Projekt „Revitalizace parku U Zahrádkářské kolonie“
Projekt Integrace cizinců

Městská část

Volené orgány

ÚŘAD MČ Praha–Libuš

  

ÚŘEDNÍ HODINY

Pondělí:  8:00 - 12:00 13:00 - 17:30
Středa:    8:00 - 12:00 13:00 - 17:30

Adresa úřadu

Městská část Praha-Libuš
Úřad městské části Praha-Libuš
Libušská 35/200, 142 00 Praha 4 – Libuš
tel.: + 420 261 711 380
tel.: + 420 244 471 884
fax: + 420 241 727 864
e-mail: mc.libus@praha-libus.cz
IČ: 00231142
DIČ: CZ 00231142
ID schránka: u8xaktr
vymezovací obrázek

U nás - Časopis - 07-08/2009Kronika

ikonka DĚTSKÝ DEN 2009

V sobotu 30. května pořádala MČ Praha-Libuš Dětský den ve spolupráci se SDH Písnice, SDH Libuš, TJ Tempo Praha, MC Kuřátko a Městskou policií Praha. I když byla zima a každou chvíli pršelo, přišlo si svůj svátek užít přes 250 dětí. U vchodu každý obdržel kartičku pro sbírání bodů na stanovištích, klíčenku, bonbóny a vypsal si lístek do tomboly. Odpoledne zahájil starosta MČ Praha-Libuš pan Petr Mráz s místostarostkou paní Ivanou Fendrychovou. Děti získávaly body na deseti stanovištích: Kimova hra, lovení rybiček, překážková dráha s míčkem, kopání míče do brány, chůze obratnosti, kresba se zavázanýma očima, koulení maximíčů, shoď ho, hod na šaška a stříkání vody na cíl. Městská policie Praha zajistila pro mladé cyklisty jízdu zručnosti a ukázku výcviku policejních psů. Novinka na dětském dni byla ukázka dobových šermířů. Kdo se potřeboval zahřát, mohl si zaskákat v nafukovacím hradu, na trampolíně nebo se projet na koni z jezdeckého oddílu v Písnici. Děti se mohly posilnit grilovaným špekáčkem, limonádou nebo zmrzlinou. Ale hlavně si každý odnesl cenu, kterou si mohl vybrat u stolu hraček. Ceny byly díky sponzorům velmi pěkné - knihy, míče, stolní hry, panenky, autíčka atd. Celé odpoledne moderoval pan Sobotka, po zdravotní stránce na děti dohlížely zdravotnice paní Štanclová a paní Fortinová. Na závěr se jako vždy losovalo o hodnotné ceny od sponzorů z místních firem. Starosta MČ pan Petr Mráz poděkoval i hasičům ze SDH Písnice a SDH Libuš a fotbalistům z TJ Sokol Písnice za maximální pomoc při zajištění Dětského dne a předal jim dárkové balíčky. Poděkování si zaslouží všichni, kdo zajišťovali stanoviště, tj. i Mateřské centrum Kuřátko.

 

Děkujeme všem  sponzorům:

Beam ČR, s. r. o.; Datzer, spol. s r. o.; DDD servis, s. r. o.; DKNV stavební, s. r. o.; Esselte, s. r. o.; Elektro-centrum DKV;  Evropos; Family Frost;  Janette, s. r. o.; Kratochvíl střechy, s. r. o.; Matuschka international, s. r. o.; Neoluxor knihkupectví - p. Daňo; Neoset; Pemar, s. r. o.; Pražská teplárenská, a. s.; Pro Trade, s. r. o.; Vladimír Rousek - odboz suti a odpadu; Saparia, a. s.; Sdružení Heran; Setron, s. r. o.; Uniklemp; Vetnemo, s. r. o.

 

Iva Hájková, vedoucí humanitního odboru ÚMČ Praha-Libuš


<< nahoru

ikonka MŠ KE KAŠNĚ - LABYRINTÁRIUM V LOUČNI

V úterý 16. června jsme s dětmi navštívili jedno zvláštní a netradiční místo. Vypravili jsme se do Loučně, kde se nachází první v Čechách a také jediné v Evropě - Labyrintárium. V zámeckém parku o velikosti 16 hektarů je vybudováno deset labyrintů a bludišť. Zatímco v bludištích je zábava co nejrychleji najít nejkratší a mnohdy jedinou správnou cestu k východu, labyrinty dovolí vypnout všechny smysly a lákají k tomu, abyste se libovolným tempem dostali do jejich středu. Každý z loučeňských labyrintů je zcela jiného charakteru, jiné velikosti, z jiného materiálu. Děti tak měly možnost vydat se na cestu za poznáním palisádového, tisového, buxusového, provazového nebo dlážděného bludiště a projít pískovcový, travnatý, kamenný, světelný nebo prstový labyrint. Zcela na místě je tvrzení, že zámecký park v Loučni je prostředím, jehož zdravý vzduch léčí tělo a jehož krása uzdravuje duši. Na konci školního roku je takový výlet pohlazením pro všechny děti i jejich paní učitelky.

Mgr. Ivana Koutná, učitelka MŠ Ke Kašně

<< nahoru

ikonka MŠ LOJOVICKÁ - TRADICE

Přesně to mě napadlo, když se nad ohništěm, stanem dráčka Mudráčka, dětmi, buřty, diskotékou, prostě nad námi všemi zatáhla černá mračna, která kdoví kde se vzala na dosud docela modré obloze, každopádně vzala. Jako každý rok měly být čarodějnice na dešti. Byly. Bohužel. V okénku čekaly narovnané buřty a dáreček pro mrňouse - ježibabka, stánek s limčami ani nestihli otevřít, aspoň děti stačily přivolat Mudráčka a probrat s ním, co je zdravé pro lidské a dračí tělíčko, co je na úzdravu a co není, stihly i hbitě posoutěžit ve skládání velkého puzzle, v rychlojízdě na cykloodrážedle a potrsat. Jenže to už lilo. Děti vytáčely faldy pod stanem, rodiče se běželi potísnit   pod čerstvě postavený dřevěný altánek (do kterého zatékalo - řemeslníci, hola!!! :-/ ) v radosti, že je, nebo se pokoušeli být tenčí a tenčí (jako já, ale udělejte z koule list), aby se buď vsunuli ještě někam k dětem, nebo pod křídla borovic, animátoři však byli skalní. V tenkých tričkách a šortkách dvě děvčata a moderující mladík, co udržoval od začátku mezi všemi zúčastněnými náladu a naději, předtančovali na plném dešti. Docela zima, nemělo cenu koledovat si o rýmu. Animátoři zahnaní se převléci, některé mamky to vzaly do svých rukou (ahoj, Soni! :-) ) a rozhodly se, že sluníčko v jeho lenosti nepodpoří, že ho s dětmi přivolají zpátky. „Sluníííííčkoooo!"

Chvíli to trvalo. Mnozí méně vytrvalí, promoklejší, méně odění, jako třeba my, to začali točit k domovu. Načež přestalo krápat! Paní učiteka Radka v čele party pyromanů bleskurychle rozdmýchala ohýnek a hned se škvířilo a opékalo, okapávalo, osychalo, tálo a klábosilo v už docela milém a naladěném duchu.  

Nakonec tahle tradice netradice má taky něco do sebe. Je naše. Krom toho, že jsme si pod těmi haluzkami / střechou / stanem tak nějak blíž. :-)

 

MUDr. Jana Pelánová


<< nahoru

ikonka MŠ MEZI DOMY - OLYMPIJSKÉ HRY VE SKALSKÉ

Jako správní sportovci se opět děti z naší MŠ na letošní Olympijské hry pečlivě připravovaly. Nejprve si disciplíny zkoušely v sokolovně, venku na hřišti či v přírodním terénu v lese. Jednadvacátého května se konečně dočkaly! Na hřišti ve Skalské ulici se rozhořel Olympijský oheň a smíšená družstva dětí ze Sluníček i Berušek začala sportovat v pěti disciplínách: štafetový běh, skok v pytli, hod do dálky, překážková chůze a pětiskok. Na soutěžící děti byla radost se podívat! Každý, kdo se zúčastnil, byl vlastně vítěz a získal dětskou olympijskou medaili. Práce s přípravou a organizací sportovních her bylo mnoho, ale paní učitelky s vydatnou pomocí rodičů celou akci dobře zvládly. Děkujeme všem zúčastněným - p. Lipkové, Kvasničkové, Fojtíčkové, p. Abrahamovi.

