnatých vrcholků, vodopádů a samozřejmě fjordů.

Pohledů na ně jsme se nabažili i další den, při průjezdu cestou trollů a orlů, kdy náš autobus šplhal uzoučkou silničkou plnou serpentýn do vysokých nadmořských výšek. Další velmi působivý výlet byl k ledovcovému splazu a jím vytvořenému jezeru, kde si pár otužilých odvážlivců smočilo nohy. Tento den jsme byli ubytováni snad v nejkrásnějším kempu, jaký jsem kdy viděla. Dřevěné chatky porostlé stromy byly roztroušené v lese a usínání za zvuku bublající řeky se muselo líbit každému.

Hlavní metou následujícího dne byl Bergen, přístavní město známé řadou svých starobylých barevných dřevěných domků. Někoho nadchla vyhlídka na město a záliv, někoho místní trh plný ovoce a rybích výrobků.

Předposlední den začal opět zastávkami u několika vodopádů a pokračoval vyjížďkou vlakem z Flamu, která nám nabídla další nezapomenutelné scenérie. Při průjezdu „sněžnou cestou" nás z obou stran obklopovaly sněhové bariéry, které u nás neuvidíme ani uprostřed zimy.

Závěrečný den na norské půdě jsme strávili v hlavním městě Oslo. Prohlídku města jsme započali v parku s expozicí originálních soch Gustava Vigelanda a pokračovali jsme na Ostrov muzeí, kde jsme měli příležitost spatřit původní vikingské lodě, slavný Fram či vor, na kterém Thor Heyerdahl absolvoval expedici Kon-Tiki napříč Polynésií. Při procházce městem jsme navštívili také norské národní muzeum obrazů se slavným obrazem Edvarda Muncha Výkřik a prohlédli jsme si radnici, královský palác a další významné budovy.

Ale to už nastal večer a rozloučení s překrásným norským královstvím. Po zpáteční cestě s nočním přejezdem na trajektu jsme se vrátili do Prahy plní zážitků a dojmů z přírodních krás Skandinávie.

Tereza Velikovská

 

U sousedů

Scházím s kopce ke škole, přes rameno cestovní tašku a jsem plna očekávání a zvědavosti. Nejen mne ale i další studenty z Gymnázia Písnická čeká další ze školních poznávacích zájezdů na Slovensko a do Polska. Od chvíle, kdy jsem se stala žákyní této školy, nevynechala jsem jediný zájezd a spolu s členy profesorského sboru procestovala celou Evropu, získala mnoho zkušeností, zážitků i přátel.

První zastávkou je historické městečko Štramberk, proslavené výrobou vynikajících - potvrzeno více než polovinou zájezdu - štramberských uší. Ještě několik fotek od rozhledny Štramberská trúba a pokračujeme dál. Cestu do Popradu, místa dnešního ubytování, zpříjemňuje vypravování milého pana průvodce, který nás nejednou pobavil naší nevědomostí.

Druhý den zájezdu nejdříve plujeme po řece Dunajci na tradičních vorech „pltích" s veselými goralskými „pltníky", kteří nás oslnili nevyčerpatelnou zásobou vtipů o tchýních. Samozřejmě nejen „pltníci" v tradičních krojích, ale i okolní panenská příroda parku Pieniny nás oslovila, a když jsme téhož dne vystoupali na Skalnaté pleso Vysokých Tater a otevřel se nám neopakovatelný pohled do údolí, nezbylo než se nechat unášet  krásou.

Třetí den jsme vystoupali neuvěřitelných 860 schodů, zjistili, co znamená „tma tmoucí", a vyzkoušeli akustiku podzemního koncertního sálu v Belianské jeskyni v Tatranském národním parku. Odpoledne jsme se zastavili v zimním sportovním středisku  Zakopane.

Čtvrtého dne jsme se šli podívat do největšího evropského solného dolu Wieliczky. Polský pan průvodce nás provedl pohádkovým světem celým ze soli. Pravda, museli jsme nejdříve slíbit, že nebudeme olizovat zdi, protože by se prý na nás mohlo vše zřítit a také by nic nezbylo na další skupiny, ale odměnou nám byla podívaná na podzemní jezera, solné chodby, které nebraly konce, trpaslíky, kteří pomáhali unaveným horníkům a jednoznačným vrcholem byla solná plesová síň.  Ze soli zde bylo vytesáno schodiště se zábradlím, lustr, sochy i obrazy. Vše se třpytilo jako v pohádce.

Po tomto zážitku jsme se zastavili v Krakowě, kde jsme si prohlédli zámek polských králů Wavel, vyfotili se s krakowským drakem, prošli se historickou univerzitní částí města a nakoupili na středověké tržnici Sukienici.

Zážitek posledního dne nás po pohádkovém snění vrátil zpět do reality. Viděli jsme něco, co nikdo vidět nechce, ale, jak se říká, každý by měl. Navštívili jsme Osvětim. Největší vyhlazovací koncentrační tábor, kde zahynuly asi čtyři miliony lidí, byl pro nás pro všechny smutnou připomínkou minulosti, a tak cesta domů probíhala o něco smutněji než obvykle.

Pro mne, jako oktavánku, byl toto bohužel poslední zájezd a závidím všem, kteří se budou moci účastnit dalších podobných a jistě opět úžasných zájezdů.                           

Tereza Sehnalová


<< nahoru

ikonka MŠ MEZI DOMY - LAMPIČKOVÝ PRŮVOD TMOU?.

Je tma, podvečer 27. listopadu, sníh křupe pod nohama... K mateřské školce Mezi Domy míří zástup rodičů a prarodičů s nedočkavými dětmi. Berušky a Sluníčka štěbetají jako o život a těší se na tradiční lampičkový průvod kolem školky a hledání pokladu na školní zahradě. Děti svírají v ruce svou malovanou lucerničku se svíčkou a s odvahou samy procházejí stezkou vyznačenou svíčkami ve tmě na školní zahradě. Na konci trasy společně s kamarády hledají poklad. Poté se oči všech zvedají k nebi, kde září velkolepý ohňostroj. Děti jsou šťastné, nikomu se navzdory zimě nechce domů. Na závěr krásného dne některé děti ve školce přespí přes noc. Je to velký zážitek, bez maminky a tatínka, který si užijí se svými milovanými paními učitelkami a kamarády. A my, opuštění rodiče, si užíváme, po dlouhé době, klidný večer. Děkujeme všem obětavým lidičkám, kteří se o naše drobečky s láskou starají. Myslím, že mluvím za všechny rodiče.

Markéta Popelková

PODĚKOVÁNÍ

Stezka odvahy, hledání pokladu na školní zahradě a ohňostroj patří k nejoblíbenějším akcím, které pořádáme v naší MŠ Mezi Domy. V letošním roce jsme rády přijaly nabídku k zajištění přednášky pro naše děti z Městské policie Prahy 12. Děti se tak mohly formou pohádkového příběhu seznámit s nebezpečím zábavní pyrotechniky a výbušnin. Dozvěděly se, že to nejsou žádné hračky a nevhodná manipulace s nimi každou chybu i u dospělého krutě trestá. Byly jsme velmi rády, že se večer v MŠ „našeho velkého ohňostroje" ujal přímo zástupce ředitele OŘ MP Prahy 12 ing. Rudolf Piršel a celému písnickému sídlišti zprostředkoval krásný zážitek. Poděkování patří i rodičům Alenky Quynh Hoangh, kteří školce tuto pyrotechniku darovali.

I. Procházková


<< nahoru

ikonka ZÁPIS DO PRVNÍ TŘÍDY - ODLOŽIT ŠKOLU, ČI NEODLOŽIT?

