Projekt „Revitalizace parku U Zahrádkářské kolonie“
Projekt Integrace cizinců

Městská část

Volené orgány

ÚŘAD MČ Praha–Libuš

  

ÚŘEDNÍ HODINY

Pondělí:  8:00 - 12:00 13:00 - 17:30
Středa:    8:00 - 12:00 13:00 - 17:30

Adresa úřadu

Městská část Praha-Libuš
Úřad městské části Praha-Libuš
Libušská 35/200, 142 00 Praha 4 – Libuš
tel.: + 420 261 711 380
tel.: + 420 244 471 884
fax: + 420 241 727 864
e-mail: mc.libus@praha-libus.cz
IČ: 00231142
DIČ: CZ 00231142
ID schránka: u8xaktr
vymezovací obrázek

U nás - Časopis - 02/2008Kronika

ikonka ČERNÉ SKLÁDKY A ČISTOTA V LIBUŠI A PÍSNICI

Z podnětu občanů a také na základě pochůzkové činnosti městských strážníků, kteří mají na starosti naši městskou část, byla v uplynulých měsících zjištěna řada nepovolených černých skládek. Ty se v závěru roku 2007 podařilo zlikvidovat ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy.
Pro příklad připojujeme fotografie některých míst, kde byly černé skládky uklizeny. Tato místa snad přímo lákají obyvatele, aby zde vyhazovali odpad, se kterým si „neví rady". Na likvidaci takových černých skládek se pak musí vynakládat nemalé částky. Přitom je jistě mnohem lepší takovýto odpad odvézt například do sběrného dvora nebo využít možnosti tento odpad dát do přistavovaných velkoobjemových kontejnerů. Připomínáme, že pro občany Libuše a Písnice je nejbližší sběrný dvůr v ul. Generála Šišky, Praha 4 - Modřany, tel. č. 244 400 164.
Úřad městské části Praha-Libuš také v loňském roce přistavil v rámci jarního a podzimního úklidu 120 kusů velkoobjemových kontejnerů, na které bylo vynaloženo 514 800 Kč. Dále pak Magistrát hl. m. Prahy bezplatně poskytl dalších 60 vekoobjemových kontejnerů, které byly v roce 2007 přistavovány průběžně na místa pro občany již obvyklá.

Hana Kučerová, odbor životního prostředí a dopravy ÚMČ Praha-Libuš


<< nahoru

ikonka PŘEDŠKOLNÍ DÍTĚ ZÁJEM NEPŘEDSTÍRÁ

Motivace pro činnost, jednání a poznávání
Když dítě něco nebaví, najde si náhradní činnost. Otázka je, jak zaujmout pozornost dítěte
k činnostem, které cíleně rozvíjejí kvalitu jeho vnímání, poznávání a chápání okolního světa.
Především je to citové zaujetí a dostatečně silná motivace pro činnost, jednání a poznávání.
Tematika přírodní a dopravní je pro děti silnou motivací. Děti milují pohyb, rytmus, dynamiku - zařazování pohybových činností, písní, říkadel, básní, her všeho druhu je proto v naší mateřské škole časté.
Příjemným zpestřením dětského poznávání se u nás staly výlety. Výlet za poznáním zvířecí říše nebo výlet umožňující poznání Pohádkové země v Pičíně u Příbrami, shlédnutí Vánočního příběhu přímo při prohlídce pražského Planetária bylo pro většinu jistě silným a neobvyklým zážitkem.
Slavnosti, svátky, divadlo
Je to jedna z metod pro naplňování našeho zaměření - rozvoje komunikace. O slavnosti, shlédnutém divadle nebo koncertu mají děti možnost si popovídat, vyjádřit své vlastní názory. Kromě rozšiřování slovní zásoby a podvědomého chápání rozmanitosti mateřského jazyka se tyto příležitosti stávají i silnými emocionálními momenty, kdy dětská fantazie a představivost pracuje naplno.
Mikulášská nadílka s krátkou besídkou patří již tradičně k velmi očekávaným slavnostem
v naší mateřské škole. Zájem, zvědavost a emocionální prožívání dětí se každým rokem vrací
a nesporné kouzlo těchto okamžiků s sebou přináší i motivaci k přemýšlení .
Děti potěšily své rodiče i ostatní blízké vlastnoručně vyrobenými dárky a vystoupením na vánoční besídce . Společně druhý den jsme se všichni, děti i dospělí, sešli na našem tradičním vánočním koncertě s Koledníky (skupina Bůhví). S přáním šťastného nového roku a krátkým posezením s pohoštěním skončily pro děti i jejich rodiče oslavy Vánoc v naší mateřské škole.

Miroslava Majerová, MŠ K Lukám
Ilustrace Dominika Kindlová


<< nahoru

ikonka ZIMNÍ RADOVÁNKY

Konečně jsme se dočkali. Napadl nám první sníh a zůstal ležet na trávě, chodnících i silnicích. Řidičům moc radosti neudělal, ale my jsme se těšili na zahradu na čistý bílý sníh. Vůbec nám nevadilo, že to s boby a lopatami moc neklouže. Sněhová válka je taky paráda a sněhulák, ten nemá chybu, i když není uhlí na knoflíky. Užívali jsme s,i až nám zašlo za nehty. Do školky jsme se vraceli celí mokří, ale šťastní. Těšili jsme se na dobrý oběd. Jenom si přejeme, aby nám sníh ještě nějaký den vydržel, abychom si dosytosti užili zimních radovánek.

Jaroslava Klášterková, učitelka MŠ Lojovická

<< nahoru

ikonka KLUB JUNIOR - HUMANITÁRNÍ SDRUŽENÍ PROTEBE

Silvestrovský pobyt v Roudném aneb jídlo, kam se podíváš
27. 12. 2007 - 1. 1. 2008

Letošní vánoční akci jsme připravovali tak trochu se smíšenými pocity. Na jedné straně jsme se těšili na dobře známé, útulné a domácí prostředí. Na druhé straně jsme se obávali nespokojenosti možných zhýčkanců - saunu ani bazén u Peštů prostě nemají a na bar si pro nějakou tu mlsku po večeři skočit taky nemůžete. Navíc jsme se rozhodli spoléhat s vařením kromě večeří sami na sebe a vlastně poprvé jsme jeli bez Martina a jeho technické podpory. Pro zvýšení atraktivity Zdenička dělala opravdu, co jen mohla. Naplánovala výlet do bazénu v Jablonci, objednala tělocvičnu v nedalekých Jenišovicích a navíc i silvestrovské odpolední menu ve Voděradech. Nešetřila se ani na nové elektronice, a tak jsme tentokráte vezli s sebou skutečně špičkové audiovizuální nádobíčko. Protože jsme si vařili zčásti sami, každý vezl z domova potraviny podle seznamu. Rodiče se tentokrát vytáhli a ještě svým ratolestem řádně přilepšili. A protože se nás u autobusu pana Duby sešlo šestatřicet, tak nám při vybalování šla z té obrovské hory všelijakých dobrot hlava kolem.
Snad proto táborová doktorka Vlasta trávila skoro všechen svůj čas v kuchyni a zásobovala nás nepřetržitým přísunem dobrůtek z bezedných zásob a specialit vlastní kuchyně. Určité obavy o úrovni zábavy a programu se ukázaly jako liché, pečlivá domácí příprava prostě přinesla své ovoce. Snad každá hra byla něčím nová a mnohé jsme hráli úplně poprvé. Snad nejvíce jsme se zasmáli při přenášení mince jen za pomoci bříšek, potrápili jsme si mozkové závity při hře „na sultána" a bez zranění jsme přečkali i brutální zásah policie při hře „demonstrace". Soubojem obou pohlaví se stala nečekaně úspěšná novinka „parlament" - no, holky sice vyhrály, ale jen o chloupek. Již podruhé se při našem pobytu v Roudném na nás obrátila Pinkertonova detektivní agentura se svými zapeklitými otázkami a opět jsme při svém pátrání totálně popletli polovinu obyvatel obce v čele s prodavačem místního konzumu.
Abychom protáhli svá po Vánocích zlenivělá tělíčka, krom již zmíněného výletu do bazénu v Jablonci a sportovnímu zápolení v tělocvičně jsme i letos navštívili Malou skálu, obdivovali hrad Frýdštejn a několik z nás vyrazilo do ledového království, které ukrývalo rozhlednu Kopanina. Předposlední den roku jsme oslavili Láďovy narozeniny no a na Silvestra... To bylo hlavně o legraci a jak i jinak - o jídle. Odpolední menu v restauraci - smažák, limoška a zmrzlinový pohár bychom jindy slupli jako nic. Tentokrát jen s přemáháním a funěním, však jsme měli ještě mastné pusy od bezva langošů, co byly k obědu, a doma na nás už čekaly mísy chlebíčků a bramborový salát. Zbytek roku jsme si už jen hráli, tancovali a hodinu před půlnocí jsme si ještě opekli své poslední letošní vuřtíky. No a už tu byla půlnoc, zazpívali jsme si hymnu, polili se rychlými špunty a hurá ven na ohňostroj. Bez Martina nám rachejtličky létaly trošku míň a pomaleji, ale vesnická chasa všude kolem natropila i bez nás rámusu až až. Na Nový rok jsme se sotva stačili vyhrabat z postýlek a už tu byl pro nás autobus. No a to byl konec posledního našeho loňského a vlastně už i prvního letošního dobrodružství. Jako obvykle jsme přes všechny kontroly spoustu věcí v Roudném zapomněli. No nevadí, něco nám paní Peštová pošle a pro zbytek se rádi někdy vrátíme. Už se těšíme!

