Projekt „Revitalizace parku U Zahrádkářské kolonie“
Projekt Integrace cizinců

Městská část

Volené orgány

ÚŘAD MČ Praha–Libuš

  

ÚŘEDNÍ HODINY

Pondělí:  8:00 - 12:00 13:00 - 17:30
Středa:    8:00 - 12:00 13:00 - 17:30

Adresa úřadu

Městská část Praha-Libuš
Úřad městské části Praha-Libuš
Libušská 35/200, 142 00 Praha 4 – Libuš
tel.: + 420 261 711 380
tel.: + 420 244 471 884
fax: + 420 241 727 864
e-mail: mc.libus@praha-libus.cz
IČ: 00231142
DIČ: CZ 00231142
ID schránka: u8xaktr
vymezovací obrázek

U nás - Časopis - 06/2009Kronika

ikonka NOVÁ PRODEJNA ALBERT PÍSNICE

Od 29. dubna je na sídlišti Písnice otevřena nová prodejna Albert Písnice v Libušské ulici č. 400. Na 560 metrech čtverečních nabízí široký sortiment zboží, především potravin. V novém supermarketu našlo práci 16 zaměstnanců. „Pro zákazníky jsme připravili řadu novinek, které jim zpříjemní a zvýší pohodlí nakupování. Všechny vycházejí z jejich reálných potřeb a požadavků," řekl Libor Kytýr, ředitel komunikace prodejen Albert a Hypernova. „Je pro nás důležité, aby naše prodejny byly šetrné k životnímu prostředí. Supermarket Albert Písnice je vybaven osvětlením a chladicím zařízením s nižší spotřebou. Chrání tak životní prostředí v dané oblasti," dodal Kytýr

Supermarket Albert Písnice má novou grafickou navigaci uvnitř prodejny. Každé z jednotlivých oddělení má svou barvu. To zákazníkům umožní snadnou orientaci v rámci celé prodejny. Rychle a pohodlně tak najdou své oblíbené zboží. Nové komunikační prvky mají zákazníky i inspirovat. „Našim zákazníkům chceme zároveň s naší nabídkou přinést zajímavé tipy na přípravu pokrmů, či je upozornit na netradičnost některých produktů a možnosti zařadit je vhodně do jídelníčku," doplnil Kytýr.

Podstatný je i lokální význam prodejny. „Rádi bychom, aby se prodejny Albert staly nedílnou a především ceněnou součástí místa, kde působí. Úzký kontakt s našimi zákazníky je pro nás nesmírně důležitý," vysvětlil Libor Kytýr. Proto byl například k názvu Albert přidán upřesňující podnázev: Písnice.

Albert je maloobchodní značkou nadnárodní společnosti Royal Ahold se sídlem v nizozemském Amsterdamu.

Tisková zpráva Ahold Czech Republic, redakčně zkráceno


<< nahoru

ikonka V ITÁLII S KLUBEM JUNIOR

Pohledem Martina...

Od 3. do 10. května jsme se zúčastnili mezinárodního tábora v Itálii, pořádaného v rámci rodící se spolupráce mezi italským městečkem Vigarano Mainarda a městskou částí Libuš-Písnice. Celkem nás jelo sedm: dva dospělí - Anička, která nám pomáhala s překladem, a Péťa, naše trenérka míčových her z Klubu Junior, a nás dětí bylo pět - Terezka, Eliška, Jakub, Martin B. a já. Cesta do Benátek trvala třináct hodin a pak nás ještě asi hodinu vezli do hotelu ve Vigaranu, takže až ve tři ráno jsme se konečně dostali do postele. Moc jsme ale nespali, s napětím jsme očekávali dění následujících dní. Ráno jsme se sešli spolu s dětmi z Maďarska, Francie a samozřejmě i s místními dětmi v tělocvičně. Tělocvičnu mají větší, než je ta naše, je s tribunou. Zde jsme se vzájemně představili a také jsme se seznámili s dětmi, v jejichž rodinách jsme tři noci spali. Z počátku jsme měli trošku obavy z cizího prostředí, ale brzy jsme se skamarádili.
Druhý den jsme jeli na dvoudenní výlet, naše malá skupina jezdila v autobuse Maďarů. Navštívili jsme města Lucca, kde jsme jednu noc spali v hotelu, Pisu a Florencii, Pokaždé jsme zažili díky maďarským řidičům nějaké dobrodružství, protože skoro vždy zabloudili. A tak jsme třeba při cestě k šikmé věži v Pise museli přivolat na pomoc taxikáře. Nechybělo ani koupání v Ligurském moři a samozřejmě ani italská zmrzlina.
Během týdne se někteří z nás zúčastnili i vyučování - já jsem byl ve třídě s mojí italskou kamarádkou a měli jsme hodinu francouzštiny a angličtiny.
Poslední společný den byl věnován turnaji ve volejbale. Družstva byla smíšená z jednotlivých států. Potom následovaly ochutnávky národních jídel. Například Italové si "překvapivě" připravili pekáč s těstovinami, u Francouzů jsme zase ochutnali sýry a karamelky, my jsme přivezli pivo, becherovku, klobásky, brambůrky a tyčinky Bohemia.
V sobotu jsme se pak přesunuli do Benátek, odkud nám večer jel autobus zpět do Prahy. Stihli jsme ještě prohlídku včetně nezapomenutelné projížďky gondolou. Na náměstí svatého Marka nám holuby doslova zobali z rukou.

Martin Svoboda

Pohledem Terezy...

Do luxusního žlutého autobusu jsme nasedli v neděli kolem poledne a ačkoliv byl příjezd do centra Benátek plánovaný na druhou hodinu ranní, byli jsme tam už po půl jedné v noci. Minibus nás pak zavezl do města Vigarano Mainarda, do opravdu pěkného hotelu. Ráno po snídani jsme odjeli do místní sportovní haly, kde nás již čekali Italové, Francouzi z města Caudebec-lè-Elbeuf a Maďaři z města Salgótarján. Všichni byli velice přátelští, hned jsme se začali bavit.
Po projevu starosty města Vigarano Mainarda jsme hráli klasické seznamovací hry a potom jeli na prohlídku do nedalekého města Ferrara. Večer jsme se rozutekli do rodin a později se opět s ostatními sešli na obrovskou pizzu. Další den jsme vyrazili na třídenní výlet do Toskánska, kde jsme byli ubytováni v hotelu přímo u pláže. Po celé tři dny jsme každý den nejméně dvě hodiny strávili v laboratoři, kde jsme se učili techniku natáčení filmů a jeden film dokonce natočili. Také jsme si prohlédli zajímavá města a místa, jako je Lucca, Florencie nebo šikmá věž v Pise. Nejvíc jsme si ale asi užívali moře, kam jsme chodili každý den.
Ve čtvrtek večer jsme se vrátili zpět do rodin a já si se svojí novou kamarádkou Annou povídala dlouho do noci. Následující dopoledne jsme strávili v místní škole a na oběd potom byli ve sportovní hale, kde jsme zůstali na turnaj ve volejbale, mezinárodní večeři a diskotéku. Poslední den jsme se dlouho loučili, rodiny nás odvezly opět před sportovní halu a nás čekal asi nejkrásnější zážitek - prohlídka Benátek a nakonec i plavba kanály na gondole. Večer jsme nasedli do autobusu a těšili se, až budeme moci tohle všechno vychrlit na kamarády a rodiče.

Mně osobně dal tenhle zájezd hodně nových zkušeností, zážitků a hlavně přátel a myslím, že bych mohla mluvit za všechny, když řeknu, že jsme si to maximálně užili a určitě se zdokonalili v angličtině a pochytili i něco italsky, francouzsky nebo maďarsky J.

Děkujeme všem, kteří se podíleli na organizaci této akce a přejeme stejné zážitky i našim následovníkům!

Tereza Koukalová


<< nahoru

ikonka LIBUŠSKO-PÍSNICKÝ JARMARK 2009

Městská část Praha-Libuš pořádala 16. května od 14 do 18 hodin na prostranství v sídlišti Písnice jarmark, na kterém bylo ke shlédnutí mnoho zajímavého. Společnost ČEZ, vlastník pozemku, připravila prostranství a jeho okolí tak, aby občané mohli prožít příjemné odpoledne. Děkujeme za bezplatný pronájem pozemků, na kterých se jarmark pořádal.

Využili jsme zajímavě členěného prostranství rozestavěním deseti prodejních stánků v postranních cestách. Ve stáncích bylo možno zakoupit biovýrobky a bioprodukty těchto společností: Prodejna přírodních produktů, ekofarma Mednik, Vozembouch, Čaj a medovina.

Obrázky vyrobené technikou paličkování byly ve stánku paní Šámalové, ve stánku paní Hamrové  si mohl každý vybrat korálky nejenom na krk. Paní Hejtmánková rozjasnila stánek svými květinami. Chráněné dílny Modrý klíč a základní školy Písnice a Meteorologická prodávaly své zajímavé výrobky.

Po celé odpoledne se na dvou pódiích střídala hudební skupina Ruleta band s mnoha vystupujícími. Byli to: děti z MŠ K Lukám a MŠ Mezi Domy, žáci ze základní školy L. Coňka v Písnici, mažoretky Pampelišky Praha, Dandelions Prague a Maxinky Praha, akrobatický rokenrol Sokol Pražský, exhibice KK-aerobik, vietnamské bojové umění. Celý program zahájil starosta MČ Praha-Libuš pan Petr Mráz.

Pro děti i dospělé bylo připraveno mnoho doprovodných programů: skákací hrady, horolezecká stěna, soutěže pro velké a malé. Občerstvení zajišťovalo Staročeské trdlo, restaurace Little Hanoi, Hot-dog pana Vondrušky, autobus pana Bímy. Celým odpolednem nás provázel moderátor Standa Soukup. Starosta MČ Praha-Libuš, pan Petr Mráz s místostarostkou paní Ivanou Fendrychovou uzavřeli sportovně kulturní odpoledne tombolou, a tak si někteří vylosovaní odnesli i pěknou vzpomínku v papírové tašce městské části.

