Projekt „Revitalizace parku U Zahrádkářské kolonie“
Projekt Integrace cizinců

Městská část

Volené orgány

ÚŘAD MČ Praha–Libuš

  

ÚŘEDNÍ HODINY

Pondělí:  8:00 - 12:00 13:00 - 17:30
Středa:    8:00 - 12:00 13:00 - 17:30

Adresa úřadu

Městská část Praha-Libuš
Úřad městské části Praha-Libuš
Libušská 35/200, 142 00 Praha 4 – Libuš
tel.: + 420 261 711 380
tel.: + 420 244 471 884
fax: + 420 241 727 864
e-mail: mc.libus@praha-libus.cz
IČ: 00231142
DIČ: CZ 00231142
ID schránka: u8xaktr
vymezovací obrázek

U nás - Časopis - 11/2008Kronika

ikonka DNY ZDRAVÍ 2008

Dny zdraví v městské části Praha-Libuš byly tento rok zaměřené na zdravý životní styl a na energetické úspory. Připojili jsme se totiž k mezinárodnímu projektu Model - energetický management měst se zájmem o udržitelnou energetiku (www.porsenna.cz).

Dny zdraví zahájil 20. září cyklistický závod pro širokou veřejnost, který organizovalo občanské sdružení SP-kolo za finanční podpory MČ Praha-Libuš.

Sobota 4. října byl věnována opět sportu. Dopoledne se 23 dětí ve věku od 4 do 14 let zúčastnilo Duatlonu. Odpoledne si přišlo zasoutěžit 89 draků a dračic na Drakiádu.

Základní škola Meteorologická se zapojila do projektu Display - štítek energetické náročnosti budovy. Společnost Porsenna, o.p.s., uspořádala pro žáky 8. a 9. tříd seminář na téma: šetření zdroji, využívání alternativní energie. Po skončení starosta naší městské části slavnostně vyvěsil štítek energetické náročnosti budovy u hlavního vchodu do školy.

Dny zdraví vyvrcholily v sobotu 11. října Dnem pro zdraví a udržitelnou energetiku. Společnost Porsenna seznámila přítomné s možností využití obnovitelných zdrojů, s energetickými úsporami, s možnostmi financování energeticky úsporných opatření v panelových i rodinných domech. Pražská teplárenská, a.s., představila studii zavedení horkovodu do MČ Praha-Libuš. ZŠ s rozšířenou výukou jazyků Písnice ukázala výukové pomůcky projektu Ekoškola, do kterého je zapojena. V rámci aktivit pro zdraví bylo možno koupit si biopotraviny, nechat si změřit tlak či tělesné parametry od zástupců Státního zdravotního ústavu nebo si vyzkoušet schopnost poskytnout první pomoc za asistence zástupců Českého červeného kříže. Na akci byli pozváni žáci základních škol, jejichž výtvarné a literární práce byly vybrány a oceněny hodnotnými dary, které předával starosta MČ Praha-Libuš. Tuto soutěž pro žáky základních škol vyhlásila MČ Praha-Libuš na téma: ekologie a energetické úspory. Pěvecký sbor Nashira, který zahájil vyhlašování výsledků soutěže, pozval na pozdní odpoledne do Libušské sokolovny na pěvecký festival.

Souběžně pořádal Jezdecký oddíl TJ Tempo Praha jezdecký den, kde se soutěžilo v různých disciplínách.

Během září a října pořádaly mateřské a základní školy mnoho sportovních a zdravotních aktivit. Některé školy navštívily biofarmu, shlédly interaktivní pořad PREventivní triky k použití elektriky. Předškolním dětem z MŠ Lojovická zakoupila naše městská část reflexní vesty. Mateřské centrum Kuřátko ve spolupráci s MČ Praha-Libuš zajistilo maminkám kurz první pomoci.

Do kampaně se tento rok s MČ Praha-Libuš zapojili: Základní a mateřské školy, MC Kuřátko, jezdecký oddíl TJ Tempo Praha, Porsenna, o.p.s., Pražská teplárenská, a.s., Státní zdravotní ústav, Český červený kříž, Městská policie Praha 12, Besip, SP-kolo, o.s., TJ Sokol Písnice, rodina Horčíkova.                                                        

Iva Hájková, koordinátorka kampaně a místní Agendy 21


<< nahoru

ikonka DEN SE DVĚMA D: DUATLON A DRAKIÁDA

Na Libuši i Písnici byla sobota 4. října 2008 od rána zaměřena na sportovní aktivity pro děti i dospělé v rámci Dnů zdraví 2008. Dopoledne pan Horčík organizoval Duatlon dětí a mládeže, na kterém si zkusilo své síly v běhu a jízdě na kole celkem 23 závodníků 4 do 14 let. Start i cíl byl před budovou Klubu Junior, Na Okruhu 395. Běžecká trať vedla do okolí Mateřské školy Mezi Domy, cyklistická trať směřovala do staré Písnice. Bezpečnost zajišťovala městská policie, které tímto děkujeme za spolupráci. Každý závodník obdržel diplom a ceny věnované Městskou policií Praha a Besip.

Odpoledne se na fotbalovém hřišti v Písnici sešlo celkem 88 draků a dračic na čtvrtém ročníku Písnické drakiády. Porota ve složení: Petr Mráz, starosta MČ Praha-Libuš, Ivana Fendrychová, místostarostka MČ a Jaroslava Valentová, místostarostka MČ, neměla lehké rozhodování, protože v tomto roce bylo k vidění mnoho originálních ručně vyrobených draků. Děti se mohly při té příležitosti také povozit na koních z jezdeckého oddílu Písnice a opéct si vuřta. Program zpestřili letečtí modeláři z Točné ukázkou létajících modelů. Drakiáda a tím i celý sobotní sportovní den, byla zakončena ohňostrojem. Ceny, které obdrželi vítězní draci, zajistila MČ Praha-Libuš, některé věnovala Pražská teplárenská, a. s., a knihkupectví Luxor.

Děkujeme všem, kteří se podíleli na organizaci sobotních akcí: rodina Horčíkova a jejich tým, Matěj Kadlec, p. Sobotka s týmem, TJ Tempo Praha, TJ Sokol Písnice, pracovnice humanitního odboru ÚMČ Praha-Libuš, Městská policie Praha 12.

Iva Hájková


<< nahoru

ikonka


<< nahoru

ikonka SPORT - HAKIS LIGA

Někteří kluci ze ZŠ Meteorologická mají novou přestávkovou zábavu: třídní sport - hakis. Hakis je náš vymyšlený sport, který se hraje s měkkým míčkem (hakisákem). Kluky z naší třídy to hodně baví. Pro zábavu jsme si dali i speciální hakisjména, ale máme i přísná pravidla. Jsou různé typy her tohoto sportu.

Nejdříve to začalo tím, že jsme si házeli a kdo nechytil, vypadl. Ale pak nám to paní učitelka bohužel zatrhla. Chvilku jsme se nudili, ale pak jsme vymysleli hrát po zemi: jeden brankář a jedna branka, na brankáře se najíždělo a snažili jsme se dát gól. Protože časem by to stejně nikoho nebavilo, tak náš zlatý Filip vymyslel další hakis: dva hráči, každý na druhé straně třídy, dvě branky, střílí se od branky a snažíme se dát gól. 

Ve třídě se rozjela haki-hokejová liga - organizovaný sport, který proti sobě hrají dvojice. Začíná se kvalifikací a končí finálem. Je to sport pro slušné lidi. Jsou tři rozhodčí: dva čároví a jeden hlavní. Nejúspěšnější hráči se oceňují medailemi. Užívá se kanadské bodování, na konci se dávají malá a velká plus podle chování. Plus je výhoda, která se dává za slušné chování během hry. Dává tu výhodu, že se díky plusu dá uznat sporný gól. Takže se při sportech, nejen při haki-hokeji, ale i při jiných sportech chovejte slušně.

Filip Kopecký, Pavel Vosmek, Ondra Kříž, ZŠ Meteorologická


<< nahoru

ikonka ZÁJEZD SENIORŮ DO HARRACHOVA

Městská část Praha-Libuš připravila pro seniory zájezd do Harrachova.

Společně jsme 16. října  2008 navštívili toto malebné horské městečko. Seznámili jsme se s provozem druhé nejstarší soukromé sklárny v Čechách - Novosad a syn. Ručně se tu vyrábí foukané, broušené, ale i ryté, malované či jinak zdobené sklo, včetně půvabných skleněných lustrů. Kromě exkurze sklářskou hutí, kde na nás doslova dýchlo příjemné teplo od dočervena rozpálených pecí, jsme si dále prohlédli historickou brusírnu a muzeum skla s bohatou sbírkou výrobků harrachovské sklárny od nejstarší doby po současnost.

U sklárny vznikl minipivovar vyrábějící od roku 2002 vynikající kvasnicové pivo. K pivovaru je připojena staročeská pivovarská restaurace, kde jsme se dobře naobědvali a dostali ochutnat místní kvasnicové pivo. Zde jsme měli opět možnost sledovat výrobu skla.

Někteří účastníci zájezdu využili v podnikové prodejně výhodné slevy k nákupu luxusních suvenýrů.

I přes nepřízeň počasí došli někteří turisticky založení senioři ke krásným Mumlavským vodopádům a při zpáteční cestě Liščí stezkou obdivovali barevnou podzimní přírodu.

Těšíme se na další výlet na jaře.

Za Úřad městské části Praha-Libuš Eva Cochová a Renáta Sobíšková

 


<< nahoru

ikonka JEZDECKÝ DEN JO TJ TEMPO PRAHA

V sobotu 11. října se areál Jezdeckého oddílu TJ Tempo Praha stejně jako každý rok otevřel návštěvníkům a soutěžícím v rámci Jezdeckého dne. Letošní, již 16. ročník se konal tradičně pod záštitou Úřadu městské části Praha-Libuš s podtitulem O pohár městské části Praha-Libuš.

Programem Jezdeckého dne bylo sedm disciplín, přičemž za pořádající JO TJ Tempo Praha startovalo v jednotlivých disciplínách 81 závodníků a závodnic. Téměř pro polovinu z nich to byly první opravdové závody v životě.

V první soutěži drezury stupně Z1 pro pony se na prvním místě umístila Anna Ludvíčková na poníkovi Kristal, na druhém Kateřina Šuriaková na poníku Bertíkovi a na třetím Anna Slavíčková s poničkou Lady. V druhé drezurní soutěži stupně Z3 zvítězila Michaela Křepinská s  Daandim před Klárou Holnovou s Loherem a naší domácí Pavlou Henzlovou na klisně Kathy.

Po pauze následoval parkur pro poníky s vodičem, v němž sbor rozhodčích ocenil všechny čtyři soutěžící za jejich odvahu. Následnou soutěž v parkuru do 60 cm, který nesl jméno poničky Ammy, ovládla Michaela Trachtová na valachu Kryštofovi, následovaná Ondřejem Klímou na Briliantovi a Annou Ludvíčkovou s poníkem Banjo.

Ve dvoufázovém parkuru do 70 cm obsadila první místo Marie Zídková s klisnou Cotilla, na druhém nám udělala velikou radost domácí Martina Trauškeová na valachu Šejkovi a na třetím se umístila Anna Faltová s klisnou Hanikou.

V parkuru do 90 cm - memoriálu Oldřicha Bučila, bývalého významného člena JO TJ Tempo, si pohár vítěze odvezla opět Marie Zídková s klisnou Cotilla. Na druhém místě jsme byli nadšeni z výkonu domácí Anety Steimarové s klisnou Gaiou a na třetím se opět umístila Anna Faltová s klisnou Hanikou.

Na sklonku odpoledne byla zahájena nejnáročnější soutěž Jezdeckého dne - parkur stupně Z (100 cm), který nesl podtitul O pohár městské části Praha-Libuš. Z vítězství se nakonec mohla radovat Gabriela Čárová s valachem Argonem ze JS Osnice. Stříbrnou medaili si odvezla naše domácí Kristýna Luxová s klisnou Corridou a na třetím místě se umístila Kristýna Pánková s klisnou Ty Fanny.

