Projekt „Revitalizace parku U Zahrádkářské kolonie“
Projekt Integrace cizinců

Městská část

Volené orgány

ÚŘAD MČ Praha–Libuš

  

ÚŘEDNÍ HODINY

Pondělí:  8:00 - 12:00 13:00 - 17:30
Středa:    8:00 - 12:00 13:00 - 17:30

Adresa úřadu

Městská část Praha-Libuš
Úřad městské části Praha-Libuš
Libušská 35/200, 142 00 Praha 4 – Libuš
tel.: + 420 261 711 380
tel.: + 420 244 471 884
fax: + 420 241 727 864
e-mail: mc.libus@praha-libus.cz
IČ: 00231142
DIČ: CZ 00231142
ID schránka: u8xaktr
vymezovací obrázek

U nás - Časopis - 07-08/2008Kronika

ikonka ZDRAVÁ LIBUŠ A PÍSNICE - CYKLOJÍZDA

V rámci osvětové kampaně Národní dny bez úrazů pořádalo žákovské zastupitelstvo působící pod ZŠ Meteorologická Cyklojízdu financovanou z Dotačního programu projektu Zdravá Libuš a Písnice a místní Agenda 21 s cílem upevnit si dopravní znalosti s jízdou na kole a zvyšovat fyzickou kondici.

Cyklojízda se konala ve spolupráci s MČ Praha-Libuš, Městskou policií Praha 12, s cyklistickou prodejnou Cykloemap Písnice a s BESIPem, kteří poskytli ceny pro vítěze.

Akce byla zahájena besedami s dopravní tematikou, které vedli strážníci z Městské policie Prahy 12 na téma Bezpečnost na komunikacích a cyklistický oddíl na téma Co musím vědět o cyklistickém kole. Na hřišti Skalská se pak začaly připravovat děti ve věku 5 až 8 let, které měly projet na kole překážkovou dráhu a splnit úkoly s dopravní tematikou. Další kategorii dětí ve věku 9 až 12 let odstartoval starosta partnerského italského města tím, že se postavil do čela závodníků a celou závodní dráhu, která vedla na okraj Modřanské rokle, projel na kole při splnění úkolů na mnoha stanovištích.

Cyklojízdy se účastnilo okolo 120 dětí, které ve velmi teplém počasí musely prokázat jak své dopravní znalosti, tak své fyzické schopnosti. Vše organizovalo 16 dětí ve věku 12 až 15 let ze žákovského zastupitelstva. Patří jim za to veliké poděkování, protože to nebyl lehký úkol.

Po skončení akce bylo provedeno vyhodnocení a vítězům byly předány ceny - například cyklistická helma, rukavice, pumpička na kolo. Za účast všichni obdrželi od žákovského zastupitelstva diplom. Vzpomínkou na tuto jedinečnou akci bude také výsledková listina uložená u žákovského zastupitelstva, ale hlavně zajímavé zážitky.

Iva Hájková, koordinátorka projektu Zdravá Libuš a Písnice a místní Agenda 21


<< nahoru

ikonka DĚTSKÝ DEN 2008

V sobotu 31. května pořádala městská část Praha-Libuš Dětský den v úzké spolupráci s TJ Sokol Písnice, SDH Písnice, SDH Libuš a TJ Tempo Praha. I přes velmi teplé počasí si přišlo na fotbalové hřišti v Písnici užít svůj svátek okolo 300 dětí.

Při vstupu na hřiště dostal každý klíčenku s kartičkou, na kterou mohl začít získávat body v deseti disciplínách: lov rybiček, hod na šaška, Kimova hra, překážková dráha, chůze s míčkem na lžíci, kresba obličeje, stříkání na plechovky, koulení míče, kopání na bránu a chůze po laně. Kdo získal body, mohl si dojít pro nafukovací balónek a s ním již vybírat z mnoha cen - hraček, knížek, tužek, skládanek, karet atd.

Hasiči přichystali pro každého zasloužené občerstvení, grilovaný špekáček, limonádu a zmrzlinu. Kdo měl ještě málo pohybu, tak si mohl zaskákat na trampolíně nebo zdolat velikého nafukovacího šaška se skluzavkou. Každému jistě přišly k duhu několikeré vodní sprchy z hasičského auta. Možná jen tři koně z jezdeckého oddílu v Písnici, kteří v teplém počasí vozili děti na svém hřbetě, se podivovali, proč je chvílemi slyšet takový jásot a všude stříká voda.

Na dětský den přijela Městská policie Praha s mobilním dopravním hřištěm, propagačními materiály a autobusem, ve kterém bylo možno získat mnoho informací týkajících se prevence kriminality a způsobu chování v silničním provozu. Během soutěží předvedl policejní pes se svým psovodem zásah na útočníka.

Celé odpoledne moderoval pan Sobotka se svým týmem, který povzbuzoval soutěžící také reprodukovanou hudbou. V závěrečné tombole získávaly děti hodnotné ceny: propagační tašky s překvapením od městské policie, trička, kšiltovky, flash disky, kalkulačky, plyšová zvířátka, hodnotné hry s výukou angličtiny atd.

Dětský den zajišťovalo okolo čtyřiceti lidí, proto jim patří veliké poděkování. Všechny atrakce, ceny a občerstvení jsou pro děti zdarma, proto děkujeme sponzorům, kteří přispěli k organizaci tohoto svátku finančními nebo věcnými dary: Avalon, s.r.o., Autoopravna Hados, Autoopravna bří Bubnové, Beam, s.r.o., Datzer, s.r.o., DDD servis, s.r.o., DKNV stavební, s.r.o., Elektro - centrum DKV, Esselte, s.r.o., Evropos, s.r.o., Family Frost, s.r.o., Uniklemp, s.r.o., Janette, s.r.o., Kratochvíl střechy, s.r.o., knihkupectví Luxor, Neoset, s.r.o., Městská policie Praha, Pemar, s.r.o., Pro Trade, s.r.o., Projekce masných závodů, s.r.o., Rousek Vladimír, Saparia, a.s., Setron, s.r.o., Vetnemo, s.r.o.

Iva Hájková


<< nahoru

ikonka LIBUŠSKO-PÍSNICKÝ JARMARK

Městská část Praha-Libuš pořádala 17. května od 14 do 18 hodin jarmark, na kterém bylo ke shlédnutí mnoho zajímavého na dosud málo využívaném prostranství v sídlišti Písnice.

Společnost ČEZ (vlastník pozemku) připravil prostranství a jeho okolí tak, aby občané mohli prožít příjemné odpoledne (opravené lavičky, posekaná tráva, nové nátěry). Využili jsme zajímavě členěného prostranství rozestavěním čtrnácti prodejních stánků v postranních cestách. Ve stáncích bylo možno zakoupit biovýrobky a bioprodukty společností Bio Day, Bezlepka & Bio, s.r.o., Prodejna přírodních produktů, Biopleny, Pro-Bio liga, ekofarma Medník, Čaj a medovina.

O ukázku paličkování a výrobu košíkářského zboží s možností prodeje se postarala paní Šámalová a paní Benediktová. Paní Hejtmánková rozjasnila stánek svými květinami, u paní Hamrové si mohl každý vybrat korálky nejen na krk. Chráněné dílny Modrý klíč a základní školy (ZŠ s RVJ Písnice a ZŠ Meteorologická) prodávaly své velice zajímavé výrobky.

Po celé odpoledne se na dvou pódiích střídala hudební skupina Ruleta band s mnoha vystupujícími: děti z MŠ K Lukám, žáci z obou základních škol, mažoretky Pampelišky Praha, akrobatický rockenroll Sokol Pražský, KK-aerobik, vietnamské bojové umění, pěvecký sbor Nashira a vokální skupina Bohemian Singers. Celý program zahájily a zakončily malé žluté mažoretky Minipampelišky Praha.

Pro děti i dospělé byla připravena řada doprovodných programů: skákací hrady, horolezecká stěna, elektroskútry, pouliční divadlo Trakař, soutěže pro velké a malé, kartářka Baba Jaga. Občerstvení zajišťovalo Staročeské trdlo, restaurace Little Hanoi, cukrovinky Janečkovi a hospoda U Rybičky. Celým odpolednem nás provázel moderátor Standa Soukup.

Starosta MČ Praha-Libuš pan Petr Mráz s místostarostkou paní Ivanou Fendrychovou uzavřeli sportovně kulturní odpoledne tombolou a tak někteří vylosovaní účastníci si odnesli i pěknou vzpomínku v tašce městské části.

Velice děkujeme sponzorům z Libuše a Písnice, kteří svými finančními dary přispěli k zorganizování této vydařené akce. Již nyní zveme všechny občany na příští Libušsko - písnický jarmark 2009.

Sponzoři akce: Autoopravna Hados, Autoopravna bří Bubnové, Beam, s.r.o., Datzer, s.r.o., DDD servis, s.r.o., DKNV stavební, s.r.o., Elektro - centrum DKV, Esselte, s.r.o., Evropos, s.r.o., Uniklemp, s.r.o., Janette, s.r.o., Kratochvíl střechy, s.r.o., Neoset, s.r.o., Pemar, s.r.o., Pro Trade, s.r.o., Projekce masných závodů, s.r.o., Rousek Vladimír, Saparia, a.s.,

Setron, s.r.o., Vetnemo, s.r.o.

Děkuji organizátorům celé akce - pracovnicím humanitního odboru ÚMČ Praha-Libuš.

 Iva Hájková


<< nahoru

ikonka DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V JEZDECKÉM ODDÍLE

V neděli 25. května 2008 přivítal areál Jezdeckého oddílu TJ Tempo Praha opět po roce návštěvníky Dne otevřených dveří s podtitulem „...nejen pro děti a mládež z regionu Praha-Libuš". Po celotýdenní nepřízni počasí všechny potěšila obloha bez mráčků a krásné počasí, které provázelo celé odpoledne malé i velké návštěvníky. Přišlo jich více než dvě stě.

Všechny přivítal slavnostní nástup všech koní jezdeckého oddílu, který zahájil program celého Dne otevřených dveří. Jako první se uvedli poníci Ťuk a Bzuk s Kristýnou Franzovou a Helenou Mentbergerovou, které předvedly skokový trénink. Následovala ukázka výcviku na longe v podání Olgy Vulganové na klisně Kathy a po ní opět ukázka skokového tréninku, tentokrát s Pavlínou Trauškeovou na klisně Gaie a s Barborou Stavnou na poníku Šejkovi. Po přestávce převedla Eliška Svobodová na poníku Bzukovi drezuru stupně Z a jeden z nejmladších členů oddílu Radek Lahoda ukázku výcviku na longe s poníkem Berrym. Jak vypadá precizně provedená drezurní úloha, ukázala návštěvníkům Martina Trauškeová s valachem Dambem a program uzavřely s ukázkou jezdecké hodiny Pavlína Trauškeová na valachu Usámovi a Barbora Kratinová s klisnou Kathy.

Jaké to je svézt se na koňském hřbetu, si mohli malí návštěvníci vyzkoušet i sami. Poté, co absolvovali sérii soutěží s jezdeckou tematikou, čekala na každého „vysněná" odměna v podobě svezení na oddílových koních. Po tomto náročném sportovním výkonu přišla jistě každému vhod vydatná svačina v podobě opečeného vuřtu, sladkosti i pití. Program v podání dětí - členů JO TJ Tempo Praha - zaujal i řadu dospělých návštěvníků, kterým přítomní vedoucí jezdeckého oddílu trpělivě odpovídali na jejich otázky zaměřené na fungování oddílu i problematiku chovu a výcviku koní. Zvědaví návštěvníci mohli při odchodu nahlédnout i do stájí.

Velká návštěvnost Dne otevřených dveří i spousta pozitivních reakcí malých i velkých návštěvníků potěšila všechny členy jezdeckého oddílu, kteří pomáhali celé dopoledne připravovat areál jezdeckého oddílu pro tuto akci. Pro děti z jezdeckého oddílu to byla velká satisfakce za dny poctivé snahy vše nacvičit, aby mohly malým i velkým návštěvníkům Dne otevřených dveří nabídnout možnost strávit spolu s dětmi hezké odpoledne plné netradičních zážitků.

Za Jezdecký oddíl TJ TEMPO Praha chceme též mnohokrát poděkovat Úřadu MČ Praha-Libuš, jehož laskavostí bylo pro všechny soutěžící připraveno občerstvení a který se též významně podílel na propagaci akce. Bez jeho trvalé podpory by podobné aktivity pro veřejnost nebyly možné.

Za JO TJ Tempo Praha S. Svobodová a S. Brož

www.jotjtempo.cz

<< nahoru

ikonka KRÁTCE O LETOŠNÍ ČINNOSTI MATEŘSKÉHO CENTRA - CO TEĎ DĚLÁŠ, KUŘÁTKO?

...to se dozvíš zakrátko. Kuřátko v novém kabátě - je  stav nepodobný jablku v županu či nadívanému španělskému ptáčku. Není totiž k jídlu. Nerozvíjí chuťové buňky, ale pocit vzájemné spolupráce, přátelství, tvořivosti, hravosti, intelektu a motoriky našich nejmenších dětí. Neziskové občanské sdružení Mateřské centrum Kuřátko působící na území Libuše a Písnice již sedmým rokem zrealizovalo v období leden až červen 2008 první etapy dvou projektů - Restart a Mimizahrádka.

Mimizahrádka

Projektem Mimizahrádka, podpořeným z dotačního programu Zdravá Libuš a Písnice, zkrášlujeme od jara okolí vstupu do mateřského centra a poskytujeme nejmenším dětem legální prostor pro jejich oblíbené „hlínohrabošení". Rádi bychom, aby  ěti touto formou  našly svůj vztah k přírodě a porozuměly důležitým sociálním vazbám.Aby mohly pochopit, že když chceme, aby nám něco v životě rostlo a vzkvétalo, musíme se o to povětšinou (alespoň z části) zasloužit my sami. Svým zájmem a péčí. Nevzhledný travní pás v okolí centra se proměnil v osázený zelený a kvetoucí záhonek, šedivý plot „porostl" muškáty.

Restart

Projektem Restart, částečně podpořeným z grantu MPSV, se snažíme postupnými drobnými kroky změnit nové prostory, ve kterých se mateřského centrum nachází, a přizpůsobit je co nejvíce potřebám malých i velkých  návštěvníků. Doplňujeme vybavení a program o užitečné a podmětné prvky. Od ledna jsme nově zavedli především pro maminky stálou burzu dětského oblečení a postupem doby dále středeční (nejen) výtvarná odpoledne pro rodiče a malé i větší děti, přednášky externích odborníků, divadelní představení profesionálních souborů i malá divadélka vlastní produkce.

Rádi bychom znali váš názor na tuto proměnu.

Prosíme, hodnoťte

Prosíme proto návštěvníky mateřského centra, aby nás podpořili v našem budoucím snažení a poskytli nám zpětnou vazbu - ohodnocení naší dosavadní činnosti  a práce - prostřednictvím dotazníku, který jsme vyvěsili na internetových stránkách www.kuratko.mistecko.cz. Tento dotazník lze odevzdávat průběžně, nejlépe do konce prázdnin. Na  základě získaných výsledků budou upraveny a rozšířeny aktivity mateřského centra v podzimním programovém bloku i v budoucnu.

Děkujeme

Malé děti se nám zdají v porovnání s ostatními lidmi drobné, bývá s nimi někdy i dost práce, ale dělají nám o to větší radost svojí poctivou snahou a nefalšovaným nadšením. Byla by škoda tento projev jejich dětství prospat. I cíle našeho snažení jsou zdánlivě malé, dají nám někdy i dost zabrat, ale zatím to stále děláme s chutí a nadšením, z generace na generaci a doufáme, že nám to nadšení a chuť do práce ještě nějaký čas vydrží. Byla by škoda promarnit to vše, kam jsme až došli. Touto cestou chci poděkovat všem rodičům a dětem za to, že k nám do centra rádi chodí a tím tuto činnost podporují. Moje zvláštní poděkování patří aktivním maminkám sdružení a všem dobrovolnicím za jejich skvěle odvedenou práci v mateřském centru, shovívavost, přátelství a dobré nápady. Děkuji vám!

Kdo u nás ještě nebyl, toho u nás po prázdninách, v září, rádi přivítáme.

Kateřina Tomešová, předsedkyně občanského sdružení Mateřské centrum Kuřátko, kuratkomc@seznam.cz


<< nahoru

ikonka MŠ K LUKÁM

Teplé květnové dny byly v naší mateřské škole doslova nabity zajímavými aktivitami. Přinášíme informaci alespoň o těch nejzásadnějších.

LIBUŠSKO-PÍSNICKÝ JARMARK

V sobotu 17. května se početná skupina našich dětí podílela na programu Libušsko-písnického jarmarku. Nejprve tři holčičky zahrály na flétnu písničky, které se v průběhu roku naučily, poté přišly k mikrofonům i další děti, aby zazpívaly veselé písničky za doprovodu kytary. K poslední z nich - Svěrákově Není nutno - se k jejich radosti připojila i část publika. Závěr našeho vystoupení na pódiu patřil skupině dětí navštěvujících kroužek rytmiky; pod vedením lektorky Petry si připravily dvě pohybové ukázky. Ani občasná nepřízeň počasí nezkazila dětem dobrou náladu. Přispěli k ní i plyšáčci, které si odnášel domů každý z účinkujících.

Eva Janouchová, učitelka MŠ

SPORTOVNÍ HRY

Sportovní hry MŠ 2008, na nichž tento rok MČ Praha-Libuš reprezentovala Mateřská škola K Lukám, zahajoval pan Imrich Bugár a paní Kateřina Neumannová.

O pár dní později proběhlo v ZŠ Campanus na Chodově pražské finále třetího ročníku Sportovních her MŠ 2008. Naši MŠ reprezentovalo 10 nejlepších sportovců, kteří se na hry konané v duchu olympijských tradic již od března připravovali. Závodilo se ve čtyřech disciplínách - štafetovém běhu, hodu do dálky, překážkové chůzi a pětiskoku. Celé dopoledne děti sportovaly s obrovským nasazením, všude vládla sportovní nálada. Pohár pro vítěze naše děti sice nevybojovaly, ale odnesly si krásné sportovní zážitky a nové zkušenosti.

Hana Rutová, učitelka MŠ

LABYRINTÁRIUM

Hned v dalším týdnu jsme nedočkavostí ani nemohli dospat - s batůžky na zádech jsme pospíchali do školky, abychom se před příjezdem autobusu ještě potrénovali v obrázkových labyrintech a bludištích. Čekal nás totiž mimořádný výlet! Poprvé jsme se v poledne nevraceli do školky, mohli jsme tedy celé dopoledne strávit v překrásném přírodním labyrintáriu umístěném v parku loučeňského zámku a odpoledne ještě poznat středověkou vesničku Botanicus u Ostré. Program obou částí výletu podněcoval děti k tvořivosti - však také najít cestu z bludiště ze vzrostlých tisů či palisád vyžadovalo hodně soustředění a důvtipu. Středověká vesnička nám zase zprostředkovala poznání, jak se dříve vyráběly svíčky, provazy, mýdlo, keramika ap. Vše tu lze odpozorovat a následně i vyzkoušet vlastníma rukama. Nemenším zážitkem byl i oběd v restauraci poblíž Botanicu. Čtyřicet malých výletníků si s dospěláckou porcí i příborem poradilo raz dva. Počasí bylo krásné, průvodkyně obětavá, děti dychtivé a všichni, kteří se s nimi setkávali, velmi vstřícní. Ocenili jsme i vstřícnost rodičů, kteří bez ohledu na nepřidělení dotace svým dětem finančně náročnější vzdělávací program exkurze umožnili. Položili jsme tak společně další kamínek v mozaice tvořivého poznávání.

Jarmila Kadeřábková, učitelka MŠ

KARNEVAL

V posledním květnovém dnu jsme oslavili také svátek dětí - tradičním zahradním karnevalem spojeným s různými soutěžemi. Pestrá paleta masek nás opět utvrdila v přesvědčení, že maminky dětí oplývají nesmírnou fantazií a zručností. K radosti přispěl i "obchůdek" s dobrotami a drobnými dárky za soutěžní aktivity. Poděkování nás všech tak patří nejen rodičům, kteří do něj přispěli, ale také firmě Ferrero, s.r.o., která nám prostřednictvím obětavé p. Liškové a p. Kučerové (z občanského sdružení Libušské děti) sladké odměny poskytla.