Velice děkujeme sponzorům z Libuše a Písnice, kteří svými finančními dary přispěli k zorganizování této vydařené akce. Děkujeme i zdravotnicím paní Radové a paní Květoňové, které byly přítomny celé odpoledne. Na bezpečnost dohlížela Městská policie z Prahy 12..

Již nyní zveme všechny občany na příští rok: Libušsko-písnický jarmark 2010.

Děkujeme všem sponzorům akce:

Auapark Čestlice, BEAM ČR, s.r.o., Datzer spol. s.r.o., DDD servis s.r.o., DKNV stavební s.r.o., Pizzeria Don Pablo, Elektro-centrum DKV, Esselte, s.r.o., Evropos, Uniklemp, Janette, s.r.o., Kratochvíl střechy, s.r.o., Matuschka International, s.r.o., Neoset, Pražská teplárenská, a.s., Pro Trade, s.r.o., Vladimír Rousek odvoz suti a odpadu, Saparia, a.s., Sdružení Heran, Setron, s.r.o., Vetnemo, s.r.o.

Mediální partner Český rozhlas rozhlasová stanice Regina.

Děkuji organizátorům celé akce.

Iva Hájková, vedoucí humanitního odboru Úřadu MČ Praha-Libuš

<< nahoru

ikonka NA DOPRAVNÍM HŘIŠTI

Naše Mateřská škola Mezi Domy navštívila 6. května Muzeum Policie ČR,  které sídlí v areálu  augustiniánského kláštera v Praze 2. Hlavním cílem bylo dopravní hřiště, na kterém si mohly děti vyzkoušet své znalosti při bezpečné jízdě na kole. Za svou šikovnost byly odměněny zajímavou pohádkou s prvky černého divadla Pohádkový semafor.

Milena Fiedlerová, učitelka MŠ Mezi Domy

<< nahoru

ikonka KLUB SENIOR

LÉKAŘSKÁ PŘEDNÁŠKA

Dne 28. dubna se uskutečnila již v pořadí pátá přednáška pana MUDr. Jaroslava Henzla - místního internisty. Tyto přednášky jsou tak vyčerpávající, že by se na jejich základě snad dal skládat doktorský diplom. A protože jsou tak žádané, budeme v nich pokračovat. Tentokráte pan doktor vybral onemocnění z nejvážnějších, a sice onemocnění nádorové. Krok za krokem nás informoval o zhoubné nemoci rychle se šířící v těle. Jak jí předcházet, o tom byla celá kapitola možností, doporučení a samozřejmě i o dostupných preparátech, které již mají výsledky, pokud se nasadí co nejdříve! Jsou sice drahé, jsou funkční a takto dohromady používané přírodní preparáty ve finále člověku umožňují delší život. Jsou na zvážení každého z nás a má-li někdo zájem, může se obrátit přímo na dr. Henzla v ordinaci. Děkujeme tímto panu doktorovi za zájem k nám docházet a budeme se opět těšit na přednášky.

NÁVŠTĚVA STAROSTY

Dne 5. května nás opět navštívil starosta Petr Mráz. Byla opět projednávaná problematika  zatížení místních komunikací, tj. hlavní ulice Libušská a další přilehlé ulice, dále nedodržování zákazu střílení petard, nejen v Sapě, ale i v soukromých domcích, otevření nového obchodu na sídlišti Písnice, přetížení místní hromadné dopravy přisídlením vietnamské komunity. Proto nám pan starosta doporučil zúčastnit se v sobotu 6. června ve 14 hodin v Klubu Junior, Na Okruhu 395/1 setkání, věnovaného problematice vietnamské komunity v Libuši a Písnici.

KONCERT V KUNRATICÍCH

Na pozvání paní starostky ing. Kabelové z městské části Praha-Kunratice jsme se opět zúčastnili Koncertu Pražského akordeonového a klávesového orchestru Prako, konaného u příležitosti Svátku matek v místní sokolovně. Na programu byly skladby různého hudebního žánru. Děkujeme tímto za pozvání a ze květinové dary, kterými jsme byli obdarováni.

KVETOUCÍ ŠTIŘÍN

Dne 12. května jsme se rozjeli do nedalekého Štiřína podívat se na krásně kvetoucí zámecký park a na celkovou prohlídku historického zámku. Mohli jsme nahlédnout i do některých prostor zámku obydleného návštěvníky, do reprezentačních místností s obrazy vytvořenými podle originálu a nechali jsme se udivovat krásou a dobovou architekturou. V zámeckém salonku nám bylo dovoleno zahrát na exkluzivním klavíru. S ochotou sobě vlastní nám preludovala paní prof. Kaněrová a nenechala se pobízet ani MUDr. B. Mastná. V zámecké kapli jsme spatřili nádherný oltář, původní a velmi zachovalý. Pro vyzkoušení akustiky dala pokyn paní prof. Kaněrová a všichni jsme si společně zazpívali. V současné době se v kapli konají bohoslužby, křtiny, svatby. Po této prohlídce jsme se přesunuli na nádvoří s  restaurací. Zde jsme si objednali jednotný oběd a nasáli krásnou atmosféru.

Na závěr nás čekala prohlídka zámeckého parku, kde nás o mnohém zajímavém pan ing. Lehovec informoval a chválil, jak je zámecký park v současné době pěkně udržován. Prozradil, že jak Průhonický park, tak zámecký park ve Štiříně vlastní v současně době na dvě stovky vzácných druhů Rhododendronů. A protože je měsíc květeny, tak jsme jejich neuvěřitelné barvy spatřili na vlastní oči.

Potom jsme měli již jen čas na individuální prohlídku míst mimo golfové hřiště, toho času krásně upravovaného. Také zbyl čas na posezení a odpočinek za příjemného sluníčka a vzájemného popovídání.

Zájezdu se zúčastnilo 65 seniorů a bylo by zájemců  i více. Bohužel je to někdy nad rámec našich sil, ale když se věc vydaří, máme radost a o to více se těšíme na další výlet připravovaný pro naše seniory!

HUDEBNÍCI Z KLUBU JUNIOR

Již druhým rokem se konala soutěž v kategoriích žáků uměleckého zaměření v Klubu Junior v kytaře, klavíru, flétně, ve zpěvu. Podařilo se nám hned pozvat malé umělce, kteří se umístili v soutěži, aby svoji skladbu či zpěv, za který obdrželi cenu, nám předvedli. Ocenění od vedoucí Klubu Junior Lenky Koudelkové obdrželi přímo u nás v Klubu Senior. Dále byli obdarováni všichni účinkující gerberou od sponzora  - Svazu žen. Děkujeme tímto všem účinkujícím za krásné a jímavé odpoledne.

Za Klub Senior Zdena Prchlíková


<< nahoru

ikonka SOKOL LIBUŠ - SOUTĚŽ SOKOLSKÉ VŠESTRANNOSTI

Ve dnech 24. - 26. dubna se konala Soutěž sokolské všestrannosti Praha pro rok 2009 Sokolské župy Jana Podlipného. Závodilo se v několika disciplínách - plavání, atletice, gymnastice a šplhu a závodníci byli rozděleni do kategorií dle roku narození. Naši jednotu v žákovských kategoriích a v kategorii dorostenek reprezentovalo sedm děvčat a dva chlapci - Budková Anna - atletika,  Budková Martina - atletika (2. místo), Bretschneiderová Simona - atletika, Čechurová Jana - plavání (2. místo) a atletika, Čechurová Monika - plavání (1. místo) a atletika (1. místo), Obrazová Kateřina - atletika, Vlková Veronika - plavání, Baštecký David - plavání (2. místo)  a Jansa František - plavání (2. místo).

Všem účastníkům blahopřejeme k dosaženým výsledkům, děkujeme za účast a reprezentování jednoty v této soutěži. Ti, kteří na místa nejvyšší nedosáhli, určitě vědí, že důležité není vyhrát, ale zúčastnit se.

Vladimíra Tomášková, T. J. Sokol Libuš


<< nahoru

ikonka ZE STAROSTOVA ZÁPISNÍKU

Zdravím všechny milé čtenáře a příznivce časopisu U nás v měsíci červnu. Jako vždy si vás dovolím seznámit s několika postřehy z minulého měsíce.

Pátek 24. duben. Vedl jsem jednání o rekonstrukcích a opravách komunikací v naší městské části. Přizval jsem k němu ing. Sklenářovou z odboru dopravy pro Prahu 12, který pro naši městskou část vyřizuje stavební povolení, a ing. Kubovou z firmy Zavos, mandátní firmy pražského magistrátu. O schůzku jsem požádal na základě neutěšené situace a žádosti o pomoc při již dlouho plánovaných rekonstrukcích komunikací Na Losách, Ke Kašně, Paběnická, U Pejřárny ad. Pevně věřím, že s rekonstrukcí těchto komunikací se začne již letos.

Úterý 28. duben. Zúčastnil jsem se slavnostního otevření nově vybudované prodejny Albert na sídlišti Písnice. Jsem velmi rád, že se podařilo, po čem většina obyvatel Písnice a Libuše dlouhou dobu volala a firma ČEZ, jakožto majitel objektu prodejny, po velkých peripetiích sehnala dobrého nájemce. Děkuji za to. Při slavnostním otevření jsem též popřál zástupcům firmy provozující prodejnu Albert mnoho spokojených zákazníků.