Věra Herdová

 

 

 


<< nahoru

ikonka KLUB SENIOR - ZÁJEZD NA ŠUMAVU

Dne 30. a 31. května jsme opět uspořádali výjezd za krásami a historií naší země. Zájezdy jsou stále žádány a rychle zájemci obsazeny. Naši hlavní organizátoři p. Braun a p. ing. Lehovec jsou stále nakloněni stále k výběru, kam zavítat. Letos je to již 45 roků od prvního pořádání dvoudenních výletů. Stále však je co k vidění, zrekonstruované historické stavby, vesničky s opravenými domy. Při zájezdu, který navazoval na loňský, jsme viděli mnoho z druhé části Šumavy, a tak se chceme podělit o zážitky pro ty, na které se na tomto zájezdu místa nedostalo.

V Husinci jsme si připomněli historii a život mistra J. Husa s pomocí výkladu mladé historičky. V Prachaticích jsme se setkali s tradicí loutkářského umění, dále jsme navštívili muzeum výtvarného krajkářství. Oběd v Prachaticích s prohlídkou starobylého města stál za to. Přesunuli jsme se potom k Lipenskému jezeru, s krásným vyprávěním  o vzniku jezera, co tím místní lidé ztráceli a co jim jezero přináší. Hodinová projížďka lodí byla zpříjemněna nezapomenutelnou vyhlídku na břehy jezera a doplněna ještě podávaným občerstvením podle přání. Spokojeni jsme se přesunuli do elektrárny Lipno nad Vltavou s velmi zajímavou prohlídkou i v podzemí. Obdivovali jsme gigantická čerpadla, udržování chodu a celý systém, bylo to velmi zajímavé a povídání nebralo konce. Večeře musela být vzhledem k ohlasu  a v zájmu dokončení exkurze posunuta. Příjezd na ubytování, večeři a koupání - vše klapalo jako v pohádce. Perfektní byl servis u chutné večeře ze čtyř menu, každý si podle chuti vybral, potom koupání v bazénu a posezení se zpěvem při housličkách - to byl zážitek.

Dobrý spánek, chutná snídaně dle vlastního výběru nastartovaly hezký a příjemný další den s dvouhodinovou vycházkou k Boubínskému pralesu. Každý podle chuti a síly, ale sluníčko, příroda a vůně lesů udělaly svoje. S dobrou náladou jsme pokračovali do sklářského městečka Lenory, kde jsme viděli, slyšeli i nakupovali. Další plánovaná zastávka a konečná byla ve Vimperku. Byl čas na oběd, a tak jsme zamířili přímo do objednané restaurace s připraveným obědem. Bylo to opět bez jediné chyby. Po individuální prohlídce města s plánovanými návštěvami muzea a věže a kostela apod. byl odjezd. Město Vimperk den předtím oslavovalo dokončení a zprovoznění náměstí až do večerních hodin, a tak druhý den vůbec nefungovalo, dokonce ani informační středisko. Nicméně samotné náměstí, krásné uličky, historické domy i kostel - bylo co prohlížet,  též s návštěvou historické cukrárny. Cesta zpět do Prahy byla bezproblémová a pan řidič podle přání všem po trase zastavoval, mnohé dovezl až přímo k domu.

Ještě doplním velké poděkování všem, kteří se snažili pro své spoluobčany bezplatně zorganizovat, provázet, dopravit, občerstvovat dortíky, zajišťovat vstupy. Dalo by se ještě mnohé zlepšovat, ale budou-li tyto zájezdy takové, jako jsme uskutečnili až  dosud, budou všichni velice rádi. Poděkování patří především panu řidiči Františku Novotnému, vedoucímu projektu p. Braunovi s p. ing. Lehovcem, organizačně p. Prchlíkové a za asistenční vstupy a výběry p. Hamrové, za chutné cukrářské výrobky p. Literové a za zdravotní úsek p. Radové.

Výlet se líbil a budeme nadále v zájezdech pokračovat! Takže si přejme vzájemně to nejcennější, tj. hodně zdraví, abychom se opět šťastně shledali na dalším společném výjezdu za krásami naší vlasti!

Zaznamenala Zdena Prchlíková

Prachatice - v domě loutek jsme si mohli zahrát.
Elektrárna Lipno - velký komplex v podzemí.

Projížďka lodí po Lipenské přehradě.
Boubínský prales - po procházce klidné posezení.
Opravené náměstí ve Vimperku.

 

ZÁMEK LÍČKOV U ŽATCE

Dne 2. 6. jsme odjeli na celodenní výlet na zámek Líčkov u Žatce, kde jsme si prohlédli krásné obrazy zemřelého malíře Oskara Brázdy, stále uchovávané paní Mařenkou Brázdovou, jeho druhou manželkou a současnou majitelkou zámku, která nám pověděla o svém a manželově životě. Zámkem nás též provedla průvodkyně a seznámila nás s jeho historií.

Byli jsme již očekáváni a přivítání nás moc potěšilo. Na zeleném trávníku před zámkem bylo připraveno 45 bílých zahradních židlí, majitelka celá v bílém, průvodkyně připravena vyprávět. My jsme věděli, že nás sama paní majitelka přijme, tak jsme obstarali kytici gerber, kterou jsme s poděkováním paní Brázdové předali. Majitelka se ujala poloviny našich seniorů a vyprávěla nad vystavenými fotografiemi, v galerii nás upoutala nevšedním povídáním o obrazech i o některých soukromých věcech. Barokní zámek, původně gotický ze 14. století, byl přestavěný na zámek v pozdní renesanci. Jeho dnešní podoba vznikla v r. 1765. Půl století neobydlený zámek velmi zchátral, a tak ho pro záchranu zakoupil malíř Oskar Brázda. Před 2. světovou válkou byl zámek stále navštěvován politiky, umělci, spisovateli (prezident T. G. Masaryk, jeho syn Jan, Milada Horáková a jiní). V roce 1938 byla obec odtržena od Čekoslovenské republiky. Oskar Brázda se musel narychlo rozvést a jeho manželka Amelie Posseová odjela s oběma syny do Švédska. Zámecký pán byl zatčen gestapem a jen díky kontaktům bývalé manželky na švédskou vládu byl propuštěn. Zpět na zámek však nesměl, proti své vůli byl odstěhován do Dobříše. Po válce nalezl objekt rozkradený a zdevastovaný německými vojáky. Velkou část svých nejmilejších obrazů již nikdy nespatřil. Poválečná euforie netrvala dlouho. Německé okupanty vystřídali komunisté a z historické památky se stal postupně státní statek s ubytovnou pro brigádníky, skladem a vyvařovnou. O první ženě umělce hovoří paní Mařenka jen v superlativech, jako o vzácné ženě. Po  její smrti v roce 1957, po náhodném setkání s malířem pak prožívá s mužem o 40 let starším jako manželka  krásný život. „Několikrát nás chtěli vystěhovat, naposledy mě samotnou dvanáct let po manželově smrti v roce 1989, ale to už nestihli," říká sama paní Mařenka. Po smrti milovaného muže neměla na růžích ustláno, ale dožila se roku 1989, kdy jí zámek v restituci byl navrácen. Od té doby se snaží o udržování zámku, pokud ji síly stačí bude pokračovat. Paní Mařenka tvrdí, že práce šlechtí člověka a v práci člověk nachází zapomnění i uspokojení. Ve svých 83 letech má radost, že vše vydržela. Dnes se opět raduje z toho, že lidé zámek navštěvují, že se zámek líbí, a ráda se nechává unášet přáním návštěvníků, aby vypravovala,  jak se s mužem seznámila, jak žila a jak i špatné roky snášela. Pro nás seniory byla paní Mařenka jako snem, jejích 83 roků nebylo možné uvěřit - stála před námi dáma celá v bílém, plná síly a krásného úsměvu, s pochopením a porozuměním! Plni sympatie a pohody, kterou nám paní Brázdová předávala, jsme se od její laskavosti a milého úsměvu nemohli odpoutat.

Po příjezdu do Žatce jsme se s chutí naobědvali a potom jsme ještě měli možnost se podívat na žateckou věž, ze které je vidět do daleka a paní průvodkyně nám o celém okolí vyprávěla. Někteří poseděli na náměstí a vnímali historickou část města, jiní nakupovali a sami si prohlíželi město. Počasí nám velmi přálo, ale jakmile jsme nastoupili do autobusu, kde se vzala, tu se vzala bouřka. Nám však cestou bylo krásně u srdce, neboť výlet byl i k zamyšlení, že lze mít sílu zvládnout zdánlivě nemožné. A tak si přejeme, aby se nám na výletech dařilo i na podzim.