Ještě v nás doznívá kouzlo vánoc. Sklízíme poslední vánoční výzdobu, někteří z nás již poctivě plní novoroční předsevzetí, jiní už balí na hory a další se zas už nemohou dočkat léta.

Rodiče předškolních dětí ale mají o starost více. V lednu probíhají zápisy do prvních tříd. Rodiče shánějí informace o základních školách, o jejich školních vzdělávacích programech. Nastává čas rozhodnutí, do které základní školy svého prvňáčka zapíší.

Nástup do školy je pro dítě velmi důležitý životní krok. Dítě musí zvládnout spoustu dovedností, zvládnout nový a mnohem náročnější denní režim a musí být schopné přizpůsobit se změnám. Zkrátka musí být pro školu zralé. A tak se někteří rodiče zabývají i otázkou, zda nepožádají o odklad školní docházky. Rozhodování je někdy velmi těžké.

V naší mateřské škole jsme se snažili rodičům rozhodnutí trochu ulehčit. Pozvali jsme PhDr. Šebovou, psycholožku z Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 4. Sešla se jeden listopadový podvečer společně s rodiči našich předškolních dětí. PhDr. Šebová vysvětlila nám všem, co to vlastně znamená školní zralost. Zaměřila se na oblasti vývoje dítěte, které jsou důležité. Také vysvětlila rodičům, že není důležité, zda dítě umí všechna písmenka, číslice a počítat třeba do sta. Mnohem potřebnější je, zda se předškoláček zvládne soustředit na určitou činnost, zda má správně rozvinuté smyslové vnímání, pracovní, sociální a psychomotorické schopnosti.

Za velmi důležitou jsem považovala tu část besedy, kdy paní doktorka mluvila o tom, jak nesprávné rozhodnutí může dítěti ublížit. Dítě, které ještě není dostatečně zralé pro školní docházku, může být velmi zklamané ze svých neúspěchů, začne ztrácet sebevědomí, být nejisté. Nejistota může v některých případech vést až k agresivitě. Naopak ponechat dítě zralé pro školní docházku ještě další rok v mateřské škole, „ať si prodlouží mládí", může pro dítě znamenat rok nudy a stagnace ve vývoji.

Pokud si sami nevíte rady, nestyďte se poradit s odborníky.

Milí rodiče, přeji vám, abyste vybrali pro vaše dítě tu nejlepší školu, a aby vaše rozhodnutí, zda vaše dítě nastoupí do školy, nebo požádáte o odklad školní docházky, bylo to nejsprávnější.

Marie Holerová, učitelka MŠ Lojovická

<< nahoru

ikonka SDH PÍSNICE - 2007: SEDMNÁCT VÝJEZDŮ PÍSNICKÝCH HASIČŮ

Předem mi dovolte, abych Vám popřál jménem Sboru dobrovolných hasičů Písnice, všechno nejlepší do nového roku 2008.

Tak rok se s rokem sešel a můžeme hodnotit, co se nám loni povedlo a co se nám nepovedlo. Jednotka byla celkem povolána k sedmnácti případům, nejvíce výjezdů bylo v lednu, v souvislosti s orkánem Kiryll. Jednalo se o technické zásahy na území hlavního města Prahy, o odstranění vyvrácených stromů a uvolněnou střešní krytinu. Dále byla jednotka povolána na čerpání vody po přívalových srážkách do pražských Holešovic, kde odčerpávala vodu z podzemních garáží. Na území naší městské části zasahovala jednotka celkem ve dvou případech a to 26. května, kdy byla odvolána pro planý poplach, a 19. srpna, kdy čerpala na Libušské ulici vodu ze dvou objektů po přívalových srážkách, kde během hodiny napršelo 54 mm na m2. Pro zajímavost - je to tolik, jako je průměrný úhrn srážek za celé léto. Pomáhali jsme s organizací pálení čarodějnic SDH Libuš, bylo zjištěno několik nepovolených pálení, kde hrozil požár vzhledem k dlouhotrvajícímu suchému počasí, a s organizací dětského dne v Písnici. Na hřišti písnických fotbalistů jsme vyčerpali studnu, kterou se povedlo vyčistit a zprovoznit tak, aby mohla plnit svůj účel pro zalévání hřiště. Jednotka předvedla techniku ve školách a školkách nejen na území naší MČ, ale i v sousedních částech. Podařilo se jednotku dovybavit potřebnou technikou, kterou požaduje HZS Praha a na kterou magistrát uvolnil potřebné finanční prostředky. Byla provedena celková oprava vozidla Liaz CAS K-25 a jednotka prošla potřebnými školeními, aby byla schopna plnit náročné úkoly při zásazích.

Co říci závěrem? Snad jen všechno dobré do nového roku a ať naši pomoc potřebujete co nejméně a setkávejme se jen při akcích zábavného charakteru.

Martin Volkán,

SDH Písnice, http://www.sdhpisnice.cz

<< nahoru

ikonka KLUB SENIOR

Prosincová posezení

V měsíci prosinci se nám podařilo pro naše členy zorganizovat několik hezkých posezení.

Na předvánoční posezení - mikulášské odpoledne - jsme již podruhé odjeli do již „naší" malé vesničky Třebíz u Slaného, kde jsme si prohlédli zachované chaloupky z předminulého
století. Dobře jsme si popovídali s velmi příjemnou paní průvodkyní, kterou jsme pozvali na naše malé „párty" v místní palírně ovocných nápojů. Exkurze nám ukázala zajímavou a náročnou výrobu těchto zhruba padesáti velmi chutných pálenek.
Příjemně připravené vánoční prostředí Vinotéky - Palírny, s dobrou domácí kuchyní s malým obchůdkem a možností nákupu, bylo korunováno pozvanými hudebníky MěČ Libuš, Písnice - panem Ing. Vachulkou s harmonikou a paní prof. Kaněrovou s kytarou.

Na poslední den jsme přichystali občerstvení s vánoční výzdobou a s návštěvou
nejen pana starosty Mráze s gratulací do nového roku a s dárky. Také naše
šikovné pracovnice z naší městské části nám vyzdobily klub zajímavými věcičkami s možností nákupu - paní Hamrová s paní Duškovou s překrásnou bižuterií, paní Ing. Hlaváčková s výrobou vyřezávaných postaviček betlému, paní Lada překrásnými paličkovanými výtvory již zasklenými v rámečcích.

Na závěr znělo několik vzájemných gratulací mezi našimi členy, ale i
směrem k vedení klubu a my si dovolujeme jedno krásné povídání uveřejnit:
Vážení senioři a ostatní přítomní.
Sešli jsme se v našem klubu k ukončení roku 2007.
Pro někoho z nás byl dobrý a mnoho je i těch, kteří to říci nemohou.
Předně přijdou ale Vánoce, které by měly být svátky pohody a klidu.
My, senioři, osamělí, míváme v tu dobu plno vzpomínek na naše drahé a blízké,
kteří už tady nejsou mezi námi, a proto je nám často smutno.
Šťastni jsou ještě ti, kteří mají kolem sebe rodinu, která se s nimi
dovede rozdělit o trochu té lásky.
Smutně je těm, kteří to postrádají.
Vítáme proto s vděkem naše setkávání s možností si popovídat, stejně tak, že je nám umožněno při různých výletech i zájezdech seznámit se a potěšit s různými kouty naší vlasti.
Přísluší proto dnes upřímné poděkování místnímu úřadu Libuš - Písnice, že nezapomínají na své starší spoluobčany a dopřejí jim finanční podporou, zasloužené potěšení.
Dík patří též skupině seniorek, kteří se vždy starají o dobrý chod v našem klubu seniorů, neboť to vyžaduje plno práce a starostí.
Za to vše proto dnes přejí všichni senioři všem krásné prožité svátky vánoční, a mnoho úspěchu v novém roce plného zdraví.