Jindra

Ve spacáku v Junioru
19. 1. 2008 - 20. 1. 2008

Začalo to prosebným telefonem jedné maminky, zda bychom mohli přehodit termín akce o týden dříve, neboť pak pojedou na hory a náš kamarád Standa by si chtěl přivést nového kámoše. Dobře řekla jsem si, zkusím udělat akci kulový blesk - povedlo se, na sraz přišlo 21 účastníků se spacákem. Všichni jsme vyrazili směr Klub Junior a pochopitelně Standa bez nového kamaráda, který náhle onemocněl. Uložili jsme spacáky a hurá na vybíjenou a potom na autobus č. 198, protože cíl byl jasně stanoven. Jedna parta na film Zlatý kompas a druhá na nový český film Václav v multikině Plazza na Novodvorské. Po cestě se mi ozývalo za zády: „Takhle večer do kina, to jsem ještě nešla..." Trochu rozjíveni po filmech jsme se těšili opět do klubu a hlavně do tělocvičny, na to, jak se převlékneme do trenýrek i někdo rovnou do pyžama. Ti, co si až do vyčerpání všech sil hráli v tělocvičně, tam i usnuli, a ti, co zvolili spánek dříve, spinkali v naší krásné klubovně. Nedělní ráno bylo už jenom spojené s úklidem, ranním čajem a pospícháním na nedělní oběd zpátky k maminkám.

Zdenička


<< nahoru

ikonka SDH PÍSNICE

Hasičský ples se uskutečnil 11. ledna v sále Restaurace U Vokouna. K tanci i poslechu hrála hudba Františka Kořínka z Dolních Břežan. Výroční valná hromada SDH Písnice se konala 19. ledna v restauraci U Vokouna.


<< nahoru

ikonka KLUB SENIOR - KARLŠTEJNSKÝ KRÁLOVSKÝ BETLÉM

Kolem 13. prosince, v době předvánoční, nastává takový ten správný čas, kdy nás seniory už tradičně zve pan starosta na Karlštejn - do podzámčí, místní starobylé koliby, na velké sváteční pohoštění. Jako součást svátečního odpoledne byla objednaná hudba, která hrála, až to bralo u srdce, takové ty pěkné písničky pro tanec. Někteří využili chvilky, aby se šli podívat pod ozářený hrad do muzea betlémů na výstavu neuvěřitelného množství betlémů s prodejem různých dárečků, pohledů. Též jsme si nakoupili, ale také zavzpomínali na svoje dětství atp. Jiní si dopřávali tance a ostatní, kteří poseděli, diskutovali, prostě bavili se. Jejich úsměvy byly známkou, že jsou velmi spokojení. Za městskou část Praha Libuš a Písnice se přihlásilo opět 90 seniorů a opět se odjezd konal ve dvou autobusech. Za krásného počasí a s dobrou náladou jsme se nechali příjemně unášet krajinou na místo, kde nás již čekal pan starosta. Popřál nám hezké odpoledne a také hezké prožití vánočních svátků a hodně zdraví do nového roku 2008. Všem se moc líbilo a poděkování bylo na místě!
Touto vzpomínkou na společenskou předvánoční akci bychom chtěli ještě jednou poděkovat panu starostovi se zastupiteli, že na naše starší spoluobčany nezapomínají a připravují
tak hezké odpoledne, na kterém se již tradičně někteří spoluobčané setkávají a pak po celý rok vzpomínají. Vyjadřujeme velké díky za celou širokou seniorskou obec.

Jménem Klubu Senior Zdena Prchlíková


<< nahoru

ikonka TJ SOKOL LIBUŠ - PŘEDVÁNOČNÍ BESÍDKA

V pondělí 17. prosince 2007 se v tělocvičně TJ Sokol Libuš konala již tradiční předvánoční besídka, na které kromě místních cvičenců vystoupili také hosté z blízkého okolí.
Téměř všechny věkové kategorie dětských složek si připravily různorodý program. Předškolní děti předvedly sletovou skladbu Kdo si hraje, nezlobí. Mladší žákyně diváky okouzlily při tanci sněhových vloček s obručemi a starší žákyně předvedli nápaditou akrobacii na koberci a malé trampolíně. Program místních cvičenců zakončili starší žáci s ukázkou cvičení všestrannosti a členové oddílu Kung-fu.
Mezi hosty vystoupila Mateřská škola Mezi Domy, která zaujala programem, při kterém představila práci s netradičním tělocvičným nářadím pro děti, dále gymnastky z TJ Sokol Kunratice, které měly veliký úspěch při předvedení soutěžních skladeb na prostných a akrobacii na malé trampolíně a švédské bedně.

Kamila Karagavrilidisová, cvičitelka mladších a starších žákyň


<< nahoru

ikonka ZE STAROSTOVA ZÁPISNÍKU

Jako obvykle, i na počátku měsíce února zdravím všechny čtenáře časopisu U nás.
Fotbalové hřiště v Písnici. Během lednových dnů se nám za městskou část podařilo vyjednat a uzavřít prodloužení smlouvy se zástupci vlastníků pozemku fotbalového hřiště o jeho užívání do 30. 6. tohoto roku. Zajistí Sokolu Písnice možnost dohrát již domluvené zápasy. Pevně věřím, že jednání o dalším prodloužení pronájmu tohoto prostoru budou pro městskou část úspěšná a že se podaří toto v současné době jediné sportoviště ve staré Písnici, které využívají místní občané a děti, zachovat a že zvítězí rozum nad komercí.
Dům s chráněnými byty. Již od konce října loňského roku čekáme, až Magistrát hl. m. Prahy svěří nově postavený Dům s chráněnými byty při ulici Generála Šišky do správy naší městské části. Od té doby stále probíhají jednání a dosud jsme nedostali od magistrátu jasnou zprávu, zda nám tento dům bude svěřen, či nikoli. Pevně věřím, že se nám podaří Dům s chráněnými byty získat a že bude sloužit k účelu, pro který byl postaven, a bude tak ku prospěchu převážně občanům naší městské části, a to jak seniorům, tak částečně hendikepovaným.
17. leden. Navštívil jsem starostku sousední městské části Praha-Kunratice Ing. arch. Ivanou Kabelovou a místostarosty Ing. Lenkou Alinčovou a p. Václavem Chalupou. Hovořili jsme na téma nadměrné dopravní zátěže, pokračování plánovaného obchvatu z Písnice na Kunratickou spojku, dále přes Vodní stavby na Dobronickou ulici a odtud směrem na Vídeňskou. Jsem velmi rád, že tato jednání probíhají, i když vše nejde tak rychle, jak jsme si představovali, ale pevně věříme, že se tento záměr v budoucnu podaří zrealizovat, aby ulevil přetížené Libušské a Vídeňské ulici.
Závěrem mi dovolte vám popřát mnoho trpělivosti a optimismu i v měsíci, který je poněkud delší než obvykle, protože rok 2008 je přestupný.

Petr Mráz, starosta městské části Praha-Libuš, 18. ledna 2008


<< nahoru

ikonka ZŠ MONTESSORI - NOVÁ TELEFONNÍ ČÍSLA


<< nahoru

ikonka ZŠ METEOROLOGICKÁ

PROSINEC V 1.A

Tenhle měsíc jsme toho stihli docela dost. Učili jsme se, připravovali betlémy, kapříky, byli jsme na mikulášském výletě, v divadle na krásné vánoční pohádce o panu Myslivečkovi, chystali dárečky. Každý den jsme si kreslili do políčka v adventním kalendáři, abychom viděli, kdy už to bude: NADÍLKA a PRÁZDNINY!

Hezky jsme si odpočinuli, užili Vánoce a 7. ledna zase do školy...