Jarmila Kadeřábková, učitelka MŠ

<< nahoru

ikonka MŠ MEZI DOMY - OLYMPIJSKÉ HRY 2008

Před třemi lety se MŠ Mezi Domy zúčastnila Sportovních her, které pořádá Sdružení Happy Time pro děti z mateřských škol z celého Česka. Díky tomu si naše MŠ vytvořila pěknou tradici - pořádá olympijské hry každým rokem přímo v mateřské škole. Letos jsme ale využili hřiště s umělým povrchem v ulici Skalská a dětem připravili soutěže opět v pěti disciplínách - skákání v pytlích, žabí pětiskok, štafetový běh, překážková dráha s míčkem v kelímku a hod kriketovým míčkem. Sportovní atmosféru, pohodu a dobré výkony dětí nám pomohly vytvářet ochotné maminky a babičky - paní Abrahamová, Hrušecká, Pelešková, Poldová, Strnadová, Vlková, Vujovičová. Rovněž tak jim patří poděkování za pomoc při organizování různých soutěží k MDD.

Věra Herdová, Irena Procházková, MŠ Mezi Domy


<< nahoru

ikonka MŠ MEZI DOMY - Z DENÍČKU MÍŠI KLEČKOVÉ (3)

Dobrý den! Dnes bych vám chtěla dát přečíst, jak slavíme u nás ve školce čarodějnice.

Na čarodějnice se k nám do školky chodí v maskách. Už ji mám připravenou. Do masky se obléknu hned ráno, abych se ve školce nezdržovala. Tak ještě poslední úpravy a můžeme na ten čarodějnický rej. Jé, dokonce i paní učitelka a paní Magda jsou v maskách čarodějnic, málem je nepoznávám. Paní Magda má pořádný drápy.

Dneska je všechno kouzelný. Paní kuchařky nám připravily speciální jídelníček. Třeba ke svačině máme Soví oči, fuj to nebudu jíst. A hele, jsou to křupinky, co vypadají jako oči. Tak to je super. Ještě máme spoustu dobrot od maminek, třeba hadí ocásky a zuby, co tu zapomněla nějaká stará ježibaba. Nebojte, jsou to jen gumové bonbóny. Největší legrace je ale s ježibabou na stole paní učitelky. Když se praští do stolu, tak se pořádně ježibabovsky zasměje.

A jde se ven. Nejdřív se všichni vyfotíme. To nám to ale sluší co?

Na zahradě jsou připravené různé soutěže. Chytáme rybky, házíme míčky a taky se trefujeme do čarodějnické chýše. Nejlepší je soutěž v pití kouzelných lektvarů. Lektvary máme tři: Zelený na lítání na koštěti, Červený na přistávání, Žlutý na sílu. Soutěžíme, kdo je první vypije. To nám jde všem nejlépe.

A zpátky do školky tancovat. Někdo tancuje s kamarádem a někdo taky s koštětem. Tancuje i paní učitelka. Prostě pořádný čarodějnický řádění.

Á, z kuchyně už to začíná vonět. Brzy bude oběd, Žabí stehýnka. To jsem zvědavá, co to bude. Aha, kuřátko, to mám moc ráda.

Tak snědeno. Ještě umýt a vyčistit zoubky a jde se odpočívat. Určitě nám přečtou nějakou čarodějnickou pohádku. Dneska možná i na chvilku usneme. No co, po tak těžké práci, co jsme dneska měli.A čarodějnice po obědě taky určitě spí.

Tak zas někdy nashledanou. Až se u nás bude dít něco zajímavého, určitě vám dám zase vědět.

Vaše Míša s mamkou Miroslavou Klečkovou

<< nahoru

ikonka ZE STAROSTOVA ZÁPISNÍKU

Srdečně zdravím milé čtenáře a příznivce naší městské části. Jako vždy si dovolím vás seznámit s několika postřehy z minulého měsíce.               

21. květen. Navštívili mne rodiče s dětmi, které vyhrály třetí ročník hudební soutěže. Zúčastnilo se jí 54 dětí a uděleno bylo osm cen. Měl jsem nejen milou povinnost se s těmito dětmi a rodiči poznat a osobně jim předat malou odměnu, ale též jsem měl možnost vyslechnout hudební vystoupení, které mě mile překvapilo a potěšilo současně. Dětem i rodičům jsem poděkoval a popřál jim mnoho dalších úspěchů.

23. květen. Na pozvání paní ředitelky Sýkorové jsem navštívil Mateřskou školu Lojovická, kde by naše městská část v budoucnu chtěla vybudovat dětské dopravní hřiště. Využily by ho nejen děti z naší městské části, ale i z okolí. Tento záměr je podle mého názoru velmi prospěšný, protože při dnešní dopravní situaci je třeba začít s dopravní výchovou již v raném věku. Doufám, že se na tuto akci podaří v brzké době zajistit dostatek finančních prostředků.

28. květen. Na odboru městského investora Magistrátu hl. m. Prahy proběhlo výběrové řízení na prováděcí firmu odkanalizování zbývající části ulice Ke Kašně. Dostalo se mi informace, že stavba bude zahájena během července letošního roku. Akce bude stát kolem dvaceti milionů korun. Mám velkou radost, že se podaří vyřešit tento letitý problém.

31. květen. Městská část Praha-Libuš pořádala již tradiční dětský den na fotbalovém hřišti Sokola Písnice. Měl jsem tu čest akci zahájit a mile mne potěšila velká účast nejen dětí, ale i dospěláků - rodičů. Na hřišti bylo připraveno mnoho dětských soutěží. Došlo i na tombolu. Naši hasiči nejen zajišťovali některé ze soutěží a starali se o bezpečnost, ale též několikrát během odpoledne osvěžovali příjemnou sprškou. Rád bych ještě touto cestou poděkoval všem, kteří přišli, a dali tak najevo, že má smysl podobné akce organizovat.

2. červen. Byl jsem pozván na první ročník cyklojízdy pořádané dětmi v Základní škole Meteorologická. K této návštěvě jsem též přizval starostu spřáteleného italského města Vigarano Mainarda Daniela Palomba a jeho místostarostu, kteří zde byli na krátké návštěvě. Při té příležitosti jsme byli pozváni panem ředitelem Běleckým na prohlídku školy a okolí a došlo též na výměnu informací a domluvu o možné spolupráci.

17. červen. Proběhla rada městské části. Mimo jiné jsem radní informoval o jednání s panem Fürstem ohledně dalšího pronájmu již několikrát zmiňovaného fotbalového hřiště Sokol Písnice. Když se konečně podařilo přemluvit spolumajitele k dalšímu možnému pronájmu, jeden z písnických spoluobčanů v sousedství tohoto hřiště opět zaslal nabídku ke koupi pozemku, a tím zhatil mé dlouhodobé vyjednávání o možnosti pronájmu a pozdějším odkupu pro městskou část. Nevím, zda se podaří ještě majitele přesvědčit. Je mi to velmi líto, že vítězí osobní zájmy nad zájmem veřejnosti a hlavně našich dětí.

Na závěr mi dovolte, abych vám, milí čtenáři, popřál překrásné prázdniny a dovolené. Ať vám při odpočinku svítí slunce, které vás potěší a naplní optimismem.

Petr Mráz, starosta městské části Praha-Libuš, 19. června 2008

<< nahoru

ikonka ZŠ METEOROLOGICKÁ

Výlet do Krkonoš

Ve středu 28. května se vydala třída 8.A se svým třídní učitelem na školní výlet do Krkonoš. Bydleli jsme na místě, které se jmenuje Jelení louky a leží kousek od Pece pod Sněžkou. Jeli jsme vlakem a autobusem. Náš třídní učitel je velký turista, a proto jsme pořád někde chodili. Po příjezdu a vybalení jsme se vydali na Richterovy boudy, kde jsme viděli první sníh.

Nechyběl ani výstup na nejvyšší horu České republiky Sněžku (1602 m. n. m.). Den před odjezdem jsme absolvovali celodenní cestu na kozí farmu, která byla bohužel zavřená. Aby nám to nebylo líto, tak se uskutečnila ten večer bojovka. V sobotu 31. května jsme si sbalili své ranečky a vyrazili směr Praha. Doufáme že se učiteli nic nepřihodí a budeme moct jet příští rok opět na výlet, tentokrát do Vysokých Tater na Slovensko.

D. Rantoš, P. Strouhalová, M. Korbel.

Den dětí a 7.A                                                                                                                                                         Naše třída 7.A se 2. června vydala na koupaliště Podolí. ve škole se totiž konala cyklojízda pro 1. stupeň a neučilo se. Byl Den dětí. Nejdříve jsme hlasovali, co podnikneme, a většina dětí se rozhodla pro koupaliště. Dováděli jsme jako malé děti. Skákali jsme ze skokánků, dělali salta, šipky atd. Nechybělo ani opalování a jízda na tobogánu. Byla legrace, ale více bychom si to užili, kdyby šlo více tříd. Takové dny by se mohly opakovat častěji.

Lešnerová, 7.A

Den dětí 7.B na Vyšehradě

V pondělí 2. června se ve škola konala cyklojízda pro žáky 1. stupně a před námi staršími byla otázka: ,,Co podnikneme my?" Rozhodli jsme, že vyrazíme za krásami Prahy. Možnosti byly - Vyšehrad, Petřín nebo Žižkovská věž. Zvítězil Vyšehrad a my jsme okolo deváté hodiny vyrazili. Cesta proběhla úspěšně, žádné ztracené dítě a ani jsme nepotkali revizora.

Po výstupu z metra jsme prošli kolem Kongresového centra směrem k Vyšehradu. Za branami Vyšehradu jsme se zastavili na dětském hřišti. Prostě se v nás dětská duše nezapře. Poté jsme se občerstvili zmrzlinou. Jakmile jsme doplnili energii, vydali jsme se prohlédnout si slavný hřbitov, kde jsou pochováni významní lidé naší historie. Nakonec jsme se podívali na Prahu z krásné vyhlídky nad skálou. Cesta do školy proběhla bez nehod. Na Vyšehradě byla většina z nás poprvé a byli jsme uchváceni všem místy, která byla dosud před námi skryta.

Vojta Dušek, 7.B

Poděkování.

Děti ze 3.A děkují občanskému sdružení Libušské děti - pí Kučerové a pí Liškové za sladké dárky s překvapením ke Dni dětí.

Děti ze 3.A


<< nahoru

ikonka ZŠ PÍSNICE

ŠKOLA V PŘÍRODĚ NA ŠUMAVĚ

Celá písnická škola se od 9. do 13. června 2008 odebrala probádat krásy Šumavy. Rozdělili jsme se do dvou skupin. Jedna bydlela v penzionu Klostermann a druhá v penzionu U Špirků. Každý den jsme organizovali pěší túry, užívali si čistý vzduch a vnímali krásu kolem sebe. Prodejna potravin, která měla otevřeno pouze v pondělí a středu dopoledne, nám připomněla, jak málo člověk potřebuje ty zběsilé nákupy v supermarketech, jak mu neschází ty mraky lidí, bezduše narážejících do sebe... Kromě výletů jsme organizovali hru na skřítka Šumavouse, který nám dával úkoly, přikazoval luštit kvízy, překládat šifry z angličtiny, malovat, zpívat... Prostě jsme si to všichni užívali. Byly s námi také maminky, kterým moc děkujeme za jejich nadšení pomáhat nám při práci s dětmi. Těšíme se zase za rok.

BAREVNÝ TÝDEN

V týdnu od 2. do  6. června 2008 proběhl v naší první třídě Barevný týden. V tomto týdnu všichni prvňáčci chodili do školy sladěni do jedné barvy, každý den představoval jinou barvu. Děti ladily nejen oblečení, ale i doplňky, sáčky na svačinu, plyšáky... Ke konci týdne si tato novinka získala i ostatní žáky, kteří se dobrovolně připojili.

M. Pažoutová, Základní škola s rozšířenou výukou jazyků Ladislava Coňka, www.zspisnice.info

DEN DĚTSKÝCH DÍLEN

Základní škola s rozšířenou výukou jazyků Ladislava Coňka v Písnici rovněž uspořádala na konci školního roku Den dětských dílen spojený s karnevalem. Ve středu 25. června měly děti - respektive Spidermani, víly, čarodějnice, piráti, břišní tanečnice a další masky - na programu drátkování, tisk na textil, výrobu slaměných ozdob a výrobu květin z krepového papíru. Počasí nám přálo a hřálo, k poledni už skoro moc, a tak se celá školní zahrada proměnila v jednu velkou pestrobarevnou dílnu. Děti obcházely jednotlivá stanoviště na kterých jim paní učitelky - respektive námořnice, čarodějnice, Pipi dlouhá punčocha a Fiona - pomáhaly s výrobou krásných dárků. Vše zdokumentovala paní ředitelka - alias Jack Sparow - jak si můžete prohlédnout na fotografiích. Na závěr celého dopoledne proběhlo rozloučení s páťáky, kteří opouštějí naši školu a kterým přejeme do dalšího života plno pohody a radosti. A také dlouhé prázdniny, kterých se i my ostatní nemůžeme dočkat.

J. Klimešová

<< nahoru

ikonka KRAJEM SKLENĚNÝCH KORÁLKŮ

Městská část Praha-Libuš pořádala 22. května tohoto roku zájezd pro naše seniory. Zájezd byl naplánovaný do Výletního areálu Pěnčín na kozí farmu. V rámci prohlídky této kozí farmy byla prohlídka brusírny skleněných perel, ochutnávka kozích sýrů a klobásy a také ochutnávka ovčího sýra. Možnosti nákupu těchto výrobků využila většina našich seniorů.   Také jsme jeli vyhlídkovým vláčkem Krajem skleněných korálků. Trasa vedla vesnicemi se sklářskou tradicí s mnoha historickými a přírodními zajímavostmi. Jízda trvala dvě hodiny s tím, že jsme měli půlhodinovou přestávku na vrcholu Černé Studnice, kde někteří navštívili rozhlednu, pokochali se krásou dalekého okolí a poseděli v místní restauraci. Také jsme se zastavili ve vesnici Krásná u kostela a studánky. Jsme rádi, že se zájezd líbil a těšíme se na další na podzim.

Jaroslava Klemešová

humanitní odbor ÚMČ Praha-Libuš

Foto archív HO ÚMČ Praha-Libuš 

<< nahoru

ikonka KLUB SENIOR

První půlrok 2008

Dne 24. června jsme slavnostně ukončili půlroční pracovní rok, během nějž jsme v řadě případů nabídli seniorům přednášky o předcházení zdravotním problémům vedené našimi již známými lékaři - internistou  Mudr. J. Henzlem a dietoložkou MUDr. B. Mastnou o dodržování důležitých zásad pro zdraví člověka. S policií jsme probrali různá úskalí ochrany starších lidí a majetku před zloději a násilníky. Zorganizovali jsme dva týdenní pobyty ve spolupráci s Městskou policií Praha za účelem prohloubení vědomostí. Zacvičili jsme si a s písničkou rozjasnili všední život. Zajeli jsme si odpočinout na pár velikonočních dnů do Jizerských hor. Pomyslně (s pomocí videa) jsme procestovali stavby chráněné UNESCem při přednášce pana doc. Vetejšky. O potížích při pěstováních pokojových a venkovních květin hovořil ing. Lehovec, který nás též připravil na  výlet do Průhonic. Oslavili jsme jako každým rokem vstup do nového roku, Mezinárodní den žen, svátek matek, vyjeli jsme si na pár půldenních výletů, například do japonské zahrady p. Wiesnera, na výstavu 100 let včelařství v Jílovém i s návštěvou  muzea. Nezapomněli jsme již po třetí zorganizovat návštěvu historické Prahy, tentokráte na Letohrádek Hvězda s po předchozí přednášce prof. Randové v našem klubu. A jiné. Závěrem našich plánů se stal výlet do Třeboně s prohlídkou krásného zámku, příjemným poobědváním v lázeňské restauraci, s plánovanou  exkurzí do lázní Aurora s využitím koupání v lázeňském bazénu, procházkou v krásném lázeňském parku. Perlou výletu se stalo setkání s panem místostarostou Zdeňkem Mrázem, který nám hrdě vypravoval o zajímavostech zdejšího kraje a aktivitách, které směřují k tomu, aby každý obyvatel Třeboně zde nalezl práci a stal se spokojeným občanem města.

I všem ostatním seniorům v naší městské části Praha - Libuš a Písnice, dáváme na zváženou, zda byste i vy nenašli v našich programech, co by vás zaujalo a přišli jste také mezi nás.

 

     

Dvoudenní výlet na Šumavu

Při zániku místní organizace zahrádkářů se  členové automaticky zařadili do našeho Klubu Senior. Klub proto v akcích zahrádkářského zaměření nadále pokračuje. Ostatním chceme tento zajímavý výlet alespoň přiblížit!

Bylo nám k radosti a velkému potěšení, že vyhlášení zájezdu se setkalo s velkým ohlasem a potřebný počet osob do autobusu  naplněn.  Byla to  radostná práce, ale i velký závazek - zda budeme opět tak úspěšní jako v předchozím roce. Zájezd byl připravován již od konce února a věřte, že nenecháváme nic náhodě a ještě poslední týden před odjezdem si zjišťujeme, zda někdo, někde na nás nezapomněl.

Šumava, toť velký pojem, a pan Braun - zkušený to turista a cestovatel po krásách naší vlasti - tentokráte vybral tu část, která je přímo perlou té pravé šumavské přírody. Věru jsme se poklonili před životem zdejších historických usedlíků, před dřívějším těžkým životem skromných obyvatel, neúnavných budovatelů a ochránců přírody - ve srovnání s dnešními, řekli bychom, zhýčkanými časy! Navštívili jsme mnohé, mimo jiné zámek Velhartice, židovskou synagogu v  Hartmanicích, kostel sv. Vintíře v  Dobré Vodě, Jezerní slatě s vyhlídkovou věží (Král Šumavy), Prášily - Prášilské jezero, hotel Srní s ubytováním a využitím vyhřívaného  bazénu. Cestou z Antýglu  na Čeňkovu pilu prošli jsme 7 km turistiky překrásnou scenérii říčky Vydry, tzv. Povydřím. Zúčastnilo se 22 osob. Následovala exkurze v elektrárně, zastávka v Modravě a na Kvildě, prohlídka Kašperských Hor, návštěva hradu Kašperk, obohacená tentokráte studenty v dobových oblecích a řečí přizpůsobenou dřívějšímu lidu.

Bylo toho dosti, ale dalo se to zvládat! Výlet se líbil, jen s příjezdem do Prahy jsme se opozdili, neboť po velké bouřce, která nás nezastihla (nám dva dny  svítilo sluníčko), jsme dojížděli ku Praze ve velké zácpě (cestou odstraňování následků bouřky).

Dík za hezké dva dny patří našemu výboru: vedoucímu projektu - panu Braunovi, zpracovateli a zadavateli - paní Prchlíkové, asistentce historických vstupů a výběru peněz - paní Hamrové, vedoucí cukrářských dobrot - paní Literové, kulturní referentce s kytarou - paní Kaněrové, kvalitnímu dispečerovi našich  plánovaných cest - panu Novotnému.

Ale tím jsme se Šumavou neskončili. Jako jsme se seznamovali několikrát s krásnou Moravou, máme v úmyslu několikrát navštívit i překrásnou Šumavu.

Na další úspěšnou cestu za krásami a historií Šumavy - hodně zdaru v roce 2009!

A závěrem: Barvitě jsme vám vylíčili naši činnost, ale nemůžeme opomenout místní zastupitele v čele panem starostou Petrem Mrázem, bez jejichž vstřícnosti a velkého pochopení by se nedaly tyto akce konat!

Za výbor Klubu Senior

Zdena Prchlíková

<< nahoru

Radnice

ikonka STANOVIŠTĚ KONTEJNERŮ NA OBJEMNÝ ODPAD

2. pololetí 2008

8.   7. 2008          Ohrobecká, K Novému sídlišti, Hoštická, Na Močále

5.   8. 2008          Ohrobecká, Výletní, K Vrtilce, Na Domovině

9.   9. 2008          Ohrobecká, K Novému sídlišti, Hoštická, K Lukám, Ke Kurtům

7. 10. 2008          Ohrobecká, Výletní, K Vrtilce, Na Močále

11. 11. 2008          Ohrobecká, K Novému sídlišti, Hoštická, Na Okruhu 

Kontejnery budou přistaveny v ranních hodinách a po naplnění odvezeny.

Prosíme občany, aby do kontejnerů neodkládali lednice, mrazáky, počítače a monitory, televizory, autobaterie a jiný nebezpečný odpad. Tento odpad je možné odevzdat ve sběrném dvoře hl. m. Prahy v Modřanech, ul. Generála Šišky, tel. 244 400 164.

Odbor životního prostředí a dopravy ÚMČ Praha-Libuš

<< nahoru

ikonka OTÁZKY - BÝVALÝ BAZÉN

V minulém čísle jste si mohli přečíst usnesení Rady MČ Praha-Libuš: Schvaluje dopis starosty MČ Praha-Libuš č. j. 1589/08 ze dne 25. 4. 2008 -  vyjádření k Odvolání proti Rozhodnutí OV ÚMČ Praha 12 č. j. VYST/22120/2004/Ko-Šn ze dne 26. 3. 2008. Požádali jsme tajemníka Úřadu MČ Praha-Libuš o podrobnější vysvětlení.