Poháry a medaile pro vítěze i ceny pro účastníky na dalších místech předával závodníkům a závodnicím starosta MČ Praha-Libuš pan Petr Mráz, který Jezdecký den JO TJ Tempo Praha zahájil a přivítal všechny přítomné diváky i soutěžící. Dalším významným hostem byl předseda Tělovýchovné jednoty TJ Tempo Praha pan Michal Neveřil. Stužky pro vítěze a věcné ceny zakoupené za podpory Úřadu MČ Praha-Libuš předával vítězným soutěžícím sbor rozhodčích ve složení Ing. Michal Veselý, pan Václav Svítil, paní Alice Limburská a Ing. Štěpánka Urbanová, kteří také po celý den na kolbištích odborně hodnotili sportovní výkony závodnic a dohlíželi na korektnost jednotlivých závodů a jejich průběh.

Krásné počasí doprovodilo do areálu JO TJ Tempo Praha téměř dvěstěpadesát velkých i malých diváků nejen z MČ Praha-Libuš. Všichni mohli během téměř azurového odpoledne sledovat sportovní výkony dětí a mládeže - členů JO TJ Tempo Praha i ostatních jezdeckých klubů.

Za všechny členy JO TJ Tempo Praha, všechny soutěžící i návštěvníky Jezdeckého dne musíme mnohokrát poděkovat Úřadu MČ Praha-Libuš za finanční a mediální podporu Jezdeckého dne. Jmenovitě bychom chtěli poděkovat zejména starostovi MČ Praha-Libuš panu Petru Mrázovi za jeho obrovskou podporu a přízeň, kterou našemu Jezdeckému oddílu již řadu let po sobě projevuje. Pevně věříme, že nám přízeň Úřadu MČ Praha-Libuš i jeho představitelů zůstane zachována i pro další léta.

Náš dík dále patří společnosti Ambulance Meditrans, s.r.o., za laskavé zajištění lékařské služby první pomoci.

Nashledanou na 17. ročníku Jezdeckého dne JO TJ Tempo Praha na podzim 2009!

Podrobnější informace o Jezdeckém oddílu TJ Tempo Praha jsou k dispozici na www.jotjtempo.cz.

Za JO TJ Tempo Praha S. Svobodová a S. Brož


<< nahoru

ikonka DALŠÍ BANKA V OBCI

Poštovní spořitelna otevřela 19. srpna 2008 v Písnici novou pobočku jako první finanční centrum zaměřené zejména na vietnamskou klientelu. Banka tak zareagovala na požadavky vietnamské komunity. Oproti běžným bankovním pobočkám bude v Písnici kromě klasických
úředníků i jazykově vybavený poradce, který bude asijským zákazníkům radit s finančními záležitostmi. Pokud se záměr osvědčí, rozšíří se možná i do jiných regionů.

(red)

Zdroj: Česká pošta


<< nahoru

ikonka PÍSNIČTÍ HASIČI ZASAHOVALI NA VÝSTAVIŠTI

Jednotka Sboru dobrovolných hasičů Písnice byla 16. října v 19.25 povolána operačním důstojníkem Hasičského záchranného sboru Praha k požáru na výstavišti v pražských Holešovicích. Vyjela v 19.32 v počtu 1+6 a složení Martin Frank, Martin Volkán, Aleš Svoboda, Ondřej Kozárik, Marek Steiner, Tomáš Kačír a Martin Tománek s technikou CAS-K25. V záloze ve zbrojnici zůstali ještě Petr Kopic, Petr Kopp, Bohdan Daňo, Pavel Árvai, Miloš Petr a Milan Kott. Na místě požáru jednotka prováděla zásobování vodou pro profesionální jednotky, neboť v místě nebyly plně funkční hydranty - nedávaly potřebný tlak. Čtyři členové jednotky byli připraveni na místě zásahu s dýchací technikou střídat zasahující hasiče. Voda byla na místo zásahu dopravována v cisternách ze tří míst. Požárem bylo zcela zničeno levé křídlo Průmyslového paláce, kde probíhala výstava dentální techniky. Jednotka byla po 23. hodině odeslána zpět na základnu. O příčinách požáru bylo 20. 10. vydána zpráva jako o technické závadě.

Martin Volkán, SDH Písnice


<< nahoru

ikonka KLUB SENIOR - O OSUDOVÝCH OSMIČKÁCH

Velmi zajímavou přednášku pro nás v Klubu Senior připravila opět paní prof. Randová, a to  k 90. výročí založení Československa.

Jako historička, která se léta zajímá o minulost a hodnotí ji, dokonale nám propojila historii z let dávných  se  současností. Bylo co obdivovat, nejen vědomosti, ale i nadhled! Zásadně vymezuje pravidla, co je možné, co by rozhodně nemělo být středem pozornosti a kde by více taktnosti a sebekritičnosti neuškodilo.

V minulých dobách ukazovala na chyby vládnoucích osob a také na jejich dopady. Jak byla za protektorátu naše země doslova  ze všech stran okrájena, co zbylo a jaké to přineslo problémy. Nechala nás nahlédnout na naše osudové osmičky, a to od roku 1278,  jejich události a změny. Podrobně seznámila se životem a dílem T. G. Masaryka, velkého demokrata, charakterního člověka, pedantického otce, s jeho velkým a vysilujícím úsilím za lepší život všech lidí ve státě. Jeho vlastní prioritou, o niž usiloval, byla čestnost nejvyšších státních úředníků.

A co dodat k dnešnímu pojetí demokracie? Každý si může dělat, co chce, bují korupce, nečestné obchody, rozkrádání ve velkém a vše je samozřejmostí! Slyšíme to stále v televizi a nikdo není potrestán. To nemá nic společného s demokracií a s lidmi, kteří nás zastupují.

Protože nebylo v minulých dobách nic až tak dokonalé, co by se nedalo změnit, a taky by se asi změnilo, kdyby nepřišel rok 1939, tak věříme, že vše přeci jenom bude směřovat  k dokonalosti, neboť nikdo nemá na světě místo věčné a po velkém třesku, bývá vždy pokora a usmíření - tak jako v dějinách.

Lidé budou stejně stále usilovat o dobro, přátelství na život a na smrt a ve víru, dobro a čest člověka!

Zaznamenala Zdena Prchlíková


<< nahoru

ikonka TJ SOKOL LIBUŠ - SOKOLENÍ: DĚTI CVIČILY, RODIČE ZA NIMI BĚHALI

Libušská sokolovna ožila ve středu 17. září 2008 o pár hodin dříve než obvykle. Sokolové pozvali malé i velké na sportovně-zábavnou akci Sokolení, jejímž cílem bylo nabídnout široké veřejnosti sportovní aktivity vhodné pro všechny generace a seznámit zájemce s činností Sokola. Na letošním již 2. ročníku tak bylo připraveno celkem 14 stanovišť umístěných, s ohledem na chladné počasí, nejen ve venkovních prostorách areálu libušské sokolovny, ale i uvnitř budovy.

Každý účastník obdržel při vstupu kartičku pro záznamy jeho výkonů, z nichž některé mohl následně porovnat v připravených tabulkách a získat tak srovnání se svými vrstevníky. První skupinu testů (pohybové a silové) nalezl již v upravené šatně - např. opakované lehy-sedy, hluboký překlon v sedu apod. Asi nejvíce zaujal test rychlosti reakce - zachycení padající tyče. Ve velkém sále sokolovny čekalo cvičení na hrazdě, kruzích, žebřinách, kladině, malé i velké trampolíně, šplh na tyči i na laně, akrobacie na žíněnkách, švédská bedna i hrátky pro nejmenší (překážková dráha, chůdy, skákací míče, hod na cíl). Zadní šatna byla využita pro ping-pong a další různé aktivity s pálkou a míčkem. Na venkovním cvičišti se pak skákalo do dálky, podbíhalo pod dlouhým švihadlem, házelo míčem, kopalo do branky, běhal člunkový běh (mezi metami) i slalom s fotbalovým i florbalovým míčem. Bylo možné zaházet si s ringo kroužkem a zahrát si i některé netradiční hry, např. pétanque (boča), twister či hula-hop. Děti se zápalem plnily úkoly na jednotlivých stanovištích a doprovázející dospělí jim sotva stačili.

Projít všechna stanoviště trvalo cca 90 minut, ale někteří setrvali na akci celé tři hodiny. Po vyhodnocení výsledků (přidělovaly se známky) získali účastníci diplomy, malou sladkost, drobné věcné odměny a informační tiskoviny o Sokole. Všichni odcházeli nadšeni a spokojeni a už v průběhu soutěže se někteří účastníci vyjádřili, že budou chodit do cvičení.

Jen škoda, že více dospělých nenašlo odvahu soutěžit, protože kartičku na testování si vzali jen dva dospělí. Nicméně většina doprovodů dětí si zkusila alespoň některé z disciplín, takže lze říci, že se celkem zúčastnilo přes 50 osob (z toho 33 dětí).

Sokolení se ukázalo jako vhodný způsob seznámení veřejnosti s činností  T. J. Sokol Libuš.

Mgr. Jana Vlková a Eva Stodolová, cvičitelky  předškolních dětí


<< nahoru

ikonka SP KOLO

V sobotu 20. září se v areálu ZŠ Meteorologická sešli příznivci kol všech věkových kategorií. Cyklistický oddíl SP Kolo tu za podpory MČ Praha-Libuš pořádal I. ročník MTB závodu O pohár MČ Praha-Libuš.

Na tratích - od těch pro nejmladší až po náročný okruh pro nejstarší a dospělé - se celkem postavilo na start 81 účastníků. Zejména v dětských kategoriích byla účast hojná a bojovnost nahrazovala zkušenosti malých závodnic a závodníků. Každý z těch nejmenších si po zásluze odnesl cenu jako památku na svůj možná první cyklistický závod. Ti nejlepší byli oceněni medailemi a poháry ve všech kategoriích. Tombola byla už jen příjemnou tečkou za hezky prožitým dnem.

Věříme, že se závod všem líbil, a už nyní přemýšlíme nad organizací II. ročníku v příštím roce.

Za SP Kolo Karel Kubín

http://www.cyklo-team.estranky.cz/

<< nahoru

ikonka ZE STAROSTOVA ZÁPISNÍKU

Jako tradičně srdečně zdravím čtenáře měsíčníku U nás a dovolím si vás seznámit s několika postřehy z minulého měsíce.

Sobota 20. září. Městská část Praha-Libuš spolupořádala s klubem SP Kolo první ročník cyklistického závodu v okolí Základní školy Meteorologická. Vzhledem k tomu, že se závod konal poprvé, byl jsem potěšen velmi hojnou účastí jak závodníků, tak diváků a pevně věřím, že spolupráce bude nadále pokračovat.

Úterý 23. září. Navštívil mě Karel Krůfa, současný starosta Sokola Libuš, se svou kolegyní paní Evou Radovou. Hovořili jsme o současné situaci a potřebách Sokola. Závěrem jsme se dohovořili o možnosti případné pomoci při získávání finančních prostředků na nutnou rekonstrukci vodovodní a kanalizační přípojky v libušské sokolovně.

Středa 24. září. S radostí jsem předal reflexní vestičky našim předškolákům v Mateřské škole Lojovická. Myslím si, že při dnešní dopravní situaci je velmi důležité být viděn, a doufám, že to přispěje ke zvýšení bezpečnosti našich nejmenších. Cílem úřadu naší městské části je vybavit těmito vestami všechny děti v předškolních zařízeních a mladší děti v základních školách.

Úterý 30. září. Sešel jsem se s ředitelem Městské policie Praha 12 Karlem Radíkem. Poděkoval jsem mu za dosavadní činnost a současně jsem mu předal požadavky občanů a zastupitelů z minulého zasedání zastupitelstva. Požádal jsem ho o pomoc při řešení současné dopravní situace v lokalitě K Jezírku. Opětovně jsem mu předal požadavek na zavedení již dlouho plánovaného kamerového bezpečnostního systému.

Čtvrtek 2. října. Navštívil jsem starostku Šeberova a Hrnčíř paní Petru Venturovou. Hovořili jsme na téma přetíženost dopravy, o vzájemné podpoře při předkládání žádostí o pomoc při řešení této situace a o možnostech případného vybudování tranzitních komunikací. Během přátelského rozhovoru jsem zjistil, že Šeberov má skoro totožné potíže jako naše městská část.