Hedvika Mašková a děti z 1.A

 

VÍDEŇ 

ZŠ Meteorologická pořádala pod vedením paní učitelky Moniky Exnerové, Aleny Čermákové a Evy Hájkové zájezd do Vídně, který se konal dne 13.12. 2007. Jeli jsme autobusem. Ve Vídni jsme viděli jako první Hundertwasserhaus a Belveder. Pěšky jsme došli na Tereziaplatz, Albertinaplatz a do Hofburgu. Líbil se nám Stephansdom, Peterskicher, Rathausplatz, Burgtheater. Na vánočních trzích jsme si koupili drobné dárky a sladkosti. Výlet jsme zakončili v Prátru. Bohužel mnohé atrakce byly zavřené, ale jednu jsme přece jen našli a  povozili se na motokárách. Domů jsme se vraceli krásně osvícenou noční Vídní. O historii Vídně nám celou cestu vyprávěla průvodkyně. Moc se nám Vídeň líbila a doufám, že příští rok se zase někam vydáme.

Barbora Pichová, 7.A

 

V PŘÍRODOVĚDNÉM KROUŽKU

Do přírodovědného kroužku přibyli dva chovanci. Zakrslý králík Pepa a džungarský křeček Myšpulín. Pepa si užívá velký výběh v učebně. Měl malou klec, ale díky sponzorskému daru paní Klimánkové má teď prostorné bydlení. 

Myšpulín je aktivní večer a v noci. Je dost šikovný, pěkně šplhá po kleci. Protože je mlsný, dá se vylákat z úkrytu i ve dne. Chutnají mu semínka slunečnice a oříšky.

Bez Lucky a Petry jsme 11. prosince vyrazily autobusem do Písnice. Do výběhu i stáje nás pozvala slečna Jana Benešová. Ukázala nám svou Poému i ostatní kobyly a koně. Řekla nám o nich hodně zajímavostí. Shodly jsme se, že návštěva byla prima a rády přijdeme zas. Koně si smlsli na mrkvi a tvrdém chlebu, díky Barborce, která na ně myslela. Byla to hezká předvánoční holčičí výprava.

Jitka Jandová a děti z přírodovědného kroužku

 

VÁNOČNÍ HVĚZDA

Jako každý rok pořádala naše škola Vánoční hvězdu, a to 18. prosince 2007. Dopoledne si žáci celé školy mohli vybrat činnost, které se budou věnovat, například vyrábění vizovického pečiva, tvoření košíků, vaření atd. Většina dětí však pozorovala Vánoční laťku, fandila a povzbuzovala soutěžící.

Gabriela Vidová, 9.A

Odpoledne se konaly turnaje ve florbale, ale také tu byly vidět obchůdky s občerstvením a dětskými výrobky, které obsluhovaly samy děti. Mohli jste si koupit křupavý toast, limonádu dle výběru, různé sladkosti, ale i výrobky, které děti vyráběly v dílně, o hodinách výtvarné výchovy, a nechyběly zde ani věci vyrobené doma.                                                                                                                                      Během provozování obchůdků se ve velké tělocvičně odehrávaly turnaje. V kategorii mladších žáků zvítězilo družstvo třídy 7.A .V kategorii starších žáků zvítězila třída 9.B. V 17 hodin začala diskotéka, takže si děti uklidily své tržby, sklidily stánky a šly si užívat. Myslím si, že se tato akce velice povedla jako každý rok, jak je zvykem. Všem se líbila a všem učitelům děkujeme za skvělé organizování.

David Vu Tien, 9.A

 

VÁNOČNÍ LAŤKA

Vánoční hvězda 2007 měla nejvíce možných aktivit za poslední roky, kterým se žáci mohli věnovat. Jednou z nich byla soutěž ve skoku do výšky - Vánoční laťka. Další možnost byla Vánoční laťku sledovat. Soutěž byla velice napínavá, pár soutěžících se také málem zranilo, buď špatným skokem nebo až příliš vysokým skokem. Mnohým se sledování soutěže moc líbilo a všichni zuřivě povzbuzovali.

V kategorii 6. - 7. za děvčata vyhrála Kateřina Cibochová 7.A, za chlapce vyhrál Michal Hájek  7.B. V kategorii 8. - 9. za děvčata vyhrála Aneta Filipová 9.B (tradičně), za chlapce vyhrál Ha Tuan Anh 9.A (Tony ).

Alena Klčová, 9.A

  

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

Den otevřených dveří se na  ZŠ Meteorologická uskutečnil 10. ledna 2008. Přišlo se podívat okolo třiceti rodičů. Viděli vyučování v Montessori, také  v prvních a druhých třídách. Dále navštěvovali družinu, jídelnu a tělocvičnu. Většině rodičů se naše škola líbila nejen  kvůli formě vyučování, ale i díky výzdobě a příjemnému učitelskému sboru. Doufáme, že se novým prvňáčkům bude na naší škole líbit.:)

Katka Komárková, 9.A

  

SOBOTNÍ KARNEVAL

Dne 12. ledna se na ZŠ Meteorologická uskutečnil školní karneval pro děti. Bylo pro ně připraveno mnoho her, odměn a spoustu zábavy na celé odpoledne, které připravovali žáci devátých tříd a za odměnu měli po skončení soukromou diskotéku. Pro děti bylo připraveno spousta známých oblíbených písniček. Hodnotilo se v těchto kategoriích: nejhezčí maska, nejmladší účastník a nejlepší tanečník. Ceny se všem moc líbily a děti odcházely s úsměvem.

Zuzka 9.B


<< nahoru

ikonka ZŠ PÍSNICE - PROJEKT EKOŠKOLA

Od prosince 2007 se naše Základní škola s rozšířenou výukou jazyků L. Coňka v Písnici zařadila do projektu Ekoškola (Eco-schools), což je mezinárodní projekt určený základním i středním školám. Jeho cílem je propojit environmentální výchovu s konkrétními praktickými kroky, které vedou k ekologizaci provozu školy. Protože žáci s učitelským sborem budou do celého procesu (plánování, vlastní realizace) plně zapojeni, představuje projekt Ekoškola ideální způsob, jak se vydat na smysluplnou cestu ochrany a zlepšování životního prostředí školy a jejího okolí. Ekoškola je mezinárodně uznávaný proces certifikace, při kterém školy získávají titul Ekoškola. Vede k němu celkem sedm kroků.

Krok 1 - Založení týmu Ekoškoly

Krok 2 - Analýza ekologického stavu školy

Krok 3 - Plán činností

Krok 4 - Monitorování a vyhodnocení

Krok 5 - Environmentální výchova ve výuce

Krok 6 - Informování a spolupráce (uvnitř školy i navenek)

Krok 7 - Ekokodex

Program probíhá ve čtyřech odvětvích: Voda - Odpady - Energie - Prostředí školy.

Cílem je propojení teoretické výuky environmentální výchovy s praktickými kroky vedoucími k

ekologicky šetrnému provozu školy.

Program nabízí: možnost získat prestižní světové ocenění (titul, logo a vlajku Ekoškola), podněty pro školní vzdělávací program, uznání a zviditelnění, rozvoj spolupráce ve škole na všech úrovních, rozvoj vztahů v místní komunitě, potenciál pro finanční úspory, mezinárodní kontakty

Znalosti a dovednosti z oblasti environmentální výchovy si žáci osvojí průběžně přirozenou cestou v rámci učiva v jednotlivých předmětech s důrazem na využití mezipředmětových vztahů, na chápání souvislostí, se zařazováním řešení problémových úloh a her pro globální výchovu.

Žáci a pedagogičtí pracovníci se s nadšením zapojili do projektu a doufají, že dosáhnou jeho naplnění.

 

Gabriela Kadidlová

 

 


<< nahoru

Radnice

ikonka KONTEJNERY NA ODPAD V I. ČTVRTLETÍ 2008

Městská část Praha-Libuš, odbor životního prostředí a dopravy, dostal  pro I. čtvrtletí roku 2008 přiděleno 5 kusů kontejnerů na velkoobjemový  odpad (VOK) od Magistrátu hl. m. Prahy, odboru ochrany prostředí. Vzhledem k tomu, že se jedná o omezený počet, který mohl zatím MHMP uvolnit, budou kontejnery přistaveny pouze v jednom termínu na uvedených stanovištích. Nadále platí informace, že z důvodu nedostatku finančních prostředků nebudou VOK pravidelně přistavovány tak, jak to bylo v minulých letech. Při dalším přidělení VOK od Magistrátu hl. m. Prahy budou občané včas informováni.

Termín přistavení: 4. 3. 2008     

Na těchto stanovištích: Ohrobecká, K Vrtilce, Výletní,  K Novému sídlišti, K Lukám.

Kontejnery budou přistaveny v uvedeném termínu v ranních hodinách a po naplnění odvezeny.

Opět upozorňujeme občany, že velkoobjemový odpad, odpad ze zeleně, dřevěný odpad, elektrošrot, suť, nebezpečný odpad mohou také  ZDARMA odevzdat ve sběrném dvoře hl. m. Prahy v Modřanech, ul. Generála Šišky, tel. 244 400 164. Pneumatiky se na tomto sběrném  dvoře mohou odevzdat za poplatek, o kterém jsme již občany informovali v časopisu U nás v č. 11/2007.   