Za výbor Klubu Senior Zdena Prchlíková

<< nahoru

ikonka ZLATÁ MEDAILE PRO T. J. SOKOL LIBUŠ

Dne 14. 6. 2009 se na stadionu Dukly Praha na Julisce konal Pražský společný závod v atletice oddílů rodiče a děti, předškolní děti a nejmladší žactvo. Sokol Libuš se tohoto závodu také zúčastnil. Tomáš Bízek získal v atletice předškolních dětí zlatou medaili a stal se tak absolutním vítězem chlapců v kategorii nejmladší žactvo (ročník 2002). Celé „mix" družstvo, tvořené Tomášem, Milanem Houserem, Martinem Vlkem a Janou Staňkovou, vybojovalo druhé místo, oba zbývající kluci se umístili do první desítky. V kategorii předškolních dětí nás reprezentovala dvě družstva. Dívky, ve složení Lucka Fílová, Kamila Fortinová, Anna Kuželková a Míša Ritterová, obsadily krásné třetí místo v družstvech a chlapci - Jára Chmelík, Jan Kučerák, Jan Kuneš a Tomáš Novák - místo páté. Letos poprvé se nám podařilo vyslat zástupce na atletiku i do kategorie rodiče a děti - soutěžili Eliška Biláková s maminkou, David Bízek a Pepík Staněk s tatínky. Přestože někteří nestáli na stupních vítězů, závody si rozhodně užili, na tak velkém sportovním stadiónu byla většina dětí poprvé v životě. Soutěžilo se v několika disciplínách: skok do dálky, hod tenisovým míčkem, běh na 10 m nebo 20 m a běh vytrvalostní (100 m nebo 150 m).

Závod pořádalo Pražské sdružení Sport pro všechny a Pražské sokolské župy ČOS, zúčastnilo se ho přes 200 dětí. Všem našim závodníkům i jejich rodičům děkujeme. Většina reprezentantů Sokola Libuš se nedělního klání zúčastnila jako nejlepší z těch, kteří během května při pravidelném cvičení předškoláků závodili v atletických disciplínách a v červnu pak byli, podle výkonů, odměněni medailemi (kovovými nebo čokoládovými).

 

 

Mgr. Jana Vlková, cvičitelka předškolních dětí

<< nahoru

ikonka ZE STAROSTOVA ZÁPISNÍKU

I o prázdninách a dovolených zdravím všechny čtenáře našeho časopisu a jako vždy si dovolím vás seznámit s několika postřehy z minulého měsíce.

Úterý 26. květen. Měl jsem tu čest přivítat v naší městské části pana plk. Martina Červíčka, ředitele Policie ČR pro hl. m. Prahu. Schůzky se též zúčastnila zastupitelka naší městské části Pavla Jedličková a tajemník Úřadu MČ Praha-Libuš Tomáš Hejzlar. Hlavním účelem setkání bylo seznámit ředitele pražské policie s problematikou MČ Praha-Libuš. Vzhledem k rozšiřující se kriminalitě jsem v zájmu větší bezpečnosti požádal o intenzivnější podporu jak v oblasti dopravy, tak v oblasti krádeží atd.

Sobota 30. květen. Jako tradičně proběhl Dětský den na fotbalovém hřišti ve staré Písnici. Měl jsem tu čest Dětský den zahájit a také pozdravit nejen děti, ale i rodiče, kteří je doprovázeli. Počasí nebylo, jaké bychom si všichni přáli, ale přesto se přišlo pobavit velké množství lidí. Kdo setrval až do konce, ocenil jistě i bohatou tombolu. Zároveň si neodpustím pochválit zaměstnance městské části, obzvláště z humanitního odboru pod vedením Ivy Hájkové, za perfektní organizaci.

Středa 3. červen. Zúčastnil jsem se jako všichni starostové městských částí z celé Prahy jednání u primátora Pavla Béma. Sdělil nám dvě poměrně zásadní zprávy. Zaprvé, jak všichni dobře víme, vyšel zákon, který nabude platnosti od 1. 1. 2010, který mimo jiné říká, že povinnost úklidu chodníků v majetku města, případně v majetku městské části v létě, ale i v zimním období přechází z majitele přilehlého objektu na příslušnou městskou část. Zadruhé, dověděli jsme se, že nám bude odejmuto 6,5 % z příjmu z daní z nemovitostí. Dle mého názoru by se o chodníky a čistotu veřejných prostranství, včetně zeleně, měla starat městská část, jako je to v zemích směrem na západ od naší republiky, ale musí se také nastavit systém financování těchto prací. Dle mých informací například ve Francii mají systém takový, že každý občan přispívá jednorázovou částkou za rok na tyto služby, což si myslím, že má také výchovný efekt. Primátor přislíbil další jednání v této záležitosti, všichni starostové včetně mne jsou v očekávání, jaký model bude nastaven.

Pátek 5. a sobota 6. červen. Proběhly volby do Evropského parlamentu. Rád bych poděkoval všem úředníkům naší městské části i dobrovolníkům za pomoc při organizaci voleb.

Sobota 6. červen. Městská část Praha-Libuš zorganizovala první veřejnou debatu o vietnamské komunitě. Diskusního odpoledne se zúčastnili zástupci Cizinecké policie, Celní správy a České obchodní inspekce, Rady hl. m. Prahy, ale i představitelé společnosti Saparia (provozovatele areálu Sapa), Svazu Vietnamců v Čechách, Poradny pro integraci, Klubu Hanoi a dalších organizací a institucí. Rád bych poděkoval touto cestou zastupitelce Pavle Jedličkové za perfektně zorganizovanou akci a zároveň všem, kterým není lhostejné dění v naší městské části a přišli na toto setkání. Myslím, že je třeba podobná setkání opakovat, aby všichni měli možnost vysvětlit si vzájemně problémy, které jim vadí, ale přitom se nikomu o nich nechce veřejně hovořit. Myslím si, že městská část by měla být prostředníkem a těmito akcemi napomoci lepšímu vzájemnému soužití.

Středa 17. červen. Byl jsem pozván na poslední zasedání žákovského zastupitelstva v tomto školním roce v ZŠ Meteorologická. Celému žákovskému zastupitelstvu jsem poděkoval za jejich celoroční práci a spolupráci s městkou částí. Využil jsem též této příležitosti a každého osobně obdaroval malou pozorností a popřál všem krásné vysvědčení a hezké prázdniny s tím, že se těším v příštím školním roce na další spolupráci.

Závěrem mi dovolte popřát vám všem, milí čtenáři, krásné dlouhé léto, dětem hodně sluníčka o prázdninách a vám dospělým pohodovou dovolenou.

Petr Mráz, starosta MČ Praha-Libuš, 18. června 2009

<< nahoru

ikonka NA LIBUŠI A PÍSNICI OBČANÉ DISKUTOVALI NAD STRATEGICKÝM PLÁNEM

Městská část Praha-Libuš, složená z katastrálních území Libuš a Písnice, pořádala dne 23. června 2009 od 17 do 19 hodin v Klubu Junior na sídlišti Písnice první veřejné projednání pracovní verze strategického plánu rozvoje území. „Tento dokument nám v městské části zatím chyběl, proto jsme rádi, že se občané do zpracování strategického plánu zapojili a mohli jsme ho s veřejností projednat," řekl starosta MČ Praha-Libuš pan Petr Mráz. Strategický plán je zpracováván v rámci projektu „Strategický rozvoj MČ Praha-Libuš respektující principy udržitelnosti/udržitelného rozvoje" podpořeného z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí.

V úvodní prezentaci koordinátorky projektu Markéty Lukešové, projektové manažerky Úřadu MČ Praha-Libuš, se občané dozvěděli, z jakých podkladů vznikla analytická část strategického plánu zpracovávaná od října 2008 do ledna 2009 (komunitní plán Libuše a Písnice - jeho aktuální verzi pro rok 2009 najdete v tomto čísle časopisu U nás v rubrice Radnice, dotazníková šetření mezi obyvateli, průzkum v podnikatelském a neziskovém sektoru, anketa a další). Koordinátorka projektu vysvětluje: "MČ Praha-Libuš je zapojena do projektu Zdravé město a místní Agenda 21, proto řešíme strategický rozvoj a řízení území v úzké spolupráci s veřejností."

Zástupce zpracovatele strategického plánu SPF Group, v. o. s., Mgr. Josef Miškovský objasnil jednotlivé části strategického plánu, návrhovou část, realizační část, jejich cíle, aktivity, indikátory. Strategický plán je posuzován, zda nebude mít negativní dopad na životní prostředí a ochranu zdraví (SEA). Z tohoto důvodu seznámil občany s tímto procesem pan Ing. Bohumil Sulek, CSc., držitel autorizace pro posuzování vlivů na životní prostředí.

V rámci diskuze s představiteli městské části se občané zajímali například o způsob řešení dopravní zátěže v městské části, o vytvoření centrálního místa k setkávání, rozšíření parkovacích míst, zkvalitňování životního prostředí v Písnici v rámci projektu Zelená zóna Písnice.