Středa 29. duben. Proběhlo čtvrté zasedání Zastupitelstva MČ Praha-Libuš v tomto roce. Vrátili jsme se při něm k objektu garáží v Dobronické ulici č. 694, jeho využití , nutnosti oprav a možnosti spolupráce s některou z developerských firem. Jde o možnost přístavby a rekonstrukce tak, aby bylo zachováno minimálně 200 parkovacích míst pro veřejnost, která zůstanou v majetku městské části. Zastupitelům byly předloženy dvě varianty. Jedna představovala masivní rozšíření stávajícího objektu s bytovou nástavbou směrem k ulici Mílová. Druhá varianta znamenala zachovat stávající půdorys garáží a přístavbu bytů nad úrovní garáží. Zastupitelé zvolili variantu, kde bude zachován půdorys garáží, s bytovou přístavbou. Na základě rozhodnutí zastupitelstva úřad naší městské části požádá o statický posudek stávající budovy a poté vyhlásí výběrové řízení na realizaci stavby.

Pondělí 4. květen. Měl jsem další z pravidelných schůzek se žáky Základní školy Meteorologická a se žákovským zastupitelstvem. Snažím se přitom odpovědět na všechny dotazy žáků. Nejprve jsem ale žákovskému zastupitelstvu poděkoval za jejich velmi dobrou práci a úžasnou prezentaci, kterou předvedli v dubnu na konferenci na Magistrátu hl. m. Prahy na téma zdravá města a jejich rozvoj.

Úterý 5. květen. Byl jsem pozván na posezení do Klubu Senior. Děkuji za to. Při té příležitosti jsem též odpovídal na dotazy. Věřím, že mé odpovědi napomohly uvést na pravou míru některé omyly a dezinformace, které se v Libuši a Písnici tradují či šíří. Například bazén na sídlišti Písnice není ve vlastnictví městské části, jak se dosud někteří lidé domnívají, ani vietnamské firmy, nýbrž ve vlastnictví čínského soukromníka. Na závěr jsem všem poděkoval za příjemné posezení a popřál hodně zdravíčka a pohody.

Čtvrtek 14. květen. Zúčastnil jsem se pohřbu bývalého zaměstnance našeho úřadu Josefa Kvítka, na kterého bych rád vzpomenul a v duchu mu poděkoval za jeho dobrou práci pro městskou část.

Sobota 16. květen. V odpoledních hodinách proběhl již tradiční Libušsko-písnický jarmark, druhým rokem pořádaný na prostranství před prodejnou na sídlišti Písnice. Doufám, že se všem líbil. Velice mne potěšila účast, která byla oproti loňskému roku skoro dvojnásobná, a jsem rád, že i počasí se vydařilo. Tato akce se stává tradicí. Občané si mohou na jarmarku zakoupit bioprodukty, ručně dělané šperky apod. a současně shlédnout program, na kterém se vždy představí naše děti ze školních i předškolních zařízení, krásné mažoretky a jiní. Využívám této příležitosti, abych poděkoval firmě ČEZ, že nám umožňuje konání jarmarku na svém pozemku zdarma - moderátor akce se totiž několikrát během akce zmínil o všech sponzorech, ale firmu ČEZ ani jednou neuvedl.

Závěrem mi dovolte popřát našim žákům, aby se jim povedlo vysvědčení a udělali jím radost nejen sobě, ale i svým rodičům. Současně také všem dětem přeji krásné slunečné prázdniny a dospělákům krásnou pohodovou dovolenou.

Petr Mráz, starosta MČ Praha-Libuš, 19. května 2009

<< nahoru

ikonka VRCHOTOVY JANOVICE A USEDLOST MEDNÍK

Městská část Praha-Libuš pořádala 30. dubna zájezd pro naše seniory do zámku Vrchotovy Janovice. Tam jsme si nejdříve prohlédli expozici českého zvonařství, a pak nás průvodce provedl a seznámil s krásným interiérem v zámku. I když to ráno vypadalo, že nám počasí nebude moc přát, nakonec se udělalo moc hezky a mohli jsme si prohlédnout i krásnou zámeckou zahradu. 

Po dobrém obědě v zámecké restauraci jsme pokračovali na prohlídku farmy, která se jmenuje Usedlost Medník, kde nás pan Bednář seznámil se soukromým hospodářstvím a mohli jsme ochutnat kozí a kravský sýr a domácí jablečný mošt. Pokochali jsme se nádhernou přírodou a domácím zvířectvem a v pořádku jsme se vrátili zpět. Doufáme, že se výlet všem líbil a těšíme se na další na podzim.

Jaroslava Klemešová, humanitní odbor ÚMČ Praha-Libuš

<< nahoru

ikonka ZŠ METEOROLOGICKÁ

OHLÉDUTÍ ZA ŠKOLNÍM ROKEM TŘÍDY MONTESSORI

Nějak rychle to všechno uteklo a přestože se nám ve škole líbí, tak se moooc těšíme na prázdniny. Z vysvědčení nemáme obavy, protože máme slovní hodnocení.

V září nás bylo ve třídě patnáct (1. - 5. ročník), naše řady se průběžně rozrůstaly a nyní nás je jedenadvacet, proto pracujeme již ve dvou třídách. Zdařilý zápis do prvního ročníku přivádí dalších patnáct kamarádů.

Hodně jsem se toho letos naučili. Ti nejmladší čtou a napsali už svou první knihu. Své znalosti rozšiřujeme nejen individuální prací v sešitech, s pomůckami a na počítači, ale i skupinovými pracemi. Na konci školního roku si odneseme portfolio, které je výsledkem práce každého z nás. Jednou měsíčně jsme z hlavních předmětů psali testy, aby každý věděl, co mu jde, a co naopak potřebuje procvičit. Pracovali jsem na nejrůznějších projektech a hodně jsme se toho dozvěděli například o Vesmíru, historii i zvířatech. Při tělesné výchově jsme cvičili v tělocvičně, ale střídali jsme to s plaváním, bobováním, bruslením na ledě, na kolečkových bruslích a zvládli jsem i výlet na kolech.

Máme za sebou podzimní i jarní školu v přírodě, celodenní výlet do Botaniku a těšíme se na stanování. Pravidelně jsme navštěvovali různé mimoškolní akce, nejvíce se nám líbily pořady v KC12, výtvarné dílny ve Veletržním paláci i ekologické programy v Toulcově dvoře. Každý z nás si své dojmy z výletů a exkurzí zapisuje do deníku. S rodiči jsme měli vánoční,  velikonoční a batikovací dílnu, nacvičili jsme vánoční besídku i besídku ke Dni maminek. Nezapomněli jsem ani na nemocné lidi a připravili si program, se kterým jsme vystoupili v IKEM.

Přejeme všem krásné prázdniny a na nové spolužáky se těšíme 1. září.

Žáci ze třídy Montessori a třídní učitelka K. Koželuhová

TAJEMNÁ FILIPOJAKUBSKÁ NOC

Noc z 30. dubna na 1. května se nazývá filipojakubskou a je taková tajemná... V našich krajích se večer 30. dubna pálí čarodějnice, je to starý pohanský zvyk. My jsme ale čarodějnice nepálili, nýbrž jsme si je vyráběli v hodinách výtvarky. Mnohým z nás se moc povedly, proto jsme si je odnesli domů. Na fotce vidíte alespoň ukázku naší snahy. Povedlo se, co říkáte?

B. Skopalová

DĚJEPIS TROCHU JINAK

Vydali jsme se s panem ředitelem 29. dubna na velmi zajímavou exkurzi. Navštívili jsme Židovské muzeum na Starém Městě, kde jsme nejprve vyslechli se zatajeným dechem přednášku o druhé světové válce. Dozvěděli jsme se nové informace o holocaustu. Jestli jsme pozorně poslouchali, jsme si ověřili při testu, který následoval.

Svůj životní příběh nám potom vypravovala paní Růženka Blechová-Frýdová, která jako jedna z mála židovských dětí přežila pobyt v Terezíně. Poslouchali jsme s napětím, čím vším prošla jako malé děvčátko. Téměř všichni její příbuzní zahynuli během války, jen ona a její tatínek se dočkali konce válečných hrůz. Provedla nás také po Staronové synagóze - od 13. století se zde stále konají bohoslužby. Prohlédli jsme si i Pinkasovu synagógu, jejíž stěny jsou popsány 80 000 jmény židů, kteří zahynuli v koncentračních táborech. Prošli jsme židovský hřbitov, kde jsme naši dějepisnou exkurzi ukončili.

Celá prohlídka se nám velmi líbila, i když nám chvílemi běhal mráz po zádech.

Pavla Strouhalová, Adam Rezek, 9.třída

ROBINSON CRUSOE V KC 12

V polovině dubna byla naše třída na pořadu o Robinsonovi. Všichni jsme se hlavně těšili, že ,,se ulejeme" ze školy. I když v představení hrál jen jeden herec, bylo nápadité a vtipné. Hlavnímu herci, který nás zajímavě seznamoval s postavou hrdiny, pomáhali i naši spolužáci Marek, Artur, Lucka a další, dokonce i naše paní učitelka, která také hlídala dřevěnou loutku samotného Robinsona. Představení se nám opravdu líbilo, zazpívali jsme si a ,,ulejvání „ bylo vlastně výchovné. A to bylo bezva!                                     

Adéla Jindráčková, 7.A

ZA STARÉ ELEKTROSPOTŘEBIČE KUCHYŇKA

Letošní ročník soutěže pro školy Ukliďme si svět, při níž se sbíraly vyřazené elektrospotřebiče, byla ukončena 20. května. Podařilo se nám sesbírat několik použitých a vyřazených spotřebičů za které škola dostane přes 1000 korun. Peníze budou použity do cvičné kuchyňky. Děkujeme všem, kdo nám pomohli. Příští školní rok budeme v této soutěži pokračovat.