Pátek 3. říjen. Pozval jsem na jednání ředitelku MŠ Mezi Domy Irenu Procházkovou ve věci vzdělávacího programu Montessori, který bude v tomto zařízení nadále pokračovat se stejnými učiteli. Dosud fungoval program Montessori v části této mateřské školy pod vedením ředitele ZŠ Meteorologická Zdeňka Běleckého. Letos v dubnu po předložení projektu došlo ke vzájemné dohodě obou ředitelů, že program Montessori zůstane zachován v MŠ Mezi Domy, pouze dojde ke změně ředitele. Připadalo mi logické, že po této dohodě každý z ředitelů obou škol bude mít na starosti nejenom budovu své školy, ale i veškeré dění v ní. Setkání 3. října jsem uskutečnil na základě informací od několika rodičů dětí, které v současné době navštěvují mateřskou školu a program Montessori. Měli obavy, že současná ředitelka Irena Procházková program Montessori nechce podporovat. Nevím, jak k tomuto závěru rodiče dospěli. Sama paní ředitelka mi potvrdila, že tento program zachová, a také to deklarovala ve svém projektu a my jako zřizovatelé to budeme po zapsání programu rovněž dostatečně deklarovat ve zřizovací listině MŠ Mezi Domy. Po ukončení schůzky jsem nabyl dojmu, že se k rodičům předtím dostaly zavádějící informace. Pevně věřím, že dojde ke zklidnění situace a vzájemné spokojenosti. Na stejné téma jsem též hovořil s ředitelem ZŠ Meteorologická Zdeňkem Běleckým, který mi sdělil, že o obavách rodičů ví. Shodli jsme se, že je třeba s rodiči pohovořit a situaci jim vysvětlit. Navštívil jsem též učitelky MŠ Montessori a dotázal jsem se na jejich pocity. Momentální situaci jsem se snažil vysvětlit a popsat od okamžiku samotné dohody mezi řediteli v dubnu letošního roku, a tím tak předejít dalším možným obavám vzniklým na základě dezinformací.

Sobota 4. říjen. Městská část Praha-Libuš jako tradičně uspořádala drakiádu na hřišti v Písnici, letos již čtvrtý ročník. S radostí musím konstatovat, že přálo počasí, byla bohatá účast nejen dětí s draky, ale i celých rodin. Bylo rozdáno velké množství cen, včetně diplomů. Vše bylo završeno na přání dětí i ohňostrojem.

Úterý 7. říjen. Sešel jsem se se starostou Vestce Miroslavem Paškem za účasti vedoucí našeho humanitního odboru Ivy Hájkové. Podnětem byla žádost pana starosty, zda by bylo možné případné umístění části předškolních a školních dětí z Vestce do našich škol a školek. Pan starosta hledá pomoc na základě požadavků občanů z jejich obce, kde chybí jak mateřská školka, tak základní škola. Má představu, že by jejich obec vypravovala autobus, který by každý den děti přivezl a v odpoledních hodinách odvezl. V celé obci Vestec je kolem 300 dětí, na základě místního průzkumu by se jednalo v současné době asi o 30 dětí. Na schůzce jsme se domluvili, že starosta podá na naši městskou část oficiální žádost o pomoc při řešení tohoto problému. Z naší strany bylo též deklarováno, že pomoc není možné přislíbit v současné době, ale až v době po zápisech jak do mateřských škol, tak do základních škol. Myslím si, že logicky musíme umístit děti z naší městské části, a teprve poté můžeme nabízet volné kapacity. Tuto informaci uveřejňuji proto, aby nedocházelo v budoucnu k šíření nepravdivých informací o záměrech zřizovatele.

Středa 8. říjen. Mě jsem schůzku s Pavlem Přikrylem, ředitelem firmy Zavos, která zajišťuje inženýrskou činnost při budování technické vybavenosti v naší městské části a též kontroluje firmy, které stavby a rekonstrukce přímo provádějí. K jednání jsem měl připraveno několik bodů: Za prvé to bylo odkanalizování jižního konce Písnice - v jakém stadiu se nachází projektová dokumentace a která varianta bude pravděpodobně zvolena, zda odkanalizování přes areál Písnických zahrad, nebo varianta výtlakem do Libušské ulice. Dalším bodem bylo odkanalizování komunikace Ke Kašně a možnost odkanalizování ulice Vacovské, kde byl dlouholetý problém s vlastnictvím několika částí této komunikace. Dále to byla již dlouho plánovaná rekonstrukce ulice K Tůni v Libuši. Dalším bodem byla již dlouho potřebná rekonstrukce povrchu v ulici Na Losách, kde jsem požádal o pomoc při řešení současného stavu. Dalším tématem byly dlouho plánované kruhové objezdy u Kunratické spojky, mezi Meteorologickou a ulicí Generála Šišky a napojení plánovaného obchvatu Písnice na Kunratické spojce. Rovněž jsem žádal o pomoc při kolaudaci chodníků a vjezdů v ulici K Lesu a U Zahrádkářské kolonie, a to z důvodu zanedlouho končících záruk. Jako další to byla nutnost odkanalizování Dobronické ulice gravitací směrem do Kunratic. Ředitel Přikryl přislíbil pomoc při řešení našich požadavků.

Čtvrtek 9. říjen. Měl jsem schůzku s ředitelem sekce Technické správy komunikací Vladislavem Rezkem, který má na starost naši městskou část. Hovořili jsme o pokračování rekonstrukce Libušské ulice v Písnici, o plánovaných kruhových objezdech. Požadoval jsem též předpokládaný termín realizace již dlouho požadovaných cyklostojanů v naší městské části, které měly být umístěny před budovami úřadu, pošty, školních i předškolních zařízení. Dostalo se mi informace, že v současné době se tato záležitost řeší, ale bohužel jsou s ní spojené právní potíže. Věřím, že se je podaří vyřešit.

Pátek 10. říjen. Měl jsem tu čest odhalit energetický štítek na budově ZŠ Meteorologická vytvořený za pomoci firmy Porsenna, která také podala žákům informace o současné spotřebě energií v budově. Tím nastolila i otázku nutnosti úspor energií, které - převedeno na peníze - je možné je při úspěšných úsporách využít na zkvalitnění výuky nebo na zařízení školy. Většina dětí byla překvapena množstvím spotřebované energie a vody.

Sobota 11. říjen. Za městskou část jsem měl tu čest zahájit tradiční jezdecký den, který pořádá Jezdecký oddíl TJ Tempo Praha v Písnici. Všechny potěšilo počasí, ale též hojná účast nejen přihlášených závodníků, ale také diváků. V odpoledních hodinách jsem měl možnost za městskou část dekorovat vítěze soutěží.

Sobota 11. říjen. V Klubu Junior a přilehlých prostorách pořádala naše městská část Den pro zdraví a udržitelnou energetiku. Firma Porsenna zde prezentovala možnosti úspor energií. Zástupce Pražské teplárenské představil možnosti napojení na dálkový rozvod tepla a zároveň ukázal plánovanou novou trasu teplovodu. V několika stáncích se rovněž prodávaly biopotraviny. U stánku zdravotníků bylo možné nechat si změřit tlak atd. Při této příležitosti též byla oficiálně vyhodnocena dětská výtvarná a literární soutěž na téma: Úspory energie. Měl jsem milou povinnost odměnit věcnými dary vítěze.

Sobota 11. říjen. Téhož dne také probíhala v odpoledních hodinách Libušsko-písnická nota v libušské sokolovně. Při krátké návštěvě této akce jsem za městskou část popřál všem zúčastněným sborům i divákům mnoho hezkých hudebních zážitků.

Středa 15. říjen. V podvečerních hodinách proběhlo veřejné fórum v prostorách Klubu Junior. Jako tradičně se probíraly současné problémy občanů naší městské části, další rozvoj městské části, školství, vietnamská komunita, doprava. Závěrem došlo hlasováním k výběru deseti hlavních problémů, které je třeba v naší městské části řešit. Akce se zúčastnil i radní hl. m. Prahy Petr Štěpánek, který přijal naše pozvání a krátkým projevem ocenil dosavadní práci veřejné správy v naší městské části. Mimo jiné se zmínil o tom, že Libuš a Písnice jako jediná městská část v Praze získala finanční prostředky z nově vyhlášeného dotačního programu - 700 000 Kč z revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí,.

Závěrem mi dovolte poděkovat za účast na jmenovaných veřejných akcích, čímž jste též vyjádřili svou podporu a svůj zájem o další rozvoj Libuše a Písnice. Dále si dovolím, milí čtenáři, popřát všem mnoho hezkých chvil při procházkách barevným podzimem.

Petr Mráz, starosta městské části Praha-Libuš, 16. října 2008

<< nahoru

ikonka VEŘEJNÉ FÓRUM PŘITÁHLO LIDI

Občané Libuše a Písnice měli 15. října tohoto roku možnost určit deset největších problémů ve své městské části, a to při veřejné diskusi, kdy se zároveň hledala i řešení. Diskuse se zúčastnil i radní hlavního města Prahy Mgr. Petr Štěpánek, CSc. „V Praze je městská část Praha-Libuš ukázková v rámci realizace místní Agendy 21, v rámci zapojení veřejnosti do procesu zkvalitnění místa pro život", vyzdvihl pan radní. Městská část Praha-Libuš je od roku 2005 členem asociace Národní síť Zdravých měst ČR, realizuje projekt Zdravé město a místní Agenda 21, snaží se systémově zlepšovat kvalitu života a zdraví obyvatel s principy udržitelného rozvoje v úzké spolupráci s veřejným, neziskovým a soukromým sektorem.

Občané měli na veřejné diskusi možnost seznámit se s postupem veřejné správy v městské části Praha-Libuš v rámci projektu Zdravé město a místní Agenda 21. „Při realizaci projektu je potřebná spolupráce s veřejností, aby se lidé, kteří zde bydlí nebo pracují, mohli vyjádřit k tomu, jak chtějí místo k životu zkvalitnit", říká koordinátorka projektu Iva Hájková.

V městské části byla zahájena realizace dvouletého projektu Strategický rozvoj MČ Praha-Libuš s principy udržitelnosti/udržitelného rozvoje, proto zástupce zpracovatele strategického plánu občanům objasnil, z jakých částí se strategický plán rozvoje bude skládat a vyzval ke spolupráci a k zapojení do pracovních skupin. Než byla zahájena diskuse občanů nad problémy městské části, ředitel Národní sítě Zdravých měst ČR Ing. Petr Švec seznámil přítomné občany s realizací projektu Zdravé město a místní Agenda 21 v jiných městech.

Občané pak diskutovali nad problémy, které je v městské části tíží: nadměrná doprava, otázky soužití se zdejší velkou vietnamskou komunitou, výstavba domů na soukromých pozemcích,  kompetence ve veřejné správě malé městské části atd. Problémy byly sepsány a občany prioritně seřazeny. Následovat bude anketa k prověření důležitosti problémů, která proběhne mezi nejširší veřejností prostřednictvím místního měsíčníku, který dostávají všechny domácnosti zdarma. „Jsme potěšeni, že se můžeme účastnit této diskuse. Máme veliký zájem zapojit se do zkvalitnění života v městské části", uvedl zástupce Svazu Vietnamců v ČR Ing. Hoang Dinh Thang.

Diskuse se mimo jiné zúčastnili tajemník úřadu MČ Praha-Libuš Tomáš Hejzlar a starosta Petr Mráz, kteří byli velice potěšeni, že se veřejné diskuse zúčastnilo hodně občanů. „Máme nyní od vás hodně podnětů, kterými se budeme zabývat", slíbil občanům starosta MČ Praha-Libuš.

Tisková zpráva městské části Praha-Libuš ze dne 16. 10. 2008


<< nahoru

ikonka ZŠ METEOROLOGICKÁ

SOUTĚŽE A OLYMPIÁDY

I v tomto školním roce se naše škola zúčastní různých soutěží a aktivit mimo vyučování. Proběhla již soutěž Přírodovědný klokan (letos novinka) pro 8. a 9. třídy. Zvítězila Valentýna Janů z 8.A. Děti z 5.tříd zase soutěžily v Logické olympiádě (novinka).

Žáci naší školy se také zúčastnili výtvarné, literární a fotografické soutěže na téma Energetické úspory vyhlášené místním úřadem. Práce našich žáků byly oceněny hodnotnými cenami.

Začalo školní kolo matematické olympiády, koncem října proběhne zeměpisná soutěž Pražský globus a opět se rozbíhá Eurorebus  - soutěž tříd a jednotlivců v zeměpisných a dějepisných znalostech. Novinkou je také Běh bankou pro dvoučlenná družstva.