M. Málcová

Tak ještě jednou přivítejme Nový rok 2008 vším tím pozitivním, co člověk může udělat pro lásku, zdraví i bližního!

Za výbor Klubu Senior Zdena Prchlíková


<< nahoru

ikonka ZLATÁ MEDAILE PRO T. J. SOKOL LIBUŠ

V sobotu 24. listopadu 2007 se v T. J. Sokol Karlín uskutečnil celopražský míčový trojboj předškolních dětí pořádaný Pražským sdružením Sport pro všechny a Pražskými župami ČOS. Soutěžilo se ve třech disciplínách: kop na branku ze vzdálenosti 7 m, hod na branku ze vzdálenosti 3 m a hod na dětský basketbalový koš ve výšce 1,5 m ze vzdálenosti 1,5 m. Za naši jednotu bojovali v družstvu Tomáš Bízek, Tomáš Macek, Martin Müller a Martin Vlk. V kategorii družstev mladších chlapců získali 1. místo (společně s T. J. Sokol Strašnice) a přinesli si tak domů zlaté medaile. Tomáš Bízek se navíc stal i absolutním vítězem této kategorie (společně s Tomášem Vlasákem). Za jednotlivce soutěžila v kategorii starších předškolních dětí Klára Mádrová a umístila se na 4. až 6. místě. Matěj Machuta a Michal Bilák se, bohužel, pro nemoc nemohli soutěže zúčastnit. Poděkování pak patří nejen soutěžícím, ale i jejich rodičům za podporu účasti svých dětí v tomto trojboji.

Většina reprezentantů Sokola Libuš se sobotního klání zúčastnila jako ti nejlepší z těch, kteří v pondělí 12. 11. 2007 během pravidelného cvičení předškoláků Sokola Libuš změřili své síly v míčovém pětiboji. Za účast v něm byli všichni odměněni malým diplomem a čokoládovou medailí. Pravidelná cvičení předškoláků (4 - 7 let) se konají vždy v pondělí a ve středu od 16 do 17 hod. Mladší děti (2 - 5 let) zveme na cvičení společně s rodiči vždy v úterý a ve čtvrtek od 16 do 17 hod.

Mgr. Jana Vlková, cvičitelka PD T. J. Sokol Libuš


<< nahoru

ikonka ZE STAROSTOVA ZÁPISNÍKU

Na úvod si dovolím jako vždy pozdravit milé čtenáře časopisu U nás a zároveň popřát všem krásný a úspěšný nový rok, hodně štěstí, zdraví a optimismu.

Opět vás seznámím s několika postřehy z událostí, které se odehrály koncem loňského roku.

Středa 21. listopad. Schůzka na téma možnosti čerpání finančních prostředků z EU a různých grantů, a to na základě zásobníku projektů, který je dostupný na internetových stránkách www.praha-libus.cz. Děkuji i vám, čtenářům, za podněty. Schůzky se dále zúčastnili zastupitelka Ing. Štěpánka Macůrková, zastupitelka Ing. Lenka Koudelková, tajemník úřadu Tomáš Hejzlar, vedoucí humanitního odboru MČ Praha-Libuš Iva Hájková, vedoucí odboru životního prostředí a dopravy Ing. Anna Rusiňáková, vedoucí odboru správy majetku a investic Miroslav Habada, Markéta Lukešová a Mgr. Hana Kolářová. Jsem rád, že na této schůzce vznikl pracovní tým, který bude sledovat možnosti čerpání finančních prostředků a porovnávat různé výzvy, zda se hodí pro financování našich projektů.

Úterý 4. prosinec. Místní šetření na základě stížnosti občanů bydlících na samém konci Písnice při výjezdu na Dolní Břežany. Stěžovali si na nadměrný hluk vozidel, která nerespektují dopravní značení a jiná omezení, například zpomalovací práh. Této schůzky se zúčastnili zástupci z Písnických zahrad i občané bydlící na opačné straně této komunikace. Je paradoxem, že se na úřad dostaly dvě petice. Jedna žádala o odstranění příčného prahu při výjezdu z obce a druhá petice opačného charakteru naopak žádala ještě jeden nebo dva příčné prahy přidat. Výstupem tohoto místního šetření bylo, že městská část požádá Technickou správu komunikací hl. m. Prahy jako majitele komunikace, aby nad vjezdem do Písnických zahrad byl vybudován přechod a před ním a za ním byl umístěn příčný zpomalovací práh, aby bylo možno v tomto úseku bezpečněji komunikaci přejít. Pevně doufám, že tato naše žádost bude vyslyšena. Plánovaná rekonstrukce této komunikace je ve fázi stavebního povolení a doufám, že k její realizaci dojde co nejdříve i proto, že v projektu se počítá i s některými zpomalovacími prvky. Závěrem bych rád konstatoval, že během tohoto jednání byl hluk tak veliký, že jsme se chvílemi museli překřikovat. Bohužel jsem viděl, že mnozí řidiči jsou velmi sobečtí a dopravní značení jsou jim lhostejná.

Čtvrtek 13. prosinec. Již tradiční setkání se seniory z Libuše a Písnice na Karlštejně. Jsem velmi rád, že se daří v této tradici pokračovat, a tím dát našim seniorům najevo naši úctu a poděkování. Doufám, že se všem tato akce líbila, aspoň takové reakce byly při mém procházení mezi jednotlivými stoly. S mnohými jsem konzultoval jejich požadavky a připomínky k současnému stavu obce a mnohokrát jim za tyto podněty děkuji a věřím, že se většina povede realizovat.

Pátek 14. prosinec. Schůzka s řediteli našich školních a předškolních zařízení. Sezvala ji vedoucí humanitního odboru ÚMČ Praha-Libuš Iva Hájková. Při této příležitosti jsem ředitelům předal malý dárek za městskou část a poděkoval jim za jejich práci, neboť si myslím, že práce s dětmi je velmi důležitá a velmi velmi náročná.

Pondělí 17. prosinec. Měl jsem tu čest seznámit se slavnostně s autory výtvarných děl, umístěných v našem již tradičním kalendáři, který připravila městská část pro rok 2008, a na novoročence. Rád bych touto cestou poděkoval všem, jak dětským autorům těchto krásných obrázků, tak jejich rodičům, za účast v soutěži. Setkání bylo velmi příjemné.

Rád bych vyjádřil veřejné poděkování paní místostarostce Lence Koudelkové za osobní nasazení při snaze o možnost využívání bývalé anglické školy na sídlišti Písnice v ulici Na okruhu pro volnočasové aktivity v rámci Klubu Junior, kterému vzhledem k počtu dětí a mládeže v naší městské části MŠ K Lukám byly již kapacitou malé. Tyto prostory městská část již dlouhou dobu potřebovala a jsem velmi rád, že se je podařilo získat.

Těsně před Vánoci jsem také navštívil některá školní a předškolní zařízení v naší městské části při jejich tradičních besídkách. Každá návštěva mě potěšila jednak úpravou prostor, ale i krásným představením těch nejmenších a velkou účastí rodičů.

Závěrem mi dovolte popřát vám krásné a slunečné zimní dny.

Petr Mráz, starosta městské části Praha-Libuš, 19. prosince 2007


<< nahoru

ikonka ZŠ METEOROLOGICKÁ

VÁNOČNÍ NOTA

Koncem listopadu proběhlo v Základní škole Meteorologická výběrové předkolo pro tradiční každoroční soutěž v sólovém zpěvu Vánoční nota. Zapívali jsme si sólo, ve skupinkách, ale i společně. Gratulujeme vítězům, děkujeme všem zúčastněným za krásné zážitky a těšíme se na další setkání.