Městská část Praha-Libuš obdržela Rozhodnutí - nařízení odstranění stavebních úprav v objektu č.p.487, k.ú. Písnice, (tělocvična a bazén ve školském areálu MPZ - na pozemku p.č. 920/3, k.ú. Písnice) spočívající ve stavebních úpravách tělocvičny a bazénu, včetně zázemí, na administrativní, skladovací a prodejní centrum a přístavbu rampy na pozemku p.č. 921/14. Rozhodnutí nenabylo právní moci a vlastníci, zastoupení Mgr. Jindřichem, se dle očekávání odvolali k MHMP. Toto bylo sděleno naší městské části s tím, že lhůta k vyjádření je sedm dní. Na základě dohody s p. Šnajdrem z odboru výstavby ÚMČ Praha 12 byl napsán a odeslán dopis č.j. 1589/08 ze dne 25. 4. 2008. V něm se žádá, aby odvolací orgán vydané rozhodnutí potvrdil. Dopis bylo nutno dodatečně schválit.

ZMĚNY V ÚZEMNÍM PLÁNU

Zastupitelstvo MČ Praha-Libuš svým usnesením č. 20/2008 neschválilo podnět žadatele Central Group na změnu územního plánu části pozemku č. 874/1 a  celého pozemku č. 293/7 na Libuši z kategorie ZP, která znamená park, na kategorii OB, která znamená čistě obytné plochy. Proč?

Tyto pozemky se nacházejí vedle ulice Novodvorská, jakoby v prodloužení ulice U Pejřárny, jsou dnešním územním plány stanoveny jako parkové plochy, a zastupitelstvo městské části neshledalo žádný důvod, proč tyto parkové plochy rušit a měnit na další sídliště.

Usnesením č. 21/2008 naopak zastupitelstvo souhlasí se změnou územního plánu pozemků parc. č. 853/1 a 858/3, k. ú. Libuš, z LR (lesní porosty) na SP (sloužící sportu). Proč?

Vedle našeho hřiště s umělým povrchem v ulici Skalská jsou takové dosti ošklivé haly. Ty jsou v majetku osob uvedených v usnesení. Majitelé by v tomto místě rádi vybudovali místo těchto nevzhledných hal hřiště na minigolf. Z hlediska městské části je, dle mého soudu, ostatně i zastupitelé si zřejmě myslí totéž, daleko lepší minigolf, než nehezké haly.

Obdobný dotaz se týká usnesení č. 28/2008. Proč nesouhlasilo zastupitelstvo se změnou pozemků č. 866/2 a 866/6 na Libuši podle návrhu žadatele Raimunda Myslíka z kategorie ZKM /zeleň městská a krajinná) na OB (čistě obytné plochy)?

Žadatel chce v Brunelově ulici (nová komunikace souběžná s ulicí Generála Šišky, mezi ZŠ Meteorologická a domem s chráněnými byty) v místě, které je dnes územním plánem stanoveno jako zeleň, vybudovat obytný dům. K tomu ale potřebuje změnu územního plánu na čistě obytnou, a platí to samé jako  v případě společnosti Central Group: Zastupitelstvo městské části  prostě v tuto chvíli nemá důvod rušit další zeleň.

Ptala se Hana Kolářová

Odpovídal Tomáš Hejzlar, tajemník ÚMČ Praha-Libuš

<< nahoru

ikonka PODZIMNÍ ÚKLID - Sběr velkoobjemového odpadu

Vážení spoluobčané,

v měsících září - listopad 2008 organizuje městská část Praha-Libuš sběr velkoobjemového odpadu. Kontejnery na objemný odpad budou od pátečního odpoledne přistavovány výměnným způsobem (přistaveny od 16.00 hod. prvního dne, po naplnění zajistí dodavatel prací jejich výměnu za prázdné - maximálně však 3 kontejnery na stanoviště).

Datum přistavení                                     Stanoviště        

 
19. 9.  - 21. 9. 2008                                   Zbudovská
                                                                    Ke Kašně
                                                                    Betáňská
                                                                    Na Okruhu
                                                                    K Novému sídlišti (u ul. Jirčanská)
  
17. 10. - 19. 10. 2008                                Hoštická (u ul. Olšovické)
                                                                    V Rohu
                                                                    U Bazénu
Ohrobecká
Na Konečné                                       
  
24. 10. - 26. 10. 2008                                 Mašovická (u ul. Za Větrem)
                                                                     Zahrádecká
                                                                     Drůbežářská
                                                                     Lojovická - Ke Lhoteckému lesu
                                                                    Na Domovině
  
  7. 11. -  9. 11. 2008                                 K Vrtilce
                                                                    K Lukám (parkoviště)
                                                                    Na Močále
                                                                    K Jezírku
                                                                    U Zahrádkářské kolonie
  
 
Prosíme občany, aby do kontejnerů neodkládali lednice, mrazáky, autobaterie a jiný nebezpečný odpad.
 
Odbor životního prostředí a dopravy ÚMČ Praha-Libuš


<< nahoru

ikonka POPELNICE A KONTEJNERY V ULICÍCH - MĚSTA MAJÍ ODZVONĚNO

Popelnice dovnitř objektu vlastníka

V souladu s Programovým prohlášením Rady hlavního města Prahy pro volební období 2006 - 2010, se hledají nové způsoby, jak zvyšovat čistotu na pozemních komunikacích a veřejných prostranstvích na území hlavního města. Jednou z priorit je umístění sběrných nádob mimo pozemní komunikace a veřejná prostranství tak, aby nepovolané osoby nemohly manipulovat s obsahem sběrných nádob, nedocházelo k odkládání odpadů v okolí sběrné nádoby a k poškozování sběrných nádob. Dalším významným důvodem  pro umístění sběrných nádob do objektu vlastníka jsou nepříznivé povětrnostní klimatické podmínky, jako byla např. vichřice Emma, při níž některé sběrné nádoby neumístěné v objektech poškodily zaparkovaná auta.

Pro zacházení s odpadem platí na území Prahy následující legislativa a starají se o ně následující společnosti.

Legislativa

Vlastník objektu (fyzická osoba, právnická osoba - bytová družstva, společenství vlastníků) má povinnost umístit sběrnou nádobu v souladu s ustanovením § 6 písm. b) obecně závazné vyhlášky č. 5/2007 Sb. hl. m. Prahy, kterou se stanoví systém shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů vznikajících na území hlavního města Prahy a systém nakládání se stavebním odpadem (vyhláška o odpadech), do domovního vybavení v souladu se zvláštními předpisy.

Svozové společnosti

Na území hl. m. Prahy zajišťují svoz komunálního odpadu svozové společnosti zapojené do systému města - Pražské služby, a.s., Ipodec - Čisté město, a.s., Ave CZ odpadové hospodářství, s.r.o., Komwag, podnik čistoty a údržba města, a.s.  

Živnostenské odpady

Tak zvané živnostenské odpady mají na starosti společnosti .A.S.A., spol. s r.o., Mikapa plus, s.r.o., Remondis, spol. s r.o., ASP služby, spol. s r.o., Van Gansewinkel, a.s., České sběrné suroviny, a.s.,  Rumpold, s.r.o. Žádná jiná svozová společnost v Praze nezajišťuje svoz a odstranění směsného komunálního odpadu tzv. živnostenského podobného komunálnímu (kód 20 - odpady z domácností a podobné živnostenské, průmyslové odpady a odpady z úřadů včetně složek z odděleného sběru).

 

Žádná svozová společnost nemá tzv. výjimku s umístěním sběrných nádob mimo domovní vybavení.

 

Pozor na porušování zákona a vysoké pokuty

V současné době proto svozové společnosti vyzvaly živnostníky a podnikatele, jejichž sběrné nádoby jsou umístěny na pozemní komunikaci nebo na veřejném prostranství na území Prahy bez písemného souhlasu města (které v této agendě zastupuje Technická správa komunikací hl. m. Prahy - TSK), aby sběrné nádoby umístili, stejně jako vlastník objektu, do domovního vybavení nebo kontejnerových stání. Pokud nemají souhlas silničního správního úřadu ÚMČ Praha 1 - 22 a následně uzavřenu smlouvu s TSK o umístění sběrné nádoby na pozemní komunikaci nebo chodníku, porušují ustanovení § 25 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon"). Porušením zákona je spáchán přestupek (fyzická osoba) nebo správní delikt (právnická osoba), protože užívají v rozporu s ustanovením § 25 odst. 1 až 7 silnici nebo místní komunikaci jiným než obvyklým způsobem nebo k jiným účelům, než pro které jsou určeny, anebo nedodrží podmínky stanovené v povolení zvláštního užívání.

Výše pokuty je dle zákona až 500 000 Kč, a to pro fyzické i právnické osoby. Tento zákon se vztahuje i na vlastníky objektů.

Žádáme vás, vážení živnostníci, podnikatelé a vlastníci objektů, o okamžité zjednání nápravy tím, že sběrná nádoba (tj. kontejner, popelnice) bude odstraněna z chodníků a ulic na území hl. m. Prahy. 

Odbor ochrany prostředí Magistrátu hlavního města Prahy, 19. 5. 2008


<< nahoru

ikonka ZPRÁVY Z JEDNÁNÍ RADY

Výtah z usnesení Rady městské části Praha-Libuš v období od 6. 5. do 3. 6. 2008. Plná znění jsou k dispozici na Úřadu městské části Praha-Libuš. Na internetových stránkách Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního  - http://nahlizenidokn.cuzk.cz/ - jsou veřejně dostupné údaje o parcelách a budovách zapsaných v katastru nemovitostí.                  

Rada městské části Praha-Libuš:

 • Schvalujevěcné břemeno - kabelové vedení pro napětí 1 kV - dle návrhu smouvy kpozemkům parc. č. 1150 a parc. č. 1151 vk. ú. Libuš, obec Praha, uvedeným na LV 849 pro k. ú. Libuš, obec Praha sPREdistribucí, a.s.
 • Schvaluje smlouvu o budoucí smlouvě o zřízení věcného břemene sTelefónica O2 Czech Republic, a.s., k pozemku parc. č. 1141/1 k. ú. Libuš, obec Praha ve vlastnictví hl. m. Prahy, svěřeno MČ Praha-Libuš.
 • Souhlasí snavrženou stavbou přípojky plynu na pozemku parc. č. 787 (ul. Vacovská) a parc. č. 772/1, kpozemku parc. č. 771/1 (areál mateřské školky), vše k. ú. Písnice, za následujících podmínek: Před provedením stavby přípojky stavebník uzavře sMČ Praha-Libuš smlouvu o smlouvě budoucí o věcném břemeni ve věci uložení přípojky do pozemku parc. č. 787 a 772/1, k. ú. Písnice, jejímž vlastníkem je hl. m. Praha, svěřeno do správy MČ Praha-Libuš za symbolickou cenu. Před započetím stavby investor požádá OŽPD MČ Praha-Libuš o výkopové povolení. Povrch komunikace bude upraven do původního stavu. Netrváme na zhotovení pomocí protlaku. Výstavbu je nutné zkoordinovat splánovanou výstavbou kanalizace vulici Vacovská vtomto roce.
 • Pověřuje zástupce starosty Ing. Pavla Macháčka předložením podnětu na změnu ÚPn SÚ HMP - změna zZP (park) na OB (čistě obytné), část pozemku parc. č. 874/1 a celé parc. č. 293/7, k. ú. Libuš, žadatel Central Group, a.s., na jednání Zastupitelstva MČ stím, že Rada doporučuje spředloženým podnětem nesouhlasit.
 • Pověřuje zástupce starosty PaedDr. Jaroslavu Valentovou předložením žádosti o posouzení nového návrhu „bytový dům smalometrážními byty" - novostavba na místě bývalé trafostanice, parc. č. 910/59 a 910/165, k.ú. Písnice - na jednání Zastupitelstva MČ stím, že Rada předběžně doporučuje se záměrem nesouhlasit. Na jednání Zastupitelstva přizvat pí Blaženu Velebilovou (sousedka) a p. Krejčů (Damila leasing, s.r.o.).
 • Schvaluje uzavření Smlouvy o nájmu nebytového prostoru shudební skupinou Bůhví vobjektu ul. Libušská 81/232, Praha 4.
 • Souhlasí se zpětvzetím rezignace pana Mgr. Zdeňka Běleckého na funkci ředitele Základní školy Meteorologická a Mateřská škola Montessori, Meteorologická 181, Praha 4 - Libuš.
 • Navrhuje zastupitelstvu stanovit dle nařízení vlády č. 79/2008 odměny pro zástupce starosty, předsedy výborů a komisí, členů výborů a komisí a členy zastupitelstva ve výši uvedené vpříloze ktomuto usnesení, súčinností od 1. 3. 2008.
 • Schvaluje uzavření smlouvy sfirmou Lindström o servisním pronájmu čistících rohoží.
 • Souhlasí scenovou nabídkou na zpracování dokumentace pro stavební povolení revitalizace parkové plochy parc. č. 1057/1 a 1057/3, k. ú. Libuš, která je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Schvaluje finanční dar zajišťovatelům příměstského letního dětského tábora Klubu Junior, celkem 19 000 Kč.
 • Schvaluje finanční příspěvek ve výši 4000 Kč na zajištění provozu příměstského letního dětského tábora Klubu Junior.
 • Schvaluje uzavření smlouvy o poskytování právních služeb s JUDr. Josefem Bělohlávkem a JUDr. Richardem Syslem.
 • Schvaluje darovací smlouvu se společností Avalon, s.r.o. na konání kulturně-sportovní akce, kterou pořádá MČ Praha-Libuš vroce 2008.
 • Nesouhlasí se zveřejněním záměru na odprodej pozemku parc. č. 554 o výměře 307 m2, ostatní plocha, jiná plocha vk.ú. Libuš, obec Praha, pro účely rozšíření pozemku parc. č. 553/2 k.ú. Libuš, obec Praha, kvýstavbě rodinného domu.
 • Souhlasí se stavbou přípojek vodovodu, plynu a elektřiny 1kV pro pozemek parc. č. 213/1 a jejich uložení do pozemku parc. č. 214 (komunikace Jirčanská), vše k.ú. Libuš, dle zobrazení na situaci dle Heleny Čuříkové za podmínek: Stavebník uzavře před započetím stavby sMČ Praha-Libuš úplatnou smlouvu o smlouvě budoucí o uložení přípojek elektro a plynu do pozemku parc. č. 214, k. ú. Libuš, jehož vlastníkem je obec a je svěřen MČ Praha-Libuš. Pozemek komunikace bude po stavbě přípojek uveden do původního stavu. Stavebník požádá před započetím prací o zábor OŽPD MČ Praha-Libuš.
 • Souhlasí vrámci akce „Zpomalovací prahy vul. Lojovická a KHájovně" suzavřením smlouvy o ochraně zařízení sEltodo-Citelum, s.r.o., jejíž znění tvoří přílohu usnesení.
 • Schvaluje pro stavební akci „Dopadové plochy na dětském hřišti vZŠ sRVJ L. Coňka" jako zhotovitele firmu: Houžvička Milan - Sportservis-Zanap za cenu 174 000 Kč včetně DPH.
 • Schvaluje pro stavební akci „Výměna oken vZŠ Meteorologická 2008" jako zhotovitele firmu: Hoco Bauelemente, s.r.o., za cenu do 2447 000 Kč včetně DPH.
 • Pověřuje zástupce starosty Ing. Pavla Macháčka předložením podnětu na změnu ÚPn SÚ HMP - změna zLR (lesní porosty) na SP (sloužící sportu), pozemky parc. č. 853/1 a 858/3, k. ú. Libuš, žadatelé: S. Skalická, Ing. S. Tvrdý, O. Kratochvílová, na jednání Zastupitelstva MČ stím, že Rada doporučuje spředloženým podnětem souhlasit.
 • Schvaluje Smlouvu o nájmu bytu na pronájem bytu 2 + 1, vMŠ Mezi Domy 373, Praha 4 - Písnice.
 • Doporučuje Zastupitelstvu MČ Praha-Libuš schválit Koncepci rozvoje vzdělávací soustavy a volnočasových aktivit vměstské části Praha-Libuš pro rok 2008 - 2012.
 • Souhlasí svýší odměn ředitelům základních a mateřských škol zřizovaných městskou částí Praha-Libuš za hospodaření vekonomické oblasti za rok 2007 dle přílohy, která není součástí tohoto usnesení.
 • Souhlasí sceloročním hospodařením MČ Praha-Libuš za rok 2007 svýhradou nedostatků uvedených ve zprávě o výsledku přezkoumání hospodaření. Doporučuje Zastupitelstvu MČ Praha-Libuš jeho schválení svýhradou nedostatků uvedených ve zprávě o výsledku přezkoumání hospodaření a uložení opatření knápravě zjištěných nedostatků.
 • Souhlasí srozpočtovou změnou č. 1 vr. 2008 ve všech bodech, doporučuje Zastupitelstvu MČ Praha-Libuš její odsouhlasení.
 • Schvaluje nájemní smlouvu mezi MČ Praha-Libuš, zastoupenou starostou Petrem Mrázem, a paní Janou Hejtmánkovou, na pronájem části pozemku parc. č. 317/1 k. ú. Libuš, obec Praha, o výměře 1 m2 na umístění reklamního zařízení o rozměrech 0,58 x 0,98 m při křižovatce ulic Libušská - Mirotická vPraze 4 - Libuši.
 • Schvalujeuzavření smlouvy o dílo Příprava a poradenství vprůběhu zadání a vyhodnocení zakázky na poskytování energetických služeb se zaručeným výsledkem se společností SEVEn, o.p.s., se sídlem Americká 17, Praha 2.
 • Souhlasí snavrženým programem Zastupitelstva MČ Praha-Libuš, konaného dne 11. 6. 2008.
 • Schvaluje participaci MČ na projektu Interpretační panel pro lokální biokoridor, předkládaný OS pro životní prostředí Stromy, zastoupeným Mgr. Danielou Partlovou. Souhlasí sumístěním panelu na pozemku parc. č. 53/17, eventuálně parc. č. 61/7, k. ú. Písnice, hl. m. Praha (souhlas vlastníka pozemku). Zajistí instalaci panelu na náklady MČ do výše 20 000 Kč včetně DPH.

K tisku připravili Tomáš Hejzlar a Hana Kolářová


<< nahoru

ikonka Z USNESENÍ ZASTUPITELSTVA

Usnesení Zastupitelstva městské části Praha-Libuš dne 11. 6. 2008:

č. 19/2008: Schvaluje prodej části pozemku parc. č. 529/9, ostatní plocha, ostatní komunikace v k.ú. Písnice, obec Praha, označeného v GP číslo 627-98/98 pro k.ú. Písnice, který je nedílnou součástí tohoto usnesení, parcelním číslem 529/20 o výměře 7 m2, druh pozemku garáž, zastavěná plocha v k.ú. Písnice, obec Praha, paní Mileně Řehákové, za cenu dle znaleckého posudku číslo 2155-54/08 a to 29.705,- Kč. Pozemek parc. č. 529/9 v k.ú. Písnice, obec Praha je veden na LV 530 pro k.ú. Písnice, obec Praha s vlastnickým právem hl.m. Praha, svěřen MČ Praha-Libuš. Veškeré náklady spojené s prodejem pozemku včetně zápisu do katastru nemovitostí nese kupující. Pověřuje starostu městské části Praha-Libuš pana Petra Mráze k uzavření kupní smlouvy s paní Milenou Řehákovou. Smlouva je nedílnou součástí tohoto usnesení.

č. 20/2008: Nesouhlasí s předloženým podnětem na změnu Územního plánu (ÚPn) sídelního útvaru HMP - změna z ZP (park) na OB (čistě obytné), část pozemku parc. č. 874/1 a celé parc. č. 293/7, k.ú. Libuš, žadatel Central Group, a.s. Ukládá starostovi Petru Mrázovi zaslání tohoto podnětu na změnu ÚPn SÚ HMP na odbor územního plánu  MHMP.

č. 21/2008: Souhlasí s podnětem na změnu Územního plánu SÚ HMP - změna z LR (lesní porosty) na SP (sloužící sportu), pozemky parc. č. 853/1 a 858/3, k.ú. Libuš. Žadatelé: S. Skalická, Ing. S. Tvrdý, O. Kratochvílová. Ukládá starostovi Petru Mrázovi zaslání tohoto podnětu na změnu ÚPn SÚ HMP na OUP MHMP.