Monika Exnerová

NAŠE ŠKOLA V PŘÍRODĚ

Zatímco mnohé děti se teprve rozkoukávaly ve své třídě, my už mměli za sebou svoji letošní první velkou akci - Školu v přírodě od 21. do 27. září. Odjeli jsme do vesnice Pístina nedaleko Stráže nad Nežárkou. Dlouho dopředu jsme se připravovali a těšili. Věděli jsme, kdo s kým bude v pokoji, ale i tak jsme se trochu báli, že se nám bude stýskat. Dobře to dopadlo - jenom pár slziček. Neměli jsme na stýskání čas. I když nám počasí nepřálo, užívali jsme si. Sportovali jsme, jezdili a chodili na výlety, hráli hry; byly různé soutěže a taky noční bojovka. Díky štědrým rodičům jsme si mohli rozdávat spoustu odměn a dárečků. Děkujeme!

Poslední velkou bojovkou bylo všechno si zabalit. Opatrně jsme přidávali do kufrů i dárky koupené v Třeboni, na Červené Lhotě, ve Stráži. Budeme asi dlouho vzpomínat nad mnoha fotkami a těšit se na příští akci.

Za 2.A H. Mašková

HVĚZDÁRNA V ĎÁBLICÍCH.

Páté třídy se 24. září vydaly společně na exkurzi do Hvězdárny v Ďáblicích. Sice pršelo a byla zima, ale pořad Hvězdárna, dalekohledy, pozorování byl zajímavý. Jediné, co nás mrzelo, bylo to, že jsme se kvůli špatnému počasí nemohli podívat dalekohledy na oblohu.

Děti 5. tříd

UČITEL NÁRODŮ

„Šťastný národ, který má hojnost dobrých škol a dobrých knih a o vychovávání mládeže dobré předpisy nebo zvyky."

To jsou moudrá slova Jana Amose Komenského, s jehož životem a dílem se naši žáci seznámili v Kulturním centru v Modřanech při literárním pořadu. Vtipné, veselé a místy i vážné představení poučilo i pobavilo děti i dospělé učitele. V pořadu jsme slyšeli i píseň 400 let starou. Děti si s herci zazpívali rýmovanou písničku, která připomněla, jak je důležité učit se cizím jazykům.

Základní didaktické požadavky Komenského při vzdělávání a výchově uznávají a používají pedagogové dodnes. 28.března si jeho osobu připomínáme při Dni učitelů. Naši žáci si Komenského připomněli měsíc po zahájení nového školního roku dne 2. října 2008.

Alena Čermáková, třídní učitelka 8.A 

PŘEDNÁŠKA O EKOLOGII

Dne 9. října se na ZŠ Meteorologická konala přednáška o ekologii, které se zúčastnily 8. a 9. třídy. Přednáška se uskutečnila díky projektu MČ Praha-Libuš, do kterého se naše škola zapojila a na jehož základě naše škola začne více šetřit energií. Nejdříve jsme shlédli prezentaci, která byla doplněna výkladem. Na závěr jsme dostali pár tipů, jak se můžeme pokusit o šetření energie. Po skončení prezentace jsme se všichni sešli před školou i s panem starostou a zúčastnili jsme se zahájení spolupráce se společností, která uspořádala tuto přednášku. Zahájení spolupráce bylo zpečetěno tabulí s údaji spotřeby energie, která je vyvěšena na zdi budovy školy.

Simona Doleželová a Lenka Škodová, 9.A

Foto Daniel Rantoš 

SPORTOVNÍ DEN 

Dne 9. října uspořádali tělocvikáři za pomoci ostatních pedagogů na ZŠ Meteorologická sportovní den v těchto disciplínách: vybíjená, kopaná, přehazovaná, přeskok švihadla za 1 minutu a skok daleký. Celkem se sportování zúčastnilo asi 90 žáků naší školy. Děti bojovaly čestně a s radostí! Velké nadšení nastalo i druhý den při vyhlašování výsledků a odměňování. Nejlepší sportovec očekával i velký potlesk spolužáků při vystupování na stupně vítězů. Počasí se ten den také vydařilo, a tak nám podzimní sportovní den vyšel skvěle.

Alena Čermáková, učitelka

Druhý den bylo vyhlášení. Skoky přes švihadlo v kategorii 5., 6. a 7. tříd vyhrála z dívek Adéla Jindráčková a z chlapců Ivan Čerkašin. V kategorii 8. a 9. tříd vyhrála z dívek Karolína Menclová a z chlapců Michal Hájek. Ve vybíjené pátých tříd zvítězila 5.B a ve vybíjené 6. a 7. tříd zvítězila 6.A. Fotbalový zápas vyhrály 8. třídy. Skok daleký v kategorii 6. a 7. tříd vyhrála Klára Listopadová. V kategorii 8. a 9. tříd vyhrála Helena Kokšová. Turnaj v přehazované vyhrála třída 9.A. Sportovní den se vydařil. Všem vítězům gratulujeme.

Lenka Škodová a Simona Doleželová, 9.A

Foto Daniel Rantoš


<< nahoru

ikonka ZŠ PÍSNICE - KNIHY OD NADAČNÍHO FONDU BOHEMIA

Začátkem září jsme podali žádost o získání daru od Nadačního fondu Bohemia. Na základě této žádosti proběhlo dne 30. září 2008 na naší škole předání věcného daru. Jednalo se o několik desítek knih v anglickém jazyce, které našim žákům poslouží při výuce

anglického jazyka. Naši velkou radost z knih znásobil fakt, že nám je osobně přijela předat úřadující Miss ČR 2008 sl. Zuzana Jandová. Po převzetí knih proběhla beseda, děti měly na slečnu Jandovou mnoho otázek. Na úplný závěr se uskutečnila i autogramiáda.

Mgr. Michaela Pažoutová, ředitelka školy

Foto Jana Klimešová

Z představení Vandy a Standy PREventivní triky k použití elektriky, které pro písnickou školu zajistila MČ Praha-Libuš. Děti soutěžily, poslouchaly a zábavnou formou se dozvěděly spoustu užitečných věcí, týkajících se šetrného nakládání s energií.


<< nahoru

Radnice

ikonka SBĚR BIOODPADU DO KONTEJNERŮ

Odbor životního prostředí ÚMČ Praha-Libuš  připomíná, že bude ještě jeden termín pro sběr bioodpadu do velkoobjemových kontejnerů, a to:

v sobotu 29. 11. 2008 od 13.00 do 16.00 hodin. 

V této době budou kontejnery přistaveny na těchto stanovištích:

ul. Vacovská  (u ulice Ke Kašně u kontejnerů na separovaný odpad)

ul. Hoštická  (u ulice Olšovická)                                                                                                  

ul. Zahrádecká  (u Městské policie - vedle kontejnerů na separovaný odpad)

ul.  Husařská  (v ulici V Koutě u kontejnerů na separovaný odpad)                                                                            

Po celou dobu bude odborná obsluha sledovat naplňování kontejneru bioodpadem, evidovat počty návozů a zodpovídat za čistotu vysbíraného bioodpadu.

Druh sbíraného bioodpadu: komunální bioodpad především ze zahrad - listí, tráva, větve, neznečištěná zemina.

Protože celá tato akce je organizována pro občany s místem trvalého pobytu v Libuši a Písnici, bude nutné prokázat trvalý pobyt nejlépe předložením občanského průkazu přímo odborné obsluze.

Odbor životního prostředí a dopravy ÚMČ Praha-Libuš

<< nahoru

ikonka INVESTICE - SPORTOVIŠTĚ VE SKALSKÉ ULICI

Na této ploše v ulici Skalská, poblíž ZŠ Meteorologická, byla nejprve postavena U-rampa pro skateboard. V letech 2001 - 2002 byly celkovým nákladem 2,8 mil Kč (z toho dotace magistrátu 1,5 mil. Kč) vybudováno velké a malé hřiště. V roce 2006 musel být opraven povrch fotbalové hřiště, na kterém se zjevně proháněla motorová vozidla. Oplocení bylo systematicky ničeno vandaly. V letech 2006 - 2007 proběhlo rozšíření fotbalového hřiště, přemístění U-rampy a vybudování pevného oplocení do ulice. Celkové náklady byly 2,8 mil.Kč (z toho dar Nadace ČEZ - oranžové hřiště - 1,8 mil.Kč). Hřiště bylo slavnostně otevřeno 25. 9. 2007 za účasti zástupců Nadace ČEZ.

Nyní dne 14. 10. odpoledne proběhla kontrolní prohlídka tří pracovníků odboru správy majetku a investic Úřadu MČ Praha - Libuš.

Kromě toho že na U-rampě chybí šrouby (bude opraveno), bylo zjištěno poškození oplocení v zadní a boční části (přestože tam je vynechaný otvor tak, aby bylo možno dojít pro míč, který přeletí), zapalovačem vypálené kusy sítí u branek a v záchytných sítích za nimi, rozbité sklo poblíž U-rampy. Posprejované části U-rampy nikomu nevadí, horší je, že byla přestříkána i tabule u vstupu (od Nadace ČEZ).

Na zadní brance dvě školačky houpaly třetí, zavinutou do sítě branky. Na naši žádost toho nechaly. Ilustrativní foto je záměrně rozostřené, protože nejde o potrestání konkrétních tří školaček, ale o upozornění především rodičů dětí školou povinných.

Z. Kříž,  odbor správy majetku a investic, ÚMČ Praha-Libuš

Foto Věra Dvořáková

<< nahoru

ikonka KONTEJNERY NA OBJEMNÝ ODPAD

ÚMČ Praha-Libuš může ve 2. pololetí 2008 přistavit navýšený počet kontejnerů v mimořádném termínu a na uvedených stanovištích, a to:

2. 12. 2008         Ohrobecká, Výletní, K Lukám, Ke Kurtům, K Vrtilce, Ke Kašně

Kontejnery budou přistaveny v ranních hodinách a po naplnění odvezeny.

Prosíme občany, aby do kontejnerů neodkládali lednice, mrazáky, počítače a monitory, televizory, autobaterie a jiný nebezpečný odpad. Tento odpad je možné odevzdat ve sběrném dvoře hl. m. Prahy v Modřanech, ul. Generála Šišky, tel. 244 400 164.

Odbor životního prostředí a dopravy ÚMČ Praha-Libuš

 


<< nahoru

ikonka


<< nahoru

ikonka ZPRÁVY Z JEDNÁNÍ RADY

Výtah z usnesení Rady městské části Praha-Libuš v období od 15. 7. do 30. 9. 2008. Plná znění jsou k dispozici na Úřadu městské části Praha-Libuš. Na internetových stránkách Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního  - http://nahlizenidokn.cuzk.cz/ - jsou veřejně dostupné údaje o parcelách a budovách zapsaných v katastru nemovitostí.

Rada městské části Praha-Libuš:

 • Schvaluje nahrazení smlouvy o dočasném pronájmu kuložení potrubí „přiznáním k záboru pozemku" s provedením cílové šachty a uložení provizorního potrubí na pozemku p. č. 557/53, k.ú. Libuš, který je ve vlastnictví obce a svěřený MČ Praha - Libuš, vtomto smyslu rovněž revokuje svoje usnesení č. 10/2008 z7. 1. 2008. Souhlasí sdočasným řešením odvodu dešťových vod zareálu BD Dobronická uložením kanalizačního potrubí včetně uklidňovací šachty do pozemku p. č. 557/53, k.ú. Libuš, za následujících podmínek: Stavebník uzavře před zahájením prací sMČ úplatnou smlouvu o smlouvě budoucí o věcném břemeni o dočasném uložení výše uvedené kanalizace. Po zhotovení nové kanalizace vulici Dobronická bude na ni dešťová kanalizace přepojena. Při stavbě dočasné přípojky nebude ničena stávající zeleň, resp. při poškození bude plně nahrazena, povrch bude upraven do původního stavu. Po přepojení na plánovanou kanalizaci Dobronická - Kunratice bude neprovozovaná část dočasné kanalizace uvedena do neškodného klidového stavu.
 • Nesouhlasí svýškovou úpravou komunikace pro výstavbu ŘRD při ulici VHrobech dle dokumentace zpracované Ing. arch. Mazáčkem v4/2008 a požaduje zrušení opěrných zdí. Tím revokuje svoje usnesení vtéže věci č. 124/2008. Současně požaduje zachování původní nivelity ulice VHrobech tak, aby nedocházelo kzatékání dešťových vod do okolních pozemků.
 • Schvaluje dodatek č. 1 ke smlouvě ze dne 12. 2. 2008 o nájmu pozemku parc. č. 696/1, k.ú. Písnice.
 • Schvaluje smlouvu o nájmu pozemku parc. č. 696/1, k.ú. Písnice (nájem pozemku pro fotbalové hřiště v Písnici - Sokol Písnice), na období od 1. 1. 2009 do 31. 12. 2010.
 • Pověřuje zástupce starosty ing. Pavla Macháčka předložením následujícího podnětu pro přípravu nového územního plánu v okolí křižovatky Libušská a Kunratická spojka na jednání Zastupitelstva MČ: Korekce komunikace Kunratická spojka vmístě napojení na Libušskou. Zmenšení plochy OP/DPZ (orná půda, po roce 2010 záchytné parkoviště P+R). Část označená: C (2,7 ha). Zvětšení a změna zNL/SV-C na SV-C (z louky, pastviny, po roce 2010 smíšené městského typu na: smíšené městského typu - koeficient C). Část označená: A (3,2 ha). Zvětšení plochy a změna zNL/SV-C na SV-C (z louky, pastviny, po roce 2010 smíšené městského typu na: smíšené městského typu - koeficient C, rozšíření je na úkor: louky a pastviny). Část označená: B (4,5 ha). Rada doporučuje spředloženým podnětem nesouhlasit.
 • Souhlasí spodáním žádosti o navýšení kapacity Mateřské školy Mezi Domy, Mezi Domy 373, 142 00 Praha 4 - Písnice od školního roku 2009/2010 ze dvou tříd na čtyři třídy, při zachování vzdělávacího programu Montessori a programu spodporou zdraví a zdravého životního stylu se sportovními aktivitami. Pověřuje vedoucí humanitního odboru paní Ivu Hájkovou předložit nejpozději do 16. 9. 2008 RMČ Praha-Libuš ke schválení žádost onavýšení kapacity zaslanou do 30. 9. 2008 spřílohami na Magistrát hl. města Prahy vsouladu se zákonem č. 561/2004 Sb., školský zákon.
 • Souhlasí sposílením investičního fondu zrezervního fondu MŠ Mezi Domy a použitím při nákupu nových herních prvků pro školní zahradu mateřské školy.
 • Schvaluje dle písm. b) odst. 2 § 94 zákona č. 131/2000 Sb., o hl. m. Praze, ve znění platných předpisů Organizační řád Úřadu městské části Praha-Libuš súčinností od 1. 8. 2008, který je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Stanovuje dle písm. d) odst. 2 § 94 zákona č. 131/2000 Sb., o hl. m. Praze ve znění platných předpisů, celkový počet zaměstnanců městské části Praha-Libuš zařazených do úřadu městské části a do zařízení městské části bez právní subjektivity súčinností od 1. 8. 2008 na 25.
 • Schvaluje ukončení činnosti Komise pro nájem bytů Domě schráněnými byty Libuš ke dni 31. 7. 2008.
 • Nesouhlasí se záměrem obce Praha prodat nemovitosti - pozemky parc. č. 906/2 a parc. č. 906/3 vk.ú. Písnice. Pozemky jsou uvedeny na LV 579 pro k.ú. Písnice, obec Praha, ve vlastnictví hlavního města Prahy. Pověřuje starostu Petra Mráze podáním nové žádosti na hlavní město Prahu o svěření pozemků parc. č. 906/2 a parc. č. 906/3 vk.ú. Písnice, obec Praha, zvlastnictví hlavního města Prahy městské části Praha-Libuš.
 • Nesouhlasí se záměrem obce Praha pronajmout nemovitost - pozemek parc. č. 911/6 o výměře 783 m2, ostatní plocha, ostatní komunikace vk. ú. Písnice, obec Praha. Pozemek parc. č. 911/6 vk. ú. Písnice, je uveden na LV 579 pro k.ú. Písnice, ve vlastnictví hlavního města Prahy.
 • Schvaluje smlouvu o spolupráci sfirmou Porsenna, o.p.s.
 • Jmenuje Komisi pro otvírání obálek a hodnotící komisi nabídek podaných ve výběrovém řízení na zpracování zakázky Posouzení vlivů Strategického plánu rozvoje městské části Praha-Libuš na životní prostředí a veřejné zdraví ve složení: Ing. Macůrková, Ing. Rusiňáková, I. Hájková, M. Lukešová, T. Hejzlar. Jmenuje náhradníky za členy této komise: P. Mráz, Ing. Koudelková, Ing. Macháček, I. Fendrychová.
 • Jmenuje Komisi pro otvírání obálek a hodnotící komisi nabídek podaných ve výběrovém řízení na zpracování zakázky Strategický plán rozvoje městské části Praha-Libuš ve složení: Ing. Macůrková, Ing. Rusiňáková, I. Hájková, M. Lukešová, T. Hejzlar. Jmenuje náhradníky za členy této komise: P. Mráz, Ing. Koudelková, Ing. Macháček, I. Fendrychová.
 • Schvaluje seznam požadavků na investiční dotace HMP vroce 2009, který je přílohou tohoto usnesení. Pověřuje starostu předáním požadavků na odbor rozpočtu MHMP. Předběžně stanovuje následujících jedenáct akcí jako priority:

1.      ZŠ Meteorologická - modernizace kuchyně         požadavek 2 000 000 Kč

2.      MŠ Mezi Domy - výměna oken a zateplení         požadavek 3 000 000 Kč

3.      Sportoviště Klokotská                                           požadavek 5 200 000 Kč

4.      MŠ K Lukám - výměna oken a zateplení             požadavek 2 800 000 Kč

5.      MŠ Ke Kašně - hospodářský pavilon                   požadavek 1 800 000 Kč

6.      MŠ Lojovická - dětské dopr. hřiště                      požadavek 1 500 000 Kč

7.      ZŠ Meteorologická - topení                                  požadavek 2 000 000 Kč

8.      Býv. Jednota, K Vrtilce 317 - zateplení, střecha  požadavek 1 500 000 Kč

9.      Klub Junior, Na Okruhu - výměna oken, zateplení  požadavek 3 000 000 Kč

10.  ZŠ Meteorologická - dokonč. okna, zateplení      požadavek 800 000 Kč

11.  Libušská 35/200 - výměna oken                            požadavek 150 000 Kč

Tyto priority mohou být před konkrétními žádostmi o dotace přehodnoceny.