Monika Exnerová

 


<< nahoru

ikonka ZŠ PÍSNICE

BAREVNÝ TÝDEN

Loňská první třída zaujala všechny na škole svým nápadem oblékat se po celý týden vždy do stejných barev. Letos jsme to chtěli zkusit všichni, a tak jsme se domluvili, že v týdnu od 18. do 22. května budeme chodit stejnobarevní. V pondělí modří, v úterý červení a po bílé středě následoval zelený čtvrtek a žlutý pátek.

V každé třídě jsme denně vybrali toho nejbarevnějšího a vyslali do celoškolní kola soutěže o největší počet stejně barevných kusů oblečení.

Porota pak pečlivě sečetla každý kus (včetně těch skrytých) a vítěze odměnila krásným tričkem s logem školy, sladkostí a další malou cenou. Nechcete to také zkusit? My jsme si užili spoustu legrace,:)

ŠKOLY V PŘÍRODĚ

Ve druhé polovině června - v týdnu od 15. 6. do 19. 6. - budou v naší škole jen naše dvě želvy a pan školník. Všichni ostatní se totiž vydáme na školu v přírodě. První a druhá třída do penzionu Lucie na Zadov s výletem do Vimperka, třetí třída do Albrechtic v Jizerských horách a větší děti se chystají lodí do Poděbrad a v dalších dnech pak vlakem i autobusem postupně na Karlštejn, Koněpruské jeskyně, Konopiště a do Hřenska. Moc se těšíme na změnu prostředí, jiný způsob výuky a všechny ty hry, soutěže, výlety, chození po lesích a karnevaly.

Monika Vlasáková

 


<< nahoru

ikonka ČARODĚJNICE 2009

V libušském lomu se 30. dubna od 18 hodin konalo tradiční pálení čarodějnic, které pořádal SDH Libuš za finanční podpory Úřadu MČ Praha-Libuš a Hotelu Cham. Zbytek občerstvení zajistil SDH Libuš. Letos se prvně připojil i  JO TJ Tempo pod vedením Martina Vaško a zhruba hodinu před zapálením hranice bavili malé děti zdarma jízdou na malých i větších koních. Hasiči připravili obrovskou hranici s čarodějnicí a pro děti, mimo jiné, stříkání vody ze dvou C proudů na terč plněnými čerpadlem Heron EMPH 80 W. Dále byla připravena prohlídka hasičských vozů: DA Avia 31 (SDH Libuš) a CAS 25 Škoda 706 „Mates", které nám poskytl SDH Písnice. Tímto bychom jim zároveň chtěli poděkovat za jeho zapůjčení. Počasí se vydařilo, a tak byla i hojná účast až do večerních hodin.

Ondřej Stašek, velitel SDH Libuš


<< nahoru

Radnice

ikonka NOVÝ KONTEJNER NA ELEKTROODPAD

V rámci programu REMA Systém městská část Praha-Libuš uzavřela smlouvu na bezplatné poskytnutí sběrného kontejneru, který bude sloužit veřejnosti k odložení vyřazených elektrozařízení. Do tohoto kontejneru je možno odkládat tyto skupiny elektrozařízení:

-         malé domácí spotřebiče

-         informační technologie a telekomunikace

-         spotřebitelská zařízení, elektrické a elektronické nástroje

-         hračky, vybavení pro volný čas a sporty

-         lékařské přístroje

-         přístroje pro monitorování a kontrolu

(dle přílohy č. 7 zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech).  

Do kontejneru se nepatří velké domácí spotřebiče (lednice, pračky, myčky), dále  televize a monitory, zářivky, žárovky, mikrovlnky atp. a autobaterie.

Kontejner je umístěn  u separovaného odpadu v ulici K Vrtilce (na fotografii), má zelenou barvu a je na něm nápis: VHAZUJTE ELEKTROODPAD.

Doufáme, vážení spoluobčané, že uvítáte další možnost třídění odpadu a že kontejner pomůže vyřešit otázku: Kam s ním?

Hana Kučerová, odbor životního prostředí a dopravy ÚMČ Praha-Libuš

<< nahoru

ikonka VELKOOBJEMOVÉ KONTEJNERY

Kontejnery na odpad v červnu, červenci a srpnu budou přistaveny v následujících dnech na uvedených stanovištích:

16.  6. 2009          Ohrobecká, Výletní,  Hoštická, Na Domovině, Zbudovská

  7.  7. 2009          Ohrobecká, K Novému sídlišti, K Vrtilce, Drůbežářská

  4.  8. 2009          Ohrobecká,  Výletní, Hoštická, Na Okruhu

Kontejnery budou přistaveny v ranních hodinách a po naplnění odvezeny.

Odbor životního prostředí a dopravy ÚMČ Praha-Libuš


<< nahoru

ikonka ZPRÁVY Z JEDNÁNÍ RADY

Výtah z usnesení Rady městské části Praha-Libuš v období od 7. 4. do 5. 5. 2009. Plná znění jsou k dispozici na Úřadu městské části Praha-Libuš. Na internetových stránkách Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního  - http://nahlizenidokn.cuzk.cz/ - jsou veřejně dostupné údaje o parcelách a budovách zapsaných v katastru nemovitostí.

Rada městské části Praha-Libuš:

 • Schvaluje odměny členům redakční rady časopisu U nás za 1. čtvrtletí 2009 dle přílohy, která je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Schvaluje darovací smlouvu se společností Esselte, s. r. o., na konání místních kulturně-sportovních akcí pořádaných MČ Praha-Libuš vroce 2009.
 • Bere na vědomí přerušení provozu mateřských škol zřizovaných MČ Praha-Libuš vměsících červenec a srpen 2009 vsouladu svyhláškou č. 43/2006 Sb., o předškolním vzdělávání.
 • Schvaluje Smlouvu o postoupení a převzetí práv a povinností zkupní smlouvy/smlouvy o finančním leasingu č. 100022292 (dříve 122734), uzavřené dne 10. 11. 2008 sdobou nájmu od 13. 11. 2008 do 13. 11. 2013.
 • Souhlasí snavrhovanou stavbou přípojek kanalizace, vodovodu a plynovodu a s jejich uložením do pozemku parc. č. 670/1, k.ú. Písnice, která je ve vlastnictví obce Prahy, svěřeno MČ Praha-Libuš pro RD na pozemku parc. č. 845/28, k. ú. Písnice, dle dokumentace ing. arch. L. Kodla a Bc. Pavla Jaroše z 11/2008, resp. 1/2009 za následujících podmínek: Při překopech komunikace zůstane ulice V Zákopech průjezdná. Povrchy budou uvedeny po provedení prací do původního stavu. Před stavbou plynovodní přípojky uzavře stavebník (nebo budoucí vlastník) s MČ Praha-Libuš smlouvu o smlouvě budoucí o věcném břemeni uložení přípojky do pozemku parc. č. 670/1, k. ú., Písnice, který je ve vlastnictví obce, svěřený MČ Praha-Libuš. Stavebník před započetím prací požádá OŽPD ÚMČ Praha-Libuš o výkopové povolení a zábor veř. komunikace.
 • Souhlasí snavrhovanou stavbou oplocení na hranici pozemku parc. č. 390/15 a stavbou altánu 2,4 x 2,9 m na pozemku parc. č. 390/7, vše k .ú. Libuš, dle situace ing. Arnošta Fabíka z 19. 5. 2008.
 • Souhlasí suzavřením Smlouvy o vytvoření místa zpětného odběru elektrozařízení a o jejich zpětném odběru s REMA Systém, a. s., Budějovická 1667/64, 140 00 Praha.
 • Souhlasí snavrženým programem zasedání Zastupitelstva MČ Praha-Libuš, konaného 29. 4. 2009, který je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Revokuje usnesení Rady MČ Praha-Libuš č. 207/2008 zjednání dne 29. 7. 2008. Souhlasí se záměrem obce Praha pronajmout nemovitost -pozemek parc. č. 911/6 o výměře 783 m2, ostatní plocha, ostatní komunikace, vk. ú. Písnice, obec Praha, pro potřeby Ahold Czech Republic, a. s. Pozemek parc. č. 911/6 vk .ú. Písnice, obec Praha, je uveden na LV 579 pro k. ú. Písnice, obec Praha, ve vlastnictví hl. m. Prahy.
 • Souhlasí sfinanční podporou na rok 2009 ve výši 20 000 Kč z rozpočtu MČ Praha-Libuš pro fotbalový klub FSC Libuš, Meteorologická 533, Praha 4-Libuš.
 • Souhlasí snávrhem spolupráce sJO TJ Tempo Praha na zajištění akcí pořádaných i spolupořádaných MČ Praha-Libuš vroce 2009. Ztohoto důvodu poskytuje MČ Praha-Libuš jezdeckému oddílu TJ Tempo Praha finanční dotaci ve výši 20 000 Kč.
 • Souhlasí sfinanční podporou ve výši 6 000 Kč z rozpočtu MČ Praha-Libuš na realizaci projektu „Více informací pro méně problémů" vZŠ Meteorologická a MŠ Montessori, Meteorologická 181, Praha 4-Libuš.
 • Souhlasí sfinanční podporou ve výši 28 000 Kč zrozpočtu MČ Praha-Libuš pro pořádání příměstského dětského tábora Klubu Junior vobdobí od 6. do 24. července 2009.
 • Schvaluje dodatek č. 2 kpojistné smlouvě číslo 0006572960.
 • Schvaluje darovací smlouvu se společností Pemar, s.r. o., na konání místních kulturně-sportovních akcí pořádaných MČ Praha-Libuš vroce 2009.
 • Schvaluje Smlouvu o dílo mezi MČ Praha-Libuš a Evou Rázgovou zdůvodu vytvoření webových stránek pro Žákovské zastupitelstvo Praha-Libuš vrámci projektu „Emaweb (nejen) pro školy".
 • Jmenuje Hodnotící komisi pro soutěž „Rozkvetlé okno, balkón, okolí domu" ve složení: předsedkyně komise - Kateřina Tomešová, členové komise - Anna Rusiňáková, Miroslav Štajner, Veronika Loukotová, Jana Hejtmánková.
 • Souhlasí snavrženou stavbou přípojky vodovodu kpozemku parc. č. 807/4 a 806, k. ú. Písnice, dle projektu Fr. Šrámka z 2/2005 a jejím uložením do pozemku parc. č. 787, k. ú. Písnice (komunikace Vacovská), který je ve vlastnictví obce, svěřen MČ Praha-Libuš za podmínek: Práce budou koordinovány splánovanou stavbou kanalizačního řadu. Stavba bude dokončena před zahájením definitivních úprav povrchu komunikace.
 • Nesouhlasí s uložením telekomunikačních optických kabelů do komunikací na území MČ Praha-Libuš, dle projektu Michala Rýdla z 2/2009, z důvodu značného porušení povrchů zánovních komunikací nebo čerstvě vysazené zeleně.
 • Souhlasí sopravou písařské chyby: do textu Usnesení č. 61/2009 ze dne 10. 3. 2009 doplnit do bodu č. 1 Usnesení - seznamu dotčených pozemků, text: „parc. č. ........ 5 a 53/21".
 • Vzala na vědomí předloženou žádost JUDr. Dagmar Kuželové o posouzení záměru rekonstrukce a přístavby stávajícího RD č. p. 469, Šátalská ulice, pozemky p. č. 60 a 61, k. ú. Libuš, a požaduje: Doložit rekolaudaci původního RD na kanceláře, zdůvodnit předpoklad, že kanceláře budou sloužit pro uspokojování potřeb území, vymezeného danou funkcí (zde OC, resp. OB), následně předložit podrobnější a autorizovanou projektovou dokumentaci.
 • Přijímá nabídku projektových prací na akci: stavební úpravy a opravy části objektu Libušská č. p. 1, Praha 4 - Libuš, vypracovanou ing. Löwitovou, ze dne 27. 4. 2009. ,
 • Schvaluje darovací smlouvu se společností Saparia, a. s., na konání místních kulturně-sportovních akcí pořádaných MČ Praha-Libuš vroce 2009.
K tisku připravili Tomáš Hejzlar a Hana Kolářová