„Přesvědčili jsme se, že problémy, o kterých se občané na této diskuzi zmínili, jsou ve strategickém plánu obsaženy. Utvrdili jsme se, že setkávání s občany v období leden až březen 2009 nad tvorbou návrhové části, nebyla marná", hodnotí starosta MČ Praha-Libuš Petr Mráz.

Strategický plán bude doplněn o část realizační, o akční plán a veřejnosti předložen v listopadu na veřejném fóru. V prosinci 2009 budou tento první dlouhodobý koncepční dokument schvalovat zastupitelé městské části.

Tisková zpráva MČ Praha-Libuš z 24. 6. 2009, redakčně upraveno

<< nahoru

ikonka PRVNÍ VEŘEJNÁ DEBATA O VIETNAMSKÉ KOMUNITĚ

MČ Praha-Libuš zorganizovala v sobotu 6. 6. 2009 v Klubu Junior první veřejnou debatu na téma „Vietnamská komunita v MČ Praha-Libuš". Debata byla součástí projektu Zdravá Libuš a Písnice a místní Agenda 21. Partnery akce byly Poradna pro integraci, Klub Hanoi a Saparia, a. s.

Cílem první veřejné diskuze bylo otevřít komunikaci mezi vietnamskou komunitou, reprezentovanou areálem Sapa, a občany MČ Praha-Libuš. Debaty se zúčastnilo přes 80 osob a její program byl sestaven tak, aby občanům poskytl ucelený přehled o problematice vietnamské komunity v České republice. V Klubu Junior vystoupili jak zástupci represivních složek (Cizinecká policie, Celní správa, Česká obchodní inspekce), tak zástupci neziskového sektoru. Debaty se zúčastnili představitelé Saparia, a. s., provozovatele a majitele areálu Sapa, Svazu Vietnamců v ČR a Svazu vietnamských podnikatelů i zástupci MČ Praha-Libuš.

Uspořádáním této debaty reagovala MČ na požadavky, které zazněly ze strany občanů při veřejných projednáváních Strategického plánu a v anketách. Během nich požadovali občané zvýšení informovanosti o vietnamské komunitě v MČ. Organizaci akce odsouhlasilo na svém dubnovém zasedání Zastupitelstvo MČ jako první krok k zintenzivnění komunikace vůči této komunitě. Zároveň zřídilo Výbor pro multikulturní soužití, který se bude touto problematikou nadále zabývat.

Veškeré informace k veřejné debatě a k aktivitám, které MČ Praha-Libuš realizuje ve vztahu k vietnamské komunitě v areálu Sapa, jsou k dispozici na www.praha-libus.cz v sekci Vietnamská komunita v MČ Praha-Libuš.

PhDr. Pavla Jedličková, Výbor pro multikulturní soužití, předsedkyně

<< nahoru

ikonka JAK JSME VOLILI DO EVROPSKÉHO PARLAMENTU

Volební účast ve volbách do Evropského parlamentu 5. - 6. června 2009 byla v městské části Praha-Libuš 34,11 %.

Výsledky hlasování:

 

 

Platné hlasy:

 

číslo

Název strany

celkem

v %

1

Libertas.cz

30

1,30

 

2

Křesť. demokr.unie - Čs. str. lid.

79

3,43

 

3

Věci veřejné

80

3,47

 

4

Občanská demokratická strana

1 051

45,71

 

5

Suverenita

96

4,17

 

6

Volte Pr. Blok - www.cibulka.net

15

0,65

 

7

Sdruž.pro rep. - Republ. str. Čsl.

8

0,34

 

8

Česká str.národ.socialistická

3

0,13

 

9

Evropská demokratická strana

138

6,00

 

10

Strana svobodných demokratů

0

0,00

 

11

Demokratická Strana Zelených

15

0,65

 

12

Česká strana národně sociální

0

0,00

 

13

Národní strana

4

0,17

 

14

SDŽ - Strana důstojného života

4

0,17

 

15

Humanistická strana

7

0,30

 

16

Moravané

0

0,00

 

17

Spojení demokraté - Sdruž. nezáv.

0

0,00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18

Liberálové.CZ

0

0,00

 

19

Strana demokracie a svobody

2

0,08

 

20

Nejen has. a živn. s uč. do E.

2

0,08

 

21

Komunistická str. Čech a Moravy

174

7,56

 

22

"STAR. A NEZ. - VAŠE ALTERNATIVA"

77

3,34

 

23

Strana svobodných občanů

41

1,78

 

24

SNK Evropští demokraté

74

3,21

 

25

Balbínova poetická strana

5

0,21

 

26

Strana zelených

73

3,17

 

27

Koruna Česká (monarch.strana)

5

0,21

 

28

Lidé a Politika

1

0,04

 

29

"Strana soukromníků ČR"

10

0,43

 

30

Zelení

8

0,34

 

31

Dělnická strana

16

0,69

 

32

NEZÁVISLÍ

7

0,30

 

33

Česká str. sociálně demokrat.

274

11,91

 

 

 

 

 

 

Více informací (například přednostní hlasy pro jednotlivé kandidáty) na: www.volby.cz

 

Zdroj: Český statistický úřad, k otištění připravila (kvá)

 


<< nahoru

ikonka ZŠ METEOROLOGICKÁ

CYKLOJÍZDA

 

Členové Žákovského zastupitelstva Praha-Libuš uspořádali 2. června  2009 již 2. ročník cyklojízdy. Pro děti byly připraveny dvě části závodu. První část byla klasická jízda na čas po zdejší krajině v okolí ZŠ Meteorologická. Druhá část závodu byly soutěže a úkoly na hřišti ve Skalské ulici. Závodníci museli např. nafouknou duši, poznat dopravní značky a zajet slalom mezi kužely. Děti z 1. a 2. třídy (kategorie A) plnily jen úkoly na hřišti a všechny si odnesly diplom a malou pozornost od sponzorů. Ostatní třídy prvního stupně (3., 4. a 5. třída)  byly rozděleny na dvě skupiny. První místo ze starších závodníků (5. třída) obsadil Jakub Povolný. První místo z mladších závodníků (3. a 4. třída) obsadil David Růžička. Vítězové dostávali ceny od sponzorů (např. Besip, Městská policie Praha 12, Cykloemap, SP kolo, Robinoil). Sponzorům moc děkujeme za krásné ceny. Cyklojízda se dětem moc líbila a spolu se členy zastupitelstva se těší na další ročníky těchto závodů.

 

Daniel Rantoš, předseda Žákovského zastupitelstva

 

SPORTOVNÍ DUHOVÝ DEN

 

V naší škole Meteorologická se 1. června konal Duhový nebo také Sportovní den. Vše začalo v 8 hodin, kdy se všichni shromáždili před budovou školy a poslechli si školní hymnu. Kromě odpoledních hodin se neučilo. První stupeň si vytvořil vlastní program a pro druhý stupeň byl připraven šplh, skok daleký, přehazovaná a fotbal. Ti nejlepší byli oceněni a myslím si, že duhový den jsme si všichni skvěle užili. A kdo vyhrál? Tak tady jsou jména těch nejlepších:

 

Skok daleký, 5. a 6. třída, chlapci

1. Idehen Denny - 356 cm

2. Škvor Filip - 355 cm

3. Větrovec Martin - 343 cm

 

dívky

1. Brettschneiderová Simona - 334 cm

2. Fousková Veronika

3. Le Hanka - 289 cm

 

7. - 9. třída, dívky

1. Kokšová Helena - 410 cm

2. Škodová Lenka - 388 cm

3. Balážová Kristýna - 380 cm      

 

Šplh, dívky

1. Kokšová Helena - 3,76

2. Simeonovová Natálie - 4,92

3. Exnerová Martina - 5,28

 

Přehazovaná

1. třída 9.A

2. třída 8.A

3. třída 7.A     

 

Lucie Lešnerová, 8.A

 

KDO NESPORTOVAL, ALESPOŇ FANDIL

 

Všichni z celé školy dělali ve Sportovní den nějaký sport nebo soutěž a kdo nesportoval, tak alespoň fandil. Naše třída 5.B z toho vyšla velmi úspěšně. Nejdřív jsme hráli fotbalový turnaj. Jelikož v naší třídě nebylo tolik zájemců, kolik bylo potřeba, spojili jsme síly se třídou 5.A. Hráli jsme proti 7.A a pak proti 6.A. Se 7.A bylo téměř jasné, že prohrajeme, taky se tak stalo -7:1. Proti 6.A jsme měli větší šanci. Bylo to hodně vyrovnané, ale pár minut před koncem jsme vedli 2:1. Pak ale přišlo veliké zklamání - 6.A těsně před koncem srovnala na 2:2. Musím uznat že to byl opravdu krásný gól. 7.A pak porazila 6.A 3:1 a dopadlo to takto:

x

7.A

6.A

5.A+B

Body

Skóre (dali gólů : dostali gólů)

Pořadí

7.A

x

3:1

7:1

6

10:2

1.