Hana Kučerová, odbor životního prostředí a dopravy ÚMČ Praha-Libuš

<< nahoru

ikonka ZPRÁVY Z JEDNÁNÍ RADY

Výtah z usnesení Rady městské části Praha-Libuš v období od 4. 12. 2007 do 7. 1. 2008. Plná znění jsou k dispozici na Úřadu městské části Praha-Libuš. Na internetových stránkách Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního  - http://nahlizenidokn.cuzk.cz/ - jsou v omezené podobě veřejně dostupné údaje o parcelách a budovách zapsaných v katastru nemovitostí.

  

Rada městské části Praha-Libuš:

 • Schvaluje uzavření Smlouvy o dodávce tepelné energie sPražskou teplárenskou, a. s., do objektu výměníkové stanice Na Okruhu 395/1, Praha 4 - Písnice.
 • Schvaluje uzavření Smlouvy č. INO/21/01/004289 o zajištění plnění podmínek vyplývajících zProgramu výstavby podporovaných bytů pro rok 2006 a Podmínek ve smyslu § 7 odst. 5 vyhlášky č. 40/2001 Sb., o účasti státního rozpočtu na financování programů reprodukce majetku na akci Chráněné byty Libuš, č. st. 0192.
 • Nesouhlasí se zveřejněním záměru na odprodej části pozemku parc. č. 318/1 vk. ú. Písnice, obec Praha, uvedeného na LV 530 pro k. ú. Písnice, obec Praha, ve vlastnictví hl. m. Prahy - svěřen městské části Praha-Libuš, o výměře cca 26 m2 vk. ú. Písnice, obec Praha.
 • Schvaluje „Plnou moc" vztahující se knemovitosti - pozemku parc. č. 912/4 vk. ú. Libuš.
 • Souhlasí s navrhovanou stavbou kanalizace vulici Ke Kašně - 2. část a ulici Vacovská dle projektu Ing. Bulína z07/2007 za podmínky zachování průjezdnosti komunikace, souhlasí suzavřením Smlouvy o smlouvě budoucí o věcném břemeni uložení přípojek kanalizace do pozemků parc.č. 767/1 a 787, k.ú. Písnice.
 • Schvaluje dohodu o používání výplatního stroje kúhradě cen za poštovní služby.
 • Bere na vědomí zprávu o činnosti Komise pro Zdravou Libuš a Písnici a místní Agendu 21 vroce 2007.
 • Schvaluje Statut Komise pro Zdravou Libuš a Písnici a místní Agendu 21.
 • Schvaluje Plán zlepšování projektu Zdravá Libuš a Písnice a místní Agendy 21 pro rok 2008.
 • Schvaluje Dotační program projektu Zdravá Libuš a Písnice.
 • Souhlasí snávrhem spolupráce s JO TJ Tempo Praha na zajištění akcí pořádaných i spolupořádaných MČ Praha-Libuš vroce 2008. Ztohoto důvodu poskytuje MČ Praha-Libuš Jezdeckému oddílu TJ Tempo Praha finanční dotaci ve výši 50 000 Kč.
 • Schvaluje dohodu o skončení nájmu bytu vdomě č. p. 334, vul. Ke Kašně, Praha 4,
 • Schvaluje dohodu o smírném odklizení soudního sporu.
 • Souhlasí snavrženou stavbou vodovodní přípojky na pozemku parc.č.853/3 k.ú.Libuš knově budovanému objektu chráněného bydlení Školy SPMP Modrý klíč na pozemcích parc. č. 851 a 852/1, oba k.ú. Libuš, dle projektu Ing. Kamila Štěpánka z01/2008 za následujících podmínek: Před započetím stavby investor uzavře sMČ Praha-Libuš smlouvu o pronájmu komunikace, povrchy budou uvedeny do původního stavu.
 • Souhlasí snavrženou stavbou veřejného vodovodního řadu na pozemku parc.č.853/3 k.ú. Libuš směrem kpozemkům parc. č. 851 a 852/1, oba k.ú.Libuš, kde bude nově umístěn objekt chráněného bydlení Školy SPMP Modrý klíč, dle projektu Ing. Kamila Štěpánka z01/2008, za následujících podmínek: Před započetím stavby investor uzavře sMČ Praha-Libuš smlouvu o pronájmu komunikace, povrchy budou uvedeny do původního stavu.
 • Souhlasí sprovedením cílové šachty a uložení provizorního potrubí na pozemku p. č.557/53, k. ú. Libuš, který je ve vlastnictví obce a svěřený MČ Praha-Libuš za následujících podmínek: Po dokončení stavby bytového domu bude území uvedeno do původního stavu, stávající dřeviny nebudou poničeny. Bude doloženo vyjádření PVK, a.s., že lze vodu přečerpávat do jejich šachty. Stavebník uzavře sMČ úplatnou smlouvu o dočasném pronájmu pozemku na dobu trvání stavby.
 • Souhlasí suložením přípojek vody a kanalizace pro napojení pozemku p. č.334/2 do pozemku p. č. 318/1 (komunikace L.Coňka), vše k.ú. Písnice, které jsou ve vlastnictví obce Praha, svěřené MČ Praha-Libuš dle projektu Ing. Fr. Janouška z6/2007 včetně dodatku z12/2007.
 • Souhlasí suložením přípojek inž. sítí pro napojení pozemku p.č. 391/9 do pozemků p. č. 1141/1, 391/10, 380, vše k. ú. Libuš, které jsou ve vlastnictví obce Praha, svěřené MČ Praha-Libuš. Podmínky dle usnesení rady č. 28/2007 6.2.2007 (zejména o uzavření smluv o věcném břemeni) zůstávají vplatnosti.
 • Schvaluje nákup kopírovacího stroje - set bizhub 250 Economy za cenu 71 388,10 Kč vč. DPH.
 • Schvaluje uzavření dodatku č. 2 ke Smlouvě o zpracování časopisu městské části Praha-Libuš.
 • Souhlasí sprojednáním podnětu na pořízení změny Územního plánu HMP, dle dokumentace předložené Raimundem Myslíkem zastupujícím vlastníky pozemků, podávané na odbor územního plánu MHMP prostřednictvím MČ Praha-Libuš na nejbližším zasedání Zastupitelstva MČ Praha-Libuš a nedoporučuje jeho kladné posouzení. Změna spočívá ve změně funkčního využití pozemků 866/2 a 866/6 k. ú.Libuš stávající plochy ZKM (zeleň městská a krajinná) na OB (čistě obytné). (Jde o plochu, kde býval bleší trh u Novodvorské ulice a kde by v budoucnu mohla stát stanice metra.)
 • Souhlasí sprojednáním podnětu na pořízení změny Územního plánu HMP, dle dokumentace předložené Raimundem Myslíkem zastupujícím vlastníky pozemků, podávané na odbor územního plánu MHMP prostřednictvím MČ Praha-Libuš na nejbližším zasedání Zastupitelstva MČ Praha-Libuš a doporučuje jeho kladné posouzení. Změna spočívá ve změně funkčního využití pozemků p.č.888/3 a 888/5 k.ú. Libuš stávající plochy ZKM (zeleň městská a krajinná) na OB (čistě obytné). (Na konci ulice U Zahrádkářské kolonie.)
 • Schvaluje darovací smlouvu na konání místních kulturně-sportovních akcí pořádaných MČ Praha-Libuš vroce 2008, která je nedílnou součástí tohoto usnesení,
 • Schvaluje navržené Zásady pro umísťování reklamních zařízení na území MČ Praha-Libuš, které jsou nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Bere na vědomí, že aktuální počet obyvatel v Městské části Praha-Libuš k1. 1. 2008 je 8 079. Ztohoto počtu se vychází při stanovení příplatku kodměnám na výkon funkce členům zastupitelstva.
 • Souhlasí snavrženým programem zasedání Zastupitelstva MČ Praha-Libuš, konaného dne 23. 1. 2008, který je nedílnou součástí tohoto usnesení.

  

K tisku připravili Tomáš Hejzlar a Hana Kolářová

<< nahoru

ikonka ROZPOČET MČ PRAHA-LIBUŠ NA ROK 2008

Rozpočet MČ Praha-Libuš se sestavuje zpravidla jako vyrovnaný (Zákon 250/2000 Sb. o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů).
Obsahem rozpočtu jsou jeho příjmy a výdaje a ostatní peněžní operace, včetně tvorby a použití peněžních fondů.
Příjmy rozpočtu obce

1)      dotační vztahy z rozpočtu HMP opírající se o tzv. „objektivní ukazatele"
 • počty obyvatel městské části (10 034)
 • rozloha území městské části  (1070)
 • počty žáků ZŠ a MŠ, jejichž zřizovatelem je městská část (3754)
 • plochy komunikací na území MČ, které nejsou ve správě TSK (1254)
 • plochy zeleně (655)
 • jednotky SDH (výše podílu podle kategorie jednotky JPO III x JPO V)  (1,8)
 
     Dále bylo i pro rok 2008 navrženo uplatnění principu minimálního dotačního vztahu na     jednoho obyvatele MČ - pro obě skupiny městských částí je navržen ve výši 2,3 tis. Kč na jednoho obyvatele MČ. Celková dotace z MHMP je pro MČ Praha Libuš na rok 2008                
23 635 tis. Kč.