Vítězové :

I. kategorie - Oldřich Kříž, 1.A

II. kategorie - Hynek Tomáško, 2.A

III. kategorie - Lenka Dvořáková, 2.M

IV. kategorie - Martin Molčan, 7.A

V. kategorie - Gabriela Vidová, 9.A

Dne 11. prosince 2007 se konal 9. ročník pěvecké soutěže Vánoční noty v základní škole Meteorologická. Zúčastnily se školy: ZŠ Meteorologická, ZŠ K Dolům, ZŠ Jílovská a ZŠ Písnická. Soutěž byla rozdělena do čtyř kategorií. Na prvních místech se umístili: Oldřich Kříž, Pavlína Šámalová, Pavlína Novotná a Barbora Linhartová, Barbora Pichová a Martin Molčan.Vánoční nota byla velmi vydařená, všem zúčastněným děkujeme a těšíme se na jejich návštěvu v dalším roce.

Gabriela Vidová a Kateřina Komárková

 

PŘEDNÁŠKA O OVZDUŠÍ

Co jsme se dozvěděli:

Solární panel stojí 100 000 Kč.

Auta v městech ovzduší znečišťují více než na dálnicích.

Ovzduší škodí pálení plastů, dřeva, uhlí.

Martin Bouše

Vzduchu se říká atmosféra. Když je hodně znečištěný, říkáme, že je to smog.

Katka Tran

Kyselé deště způsobují znečištění půdy a vody.

Anička

Existují dva druhy smogu. Smog londýnský se poprvé objevil v 18. století v Londýně.

Jindra Jeřábek

Smog letní způsobuje bolení hlavy a smog zimní kašel.

David Švarc

Vzduch tvoří kyslík, oxid uhličitý, dusík a ostatní plyny. V hlavním městě je nejvíce špatného ovzduší.

Petra Šimanová

Přednáška měla smysl, protože...

... se budu starat o naše životní prostředí.

... přiměje lidi, aby se o ovzduší starali.

... jinak bude ovzduší stále více znečištěné a krásná příroda zmizí.

... jsem zjistil, že bychom doma neměli topit hnědým a černým uhlím.

David, Míša B. , Jindra

MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA

Žáci třídy 3.A s pí uč. Jandovou posílají poděkování občanskému sdružení Libušské děti, jmenovitě paní Liškové a paní Kučerové, dále firmě Ferero marketing, s. r. o., a firmě Opavia; L. U., slečně Pečenkové, za přispění do Mikulášské punčochy. Cukrovinky dětem udělaly velkou radost.

3.A, ZŠ Meteorologická

 


<< nahoru

ikonka ZŠ PÍSNICE

Během října a listopadu děti první a druhé třídy naší Základní školy s rozšířenou výukou jazyků L. Coňka v Písnici cvičily jógu pod vedením zkušených lektorů Věrky a Pavla.
V několika lekcích  se děti zábavnou formou naučily základní cviky jógy, které podporují zdravý tělesný vývoj, působí jako prevence vadného držení těla, pomáhají  dětem nacvičit správné dýchání a rozvíjet tvořivost, představivost, zmírňují přílišný stres a zklidňují nadměrně živé děti.
Jógové cvičení pomáhá rozhýbat tělo prostřednictvím poloh a pohybů, s nimiž se setkáváme ve světě kolem nás, a propojuje je s dýcháním a uvolněním, díky čemuž může pracovat tělo i duch ve vyvážené harmonii a příznivě tak ovlivnit soustředěnost dětí a kvalitu výuky.
Cviky s poetickými názvy "motýl"," malý pozdrav sluníčku" apod.  se dětem velice líbily a mnohé z nich je nyní cvičí i doma s rodiči a sourozenci.

Gabriela Kadidlová

<< nahoru

Radnice

ikonka ZPRÁVY Z JEDNÁNÍ RADY

Výtah z usnesení Rady městské části Praha-Libuš v období od 13. 11. do 3. 12. 2007. Plná znění jsou k dispozici na Úřadu městské části Praha-Libuš. Na internetových stránkách Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního  - http://nahlizenidokn.cuzk.cz/ - jsou v omezené podobě veřejně dostupné údaje o parcelách a budovách zapsaných v katastru nemovitostí.

  

Rada městské části Praha-Libuš:

  