6.A

1:3

x

2:2

1

3:5

2.

5.A+B

1:7

2:2

x

1

3:9

3.

 

Pak hráli fotbal i 8.A, 8.B, 9.A - výsledky tohoto turnaje bohužel neznám. Nebyl ale jen fotbal. Soutěžilo se i ve skoku dalekém a šplhu. Z naší třídy se umístila jen Simona Brettschneiderová, a to na 1. místě!

 

Filip Kopecký, 5.B

 

ITÁLIE 2009

 

Jako každý rok jsme se zúčastnili zahraničního zájezdu. Tentokrát do Itálie! Zájezd se konal od 6. do 15. června a zúčastnili se ho žáci 5. - 9. tříd. Spolu s námi jeli jako učitelský dozor paní učitelka Exnerová, p. uč. Malíková a  vietnamská asistentka Luu Ly. Bydleli jsem ve městě Valverde di Cesenatico. Náš hotel se jmenoval Marcus a byl pár kroků od moře. Absolvovali jsme mnoho výletů. Například do státu San Marino, do největšího zábavného parku v Itálii Mirabilandiaa a do Italských miniatur - nádherného, poučného zábavného parku.Všech 38 dětí přijelo s velkými zážitky a vzpomínkami. Zájezd se všem líbil a těšíme se na příští rok.

 

Lisá, Čejková, Exnerová, 8.A

 

 

MONTÍCI V SEČI

 

Od 15. do 21. května prožily děti ze tříd Montessori týden v Seči. Počasí nám přálo, tak kromě tradičních vycházek, výletů a sportování přišlo na řadu i koupání a plavba na pramicích. A jaké zážitky zapsaly do svých deníků Montíci?

 

V pátek jsme přijeli a bylo moc hezky. Hráli jsme spoustu her, například: fotbal, vybíjenou a velký zápas dvou družstev. Běhali jsme, házeli jsme na koš, skákali jsme ne jedné i na dvou nohách. Nakonec jsme šli s panem ředitelem do lesa. Potom jsme šli na večeři, dostali jsme špagety a potom spát do srubů. Šimon, 4. ročník

 

Sobota: Večeřeli jsme a měli buřty, vyprávěli jsme si vtipy, hádanky, básničky a pan ředitel a paní učitelka hráli na kytaru. Pak byla bojovka, pak jsme šli do postele spát. Bára, 3. ročník

 

V neděli jsme byli ve Slatiňanech na koních. Byli černí a bílí a moc hezcí. Táňa, 2. ročník

 

Když jsme šli na pramičky, musel nám plavčík dát plovací vesty. Já jsem byla háček a bylo to docela dobrý. Pak jsme jeli na ostrov, kde byl poklad, který našla Táňa, dala každému bonbony a sušenky. Pak jsme se mohli jít vykoupat, ale ta voda byla hrozně studená. Měli jsme volno asi 20 minut. Pak pan ředitel zavolal: „Nasedat!" a museli jsme jet. Ve srubu jsme se převlékli a z pramiček je to asi vše. Lenka, 4. ročník

 

V úterý večer jsme šli opékat buřty. Byla tam celá Montessori. Po buřtech byly osmičky, potom bojovka. Leontýnka, 1. ročník

 

Ve středu dopoledne jsme měli turnaj ve vybice. Pokaždé můj tým vyhrál. Po obědě jsme jeli na ostrov. Tam jsme si hráli na Robinsona Crusoe. To znamenalo, že jsme potopili lodě. To byla jenom sranda, museli jsme postavit chýše. Myslím, že já Prokop, Šimon a Mates jsem ho měli nejhezčí. Kryštof, 4. ročník

 

Čtvrtek: Ráno jsme se vzbudili a balili věci do kufrů. Po snídani jsme uklidili srub a čekali na pana Nevěřila, ten nám odvezl kufry. A po obědě jsme vrátili klíče, šli jsme na hřiště a pak jsme jeli domů autobusem a vlakem. Štěpánka, 3. ročník

 

Zapsala K. Koželuhová, třídní učitelka

 


<< nahoru

ikonka ZŠ PÍSNICE - PÁŤÁCI SE LOUČILI...

Jsme prvostupňová škola, a tak nás každým rokem opouští žáci pátých tříd. Společné posezení měly děti na konci školy v přírodě, kde u ohně při opékání buřtů trávily poslední chvíle jako kolektiv spolu. Pak už jen ve škole následovalo poslední zvonění, při kterém se rozloučily s mladšími spolužáky i s učiteli. Na památku si odnášely knihy s věnováním. Také společné snímky ve fotoalbu jim budou připomínat roky prožité na naší škole.
Páťáci, do další studijní etapy vašeho života vykročte tou správnou nohou a v novém kolektivu ať se vám daří. Přejeme hezké prázdniny a držíme palce. Věříme, že i vy budete rádi vzpomínat na školní léta strávená na malé školičce v Písnici.

Věra Brigantová


<< nahoru

Radnice

ikonka KOMUNITNÍ PLÁN ZDRAVÍ A KVALITY ŽIVOTA LIBUŠ A PÍSNICE 2009

Komunitní plán vzniká postupně od roku 2005 v úzké spolupráci městské části s občany, kteří definují konkrétní požadavky a aktivity. V současné době byl komunitní plán použit jako stěžejní podklad pro tvorbu dlouhodobého strategického plánu rozvoje Libuše a Písnice. Komunitní plán každoročně aktulizuje veřejnost na veřejném fóru. Strategický plán bude aktualizován po delších časových úsecích. Všechny podněty od občanů jsou přínosné pro vedení městské části, proto děkujeme aktivním občanům za spolupráci. Více informací získáte u Ivy Hájkové, koordinátorky projektu Zdravá Libuš a Písnice a místní Agenda 21, tel. 244 401 646, humanitni@praha-libus. Pokud máte zájem získávat pravidelně informace o strategickém rozvoji Libuše a Písnice, uveďte svoji e-mailovou adresu na výše uvedený kontakt.

Úplný komunitní plán najdete na internetu na:

Kromě základních údajů, které přetiskujeme, lze na internetu rozkliknout do větších podrobností například rozpočet, komentáře o splněných úkolech, indikátory plnění plánu, zásobník projektů (i s možností pro kohokoli vložit vlastní návrh projektu), statistiky, porovnání cílů a projektů podle témat, katalog odborů a subjektů, kampaně, vysvětlivky... Body označené 10P představují zároveň největší problémy Libuše a Písnice, definované občany na veřejném fóru 15. 10 2008. Finanční částky uvedené u jednotlivých bodů jsou platné pouze pro aktuální rok 2009.

 

A. Rozvoj MČ, bezpečnost, veřejná správa, urbanismus

A.1 Bude regulován rozvoj MČ a celková koncepce území (převážně v oblasti výstavby)

Náměty / Záměry:

- zvýšení autority a autonomie MČ
- dosáhnout zpracování podrobného regulačního plánu
- zvýšit pravomoc MČ (statut obce s rozšířenou působností), úprava metodiky územního plánu
- dobudování kanalizace v chybějících částech městské části
- obnovit plochy a zařízení pro sport a parkování v rozsahu územního rozhodnutí k výstavbě sídliště Písnice

A.1.1 Vytvořit koncepci rozvoje MČ

A.1.1.1 Zpracování strategického plánu rozvoje MČ

Odpovědnost: Mráz Petr

Realizátor: ÚMČ Praha-Libuš

Roky realizace: 2009

Finance [tis. Kč]: 700

Zpracování strategického plánu je financováno z Revolvingového fondu MŽP. Strategický plán bude posouzen z hlediska vlivů na životní prostředí (SEA).