2)      dotační vztahy státního rozpočtu k rozpočtu hl. m. Prahy - zatím nejsou známy, a proto předpokládáme výši roku 2007
 • příspěvek na školství (na částečnou úhradu provozních výdajů ZŠ a MŠ zřízených městskou částí. Příspěvek na 1 žáka a 1 dítě činí 1 320 Kč, objem příspěvku je pro rok 2007 valorizován o 3 %.
 • příspěvek na výkon státní správy (na částečnou úhradu výdajů spojených s výkonem státní správy. Objem příspěvku je valorizován o 5 % oproti roku 2006. Všechny městské části obdrží na činnosti vykonávané v přenesené působnosti v rozsahu stanoveném zákonem a Statutem hl. m. Prahy příspěvek ve výši 1 490 Kč/100 obyvatel. Celková dotace ze státního rozpočtu je 990 tis. Kč.
 
3)      orientační ukazatel výnosu z daně z nemovitostí, které se nacházejí na území MČ. Odbor daní, poplatků a cen MHMP provedl rozpis předpokládané výše vybrané daně z nemovitosti v roce 2008 pro MČ Praha Libuš ve výši 4 200 tis. Kč.
 
4)      vlastní příjmy MČ Libuš, tj. příjmy z místních daňových poplatků a nedaňových příjmů. Pro rok 2008 ve výši 5 190 tis. Kč.
 
5)      posílení rozpočtu z výnosů vedlejší hospodářské činnosti za r. 2007 ve výši 1 000 tis. Kč
 
6)      příděl do sociálního fondu 230 tis. Kč
          
Celkové příjmy pro rok 2008 jsou 35 015 tis. Kč.
 
Výdaje rozpočtu obce  
Výdaje dle jednotlivých kapitol jsou pro rok 2008 ve výši 40 245 tis. Kč
 
 
Plánovaný schodek ve výši 5 230 tis. Kč bude kryt třídou 8 - financování  tj.
   5 000 tis. Kč  -  předpokládané úspory z hospodaření roku 2007
      230 tis. Kč  -  z fondu rezerv a rozvoje
 
 
 
Vysvětlivky k jednotlivým položkám vlastních příjmů:
 
Správní poplatek - předpoklad příjmů na základě vydaných povolení na výherní hrací přístroje, rybářské lístky a příjmy za ověřování.
 
Poplatek ze psů - předpoklad dle počtu přihlášených psů při úlevách na poplatcích při splnění požadavku na čipování  (Vyhláška HMP č. 18/2004 Sb.).
 
Rekreační poplatek - poplatek ve výši 15 Kč za dospělou osobu a noc poskytnutou rekreantům.
 
Veřejné prostranství - předpoklad výše poplatků za zábor veřejného prostranství.
 
Poplatek za ubytování - poplatek ve výši 4 Kč za osobu a noc poskytnutou osobám ubytovaným za účelem práce.
 
Výherní hrací přístroje - místní poplatek ve výši 5 tis. Kč/1 hrací přístroj za každé čtvrtletí. Jedná se o předpoklad výše poplatku za dosud povolené výherní hrací přístroje.
 
6% výtěžek výher. hracích přístrojů - jedná se o 6 % z výtěžku společností provozujících výherní hrací přístroje za rok 2007, splatný do konce května r. 2008.
 
Pečovatelská služba - zpětné zaplacení příspěvku na obědy od občanů využívajících těchto služeb.
 
Neinvestiční dary - předpoklad výše finančních nebo věcných darů získaných od fyzických nebo právnických osob v naší MČ na akce pořádané pro děti.
 
Nahodilý příjem - jedná se o identifikovaný nedaňový příjem, který nelze zařadit na jinou druhovou položku.
 
Zájmová činnost Klub Junior - příspěvky, tzv. kurZovné za jednotlivé provozované kroužky v Klubu Junior.
 
Příjmy ze školného - příjmy za děti navštěvující ZŠ naší městské části s trvalým bydlištěm mimo hl. m. Prahu. Výpočet je z neinvestičních nákladů školského zařízení za minulý rok.
 
Příjmy z úroků - předpoklad příjmů z úroků u České spořitelny.
 
 
Vysvětlivky k výdajům dle kapitol a položek:
  
Komunikace
materiál  150 tis. Kč - dopravní značení, zábrany, zábradlí, materiál na provizorní opravy
                                     místních komunikací, doplňování chybějících poklopů a mříží uličních
                                     vpustí.
oprava, údržba  1 080 tis. Kč - zimní údržba komunikací 200 tis.
                                               -oprava ul. Ohrobecká 700 tis. (propad v komunikaci podél
                                               kanalizačního řadu)
                                               -provizorní opravy místních komunikací 150 tis.          
                                               -vybudování zpevněného státní pod kontejnery na TO v ul.
                                               Na Šejdru  30 tis.
 
investice  250 tis. Kč  -  vybudování zpomalovacích prahů v ulici Lojovická a K Lesu
 
 
Školství
Dotace na provoz - jsou to neinvestiční příspěvky zřízeným příspěvkovým organizacím od zřizovatele, např. tj. elektřina, plyn, voda, teplo, drobné opravy, materiál, služby, pojištění apod. výdaje na zajištění provozu školského zařízení. Výdaje na platy učitelů a školní pomůcky jsou přímo školám dotovány z MHMP. Meziroční nárůst činí v průměru 3,10 % a jmenovitě: ZŠ Meteorologická 2,5 %, ZŠ L. Coňka  3,1 %, MŠ Ke Kašně 3,1 %, MŠ Mezi Domy 5,9 %, MŠ K Lukám 2,5 %, MŠ Lojovická 3,4 %.
 
Opravy MŠ 250 tis. Kč - peníze vyhrazené na mimořádné události (poruchy, závady apod.)
 
Opravy ZŠ 250 tis. Kč -  peníze vyhrazené na mimořádné události (poruchy, závady apod.)
 
Investice - dle pokynu MHMP bylo zažádáno o tyto investiční akce:
ZŠ Meteorologická - topení - 2 100 tis. Kč
                                   kuchyně - 1 300 tis. Kč
                                   střecha - 800 tis. Kč
                                   na rozestavěnou akci - okna - 3 800 tis. Kč
ZŠ L.Coňka -             sport. hala - 2 150 tis. Kč + rozvody vody školník - 50 tis. Kč
 
MŠ Mezi Domy -      okna - 2 000 tis. Kč
                                   oplocení 300 tis. Kč
MŠ Ke Kašně -          okna hosp. pavilon - 380 tis. Kč
                                    zádveří - 230 tis. Kč
MŠ K Lukám -            venkovní prostory - 500 tis. Kč
 
HZS Písnice -             okna a topení - 600 tis. Kč
 
 
 
Sportoviště Klokotská - rozestavěná akce - bude požádáno o převod do r. 2008 - 1 000 tis. Kč
 
 
Knihovna
Knihy 10 tis. Kč - splněn požadavek na obnovu nových titulů
 
Zájmová činnost
OON Klub Junior  425 tis. Kč - odměny lektorům zájmových kroužků
Služby 5 tis. Kč - při pořádání vystoupení a akademií
Materiál 20 tis. Kč - potřeby pro výtvarné kroužky (papíry, různé pomůcky apod.)
Výše výdajů je úměrná příjmům za kurzovné.
 
                                      
Sběr a svoz komunálního odpadu
Materiál 70 tis. Kč - koše, sáčky na psí exkrementy
Opravy, údržba 100 tis. Kč - likvidace černých skládek
Služby 700 tis. Kč - přistavování kontejnerů pro občany na objemný odpad v jarním a podzimním období, kontejnerů na listí, pronájem kontejnerů pro účely MČ a svoz odpadu z Libušské 1 + kontejneru pro potřeby čistícího stroje.
 