 • Ruší usnesení č. 168/2007 ze dne 7. 8. 2007. Souhlasí s návrhem úpravy kódu míry využití území na parc. č. 934/47 a 934/61, k. ú. Písnice zA na B. Při územním řízení budou dodrženy směrné ukazatele: KPP do 0,3 a KZ do 0,75. Důvodem úpravy koeficientu je požadavek vlastníka pozemků (a RD č. p. 517) na vybudování krytého bazénu.
 • Schvaluje Smlouvu o výpůjčce pozemků mezi hl. m. Praha, zastoupeným dle plné moci z30. 6. 2004 firmou Zavos, s.r.o., a MČ Praha-Libuš, která tvoří nedílnou přílohu tohoto usnesení a vsouvislosti stím pověřuje starostu MČ podpisem této smlouvy.
 • Souhlasí se záměrem odejmutí pozemků parc. č. 847, 848, 849, 1130/1, 1161/1, 1162 vk. ú. Libuš, obec Praha, uvedených na LV 849 pro k.ú. Libuš, obec Praha, a části pozemku parc. č. 558/1 vk.ú. Písnice, obec Praha, uvedeného na LV 530 pro k.ú. Písnice, obec Praha, dle geometrického plánu číslo 969-154/2006, číslo 62/2006 pro k. ú. Písnice, zhotoveného Area GK, spol. sr.o., souhlas KÚ dne 15. 6. 2006 pod číslem 2431/2006, označené jako pozemky parc. č. 558/17 o výměře 60 m2 k.ú. Písnice, obec Praha, parc. č. 558/20 o výměře 295 m2 k.ú. Písnice, obec Praha, parc. č. 558/21 o výměře 250 m2 k.ú. Písnice, obec Praha, ze svěřené správy městské části Praha-Libuš do vlastnictví hlavního města Prahy. Pověřuje PaedDr.Valentovou předložením předmětného záměru ke schválení Zastupitelstvu městské části Praha-Libuš. (Jde o odejmutí pozemků, na kterých se nachází stavby kanalizace, např. dešťová usazovací nádrž na konci ulice Ke Březině, a které patří do správy PVK, a také o lesní pozemky.)
 • Schvaluje pro rozvody TUV na WC žáků vI. a II. N.P. budovy C v ZŠ Meteorologická instalaci stojánkových pákových směšovacích baterii včetně výměny umyvadel.
 • Souhlasí sprojednáním podnětu na pořízení změny Územního plánu HMP dle podnětu Jindřišky Literové z22. 10. 2007 podávaného na odbor územního plánu MHMP prostřednictvím MČ Praha-Libuš na nejbližším zasedání Zastupitelstva MČ Praha-Libuš a doporučuje jeho kladné posouzení. Změna spočívá ve změně funkčního využití stávající plochy ZMK (zeleň městská a krajinná) - dříve ZN (nelesní zeleň), resp. LR (lesní porost) na OB, dříve OC (čistě obytné).
 • Schvaluje „Pravidla pro poskytování bytů vDomě schráněnými byty Libuš", která jsou nedílnou součástí tohoto usnesení. Schvaluje „Žádost o pronájem bytu v domě zvláštního určení Dům schráněnými byty Libuš", která je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Bere na vědomí informační materiál týkající se písemných smluv o pronájmu prostor vzákladních a mateřských školách zřizovaných MČ Praha-Libuš zdůvodu provozování mimoškolních aktivit a zdůvodu využití nebytových prostor ve školním roce 2007/2008.
 • Souhlasí snávrhem rozpočtu MČ Praha-Libuš na rok 2008, který je nedílnou součástí tohoto usnesení. Doporučuje Zastupitelstvu MČ Praha-Libuš jeho odsouhlasení.
 • Souhlasí svytvořením strategického týmu ve složení: předseda - Ing. Macůrková, členové - starosta p. Mráz, tajemník p. Hejzlar, Ing. Rusiňáková, Ing. Koudelková, sl. Lukešová, pí. Hájková, p. Habada.
 • Souhlasí sinstalací domácích telefonů do zbývajících šesti prostor vKlubu Junior, kterou provede Spojmont Praha, veřejná obchodní společnost, za cenu max. do 10 500 Kč včetně DPH.
 • Souhlasí svyplacením odměn vedoucím odborů ÚMČ Praha-Libuš dle přílohy, která není součástí tohoto usnesení.
 • Schvaluje zhotovitele výměny oken vbytě ZŠ Meteorologická 181 firmu Asokno, s.r.o., a pověřuje starostu uzavřením hospodářské smlouvy dle její nabídky zlistopadu 2007. Proto ukládá vedoucímu OSMI ihned připravit tuto smlouvu. Jako náhradní zhotovitel je určena firma Adaz, s.r.o.
 • Souhlasí suložením vodovodní přípojky do části pozemku parc. č. 1159/4 (ul. Na Šejdru,) a to PK 118 a PK 346, a pozemku parc. č. 1153 (ul. Nad Šejdrem), k.ú. Libuš, pro napojení pozemku parc. č. 842/14, k.ú. Libuš dle situace Bc. Pavla Jaroše z7/2007 za následujících podmínek: Před započetím stavby investor uzavře sMČ Praha-Libuš smlouvu o pronájmu komunikací. Povrchy budou uvedeny do původního stavu
 • Souhlasí sprojednáním podnětu na pořízení změny Územního plánu HMP dle dokumentace předložené JUDr. Josefem Stupkou, zastupujícího správce konkursní podstaty Vodních staveb, a. s., z25. 10. 2007, podávané na odbor územního plánu MHMP prostřednictvím MČ Praha-Libuš na nejbližším zasedání Zastupitelstva MČ Praha-Libuš a doporučuje jeho kladné posouzení. Změna na území MČ Praha-Libuš spočívá ve změně funkčního využití stávající plochy VN (nerušící výroba a služby) na OV (všeobecně obytné).
 • Schvaluje změnu názvu „Komise pro Zdravou Libuš a Písnici" na „Komise pro Zdravou Libuš a Písnici a místní Agendu 21". Schvaluje změnu předsedy Komise pro Zdravou Libuš a Písnici a místní Agendu 21 zpaní Ivy Hájkové na pana Ing. Petra Maura.
 • Bere na vědomí znění textu Dlouhodobého záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy hlavního města Prahy. Ukládá vedoucí humanitního odboru paní Ivě Hájkové odeslat toto usnesení na odbor školství Úřadu městské části Praha 12.
 • Schvaluje Smlouvu o nájmu bytu na pronájem bytu 2+1 vMŠ Lojovická 557. Pověřuje starostu podpisem této smlouvy, která je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Schvaluje kupní smlouvu na prodej části pozemku parc. č. 53/19 - ostatní plocha, ostatní komunikace vk.ú. Písnice, obec Praha, označené vgeometrickém plánu číslo 1007-172/1997 zhotoveném Ing. Miroslavem Franzlem, jako pozemek parc. č. 53/34 o výměře 34 m2 - ostatní plocha, jiná plocha za smluvní cenu 123 080 Kč. Předmětný geometrický plán tvoří nedílnou součást kupní smlouvy. Pověřuje starostu podpisem kupní smlouvy a návrhu na vklad do katastru nemovitostí, které jsou nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Souhlasí snavrženým programem zasedání Zastupitelstva městské části Praha-Libuš, který je nedílnou součástí tohoto usnesení.

 

K tisku připravili Tomáš Hejzlar a Hana Kolářová

<< nahoru

ikonka CO S VÁNOČNÍM STROMKEM?

Pražské služby, a. s., sdělily naší městské části Praha-Libuš informaci ke svozu vánočních stromků: Svoz vánočních  stromků bude probíhat od 1. 1. 2008 do 29. 2. 2008. Stromky se budou umisťovat vedle nádob na směsný odpad, odkud je budou svozové společnosti odvážet.

Hana Kučerová, odbor životního prostředí a dopravy ÚMČ Praha-Libuš

<< nahoru

ikonka ZÁPIS DO 1. TŘÍD ZÁKLADNÍCH ŠKOL

Na základě zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), se zápis do 1. ročníků základních škol koná vždy od 15. ledna do 15. února. Místo a dobu stanovuje ředitel školy.

Povinná školní docházka začíná počátkem školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dovrší šestý rok věku, pokud mu není povolen odklad. Odklad povoluje ředitel školy na základě žádosti rodičů, doporučení dětského lékaře a školského poradenského zařízení.

K zápisu na školní rok 2008/2008 přijdou tudíž děti narozené od 1. 9. 2001 do 31. 8. 2002. K zápisu se dostaví rodiče s dítětem, jeho rodným listem a svým občanským průkazem.

K zápisu se může dostavit i zákonný zástupce s dítětem, které se narodilo v období od 1. 9. 2002 do 31. 12. 2002, pokud je dítě tělesně i duševně přiměřeně vyspělé a jeho přijetí k základnímu vzdělávání doporučí školské poradenské zařízení.

Pokud budete chtít školu navštívit a prohlédnout si učebny, je možno se předem domluvit s řediteli škol.

 

Termíny zápisů:                              

 

Základní škola

adresa

ředitel, ředitelka

den zápisu

telefon

e-mailová adresa,

webové stránky

Ladislava Coňka

1. -  5. třída

Základní škola s rozšířenou výukou cizích jazyků.

Školní vzdělávací program pro základní vzdělávání: Don´t worry be happy.

Ladislava Coňka 40/3,

Praha 4 - Písnice

Mgr. Michaela Pažoutová

 

16. 1. 2008

14.00 - 18.00 hod.

17. 1. 2008

14.00 - 18.00 hod.

 

261911451

zs.pisnice@volny.cz

www.zspisnice.info

Meteorologická 

1. - 9. třída

Výuka podle školního vzdělávacího programu Škola pro každého ve třídách Amos nebo Montessori.

Meteorologická 181,

Praha 4 -Libuš

Mgr. Zdeněk Bělecký

 

17. 1. 2008

14.00 - 18.00 hod.

18. 1. 2008

13.00 - 16.00 hod

242446611

 

reditel@meteo.cz

www.zsmeteo.cz


<< nahoru

ikonka Z USNESENÍ ZASTUPITELSTVA

Usnesení Zastupitelstva městské části Praha-Libuš ze dne 12. 12. 2007:

č. 38/2007

Zastupitelstvo městské části Praha-Libuš souhlasí  s rozpočtovou změnou č. 3 ve všech  bodech.

č. 39/2007

Zastupitelstvo městské části Praha-Libuš schvaluje rozpočet městské části Praha-Libuš na rok 2008 v objemu příjmů 35 015 tis. Kč, objemu výdajů 40 245 tis. Kč a financování ve výši 5 230 tis. Kč, který je nedílnou součástí tohoto usnesení. Ve vedlejší hospodářské činnosti: výnosy 1 750 tis. Kč a hrubý provozní výsledek 750 tis. Kč.