A.1.1.2 Sledovat ukazatele jako indikátor udržitelnosti MČ

Odpovědnost: Mráz Petr

Realizátor: ÚMČ Praha-Libuš

Roky realizace: 2009

Finance [tis. Kč]: 45

MČ sleduje místní ukazatele stanovené v komunitním plánu, celostátní ukazatele každoročně vyhlašované a Společné evropské indikátory sady ECI (Spokojenost s místním společenstvím, Kvalita místního ovzduší, Mobilita a místní přeprava, Ekologická stopa)

A.2 Bude se rozvíjet komunikace mezi veřejností a ÚMČ

Náměty / Záměry:

- bude založeno diskusní fórum na webu z důvodu zpětné vazby od obyvatel

Komunikace s veřejností

Indikátory:

 • Procentní vyjádření počtu veřejných projednání(návrhy ovlivňující významně život obyvatel: např. veřejné stavební akce, životní prostředí, aktualizace komunitního plánu)
 • Procentní vyjádření počtu návrhů projektů projednaných s veřejností

A.2.1 Shromažďovat názory a připomínky od občanů MČ

A.2.1.1 Informovat občany o rozvojových záměrech MČ Praha-Libuš

Realizátor: Odbor správy majetku a investic

Roky realizace: 2009

Informace pravidelně uveřejňovat na webovém portálu MČ Praha-Libuš, v místním měsíčníku U Nás, pořádáním kulatých stolů.

A.2.1.2 Organizování veřejných projednávání a kulatých stolů ke konkrétním oblastem

Odpovědnost: Tajemník

Realizátor: Hájková Iva

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 19,5

A.2.1.3 Dotazníkové šetření a ankety zjišťující spokojenost občanů

Odpovědnost: Tajemník

Realizátor: Hájková Iva

Spolupracující organizace: TIMUR, o.s., SPF Group, v.o.s.

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 70

A.2.1.4 Aktualizace a každoroční veřejné projednávání komunitního Plánu zdraví a kvality života Libuš a Písnice

Odpovědnost: Starosta

Realizátor: Hájková Iva

Spolupracující organizace: Národní síť Zdravých měst ČR

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 4

A.3 Děti a mládež se budou zapojovat do dění v městské části

Zapojení mládeže do života města

Indikátory:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Počet zrealizovaných návrhů opatření v rámci projektu Bezpečná cesta do školy
 • Počet zrealizovaných námětů žákovského zastupitelstva

A.3.1 Spolupráce MČ a žákovského zastupitelstva

A.3.1.1 Podpora činnosti žákovského zastupitelstva

Odpovědnost: Humanitní odbor

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 40

založeno na jaře roku 2007 jako poradní orgán zastupitelstva městské části

Náměty / Záměry:

realizace projektu Bezpečná cesta do školy, spolupráce při organizaci společenských a sportovních akcí v MČ, řešení problémů v MČ s jejími představiteli, zapojení do mezinárodních projektů

A.3.1.2 Realizace projektu Bezpečná cesta do školy

Odpovědnost: Základní škola Meteorologická

Realizátor: Odbor životního prostředí a dopravy

Spolupracující organizace: Žákovské zastupitelstvo Libuš, o.s. Pražské matky, o.s. Nadace Partnerství, o.s. Oživení, Magistrát hl. města Prahy

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

děti v rámci projektu určí pro ně nebezpečná místa při docházení do/ze školy

A.4 Bude dbáno na zvyšování bezpečnosti občanů

Náměty / Záměry:

- výstavba hasičské zbrojnice
- zvýšit dohled městské policie s ukládáním pokut (psí výkaly, odpadky, žvýkačky, měření rychlosti, volně pobíhající psi)

A.5 Městská část bude dobře propagována

A.5.1 Zvyšovat povědomí o realizaci místní Agendy 21 v MČ

A.5.1.1 Propagace MČ Praha - Libuš

Odpovědnost: Sekretariát

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 60

časopis „U nás", Kalendář+reklamní předměty 25 tis.

Náměty / Záměry:

- zhotovení propagačních předmětů MČ, mapy MČ, podpora vydávání měsíčníku U nás
- spolupráce s Českým rozhlasem jako mediálním partnerem
- propagace MČ prostřednictvím tisku, např. Listů hl. města Prahy

A.5.1.2 Kvalitní prezentace MČ Praha - Libuš prostřednictvím www stránek

Odpovědnost: Tajemník

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Náměty / Záměry:

- průběžně aktualizovat informace na www stránkách
- umístit informace od všech odborů úřadu
- zpřehlednit vyhledávací základní tlačítka
- uveřejnit základní informace o MČ (historie, rozloha, počet obyvatel atd.)
- umístit informace o partnerských městech

A.6 Bude podporována spolupráce s partnerským francouzským městem a partnerskými zahraničními městy ( Francie, Itálie, Německo )

Náměty / Záměry:

- vytvoření společného projektu
- výměnné pobyty školních dětí

A.7 Spolupráce s ostatními Zdravými městy ČR

Náměty / Záměry:

- vzájemná výměna informací, přenos příkladů „dobré praxe"

A.7.1 Sdílení zkušeností, příklady dobré praxe

A.7.1.1 Školení koordinátora a asistenta Zdravého města a MA 21

Odpovědnost: Mráz Petr

Roky realizace: 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 10

A.8 Zavedení dotačního programu projekt Zdravá Libuš a Písnice

A.8.1 Zapojit občany do rozvoje MČ

A.8.1.1 Podpora projektů rozvíjejících aktivity uvedené v Komunitním plánu zdraví a kvality života

Odpovědnost: Hájková Iva

Roky realizace: 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 50

námět: "usilovat o získaní lidské kapacity pro čerpání zdrojů z EU, zaměstnanec úřadu nebo externí pracovník" - splněno k 1.4.07

Náměty / Záměry:

- snaha o sociálně, ekonomicky a environmentálně vyvážený další rozvoj (udržitelný rozvoj)
- zachování současného charakteru obcí Libuš a Písnice (prostřednictvím kvalitního urbanizmu)
- zpracování podrobnějšího regulačního plánu - získání statutu MČ se státní správou pro Prahu - Libuš
- podle možností bude eliminována výstavba velkých staveb určených k bydlení
- vytvoření centra Libuše a centra Písnice
- internet pro veřejnost - vyčlenit volně přístupný prostor např. na úřadu

B. Občanská vybavenost, podnikání, služby

B.1 Podporovat rozvoj místního podnikání a služeb v souladu se zákonnými předpisy a normami

B.2 Podporovat zkvalitnění obchodů 10P

B.2.1 Vytvoření kvalitní obchodní sítě

Náměty / Záměry:

- dle možností podporovat zkvalitnění stávajících obchodů
- dle možností podporovat vybudování nových obchodů převážně s potravinovým zbožím

- podporovat vytvoření místa na pořádání jarmarku
- dbát na ekologicky šetrný způsob hospodaření v budovách v majetku MČ
- smysluplně využívat zemědělskou půdu
- podporovat zvýšení počtu maloobchodů
- eliminovat podle možností vznik nových heren
- podporovat vznik nekuřácké místnosti v některé z místních restaurací
- usilovat o zkvalitnění nákupního centra ve vlastnictví ČEZ - tzv. „náves" na sídlišti Písnice
- podporovat výstavbu objektu pro služby (v majetku MČ Praha - Libuš)
- zřídit informační centrum pro drobné a střední podnikatele

C. Zdravý životní styl, zdravotnictví / sociální oblast, národnostní menšiny

C.1 Bude podporována informovanost občanů v oblasti péče o zdraví

Osvěta a informovanost v oblasti péče o zdraví

Indikátor:

 • Počet osvětových akcí

C.1.1 Pořádat osvětové kampaně

C.1.1.1 Osvětová kampaň Dny zdraví

Odpovědnost: Hájková Iva

Realizátor: Humanitní odbor

Spolupracující organizace: Ústav zemědělských a potravinářských informací Praha, SEV Toulcův dvůr, Zdravotní ústav v Praze, Základní školy, Mateřské školy, TJ Tempo Praha, VZP Praha, SP-kolo, o.s.

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 11,5

přednášky, duatlon, ekojarmark, návštěva škol na ekofarmě, sportovní turnaj škol, cyklistický závod pro veřejnost aj.

C.1.1.2 Zdravé zuby

Odpovědnost: Mateřské školy, Základní školy

Realizátor: Mateřské školy, Základní školy

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

C.1.1.3 Osvěta proti kouření a škodlivosti drog

Odpovědnost: Mateřské školy, Základní školy

Realizátor: Mateřské školy, Základní školy

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

C.1.1.4 Osvěta ke snižování nadváhy

Odpovědnost: Humanitní odbor

Realizátor: Zdravotní ústav se sídlem v Praze

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 0,5

C.1.1.5 Projekt Dny bez úrazů

Realizátor: Základní škola Meteorologická

Spolupracující organizace: Žákovské zastupitelstvo Libuš, BESIP, Městská policie, prodejna Cyklo EMAP

Roky realizace: 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 5

C.1.1.6 Osvětové akce pro rodiče na mateřské dovolené

Odpovědnost: Humanitní odbor

Realizátor: Mateřské centrum Kuřátko, o.s.