 • Schvaluje jako zhotovitele na akci „Nekryté víceúčelové venkovní sportoviště Klokotská" - etapa 2008 - firmu Investik - sportovní povrchy za cenu 899 000 Kč včetně DPH.
 • Schvaluje dodatek č. 1 ke smlouvě pro stavební akci: „Výměna oken vZŠ Meteorologická 2008" se zhotovitelem Hoco Bauelemente, s.r.o., dle nabídky z1. 8. 2008 - rozšíření zakázky - cena 525 234,- Kč vč. DPH. Ostatní podmínky smlouvy se nemění.
 • Schvaluje zvýšení nájemného ve výši maximálního přírůstku měsíčního nájemného, tj. 21,4 %, tj. 66,21 Kč/m2/měsíc podlahové plochy bytu na základě příslušných ustanovení zákona č. 107/2006 Sb., ojednostranném zvyšování nájemného zbytu a o změně zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů a dle Sdělení Ministerstva pro místní rozvoj č. 214/2008 Sb., a to od 1. ledna 2009.
 • Nemá námitky proti rekolaudaci části RD č. p. 469, k. ú. Libuš, na provozovnu nerušících služeb, tj. administrativní prostory, kancelář, pokud stavebník zřídí tabulkový počet stání na svém pozemku, tj. parc. č. 60 nebo 61, k.ú. Libuš.
 • Souhlasí snavrhovanou stavbou RD na pozemku parc. č. 161/1, k.ú. Písnice, ulice Modravská, včetně přípojek inž. sítí elektro NN, STL plynovodu, vody a kanalizace dle projektu Arch In z6/2008 za následujících podmínek: Při stavbě přípojek bude zachován průjezd komunikací. Povrchy komunikace budou upraveny do původního stavu. Před započetím prací stavebník (nebo budoucí vlastník) přípojky elektro uzavře sMČ smlouvu o smlouvě budoucí o věcném břemeni na uložení přípojky do pozemku ve správě MČ Praha-Libuš. Před započetím stavby přípojek nebo jiných částí staveb, které budou omezovat průjezd komunikací, stavebník požádáMČ o výpůjčku této komunikace. Vpřípadě kácení stromů je nutné požádat o stanovisko OŽPD MČ Praha-Libuš.
 • Souhlasí se stavboukanalizační a vodovodní přípojky pro jejich dodatečné povolení pro objekt č. p. 120zulice Nad Šejdrem - parc. č. 1152, k. ú. Libuš.
 • Souhlasí se stavboukanalizační, vodovodní a elektro přípojky pro dům č. p. 122, k. ú. Libuš, za účelem jejich dodatečného povolení. Vlastník přípojky elektro NN uzavře sMČ Praha-Libuš smlouvu o věcném břemeni o uložení této přípojky do pozemku parc. č. 814, k. ú. Libuš, která je ve vlastnictví obce Praha, svěřená MČ Praha-Libuš.
 • Souhlasí, aby se zhotovitelem stavebních úprav vZŠ L. Coňka, spočívající vzavedení TUV na WC v1. NP a provedení úklidových prostor v1. a 2. N.P. stala firma Instama, s.r.o., a pověřuje starostu uzavřením, tj. podpisem smlouvy dle její nabídky z 6. 8. 2008. Proto ukládá vedoucímu OSMI ihned připravit tuto smlouvu.
 • Souhlasí se stavbou „nástavba objektu č. p. 693", Praha 4 - Libuš na pozemku parc. č. 691, k.ú. Libuš, při ulici Klokotská, spočívající vevybudování 2. NP sdvěma bytovými jednotkami a 5 ubytovacími pokoji pro zaměstnance dle dokumentace Ing. Karla Šedivého z4/2008 pouze za předpokladu, že stavbou budou dodržené veškeré platné obecně technické požadavky na výstavbu v hl. m. Praze.
 • Souhlasí se stavbou Rezidence Libuš, Praha 12, mezi ul. Božejovická a Na Močále dle projektu SPS projekt, s.r.o., z06/2008 za těchto podmínek: Liniové vedení inženýrských sítí bude provedeno ve stejných dimenzích jako vmístě napojení pro případné další napojení území východně od „Rezidence Libuš", přičemž splašková kanalizace bude prodloužena až na budoucí východní konec ulice Božejovická. Bude provedena rekonstrukce části ul. Božejovická, dotčené výstavbou nových inženýrských sítí (tj. od ul. Třebějická až knové zástavbě) dle projektové dokumentace firmy Pragoprojekt, a.s. Výstavbu je nutné zkoordinovat suvažovanou stavbou „prodloužení kanalizačního řadu vul. Na Močále", „úprava povrchů ulic Božejovická a Na Močále", které budou prováděny vnejbližších letech. Souhlasné stanovisko zahrnuje i odstranění náletových dřevin na pozemcích parc. č. 391/10 a 1141/1, k. ú. Libuš, za podmínky jejich náhrady novou výsadbou schválenou OŽPD ÚMČ Praha-Libuš. Podmínky dle usnesení rady MČ z26. 6. 2007 zůstávají vplatnosti.
 • Souhlasí sumístěním oboustranných reklamních zařízení o velikosti 9,6 x 3,6 m na pozemku parc. č. 1138/3, k. ú. Libuš, a na pozemku parc.č. 910/69, k. ú. Písnice, společnosti BillboCity, s.r.o. (v Písnici u stanice autobusů před Sapou a v Libuši na křižovatce Meteorologická, Novodvorská a Generála Šišky - před školou). Toto stanovisko se vydává kobnovenému řízení o odstranění stavby na základě Rozhodnutí č.j. S-MHMP- 388198/2008/OST/Je a S-MHMP-388201/2008/OST/Je.
 • Souhlasí snapojením pozemku parc. č. 445/1, k.ú. Libuš, na komunikaci Chladírenská přes pozemky parc. č. 427, 428/18 a 428/19, k.ú. Libuš, za splnění podmínek, které jsou uvedeny ve „Stanovisku městské části Praha-Libuš kpřipojení", které je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Souhlasí suzavřením Smlouvy o nájmu č. 3/0708/2008/N sEltodo-Citelum, s.r.o., jejímž předmětem je pronájem kabelového vedení VO č. 413325 a 413298 ul. Libušská, k.ú. Písnice.
 • Bere na vědomí výši úplaty za předškolní a zájmové vzdělávání vmateřských a základních školách zřizovaných MČ Praha-Libuš na školní rok 2008/2009.
 • Schvaluje Pravidla pro poskytování odměn ředitelům mateřských škol, základních škol a školských zařízení, zřizovaných městskou částí Praha-Libuš vsouladu se zákonem č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), která jsou nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Schvaluje uzavření Smlouvy o poskytnutí grantu zprostředků Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí sMninisterstvem životního prostředí, se sídlem Vršovická 6, Praha 10. Pověřuje zástupce starosty Ivanu Fendrychovou podpisem této smlouvy, která je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Schvaluje uzavření Smlouvy o dílo - zpracování Strategického plánu rozvoje městské části Praha-Libuš vkvalitě místní Agendy 21 se společností SPF Group, v.o.s., Masarykova 129/106, Ústí nad Labem, kancelář Praha Bělohorská 19, Praha 6. Pověřuje starostu pana Petra Mráze podpisem této smlouvy, která je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Schvaluje uzavření Smlouvy o dílo „ Posouzení vlivů strategického plánu rozvoje městské části Praha - Libuš na životní prostředí ve smyslu zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí" sIng. Bohumilem Sulkem, CSc., se sídlem Na Pláni 2863/9, Praha 5. Pověřuje starostu pana Petra Mráze podpisem této smlouvy, která je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Schvaluje finanční příspěvek ve výši 15 000,- Kč na zajištění 9. ročníku dětské modelářské soutěže Písnice Model Open.
 • Souhlasí srozpočtovou změnou č. 2 vr. 2008 ve všech bodech, doporučuje Zastupitelstvu MČ Praha-Libuš její odsouhlasení.
 • Souhlasí snavrženým programem Zastupitelstva MČ PrahaLibuš dne 10. 9. 2008, který je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Schvaluje Smlouvu o pronájmu mezi ZŠ Meteorologická a MČ Praha-Libuš týkající se pronájmu tělocvičny Klubu Junior. Pověřuje starostu podpisem této smlouvy, která je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Jmenuje hodnotící komisi nabídek podaných ve výběrovém řízení na zpracování zakázky „Poskytování energetických služeb se zaručeným výsledkem ve vybraných objektech MČ Praha - Libuš" ve složení: Ing. Sochor, Ing. arch. Kříž, Ing. Macůrková, M. Habada, T. Hejzlar. Jmenuje náhradníky za členy komise: I. Fendrychová, Ing. Rusiňáková, Ing. Macháček, Ing. Matějovský, M. Lukešová.
 • Souhlasí spodáním žádosti na oddělení školského rejstříku Magistrátu hl. města Prahy o výmaz Mateřské školy Montessori zpříspěvkové organizace Základní škola Meteorologická a Mateřská škola Montessori súčinností od 1. 9. 2009.
 • Souhlasí spodáním žádosti o navýšení kapacity dětí a navýšení kapacity školní jídelny vmateřské škole Mezi Domy od školního roku 2009/2010, a to ke krajskému úřadu, Magistrátu hl. m. Prahy.
 • Stanovuje jako nejvhodnější nabídku podanou v rámci výběrového řízení o veřejnou zakázku „Poskytování energetických služeb se zaručeným výsledkem ve vybraných objektech městské části Praha-Libuš" nabídku firmy Enesa, a.s.
 • Souhlasí se stavbou el. přípojky na pozemku parc. č. 53/25 a 34, k. ú. Písnice, dle situace Luboše Doksanského z07/2008 za následujících podmínek: Před započetím stavby investor uzavře sMČ Praha-Libuš smlouvu o pronájmu komunikace; povrchy budou uvedeny do původního stavu.
 • Souhlasí suložením vodovodního řadu a vodovodní přípojky do pozemku parc. č. 853/3 a 843/1 (ul. Skalská), k.ú. Libuš, pro napojení novostavby „Modrý klíč" na pozemcích parc. č. 851 a 852/1, k.ú. Libuš, dle situace Sudop Praha, a. s., z08/2008 za následujících podmínek: Před započetím stavby investor uzavře sMČ Praha-Libuš smlouvu o pronájmu komunikace. Povrchy budou uvedeny do původního stavu. Nebude kácena vzrostlá zeleň.
 • Souhlasí se záměrem odejmutí pozemků parc. č. 2 o výměře 307 m2, parc. č. 3 o výměře 2 353 m2, parc. č. 39 o výměře 319 m2, parc. č. 41 o výměře 328 m2, parc. č. 74 o výměře 202 m2, vše: druh pozemku vodní plocha, k.ú. Písnice, obec Praha, uvedené na LV 530 pro k.ú. Písnice, obec Praha ze svěřené správy městské části Praha-Libuš do vlastnictví hl. m. Prahy. Pověřuje PaedDr.Valentovou předložením předmětného záměru ke schválení Zastupitelstvu městské části Praha-Libuš.
 • Schvaluje smlouvu o budoucí smlouvě o zřízení věcného břemene stavby kanalizace kpozemku parc. č. 557/53 v k. ú. Libuš, obec Praha, mezi budoucím oprávněným zvěcného břemene Marie Group, s.r.o., se sídlem Masarykovo nábř. 253/28, Praha 1, a budoucím povinným zvěcného břemene městskou částí Praha-Libuš, která bude uzavřena před započetím prací.
 • Revokuje usnesení Rady MČ Praha-Libuš číslo 162/2008 vbodě 1, souhlasí se zveřejněním záměru na pronájem části pozemku parc. č. 558/1 vk.ú. Písnice, obec Praha, pro umístění montované buňky o výměře cca 25 m2.
 • Souhlasí snavrženou stavbou č. 0088, TV Libuš, et. 0010 rekonstrukce komunikace Libušská, část B, a s okružní křižovatkou Libušská - Kunratická spojka dle dokumentace Pragoprojekt, a. s., ing. Jehlík v11/2007 za následujících podmínek: Dopravní obslužnost vlastní stavby bude zkomunikace Kunratická spojka nebo Libušskou ulicí ve směru od D. Břežan. Bude provedena úprava na napojení vedlejší komunikace na pozemek parc.č. 990/8, k. ú. Písnice. Přemístit přechod do ul. Na Losách tak, aby byl na straně rest. U Vokouna (i za cenu ostrůvku pro pěší uprostřed vyústění ul. Na Konečné). Prodloužit chodník až kdruhému vjezdu kobjektu č. p. 313/104. Doplnit nový přechod pro chodce mezi ul. KMejtu a obj. č. p. 313/104. Doplnit nový přechod vokolí ul. U Jednoty. Vúseku mezi ul. Na Konečné - Klenovická požadujeme vybudovat další „vyvýšený" úsek vozovky, který by zahrnoval autobusovou zastávku a přemístěný přechod pro chodce. Pruh zeleně za křižovatkou ulic Libušská - Na Losách ve směru na jih nahradit chodníkem. Požadujeme doplnit přechody pro chodce ve všech bočních ulicích, včetně ul. Na Konečné sdělícím ostrůvkem (velká šířka vozovky). Vprojektu není zahrnuto dopravní značení „Zákaz vjezdu nákladních aut - mimo dopravní obsluhy" do celé oblasti Písnice (od Dolních Břežan, zKunratické spojky), navrhujeme doplnit k „Zóna 40". Na nové lampy veřejného osvětlení budou přemístěny měřiče okamžité rychlosti způvodních lamp č. 413325 a č. 413298. Před započetím prací a podáním žádosti o DIO bude svoláno jednání za účasti zástupců MČ Praha-Libuš, Dopravního podniku hl. m. Prahy, zhotovitele stavby, kde budou upřesněny podmínky DIO, zejména přístupové a objízdné trasy, zajištění autobusové dopravy vPísnici po dobu výstavby, zajištění přístupu HZS, záchr. služby a obyvatel Písnice apod.
 • Schvaluje žádost o provedení kontroly areálu firmy Saparia, a.s., zhlediska protipožární ochrany adresovanou na HZS hl. m. Prahy, odbor prevence. Pověřuje starostu podpisem a následně zasláním této žádosti, která je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Souhlasí sprovedením dosadby stromů vul. Libušská. Schvaluje firmu Tomáš Loukota - Louka kprovedení dosadby zacelkovou cenu 107 910,39 Kč, vč.DPH.
 • Souhlasí sopravou sportovního hřiště KLukám. Schvaluje firmu Linhart, spol. sr.o., sportovní stavby, Stará Boleslav kprovedení opravy sportovního hřiště K Lukám zacelkovou cenu 162 304,10 Kč, vč.DPH.
 • Schvaluje Dodatek č. 3 kpojistné smlouvě č. 898 062 550 sAllianz pojišťovnou, a.s.
 • Souhlasí se snížením ceny za dílo „Posouzení vlivů strategického plánu MČ Praha-Libuš na životní prostředí" způvodní částky 198 730,- Kč včetně DPH na 160 000,- Kč včetně DPH.
 • Schvaluje uzavření Smlouvy o bezúplatném pronájmu sokolovny sTJ Sokol Libuš.
 • Schvaluje uzavření licenční smlouvy o veřejném provozování hudebních děl sOSA - Ochranný svaz autorský pro práva kdílům hudebním, o.s., za cenu 998 Kč, včetně DPH.
 • Schvaluje Smlouvu o propagaci se společností Pražská teplárenská, a.s., na konání místní akce Drakiáda, kterou pořádá MČ Praha-Libuš 4. října 2008.
 • SchvalujeSmlouvu o budoucí smlouvě o zřízení věcného břemene uložení kabelového vedení 1 kV k pozemkům parc. č. 303/12 a 1123/84 v k. ú. Libuš, obec Praha, svěřených do správy MČ Praha-Libuš, mezi MČ Praha-Libuš, jako budoucím povinným, PREdistribuce, a.s., jako budoucím oprávněným a ORI, s.r.o., investorem vynucené překládky energetického zařízení.
 • SchvalujeSmlouvu o budoucí smlouvě o zřízení věcného břemene uložení kabelového vedení 1 kV kpozemkům parc. č. 1123/89, 1123/90, 1123/109 v k.ú. Libuš, obec Praha, svěřených do správy MČ Praha-Libuš, sPREdistribucí, a.s.

K tisku připravili Tomáš Hejzlar a Hana Kolářová


<< nahoru

Téma

ikonka Z DĚJIN LIBUŠE A PÍSNICE - LIBUŠSKÁ NÁVES – STÁLE V CENTRU OBCE?

Otázka, zda je libušská náves, náměstí či náměstíčko, jak je křižovatka ulic Libušské a Dobronické někdy nazývána, stále v centru dění, je dnes velice aktuální. Na tradiční střed jedné z obcí naší městské části se ptal také nedávný dotazník Úřadu MČ Praha-Libuš: Kde byste uvítal(a) centrum městské části? Výsledky dotazníkového šetření, které řešilo spokojenost občanů s místním společenstvím naleznete stránkách www.praha-libus.cz a www.timur.cz.

Jestli se zde jedná o tradici, můžeme pátrat nahlédnutím do minulosti a podívat se na dějiny tohoto místa, alespoň co nám prameny dovolí.

Pro období středověku je velmi málo zpráv nejen o libušské tvrzi a prostranství kolem ní, ale i o samotné Libuši. Můžeme snad odkázat na přílohu z časopisu U nás (11/2007), která pojednává o tomto období, avšak nikoli bez výhrad. Prohlubováním poznatků o dějinách naší městské části se ukazuje, že je třeba některé předchozí závěry ještě prověřit. Zdá se totiž, že Libuš zanikla dávno před třicetiletou válkou (1618 - 1648).

Ani po obnovení Libuše v roce 1688 nemůžeme vývoj tohoto prostoru nijak konkrétně sledovat.Víme, že Libuš lze v typologii vesnic zařadit mezi komunikační vesnice. To znamená, že domy v obci vyrůstaly podél silnice, a nikoli kolem náměstí či, v případě vesnice, kolem návsi. Libuš měla po celé 18. století pouze osm stavení, z nichž pouze čp. 1, 4 a 5 dosahovala hranice dnešního prostoru odbočky na Kunratice. Teprve zástavba století devatenáctého uzavřela nepravidelný půdorys kolem křižovatky.

První známá podoba tohoto místa pochází z mapy stabilního katastru z let 1817 - 1843. Jak ukazuje barevně otištěný výřez této mapy v U nás (04/2008 na str. 2), je součástí návsi také malý rybníček, či spíše nádržka. Bližší informace o ní však nemáme.