č. 22/2008: Bere na vědomí informaci k řízení o vydání změny Z1000/00 Územního plánu SÚ HMP a schvaluje uplatněné  následující připomínky a námitky Rady MČ Praha-Libuš k řízení o vydání změny Z1000/00 ÚPn SÚ HMP: 1.  vysvětlení pojmu na str.34: „ Nerušící služby a výroby... nezhorší ŽP souvisejícího území nad přípustnou míru" - pojem: „přípustná míra". 2.  vysvětlení pojmu na str. 35: „Stabilizované území... ÚP nepředpokládá významný rozvoj" - pojem: „významný rozvoj". 3.  V metodice: postup při pořízení úprav územního plánu: vyjádření příslušné MČ považovat za zásadní a nerozhodovat v rozporu s názorem příslušné MČ. MČ by měla mít přiznánu minimálně obdobnou váhu jako při postupu „umisťování výjimečně přípustné stavby".

č. 23/2008: Bere na vědomí zprávu o výsledku přezkoumání hospodaření MČ Praha-Libuš za rok 2007. Ukládá starostovi připravit opatření k nápravě chyb a nedostatků uvedených v této zprávě.

č. 24/2008: Schvaluje celoroční hospodaření MČ Praha-Libuš na rok 2007 s výhradou nedostatků uvedených ve zprávě o výsledku přezkoumání hospodaření. Ukládá starostovi provést opatření k nápravě zjištěných nedostatků.

č. 25/2008: Souhlasí  s rozpočtovou změnou č. 1, která je nedílnou součástí tohoto usnesení, ve všech  bodech.

č. 26/2008: Bere na vědomí nové nařízení vlády č. 79/2008 Sb., ze dne 25. 2. 2008, kterým se mění nařízení vlády č. 37/2003 Sb., o odměnách za výkon funkce členům zastupitelstev, ve znění pozdějších předpisů. Stanovuje v souladu s nařízením vlády č. 79/2008 Sb. odměny pro zástupce starosty, předsedy výborů a komisí, členy výborů a komisí a členy zastupitelstva ve výši uvedené dle přílohy č. 1 a 2 k tomuto usnesení, s účinností od 1. 3. 2008.

č. 27/2008: Bere na vědomí převod členství v Bytovém družstvu Libuš z člena pana Josefa Králíka na slečnu Jitku Králíkovou.

č. 28/2008: Nesouhlasí s podnětem na změnu Územního plánu SÚ HMP - změna ze ZKM (zeleň městská a krajinná) na OB (čistě obytné), pozemky parc. č. 866/2 a 866/6 k.ú. Libuš, žadatel Raimund Myslík. Pověřuje starostu Petra Mráze postoupením podnětu na pořízení změny ÚPn HMP na OUP MHMP se závěrem, že Zastupitelstvo MČ Praha-Libuš s předloženým podnětem nesouhlasí.

K tisku připravili Tomáš Hejzlar a Hana Kolářová


<< nahoru

Téma

ikonka JINDŘICH DOMINÁČEK ANEB PODVODNÍK Z PÍSNICE

V lednovém vydání časopisu U nás jsem se v Libušskopísnických nej... zmínil o Jindřichu Domináčkovi jako o osobnosti, jež vstoupila do historie českého státu. Ano, sice vstoupila, ale svým charakterem se zařadila mezi ty, o nichž se nezmiňují ani učebnice dějepisu, natož vysokoškolská skripta.

Kdo byl Jindřich Domináček z Písnice? Dnešním slovníkem bych jej označil jako tuneláře, kterému se v tehdejší době jen málokdo vyrovnal.

Jeho život nezačal právě v nejklidnější době. Narodil se v roce 1555, kdy byl v Augšpurku podepsán náboženský mír. O rok později, kdy byli do Čech uvedeni jezuité, kteří časem značně ovlivnili náboženské zrání a výchovu Jindřicha Domináčka, mu zemřel otec. Sirotka se ujal vzdálený příbuzný Jan Lažický z Písnice, působící v rožmberských službách. S jeho peněžní podporou Jindřich vystudoval na jezuitských akademiích ve Vídni a v Ingolstadtu a roku 1582 se vrátil do Čech již s doktorátem práv, který získal na univerzitě v Bologni. Do služeb ho přijal Vilém z Rožmberka a pověřil úřadem kancléře na českokrumlovském zámku.

Po pětiletém působení ve službách pětilisté růže přešel v roce 1587 na doporučení Viléma z Rožmberka jako schopný úředník k pražskému apelačnímu soudu. Rožmberkův vztah k Domináčkovi nebyl nijak mimořádný. Přímluvy a protekce rožmberského vladaře, často dobře zaplacené dlouhodobým peněžním úvěrem, pomáhaly získávat jeho klientům, především však schopným úředníkům a dvořanům, nové funkce na nižších úřednických místech při úřadu desk zemských, v apelačním soudu, v české dvorské kanceláři, v úřadu nejvyššího purkrabství, mezi služebníky a dvořany pražského dvora. Jakmile se ujali úřadů, ještě více se prohloubily jejich osobní vztahy k Rožmberkům. V apelačním soudu získal Domináček značnou právní zkušenost, a navíc se zde důvěrněji seznámil s apelačním prezidentem Jiřím mladším z Lobkovic.

Ještě v době poklidného kancléřství Adama II. z Hradce opustil Domináček roku 1591 apelační soud a přijal místo druhého sekretáře v české dvorské kanceláři. Zkušenému právníkovi tato instituce od samého počátku k srdci nepřirostla. Trpěl značnými názorovými neshodami s utrakvisticky zaměřeným místokancléřem Kryštofem Želinským ze Sebuzína, který se pokoušel přetvářet českou dvorskou kancelář v částečné útočiště nekatolických stavů. Názorové různice mezi ambiciózním katolíkem Domináčkem a neméně sebevědomým utrakvistou Želinským dosáhly vrcholu v době, kdy se z podnětu Želinského musel Domináček přestěhovat z kanceláře sekretářů na méně významné pracoviště koncipistů. Ti se řadili pouze k výkonnému personálu české dvorské kanceláře. Nedostávalo se jim ani tolik důležitých každodenních informací, jež zpravidla končívaly u kancelářských sekretářů. Rutinní sekretářská práce v české dvorské kanceláři neodpovídala Domináčkovým právním schopnostem. Znechucen neustálými hádkami s místokancléřem Želinským, hledal Domináček po smrti Viléma z Rožmberka protekci jiného z mocných zemských úředníků, který by mu dopomohl k prestižnějšímu úřednímu místu. Jeho patron z apelačního soudu, Jiří ml. z Lobkovic zprostředkoval Domináčkovi kontakty k Jiřímu st. Popelu z Lobkovic, nejvyššímu hofmistrovi. Těsně před smrtí Viléma z Rožmberka se tak Domináček stal „sluhou" dvou znepřátelených pánů a vstoupil do zájmových střetů dvou znesvářených koncepcí české politiky. Po Rožmberkově skonu to byla právě hofmistrova protekce, která Jindřichu Domináčkovi pojistila počátkem roku 1593 úřad královského prokurátora.

Ve stejném čase, kdy se Domináček těšil z prestižního místa v královské prokuratuře, pokoušel se bezohledný kariérista a radikální katolík Jiří st. Popel z Lobkovic strhnout na svou stranu rozhodující moc v české stavovské politice. Vášnivá touha po neomezené moci ho hnala až tak daleko, že na březnovém českém sněmu roku 1593 zinscenoval spiknutí proti Rudolfu II. Jménem pánů a rytířů sestavil stížný spis, ve kterém požadoval rychlé obsazení úřadu nejvyššího purkrabího. Po Rožmberkově smrti si právě Lobkovic činil nároky na purkrabské místo. Vystoupil i s dalšími návrhy omezujícími královskou moc. Většina sněmovníků Lobkovicovo spiknutí proti Rudolfu II. nepodpořila, uvítala však zmaření panovníkových daňových požadavků na vedení začínající války s Turky. Aniž by sněm přijal nějaké závěry, Jiří z Lobkovic ho rozpustil. V následném procesu se jeho hlavním a nelítostním žalobcem stal královský prokurátor Jindřich Domináček z Písnice, Lobkovicův někdejší chráněnec, kterému obžalovaný velmož před časem dopomohl k prokurátorskému místu. Lobkovic byl nejprve zbaven hofmistrovského úřadu a posléze na jaře roku 1594 odsouzen k doživotnímu vězení a ke ztrátě veškerého majetku.

Nadešla pravá chvíle, kdy Jindřich Domináček zatoužil po hmotných statcích, jejichž držba měla dodat větší lesk jeho strmé úřednické kariéře. Císař mu už v roce 1592 daroval v Menším Městě pražském na Újezdě dům U Zlatého medvěda. Domináček ze své bohaté právnické praxe věděl, že nejen domy, ale také vesnice a celá panství bude možné získat způsobem ne zrovna regulérním. Ještě v době doznívání procesu s Jiřím z Lobkovic nezapomněl Domináček v latinsky koncipovaném vzletném listě připomenout Rudolfovi II. své nové zásluhy a za věrné služby v něm habsburského císaře požádal o majetkovou odměnu. Zkušený právník si bez větší námahy našel v manských knihách dva lenní statky na panství Most v Žateckém kraji - Havraň a Hořany, jejichž dosavadní držba byla sporná. Neváhal požádat císaře, aby mu je postoupil. Roku 1595 přiznal Rudolf II. Domináčkovi statek Hořany a ten ho o rok později s klidným svědomím prodal o několik tisíc kop českých grošů dráže zpět obci Mostu.

V sousedním Loketském kraji si vzápětí Domináček vyhlédl statky Hertenberk a Šenpach. Záměrně značně podhodnocené statky mu byly v letech 1597 - 1599 oficiálně prodány za 14 000 kop grošů. Ani s touto minimální prodejní cenou však nebyl Jindřich Domináček spokojen. V létě roku 1597 se písemně obrátil na císaře a vysvětloval mu, že pohraniční panství leží v chladném podhůří Krušných hor, a tudíž jsou nevhodná k pěstování náročnějších zemědělských plodin. Na koupi Hertenberka požadoval další slevu 1 000 kop. Důvěřivý císař podlehl Domináčkovým výmyslům a „vzhledem k jeho již vykonaným a ještě budoucím věrným a užitečným službám"  mu hertenberské panství prodal za pouhých 8 000 kop grošů. Domináček získal prosperující panství o 1 000 kop levněji, než činil celkový průměrný zisk ze všech podniků na tomto zboží. Prohnaný královský prokurátor zašel však ještě dále. Z původní podhodnocené ceny Hertenberka 9 000 kop se po delších průtazích uvolil splatit jen 5 200 kop grošů. Zbylé finanční prostředky měl uhradit královské komoře pravidelnými dodávkami dřeva z hertenberských lesů pro okolní královské stříbrné a cínové doly v Oloví, Jáchymově a Slavkově. Žádné dřevo však nedodával, a tím způsobil, že provoz dolů v Oloví byl zcela zastaven, v Jáchymově a Slavkově ochromen. Neplněním těchto závazků okrádal celé jedno desetiletí královskou komoru ročně o více než 100 kop grošů. Na hertenberském zboží Domináček provozoval hamry, v nichž zpracovával železnou rudu ze sousedního šlikovského Falknova.

Stejně podvodným způsobem přikoupil roku za 6 000 kop grošů panství Šenpach. Obojí zboží v Loketském kraji vložil do desk zemských jako výraz právoplatné držby až roku 1601, kdy se stal všemocným a obávaným místokancléřem v české dvorské kanceláři.

S neomezeným růstem Domináčkovy moci se v prvních letech 17. století přímo úměrně znásoboval jeho majetek. Kromě služného, nesčetných darů a úplatků rozšiřoval své statky na Loketsku o přikoupené vesnice. Řada urozených českých velmožů s nelibostí nesla, jak všemocný místokancléř využíval svého úřadu k nezákonnému obohacování. Ještě více však aristokratům vadilo, že Domináček jednal přezíravě s příslušníky daleko starožitnějších šlechtických rodů, než on sám mohl ve svém rodokmenu prokázat. Urozených pánů se dotklo, že Domináčkův syn Albrecht pronikl ke dvoru Rudolfa II. jako císařský číšník. To byla dvořanská služba vyhrazená synům z panských a jen z nejvýznačnějších a starobylých rodů rytířských.

Nevole českých stavů proti Jindřichu Domináčkovi z Písnice propukla v průběhu vyhrocené vnitropolitické situace v Českém království roku 1608 podáním veřejné žaloby na místokancléřovo počínání. Obžaloba vinila Domináčka, že ještě jako královský prokurátor se ve sporu s Jiřím z Lobkovic v letech 1593 - 1594 dopustil hrubých justičních omylů a odsouzeného Lobkovice značně poškodil. Stavové dále vytýkali Domináčkovi bezohledné jednání v náboženských otázkách. Hlavní důraz kladla žaloba na jeho neřestné obohacování na úkor šlechty a královské komory. Obžaloba požadovala, aby Jindřichu Domináčkovi byly zabaveny statky, „kterýchž jest divně a snadně nabyl".  V neposlední řadě zpochybňovala žaloba Domináčkovo šlechtictví. Kdyby místokancléř nemohl prokázat svůj urozený původ, měl být čtvrt roku uvězněn v pražské Daliborce a označen za podvodníka.

Záhy po podání žaloby Domináček utekl z hlavního města království. Počátkem srpna 1608 pak zemřel. Lakonickou, leč nesmírně přiléhavou dobovou poznámkou komentoval jeho smrt kronikář Mikuláš Dačický z Heslova: "Umřel v Praze doktor Jindřich z Písnice, jsa místokancléřem Království českého, byv předtím nevyšším prokurátorem, a znízky vysoko vzešel."

Zevrubnějšímu šetření byl z celé rozsáhlé žaloby podroben pouze jediný bod. Komise zkoumala, jakými způsoby získal místokancléř majetek. Dva měsíce po jeho smrti byl vynesen rozsudek, který aspoň zčásti odhaloval místokancléřovy peněžní zpronevěry a machinace. Panství Hertenberk a Šenpach byla prodána Domináčkovi pod cenou, kterou navíc nikdy neuhradil a ani neposkytoval dříví královským dolům v Krušnohoří, jak bylo zaneseno ve smlouvě. Tím se dopustil rozsáhlých peněžních defraudací. Jen podle doložených účetních dokladů připravil tímto způsobem českou komoru za 11 let podvodné držby obou zboží na Loketsku i se zadrženými úroky o více než 39 000 kop grošů českých. Byla to zejména náboženská spřízněnost Domináčkových synů s radikální katolickou stranou v Čechách, která jejich rodu nakonec zachránila erb a dokonce neztenčený majetek.

Životní příběh prohnaného místokancléře Jindřicha Domináčka z Písnice brzy upadl v zapomnění. Podobné obohacování záměrně finančně podhodnocenými statky nebylo v české dvorské kanceláři pouze jeho výsadou. Domináčkův předchůdce v místokancléřském úřadě Kryštof Želinský ze Sebuzína sice vyženil se svou druhou manželkou statek Břežany u Prahy, ale v roce 1608, kdy zemřel, čítalo jeho jmění již asi 25 vesnic, rozsáhlé dvory, tři domy v Jílovém u Prahy a také přímo v hlavním městě království. Kromě břežanské tvrze vlastnil podobná sídla i v Libni a Chotouni. Shodným způsobem svévolně podhodnocených statků si obstaral před koncem 16. věku také sekretář české dvorské kanceláře Jan Milner z Milhausu nejen dvory ve Slivenci, které časem vyměnil s Martou Rorovou za výstavný dům v Praze, ale i statek Kočov nedaleko hlavního města.

Během své byrokratické kariéry v české dvorské kanceláři vybudovali zpravidla vzdělaní, ale naprosto nemajetní rytíři často cestou majetkových podvodů a peněžních zpronevěr rozsáhlá hospodářská zázemí o dvou až třech stech osedlých poddaných v bezprostředním okolí Prahy i v odlehlých krajích. Někteří z těchto rychle zbohatlých raně novověkých rytířských byrokratů využívali finanční prostředky nejen k dílčím úvěrovým obchodům s královskou komorou a se zadluženými pány, ze kterých jim plynuly úrokové zisky jako další nezanedbatelný zdroj jejich příjmů, ale také k rozvoji podnikatelských aktivit ve výrobní sféře svých panství.

Na závěr ještě zbývá stručně popsat historii Domináčkova rodu:   

Jindřichův děd - Jan (Domináček) - byl bakalářem pařížské univerzity a učitelem francouzského krále Ludvíka. V letech 1533 -1537 byl místopísařem zemským.

Vnuk Jindřicha - Adam Jindřich Karel (+1652) - byl povýšen do stavu svobodných pánů a stal se hejtmanem kraje loketského. Jeho syn - Jan Ferdinand (+1692) - měl děti Bedřicha, Leopolda, Julia a Josefa, kteří byli v roce 1703 povýšeni do stavu hraběcího. Avšak každý z nich zemřel bez mužských potomků. Tak se stalo, že Bedřichovy dcery - Josefa (provdaná Bredová) a Marie Anna (provdaná Lodronová) - byly posledními členy rodu z Písnice.

Zpracoval Martin Zikeš dle knihy Rytíři renesančních Čech od Václava Bůžka

 


<< nahoru

ikonka ZDRAVÁ LIBUŠ A PÍSNICE - BUDOUCÍ ROZVOJ LIBUŠE A PÍSNICE

Městská část Praha-Libuš zahájí od září 2008 realizaci dvouletého projektu s názvem Strategický rozvoj MČ Praha-Libuš respektující principy udržitelnosti / udržitelného rozvoje.

 

 

Projekt Strategický rozvoj MČ Praha-Libuš respektující principy udržitelnosti / udržitelného rozvoje s žádostí o finanční dotaci podala městská část v rámci první výzvy Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR určeného na podporu místní Agendy 21. Skutečnost, že projekt uspěl, umožní městské části obohacovat, zpřesňovat a realizovat místní rozvoj v úzké spolupráci s veřejností.

Hlavní cíle podpořeného projektu:

1)      Zavedení, sledování a vyhodnocování místních a mezinárodně standardizovaných indikátorů udržitelného rozvoje ve spolupráci s občanským sdružením Timur (www.timur.cz).

2)      Vytvoření Strategického plánu rozvoje městské části Praha-Libuš v kvalitě místní Agendy 21.

3)      Posouzení a vyhodnocení strategického plánu z hlediska vlivů na životní prostředí a veřejné zdraví (SEA).

4)      Zapojení veřejnosti do projednávání dílčích výstupů strategického plánu v rámci vytvořených pracovních skupin, komise, strategického týmu.

5)      Pořádání kulatých stolů, veřejných projednávání a závěrečného semináře projektu.

V rámci projektu bude v říjnu 2008 uskutečněno dotazníkové šetření ve spolupráci se studenty gymnázia Písnická, kteří navštíví skoro 500 domácností a s občany vyplní dotazník týkající se úrovně spokojenosti občanů v různých oblastech života v městské části. Následovat budou dotazníková šetření neziskového a podnikatelského sektoru v MČ Praha-Libuš. Závěry ze šetření budou jedním z podkladů pro analytickou část strategického plánu rozvoje Libuše a Písnice. Po provedení analýzy městské části budou utvořeny pracovní skupiny složené z občanů, veřejného, neziskového a soukromého sektoru. Ty budou projednávat okruhy strategického plánu.

Kdo má zájem podílet se na tvorbě strategického plánu zapojením do pracovních skupin, může se přihlásit na e-mail hajkova@praha-libus.cz nebo u koordinátorky projektu lukesova@praha-libus.cz, tel. 261 910 142, 244 401 646

Jedním z hlavních podkladů strategického plánu bude komunitní Plán zdraví a kvality života Libuš a Písnice (každoročně se veřejně projednává a následně vždy schvaluje na Zastupitelstvu MČ Praha-Libuš na příslušný kalendářní rok). Otiskujeme současnou verzi, která bude veřejně projednávána dne 15. 10. 2008. Jste všichni zváni. Pokud máte zájem získat bližší informace, kontaktujte nás na výše uvedená telefonní čísla nebo e-maily.

Souhrnné informace o projektu Zdravá Libuš a Písnice a místní Agenda 21 na adrese:

www.praha-libus.cz - Projekt Zdravá Libuš a Písnice.

Iva Hájková

KOMUNITNÍ PLÁN ZDRAVÍ A KVALITY ŽIVOTA LIBUŠ A PÍSNICE 2008

Úplný komunitní plán najdete na internetu na:

Kromě základních údajů, které přetiskujeme, lze na internetu rozkliknout do větších podrobností například rozpočet, komentáře o splněných úkolech, indikátory plnění plánu, zásobník projektů i s možností pro kohokoli vložit vlastní návrh projektu, statistiky, porovnání cílů a projektů podle témat, katalog odborů a subjektů, kampaně, vysvětlivky...