<< nahoru

ikonka ODSTÁVKA TEPLÉ VODY

Z důvodu zajištění spolehlivých dodávek tepla v průběhu zimních měsíců musí Pražská teplárenská provést v průběhu letních měsíců potřebnou údržbu a opravy. Letní měsíce jsou pro opravy a údržbu vhodné z toho důvodu, že není potřeba tepelné energie pro vytápění, ale jen pro ohřev teplé vody. Snahou Pražské teplárenské je minimalizovat dobu odstávek, a proto některé zásahy provádíme za chodu zařízení. V řadě případů je však nutné přerušit dodávku tepelné energie, neboť některé části zařízení mají teplotu i několika set stupňů Celsia.

Tímto bychom se vám všem chtěli omluvit za dočasné snížení komfortu bydlení. Uvedené termíny se mohou měnit, aktuální informace o odstávkách najdete na www.ptas.cz

Předběžný termín odstávky v dodávkách tepelné energie v lokalitě Písnice: 15. 7. 2009.

Zdroj: Pražská teplárenská, a. s.


<< nahoru

ikonka Z USNESENÍ ZASTUPITELSTVA

Usnesení Zastupitelstva městské části Praha-Libuš ze dne 29. 4. 2009:

č. 18/2009: ZMČ Praha-Libuš bere na vědomí zprávu o výsledku přezkoumání hospodaření MČ Praha-Libuš za rok 2008 a ukládá starostovi připravit opatření k nápravě chyb a nedostatků uvedených v této zprávě.

č. 19/2009: ZMČ schvaluje celoroční hospodaření MČ Praha-Libuš za rok 2008 s výhradou nedostatků uvedených ve zprávě o výsledku přezkoumání hospodaření a ukládá starostovi provést opatření k nápravě zjištěných nedostatků.

č. 20/2009: ZMČ souhlasí  s rozpočtovou změnou č. 1 ve všech  bodech.

č. 21/2009: ZMČ schvaluje koncepci dvou workshopů na téma „vietnamská komunita v MČ Praha-Libuš", jež je nedílnou součástí Důvodové zprávy. Jmenuje PhDr. Pavlu Jedličkovou koordinátorkou  přípravy a organizace těchto workshopů. Jmenuje koordinační skupinu pro přípravu a organizaci těchto workshopů. Předsedkyní koordinační skupiny je PhDr. Pavla Jedličková, dalšími členy z řad zastupitelů jsou Ing. Lenka Koudelková a MUDr. Daniela Horčíková. V koordinační skupině bude dále zástupce vietnamské komunity a vedoucí humanitního odboru Iva Hájková. Vzhledem k tomu, že další zasedání zastupitelstva je plánované na 24. 6. 2009, koordinační skupina bude informovat o přípravách a organizaci workshopů Radu MČ Praha-Libuš.

č. 22/2009: ZMČ schvaluje zřízení Výboru pro multikulturní soužití Zastupitelstva MČ Praha-Libuš. Volí předsedkyní tohoto výboru PhDr. Pavlu Jedličkovou, která na příštím zasedání navrhne zastupitelstvu členy výboru a představí rozpracovaný záměr tohoto výboru. Pověřuje PhDr. Pavlu Jedličkovou zahájením jednání se zástupci Magistrátu hl. m. Prahy a dalších příslušných orgánů veřejné a státní správy ohledně řešení problematiky soužití různých etnik na území MČ Praha-Libuš.

č. 23/2009: ZMČ schvaluje pana Jana Franka do funkce člena finančního výboru Zastupitelstva MČ Praha-Libuš.

č. 24/2009: ZMČ pověřuje starostu MČ Praha-Libuš podpisem „Dohody o přátelství" s partnerskými městy z Velké Británie a Spolkové republiky Německo.

K tisku připravili Hana Kolářová a Tomáš Hejzlar


<< nahoru

ikonka ČERNÉ SKLÁDKY – JAK SI NA NĚ POSVÍTIT?

Ačkoliv bychom byli rádi, kdybychom se k tématu černých skládek  nemuseli již vracet, bohužel musíme konstatovat, že to bude snad téma věčné...

Opět se objevují černé skládky v ulici Brunelova. o které jsme vás již v časopisu U nás informovali. Téměř ihned po uklizení černé skládky se v této ulici objeví skládka nová. Vypadá to, že si někteří naši spoluobčané z této záležitosti dělají svoje „hobby". Nebo si tím zvyšují své „sebevědomí", když si myslí, že si mohou dovolit všechno?

Dalšími lokalitami, které přitahují k odkládání odpadu jsou Modřanská rokle, ulice Obrataňská a U Zahrádkářské kolonie. Některé z těchto lokalit patří soukromým majitelům, se kterými je nelehké se domlouvat, aby provedli úklid za někoho, kdo jim tam tuto „nadílku" odložil. Ať jde o soukromý pozemek nebo pozemek patřící městské části Praha-Libuš, vždy tento úklid zasáhne do finančních prostředků soukromých majitelů nebo každého z nás.

Prosíme vás proto, vážení občané, abyste nám v této věci byli nápomocni a jakmile se o nějakém nepořádku dovíte, tak nás o něm informovali. Začíná se totiž blýskat na lepší časy, protože Městská policie, které také není tento nešvar lhostejný, je nyní vybavena monitorovacím zařízením, které dokáže usvědčit toho, kdo odloží odpad, resp. vytvoří černou skládku. Naše městská část bude v tomto smyslu s policií spolupracovat a požádá o umístění monitorovacího zařízení na místa, která jsou nejproblémovější.  

Hana Kučerová, odbor životního prostředí a dopravy ÚMČ Praha-Libuš 


<< nahoru

Téma

ikonka Z DĚJIN LIBUŠE A PÍSNICE - FOTOHÁDANKA Z HISTORIE (8)

Pozor! Pozor! Osmá fotohádanka přichází! Co ukrývá soutěžní snímek dnes?

Také tentokrát historická fotografie zobrazuje významnou část jedné z našich obcí. Tento romantický výjev se k nemalé radosti téměř nezměněn zachoval dodnes. Ale odkud byl snímek vlastně vyfotografován? A co zobrazuje? To už je předmětem osmé soutěžní fotohádanky, jejíž vítěz bude jako vždy po zásluze odměněn. Hádat můžete i rok pořízení snímku, který se mezitím podařilo zjistit. Není to ovšem podmínkou, vyhrává první správná (nebo nejbližší) odpověď. Nezapomínejme však, že oceněn bude i ten, kdo zašle odpověď nejobsáhlejší a přitom fakticky správnou.

Své tipy zasílejte nejlépe na e-mailovou adresu kadlec.m@seznam.cz (do předmětu uveďte fotohádanka 8) nebo prostřednictvím sms na tel. 604 266 025 (zprávu začněte slovem fotohádanka 8). Uzávěrka soutěže je v pondělí 15. června. Tak neváhejte a hádejte!

FOTOHÁDANKA (7) Z MINULÉHO ČÍSLA: PAMÁTNÍK PADLÝM NA LIBUŠI

Gratulace!

Děkujeme všem zúčastněným a gratulujeme vítězům! Pomník libušským občanům padlým v první světové válce jako první správně poznal pan G. Vodrážka z Prahy. Dlouho se zdálo, že zároveň získá i cenu autora za nejobsáhlejší správnou odpověď. Po telefonickém rozhovoru s paní M. Netrofovou z Libuše jsem se však jakožto poděkování rozhodl tuto výhru předat právě jí.