Spolupracující organizace: místní lékaři

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

C.2 Budou zajištěny podmínky pro aktivní a kvalitní život seniorů a dostupnost zdravotní péče

Náměty / Záměry:

- rekondiční pobyty a sportovní hry pro seniory

Kvalitní služby pro seniory

Indikátor:

 • Počet různých druhů služeb pro seniory (místní lékaři, pečovatelská služba, Klub SENIOR, Dům s chráněnými byty)

C.2.1 Podporovat akce pro seniory

C.2.1.1 Poznávací zájezdy

Odpovědnost: Humanitní odbor

Realizátor: Humanitní odbor

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 30

C.2.1.2 Preventivní akce pro seniory

Odpovědnost: Humanitní odbor

Realizátor:  Klub Senior

Spolupracující organizace: Zdravotní ústav se sídlem v Praze

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Náměty / Záměry:

zdravotní přednášky, měření tlaku

C.3 Bude podporována informovanost občanů o vietnamské komunitě

C.3.1 Osvěta o vietnamské komunitě

C.3.1.1 Den vietnamské kultury

Odpovědnost: Humanitní odbor

Realizátor: Svaz Vietnamců ČR

Spolupracující organizace: Klub Hanoi, o.s., Poradna pro integraci, Saparia, a.s.

Roky realizace: 2008, 2009, 2010

Finance [tis. Kč]: 5

- uspořádat kulaté stoly z důvodu objasnění rozvojových záměrů vietnamské komunity v městské části
- zahájit projekt "Poznáváme svého souseda"
- zahájit spolupráci s organizacemi realizujícími v MČ integrační projekty s právním a sociálním poradenstvím pro vietnamskou komunitu
- zahájit komunikaci se Svazem Vietnamců ČR

C.4 Bude zajištěn dostatečný servis a mimořádná pomoc pro seniory, rodiny s dětmi, mládež, lidi se zdr. postižením

C.4.1 Zvýšení informovanosti o sociálních službách

C.4.1.1 Vyhledat kvalitní poskytovatele sociálních služeb pro pečovatelskou oblast

Odpovědnost: Humanitní odbor

Roky realizace: 2006, 2007, 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 150

Náměty / Záměry:

- průběžná informovanost občanů o sociálních službách v místním měsíčníku

C.4.2 Podporovat seniory a rodiny s novorozenci

C.4.2.1 Vítání občánků

Odpovědnost: Mráz Petr

Realizátor: Humanitní odbor

Roky realizace: 2009, 2010

Finance [tis. Kč]: 40

C.4.2.2 Dárkové balíčky pro seniory

Odpovědnost: Mráz Petr

Realizátor: Humanitní odbor

Roky realizace: 2009

Finance [tis. Kč]: 70

Náměty / Záměry:

- komplexní zdravotní služby v MČ (zajištění chybějících odborníků)
- zlepšování komunikace a spolupráce zdravotníků s poskytovateli soc. služeb (a tím zlepšení servisu pro klienty)
- dobrá vzájemná komunikace a informovanost mezi občany a policií (z důvodu zvýšení bezpečnosti)
- dobrá komunikace s místní vietnamskou a čínskou komunitou (zapojení do místní občanské společnosti)
- bude vytvořeno informační centrum poskytovatelů sociálních a zdravotních služeb
- vytvořit právní poradnu pro širokou veřejnost

D. Školství, volný čas, sport, turistika, kulturní a společenský život

D.1 Budou vytvářeny podmínky pro sport

Náměty / Záměry:

- sportovní areály (z toho alespoň jeden zastřešený nejlépe s bazénem), a to v oblasti mezi ul. Na Okruhu a ul. K Mejtu
- bazén se saunou
- plocha na umělé kluziště
- umístit ke sportovišti za objektem ZŠ Meteorologická přenosnou tribunu

Kvalitní podmínky pro sport a volný čas

Indikátor:

 • Plocha volně dostupných sportovišť pro veřejnost (včetně zohlednění rozšíření ploch u stávajících zařízení)

D.1.1 Zpracovat koncepci rozvoje sportovišť

D.1.1.1 Vybudovat dopravní hřiště v objektu MŠ Lojovická

Odpovědnost: Odbor správy majetku a investic

Roky realizace: 2009, 2010

Dopravní hřiště budou využívat mateřské školy a první třídy základních škol v MČ

D.1.1.3 Vytvoření otevřeného sportoviště v ul. Klokotská

Odpovědnost: Odbor správy majetku a investic

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

D.1.1.4 Výstavba tělovýchovného zařízení pro ZŠ L. Coňka

Odpovědnost: Odbor správy majetku a investic

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Nemělo by se jednat o velký objekt, ale o více menších hmot.

D.1.1.6 Vytvoření multifunkčního sportovního centra (pro školy i veřejnost)

Odpovědnost: Odbor správy majetku a investic

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Přehled splněných aktivit

D.1.1.2 rekonstrukce hřiště v objektu ZŠ Lad.Coňka

Odpovědnost: Základní škola L. Coňka

Realizátor: Základní škola L. Coňka

Roky realizace: 2008

 

PŘEHLED SPLNĚNÝCH AKTIVIT

D.1.1.5 Rekonstrukce hřiště v objektu ZŠ Meteorologická

Odpovědnost: Odbor správy majetku a investic

Realizátor: Základní škola Meteorologická

Roky realizace: 2007, 2008

1800000 požádáno o grant Magistrát hl.m.Prahy, grant nebyl poskytnut. V říjnu 2008 poskytnuta dotace MHMP

D.1.2 Rozvoj a podpora tělovýchovných jednot

PŘEHLED SPLNĚNÝCH AKTIVIT

D.1.2.1 rekonstrukce hřiště v ul. Skalská - Oranžové hřiště

Odpovědnost: Odbor správy majetku a investic

Roky realizace: 2007

splněno

D.2 Budou vytvářeny podmínky pro kulturní činnost

Náměty / Záměry:

- kulturní centrum (např. kino, divadlo, knihovna, internetová kavárna, vzdělávací kurzy, výstavní prostory)

Kvalitní podmínky pro kulturní činnost

Indikátory:

 • Získat zázemí/objekt pro kulturní centrum
 • Počet organizátorů kulturních akcí

D.2.1 Vytvořit náměstí jako centrum společenských aktivit 10P

D.2.1.1 Podporovat akce pro veřejnost

Odpovědnost: Humanitní odbor

Realizátor: Humanitní odbor

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 200

- Den Dětí
- Libušsko-písnický jarmark
- Drakiáda
- Pálení čarodějnic
- Maškarní ples
- Pohrom
- Jezdecký den
- Vítání občánků
- Balíčky pro jubilanty

D.2.1.2 Podporovat místní veřejnou knihovnu

Odpovědnost: Humanitní odbor

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 5

- s vytvořením centra v Libušské č.p.1 a jejího okolí

Náměty / Záměry:

- podporovat rozšíření pošty
- vybudování kulturní místnosti, zasedací místnosti
- restaurace, čajovna atd.

D.3 Bude se zlepšovat technický stav škol

Náměty / Záměry:

- solární panely pro školy, další alternativní zdroje, využití bioodpadu
- zateplení ZŠ Meteorologická, výměna oken, sociálního zařízení, dokončení nástavby školy
- zateplení mateřských škol, výměna oken
- opravit budovu s technickým zázemím v MŠ Ke Kašně
- vybudovat bezbariérový přístup do škol
- zkulturnit betonovou stěnu před objektem ZŠ Meteorologická
- podporovat účelné využití celého objektu ZŠ Meteorologická pro vzdělávací subjekty
- zachovat dostatek míst v mateřských a základních školách z důvodu předpokládané výstavby v městské části

Technický stav škol

Indikátory:

 • Počet grantů k získání externích financí pro školy se bude zvyšovat
 • Objem financí pro školy z rozpočtu městské části se nebude zmenšovat

D.3.1 Snižovat náklady na provoz škol

D.3.1.1 Údržba a zlepšování technického stavu škol

Odpovědnost: Odbor správy majetku a investic

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 10 834

D.3.1.2 Zapojení základních škol do kampaně Display

Odpovědnost: Kříž Zdeněk

Realizátor: Odbor správy majetku a investic

Spolupracující organizace: ZŠ Meteorologická, ZŠ s RVJ v Písnici

Roky realizace: 2008, 2009, 2010

Finance [tis. Kč]: 2

- energetická náročnost budovy s opatřením štítku
- snažit se snižovat energetickou náročnost budov