Péče o vzhled obcí a veřejnou zeleň
Materiál 150 tis. Kč - koše do zeleně, materiál na opravu městského mobiliáře
Služby - 10 tis. - konzultační služby
Opravy, údržba 2 450 tis. Kč - výsadba stromů v rámci konání ekologické kampaně Den         
                         Země - 50 tis. Kč
                         Ošetření dubů při ul. Libušská - 50 tis. Kč
                         Dosadba stromořadí podél ul. Libušská - 200 tis. Kč
                         Klasická údržba ploch ve správě městské části (sekání trávy, hrabání listí ,
                         úklid). Kromě těchto prací jsou financovány práce na ošetřování stromů,
                         údržba výsadeb - 2 000 tis. Kč
                         Na území MČ stále dochází k nárůstu zelených ploch - pasy podél nově
                         vybudovaných komunikací, předpokládá se převzetí parku k Jezírku
                         Opravy hřišť ve správě MČ - 150 tis. Kč
 Investice 660 tis. Kč - finanční spoluúčast MČ na vybudování hřiště v areálu ZŠ Meteo.                                                                                                                                                                                                                                         
                          540 tis. Kč
                          Doplnění herních prvků na novém hřišti V Rohu - 60 tis. Kč
                          Finanční spoluúčast MČ na dovybavení hřiště v areálu ZŠ L. Coňka -
                          60 tis. Kč
  
Pečovatelská služba
Služby 200 tis. Kč - pokud nebude MČ zaregistrována jako poskytovatel sociálních služeb a tyto služby bude poskytovat jiný poskytovatel, může dojít k poskytování finančního příspěvku poskytovateli.
 
Požární ochrana
MČ Libuš má dva sbory dobrovolných hasičů. Rozpočet ve výši 395 tis. Kč splňuje požadavky obou sborů. Každoročně je navíc přijata účelová dotace na výstroj z MHMP.
Zastupitelstvo
OON  1 500 tis. Kč - odměny zastupitelů - Nařízení vlády a schválením odměn Zastupitelstvem MČ Praha Libuš místostarostům a zvoleným předsedům jednotlivých výborů.
  
 
Místní správa
 
Platy zaměstnanců 8 100 tis. Kč - platy zaměstnanců dle Nařízení vlády + předpokládaný nárůst o 1 pracovníka pro OSMI
 
OON 700 tis. Kč - ostatní osobní náklady na dohody o pracovní činnosti, provedení práce (úklid, knihovník, volby, roznáška časopisů apod.)
 
Sociální pojištění  2 783 tis. Kč - zákonné odvody z platů a odměn
Zdravotní pojištění 965 tis. Kč -  zákonné odvody z platů a odměn
 
Prádlo, oděv 10 tis. Kč - ochranné oděvy pro zaměstnance dle zákona
 
Tisk 40 tis. Kč - výdaje za odborné publikace, časopisy a zákony
 
DHIM 350 tis. Kč - drobný hmotný majetek (dříve DKP) v hodnotě do 40 tis. Kč - obnova pomůcek, přístrojů, nábytku apod.
 
Materiál 350 tis. Kč - veškerý materiál potřebný pro chod úřadu (papír, tužky, čisticí prostředky, toaletní potřeby apod.)
 
Voda 60 tis. Kč - předpoklad spotřeby s přihlédnutím k růstu cen
 
Plyn 600 tis. Kč -                           -„-
 
El. Energie 150 tis. Kč                   -„-
 
Pohonné hmoty 110 tis. Kč            -„-
 
Služby pošt 80 tis. Kč                     -„-
 
Služby telekomunikací 600 tis. Kč - předpoklad loňské skutečnosti
 
Služby peněžních ústavů 50 tis. Kč - zákonné pojištění za zaměstnance
 
Pojištění majetku 200 tis. Kč - skutečnost dle pojistných smluv
 
Pojištění automobilů 25 tis. Kč
 
Nájemné 185 tis. Kč - vánoční osvětlení, tělocvična v ZŠ Meteorologická, hřiště Písnice
 
Odborné a konzultační služby 700 tis. Kč - posudky, poradenské služby, odhady, právní služby, analýzy, studie apod.
 
Školení 80 tis. Kč - vzdělávání zaměstnanců s přihlédnutím k nárůstu cen
Služby 1 800 tis. Kč - patří sem výdaje na úpravu věcí nespojenou s významnější spotřebou materiálních prostředků, dodavatelské pořízení informací, které nemají povahu majetku, úpravy nehmotného majetku např. počítačových programů nebo souboru informací, nepředstavují-li technické zhodnocení, rozhlasové poplatky, nákup stravenek, praní prádla, mytí oken, čištění koberců, revize komínů, el. zařízení, plyn. kotlů apod.
 
Opravy,údržba 960 tis. Kč - oprava kultur.památek 100 tis. Kč
                                               různé drobné opravy - střechy, el.zařízení, techniky, automobilů
 
Cestovné 80 tis. Kč - výdaje na služební cesty a MHD dle zákona o cestovních náhradách
 
Pohoštění 70 tis. Kč - výdaje na pořízení věcí a služeb, které se použijí k pohoštění
 
Ostatní náklady 80 tis. Kč - dálniční známky a poplatky, příspěvek na stravování, náhrady za výkon kontroly nad bezpečností a ochranu zdraví při práci, technické zhodnocení nehmotného majetku mimo počítačové programy, které nepřesahuje 60 tis. Kč
 
Věcné dary - vítání občánků 35 tis. Kč - pamětní destičky a drobné dárky pro nové občánky
 
Nákup kolků 10 tis. Kč - pořízení kolkových známek k úhradě daní a poplatků organizace vůči státu
 
Dary obyvatelstvu 280 tis. Kč - životní jubilea seniorů 60 tis. Kč
                                                    kulturně sportovní akce MČ pro děti 180 tis. Kč
                                                    Klub Senior 40 tis. Kč
 
Sociální fond 230 tis. Kč - odvod 2 % z mezd do sociál.fondu (FKSP) - využití dle směrnice - příspěvek na stravování, rekreaci apod.)
 
Projekt Zdravá města - 110 tis. Kč (Den Země, veřejné fórum, Dny zdraví)
 
Investice budovy, stavby 100 tis. Kč - prostředky na projektovou dokumentaci pro přípravu příštích investičních záměrů MČ, grantů apod.
 
Investice dopr. prostředky 150 tis. Kč - v r. 2007 bylo pořízeno auto zn. Ford tranzit na leasing.
 
Investice EU 200 tis. Kč - prostředky na projektovou dokumentaci pro přípravu příštích investičních záměrů MČ s uvažovanou podporou Evropských fondů
 
Investice Klub Junior 635 tis. Kč - prostředky na nejnutnější investiční akce v budově bývalé angl. školy a podíl splátky za r. 2008
 
Mateřské centrum 10 tis. Kč - na obnovu hraček a výukový materiál a materiál pro výtvarnou činnost
 
Občanská sdružení 50 tis. Kč - pro potřeby občanských sdružení na území MČ v případě požadavku na určitý účel.
                                                                                     
Petr Mráz, starosta MČ Praha-Libuš

<< nahoru

ikonka ROZPOČET V ČÍSLECH

 

 

 


 


 


 


ZŮST. 07

 


MÍSTNÍ POPLATKY

 


 


NAH. PŘÍJ.

PŘÍJMY Z

PŘÍJMY

 

 

ODVĚTVÍ

MHMP

SR

DAŇ Z

SPRÁVNÍ

VHČ

PSI

REKREAČ

VEŘEJNÉ

VHP

ŮROKY

SLUŽEB

Z PEČOV.

CELKEM

P

 

 


 


NEMOV.

POPLAT.

FRR

VSTUPNÉ

UBYTOV.

PROSTR.

 


DARY

ZÁJM. Č.

SLUŽBY

 

Ř

PODÍL NA DANI Z PŘÍJMU

23 635

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


23 635

Í

DOTACE NEINVEST. STÁTNÍ

 


990

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


990

J

DAŇ Z NEMOVITOSTI

 


 


4 200

 


 


 


 


 


 


 


 


 


4 200

M

VLASTNÍ PŘÍJMY

 


 


 


2 000

 


252

93

200

1 800

380

455

10

5 190

Y

POSÍLENÍ Z VHČ + FRR

 


 


 


 


6 230

 


 


 


 


 


 


 


6 230

 

PŘÍJMY CELKEM

23 635

990

4 200

2 000

6 230

252

93

200

1 800

380

455

10

40 245

 

 

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

 

 

 


 


 


 


 


 


 


 


DOTACE

 


 


 


 

 

 

INVESTICE

ÚDRŽBA +

MATERIÁL

SLUŽBY

POJIŠTĚNÍ

MZD.

OON

OSTATNÍ

NA

PRONÁJEM

MÉDIA

DARY

CELKEM

 

 

 


OPRAVY

 


 


 


PROSTŘ.

 


NÁKLADY

PROVOZ

 


 


OBYVAT.