Památníky padlým ve světových válkách

V mnoha obcích jsou památníky padlým z 1. a 2.světové války, nesou nápisy vděčnosti, jména a fotografie padlých občanů. Také v naší městské části je najdeme. Oba dva jsou z první světové války, jeden v Písnici, druhý na Libuši. V dobách jejich vystavění naše obce ještě nepatřily k Praze, ale Libuš příslušela Kunraticím a Písnice Břežanům. Proto má tedy každá památník svůj.

Postavení pomníku

Kde čeští hoši boj dokonali

těla jejich kreje černá hlína

na smutnou dobu upomíná

na té hlíně leží věnec zvadlý

dřímejte zde bratři padlý

(Nápis na libušském pomníku padlých z první světové války)

Místo, které na Libuši minimálně do 70. let minulého století neslo název U pomníku, najdeme na Křižovatce ulic Libušské a Meteorologické. Že se tak odbočce na Modřany říkalo, prozrazuje na mnoha místech libušská kronika. Nejzajímavější zprávu, která vypovídá o postavení pomníku, si poslechněme celou slovy někdejšího kronikáře Františka Kaplánka:

„Na straně jižní směrem na Písnici, kde odbočuje silnice k Modřanům, stál kříž, kolem kterého dala osada v r. 1900 zhotoviti zahrádku a železné oplocení celkovým nákladem K 1.400,-. Kříž tento byl v roce 1924 se svolením Farního úřadu v Kunraticích vyzvednut a postaven (přemístěn) na hranicích obce směrem ke Praze u domu čp. 180 (Rozcestí Braník - Krč). Ve zbylé zahrádce byl postaven v r. 1924 pomník padlým ve světové válce r. 1914-18."

Jistě si zaslouží objasnit, proč je zmiňovaná odbočka označována na jižní straně Libuše. Je to proto, že místo kolem dnešní sokolovny, tzv. Enkláva, patřila v té době ke kunratickému katastru. Kříž, který byl přemístěn k domku čp. 180, tedy k akcízu, je dnes nezvěstný. Není o něm známa ani jediná zpráva z kroniky, ani jediná výpověď pamětníků ho nezmiňuje. 

„Pomník tento byl postaven na podnět a z úspor „Sportovního klubu Libuš" a finanční podpory veškerého občanstva. Náklad na pomník byl Kč 13.700,-."

Sportovní klub Libuš, neboli SK Libuš, předchůdce dnešního FSC Libuš, byl založen v roce 1923. Klub byl od samého začátku zaměřen na fotbal a jeho členové byli zejména občané Libuše a Jalových Dvorů. V roce 1931 přesídlil do hostince Josefa Novotného v čp. 1 a od něho také získal pozemek na fotbalové hřiště Na Šejdru. Rozkládalo se severozápadně od dnešní veterinární nemocnice. K fotbalovému hřišti můžeme ještě doplnit, podle právě objevených zpráv z kroniky, že koncem 50. let bylo přenecháno pro stavbu rodinných domků. Nové, současné fotbalové hřiště, které bylo výměnou získáno, bylo stavěno dosti namáhavě a poměrně dlouho v šedesátých letech.

Z mrtvých vstání Jana Nováka

Pomník obsahuje kromě výše uvedeného nápisu také heslo „Pravda vítězí" a  „Hrobům v dáli 1914 - 1918" Uvádí pak v tomto pořadí jména padlých: Coněk Jan, Coněk Karel, Černý Josef I., Černý Václav, Černý Josef II., Černý Ant(onín), Čert Frant(išek), Kopřiva Frant(išek), Novák Jan, Mašek Čeněk, Mrázek Josef, Propper Frant(išek), Svoboda Frant(išek), Šimůnek Josef, Vořechovský Josef, Zvěřina Václav.

Dodnes však na pomníku zůstává vyryté jméno Jana Nováka, „který se však v r. 1925 pojednou z Ruska, kde se oženil, s manželkou a s dvěma syny zdráv vrátil". Najdeme ho pak, jako ruského legionáře v jednom z tehdejších četných spolků. Jednalo se vlastně o sdružení legionářů s názvem „Jednota Československé obce legionářské Kunratice-Libuš", kde z Libuše najdeme dalších devět členů. Čtyři legionáře francouzké a pět ruských. Ti se za účelem „péče o své členy a vdovy a sirotky po padlých a zemřelých legionářích" sjednotili již v roce 1920. S kunratickými legionáři měl spolek celkem 21 členů..

Průvody k pomníku

Pravidelně byly hrdinové z naší obce vzpomínáni na mnoha poutích a oslavách místních spolků. Hlavně v 30. letech, zejména pak 28. října, se u něj zastavovalo, aby bylo vzpomenuto padlých, položena kytice a zazpívána hymna. Minulý čas je zde bohužel na místě. A netýká se pouze Libuše nebo Písnice. Vždyť to zanedlouho bude od první světové války sto let! A četné průvody po Libušské ulici by pro dopravní ruch sotva byly možné. Poslechněme si tedy co možná nejvěrohodněji jednotlivé události slovy kronikáře: 

Začátkem srpna roku 1934 slaví 10. výročí svého založení spolek SK Libuš. „Při této příležitosti bylo vzpomenuto pietním způsobem padlých našich občanů ve světové válce a položeny kytice u pomníku." U pomníku se také 9. března 1936 konal vojenský odvod. „Z  naší obce dostavilo se k odvodu 17 jinochů, z nichž bylo 15 odvedeno. Po skončení uspořádali průvod obcí a u pomníku padlých ve světové válce položili kytice a měli pietní proslov."

O rok později, v předvečer 28. října 1937, uspořádala osvětová komise, učitelský sbor a sdružené místní spolky oslavu samostatnosti Československého státu. „Konal se průvod s hudbou k pomníku padlých vojínů ve světové válce, kde bylo jejich obětí vzpomenuto a byly položeny kytice."

5. května 1945 máme v kronice zmínku, kterou zaznamenal již druhý libušský kronikář Jaroslav Kříž. Osvobozenecké boje zasáhly také naši obec: „Během odpoledne se ustanovily čety a velitelem byl Lud(vík) Kubeš. Postaveny byly 3 barikády ze dřev a vozů a to u Pomníku, Akcízu a na silnici, vedoucí ke Kunraticům."

10. května 1953: „Dopoledne konán byl v rámci celostátní akce „Běh vítěztví". Sraz byl na náměstí a odtud po proslovu se běželo hromadně k pomníku a zpět. Účas 50 běžců, většinou školní mládež."

Přemístění pomníku

Kolem pomníku, uprostřed křižovatky, byl trojúhelníkový pozemeček ohrazen mříží. „Po přemístění památníku se zmenšoval na pouhý trávník s živým plotem, až při dalších a dalších úpravách křižovatky postupem doby zmizel docela. Poprvé byl přemístěn na místo naproti ulici Drůbežářská, vedle bývalého, dnes zbouraného komunálu - je tam teď nová podlažní architektura. (Přibližně naproti restauraci U Dvou štírů, čp. 7, pozn. autora.) Sloupky s řetězy pak zmizely, zůstaly jen stromy nad ním". Tak popisuje stěhování pomníku v odpovědi pro fotohádanku p. Vodrážka. Ačkoli mnoho občanů umístění památníků naproti Drůbežářské ulici nepamatuje, jiná nezávislá výpověď stejné místo potvrdila. Zdá se však, že zde byl pomník umístěn jen dočasně anebo zde nestál dlouho. Kdy sem byl přesunut, se nepodařilo zjistit. Kronika, která své podrobné zápisy končí rokem 1964, přemístění nezmiňuje. Pamětníci se veskrze shodují, že na křižovatce stál dlouho a že přestěhován mohl být až po roce 1965. Jedině libušské fotoalbum prozradí, že památník na nynějším místě před úřadem stál již v roce 1975.

Další informace

Možná vás v průběhu čtení napadlo, proč naše obce nemají obdobné pomníky padlým z druhé světové války. Je to otázka, se kterou se na vás, obyvatele naší městské části, obracím. Budu vděčný za jakékoli informace nejen ohledně památníků, ale také ohledně zvoniček, křížů a božích muk. Všechny fotografie (9 ks) k libušskému pomníku jsou připraveny na prohlídku na stránkách www.rodokmen.blog.cz v části Galerie pod názvem Libušský pomník padlým.

Matěj Kadlec

<< nahoru

Salón

ikonka VÝZNAMNÁ JUBILEA NAŠICH OBČANŮ

V měsíci červnu 2009 se dožívají významných jubileí (70 let, 75 let, 80 let, 81 let, 82 let, 83 let, 84 let, 85 let, 86 let, 88 let a 89 let) tito občané z Písnice a z Libuše:

Bedřich Mährischl

Karel Hampl

Alena Valešová

Karel Janoušek

Helena Zedníková

Stanislav Mareček

Pavel Schönfeld

Eva Růžičková

Karel Bastl

Miluše Štěpánková

Bohumila Herychová

Božena Větrovcová

Jaromír Čížek

Karel Nováček

Marie Netrefová

Květa Růžičková

Jaroslav Tichovský

Bohumil Diviš

Alena Ševčíková

Ladislav Kubiš

Jaromír Kubeš

Stanislav Očenáček

Božena Najerová

Helena Podstránská

Ladislav Lanc

Všem oslavencům přejeme hodně zdraví, spokojenosti a životního optimismu.

Městská část Praha-Libuš

Budou-li mít naši občané zájem, i přes opatření zákona o ochraně osobních údajů, jubilea svých blízkých adresně zveřejnit včetně fotografie v našich místních novinách U nás, je nutné se domluvit na humanitním odboru s paní Jaroslavou Klemešovou -  tel. 261 910 145. Vyhovíme vám ale i v opačném případě, když si budete přát, aby vaše jméno nebylo zveřejněno. Děkujeme za pochopení. 