Po první světové válce se tento prostor stává skutečným centrem obce. Bylo to z velké míry způsobeno hostincem U Novotných, kde se hrály divadelní hry místních spolků. Sokolové v sále hostince, ještě před vystavěním sokolovny, také cvičili. Sportovní klub (SK) Libuš sem na začátku roku 1931 přesídlil z Jalových dvorů a byly zde odbývány pravidelné týdenní schůze. Libušští fotbalisté se právě sem chodili převlékat a hostinský Josef Novotný pronajal potřebný pozemek na hřiště. To stávalo přibližně v místech dnešní ulice Kolektivní. Také zástupci obce, mezi které hostinský patřil, měli v domě čp. 1 úřadovnu. Zpravuje nás o tom všem libušská kronika, kde je např. poznamenáno: „V červenci 1930 začalo se samostatně úřadovati v domě Jos. Novotného čp. 1. Úřadovna byla k tomu účelu zdarma propůjčena, do doby až se podaří obstarati vlastní budovu pro obec, ve které bude zřízena definitivní úřadovna." Domek obec zakoupila ještě téhož roku. Jednalo se o dům v Libušské ulici čp. 81, kde sídlil úřad ještě nedávno. Dnes dům slouží především jako zázemí hasičů a holubářů.

Další podobu náměstíčka nám ukazuje plánek k přestavbě domu čp. 1 z roku 1940, který byl otištěn v čísle 02/2008 na str. 11. Vidíme, že zvonička byla více vystrčená do Libušské ulice a v prostoru dnešního parkoviště před úřadem stálo nějaké stavení. Údajně patřilo Fóglovým a dle pamětníků zde byl koloniál p. Fendrycha, pí. Kukalová zde mandlova prádlo a dále se zde nacházela prodejna zmrzliny a holič. V těchto místech stál také kolotoč, když přijela pouť. Pouť se prý táhla od čp. 7, kde se říká Na rybníčku až ke křižovatce na Kunratice. V čp. 5 byla pekárna a v domě vpravo od ní řeznictví.

Jak můžeme usuzovat ze starého snímku před pekárnou, stávalo se náměstí alespoň jednou za čas skutečným centrem Libuše. Bylo jím i 20. srpna 1933 při příležitosti otevření právě dostavěné libušské školy. Kronikář k této události doslovně zapsal: „Celá obec již v sobotu odpol(edne) stála ve slavnostním hávu, všude na domech vlají prapory, náměstí uprostřed obce je dekorováno a jsou postaveny dvě slavobrány s přiléhajícími nápisy vítající hosty. V předvečer slavnosti v zahradě hostince u Novotných bylo zřízeno divadelní jeviště, na kterém bylo při reflektorovém osvětlení sehráno slavnostní představení..." Možná, že je to právě toto shromáždění, které zachycuje snímek z hádanky.

Další známá fotografie stejného místa pochází až z roku 1975. Povrch silnice už byl vydlážděn a prostranství dostalo v podstatě dnešní vzhled.

Nemáme, bohužel, více informací k událostem, které se na náměstí odehrály. Ani na úřadě MČ se nepodařilo dohledat jiné materiály než fotografie. Místo je totiž oficiálně pouze křižovatkou. Avšak jeden obrázek řekne více než tisíc slov, a tak se podívejme i na současnou podobu náměstí, které je v roce 2008, po rekonstrukci Libušské ulice, vybaveno semafory a nepřetržitým provozem aut.

Přesto byly z jeho středu nedávno nafoceny panoramatické snímky celého prostranství, a to jak ve dne, tak i v noci. K vidění jsou na stránkách www.rodokmen.blog.cz.

Je tedy skutečně otázkou, je-li toto místo stále centrem Libuše. Nebo to byl dům čp. 1, jehož hostinský vždy poskytl prostory restaurace pro kulturu, politiku i sport, který byl oním centrem obce? A jak by to mělo být dnes? Kde byste uvítal(a) centrum městské části?

Protože informace zde vypsané nelze vždy potvrdit prameny, prosím o vaše upřesnění a doplnění na tel. 604266025 nebo na výše uvedených stránkách.

Matěj Kadlec

 


<< nahoru

ikonka O TRVALÉ KRÁSE POŠTOVNÍCH HOLUBŮ

Libušská základní organizace chovatelů poštovních holubů Start vzpomenula v loňském roce svého 70. výročí.

Počátkem roku 1937 se členové michelského chovatelského spolku Domov, bydlící na Libuši a v jejím okolí, rozhodli vytvořit vlastní spolek přesto, že neměli na jeho činnost žádné finanční prostředky a nutné chovatelské zařízení si museli do začátku pořizovat svépomocí a „za vlastní". A tak byla dne 29. května v tehdejší libušské restauraci U Pomníku konána ustavující schůze. Zakládajících členů bylo sedm, jméno Start bylo nápadem jednoho z nich (Jana Tykala) a spolek se stal v průběhu let jedním z nejlepších v Československé republice. Na návrh spolku Domov byl ještě v tom roce předán spolku Start jako „rajon" celý tehdejší jílovský okres s 45 obcemi. A tak se při první valné hromadě spolku 23. ledna 1938 sešlo už 18 členů a spolku byla přidělena první značka L-16. V tom roce začalo 12 libušských členů i závodit.

Během let 2. světové války spolek stále vyvíjel činnost a na 8. valné hromadě (25. února 1945) bylo konstatováno, že spolek má 65 členů. V dalším vývoji se členové libušské základní organizace (ZO)  stávali i členy vyšších holubářských orgánů (František Masopust v r.1948 dokonce předsedou Ústředního svazu chovatelů poštovních holubů, Jaroslav Tatar v r.1953 předsedou Středočeského výcvikového střediska, v němž pracovala i řada další členů libušské ZO). V roce 1987 měla tato ZO 35, v roce 1997 23 a v roce 2007 17 členů. Řada členů ZO byla velmi úspěšnými chovateli poštovních holubů-holubi  Jaroslava Tatara a  Oldřicha Mráze patřili v rámci Československé republiky k nejvýkonnějším. Ke známým jménům mezi chovateli holubů patří i další libušská jména - Karel Řehák, Vladimír Řehák, František Turek či Ludvík Kouba. Téměř všichni členové ZO se zúčastnili prací na Olympiádě poštovních holubů, která se konala v roce 1983 v Praze. Tato olympiáda byla mezinárodně hodnocena jako nejlepší, která se kdy konala a doposud nebyla překonána. Nejlepších výkonů v současné době dosahují především holubi chovatelů Vítězslava Schejbala staršího a mladšího. Jejich holubi dosahují v Oblastním sdružení Praha, jehož je libušská organizace dnes  členem, vítězství v závodech jak jednotlivců, tak i serie. V kategorii standard reprezentují Oblastní sdružení Praha na celostátních výstavách, které se konají každý rok. V posuzovatelském sboru na celostátních výstavách působí také člen ZO Libuš Ing. František Herc.

Podle počtu členů ZO soudě, je dnes, v době e-mailů, silných aut a pendolin o chov holubů zájem spíše klesající. Libušská organizace má však stabilizovaný kádr a může se pochlubit i novými členy z řad mladé generace.

A tak nejen vzhledem ke slavné historii a velké porci romantiky, kterou chov a využívání poštovních holubů s sebou přináší, všichni věříme, že činnost spolku Start na území Libuše bude pokračovat ještě nejméně dalších 70 let.

Podkladový materiál současného předsedy spolku Start Ing. Františka Herce pro U nás zpracoval jbx

<< nahoru

Salón

ikonka VÝZNAMNÁ JUBILEA NAŠICH OBČANŮ

V měsíci listopadu 2008 se dožívají významných jubileí (70 let, 80 let, 81 let, 82 let, 83 let, 84 let, 85 let, 86 let, 87 let, 88 let, 90 let, 92 let a 95 let ) tito občané z Písnice a z Libuše:

 

Alena Handrychová

Josef Novák

Elena Zimmermanová

Jaroslav Novotný

Zdeněk Novotný

Ludmila Matyášová

Blanka Strašilová

Josef Vejmelka

Marie Homolková

Magdalena Vogelová

Stanislav Kračmar

Ludmila Lusková

Miroslav Faltus

Miluše Melicharová

Eva Merxbauerová

Libuše Brůhová

Vlasta Homolová

František Sauer

Květoslav Dušek

Marie Beranová

Asen Pavlov

Růžena Holá

Marie Hošková

Marie Coňková

Marie Jokešová

 

Všem oslavencům přejeme hodně zdraví, spokojenosti a životního optimismu.

 

Městská část Praha-Libuš

 

Budou-li mít naši občané zájem, i přes opatření zákona o ochraně osobních údajů, jubilea svých blízkých adresně zveřejnit včetně fotografie v našich místních novinách U nás, je nutné se domluvit na humanitním odboru s paní Jaroslavou Klemešovou -  tel. 261 910 145. Vyhovíme vám ale i v opačném případě, když si budete přát, aby vaše jméno nebylo zveřejněno. Děkujeme za pochopení. 


<< nahoru

ikonka LIBUŠSKÉ VIRTUÁLNÍ KNIHKUPECTVÍ (38) - NĚCO MÁLO ZE SVĚTA SCIENCE FICTION

Protože soused Petr Procházka vydal před létem svou fantasy pohádku, věnoval jsem letní knihkupectví fantasy, ačkoli jsem sám odkojen literaturou vědecko-fantastickou, počínaje Julesem Vernem, H. G. Wellsem, J. M. Troskou, přes Raye Bradburyho či I. Asimova, až po sci-fi, v nichž je dnes možné skoro všechno. A tak jsem nakoupil všechna DVD s Červeným trpaslíkem - dívám se na ně s vlastními dětmi a tam, kde se ony chechtají, já se docela dobře bavím, a  ve své skutečné knihovně jsem sáhl po Adamsově Stopařově průvodci po Galaxii. Dnes tedy budu nabízet z tohoto žánru, s výjimkou prostřední knihy, k jejímuž doporučení mě ovšem Adams inspiroval.

Losos pochyb. Adams, Douglas. 2. vyd. Přel. Jana Hollanová. Praha: Argo, 2008. 265 s.

ISBN: 978-80-257-0034-1

Jakýmsi autorovým portrétem je tento posmrtně uspořádaný soubor Adamsových textů. Ilustruje neobyčejnou šíři autorových zájmů, je svědectvím o jeho způsobu práce, seznamuje čtenáře s jeho názory, a přináší také řadu jeho čtivých a vtipných textů. Novinové články, interview, přednášky i povídku o Zafodu Bíblbroxovi, jednom z hrdinů Stopařova průvodce. Nejrozsáhlejším textem je torzo románu, který dal souboru jméno, a který možná měl být šestou stopařskou knihou...

Archibaldovy nepřístojnosti. Wodehouse, Pelham Grenville. Praha: Vyšehrad, 2007. Přel. Ivan Vávra. Il. Adolf Born. 224 s. ISBN: 978-80-7021-863-1

Angličan Adams si vážil Angličana Wodehouse víc než Angličana Shakespeara nejen pro jeho pověstnou autorskou preciznost, ale především pro jeho dar humoru. Povaha humoru P. G. Wodehouse (1881 - 1975) je lingvistická, do češtiny obtížně převoditelná, a přesto jde o autora i u nás oblíbeného a hojně vydávaného. Také tato kniha vysvětluje proč. Jde o román pro milovníky suchého anglického humoru. Angličan Archibald se tu pohádá s majitelem svého amerického hotelu. Hotel znectí, navíc se tajně ožení s dívkou, o které netuší že je hoteliérova dcera. Archie se pak snaží starého pána získat tím, že si najde nějaké užitečné zaměstnání. Je ochoten stát se modelem malířů obálek časopisů, hlídat hada a tak dále a tak dále. Kolem docela obyčejných situací se ovšem vždycky semele něco neobyčejného...

Tušení podrazu. Neff, Ondřej. Il. Martin Houf. Praha: Albatros, 2007. 436 s.

 ISBN: 978-80-00-01942-0

Je všeobecně známo, že někdo ukradl před třiceti lety rukopis knihy Ludvíka Součka Tušení světla. V roce 2007 se pokusí záhadu rozluštit mladý student David Kacer. Už první mrtvola, na kterou narazí, mu napoví, že nenastoupil snadnou cestu. Odkryje na ní souvislosti celosvětového dosahu a zaplete se do zápasu, v němž jde celému lidstvu o vše. Ve této sci-fi detektivce autor odkrývá pozadí vývoje technologií s dopadem tak strašným, že v souvislosti s nimi blednou všechny hrůzy, jimiž dosud lidstvo prošlo. A vše závisí na odhodlání a rozhodnosti člověka, který jako jediný má šanci zrůdné plány mocných tohoto světa překazit...