A. Rozvoj MČ, bezpečnost, veřejná správa, urbanismus

A.1 Bude regulován rozvoj MČ a celková koncepce území (převážně v oblasti výstavby) Náměty:

- zvýšení autority a autonomie MČ
- dosáhnout zpracování podrobného regulačního plánu
- zvýšit pravomoc MČ (statut obce s rozšířenou působností), úprava metodiky územního plánu
- dobudování kanalizace v chybějících částech městské části
- obnovit plochy a zařízení pro sport a parkování v rozsahu územního rozhodnutí k výstavbě sídliště Písnice

A.2 Bude se rozvíjet komunikace mezi veřejností a ÚMČ

Náměty:

- bude založeno diskusní fórum na webu z důvodu zpětné vazby od obyvatel

A.2.1.1 organizování veřejných projednávání a kulatých stolů ke konkrétním oblastem

Odpovědnost: Hájková Iva

Realizátor: ÚŘAD MĚSTSKÉ ČÁSTI Praha - Libuš

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 5

A.2.1.2 dotazníkové šetření a ankety zjišťující spokojenost občanů

Odpovědnost: Hájková Iva

Realizátor: ÚŘAD MĚSTSKÉ ČÁSTI Praha - Libuš

Spolupracující organizace: společnost TIMUR

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 40

A.2.1.3 aktualizace a každoroční veřejné projednávání komunitního Plánu zdraví a kvality života Libuš a Písnice

Odpovědnost: Hájková Iva

Realizátor: Projekt Zdravá Libuš a Písnice

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 5

A.3 Děti a mládež se budou zapojovat do dění v městské části

A.3.1.1 Podpora činnosti žákovského zastupitelstva

Odpovědnost: Humanitní odbor

Roky realizace: 2007, 2008

Náměty:

realizace projektu Bezpečná cesta do školy, spolupráce při organizaci společenských a sportovních akcí v MČ, řešení problémů v MČ s jejími představiteli, zapojení do mezinárodních projektů

A.3.1.2 realizace projektu Bezpečná cesta do školy

Odpovědnost: Základní škola Meteorologická

Realizátor: Odbor životního prostředí

Spolupracující organizace: o.s. Pražské matky, o.s. Nadace Partnerství, o.s. Oživení, Magistrát hl. města Prahy

Roky realizace: 2007, 2008

A.4 Bude zvyšována bezpečnost

Náměty:

- výstavba hasičské zbrojnice

A.5 Městská část bude dobře propagována

Náměty:

A.5.1.1 propagace MČ Praha - Libuš

Odpovědnost: Sekretariát

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 509

Náměty:

- zhotovení propagačních předmětů MČ, mapy MČ, podpora vydávání měsíčníku U Nás
- spolupráce s Českým rozhlasem jako mediálním partnerem
- propagace MČ prostřednictvím tisku, např. Listů hl. města Prahy

A.5.1.2 Kvalitní prezentace MČ Praha-Libuš prostřednictvím www stránek

Odpovědnost: Tajemník

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 25

Náměty:

- průběžná aktualizace informací na www stránkách
- umístění informací od všech odborů úřadu

A.6 Bude podporována spolupráce s partnerským francouzským městem a partnerskými zahraničními městy ( Francie, Itálie, Německo )

Náměty:

- vytvoření společného projektu
- výměnné pobyty školních dětí

A.7 Spolupráce s ostatními Zdravými městy ČR

Náměty:

- vzájemná výměna informací, přenos příkladů „dobré praxe"

A.7.1.1 Školení koordinátora a asistenta Zdravého města a MA 21

Odpovědnost: Mráz Petr

Realizátor: ÚŘAD MĚSTSKÉ ČÁSTI Praha - Libuš

Roky realizace: 2008

Finance [tis. Kc]: 10

A.8 Zavedení dotačního programu projekt Zdravá Libuš a Písnice

A.8.1.1 podpora projektů rozvíjejících aktivity uvedené v Komunitním plánu zdraví a kvality života

Odpovědnost: Projekt Zdravá Libuš a Písnice

Realizátor: Mateřské centrum Kuřátko, o.s., Základní škola L. Coňka, Základní škola Meteorologická

Roky realizace: 2008

Finance [tis. Kc]: 60

Náměty:

- snaha o sociálně, ekonomicky a environmentálně vyvážený další rozvoj (udržitelný rozvoj)
- zachování současného charakteru obcí Libuš a Písnice (prostřednictvím kvalitního urbanizmu)
- zpracování podrobnějšího regulačního plánu - získání statutu MČ se státní správou pro Prahu-Libuš
- podle možností bude eliminována výstavba velkých staveb určených k bydlení
- vytvoření centra Libuše a centra Písnice
- internet pro veřejnost - vyčlenit volně přístupný prostor např. na úřadu

B. Občanská vybavenost, podnikání, služby

B.1 Podporovat rozvoj místního podnikání a služeb v souladu se zákonnými předpisy a normami

Náměty:

- podporovat vytvoření místa na pořádání jarmarku
- ekologicky šetrný způsob hospodaření
- smysluplně využívat zemědělskou půdu
- podporovat zvýšení počtu maloobchodů
- eliminovat podle možností vznik nových heren
- podporovat vznik nekuřácké místnosti v některé z místních restaurací
- usilovat o zkvalitnění nákupního centra ve vlastnictví ČEZ - tzv. „náves" na sídlišti Písnice
- podporovat výstavbu objektu pro služby (v majetku MČ Praha - Libuš)
- zřídit informační centrum pro drobné a střední podnikatele

C. Zdravý životní styl, zdravotnictví / sociální oblast, národnostní menšiny

C.1 Bude podporována informovanost občanů v oblasti péče o zdraví

C.1.1.1 kampaň Dny zdraví

Odpovědnost: Hájková Iva

Realizátor: Humanitní odbor

Spolupracující organizace: Ústav zemědělských a potravinářských informací Praha, SEV Toulcův dvůr, Zdravotní ústav v Praze, Základní školy, Mateřské školy, TJ Tempo Praha, VZP

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 11

C.1.1.2 Zdravé zuby

Odpovědnost: Mateřské školy, Základní školy

Realizátor: Mateřské školy, Základní školy

Roky realizace: 2007, 2008

C.1.1.3 osvěta proti kouření a škodlivosti drog

Odpovědnost: Mateřské školy, Základní školy

Realizátor: Mateřské školy, Základní školy

Roky realizace: 2007, 2008

C.1.1.4 osvěta ke snižování nadváhy

Odpovědnost: Humanitní odbor

Realizátor: Společnost STOB

Roky realizace: 2007, 2008

C.1.1.5 projekt Dny bez úrazů

Realizátor: Základní škola Meteorologická

Spolupracující organizace: BESIP, Městská policie, prodejna Cyklo EMAP

Roky realizace: 2007, 2008

C.1.1.6 osvětové akce pro rodiče na mateřské dovolené

Odpovědnost: Humanitní odbor

Realizátor: Mateřské centrum Kuřátko, o.s.

Roky realizace: 2007, 2008

C.2 Budou zajištěny podmínky pro aktivní a kvalitní život seniorů a dostupnost zdravotní péče

Náměty:

- rekondiční pobyty a sportovní hry pro seniory

C.2.1.1 poznávací zájezdy

Odpovědnost: Humanitní odbor

Realizátor: Klub Senior

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 30

C.2.1.2 preventivní akce pro seniory

Odpovědnost: Humanitní odbor

Realizátor: Klub Senior

Spolupracující organizace: Zdravotní ústav se sídlem v Praze

Roky realizace: 2007, 2008

Náměty:

zdravotní přednášky, měření tlaku

C.3 Bude zajištěn dostatečný servis a mimořádná pomoc pro seniory, rodiny s dětmi, mládež, lidi se zdr. postižením

C.3.1.1 sociální služby

Odpovědnost: Odbor správy majetku a investic, Humanitní odbor

Roky realizace: 2006, 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 200

Náměty:

- výstavba domu s chráněnými byty - splněno
- průběžná informovanost občanů o sociálních službách v místním měsíčníku

Náměty:

- komplexní zdravotní služby v MČ (zajištění chybějících odborníků)
- zlepšování komunikace a spolupráce zdravotníků s poskytovateli soc. služeb (a tím zlepšení servisu pro klienty)
- dobrá vzájemná komunikace a informovanost mezi občany a policií (z důvodu zvýšení bezpečnosti)
- dobrá komunikace s místní vietnamskou a čínskou komunitou (zapojení do místní občanské společnosti)
- bude vytvořeno informační centrum poskytovatelů sociálních a zdravotních služeb
- vytvořit právní poradnu pro širokou veřejnost

D. Školství, volný čas, sport, turistika, kulturní a společenský život

D.1 Budou vytvářeny podmínky pro sport

Náměty:

- sportovní areály (z toho alespoň jeden zastřešený nejlépe s bazénem), a to v oblasti mezi ul. Na Okruhu a ul. K Mejtu
- bazén se saunou
- plocha na umělé kluziště
- umístit ke sportovišti za objektem ZŠ Meteorologická přenosnou tribunu

D.1.1.1 rekonstrukce hřiště v objektu ZŠ Lad. Coňka

Roky realizace: 2008

Finance [tis. Kc]: 160

D.1.1.2 vytvoření otevřeného sportoviště v ul. Klokotská

Odpovědnost: Odbor správy majetku a investic, Odbor životního prostředí

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 1000

D.1.1.3 výstavba tělovýchovného zařízení pro ZŠ L. Coňka

Odpovědnost: Odbor správy majetku a investic

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 2150

D.1.1.4 rekonstrukce hřiště v objektu ZŠ Meteorologická

Odpovědnost: Odbor životního prostředí

Realizátor: Základní škola Meteorologická, Odbor životního prostředí

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 2340

D.1.1.5 vytvoření multifunkčního sportovního centra (pro školy i veřejnost)

Odpovědnost: Odbor správy majetku a investic

Roky realizace: 2007, 2008

D.1.2 rozvoj a podpora tělovýchovných jednot

D.1.2.1 rekonstrukce hřiště v ul. Skalská - Oranžové hřiště

Odpovědnost: Odbor správy majetku a investic

Roky realizace: 2007

splněno

D.2 Budou vytvářeny podmínky pro kulturní činnost P

Náměty:

- komunitní centrum (např. kino, divadlo, knihovna, internetová kavárna, vzdělávací kurzy, výstavní prostory)

D.2.1.1 Podporovat akce pro veřejnost

Odpovědnost: Humanitní odbor

Realizátor: Humanitní odbor

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 175

D.2.1.2 podpora místní veřejné knihovny

Odpovědnost: Humanitní odbor

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 10

D.3 Bude se zlepšovat technický stav škol

Náměty:

- solární panely pro školy, další alternativní zdroje, využití bioodpadu
- zateplení ZŠ Meteorologická, výměna oken, sociálního zařízení, dokončení nástavby školy
- vybudovat bezbariérový přístup do škol
- zkulturnit betonovou stěnu před objektem ZŠ Meteorologická
- podporovat účelné využití celého objektu ZŠ Meteorologická pro vzdělávací subjekty
- zachovat dostatek míst v mateřských a základních školách z důvodu předpokládané výstavby v městské části

D.3.1.1 Údržba a zlepšování technického stavu škol

Odpovědnost: Odbor správy majetku a investic

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 3500

D.4 Bude se zvyšovat kvalita a úroveň vzdělávání ve školských zařízeních (pro jejich větší přitažlivost)

Náměty:

- pořádat výměnné zahraniční pobyty žáků škol, realizátor: základní školy
- využívat finanční zdroje z přístupných grantů ke zkvalitnění vzdělávacích programů, realizátor: základní a mateřské školy
- podporovat a rozšířit vzdělávací program Montessori
- dosáhnout a udržet přijatelný počet dětí v mateřských školách s ohledem na jejich bezpečnost a na kvalitu výuky

D.5 Bude se podporovat spolková činnost

D.5.1.1 podpora hasičského spolku

Odpovědnost: Ekonomický odbor

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 395

D.5.1.2 podpora mateřského centra

Odpovědnost: Ekonomický odbor

Roky realizace: 2007, 2008

inance [tis. Kc]: 10

D.5.1.3 podpora občanských sdružení

Odpovědnost: Ekonomický odbor

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 50

D.5.1.4 podpora Klubu Senior

Odpovědnost: Ekonomický odbor

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 10

D.5.1.5 podpora a rozvoj nabídky volnočasových aktivit pro děti a mládež

Odpovědnost: Ekonomický odbor, Humanitní odbor

Realizátor: Pro tebe, o.s., Klub Junior, Základní školy

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 450

D.5.1.6 Údržba a rekonstrukce budovy Klubu Junior

Odpovědnost: Odbor správy majetku a investic

Roky realizace: 2008

Finance [tis. Kc]: 635

D.6 Budou vytvářeny podmínky pro turistiku

Náměty:

- turistická stezka značená na Točnou s uvedením zajímavých turistických bodů
- propojit turistickou či cyklistickou stezku od Modřanské rokle ke Krčskému (Kunratickému) lesu
- vybudovat in line trať

D.6.1.1 realizovat cyklistické trasy a stezky ve spolupráci s občanským sdružením Stromy v návaznosti na projekt Zelená zóna Písnice

Odpovědnost: Odbor životního prostředí

Spolupracující organizace: Stromy, o.s.

Roky realizace: 2007, 2008

D.6.1.2 propojit modřanskou cyklostezku s cyklostezkou v Zátoňské ul.

Roky realizace: 2007, 2008

E. Životní prostředí, péče o vzhled / bydlení

E.1 Budou čistá veřejná prostranství

Náměty:

- instalace košů na tříděný odpad i na zastávkách MHD, realizátor: odbor životního prostředí a dopravy
- dbát na důslednou kontrolu odklízení psích exkrementů, realizátor: Městská policie

E.1.1.1 využití čistícího multifunkčního stroje k úklidu komunikací a chodníků

Odpovědnost: Odbor správy majetku a investic

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 320

E.1.1.2 koše na psí výkaly, odpadkové koše na veřejných prostranstvích

Odpovědnost: Odbor životního prostředí

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 220

E.1.1.3 likvidace odpadů z veřejných prostranství (zajištění kontejnerů)

Odpovědnost: Odbor životního prostředí

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 100

E.1.1.4 likvidace černých skládek

Odpovědnost: Odbor životního prostředí

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 100

E.2 Bude rozšířena zeleň a bude zajištěno její udržování

Náměty:

- rekultivace areálu a okolí ZŠ Meteorologická, osazení lavičkami a průřez keřů

E.2.1.1 údržba zeleně

Odpovědnost: Odbor životního prostředí

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 2050

E.2.1.2 výsadba stromů

Odpovědnost: Odbor životního prostředí

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 200

E.3 Bude udržována chráněná oblast Modřanská rokle

E.4 Budou vytvořena lokální centra a zajištěna jejich údržba

Náměty:

- usilovat o rekonstrukci hřiště na konci ul. Na Okruhu (v majetku ČEZu)

E.4.1.1 Rekultivace parku U Zahrádkářské kolonie

Odpovědnost: Odbor životního prostředí

Roky realizace: 2007, 2008

Komentář >>

- s pokračováním přeměny na veřejně odpočinkovou zónu

E.4.1.2 vytvoření veřejné odpočinkové zóny v oblasti ul. K Jezírku

Odpovědnost: Odbor životního prostředí

Spolupracující organizace: zrealizuje společnost Central Group na vlastní náklady

Roky realizace: 2007, 2008

E.4.1.3 údržba hřiště V Rohu

Odpovědnost: Odbor životního prostředí

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 60

E.4.1.4 oprava laviček a dětských hřišť

Odpovědnost: Odbor životního prostředí

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 150

E.4.1.5 rekonstrukce hřiště Mezi Domy

Odpovědnost: Odbor životního prostředí

Roky realizace: 2007, 2008

E.5 Bude probíhat regenerace sídlišť

Přehled splněných aktivit

E.5.1.1 Rekonstrukce hřiště na sídlišti K Lukám

Odpovědnost: Odbor životního prostředí

Roky realizace: 2006

E.6 Bude likvidován odpad z domácností

Náměty:

- zajištění kontejnerů na tříděný odpad, realizátor: školy
- umístit kontejnery na tříděný odpad na autobusové zastávky

E.6.1.1 likvidace objemného odpadu pro potřeby občanů

Odpovědnost: Odbor životního prostředí

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 780

E.7 Osvětové kampaně pro veřejnost

E.7.1.1 Den Země

Odpovědnost: Odbor životního prostředí

Realizátor: Mateřské centrum Kuřátko, o.s., Tělovýchovná jednota Tempo Praha, Stromy, o.s., Mateřské školy, Základní školy

Spolupracující organizace: Magistrát hl. města Prahy

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 66

Náměty:

- bude zajištěna větší kontrola čistění komunikací od TSK
- usilovat o zrekonstruování ul. Na Konečné, K Vrtilce s vyústěním na ul. Libušská
- řešit vybudování jednostranného chodníku na ul. Na Konečné
- požadovat zřízení více odpadkových košů na ul. Libušská

F. Doprava

F.1 Bude zvyšována bezpečnost v dopravě P

Náměty:

- kontrola dodržování zákazu vjezdu nákladních vozidel (městská policie)
- kontrola dodržování rychlosti osobních a nákladních aut

F.1.1.1 výstavba zpomalovacích pruhů, dopravní značení, zábradlí, zábrany

Odpovědnost: Odbor životního prostředí

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 150

F.1.1.2 označení příjezdových tras k důležitým institucím - školy, úřady, policie, hasiči, zdravotní středisko

Odpovědnost: Odbor správy majetku a investic

Roky realizace: 2007, 2008

F.2 Bude koncepčně podporováno zklidňování dopravy P

Náměty:

- koncepčně řešit dopravu v oblasti Libušská - Meteorologická - Dobronická - Novodvorská (zvýšení bezpečnosti dětí v okolí ZŠ Meteorologická)
- upravit dopravní značení v ul. K Lukám, Na Musilech

F.2.1.1 realizace kulatého stolu na téma rekonstrukce komunikace Libušské v Písnici ve smyslu zklidnění dopravy se zapojením veřejnosti

Odpovědnost: Odbor životního prostředí

Roky realizace: 2008

Finance [tis. Kc]: 3

F.3 Bude podporováno vytvoření komplexní koncepce dopravy P

Náměty:

- řešit sjezd z pražského okruhu (omezit další dopravní zátěž)
- řešit výjezd z tržnice SAPA (směr na Vídeňskou)
- zajistit dopravu do nově realizované stavby mimo Šátalskou ul. (97 parkovacích míst)

F.3.1.1 řešení sjezdu z pražského okruhu (omezit další dopravní zátěž)

Roky realizace: 2007, 2008

F.3.1.2 řešení výjezdu z tržnice SAPA (směr na Vídeňskou)

Roky realizace: 2007, 2008

F.3.1.3 zajistit dopravu do nově realizované stavby mimo Šátalskou ul. (97 parkovacích míst)

Roky realizace: 2007, 2008

F.4 Budou probíhat opravy, rekonstrukce a údržba místních komunikací

Náměty:

- opatřit autobusové zastávky na Libušské ul. na Libuši podle možnosti bočními a zadními stěnami

F.4.1.1 oprava ul. Ohrobecká

Odpovědnost: Odbor životního prostředí

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 700

F.4.1.2 údržba komunikací a chodníků

Odpovědnost: Odbor životního prostředí

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 350

F.4.1.3 vybudování zpomalovacích prahů v ulici Lojovická a K Lesu

Odpovědnost: Odbor správy majetku a investic

Roky realizace: 2008

Finance [tis. Kc]: 250

Náměty:

- snížení intenzity dopravy
- vyřešit chybějící návaznost silničního obchvatu
- usilovat o prodloužení Chýnovské ulice na Vídeňskou z důvodu rozmělnění dopravy
- navrhnout zákaz otáčení autobusu č. 113 v ul. Na Konečné z důvodu veliké prašnosti
- zveřejnit koncepci dopravy na web MČ
- více podporovat osoby, které vyjednávají s MHMP ohledně dopravy

P. Provoz a ostatní

P.1.1.1 místní správa - provoz úřadu

Odpovědnost: Ekonomický odbor

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 18527

P.1.1.2 zastupitelstvo městské části

Odpovědnost: Ekonomický odbor

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 1500

P.1.1.3 provoz mateřských a základních škol

Odpovědnost: Odbor správy majetku a investic

Roky realizace: 2007, 2008

Finance [tis. Kc]: 10630

P.1.1.4 investiční záměry městské části

Odpovědnost: Lukešová Markéta, Odbor správy majetku a investic

Roky realizace: 2008

Finance [tis. Kc]: 300

 


<< nahoru

Salón

ikonka MŠ LOJOVICKÁ - PODĚKOVÁNÍ ZA RADOST

Vážená paní Lišková,

velmi děkujeme za Vaši starost, kterou našim dětem z Mateřské školy Lojovická děláte radost. Děti si prožily krásný Den dětí a sladká tečka z firmy Ferrero, s.r.o, které také děkujeme, je všechny potěšila. Náš dík patří i paní Kučerové. Hezké prázdniny Vám přeje Ivana Sýkorová, MŠ Lojovická

<< nahoru

ikonka JAK SE STANETE DĚDEČKEM

Máš holku!