č. 40/2007

Zastupitelstvo městské části Praha-Libuš schvaluje směnu části pozemku parc. č. 466 k. ú. Libuš, obec Praha, o výměře 142 m2 označený v geometrickém plánu číslo 1190-56/2007 jako pozemek parc. č. 466/2 k. ú. Libuš, za část pozemku parc.č. 468 k. ú. Libuš, obec Praha, o výměře 142 m2 označený v geometrickém plánu číslo 1190-56/2007 jako pozemek parc. č. 468/2 k. ú. Libuš, obec Praha (pozemek parc. č. 466 k. ú. Libuš, obec Praha je veden na LV 849 pro obec Praha, k.ú. Libuš ve vlastnictví Hl.m. Prahy - svěřená správa MČ Praha-Libuš, druh pozemku - zastavěná plocha a nádvoří, celková výměra 1848 m2, pozemek parc. č. 468 k. ú. Libuš, obec Praha, je veden na LV 387 pro obec Praha, k. ú. Libuš ve vlastnictví - SJM Ing. Zdeněk Horčík a MUDr. Daniela Horčíková, druh pozemku zahrada, celková výměra 477 m2.), s tím, že veškeré náklady spojené s převodem ponesou obě strany rovným dílem. Manželé Horčíkovi souhlasí se směnou pod podmínkou, že bude na pozemcích MČ Praha-Libuš zřízeno věcné břemeno volného přístupu a příjezdu na jejich nově nabytý pozemek parc. č. 466/2 k.ú. Libuš, obec Praha.

č. 41/2007

Zastupitelstvo městské části Praha-Libuš schvaluje Dodatek č.1 ke smlouvě o nájmu nebytových prostor - objektu hromadných garážových stání č. p. 694 ul. Dobronická, pověřuje starostu MČ Praha-Libuš pana Petra Mráze podpisem tohoto dodatku, který je nedílnou součástí tohoto usnesení.

č. 42/2007

Zastupitelstvo městské části Praha-Libuš nesouhlasí s připojením nově budovaných komunikací bytového areálu Nový park Písnice na stávající komunikace V Zákopech a Švihovská - týká se pozemků ve správě MČ Praha-Libuš parc. č. 670/1, 660/1 a 697/1, vše k. ú. Písnice.

č. 43/2007

Zastupitelstvo městské části Praha-Libuš volí členem Kontrolního výboru zastupitelstva pana Jana Dubna.

č. 44/2007

Zastupitelstvo městské části Praha-Libuš schvaluje Dohodu o partnerství s Týmovou iniciativou pro místní udržitelný rozvoj (TIMUR). Schvaluje sledování společného evropského Indikátoru A.1 = Spokojenost občanů s místním společenstvím. Stanovuje odpovědnou kontaktní osobou paní Ivu Hájkovou, vedoucí humanitního odboru.

č. 45/2007

Zastupitelstvo městské části Praha-Libuš schvaluje Dodatek č. 1 k nájemní smlouvě uzavřené dne 28. 6. 2006 mezi pronajímatelem městská část Praha-Libuš, Libušská 35, Praha 4 - Libuš a nájemcem Soukromé gymnázium Altis, s.r.o., K Libuši 57, Praha 4 - Kunratice. Pověřuje starostu MČ Praha-Libuš pana Petra Mráze podpisem tohoto dodatku, který je nedílnou součástí tohoto usnesení.

č. 46/2007

Zastupitelstvo městské části Praha-Libuš pověřuje starostu Petra Mráze  postoupením podnětu na pořízení změny Územního plánu hl. m. Prahy na odbor územního plánu MHMP. Změna spočívá ve změně funkčního využití pozemků parc. č. 920/3 a 921/14, k.ú. Písnice SP (sloužící sportu) na SV (všeobecně smíšené) dle žádosti Mgr. A. J. Jindřicha zastupujícího na základě plné moci vlastníka nemovitostí se závěrem, že zastupitelstvo s předloženým podnětem nesouhlasí.

č. 47/2007

Zastupitelstvo městské části Praha-Libuš pověřuje starostu Petra Mráze  postoupením podnětu na pořízení změny Územního plánu hl. m. Prahy na odbor územního plánu MHMP. Změna spočívá ve změně funkčního využití stávající plochy ZMK (zeleň městská a krajinná) na pozemcích parc. č. 844/5 a 843/5 na OB (čistě obytné) a změně využití plochy LR (lesní porost) - část a část ZMK na pozemcích parc. č. 843/7 a 844/3, vše k.ú. Libuš rovněž na OB se závěrem, že zastupitelstvo s předloženým podnětem souhlasí.

č. 48/2007

Zastupitelstvo městské části Praha-Libuš pověřuje starostu Petra Mráze  postoupením podnětu na pořízení změny Územního plánu hl. m. Prahy na odbor územního plánu MHMP. Změna spočívá ve změně funkčního využití stávající plochy VN (nerušící výroba a služby) na OV (všeobecně obytné) na pozemcích parc. č. 557/4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, k. ú. Libuš se závěrem, že zastupitelstvo s předloženým podnětem souhlasí.

č. 49/2007

Zastupitelstvo městské části Praha-Libuš schvaluje odejmutí pozemků parc. č. 847, 848, 849, 1130/1, 1161/1, 1162 v k. ú. Libuš, obec Praha, uvedených na LV 849 pro k. ú. Libuš, obec Praha, a části pozemku parc. č. 558/1 v k. ú. Písnice, obec Praha, uvedeného na LV 530 pro k. ú. Písnice, obec Praha, dle geometrického plánu číslo 969-154/2006, číslo 62/2006 pro k. ú. Písnice, zhotoveného Area GK, spol. s r.o., U Elektry 650, 198 00 Praha 9, souhlas KÚ dne 15. 6. 2006 pod číslem 2431/2006, označené jako pozemky parc. č. 558/17 o výměře 60 m2 k. ú. Písnice, obec Praha, parc. č. 558/20 o výměře 295 m2 k. ú. Písnice, obec Praha, parc. č. 558/21 o výměře 250 m2 k. ú. Písnice, obec Praha, ze svěřené správy městské části Praha-Libuš do vlastnictví hlavního města Prahy. Pověřuje PaedDr.Valentovou zajištěním odeslání usnesení zastupitelstva, kterým bylo schváleno odejmutí správy předmětného nemovitého majetku, na odbor správy majetku MHMP. Veškeré úkony spojené s odejmutím správy provede MHMP sám.

K tisku připravili Tomáš Hejzlar a Hana Kolářová

<< nahoru

Téma

ikonka LIBUŠSKOPÍSNICKÁ NEJ?

Každá městská část, každé místo v Praze má svoje zajímavosti, kterými se může pochlubit. Také u nás, na Libuši a v Písnici se nacházejí různé stavby a pomníky, na nichž zálibně spočine náš zrak. Jsou to různé zvoničky, pomník padlým z I. světové války, obě naše školy, sokolovna atd. Jsou však věci, o kterých nevíme téměř nic anebo nám zcela unikají. Proto si dovoluji upozornit na různé zvláštnosti a zajímavosti, které jsou kolem nás.

Prošel jsem hodně ulic, pročetl několik knih, abych vás s těmito libušskopísnickými NEJ... seznámil. Mým přáním je, abyste se každý rok, vždy v prosinci, na stránkách našeho časopisu U nás dozvěděli, která NEJ se změnila nebo které další obory byly přidány. Také vy se můžete podílet na tvorbě těchto NEJ. Leckdo z vás se může pochlubit něčím největším, nejmenším, nejdelším, nejkratším, nejvyšším, nejnižším... A to i v kategorii koníčků a hobby. Pomozte rozšířit seznam libušskopísnických rekordů!