Pěkné počtení přeje

jbx


<< nahoru

ikonka O POKRAČOVATELE MÁME POSTARÁNO

Asi to také dobře znáte. Jdete k obuvníkovi, ale jeho firmu nenajdete ani s halogenovou baterkou, natož se svíčkou. A když hledáte krejčího, možná, že narazíte na nějaký ten exkluzívní salón, ale mistr Jehlička? Kdeže loňské sněhy jsou, jak praví stará poučka. A tak bychom mohli jmenovat mnoho dalších profesí. Však si také ti poslední machři sami nejčastěji stěžují, že nemají nikoho, kdo by po nich převzal kladivo nebo jehličku. A to je obrazně řečeno, protože řemesla už dnes mají o moderní pracovní nástroje postaráno, jen jaksi ti, kteří by je vzali do ruky, moc často chybějí.

Mám ale také radostné poznání. Vy, kteří se rádi podíváte na stránky našeho časopisu, nemusíte mít obavy, že jeho současní tvůrci budou těmi posledními. Redakce měsíčníku U nás má o pokračovatele postaráno.

Naše městská část vyhlásila, spolu s dalšími partnery, v rámci Dne pro zdraví také literární soutěž pro školáky ze základních  škol. Téma jednoduché, ale hlavně velmi aktuální: péče o životní prostředí v místě, kde žiješ. Dostaly se mi do ruky práce žáků ze sedmých až devátých tříd. A početla jsem si. Někdy to byla klasická školní slohová práce, jindy úvaha inspirovaná četbou pohádek, ale nechyběly ani verše.

Pavla Strouhalová z 9. třídy  půvabnou bajkou o smutném stromu čtenáře určitě dojme. Alespoň malá ukázka z její práce: „Ten starý strom z Modřanské rokle, o kterém vám budu vypravovat, si ještě pamatuje přírodu,  jakou kdysi bývala, krásnou, čistou, nezničenou. Vždyť z kroniky jeho letokruhů bychom mohli vyčíst všech dvě stě let, které má za sebou. A každý den musí ten starý nalomený dub plakat nad tím, co mu člověk způsobil. Opravdu pláče - jen se pozorně podívejte na jeho listy - budou orosené... Musím se nakonec ptát sama sebe, jak dlouho budou ještě stromy plakat, než nám lidem dojde, jak velkou chybu vůči přírodě děláme."

Adam Rezek, pravděpodobně ze stejné třídy, se sice zaměřil na prozaičtější problematiku, ale pro změnu to vzal ve verších:

„Máme také problémy,

odpadky jsou na zemi,

nešetříme popelnice,

přetékají odpadem,

nečistota u silnice,

za chvíli v tom poplavem.

Modrá, žlutá, zelená,

každá má svou náplň,

z odpadků je nadšená,

tak ji správně nakrm."

Mohla bych ještě pokračovat řadou dalších ukázek z žákovských prací, ale nechci vystřílet všechen prach najednou...

 

pil

 


<< nahoru

ikonka


<< nahoru

Zveme

ikonka KLUB JUNIOR + HS PROTEBE

SPORTOVNÍ SOBOTA

15. 11. 2008

Pro děti od 6 let  do 15 let. Sraz před Klubem Junior ve 14 hodin. Odpolední program je zaměřen na pohybové a míčové hry, orientační hra po okolí cca do 18.00 h. Nabídka programu bude pokračovat už jen pouze pro zájemce s možností přespání ve spacáku v tělocvičně a návštěvou večerního kina. Pokud zvolíte i tuto variantu, je třeba, aby vaše dítě mělo jídlo a pití na celou dobu a peníze na vstup do kina cca 200 Kč. Dále je možné, abyste si dítě po programu vyzvedli dle svého uvážení. Na aktivní sobotu se vás srdečně zve:

 

Zdena  Kapicová, Humanitární sdružení Protebe


<< nahoru

ikonka OPĚT NA KARLŠTEJN

Vážení senioři,

rád bych vás již tradičně pozval na předvánoční posezení do Koliby u Elišky v městečku Karlštejn dne 4. 12. 20008 a strávil s vámi ke konci roku pěkné chvíle.

Petr Mráz, starosta MČ Praha-Libuš

Jedeme dvěma autobusy, odjezd je pro všechny z konečné zastávky autobusu č. 113, ul. Na Konečné, Praha 4 - Písnice. Sraz ve 13.30 hodin, odjezd autobusů ve 14.00 hodin. Návrat předpokládáme okolo 19. hodiny opět na místo odjezdu.

V kolibě je pro vás zajištěno menu s přípitkem (nápoje si každý hradí sám). K tanci i poslechu zahraje hudební skupina.

Pokud jste senior s trvalým pobytem v městské části Praha-Libuš a máte zájem strávit hezkou předvánoční chvilku se starostou a členy rady městské části, volejte na humanitní odbor od 12. 11. do 30. 11. na tel. 261 910 145.

Iva Hájková

<< nahoru

ikonka MATEŘSKÉ CENTRUM KUŘÁTKO

MC Kuřátko, Klub Junior, Na Okruhu 1/395, Praha 4 - Libuš,  kuratkomc@seznam.cz,  tel. 777 001 719, www.kuratko.mistecko.cz

Spojení: bus MHD 113, 171, 197, 198 a 165

Otevřeno:                               pondělí - pátek                        (9.00) 9.30 - 12.00 (12.30),  +  pondělí 15 - 17.30 (18.00) h.

Příspěvek:                              30 Kč, předplatné 200 Kč/10 návštěv, první návštěva zdarma

Stálý program:                     pondělí - rytmika, kulturní program, herna + výtvarná odpoledne       

úterý  - výtvarné aktivity, herna

středa  - rytmika a cvičení pro nejmenší, přednášky, herna

čtvrtek - hudební kurzy Yamaha pro přihlášené, herna

pátek  - ANJ konverzace, herna Montessori (pouze pro přihlášené)

Upozornění:

 • MC Kuřátko bude vpondělí 17. 11. 2008 zavřeno.

•Změny v otevírací době centra: Z důvodu realizace některých aktivit v brzkých hodinách, je centrum pravidelně ve čtvrtek a  pátek otevřeno již v době těsně před 9 hod. Zavírací doba dle zájmu klientů v době 12 až 12.30 h.

•Páteční aktivity v MC pouze pro přihlášené zájemce!

•Hodiny ANJ konverzace. Případní zájemci se mohou ještě přihlásit na našem telefonu či pomocí e-mailu. Cena: předplatné na 5 výukových hodin: běžné vstupné + 150 Kč. Začátek konverzace od 9 a 10 hodin.

•Novinka: Herna Montessori - aktivity v herně jsou po celé dopoledne organizovány v duchu pedagogických zásad metody Montessori. Chcete se o této metodě jako rodiče dozvědět více? Chcete si ji se svými dětmi vyzkoušet? Zkušební provoz herny bude otevřen každý pátek v době od 9 do 12 hodin, novým návštěvníkům poskytne teoretické informace o metodě Montessori Katka Slováková v pátek od 11 hodin. Váš zájem o návštěvu herny potvrďte e-mailem na adresu k.slovakova@volny.cz  nebo na e-mail MC.

•Poslední volná místa pro zájemce o hudební kurzy pro nejmenší Yamaha Class (každý čtvrtek). Zájemci se mohou dostavit po předchozí tel. či e-mail domluvě na ukázkovou hodinu v 9.30.

•Sledujte, prosím, pozorně náš web, kde se o jednotlivých změnách průběžně dozvíte více.

Pro nedostatek tiskového prostoru je program na měsíc listopad 2008 k dispozici pouze na webu MC Kuřátko www.kuratko.mistecko.cz nebo v tištěné podobě přímo v centru. Za pochopení děkuje MC Kuřátko a redakce časopisu U nás.                                                                                                                 

Za MC Kuřátko Katka Tomešová


<< nahoru

ikonka Slavnostní vernisáž výstavy

Škola SPMP Modrý klíč a Městská knihovna v Praze si Vás dovolují srdečně pozvat na slavnostní vernisáž výstavy. Uvidíte originály obrazů malovaných na hedvábí, jež byly podkladem kalendáře pro rok 2009 určeného nejen dětem. Seznámíte se s autorem obrázků panem Dušanem Dvořákem a autorkou hravých básniček pro jednotlivé měsíce paní Hanou Netušilovou. K vidění budou i další obrazy výtvarníků s mentálním a kombinovaným postižením. Vernisáž bude zahájena 6. listopadu v 18 hodin ve vestibulu pobočky Obvodní knihovny pro Prahu 4, 11 a 12, Vazovova 3229, Praha 12 - Modřany. Výstava potrvá do 18. 12. 2008.

Mgr. Radovan Netušil, zástupce ředitelky Školy SPMP Modrý klíč, www.modry-klic.cz


<< nahoru

ikonka KLUB SENIOR - PROGRAM NA LISTOPAD 2008

Srdečně zveme naše milé seniory do klubu, s tímto připravovaným

programem:

4. 11. 2008 Na toto odpoledne zveme na sousedské popovídání a na sdělení plánovaných organizačních záležitostí týkajících se akcí v měsíci listopadu. Dále budeme pokračovat ve čtení ze zajímavé knihy z naší knihovny.

11. 11. 2008 Srdečně zveme na velmi zajímavou přednášku paní MUDr. Brigity Mastné na téma: Proč a jak stárnout a jak stárnutí zpomalit! Začátek přednášky ve 14.30 hodin.

18. 11. 2008  Toto odpoledne jsme úmyslně rozdělili: Odpoledne - Klub pro ty, kteří nechtějí do divadla. Večer - pro milovníky divadla v 19.00 hodin v Branickém divadle: Nebyla to pátá, byla to devátá! Pro 105 milovníků divadla přejeme příjemný večer a hezký zážitek!

25.11.2008           Na toto odpoledne jsme připravili již třetí výlet do malebné vesničky Třebíze - s návštěvou botanické zahrady a vánočním nákupem květin, dále hezké posezení v místní "palírně" na zabijačkových hodech, kde si i společně                         zavzpomínáme a zazpíváme! Odjezd od Eimů ve 12.00 hodin, s návratem na místo samé cca v 18.30.                          

Na všechny tyto akce, které připravuje výbor Klubu Senior, se těšíme a věříme, že se vám budou opět  líbit!

Nezapomeňte na naši místní knihovnu, která je otevřena vždy každé úterý, a to od 14.00 do 18.00 hodin.

POZVÁNKA NA  PODZIMNÍ  VÝLET

Srdečně zveme všechny obyvatele z naší městské části na krásný podzimní pobyt do Jizerek, s hezkým ubytováním s příjemnou partou!

Termín: 14. - 17. 11. 2008, tj. od pátku do pondělí (17.11. svátek)

Za příjemnou cenu 1150 Kč. V ceně je zahrnuta: plná penze (jídlo velmi dobré), doprava z Prahy a zpět, tři celovečerní programy, jeden výlet na zámek Sychrov.

Odjezd z Prahy 14. 11.  ve 13 hodin z Písnice. Příjezd do Prahy 17. 11. cca v 17 hodin do Písnice.

Co nejdříve se ozvěte, a to buď přijďte do klubu, nebo zavolejte na telefon 608 511 980.

Za výbor klubu senior Zdena Prchlíková


<< nahoru
vymezovací obrázek

VOLBY

Volby prezidenta 2018

infoservis

Interreg

 
Pocitová mapa

 
Pocitová mapa

Soutěž

 
Fotosoutěž

 
Facebook MČ

MAP Praha 12

 
MAP Praha 12

 
Sociální plánování

xxx

Jablkobraní 2016

Jablkobraní 2016

 
Rezervace sportoviště Klokotská

Zahrada mezinárodních barev, chutí a vůní

6. celostátní konference měst a městských částí

Stromy pro narozené děti

Stromy pro narozené děti

 
Odpadové hospodářství

Czech POINT

Veřejný portál.cz

Sčítání lidu

Sčítání lidu, domů a bytů


Důležité telefony

Hasiči 150
Záchranná služba 155
Městská policie 156
Policie ČR 158

Ankety

Výsledky anket, dotazníkových průzkumů a sledování různých ukazatelů kvality života v Libuši a Písnici.

vstupte zde

Magazín U nás


 
Poslední číslo: 01/2018

 
 
Prohlášení o přístupnosti
 
© 2010, VV Studio - Václav Veselý