<< nahoru

ikonka LIBUŠSKÉ VIRTUÁLNÍ KNIHKUPECTVÍ (44) - VIRTUÁLNÍ KNIHKUPEC VE SKUTEČNÉM SVĚTĚ

Tak se nám v minulém (druhém květnovém) týdnu uskutečnily dvě s knihami a knihovnami spojené akce. Již tradiční Book World, tedy veletrh Svět knihy, který mne letos překvapil řadou pro mě nových jmen vydavatelů a distributorů knih. Protože jsem se už dávno zařekl, že knihy vlastně moc kupovat nehodlám (mám jich až dost, zabírají místo a tak), leda pro děti a třeba něco extra (to bylo letos cimrmanovské České nebe a jako vždy mě Cimrmani nezklamali). Takže chci ocenit hlavně pohotovou nouzovou dostavbu vyhořelého Veletržního paláce, i když zároveň doufám, že tahle „nouzovka" bude na kratší než věčné časy.

Opravdovou radost mi udělala druhá akce, kterou sice Česká televize realizovala (jak je v poslední době zvykem) podle zahraničního formátu, ale zatím s celkem českým výsledkem. Jedná se o anketu. Jaroslav Dušek vyhlásil výsledky ankety o stovku nejúspěšnějších knih, stovku, která myslím dobře ilustruje literární vkus našeho národa a ten (je to možná dáno trochu i tím, že lidé obecně čtou méně a méně) na své úrovni moc neztratil. Nezabodoval např. nejúspěšnější popřevratový český prozaik, jistý Fifík. To, že se knihy tohoto průměrného autora filmových námětů nedostaly ani mezi „top hundred" svědčí o tom, že český čtenář ani v nové době neztratil vkus...

A tak je mezi tou stovkou nominovaných knih z české literatury třeba z Karla Čapka Dášeňka a Povídky z jedné a druhé kapsy, z Josefa Povídání o pejskovi a kočičce, Werichovo Fimfárum, Hrabalův Anglický král či Kunderova Nesmrtelnost a Nesnesitelná lehkost bytí. A Vladislav Vančura - ne jeho Konec starých časů, který bych nominoval já, protože jeho vypravěčem je knížecí knihovník, ale Rozmarné léto, které bych já také nominoval, protože evokuje atmosféru předválečné Zbraslavi, po níž spisovatel, ostatně sám vystudovaný lékař, nosíval lékařský kufřík své paní, která tam jako lékařka praktikovala a také proto, že major Hugo (ve stejnojmenném filmu Jiřího Menzela Vlastimil Brodský), abbé Roch (František Řehák) a majitel říčních lázní Antonín Důra (Rudolf Hrušínský) tu  probírají vznešeným jazykem naprosté životní nicotnosti, a jejich nečinné blábolení přeruší a z letargie pány vytrhne až pouťový kejklíř kouzelník Arnoštek (Jiří Menzel) a jeho krásná společnice Anna (Jana Preissová tu ještě vystupovala pod svým dívčím jménem Drchalová). Každý z pánů se svým způsobem snaží krásnou slečnu získat. A tak Důra málem přijde o manželku, kanovník o ucho a major o svou hrdost, když ho sešvihá vychrtlý kouzelník...

I ze světové literatury bych si dokázal vybrat i z jiných nominovaných knih (namátkou Orwellovo 1984, Bulgakovův Mistr a Markétka či Londonův Tulák po hvězdách), já jsem však svůj hlas dal knize svého (nejen) dětství Medvídkovi Pú Alana Alexandera Milna. Už v dětství jsem (možná podvědomě) ocenil, že děj medvídkových příběhů je postaven především na střetu jedinečných charakterů, které mají jednotlivé postavy: Medvídek sám je neobratný a těžkopádný, ale překypující  

Obálka 12. vydání (2008) v nakladatelství Albatros.

 

nápady, které jsou jedinečné a vymýšlející odpovědně básničky a písničky, které jsou bezkonkurenční. (V lese borovém/rostou samé šišky/je jich plná zem/jak padají z výšky... „Ale ten poslední verš je zbytečný", pomyslel si Pú, „protože do výšky by šišky nikdy nepadaly.") Prasátko je malé a bázlivé, ale pěkně vychytralé, Králíček nadutý a toužící „šéfovat", Sova pyšná na svou pofidérní moudrost, Klokanice především úzkostlivě starostlivá, ale její neposlucha a darebák Klokánek si nejlépe rozumí s velkým Tygrem, který má dětskou duši a neovladatelný temperament. Tuto paletu charakterů dokresluje skeptický oslík Ijáček. V kapitole, v níž se nakonec ukáže, že tygři neumějí lézt po stromech Klokánek nejprve provokuje Tygra ustavičnými dotazy na to, co tygři vlastně všechno umějí, a dostává se mu opakované odpovědí „tygři umějí všecko". Ale ukázat nemůže Tygr nic, aby nepřišli pozdě. A na

Klokánkovu otázku „Kam?", dá Tygr průzračně jasnou odpověď:„Tam, kam nesmíme přijít pozdě." Jasno je i potom, když Tygr (s Klokánkem na zádech) dokáže, že tygři umějí lézt po stromech, jenom zapomene, že jim při lezení dolů překáží ocas. Takže zůstanou v koruně stromu, dokud jim odtud nepomohou Pú, Prasátko, Ijáček a jediný lidský hrdina knihy Kryštůfek Robin (autor měl syna Christophera Robina). Klokánek s Tygrem pak skáčí do Kryštůfkova roztaženého kabátku, ten při Tygrově doskoku praskne, všichni se ocitnou na „valné hromadě" a úplně vespod - jinak to ani

nemůže být - věčně nabručený Ijáček. Tak i proto je Medvídek Pú knihou mého srdce. Protože je mi mnohem bližší než (rovněž nominovaný) vzorňák Kája Mařík či Gabra i s Málinkou...

Jiří Brixi

 


<< nahoru

Zveme

ikonka AKROBATICKÝ ROKENROL

Na letošním Libušsko-písnickém jarmarku vystoupil i sportovní oddíl akrobatického rokenrolu Sokol Pražský. V současné době je tento oddíl jeden z nejúspěšnějších v České republice, je veden jako vybraný oddíl talentované mládeže České obce sokolské s profesionálním týmem trenérů.

Naši několikanásobní mistři republiky dokazují své kvality i na mezinárodních soutěžích. V dívčích formacích máme úřadující mistryně světa i Evropy. Trénujeme všechny věkové kategorie: děti, žáci, junior, C, B, A a dívčí formace. Každý člen oddílu má možnost individuálního tréninku s ohledem na plnění školních povinností.
Již děti ve věku 6 let mohou nesoutěžní formou využít naší školičku rokenrolu s možností pozdějšího přestupu do závodního oddílu. Výuka školičky probíhá dvakrát týdně pod dohledem kvalifikovaných trenérů, kteří zařazují do hodin komplexní pohybovou výchovu, se základy gymnastiky, rytmiky a samozřejmě i rokenrolu, jako je základní krok, párová akrobacie a jiné...
Nyní přijímáme nové členy do obou oddílů.
Více na www.rnr.sokolprazsky.cz.

Štěpánka Slámová, vedoucí akrobatického rokenrolu, Sokol Pražský

<< nahoru

ikonka KURZY PRÁCE S POČÍTAČEM - PŘÍLEŽITOST PRO RODIČE S MALÝMI DĚTMI

V září 2009 začnou v prostorách ZŠ Meteorologická v Libuši 4 kurzy základy práce s PC pro 48 rodičů především s malými dětmi, které čeká po rodičovské dovolené návrat do pracovního procesu. Kurzy budou probíhat v rámci projektu „V práci jako doma" realizovaného společností Attavena, o. p. s., ve spolupráci s MC Kuřátko a za podpory ZŠ Meteorologická a městské části Praha-Libuš. Projekt je spolufinancovaný Evropským sociálním fondem a rozpočtem hl. m. Prahy a pro účastníky jsou všechny jeho aktivity bezplatné.

Náplní 20 lekcí kurzu jsou: základy práce s PC, MS Word, MS Excel, Internet, e-mail a 2 lekce Orientace na trhu práce. Kurz je akreditovaný MŠMT a úspěšné absolventky získají osvědčení o rekvalifikaci s celostátní platností. Výuka probíhá vždy dvakrát týdně v kombinaci Po, Út nebo St, Čt v časech 9 - 11.30 nebo 13 -15.30. Během lekcí je kladen důraz na názornost, využitelnost a opakování. Kromě lektora či lektorky pomáhá klientkám asistent výuky.

Po skončení základních kurzů naváže kurz pokročilé práce s PC (zakončen testy ECDL) a krátkodobé kurzy podle zájmu (MS PowerPoint, WWW stránky, MS Access, OpenOffice.org nebo základy PC grafiky v MS Publisher a úprava fotografií).

Během lekcí je zajištěno hlídání dětí od 18 měsíců, a to v bezprostřední blízkosti výuky. Podmínkou účasti v projektu je trvalé bydliště (popř. přechodné bydliště min. 6 měsíců) na území hl. m. Prahy.

Kontakt pro další informace a přihlášení do všech kurzů: 777 991 742, 385 340 579 (Jitka Šimková). Více také na www.attavena.cz.

Zdeněk Klouda


<< nahoru

ikonka TÁBORY S KLUBEM JUNIOR

Pojeďte s námi na tábor!

Klub Junior ve spolupráci s STP má ještě několik volných míst na dvoutýdenním táboře  v Benešově Hoře u Vimperka v termínu od 4. do 18.července 2009. Děti jedou s týmem zkušených vedoucích připravujících tábor již dvě desítky let, včetně lékaře.

Neváhejte a pojeďte na tábor plný her a dobrodružství, prima zážitků i báječných kamarádství! Zveme vás na táborovou schůzku s vedoucími ve středu 17. června v 17.30 v Klubu Junior, Na Okruhu 395/1.