 

Martin Zikeš

MartinZikes@seznam.cz

 

Historická NEJ...

Nejstarší historický záznam

Libuš - z roku 1321, kdy Staroměstští dobyli zdejší tvrz.

            Písnice - Poprvé v písemných pramenech narážíme na Pisnici až v roce 1406.

Nejznámější historické postavy, jež se zapsaly do dějin českého státu

            Jindřich Domináček z Písnice - byl nejvyšším prokurátorem na dvoře císaře Rudolfa II.

            Pavel Michna z Vacínova - stal se sekretářem České kanceláře na Pražském hradě a

postavil se proti stavovské opozici. Po bitvě na Bílé hoře se přiživoval na konfiskaci majetku nekatolické šlechty.

 

Místopisná NEJ...

Nejstarší budova

čp. 1 v ulici Libušská - v podzemní části tohoto objektu se nacházejí pozůstatky tvrze ze XIV. století. Dnes je v ní umístěna Česká pošta a optika.

Nejdelší ulice

            Libušská - 4,335 km (měřeno od ulice Durychova po křižovatku na Cholupice).

Nejkratší ulice

            Borkovická - 55 metrů.

Nejvyšší budova

            Dvanáctipodlažní čtyřvchodový objekt v ulici Ke Kurtům.

 

Obyvatelstvo

Počet obyvatel - 9349 (k 30. 6. 2006)

Počet voličů - 6581

Nejvyšší volební účast - 54,01 % (v roce 1994 - volby do zastupitelstva MČ Praha-Libuš).

Nejstarší občan - pan Arnold Handrych - narozen v srpnu 1913.

 

Sportovní výkony

Běh na 60 metrů (- čas v sekundách)

1. třída   dívky   Petra Černá 12,9   ZŠ Písnice
    chlapci   Alessandro Marcuccetti 12,5   ZŠ Písnice
2. třída   dívky   Nicole Johnová 11,9   ZŠ Písnice
    chlapci   Václav Černý 11,4   ZŠ Písnice
4. třída   dívky   Lucie Doová 9,8   ZŠ Písnice
    chlapci   David Voříšek 9,3   ZŠ Písnice
5. třída   dívky   Kristýna Vítková 9,6   ZŠ Písnice
    chlapci   Martin Větrovec 9,2   ZŠ Písnice

 

Skok do dálky z místa (- měřeno v centimetrech)

1. třída   dívky   Petra Černá 127   ZŠ Písnice
    chlapci   Alessandro Marcuccetti 144   ZŠ Písnice
2. třída   dívky   Nicole Johnová 133   ZŠ Písnice
    chlapci   Václav Černý 131   ZŠ Písnice
4. třída   dívky   Claudia Turková 150   ZŠ Písnice
    chlapci   David Voříšek 165   ZŠ Písnice
5. třída   dívky   Kristýna Vítková 170   ZŠ Písnice
    chlapci   David Baštecký 175   ZŠ Písnice

(Poznámka: Jsou uvedeny pouze písnické rekordy, protože na žádost o data odpověděla pouze písnická škola.)

  

Jiné školní výkony

            Sběr papíru - Václav Koucký - 400 kg.

 

Sběratelství, koníčky, hobby

            Vojtěch Zikeš - štítky na turistické hole - 55 kusů

Iva Zikešová - počítačově zpracované kuchyňské recepty (tj. přepsané z různých časopisů) - 4915 receptů

<< nahoru

Salón

ikonka VÝZNAMNÁ JUBILEA NAŠICH OBČANŮ

V měsíci lednu 2008 se dožívají významných jubileí (70 let, 75 let, 80 let, 81 let, 84 let, 85 let a 93 let) tito občané z Písnice a z Libuše:

Karla Hněvsová
Jiřina Sojková
Jiří Knížek
Vilém Prečan
Albert Mohyla
Ján Blaško
František Rejl
Mária Kozáková
Hana Pečánková
Eva Raková
Otilie Mindáková
Anděla Jandová 

Všem oslavencům přejeme hodně zdraví, spokojenosti a životního optimismu.

Městská část Praha-Libuš

 

Budou-li mít naši občané zájem, i přes opatření zákona o ochraně osobních údajů,  jubilea svých blízkých adresně zveřejnit  včetně fotografie v našich místních novinách U nás,  je nutné se domluvit  na humanitním odboru s paní Jaroslavou Klemešovou - tel. 261 910 145. Vyhovíme vám ale i v opačném případě, když si budete přát, aby vaše jméno nebylo zveřejněno. Děkujeme za pochopení.

<< nahoru

ikonka LIBUŠSKÉ VIRTUÁLNÍ KNIHKUPECTVÍ (30) - DO NOVÉHO ROKU S NOVÝMI KNIHAMI!

Posledně jsem v úvodu žaloval na ODS, Klause a jaké to asi bude v novém roce. A ten už je tady, knihkupectví jsme zatím nezavřeli a tak bych do něj měl tři dost dobré knihy - dvě o známých osobnostech a jednu pro svou a možná i pro vaši radost. A jestli se vám to tentokrát bude zdát trochu sentimentální, nešť. Jsem už koneckonců ve věku, kdy mám snad právo i na ten sentiment...

 

Vaše Hana Hegerová

Autor: Petr Louka. Praha: Daranus, 2007. 152 s.
 
ISBN: 978-80-86983-26-4

Už v dobách, kdy jsme si s Helenou a Vaškem zpívali o Johnym, který jí dal k svátku krásný hříbě, a kdy o zlaté slavíky se dělili Gott, Matuška, Pilarová a Kubišová, existovala s nimi (nad nimi) šansoniérka, na kterou jsme pak jako -náctiletí chodili se svými -náctiletými kamarádkami do Divadla Na Zábradlí na její Recitál 72 a byli vždy znovu příjemně zaskočeni jejím repertoárem, nasazením, zpěvem i - proč to nepřiznat - vyzrálým sexappealem. A že je to všechno už nějakých let! A že se její popularita vlastně nezměnila. Zkušený publicista Petr Louka věnoval již šestasedmdesátileté osobnosti české hudby a divadla monografii rozdělenou na dvě části - první mapuje navýsost zajímavý a často pohnutý osud Hany Hegerové, ve druhé dostávají slovo její postřehy k nejrůznějším tématům a vyprávění jejích přátel o této nevšední osobnosti.

 

 

Hledání Jaromíra Nohavici

Autor: Josef Rauvolf. Daranus, 2007. 352 s.

ISBN: 978-80-86983-25-7

Pepa Rauvolf je můj spolužák z jedné střední školy a už tehdy byl (a že se to nesmělo) beatník a anglista. Zcela jistě jsme se setkávali i v Čáslavské, v závodním klubu Tesla na koncertech Šafránu (Hutka, Lutka, Merta, Třešňák, Nos). To byli bardi mého mládí, Jarek Nohavica je spíš bardem generace mých dětí, i když i já jeho melodické a textové nápady uznávám a oceňuji. Snad proto mu vrstevník Rauvolf věnoval monografii, v níž se na základě mnoha pramenů a  přímých svědectví pokouší popsat „fenomén Nohavica". Dává jeho tvorbu do kontextu s jeho „životaběhem" i s dobovými událostmi. Tak vznikl  pestrý, detailní, přesvědčivý a  objektivní portrét pravděpodobně nejvýznamnějšího písničkáře těchto dní.