Dědečkem se stáváte rychle a jednoduše, v kteroukoliv denní a noční dobu. Zazvoní telefon - a mají pro vás radostnou novinu. Najednou jste děda, dědeček, dědoušek - prostě dědek!

Jedné bouřlivé noci uprostřed Indického oceánu přiběhl do mojí kajuty radiotelegrafista, zalomcoval se mnou v posteli, a radostně oznámil: „Máš holku!"

A z ničeho nic jsem byl dědeček, děda - prostě dědek!

Do této doby šťastný, spokojený člověk, který se staral s ostatními námořníky o klidný a bezpečný chod lodi, byl tisíce kilometrů odtud, přesunut rodinou na druhou kolej. Ještě za hluboké tmy přicházela z můstku, kajut i z podpalubí rozespalá posádka, aby mne ujistila svou přízní a takticky zjistila, kolik poručím kartonů piva.

"Gratuluji dědečku." To, co napsal zeť v telegramu, mě značně popudilo a v jídelně při oslavách jsem se rozčiloval:

„Nejdříve mně ukradne dceru a pak píše - milovanej dědku! Až přijedu domů, budou se všichni bát, abych dítěti nepodepřel špatně hlavičku a neponičil šíjové svaly."

Přestože oslavy na lodi byly jak se patří, většina námořníků byla společně se mnou někde úplně jinde. Domov, kolik je v tom slovíčku lásky. A zatím jsme pluli poblíž rovníku a kolem nás byla jen nedozírná hladina oceánu s oblohou plnou zářivých hvězd. Při rozchodu se objevila velká záře, vycházející od přídě lodi, kterou způsobila kolonie světélkujícího planktonu. Miliardy mikroskopických živočichů vyrušených z klidu intenzivně svítilo, jako by společně s námi slavilo příchod novorozeněte na svět. Život na lodi šel dál, služba střídala službu, všechno bylo stejné, jen moje přezdívka byla nová - lodní dědek. Ani jsem se nezlobil. Naopak, čím více se krátila cesta, tím intenzivněji putovaly moje myšlenky k domovu

Po měsíci jsem se konečně dostal k rodině a nastal okamžik, kdy jsem zažil na vlastní kůži první seznámení s dítětem.

„Dědo, podrž mi Evičku!" Požádala mně dcera s hrdostí novopečené matky.

Nejprve jsem pocítil vzrušení a vzápětí teplou, ale mokrou přítulnost na svém těle, jak jsem pevně svíral drobečka. Bylo na mně udržet komunikaci. Zkoušel jsem koulet očima, pískat a ukazovat zuby jako vysloužilý žralok, ale nepochodil jsem. Chvilku mne mimino pozorně sledovalo, a pak se rozbrečelo. V tomto případě, byla každá rada dobrá.

„Víš jak se přebalují miminka?" Ptala se žena a hned dodala: „Nevíš, už jsi to zapomněl, tak se do toho nepleť!"

Přichází první slavný den

Přes počáteční neúspěchy jsem se pomalu, ale jistě naučil přebalovat, chrastit, čekat, až si batole po napití krkne. Potom přišel slavný den, kdy jsem „zvednul kotvy". Konečně jsem byl poctěn velkou důvěrou vyjet s kočárkem do „světa". Tak jako na moři jsem se svědomitě vyhnul své oblíbené hospůdce a hrdě se díval kolem, co tomu říká okolí. Dobře jsem novou situaci odhadl. Čekal mne velký zájem kolemjdoucích „babiček", na půl o mne a na půl o roztomilé děcko.

Netrvalo to dlouho, ale jako starý mořský vlk jsem pochopil, že být dědečkem je velký dar a jeden z nejkrásnějších a nejmilejších vztahů v mojí druhé polovině života. Přestože moře a loď byl můj krátký a zajímavý život, pochopil jsem, že tady, na pevné zemi, je možné prožít nejméně patnáct let užitečného života, kdy ho budou mladí ještě potřebovat.

Dědo, ty si vymejšlíš

Je to až  k nevíře, jak ten čas letí. Najednou bylo z kojence dítě, které pořád padalo, vstávalo a křikem se dožadovalo svých práv. Krásné bylo, když jsem zjistil, že Evička poznala můj hlas mezi ostatními, a jak se jí rozzářily oči, když jsem promluvil. Být dědečkem nebylo tak špatné. Opět mě zase někdo se zájmem poslouchal a přerušoval, svým „ploc" a „nac", nebo „zekni" a „este". A když „moje holka" začala dědečka chápat, byla moje radost dvojnásobná. Vyprávěním jsem se dostal zpět do svého mládí, do doby pohádek, nadějí a radosti. Nekopíroval jsem Červenou Karkulku nebo Pyšnou princeznu, zkusil jsem, vlastní, vylepšenou pohádku o červenomodrofialové žižale, jak se schovávala před kosem. Viděl jsem že to zabralo u vnoučete i u babičky. Šel jsem i s dobou. Jak dítě rostlo, měnil se i obsah a děj pohádek. Z krásné bojácné princezny oblečené do dlouhých šatů byla po roce módní Barbie, s minisukní a krátce ostříhanými vlasy. Nebyl jsem žádný herecký talent, ale snažil jsem se přejít z vysokého hlásku kašpárka do hlubokého, huhňavého hlasu loupežníka. Když mne strhnul vlastní děj, musel jsem dát pozor na „tvrdá a nekompromisní slova", které jsem občas používal na lodi. Tady jsem mohl tvrdě narazit. S dětskou dušičkou to nemělo nic společného, ale mohla mne slyšet babička a to by bylo na další dlouhé vyprávění. Jak všechny pohádky skončily, bylo jen na mně, ale na závěr mě potěšila věta mého malého posluchače: „Dědo, ty si vymejšlíš!"

Staří jsou znovu dětmi

Přísloví, že staří lidé jsou jako děti, je pravdivé. Začal jsem zase chodit s radostí do hračkářství, kde další generace vyměnila obyčejné hračky za ovladatelné, které mluvily, nebo zpívaly. Nejvíce potěšil děcko i rodinu pěkně znějící bubínek s paličkami a pěknou trubkou. Ze začátku jsem kupoval jemné plyšáčky, ale později to byla jen technika a moje zamilované lodě. To mi zatrhla celá rodina, protože podlahou protekly proudy vody k vyděšeným sousedům. Setkal jsem se s pochopením prodavačů, kteří mně zapnuli elektrický vláček s vagónkem a otočili se, když jsem s ním bez zábran jezdil po kolejích. Při hraní a větším skotačení jsem se předváděl jako Júra. Někdy se mi stalo, že jsem udělal kotoul nebo pár dřepů a už se nezvedl. Potom jsem se jen divil, jak je dítě chápavé - ihned si ke mně lehla a začala si hrát na mrtvolku.

Nejlepší hra byla Slepá bába. Za prvé bylo to lepší jak „slepý dědek" a za další jsem se nemusel u toho nijak honit. Stačilo zavázat si oči, mávat kolem sebe rukama, huhňat a dělat v pohodě medvěda. Horší byla hra na schovávanou. Byly u toho dvě možnosti: první byla dobrá, to jsem tiše a nenápadně utekl na pivo, ale druhá byla horší - když se děcko tak dobře schovalo, že jsem ho do večera nenašel. Při společných hrách s vnoučetem jsem zapomínal, že už to dávno není naše dítě. Ač nerad, musel jsem Evičku přenechat hlavně matce, mojí dceři, která se nestačila divit spoustě času, který dítěti dědeček věnoval.

Je krásné lásku dát...

Být dědečkem není snadné, zvlášť chvilku po obědě. To s Evičkou čerti šili a byl konec klidu na kanapi. Pro tu chvíli bylo moudré přejít na malování. Mělo to svoje mouchy, a tak nebylo zmalované jen dítě, ale i trička, ubrus, čalouněné židle a s vděčnosti jsem se nedočkal ani u babičky ani u mladých. Pro zlepšení situace jsem pokryl stůl starými novinami, ukázal dítěti různé barvy a sám provedl první tahy. Nejprve jsem nakreslil jeden větší kroužek, pak dva menší, pár teček a čárek, a měl jsem kočičku jak vymalovanou. Někdy se mně stalo, že dítě ukázalo na kočičku a řeklo - to je dědeček. Ale to nevadilo, s kritikou jsem musel počítat. Při nacvičování zpěvu jsem přešel k vlastní pěvecké tvorbě a s písní „zpíval kos kosici fistulí, že se k ní dnes večer přitulí..." byla celá rodina okamžitě jako na větvi. Jak šel čas, stala se mně životně důležitá věc - pro zdraví vnoučete jsem se úplně odnaučil kouřit!

Uteklo pár roků a chodil jsem s Evičkou do školy. Začaly zase počty, dějepis, zeměpis a jako děda jsem bodoval. Dřívější pořadí - první ničím nenahraditelná - maminka, druhý na hraní - tatínek, třetí všude přítomná a hodná  babička, se začalo měnit a poslední dědeček začíná vyrovnávat stav. Jakmile jsem začal s Evičkou chodit pravidelně do zoologické zahrady, vyprávěl o lovu mořských hadů u břehů Sumatry, návštěvě Neptuna na lodi a rovníkovém křtu, byl jsem jako dědeček uznáván.

Pomalu, ale jistě se nám měnil způsob procházek nebo výletů. Už jsem netahal děcko za sebou a nevyrovnával jeho tělíčko, spíše mne dítě školou povinné začínalo samo postrkovat.

Každý dnešní dědeček se vždy těšil, až skončí škola - ale život uletěl, jak letní prázdniny. Všechno hrozně rychle uběhlo - na narozeninových dortech svíček přibývá a to dřívější malé batole začíná být velké jako dědeček - vestoje. Jak se zpívalo a dosud zpívá v jedné, známé písni - je krásné lásku dát..., tak se Evička snažila dědovi i babičce lásku oplácet.

Uteklo dalších pár let a sedíme s manželkou na balkoně na libušském sídlišti. Z desátého patra máme pěkný výhled na upravený park, mateřskou školku V Lukách a klub seniorů. Poměrný klid, dostatek zeleně a pevná půda pod nohami zpříjemňuje prostředí, ve kterém žijeme. A dědeček námořník? Už dávno jsem zapomněl na vlastní podivuhodné zážitky a každému, i všem starým mořským vlkům mohu potvrdit, že být dědečkem je to nejkrásnější, co mne v životě potkalo.

Bohumil Černý, 

Bohumil.Cerny@seznam.cz


<< nahoru

ikonka FEJETON - ZASE O KROK BLÍŽ

Říkáme si městská část, ale co je to platné, pořád si připadám, že spíše žiju na vesnici. Ne,  že by to bylo vždycky na škodu. Mnozí mí přátelé, když se podívají z okna mého panelákového bytu, s obdivem hledí do dáli někam k obzoru, pak se zase nemohou vynadívat na upravené zahrady rodinných domků, ale... Ale když já musím čekat v sobotu nebo v neděli půl hodiny na autobus, anebo když musím komplikovaně vyrazit za nákupy městskou hromadnou dopravou, když je musím nenápadně upozornit, že přátelský sedánek je třeba ukončit před půlnocí, když nechtějí volit pěší túru směr hlavní město, zkrátka když poznají i stíny toho napůl venkovského bydlení, pak už mi nezávidí. Já vítám každou maličkost, která přispívá k rozvoji Libuše. Jsem nadšená nově vybudovanými chodníky a novými autobusovými čekárničkami, těší mě, když mě ráno probudí hřmot sekačky na trávu, obdivně sleduji strojní čištění ulic a s uznáním vyjadřuji dík za tyto a ještě další výsledky péče naší místní samosprávy o to, aby se nám v našem domově lépe žilo. 

Před nedávnem jsem zjistila, že jsme zase o kousek blíž vymoženostem městského života. Hned  u stanice autobusů U zvoničky otevřela svou pobočku Komerční banka a objevil se tu i bankomat. Že zrovna nad tímhle zázrakem nemusím tolik plesat? Asi máš, milý čtenáři, trochu pravdy. Co je mi platné, když si v Komerčce pořídím platební kartu, když s ní, až na výjimky, nemám na Libuši příležitost zaplatit. Chápu, že si v těch našich malých obchůdcích nebudou kvůli mně zařizovat bankovní spojení jen proto, abych mohla zaplatit tři rohlíky nebo prášek na nádobí kartou. Ale i když mi k těm „libušským" nákupům přidají milý úsměv a třebas i nějakou zajímavou místní zprávičku, musím stejně za velkými nákupy s kartou k pokladnám, kde ke mně pokladní přistrčí příslušný přístroj, zavrčí a možná řekne něco jako „Na slanou!"

Ale nezoufejme. Metro už máme slíbené (nevím ovšem, pokolikáté), možná, že se dočkáme i lepšího spojení autobusového a nějakého toho obchodního centra, když už se přisunula do našich končin i banka a domy tu vyrůstají jako houby po dešti. Jen ale aby pak zase nezmizely ty milé tváře, které nás vítají v našich libušských krámcích, pardon, v místní obchodní síti.

(pil)


<< nahoru

ikonka VÝZNAMNÁ JUBILEA NAŠICH OBČANŮ

V měsíci červenci 2008 se dožívají významných jubileí (70 let, 75 let, 80 let, 81 let, 82 let, 83 let, 86 let, 87 let a 90 let) tito občané z Písnice a z Libuše:

Helena Pilátová

Vladimír Přibyl

Markéta Nováková

Alžběta Kračmarová

Alois Podzimek

Zdeňka Birsáková

Hana Semanová

Radmila Pelánová

Oldřiška Dohnalová

Adolf Felbinger

Věra Cikánová

Marie Ouředníková

Karel Rak

Libuše Račoková

Blahoslav Rejent

Jaroslav Linhart

Josef Melichar

V měsíci srpnu 2008 se dožívají významných jubileí (70 let, 75 let, 80 let, 81 let, 82 let, 83 let, 84 let, 88 let a 95 let) tito občané z Písnice a z Libuše:

Václav Engelmann

Marie Hroníková

Marie Kubišová

Zdeňka Čarnecká

Helena Simonová

Božena Jokešová

Květa Brunnerová

Alena Maršíčková

Ludvík Roučka

Eva Valterová

Lubor Skřeček

František Kubera

Karel Ouředník

Arnold Handrych

Hubert Ječný

Milena Nováková

Jozef Šusta

Marie Drápalíková

Božena Prášková

Jiřina Kolářová

 

Všem oslavencům přejeme hodně zdraví, spokojenosti a životního optimismu.

Městská část Praha - Libuš

 

Budou-li mít naši občané zájem, i přes opatření zákona o ochraně osobních údajů, jubilea svých blízkých adresně zveřejnit, včetně fotografie, v našich místních novinách U nás, je nutné se domluvit na humanitním odboru s paní Jaroslavou Klemešovou -  tel. 261 910 145. Vyhovíme vám ale i v opačném případě, když si budete přát, aby vaše jméno nebylo zveřejněno. Děkujeme za pochopení. 

<< nahoru

ikonka ROZHOVOR - S PETREM PROCHÁZKOU O FIRFIXOVI

Známe se s Petrem spíš od vidění skoro odedávna. Minimálně od té doby, kdy moje manželka učila ve školce Procházkovic Ondru a Ondra  je dneska už sedmák. Občas jsme se potkávali - hlavně v autobuse cestou do práce - a někdy začátkem tohoto roku mě Petr překvapil: „Tak čtu to vaše virtuální knihkupectví a dám vám do něj svoji knížku!" „O bankách?", zeptal jsem se, protože vím, s kým mám tu čest. „Ne, pro děti", na to on. Trochu jsem zalapal po dechu, ale dělal jsem, jako by nic. „No když má někdo holt tolik dětí..." No a teď, když ta kniha vyšla a líbila se mi, jsem si řekl, že recenze je málo a že by to chtělo s tím písnickým autorem i rozhovor. Tak jsme se jednoho krásného dne sešli v pivnici hotelu Legner, dal jsem recenzovanému přečíst recenzi, ale s něčím jako otázkou si začal on...

No jo, vy píšete o mé knize, že je to fantasy, ale já jsem to na začátku bral spíš jako pohádku...

Ale ti draci, bazilišci, čarodějové, vladykové, pasáčci a čarodějnice, to jsou přece typické

znaky toho, čemu se dnes říká fantasy. Nehledě na ostrov, který se odkudsi vynoří na šest

měsíců jednou za sto let.

Víte, já jsem to vlastně začal povídat jako pohádku našemu Ondrovi. Před usnutím a na

pokračování. Ale jak jsem vyprávěl dál a dál, tak abych se v tom sám neztratil, začal jsem si

dělat poznámky, tak trochu jako bodový scénář; za nějakou dobu (to už jsem dávno po

 večerech dětem - to už i Kubovi a Lucce - vyprávěl něco jiného) jsem se pak ke svým

nesouvislým zápiskům vrátil a řekl jsem si, že by ten příběh možná stál za to. A tak jsem si

sedl a začal psát knížku. Jen tak - pro radost. Příběh na hranici pohádky a, máte samozřejmě

 pravdu, fantasy.

Když jsme u toho psaní, ocenil jsem nejen vaši fantazii a stylistickou zručnost a vynalézavost,

to, že každá kapitola je vlastně svébytným a vypointovaným tvarem, ale i vaši pečlivou práci

s jazykem, která dnes není úplně obvyklá.

Tak jednak to píšu pro děti, které si tu autorskou pečlivost jistě zaslouží, a jednak mám stále

před očima češtináře ze základní školy, který nám mimo jiné říkal, že každé cizí slovo má

významově shodný výraz český a že je třeba umět pořádně rodný jazyk, abychom si nemuseli

pomáhat cizími slovy...A vzhledem k tomu, že šlo o vyprávění před spaním, konec musel

 vždycky být napínavý, aby bylo na co se těšit až druhý den do večera! Což mi pomáhalo

docela dost později při psaní: přes týden mám práce až nad hlavu, a tak jsem rád, když se

k počítači dostanu v sobotu v noci, a pak: vzhůru do Kamenice a do hor, do nitra  jeskyní a do

mořských hlubin, kde se příběh odehrává! Za těch pár hodin tak stačím napsat nanejvýš jednu 

kapitolu a abych se i já měl na co těšit do příštího týdne, musí být samozřejmě pořádně

vypointovaná...

Kromě pečlivosti mě na vaší knize upoutala určitá literární zručnost. To jistě nebyla vaše

první literární práce?

V dobách, kdy jsem ještě nebyl profesí ekonom, uvažoval jsem i o novinářské profesi, psal

jsem básničky i prózy, spolupracoval s rozhlasem a snil o knize, kterou jednou napíšu. Na tu

jakous takous beletristickou zkušenost jsem navázal i odbornými články a publikacemi, ale

teprve díky svým dětem se mi podařilo splnit si klukovský sen a vydat knížku...

A to vás někdo slyšel povídat pohádky dětem a řekl něco jako, tak to je dobrý, napiš to a já ti

to vydám...

No tak snadné to samozřejmě nebylo. Když jsem měl pohromadě první část celého příběhu,

dal jsem to jen tak pro legraci přečíst kamarádce, která učí děti češtinu a výtvarnou výchovu.

 Nejenom, že se jí - ještě hodně syrová a nedotažená -  podoba příběhu líbila, ale přinesla mi

ukázat i pár obrázků, ke kterým ji inspiroval. Mimochodem - Jana Šipková taky bydlela

 hodně let u nás na Písnici - a, konec konců co bych víc říkal - její půvabné obrázky můžete

v knize ocenit. Co jsem napsal, jsem vzápětí přečetl i dětem; a jejich reakce pro mě byla

velkým povzbuzením. Asi po dvou letech jsem měl první verzi pohromadě a začal se zamýšlet

 nad tím co dál; nakladatelství, která vydávají pohádky, se dají spočítat na prstech jedné ruky - a kdo vydá neznámého autora, který navíc nabízí svou první knížku ve čtyřiceti šesti letech?

Nakonec mělo tu odvahu nakladatelství Euromedia - Knižní klub.

Takže jste jim rukopis poslal a oni řekli: skvělý, to vydáme?

Takhle jsem si to taky představoval, všechno však bylo trošku složitější. Paní redaktorce

Peisertové se příběh líbil, ale zároveň jí bylo jasné, že leccos bude potřeba dotáhnout. A tak

mi položila záludnou otázku, jestli jsem připraven na textu ještě chvíli pracovat, a já jsem

nic zlého netuše - radostně kývl. Pak následoval více než rok škrtů a úprav pod vedení

laskavé, ale přísné editorky - paní Denkové, která sama píše a velmi dobře ví, jak těžké pro

autora je provádět tuhle „řezničinu" na textu, o kterém si myslí, že ho napsal nejlíp, jak to jen

šlo...  Ale i když loučení s některými motivy pro mě nebylo snadné, byla to pro mě velká škola

z hlediska jazyka, řemesla a profesionální pokory, které si velmi vážím.