Více informací na www.klubjunior.cz.                                                                                           

Příměstský letní dětský tábor v Klubu Junior

Je již téměř obsazen, na poslední přihlášené kamarády se těšíme na táborové schůzce ve středu 17. června v 17.30 v Klubu Junior, Na Okruhu 395/1.

Více na www.klubjunior.cz.

Mimopražský tábor také v srpnu

Ve spolupráci s HS Protebe jedou děti nejen z Klubu Junior na letní integrovaný tábor i v druhé polovině prázdnin - v srpnu.

Kam? Do Blatné v Jižních Čechách.

Kdy? 9. 8. - 23. 8. 2009.

Podrobnější informace na www.klubjunior.cz                                                                                     

Lenka Koudelková, 604 273 968


<< nahoru

ikonka MATEŘSKÉ CENTRUM KUŘÁTKO

Klub Junior, Na Okruhu 1/395, Praha-Libuš, kuratkomc@seznam.cz,  tel.777 001 719, www.kuratko.mistecko.cz

Základní příspěvek:            30 Kč nebo 200 Kč/10 návštěv, první návštěva zdarma, Montessori program 50 Kč

Základní program centra probíhá ve dnech pondělí až pátek v době 9.30 - 12 hod.

Montessori program probíhá ve dnech úterý, středa a pátek v době  9/9.30 až 11.30 hod.

Přesný rozpis jednotlivých hodin a jejich stručnou obsahovou náplň naleznete na webu MC.              

NOVINKY

Rodiče na mateřské či rodičovské dovolené z Libuše, Písnice a okolí  si mohou podávat přihlášku do PC kurzů od spol. Attavena, o .p. s., které pro vás MC Kuřátko spolupořádá.

Začátek kurzů: od září 2009. Místo konání: ZŠ Meteorologická, Praha-Libuš. Cena: zdarma.

Hlídání dětí po dobu konání kurzů zajištěno v místě. Více informací ke kurzům naleznete na adrese: http://www.attavena.cz/.

DALŠÍ INFORMACE

 • Centrum bude od čtvrtka 25. 6. 2009 po dobu prázdnin uzavřeno.
 • Mimořádná prázdninová akce (pro přihlášené do konce června): Hudební týden sYamahou 17. - 20. 8. 2009
 • Stálá burza dětského oblečení se vtýdnu 22. - 24. 6. ruší a bude obnovena opět v září. Výdej veškerého oblečení proběhne vtěchto dnech v době 9.30 - 12 h.
 • Kurzy anglické konverzace budou vzáří obnoveny pouze vpřípadě dostatečného počtu zájemců. Máte-li o kurz zájem, potvrďte nám tuto skutečnost nejlépe e-mailem.
 • Přijímáme vaše „rodinné" příspěvky do Kuřátkového herbáře. Sbírejte a lisujte zajímavé květiny a rostliny sdětmi po celé léto, vzáří se společně pokocháme naším zeleným dílem.

Předem děkujeme všem rodičům, kteří se v červnu zapojí do naší ankety zaměřené na vaši spokojenost se službami centra a jeho programem v roce 2008/2009. Již teď pro vás a vaše děti připravujeme novou programovou skladbu a další překvapení pro šk. rok 2009/2010. K naší činnosti se můžete také vyjádřit prostřednictvím naší Knihy pochval, přání a stížnosti. Děkujeme vám předem za vaše podměty.

ČERVEN 2009

Základní  program:

1. 6.             pondělí             Rytmické závodění - závody odrážedel, motorek a kočárků. A také tanec a zpěv. Za pěkného počasí venku.  

2. 6.      úterý             Panenka z ovčího rouna vám pod vedením Lenky poroste přímo pod rukama.

8. 6.             pondělí             Zpívání s kytarou.

9. 6.      úterý             Letní inspirace - Rodinná arteterapie aneb tvoříme spolu s dětmi. Katka vám ukáže mnoho jednoduchých způsobů práce s výtvarným materiálem na podporu rozvoje dětské motoriky.

10. 6.    středa             Burza dětského oblečení - pro rodiče, jednodenní.

15. 6.             pondělí             Divadélko - dětem i dospělým zahrajeme další (ne)známou pohádku.                      

16. 6.    úterý             Plstění maňásci - spolu s Lenkou si děti a rodiče vyrobí pěkné filcové hračky.

17. 6     středa      Téma: MINIŠKOLKY a sousedská výpomoc aneb Co přináší rodičům nový zákon o rodině. Slyšeli jste již o připravovaných zákonných možnostech alternativních forem hlídání vašeho dítěte, ale nevíte přesně, o čem je řeč? Přednáška Katky Tomešové vás seznámí s těmito možnostmi z pohledu příjemce těchto služeb. Z organizačních důvodů žádáme zájemce o předběžnou rezervaci. Dohledové hlídání dětí v místě zajištěno. Začátek v 10 hodin

22. 6.             pondělí            Aby bylo na světě milo - muzicírování aneb co bychom rádi (p)o prázdninách dělali.

23. 6.    úterý             Batikování II - společně s dětmi si omalujeme a obatikujeme Kuřátkový ubrus na zítřek.

24. 6.    středa             Zahradní Zmrzlinová Slavnost: Chcete s námi oslavit své červnové narozeniny? Přivítat léto a těšit se na prázdniny? Pak určitě přijďte. Své oslavence přihlaste v MC. 

PROGRAM  MONTESSORI:

Herny budou pro předem přihlášené zájemce otevřeny každou středu a pátek až do 19. 6. 2009. Následně opět od září 2009. Program „Zpívání pro těhulky a miminka" proběhne v úterý 9. a 16. 6. 2009.

Za MC Kuřátko Katka Tomešová


<< nahoru

ikonka KLUB SENIOR

PROGRAM KLUBU NA ČERVEN 2009

Srdečně zveme naše milé seniory na připravený program:

2. 6. Celodenní výlet na zámek Líčkov u Slaného, kde si prohlédneme krásné obrazy zemřelého malíře p. Brázdy stále uchovávané paní Brázdovou, majitelkou zámku, která nám přislíbila něco povědět o svém i manželově životě. Zámkem nás též provede průvodkyně a seznámí nás s historií zámku. Dále plánujeme zastávku na občerstvení a přátelské posezení, s individuální prohlídkou města Žatec. Odjezd plánujeme již v 9.00 hodin od Eimů, návrat

cca v 18.00 hodin na výchozí místo.

9. 6. V  odpolední čas si opět něco přečteme zajímavého z naší knihovny pro potěšení nebo zamyšlení. Výběr a četbu provede paní Holá.

16. 6. Volná zábava pro potěšení a popovídání našich seniorů mezi svými vrstevníky.

23. 6. Volná zábava při kávě a čaji, před prázdninovou dvouměsíční pauzou klubu.

24. 6. Koncert v Modřanech!

30. 6.  Závěrečná rozlučka v klubu s přáním, abychom se po prázdninách všichni shledali ve zdraví a spokojenosti a ve vzájemném porozumění jako dosud.

 

POZVÁNKA NA KONCERT

Jakub Fendrych vás zve na klavírní recitál, který se bude konat ve středu 24. června 2009 od 18 hodin v Koncertním sálu ZUŠ Adolfa Voborského, Botevova ulice 3114, Praha-Modřany. Na programu: L. van Beethoven, F. Chopin, B. Smetana, S. Rachmaninov, A Chačatrujan.

Zveme tímto na koncert nejen členy Klubu Senior, ale i celou širokou veřejnost, zvláště milovníky krásné hudby. Odjezd v 17.00 od Eimů.

ZÁŘÍ 2009

Upozorňujeme, že klub bude opět pro širokou veřejnost v Libuši a Písnici otevřen

v úterý 1. 9. 2009 od 14.00 hodin a my se budeme na vás těšit. Věřte, že jsme

opět zde jen pro vás! Sledujte, prosím, časopis U nás, kde bude zveřejněn program klubu na měsíc září.

Ještě jednou krásné a ničím nerušené prázdniny, odpočívejte, dejte na sebe pozor, abychom

se s vámi mohli opět v pohodě radovat nad dalšími zážitky, které na nás čekají!

KNIHOVNA

Velké čtenáře, kteří se přes prázdniny bez knihy neobejdou, upozorňujeme, že knihovna bude otevřena v červenci a srpnu každé úterý od 14.00 do 18.00 hodin. Pan Nosek, náš místní knihovník, vám rád poskytne vždy dobrou radu při výběru knihy a doporučí, co sám přečetl  a také o takových hodnotných knihách  s vámi rád pobeseduje.

Tak tedy 1. září opět na viděnou!

Za Klub Senior Zdena Prchlíková


<< nahoru

ikonka LIBUŠ A PÍSNICE – ŽIVÁ MĚSTSKÁ ČÁST


<< nahoru
vymezovací obrázek

infoservis

Interreg

 
Pocitová mapa

 
Pocitová mapa

Soutěž

 
Fotosoutěž

 
Facebook MČ

MAP Praha 12

 
MAP Praha 12

 
Sociální plánování

xxx

Jablkobraní 2016

Jablkobraní 2016

 
Rezervace sportoviště Klokotská

Zahrada mezinárodních barev, chutí a vůní

6. celostátní konference měst a městských částí

Stromy pro narozené děti

Stromy pro narozené děti

 
Odpadové hospodářství

Czech POINT

Veřejný portál.cz

Sčítání lidu

Sčítání lidu, domů a bytů


Důležité telefony

Hasiči 150
Záchranná služba 155
Městská policie 156
Policie ČR 158

Ankety

Výsledky anket, dotazníkových průzkumů a sledování různých ukazatelů kvality života v Libuši a Písnici.

vstupte zde

Magazín U nás


 
Poslední číslo: 12/2017

 
 
Prohlášení o přístupnosti
 
© 2010, VV Studio - Václav Veselý