 

Muž, který sázel stromy ("kolibřík")

Autor: Jean Giono. Přel. Jiří Reynek. Il. Pavel Čech  Havlíčkův Brod: Literární čajovna Suzanne Renaud, 2006. 90 s.
ISBN: 80-86653-12-9

V dobách, kdy jsme chodili na Hegerovou a na Šafrán, jsme také hledali ztracená jména režimem prokletých literátů. A tu jsme nemohli nenarazit na jméno svébytného katolického básníka a výtvarníka Bohuslava Reynka a jeho francouzské manželky. Její jméno teď tedy nese havlíčkobrodská čajovna a nakladatelství. Jejich syn Jiří pro ně přeložil křišťálově čistý příběh o "muži, který sázel naději a vypěstoval štěstí", osaměle žijícím pastýři ovcí, který  ve vyprahlé a vylidněné Provenci 20. let minulého století tiše a bez jakýchkoli nároků  den co den sázel stromy. Díky němu se do Provence vrátily lesy, voda i lidé....

 

Jiří Brixi

<< nahoru

Zveme

ikonka KLUB SENIOR

PROGRAM KLUBU SENIORŮ LEDEN 2008

Zveme srdečně všechny naše věrné členy na zahájení Klubu v novém roce 2008 a vyslovujeme  přání všem - jen to nejlepší! Současně zveme do našeho KS všechny naše

seniory v městské části Praha 4 - Libuš, Písnice, s tímto programem:

 

- 8. 1. 2008   Zahájení nového roku  s povánočním posezením, volná zábava při kávě a čaji. 

- 15. 1. 2008  Zajímavé čtení pro pobavení. Výběr členek výboru.

- 22. 1. 2008  Zajímavé promítání našich minulých výletů a různých posezení. 

- 29. 1. 2008  Na pozvání  si s námi přijdou  popovídat místní strážníci Městské policie. Těšíme se na seznámení  s nimi a na jistě zajímavé povídání s dotazy.

Ty, kteří přijdou poprvé, upozorňujeme, že Klub je otevřen každé úterý od 14.00 hodin a taktéž knihovna včetně zajímavých nových knih. Přijďte mezi nás! Všem, kteří  v současné době nemohou z důvodu nemoci docházet do klubu, sdělujeme, že na ně myslíme a tímto, co nejsrdečněji pozdravujeme s přáním brzkého uzdravení! 


<< nahoru

ikonka ZŠ METEOROLOGICKÁ

MAŠKARNÍ ODPOLEDNE

                           

Stává se již tradicí, že počátkem ledna se koná maškarní odpoledne v ZŠ Meteorologická.

Již popáté proběhne v sobotu 12. ledna 2008 od 14 do 16 hodin v tělocvičně školy.

Hudba bude doprovázet tanec, hry a soutěže v maskách. Vyhodnocení nejlepší masky. Občerstvení zajištěno.

Zveme všechny malé děti a jejich rodiče na příjemně strávené odpoledne.


<< nahoru

ikonka MATEŘSKÉ CENTRUM KUŘÁTKO

Klub Junior, Na Okruhu 1/395, Praha 4 - Libuš, e-mail: kuratkomc@seznam.cz, tel. 728 200 439

Otevřeno: pondělí-pátek 9.30 - 12.00

Vstupné: 20 Kč předplatné 150 Kč/10 návštěv

Stálý program:
pondělí,středa herna,rytmika a cvičení pro nejmenší
úterý, čtvrtek herna, výtvarné a ruční práce
pátek
     anglická konverzace pro maminky (herna uzavřena)

 

Na běžný denní program MC se návštěvníci nemusí předem přihlašovat. Přijít a odejít mohou klienti kdykoliv během otevíracích hodin. Začátek všech aktivit, není-li uvedeno jinak, je od 10.00 hod.

PODĚKOVÁNÍ: MC Kuřátko by chtělo touto cestou srdečně poděkovat panu Matyáškovi za poskytnutý věcný sponzorský dar. Děkujeme!

OMLUVA: V časopise U nás byla omylem uveřejněna akce „Vizovické pečivo a jiné" konaná ve čtvrtek 13. 12. až na sobotu 15. 12. Všem, kteří se omylem dostavili na tuto akci o víkendu, se dodatečně omlouváme. Připomínáme, že naše centrum je otevřeno pouze ve všední dny (mimo víkendy a svátky).

NOVINKY: Na četné žádosti klientů zřizujeme nové webové stránky na adrese kuratko.mistecko.cz.Vaše připomínky a náměty na nové rubriky a témata, která byste chtěli na webstránkách nalézti, prosím, zasílejte e-mailem na adresu MC.

Otevíráme zkušební provoz: stálá burza dětského oblečení. Příjem oblečení u vedoucích MCv úterý a ve středu. Příjem oblečení omezen kapacitou prostor, detaily a dotazy k burze, prosím, konzultujte osobně přímo v MC (Věra, Petra K.), popř.vám na požádání zašleme informace e-mailem.Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Příští setkání vedoucích členů MC a dalších zájemců proběhne ve středu 9. 1. 2008. od 20.00 hod.v prostorech MC.

LEDEN 2008

8. 1. úterý Sněhulák z vaty - s Věrou si vyrobíme z papíru a vaty veselé sněhuláky.

10. 1. čtvrtek Kalendárium I. - nové - každý měsíc po celý rok budeme společně s dětmi vyrábět výzdobu do prázdného okénka MC kalendáře. S dětmi si budeme povídat o tom, co se děje v přírodě, lepit obrázky a jiné aktivity.

14. 1. pondělí Narozeninová party - s dětmi, které se narodily v prosinci a v lednu, oslavíme jejich narozeniny. Přihlaste své oslavence na tel. 728 200 439 (Tomešová) do 11.1. kvůli domluvě na občerstvení.

15. 1. úterý Windowcolors I - malování pro radost a pro výzdobu našich oken v Kuřátku.

17. 1. čtvrtek Windowcolors II.

21. 1. pondělí Divadélko - dětem i dospělým zahrajeme další (ne)známou pohádku.

22. 1. úterý Muchomůrka - s Věrkou si vyrobíme a zavzpomínáme na nejbarevnější houbu lesa.

24. 1. čtvrtek Bambulkování - s Katkou vyrobíme veselé zimní bambulky na čepice, šálky, kočárky. 29. 1. úterý Setkání s pediatričkou paní MUDr. H. Cabrnochovou - téma nový zákon a změny ve zdravotnictví s platností od 1. 1. 2008 (prevence, vyšetření dětí, platby, doplatky aj.) Začátek v 10.30 hod.

31. 1. čtvrtek Textilní obrázky - stříhání a lepení a obrázek je hotový.

 

Za MC Kuřátko Katka Tomešová

<< nahoru
vymezovací obrázek

infoservis

Interreg

 
Pocitová mapa

 
Pocitová mapa

Soutěž

 
Fotosoutěž

 
Facebook MČ

MAP Praha 12

 
MAP Praha 12

 
Sociální plánování

xxx

Jablkobraní 2016

Jablkobraní 2016

 
Rezervace sportoviště Klokotská

Zahrada mezinárodních barev, chutí a vůní

6. celostátní konference měst a městských částí

Stromy pro narozené děti

Stromy pro narozené děti

 
Odpadové hospodářství

Czech POINT

Veřejný portál.cz

Sčítání lidu

Sčítání lidu, domů a bytů


Důležité telefony

Hasiči 150
Záchranná služba 155
Městská policie 156
Policie ČR 158

Ankety

Výsledky anket, dotazníkových průzkumů a sledování různých ukazatelů kvality života v Libuši a Písnici.

vstupte zde

Magazín U nás


 
Poslední číslo: 12/2017

 
 
Prohlášení o přístupnosti
 
© 2010, VV Studio - Václav Veselý