Jak jsem svým založením spíše epik, v literatuře, na divadle a v kumštu vůbec oceňuji

vypointovanou stručnost i stručnou vypointovanost, což jsem ve vašem Firfixovi ocenil snad

v každé kapitole. Mimochodem Firfix, to jméno jste vzal kde?

K tomu jménu došlo určitým vývojem - zkoušel jsem různá a tohle se zalíbilo. Mně i

Ondrovi.

Ona všechna ta jména  postav vaší pohádky jako by své postavy zároveň charakterizovala -

Další dračí hrdinové Koryfej a Opuncie, nešikovný bazilišek Laďa či zlá čarodějnice

Hedera... Vytvořil jste plejádu sice možná nadpřirozených, ale živoucích a životných postav.

Nebylo vám líto se s nimi rozloučit?

Ale my jsme se spolu nerozloučili. Ty postavy si žijí jaksi bez ohledu na mě vlastním životem

a mně nezbývá, než vyprávět a psát dál...

Takže čtenáři se mohou těšit na pokračování?

Ono to pokračování těší hlavně mě a těší mě i případné těšení čtenářů - dělám vše pro to, aby

se mi nový a doufám, že ještě napínavější, příběh podařilo dopsat, a následně vypilovat a

snad dokonce i vydat...

A mě potěšil tenhle rozhovor. Děkuji...

S Petrem Procházkou hovořil Jiří Brixi


<< nahoru

ikonka LIBUŠSKÉ VIRTUÁLNÍ KNIHKUPECTVÍ (36) - NA PRÁZDNINY SMĚLE DO SVĚTA FANTASY

Fantasy je umělecký žánr, používaný především v literatuře, filmu a výtvarném umění, založený na užití magie či jiných nadpřirozených prvků (bájné bytosti, bohové, démoni). A právě tihle a jim podobní jsou, domnívám se, ideální společníci na dovolenou a dětem na prázdniny. Žánr je definován rekvizitami a prostředím, do něhož je dílo situováno. „Druhotný svět", ve kterém se fantasy příběhy obvykle odehrávají, je na tom našem většinou nezávislý,  někdy s ním nějak spojený či je ten náš pro účely fantasy přizpůsobený (alternativní svět). Už podle toho se literatura tohoto typu, která se od doby tvorby zakladatelů  (J. R. R. Tolkien, R. E. Howard) utěšeně rozrostla, rozděluje do několika základních skupin (fantasy klasická, hrdinská, městská, satirická). Toto rozdělení je vysloveně  teoretické, konkrétní díla obvykle přesně zařadit nejde - ani novinky tohoto žánru na českém trhu, které vám i vašim dětem doporučím na prázdniny, abychom se v době dovolených pohybovali raději ve světě fantasy než v našem obyčejném světě (i)reálném.

Ann McCaffrey - Bílý drak

Přel. Jan Mrlík, Il. Lubomír Kupčík. Praha: Triton, 2008. 472 s.

ISBN: 978-80-7387-052-2

V třetí knize pentalogie Drakeni z Pernu, ve které dělá zpočátku hlavnímu lidskému hrdinovi Jaxomovi trochu starosti jeho malý dráček, ukáže se nakonec přece jen, že Ruth je skutečný drak, který umí létat, žvýkat ohňovec, chrlit oheň, skákat do mezimezí i mezi časy. A společně pak přijdou na to, že  umějí i další nečekané věci...

James Patterson - Maximum Ride: Experiment s Andílkou

Přel. Milan Žáček. Praha: Albatros, 2008. 256s.

ISBN: 978-80-00-01929-1

Fantasy, v níž jsou namíchány fantastické prvky, nebezpečí, akční scény. Hlavními hrdiny jsou děti - mutanti. Pomocí genetického inženýrství totiž vědci docílili, že vybranému malému vzorku dětí narostla křídla a získaly i další neobyčejné schopnosti. Děti vyrůstající pod dohledem v laboratoři  autor prezentuje jako normální děti se všemi dětskými (teenagerovskými) problémy. Vypravěčkou příběhu je čtrnáctiletá Maxina, nejstarší z dětí, které považuje za svou rodinu a přebírá za ně odpovědnost. Děti najdou spojence v mladém vědci a z laboratoře se jim podaří uprchnout. Život na svobodě je pro ně plný nebezpečí, musí čelit pronásledovatelům, podobně okřídleným mutantům, kteří je mají za úkol zabít, aby se lidstvo o jejich existenci nedovědělo. Kniha je čtivá, dialogy humorné a několik měsíců vedla žebříček nejprodávanějších knih v USA. Pro dnešní generaci teenagerů to jsou dobře vybraní hrdinové - nikomu nevěří a vyhýbají se dospělým. A čtenář jim závidí, že mohou létat a zároveň litujeme,  že jsou neustále pronásledováni...

Jim Hines - Goblin hrdina

Přel. Kateřina Niklová. Praha: Fantom Print, 2008. 256 str.

ISBN: 978-80-7398-014-6

Tentokrát jsem se rozhodl pro anotaci, která popisuje fantasy příběh skoro dokonale: Legenda ho nazývá Jigem Drakobijcem a on nevidí důvod, proč uvádět věci na pravou míru. Přežívá koneckonců hlavně díky zdravému rozumu - kterého není mezi gobliny nikdy dost. Přestože ho zajali dobrodruzi a proti jeho vůli ho odtáhli na pošetilé dobrodružství, přežil střet s Nekromantem i s drakem. Pokud jeho lid trvá na tom, že je hrdina, nebude přece protestovat. Problém ale je, že když vás jednou označí za hrdinu, všichni očekávají, že budete provádět hrdinské kousky i nadále. A přitom jediné, co Jig od života chce, je v klidu uctívat svého zapomenutého boha, hrát si s ochočeným ohňovým pavoukem a léčit goblinská zranění. Ale Kralka, současná goblinská náčelnice, je přesvědčena, že Jig ohrožuje její postavení a moc. A proto, když jeden ze zlobrů požádá Jiga Drakobijce o pomoc v boji proti neznámému nepříteli, který vraždí a zotročuje zlobří lid, trvá Kralka na tom, aby Jig žádosti vyhověl. Jigovi tedy nezbývá, než se vydat na zlobří území, a to v nevítaném doprovodu velkého a mimořádně tupého goblina a seschlé goblinské stařenky, která se sotva belhá. A ještě je mu v patách goblinka, jež je přesvědčena, že jejím osudem je stát se skutečnou Hrdinkou... Být zavražděn magickým nepřítelem, který dokáže vyděsit zlobra, přece nemůže být horší než padnout za oběť takzvaným „přátelům"...

Brian Stableford - Říše strachu

Přel. Milan Žáček. Praha: Laser-books, 2008. 607 str.

ISBN: 978-80-7193-254-3

Píše se rok 1623, většina evropských národů je ovládána upíry, je jimi veškerá aristokracie i sám papež. V Londýně, na dvoře knížete Richarda Lví Srdce, se zkušený mechanik Edmund Cordery pokusí s pomocí vynálezu mikroskopu odkrýt přirozenou podstatu proměny člověka v upíra. Hrozivé tajemství, žárlivě střežené všemi upírskými vládci, předává synu Noellovi, jenž se tak stává jedním z nejhledanějších uprchlíků. Říše strachu v sobě mísí prvky fantasy, hororu i science fiction a takto vzniká podmanivá směs dobrodružství, historických a vědeckých spekulací a svérázné originality, s níž autor oživil upírskou legendu. Říše strachu je právem považována za jeden z nejvýraznějších románů žánru fantasy.

Petr Procházka - Firfix

Il. Jana Šipková. Praha: Knižní klub, 2008. 382 s.

ISBN: 978-80-242-2062-8

Původní českou fantasy reprezentuje novinka, jejímž autorem je soused z písnického sídliště, seriózní bankéř a otec čtyř dětí. A pro svá dvojčata - dnes třeťáky a možná hlavně pro jejich o něco staršího brášku Ondru si vymyslel příběh plný kouzel, hodných, spravedlivých a moudrých draků i jiných pohádkových bytostí a lidí, kteří jsou i tady jako v životě - tací i onací. Příběh začíná takhle: pasáček ovcí Jakub miluje dceru hradního pána Karolínu. Její otec však té lásce nepřeje a nechá Karolínu hlídat. V den jejích dvacátých narozenin na ni Jakub marně čeká na smluveném místě, a navíc se nedopočítá oveček - jedna mu chybí. Vydá se ji hledat a v jeskyni najde právě vylíhnutého dráčka! Dráček je zoufalý - neví, proč se v jeskyni ocitl a proč ho maminka opustila, a chce se dostat zpět do dračí říše. Slíbí Jakubovi odměnu, když jej doprovodí. Mladík doufá, že získá Karolíninu ruku, zbohatne-li, a tak souhlasí a vydá se s dráčkem do dračí říše. Tak takhle začíná původní fantasy příběh, plný neotřelých nápadů, magických kouzel, humorných dialogů a nepozemské spravedlnosti ...

Pěkné prázdniny s knihou přeje                                                                        

Jiří Brixi


<< nahoru

Debata

ikonka KOHO NIC NETRÁPÍ?

Jen houšť - a věcně

Jsem ráda, že se po delší době opět rozproudila DEBATA a že tématem jsou problémy života v Libuši a Písnici, nikoli politikaření. Otiskujeme dopis paní Evy Fortinové, občanky Písnice, a rovněž několik reakcí na něj. Budou-li další věcné reakce, tím lépe. Příští číslo má uzávěrku 15. srpna.

Jedno z pravidel, na kterém jsme se v  redakční radě dohodli, je, že „otiskujeme všechno", co považuje za důležité kdokoli z občanů Libuše a Písnice či dalších lidí, kteří k městské části mají nějaký vztah, a obrátí se na redakci s příspěvkem. Toto pravidlo má dvě vymezení: Jednak tiskový prostor čísla; kritériem výběru je závažnost či zajímavost příspěvku. Druhou výjimkou tvoří příspěvky vymykající se obecně přijatelné slušnosti - v případě pochyb rozhoduje o otištění hlasováním redakční rada.

Stín pochybnosti, jestli otisknout dopis paní Fortinové, jsem měla, přiznávám. Redakční rada tedy hlasovala - jednomyslně, včetně mne; dopis vychází. Proč tedy byla pochybnost? Pominu-li řadu polopravd v něm (tak už to holt chodí), vyvolal ji tón dopisu: Není poněkud dětinské trumfovat se: Kdo má větší problémy!? Stará Písnice, sídliště nebo Libuš?

Vadí mi a považuji za druh nezdravé skupinové nesnášenlivosti stavět proti sobě lidi, kteří jsou na jedné lodi uvnitř velké Prahy, Česka, Evropy... V každém koutě naší společně spravované obce či městské části, chcete-li, mají lidé nějaké starosti: někde je to nedokončená kanalizace, tam zase špatně udržovaná veřejná prostranství ve firemním majetku, onde nesnesitelná dopravní zátěž pod okny a ještě jinde zas něco dalšího. (A protože jsme lidé různí, dokonce někomu je sympatičtější prašná cesta víc než betonová dlažba a volně zarostlé plochy víc než uměle udržovaný park... Přesto se musíme dohodnout, jak dobře žít na společně obývaném území.) Jsem přesvědčená, že účinný způsob, jak zvyšujeme šanci na řešení konkrétních místních problémů, je spolupráce a pozitivní hledání způsobů - nikoli poštívání jedněch proti druhým. Proto sympatizuji s těmi, kteří spolupracují a hledají cesty nebo se o to aspoň jakýmkoli způsobem snaží.

Hana Kolářová, šéfredaktorka, U nás - Libuš a Písnice

Kanalizace Ke Kašně

Kanalizace v ulici Ke Kašně se začne stavět v červenci letošního roku a bude tím pádem i letos hotová, jinými slovy veškerá příprava jest hotova.

Tomáš Hejzlar, tajemník Úřadu MČ Praha-Libuš

Sečení zeleně

Zeleň v ulici Ke Kašně je od loňského roku zařazena do ploch, u nichž je na náklady městské části zajišťováno sekání s minimální četností čtyřikrát za rok. Četnost sekání veřejných ploch závisí na finančních možnostech městské části. Jelikož v letošním roce probíhalo výběrové řízení na firmu, která bude v následujícím období pro MČ zajišťovat údržbu zeleně, došlo k určitému časovému skluzu v sekání, další seče už však budou probíhat v obvyklém časovém sledu.

Anna Rusiňáková, vedoucí odboru životního prostředí a dopravy ÚMČ Praha-Libuš

Anketa - věc veřejná

Vážená paní Fortinová, vážení spoluobčané,

jako předsedkyně občanského sdružení Mateřské centrum Kuřátko, které vymyslelo a zrealizovalo anketu „Zeleň a veřejná prostranství na Libuš a v Písnici", bych chtěla reagovat na dopis z 9. června.

Anketa  trvající bezmála dva měsíce byla určena široké veřejnosti, tedy všem občanům (především pak těm z Libuše a Písnice), kteří zde mohli a měli vyjádřit své připomínky nejen ke stavu zeleně v okolí svých bydlišť, ale k jakémukoli problému, který občany trápí ve vztahu k městské části - tedy příkladně i problému s kanalizací, nezabezpečení sekání trávy odpovědnými osobami apod., jak píšete v dopise. Do ankety jsme zapojili zástupce MČ Libuš jako partnera pro diskuzi na toto téma. Zastupitelé městské části neměli vliv na obsah sestavovaného dotazníku, ani na způsoby následného zpracování.

Výsledky ankety byly zpracovány zástupci našeho občanského  sdružení a nebyly tedy zkresleny žádnými „vnějšími zásahy", jak by se možná někdo mohl domnívat.Všechny druhy připomínek, požadavků, stížností i pochval včetně četnosti jejich výskytu do nich byly zapracovány. (Pozn. Kompletní výsledky jsou v tištěné podobě k dispozici v sídle Mateřského centra nebo na webu MČ Libuš.) Žádná stížnost, připomínka ani problém, které zmiňujete ve svém dopise, se nám ale v dotaznících, které mohly občané vyplnit anonymně, neobjevil. Proto jsme jej do vyhodnocování ankety ani zařadit nemohli a taktéž jsme o něm nemohli jednat  na schůzce se zastupiteli městské části, která se konala počátkem května.

Záměrem pro pořádaní ankety bylo umožnit všem místním občanům, kteří možná nemají chuť nebo odvahu obrátit se na své zastupitele se svými problémy týkající se života v MČ Libuš přímo, možnost anonymního vyjádření prostřednictvím tohoto dotazníku. Každý občan Libuše a Písnice i ostatní občané, kteří naši MČ navštěvují, mohli sdělit, co se jim na stavu zeleně a veřejných ploch v městské části líbí a co ne. Anketní lístky byly k dispozici v dostatečném množství v mateřských školkách, na obecním úřadě MČ, na humanitním odboru MČ, na internetu na adrese našeho občanského sdružení www.kuratko.mistecko.cz a na adrese www.praha-libus.cz. Humanitní odbor také zajistil speciální přednášku o této anketě v místním Klubu senior, požádal návštěvníky o jejich vyplnění a těsně před ukončením ankety zde ještě jednou vyplnění této ankety připomínal. O to více nás mrzelo, že byl v boxech mimo mateřské školky odevzdán pouze jeden! dotazník, deset občanů vyplnilo dotazník na internetu, ostatních 55 ručně vyplněných dotazníků pak odevzdali rodiče s malými dětmi v prostorách mateřských školek. A právě proto jsou výsledky ankety takové, jaké jsou. Nejvíce odpovědnosti vůči svému okolí a prostředí v městské části Libuš a Písnice, měřeno počtem odevzdaných dotazníků, tak projevili rodiče s malými dětmi. Položili jsme si otázku, proč se nevyjádřili také ostatní občané? Považují vzhled a úpravu okolí svého bydliště za dostačující a vyhovující?

Ti z nás, kteří pořádali anketu, jsou všichni místní občané z Libuše a Písnice. Tuto práci jsme dělali dobrovolně, bezúplatně, obětovali jsme svůj čas ve prospěch věcí veřejných, protože věříme, že takováto činnost má smysl. To, že jsme se ze strany občanů nedočkali takové odezvy, v jakou jsme doufali, není chyba ankety, ale především projevem lidské lhostejnosti v přístupu k věcem veřejným. Dělat něco dobrovolně a bezúplatně pro své okolí a pro druhé je v tržním ekonomickém prostředí těžké. Stojí to čas, síly, energii. Někdy je odměnou alespoň poděkování, někdy se nedočkáme ani toho. Všechno je v samotných lidech. Obecně lze říci, že nezájem, lhostejnost, závist a pomluvy jsou lidské vlastnosti, které nevyřeší žádná anketa ani žádné občanské sdružení, v tom se mnou doufám souhlasíte. Podpora veřejných občanských aktivit projekty, jakými je příkladně i Dotační program Zdravá Libuš a Písnice, má přimět občany, aby změnili svůj pasivní, „samozřejmostní", postoj k věcem veřejným, ke svému okolí, k ostatním občanům. Důležité pro nás, kteří děláme věci dobrovolnicky a nejen pro sebe, je neztrácet naději, víru a chuť věci měnit. V našem občanském sdružení se některé z problémů pokoušíme řešit už sedm let. Spousta práce je ještě před námi a jinde to dělají ještě déle. Za to jim patří alespoň náš dík! Vidět, slyšet a pochopit také druhou stranu mince je někdy velice důležité. Pokud se tedy budete chtít, paní Fortinová, nebo kdokoliv z Vás, občanů Libuše a Písnice, osobně zapojit do „ekologické činnosti" našeho sdružení nebo do aktivit projektu Zdravá Libuš a Písnice, můžete se obrátit přímo na nás nebo na zástupce humanitního odboru MČ Libuš. Budeme jenom rádi.

Se srdečným pozdravem

Mgr. Kateřina Tomešová, předsedkyně občanského sdružení Mateřské centrum Kuřátko, Na Okruhu 395/1, P-4, kuratkomc@seznam.cz


<< nahoru

ikonka O SPRÁVNÍM USPOŘÁDÁNÍ

Dostali jsme internetem do redakce takovouhle otázku z adresy vladimirjilek@atlas.cz: „Při otevření stránek naší městské části jsem s úžasem zjistil, že jsem  se asi přestěhoval, protože naše část se jmenuje Libuš,  a ne *Libuš - Písnice*.  To Vám těch 7 písmen navíc tak vadí, nebo všichni bydlíte v Libuši a  za Písnici se stydíte ?" Nevím přesně, kdo to je ten „Vám", kterému je otázka určena, ale protože jsem to možná trochu i já, nelenil jsem a po odpovědi se popídil. Na internetu (http://cs.wikipedia.org) a osobním dotazem u tajemníka našeho úřadu Tomáše Hejzlara a vyšla mi z toho takováhle odpověď:

Osada Libuš přináležela k sousední 1,5 km vzdálené politické obci Kunratice až do dne 30. 3. 1930, kdy se vynesením Zemského úřadu v Praze stala samostatnou obcí politickou. V roce 1968 byla Libuš jako průmyslově-zemědělská vesnice s 1955 obyvateli připojena ku Praze. Při připojení si zachovala vlastní místní národní výbor, který byl podřízen obvodnímu národnímu výboru Prahy 4. V roce 1974 byla k Praze připojena též Písnice, přitom byl zrušen její místní národní výbor a někdejší samostatná obec byla podřízena místnímu národnímu výboru v Libuši. Tehdejší MNV se jmenoval Libuš-Písnice. Název městská část Praha-Libuš byl stanoven Statutem hlavního města Prahy v roce 1994, důvody změny názvu bohužel nejsou známy. Dne 6. března 2007 rada městské části vyjádřila souhlas s návrhem na změnu názvu městské části Praha-Libuš na Praha - Libuš-Písnice, název opakovaně navrhovaný některými občany. Hlavní město Praha obdrželo žádost o změnu názvu v únoru roku 2007 a do dnešního dne se k ní nevyjádřilo. K platnosti tohoto názvu by jej muselo Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválit jako novelu Statutu hlavního města Prahy.

Jistě všichni chápeme, že „velké" zastupitelstvo má velké problémy (jak postavit i nepostavit Národní knihovnu, jak dát i nedat divadlům peníze a tak) a  Libuš se svým v podstatě lingvistickým problémem je mu vcelku „šumafuk".

Jiří  Brixi

Příspěvky v rubrice Debata vyjadřují výhradně názor autora, který se nemusí shodovat s názorem vydavatele či redakce. Texty jsou zde otiskovány bez redakční a jazykové úpravy, pokud o ni autor výslovně nepožádá.  