 

V

ŠKOLSTVÍ

 


500

 


 


 


 


 


 


10 630

 


 


 


11 130

Ý

KOMUNIKACE

250

1 080

150

 


 


 


 


 


 


 


 


 


1 480

D

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

660

2 550

220

710

 


 


 


 


 


 


 


 


4 140

A

MÍSTNÍ SPRÁVA

935

960

1 100

3 310

3 975

8 100

700,0

340

 


335

810

375,0

20 940

J

ZASTUPITELÉ

 


 


 


 


 


 


1 500

 


 


 


 


 


1 500

E

PÉČE O OBČANY

 


 


 


200

 


 


 


 


 


 


 


 


200

 

ZÁJM. ČIN.+ SPORT. ZAŘ.

 


 


30

5

 


 


425

 


 


 


 


 


460

 

HASIČI

70

128

167

30

 


 


 


 


 


 


 


 


395

 

VÝDAJE CELKEM

1 915

5 218

1 667

4 255

3 975

8 100

2 625

340

10 630

335

810

375

40 245

 

 

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

 

VHČ: VÝNOSY 1.750 tis. Kč NÁKLADY 1.000 tis. Kč HRUBÝ PROVOZNÍ VÝSLEDEK 750 tis. Kč

 


 


 


 


 


 


<< nahoru

Téma

ikonka FENOMÉN DOBY ? DIGITÁLNÍ VYSÍLÁNÍ (10) - DIGITÁLNÍ VYSÍLÁNÍ AKTUÁLNĚ

Aktuálně vám přináším informace z konference Milníky digitální televize, která proběhla 22. ledna 2008 v Kongresovém centru Praha.

Úvodní přednášku na téma Budoucnost televizního vysílání přednesl prof. Miloš Klíma z elektrotechnické fakulty ČVUT. Zatímco v současné době dochází k pomalému přechodu na "základní" HDTV, tedy televizní vysílání ve vysokém rozlišení, existují již také nástroje, které jsou naprostou špičkou (UHDTV 7680x4320 bodů, formát 16:9) a umožní například sportovní přenosy snímat pouze jedním záznamovým zařízením. Režisér přenosu bude potom například jen dávat pokyny, jaký fragment celkového obrazu divák uvidí.

Prof. Klíma v souvislosti s přechodem na digitální vysílání upozornil na různé možné varianty distribuce. Vedle DVB-T už se například „pracuje" na DVB-T2. Stejně tak v případě satelitního digitálního vysílání, DVB-S2. 
Digitální vysílání se obecně vyznačuje možností interaktivity. Divák televizního vysílání bude mít možnost spoluvytvářet obsah nebo například hlasovat. „Otázkou je, zda je přílišná interaktivita potřebná," řekl Klíma.

Ivan Trachta, maketingový manažer firmy Sony, připomněl, že rok 2007 se nesl ve znamení HD. Podle jeho informací zhruba půl milionu domácností vlastní televizor s plochou obrazovkou.  Novým směrem televizní techniky jsou podle něj tzv. OLED TV. Tato revoluční technologie má několik výhod - například velmi nízkou spotřebu 45 W a tloušťku pouze 3 mm.

Torkel Thoresen z norské společnosti Telenor, která operuje ve Skandinávii, ale nabízí své služby například i v Londýně, představil jejich produkty a služby. Jednak filmové a sportovní kanály, ale také například Discovery a National Geographic.
Také Technický plán přechodu na digitální vysílání (TPP) byl tématem konference Milníky digitální televize. K němu se vyjádřila Jaroslava Nováková z odboru správy kmitočtového spektra Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Připomněla, že nový TPP, který se v současnosti připravuje, souvisí s tzv. "digitální novelou", která nabyla účinnosti 1. ledna 2008. „Na rozdíl od satelitních nebo kabelových platforem má DVB-T nevýhodu v tom, že operuje s omezeným (stále stejným) kmitočtovým přídělem," vysvětlila nutnost existence TPP Nováková. „Ještě jsme ani nazačali digitálně vysílat a už není na čem," vyjádřila s nadsázkou skutečný problém s nedostatek kmitočtů.

Karel Zajíc

<< nahoru

ikonka ZDRAVOTNICTVÍ

Praktický lékař pro dospělé

MUDr. Dagmar Bálková

Praha 4, Ke Kurtům 383

Oznamuje změnu obsahu ordinačních hodin od 1. 3. 2008:

Pondělí, středa, pátek

6.45 - 7.30 odběry krve u sestry

7.00 - 9.00 aktuálně nemocní (teploty, dušnost, náhlá bolest...)

9.00 - 11.00 kontroly práce neschopných a ostatních nemocných pacientů, kontroly chronicky nemocných, recepty

11.00 - 12.00 pozvané preventivní prohlídky, předoperační vyšetření, lázně, důchody, sociální příspěvky (na tuto dobu je nutno se objednat)

 

úterý, čtvrtek

12.30 - 14.00 aktuálně nemocní

14.00 - 16.30 kontroly práce neschopných a ostatních pacientů, chronicky nemocní, recepty

16.30 - 18.00 pozvané preventivní prohlídky, předoperační vyšetření, lázně, důchody, sociální příspěvky (na tuto dobu je nutno se objednat)

Během ordinačních hodin samozřejmě ošetříme každý náhle vzniklý akutní stav.

Mimo ordinační dobu je čas věnován administrativě a návštěvní službě.

<< nahoru

ikonka Z DĚJIN LIBUŠE - KDO VÍ KDY BYLA PŘESUNUTA ZVONIČKA?

Uprostřed obce na nepravidelné návsi stojí odnepaměti zvonička. Původně byla dřevěná a stála při jihozápadním rohu domu čp. 1, mírně vystrčená do Libušské ulice. Její polohu prozrazují fotografie ještě prvorepublikových pohlednic. Roku 1870 byla z dobrovolných darů a z tržby za postoupenou cestu pořízena nová zvonice kamenná. Kámen na ni byl dovezen zdejšími rolníky z požáreckých lesů. Kamenické práce a úpravy provedli ve dnech odpočinku kameníci z Kamenného Přívozu. Dělníci ve všední dny pracovali na stavbě Vinohradského tunelu a volné neděle věnovali práci na nové zvoničce.

Tak to alespoň vypověděli v roce 1930 Václav Kubát, již dvaaosmdesátiletý, a František Bernard, bývalý obchodník. Zpravuje nás o tom v kronice obce Libuše František Kaplánek.

Mezi lety 1940 a 1975 byla Zvonička přesunuta dále od Libušské ulice před jižní stranu domu čp. 1. Na starých fotografiích kolem roku 1975 je patrné, že zvoničce chybí zvon. Ten byl odevzdán za druhé světové války při sbírce ušlechtilých kovů pro válečné účely společně se šroubením hasičského sboru a mosaznými klikami. Tak vypovídá libušská kronika. Informace pamětníků se však rozcházejí. Někteří potvrzují, že jej obec musela odevzdat v roce 1942 k roztavení, jiní však tvrdí, že byl uschován před německými okupanty a poté zmizel. Ani po usilovném pátrání se zvon nenašel.

Nový zvon věnovala městská část v roce 2003. Následně prošla zvonička rekonstrukcí, která byla dokončena v dubnu roku 2005.

Matěj Kadlec

Prosíme pamětníky, kteří mají bližší informace ke zvoničce, zejména k časovému vymezení jejího přesunutí, nechť kontaktují autora na e-mail kadlec.m@seznam.cz, případně redakci U nás. Děkujeme.

<< nahoru

Salón

ikonka JDI ZA ŠTĚSTÍM

...byl název skladby, kterou zahrál žák hudebního oboru (klavír) z Klubu Junior z Prahy-Písnice Pavel Pat dne 10. ledna 2008 při slavnostním zahájení výstavy nazvané Skleněné obrázky. Výstavu prací dětí i dospělých lidí s mentálním a kombinovaným postižením za finanční podpory Hlavního města Prahy a městské části Prahy 1 letos již počtvrté uspořádala Galeie Oliva na Starém Městě v Jilské ulici ve spolupráci se Školou SPMP Modrý klíč.
Mgr. Radovan Netušil

<< nahoru

ikonka LIBUŠSKÉ VIRTUÁLNÍ KNIHKUPECTVÍ (31)

Tak dneska (20. ledna) zrušili v Harrachově lety na lyžích, protože prší, příští týden na hory taky nejspíš nepojedeme, protože bude pršet, ještě, že máme knihy a virtuálního knihkupce, který má

PRO KAŽDÉHO NĚCO

Kde tedy všichni jsou? Fermiho paradox a problém mimozemského života.