<< nahoru

Zveme

ikonka KLUB JUNIOR

Klub Junior přeje všem dětem prázdniny plné sluníčka a pohody a těší se po prázdninách na shledanou se všemi současnými i novými kamarády.

Lenka Koudelková, www.klubjunior.cz

AEROBIK PRO PŘEDŠKOLNÍ VĚK 3 - 6LET

Určen nejmenším začínajícím cvičenkám a cvičencům, kteří si budují svůj vztah k  pohybu a ke sportu. Posílení svalových partií pro správné držení těla, nácvik dechových cviků přispívajících ke zvýšení fyzické kondice. Vedeno zábavnou formou pro radost z objevování pohybových dovedností.

AEROBIK OD 7 DO 12LET

Tréninky pro všechny začínající i pokročilé dívky i chlapce, pro které je pohyb přirozenou součástí života. Naučí se vnímat hudbu i pohyb současně. Náročnější krokové variace a sestavy. Posílí fyzickou kondici a zpevní svalový aparát, naučí správnému dýchání a zlepší celkovou koordinaci.

AEROBIK OD 13 LET VÝŠE

Rozvoj celkové koordinace, zlepšení flexibility a fyzické kondice. Každá hodina je zaměřena na určitou dovednost. V uplynulém roce jsme vystupovali se sestavou James Bond 007 na semifinále Mistrovství ČR. Hodiny probíhají pod vedení trenérky Hany Křenkové - 2. místo na Mistrovství světa ve Fitness step aerobiku 2001.

Hana Křenková, Lucie a Kateřina Trkovy

ANGLIČTINA

Kroužek zpívání anglických písniček a hraní her v angličtině pro děti od 3 do 6 let. Hry, ve kterých se děti učí rozeznávat pojmy a reagovat na jednoduché příkazy v angličtině, zpívají známé anglické písničky.

Výuka angličtiny pro děti školního věku a dospělé. V případě většího zájmu budou založeny nové skupiny. Zlepšení schopností komunikace v každodenních situacích, umění posluchačů rychle reagovat na dotazy a vyjadřování přání. Zdokonalení používání gramatických jevů, probíraných ve škole a v běžných situacích.

Příprava k maturitě z anglického jazyka. Žáci si zopakují gramatické jevy a proberou konverzační témata.

Novým kroužkem v Klubu Junior bude angličtina pro ženy na MD v dopoledních hodinách především pro ženy, které dávají od září děti do školek, ale ještě zůstávají doma. Bude možné zúčastnit se kurzu v upravených prostorách i s dítětem.

Novým kroužkem bude i konverzace v angličtině s rodilým mluvčím (Američanem). Během hodin budou stanovená témata a okruhy běžných situací. Kroužek bude zaměřen především na zlepšení schopnosti komunikace a rozšíření slovní zásoby studentů. Konverzace je vhodná pro starší žáky a dospělé ovládající základní úroveň jazyka.

Od září 2008 povede rodilý mluvčí též výuku hudebních nástrojů (klasická kytara, elektrická kytara a bubny).

RUŠTINA

Ve skupině začátečníků budou posluchači seznamováni s ruskou azbukou a naučí se postupně ovládat čtení a psaní. Ve skupině pokročilých bude probíhat konverzace s rodilým mluvčím na stanovená témata nebo příprava ke zkoušce z ruského jazyka.

NĚMČINA, FRANCOUZŠTINA, ŠPANĚLŠTINA A ČEŠTINA PRO CIZINCE

Podle zájmu studentů se od září 2008 otevřou skupiny výuky dalších cizích jazyků jak pro děti školního věku, tak i pro dospělé. Kroužky budou vedeny zkušenými lektory s dlouholetou praxí. Výuka v odpoledních hodinách podle individuální domluvy s lektorem.

Mgr. Nina Ludvíková

ČTENÍ, PSANÍ JAKO HRANÍ

Kroužek je určen žákům prvního stupně základní školy, kteří se příliš nekamarádí se čtením, psaním a pravopisem. Má význam především pro děti se specifickými poruchami učení (dyslexie, dysgrafie, dysortografie) a chování (hyperaktivita). Děti postupně zjistí, že čtení, psaní ani pravopis nemusí být trápení, ale zábava a lze je zvládnout s úsměvem. Vede studentka oboru Speciální pedagogika na Masarykově Univerzitě v Brně se specializací logopedie, surdopedie a specifické poruchy učení.

Lenka Němečková

FLÉTNA

Kurz hry na zobcovou flétnu je určen pro všechny děti, které se chtějí naučit hrát na hudební nástroj, který díky svým malým rozměrům skýtá široké možnosti uplatnění. Na flétnu lze hrát doma, ve školce či škole, ale také na chalupě, na táboře nebo kdekoli jinde. Při výuce hry na zobcovou flétnu vycházím z individuálních možností, schopností ale i přání žáka, neboť cílem hodin je kromě zvládnutí základní techniky hry a správného dýchání především radost ze hry. Již mírně pokročilí žáci mají možnost výběru skladeb, které chtějí hrát. Možnost výběru vedle nejznámější sopránové flétny - flétna sopraninová (menší), altová (větší), tenorová (ještě větší) a basová (největší).

Mgr. Zdena Bretschneiderová

FLORBAL

Tento obor je určen klukům od 16 let. Florbal je v současné době nejoblíbenějším a nejvíce vyhledávaným sportem nejen dětí a mládeže, ale i dospělých. Možnost i pro ty kluky, kteří si chtějí zahrát pro radost ze hry, zároveň se něčemu naučit, v něčem se zdokonalit, případně jej uvítají jako doplňkový sport - bez povinných soustředění a náročné fyzické přípravy, jako je tomu v ligových týmech. Florbal je sport vhodný naprosto pro všechny -  rychlý, akční a přitom nekontaktní.

Bc. Petra Hajná

KLAVÍR, KLÁVESY A AKORDEON

Děti mají možnost určit si po poradě s lektorem rozsah učiva a nezačínat nezáživnými skladbami a stupnicemi. Pro cvičení není nezbytně nutné vlastnit klavír, dostupnější a skladnější variantou jsou klávesy. Akordeon, lidově tahací harmonika, je všestranný nástroj, který si vystačí sám. Zahrát se na něj dá všechno, od písniček přes taneční skladby až po klasiku. Základem budou písničky, u začátečníků lidové, pro ostatní třeba písně k táboráku, starší i nejnovější hudební hity. Součástí je i úvod do hudební nauky. Dvakrát ročně má každé dítě možnost vystoupit na koncertě.

Mgr. Lada Šámalová

JÓGA

Slovo jóga můžeme přeložit jako rovnováha nebo harmonie. Cílem cvičení je udržovat organismus v rovnováze, případně ho do ní navracet. Myslíme tím rovnováhu jak fyzickou, tak psychickou. Pro děti je jóga vhodnou cvičební metodou, neboť má široké pozitivní účinky na celý organismus. Stimuluje zdravý vývin organismu a zabezpečuje správné držení těla, zlepšuje činnost vnitřních orgánů a rozvíjí hluboké dýchání, napomáhá udržet mentální rovnováhu a schopnost uvolnit se, rozvíjí také schopnost koncentrace a efektivity učení. Podporuje radost ze života a těšení se z pohybu. Je vhodná pro každé dítě a začít s ní lze v kterémkoliv věku.

Mgr. Adéla Bergrová

JUDO

Judo jako úpolový sport vychází ze starého bojového umění jiu-jitsu. U dětí a mladých cvičenců dochází k vyrovnanému rozvoji pohybových vlastností a dovedností. Povahou tréninků se jedná o kolektivní sport, kdy cvičenci trénují spolu, podporují se a zároveň se učí respektu jeden ke druhému. Na druhou stranu během zápasu jde o čistě individuální prosazení se každého jedince. Děti se učí používat všechny své fyzické předpoklady a dispozice, přičemž snahou je zde přemoci protivníka technikou ale i taktickou převahou. Judo ale není jen tělovýchovný systém, judo je i velice účinné sebeobranné umění.

Ing. Martin Vondrouš, Ing. Oldřich Ježek

HOUSLE

Mým hlavním cílem je hudba. A housle jsou jejím prostředníkem - nástroj plný emocí, citu, barev. Dokáže být melancholický, ale i rozverný a hravý. Jeho místo není pouze v klasické hudbě, ale i v jazzu a popu. Při předávání hudebních zkušeností chci podporovat osobní stránku každého žáka a vytvořit oboustrannou tvůrčí spolupráci. Můžeme hrát klasické skladby, písničky, improvizovat. Mohu prohloubit i teoretické znalosti každého zvlášť, což je právě u improvizace důležité.

Jan Fišer

KYTARA

Při výuce kytary je potřebné vyvarovat se zažitých stereotypů, které jsou, bohužel, obvyklé na klasických ZUŠ. Je poměrně snadné stát se "obětí" kantorů a osobně si myslíme, že mladého člověka lze velmi snadno odradit... Vidíme jako nejdůležitější děti pro kytarovou hru nadchnout. Ke každému jednotlivci přistupujeme individuálně - jednomu vyhovuje téměř absolutní volnost práce, druhý potřebuje důsledné vedení. Mezi těmito polohami je škála, v jejímž prostoru se nacházejí povahy dětí a mladých lidí a naším cílem je tyto originální body správně uchopit. Existuje nepřeberné množství skladeb od melodií pro jeden prst až po skladby na úrovni koncertní. Předpokladem dobré hry na kytaru je také určitá úroveň znalostí z hudební teorie, s níž děti při výuce vhodnou formou seznamujeme.

Jan Juklík, Kamila Csengeová

MÍČOVÉ HRY

Chceš se bavit a přitom udělat něco pro sebe? Zasportovat si a seznámit se s novými kamarády? Míčové hry budeme trénovat jednou až dvakrát týdně. Dozvíš se a naučíš, jak se hrají jednotlivé míčové hry, porovnáme své síly s jiným klubem či školou a zažijeme i na trénincích spoustu legrace. Na programu budou sporty od vybíjené, volejbalu a basketbalu přes házenou, fotbal, ragbíčko až po florbal.

Mgr. Markéta Hubatová

CHYSTÁME SE DO ŠKOLY

Kroužek určený předškolákům a dětem s odkladem školní docházky. Cílem je usnadnit budoucím prvňáčkům vstup do školy. Děti si upevní základní dovednosti a znalosti očekávané od školáka. Prostřednictvím her, soutěží a dalších zábavných aktivit budeme postupně rozvíjet: hrubou a jemnou motoriku, grafomotoriku, představivost, myšlení, pozornost a schopnost soustředit se, prostorovou a pravolevou orientaci, řeč a komunikační schopnosti, komunikaci, spolupráci a vzájemné vztahy v kolektivu, poznatky a znalosti o okolním světě

Lektorkou kroužku je studentka oboru Speciální pedagogika na Masarykově Univerzitě v Brně se specializací logopedie, surdopedie a specifické poruchy učení.

Lenka Němečková

SÓLOVÝ ZPĚV

Árii jako operní diva či melodii jako muzikálová hvězda... Nebo si jen zazpívat oblíbenou písničku... To vše je jednodušší, když se ví, jak na to. Základem sólového zpěvu jsou sice dechová a hlasová - intonační cvičení, ale je to také uvolnění a poznání svých vyjadřovacích možností. Každý člověk a samozřejmě i jeho hlas je jedinečný. Má své kvality i vrtochy. Vhodný výběr písní je podřízen nejen pěvecké zralosti, ale také vkusu mladého zpěváka. Je nutné vyhovět specifickým potřebám jeho hlasu a přitom neopomenout pěveckou techniku a radost z hudby. Hodiny sólového zpěvu jsou také cestou k nalezení sebedůvěry a jistoty v projevu.

PĚVECKÁ SKUPINA

V pěvecké skupině si můžete vyzkoušet sólový zpěv, zpívání vícehlasů, pěveckou improvizaci, jak se zpívá a přitom tancuje a co všechno se dá se zpěvem dělat. Nejde tedy o klasický pěvecký sbor, ale spíše o vokální skupinu. Jde o jakési hraní si se zpěvem ve více lidech. Výběr repertoáru záleží na vkusu mladých zpěváků. Písně mohou být lidové či populární, spirituály nebo třeba i klasická díla předních světových skladatelů upravené přímo pro členy pěvecké skupiny.

PĚVECKÝ SBOR DOSPĚLÝCH - NASHIRA

Sbor vznikl na počátku roku 2006 a od té doby pořádal řadu koncertů a účastnil se řady festivalů. Nashira dala dokonce vzniknout festivalu pěveckých těles Libušsko-písnická nota, který bude mít letos v říjnu již svůj 3. ročník. Kromě českých a hebrejských tradičních písní najdete v repertoáru písně z Taizé a hudební díla předních českých a světových autorů, jako jsou Adam Michna z Otradovic, Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Thomas Morley a další.

Zatím je Nashira ženský sbor, uvítáme však každého, kdo se raduje ze zpěvu. Nemusíte mít zkušenosti se zpíváním ve sboru, nemusíte ani umět noty. Stačí jen mít chuť si zazpívat lidové, staré, muzikálové, vánoční nebo i jiné písně spolu s námi! Zkoušíme každý čtvrtek v podvečerních hodinách a těšíme se na každou novou tvář.

Ema Máchová

SBOROVÝ ZPĚV

Náplní kurzu je sborové zpívání písní, které odpovídají věku a hudebním schopnostem dětí. Skladby současných hudebních skladatelů i písničky tradiční (lidové písně). Cílem je, aby se děti seznámily s rozmanitým repertoárem dětské sborové tvorby. Učíme se základům správné pěvecké techniky s ohledem na spontánní a přirozený projev. Součástí lekcí jsou i hry, které podporují dětskou hudební tvořivost a rozvíjejí hudební schopnosti dítěte. Sborový zpěv: Zbavuje zábran ty děti, které se stydí zpívat samy, vytváří u zpěváků smysl pro kooperaci, učí vzájemnému naslouchání a podporuje celkový hudební potenciál dítěte. Zpěv patří mezi nejpřirozenější hudební činnosti a působí příznivě na psychický a estetický rozvoj dítěte.

SÓLOVÝ ZPĚV

Kurz vhodný pro všechny zájemce, kteří rádi zpívají. Podstatou není mimořádný talent a pěvecká genialita, ale chuť zpívat a těšit se z vlastního hlasového projevu. Kurz je vhodný jak pro děti od 10 let (děti mohou být i mladší, ale tato věková hranice je optimální), tak pro dospělé. Repertoár zčásti vybírá lektor - v souladu s metodickými kroky, zčásti si zájemce může určovat. Učíme se správnému pěveckému dýchání, artikulaci, intonaci a hlasové flexibilitě. To vše v souladu s přirozeným projevem každého zájemce. Hlas je úzce spjat s psychickou i somatickou stránkou člověka. Proto může být správné a zároveň přirozené zpívání i léčivé. V každém případě jde o aktivní relaxaci, která přináší radost a odpočinek.

HRÁTKY S NOTAMI

Kurz je určen zejména dětem, které se učí zpívat nebo hrát na hudební nástroj. Náplň a výsledky žáků jsou zcela srovnatelné s úrovní ZUŠ. Kurz si klade za úkol ulehčit dětem problémy spojené se čtením not při nácviku skladeb. Dále: rozvoj intonace, sluchová analýza (schopnost analyzovat melodie, akordy, intervaly apod.), rytmické dovednosti. Všechny tyto aktivity s ohledem na věk a možnosti dětí. Základními principy "hrátek s notami" jsou: individuální přístup, zprostředkování nových poznatků pomocí her, tvořivý přístup žáků i lektorů. Nové poznatky mohou navíc posunout instrumentální dovednosti rychleji dopředu (nebude se muset na hodině nástroje zdržovat čtením not, bude se moci více věnovat výrazu skladeb). Zásadním rozdílem mezi hudební naukou, která probíhá při základních uměleckých školách (a bývá často dost strohá vzhledem k tlaku učebních osnov) a tímto kurzem, je tvořivý přístup a získávání nových hudebních poznatků formou her.

HUDEBNĚ POHYBOVÝ KROUŽEK

Náplní jsou hudebně-pohybové aktivity, které mají u dětí rozvíjet cit pro spojení hudby s pohybem. Dítě se učí vnímat svoje pohyby jako přirozené, příjemné a zároveň esteticky hodnotné. Děti se budou učit krátké taneční sestavy a hudebně-pohybové etudy. Tyto aktivity působí blahodárně na správné a zdravé držení těla, rozvíjí i smysl pro rytmus, nové kvality při vnímání hudby, učí děti vyjádřit pocity z hudby pohybem. Součástí budou elementární hudebně dramatické projevy, při kterých se děti budou učit vyjadřovat jevy okolního světa prostřednictvím dramatizace pohádek apod.

Mgr. Anna Gabrielová

TVOŘÍNEK

Kroužek pro všechny šikovné děti od 4 do 7 let. Náplní je pestrá směs výtvarných, dramatických a hudebně pohybových aktivit, vše formou tvořivých her, díky kterým děti rozvíjí svou představivost, jemnou motoriku, pohybové schopnosti, ale také komunikaci a schopnost rozvíjet vzájemné vztahy v kolektivu. Společně se seznámíme s mnoha výtvarnými materiály a technikami. Poznáme práci s vodovými a temperovými barvami, tuší, keramickou hlínou nebo látkou. Cizí nám nebude ani práce s nůžkami či lepidlem. Vytvoříme si ozdoby do vlastního pokojíčku nebo mamince a tatínkovi pro radost. Zahrajeme si hry vycházející z dětských básniček, říkanek, melodií nebo pohádek. Chybět nebudou ani hry pohybové.
Lenka Němečková

VÝTVARNÁ TVORBA

Na společných dílnách výtvarné tvorby se posluchači od 6 do 18 let naučí tvořivě používat nejen nejrůznější techniky kresby, malby, grafiky a modelování, ale též uměleckořemeslné techniky (keramické a textilní techniky, loutky, drátování, výroba šperků...). Společná tvorba přispěje k rozšíření kulturního rozhledu dětí a mládeže hravou formou. V neposlední řadě umělecká činnost poslouží i jako prostředek k sebepoznání, naslouchání druhým a také ke skutečné relaxaci.

Mgr. Marie Havránková


<< nahoru

ikonka SOKOL LIBUŠ – ZÁVODY V ATLETICE

Pražské sdružení Sport pro všechny a Pražské sokolské župy ČOS pořádaly v sobotu 24. května na stadionu Dukla Praha - na Julisce závody v atletice pro kategorie rodiče a děti, předškolní děti a nejmladší žactvo. Za naši jednotu se zúčastnila kategorie předškolních dětí - družstvo dívek ve složení: Dvořáková Anna, Dvořáková Kristýna, Plchová Kateřina a Staňková Jana a družstvo chlapců ve složení: Bízek Tomáš, Kolský Pavel, Kovanda Tomáš a Vlk Martin. Závodilo se v několika disciplínách: skok do dálky s rozběhem, hod tenisovým míčkem z místa, běh na 20 m (sprint) a běh na 100 m (vytrvalostní). Závod byl vypsán pro družstva a jednotlivce, ale nakonec se vyhlašovala místa pouze jednotlivců. V kategorii PD závodilo celkem 45 dívek a 51 chlapců. Z našich závodníků se nejlépe umístili Tomáš Bízek, který vybojoval 4. místo, a Anička Dvořáková, která získala 5. místo. Úspěchem bylo i 12. místo Pavla Kolského a 13. místo Tomáše Kovandy. Všem účastníkům blahopřejeme k dosaženým výsledkům, děkujeme za účast a reprezentování jednoty na tomto závodě. Dále patří poděkování rodičům za podporu svých dětí v závodě a také všem cvičitelkám Sokola Libuš, které se na přípravě podílely.

Vladimíra Tomášková, T. J. Sokol Libuš


<< nahoru
vymezovací obrázek

infoservis

Interreg

 
Pocitová mapa

 
Pocitová mapa

Soutěž

 
Fotosoutěž

 
Facebook MČ

MAP Praha 12

 
MAP Praha 12

 
Sociální plánování

xxx

Jablkobraní 2016

Jablkobraní 2016

 
Rezervace sportoviště Klokotská

Zahrada mezinárodních barev, chutí a vůní

6. celostátní konference měst a městských částí

Stromy pro narozené děti

Stromy pro narozené děti

 
Odpadové hospodářství

Czech POINT

Veřejný portál.cz

Sčítání lidu

Sčítání lidu, domů a bytů


Důležité telefony

Hasiči 150
Záchranná služba 155
Městská policie 156
Policie ČR 158

Ankety

Výsledky anket, dotazníkových průzkumů a sledování různých ukazatelů kvality života v Libuši a Písnici.

vstupte zde

Magazín U nás


 
Poslední číslo: 12/2017

 
 
Prohlášení o přístupnosti
 
© 2010, VV Studio - Václav Veselý