Autor: Stephen Webb Přel. Michael Prouza, Martin Šolc, Eva Šlaufová. Praha: Paseka, 2008. 352 s. ISBN: 978-80-7185-877-5

Napadlo to jistě každého z nás, nejen čtyři proslulé fyziky (Edward Teller, Herbert York, Emil Konopinski a Enrico Fermi) jednou při obědě v Los Alamos. Tam  dospěli k závěru, že za daného stáří a velikosti vesmíru musí prostě pokročilé mimozemské civilizace někde existovat. Nositel Nobelovy ceny za fyziku Fermi vpadl tehdy do diskuse cekem jednoduchou otázkou: Je-li předpoklad existence mimozemšťanů správný, kde tedy vlastně všichni jsou? Anglický fyzik Stephen Webb ve své čtivé provokativní knize předkládá detailně 50 odpovědí na Fermiho otázku. Vystihuje uzlové body problému Fermiho paradoxu, který světové vědce i nás laiky nepřestává vzrušovat.

Šišatý švec a myšut

Autor: Pavel Šrut. Il. Galina Miklíková. Praha: Paseka, 2007. 80 s. ISBN: 978-80-7185-870-6

Po oblíbených knížkách dětí i rodičů Veliký tůdle a Příšerky a příšeři je Šišatý švec a myšut Šrutovým návratem k anglickým říkadlům jako ke své trvalé inspiraci. V oddíle Šišatý švec nalezneme volné variace překladů anglické poezie pro děti, tzv. nursery rhymes, které mají dlouhou tradici, lidovou, folklorní a tradiční rovinu, i když v Šrutových variacích převažuje více nota nonsensová a humorná. Ve stejném duchu doprovázejí verše i ilustrace výtvarnice a režisérky Galiny Miklínové. V druhém oddíle (Myšut) je pojetí předloh modernější a bližší dnešním dětem Autoři v knížce báječně  přibližují dětem kouzelný svět nonsensu a anglické poezie...

8 příběhů o lásce a manželství

Autor: Vladimír Jiránek. Praha: Paseka, 2007. 152 s. ISBN: 978-80-7185-818-8

Svébytný kreslíř, nemilosrdný karikaturista a absolvent filosofické fakulty, neúnavný glosátor naší současnosti se v téhle knížce zabývá především setkáváními a rozchody, nedorozuměními, míjeními, životními nálezy a ztrátami. Vladimír Jiránek mluví o věcech života se znalostí jeho výšin, mělčin i propastí, s lidským porozuměním a s melancholickou ironií.

Pěkné únorové počtení přeje                                                                                    

jbx


<< nahoru

Zveme

ikonka PROGRAM KLUBU SENIOR NA ÚNOR 2008

Zveme srdečně všechny naše členy a členky do klubu na následující program.
Současně zveme všechny seniory z naší městské části Libuš,
Písnice k nám do klubu. Uvidíte, jak se nám mezi vrstevníky
daří, baví, při přednáškách poučí a i zazpívá a zasměje. Klub je otevřen vždy
od 14.00 hodin. Současně s klubem, je otevřena knihovna s dostatečným
množstvím různorodých knih a pan knihovník vždy rád poradí.

5. 2. 2008 Volné povídání členů, při kávě a čaji, opět krátké a zábavné čtení z knihy p. Fouska.

12. 2. 2008 Pokračování ve velmi žádané přednášce paní MUDr. B.Mastné na téma: Tuky a jejich role ve zdravé výživě člověka.

17. 2. 2008 Mimořádná nabídka na neděli od 17.00 hodin do Branického divadla na představení Rozmarný duch od britského autora. Nová úspěšná komedie divadelní spol. Háta. Cena vstupenky 100 Kč. Neomezené množství vstupenek - objednávejte na tel.č. 608 511 980, co nejdříve!

19. 2. 2008 Pokračujeme ve velmi zajímavých přednáškách pana Dr. Vetejšky, tentokráte s názvem Napříč Španělskem. Zajímavé vyprávění bude doplněno krásnými snímky na videu.

26. 2. 2008 Návštěva Branického divadla od 19.00 hodin. Miroslav Donutil - Cestou necestou, zábavný pořad s písničkami. Omezené množství vstupenek - nabídka 50 ks /150,-, dalších 50 vstupenek/200,-. Přihlášky co nejdříve na tel. č. 608 511 980
Všechny vás co nejsrdečněji zveme k nám do klubu a věříme, že se vám bude líbit!

VELIKONOCE
21. - 25. 3. 2008 (pátek - úterý, tj. 4 noci)
Informace pro seniory celé naší městské části: Nenechte si ujít mimořádnou nabídku. Doporučujeme!
Opět po roce do Jizerských hor, do penzionu Kitty k p. Schlindenbuchovi za fantastickou cenu 1500 Kč dospělí a 1200 Kč/dítě do 10 let.
V ceně zahrnuto: ubytování s plnou penzí, doprava z Prahy a zpět (odjezd v 8.30 hod. z Písnice). Program: půldenní výlet do Liberce se vstupem do zoo nebo botanické nebo výlet na Ještěd, zámek Sychrov, nebo Bozkovské jeskyně - promítání diapozitivů s horolezcem, půldenní výlet busem ke dvěma rozhlednám Jizerských hor, povídání o bižuterii spojené s prodejní výstavkou v penzionu.
Ubytování, doprava a program je v ceně zájezdu.
U penzionu je stále k dispozici auto, v případě zdravotních problémů vás zdarma odvezeme k lékaři!
Přihlášky pokud možno ihned na tel. čísle 608 511 980 p.Prchlíková, na tel. čísle 607 274 193 p. Holá. Těšíme se opět na krásný, pohodový a hlavně odpočinkový zájezd opět s dobrou partou!

Za výbor Klubu Senior Zdena Prchlíková


<< nahoru

ikonka KLUB JUNIOR

LETNI TÁBORY S KLUBEM JUNIOR
Již tradičně pořádané ve spolupráci s HS Protebe v období letních prázdnin.
° červenec - příměstský letní tábor v Praze s výlety, kulturními akcemi, sportovním kláním a klubovou čiností
° srpen - mimopražský letní tábor, jehož program bude sestaven podle věku účastníků s oblíbenou celotáborovou hrou
Další informace sledujte v časopisu U nás.

Lenka Koudelková 604273968, Zdenka Kapicová 777603883

<< nahoru

ikonka HUMANITÁRNÍ SDRUŽENÍ PROTEBE

Nabídka našich akcí  - odpoutejte se od všedních stereotypů! 

Občanské sdružení  Protebe působí od roku 1994 s cílem vytvářet společný prostor pro setkávání zdravých dětí a mládeže i se zdravotním oslabením. V současnosti je tvořeno výhradně dobrovolníky z řad studentů a mladých lidí, kteří mají chuť trávit svůj volný čas s dětmi i se zdravotním oslabením. Snažíme se nabízet  aktivní využití volného času se zkoušením nových činností (lyže, tělocvična , společenské akce, rafty, horolezecká stěna, plavání a další netradiční sporty). Odpoutat se od města, být co nejvíce v přírodě a mít kolem sebe přátele, se kterými se dají nacházet nevšední zážitky. Více informací na našich stránkách  www.protebe-hs.wz.cz a v časopise U nás.

Proč to všechno děláme, už víte a tady jsou termíny našich větších akcí na I. pololetí

roku 2008.

1. 3. - 2. 3.

Pojďte s námi do spacáku aneb přenocování v Klubu Junior - sportovní a zábavná akce spojená s návštěvou kina.

21. 3. - 24. 3.

Velikonoční pobyt v Mozolově  - ubytování v hotelu uprostřed krásné přírody, hry v přírodě, hotelový pobyt v krásné přírodě se zaměřením na sporty v přírodě i v místnosti, tělocvičny, diskotéka, bazén a sauna. A na koledu také dojde.

16. 5. - 18. 5.

Sláva,  jedeme do Lhotky u Mělníka - skály, lesy a voda, však to tam všichni dobře známe.

Srpen - prvních čtrnáct dní

Připravujeme letní tábor, sledujte naše stránky

Září 

Rafty na Lužnici, stanování - cíl Mandalaj.

Zdenka Kapicová

<< nahoru
vymezovací obrázek

VOLBY

Volby prezidenta 2018

infoservis

Interreg

 
Pocitová mapa

 
Pocitová mapa

Soutěž

 
Fotosoutěž

 
Facebook MČ

MAP Praha 12

 
MAP Praha 12

 
Sociální plánování

xxx

Jablkobraní 2016

Jablkobraní 2016

 
Rezervace sportoviště Klokotská

Zahrada mezinárodních barev, chutí a vůní

6. celostátní konference měst a městských částí

Stromy pro narozené děti

Stromy pro narozené děti

 
Odpadové hospodářství

Czech POINT

Veřejný portál.cz

Sčítání lidu

Sčítání lidu, domů a bytů


Důležité telefony

Hasiči 150
Záchranná služba 155
Městská policie 156
Policie ČR 158

Ankety

Výsledky anket, dotazníkových průzkumů a sledování různých ukazatelů kvality života v Libuši a Písnici.

vstupte zde

Magazín U nás


 
Poslední číslo: 01/2018

 
 
Prohlášení o přístupnosti
 
© 2010, VV Studio - Václav Veselý