D.4 Bude podporován rozvoj školství a volnočasových aktivit

D.4.1 Zpracovat koncepci rozvoje školství a volnočasových aktivit

D.4.1.1 Podporovat koncepční záměry

Odpovědnost: Mráz Petr

Realizátor: Humanitní odbor

Roky realizace: 2009

Finance [tis. Kč]: 100

D.5 Podporovat rozvoj základních škol

D.5.1 Rozvoj ZŠ Meteorologická

D.5.1.1 Zvýšit image školy

Odpovědnost: Základní škola Meteorologická

Roky realizace: 2008, 2009, 2010

- snažit se zvýšit počet žáků
- dořešit dopravu v okolí školy
- vytvořit byty pro učitele
- rozšířit program Montessori

D.6 Bude se zvyšovat kvalita a úroveň vzdělávání ve školských zařízeních (pro jejich větší přitažlivost)

Náměty / Záměry:

- pořádat výměnné zahraniční pobyty žáků škol, realizátor: základní školy
- využívat finanční zdroje z přístupných grantů ke zkvalitnění vzdělávacích programů, realizátor: základní a mateřské školy
- podporovat a rozšířit vzdělávací program Montessori
- dosáhnout a udržet přijatelný počet dětí v mateřských školách s ohledem na jejich bezpečnost a na kvalitu výuky

D.7 Bude se podporovat spolková činnost

D.7.1 Zapojit neziskový sektor do rozvoje MČ

D.7.1.1 Podpora hasičského spolku

Odpovědnost: Ekonomický odbor

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 365

D.7.1.2 Podpora mateřského centra

Odpovědnost: Ekonomický odbor

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 5

D.7.1.3 Podpora občanských sdružení

Odpovědnost: Ekonomický odbor

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

D.7.1.4 Podpora Klubu Senior

Odpovědnost: Ekonomický odbor

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 10

D.7.1.5 Podpora a rozvoj nabídky volnočasových aktivit pro děti a mládež

Odpovědnost: Ekonomický odbor

Realizátor: Pro tebe, o.s., Klub Junior, Základní školy

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 480

D.7.1.6 Údržba a rekonstrukce budovy Klubu Junior

Odpovědnost: Odbor správy majetku a investic

Roky realizace: 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 300

Náměty / Záměry:

vytvořit kulturní centrum

D.8 Budou vytvářeny podmínky pro turistiku

Náměty / Záměry:

- turistická stezka značená na Točnou s uvedením zajímavých turistických bodů
- propojit turistickou či cyklistickou stezku od Modřanské rokle ke Krčskému (Kunratickému) lesu
- vybudovat in line trať

D.8.1 Podporovat cyklistickou a pěší turistiku 10P

D.8.1.1 Realizovat cyklistické trasy a stezky ve spolupráci s občanským sdružením Stromy v návaznosti na projekt Zelená zóna Písnice

Odpovědnost: Odbor životního prostředí a dopravy

Spolupracující organizace: Stromy, o.s.

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

D.8.1.2 Dokončit cyklostezku Modřany - Kunratice, Modřany - Cholupice

Odpovědnost: Rusiňáková Anna

Realizátor: Odbor životního prostředí a dopravy

Spolupracující organizace: Stromy, o.s.

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

E. Životní prostředí, péče o vzhled / bydlení

E.1 Bude regulována výstavba výškových domů 10P

MČ není oprávněna k vydání regulačního plánu, proto se bude o regulaci snažit dle možností a ve spolupráci se stavebním odborem ÚMČ Praha 12.

Náměty / Záměry:

- regulovat výstavbu z důvodu jejího nadměrného nárůstu (např. ul. Mirotická)

E.2 Budou čistá veřejná prostranství

Náměty / Záměry:

- kontejnery na tříděný odpad na zastávkách MHD
- dbát na důslednou kontrolu odklízení psích exkrementů, realizátor: Městská policie

Čistota veřejných prostranství

Indikátory:

Počet podnětů a počet vyřešených podnětů

 • Množství tříděného odpadu

E.2.1 Snažit se zajistit čistotu MČ

E.2.1.1 Využití čistícího multifunkčního stroje k úklidu komunikací a chodníků

Odpovědnost: Odbor správy majetku a investic

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 320

stroj byl slavnostně představen při dubnové kampani Den Země 2007 v prostorách ZŠ Meteorologická

E.2.1.2 Koše na psí výkaly, odpadkové koše na veřejných prostranstvích

Odpovědnost: Odbor životního prostředí a dopravy

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 120

E.2.1.3 Likvidace odpadů z veřejných prostranství (zajištění kontejnerů)

Odpovědnost: Odbor životního prostředí a dopravy

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 100

E.2.1.4 Likvidace černých skládek

Odpovědnost: Odbor životního prostředí a dopravy

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 50

E.3 Bude snižována energetická náročnost budov ve vlastnictví MČ

E.3.1 Zapojení MČ do projektu Model

E.3.1.1 realizovat energetické úspory budov ve vlastnictví MČ

Odpovědnost: Kříž Zdeněk

Realizátor: Odbor správy majetku a investic

Spolupracující organizace: Porsenna, o.p.s.

Roky realizace: 2008, 2009, 2010

Finance [tis. Kč]: 150

- vytvořit na úřadu energetický tým
- zajistit vyškolení energetického týmu
- vytvořit akční plán energetických úspor budov

E.4 Bude rozšířena zeleň a bude zajištěno její udržování

Náměty / Záměry:

- rekultivace areálu a okolí ZŠ Meteorologická, osazení lavičkami a průřez keřů

E.4.1 Zvyšovat podíl zeleně k zastavěným plochám

E.4.1.1 Údržba zeleně

Odpovědnost: Odbor životního prostředí a dopravy

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 1 700

E.4.1.2 Výsadba stromů

Odpovědnost: Odbor životního prostředí a dopravy

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

E.5 Bude udržována chráněná oblast Modřanská rokle

finanční podpora MČ pro NNO pro údržbu potoka

E.6 Budou vytvořena lokální centra a zajištěna jejich údržba

Náměty / Záměry:

- usilovat o rekonstrukci hřiště na konci ul. Na Okruhu (v majetku ČEZu)

E.6.1 Zřizovat odpočinkové zóny

E.6.1.1 Opravy hřišť ve správě MČ Praha - Libuš

Odpovědnost: Odbor životního prostředí a dopravy

Roky realizace: 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 100

E.6.1.2 Rekultivace parku U Zahrádkářské kolonie

Odpovědnost: Odbor životního prostředí a dopravy

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

- s pokračováním přeměny na veřejně odpočinkovou zónu

E.6.1.3 Vytvoření veřejné odpočinkové zóny v oblasti ul. K Jezírku

Odpovědnost: Odbor životního prostředí a dopravy

Spolupracující organizace: zrealizuje společnost Central Group na vlastní náklady

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 200

E.6.1.5 Oprava laviček a dětských hřišť

Odpovědnost: Odbor životního prostředí a dopravy

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 50

E.6.1.6 Rekonstrukce hřiště Na Okruhu

Odpovědnost: Odbor životního prostředí a dopravy

Roky realizace: 2007, 2009

PŘEHLED SPLNĚNÝCH AKTIVIT

E.6.1.4 Údržba hřiště V Rohu

Odpovědnost: Odbor životního prostředí a dopravy

Roky realizace: 2007, 2008

- doplnění herních prvků

E.7 Bude probíhat regenerace sídlišť

usilovat o jednání se spol. ČEZ - vlastníkem některých pozemků na sídlišti Písnice

E.7.1 Zkvalitňovat život občanů v sídlištích

E.7.1.2 Rekultivace veřejných ploch a prostranství

Odpovědnost: Odbor životního prostředí a dopravy

Realizátor: Odbor životního prostředí a dopravy

Spolupracující organizace: Mateřské centrum Kuřátko, o.s.

Roky realizace: 2008, 2009

realizace projektu Mimizahrádka mateřským centrem Kuřátko v rámci první výzvy Dotačního programu Zdravá Libuš a Písnice a MA21.

Náměty / Záměry:

kultivace ploch květinovou a rostlinou výsadbou v okolí Klubu Junior a dětského hřiště V Rohu

PŘEHLED SPLNĚNÝCH AKTIVIT

E.7.1.1 Rekonstrukce hřiště na sídlišti K Lukám

Odpovědnost: Odbor životního prostředí a dopravy

Roky realizace: 2006

splněno

E.8 Bude likvidován odpad z domácností

Náměty / Záměry:

- zajištění kontejnerů na tříděný odpad, realizátor: školy
- umístit kontejnery na tříděný odpad na autobusové zastávky

E.8.1 Zajistit likvidaci sezónního odpadu

E.8.1.1 Likvidace objemného odpadu pro potřeby občanů

Odpovědnost: Odbor životního prostředí a dopravy

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 700

Externí zdroje financuje Magistrát hl.m.Prahy

E.9 Osvětové kampaně pro veřejnost

E.9.1 Zvyšovat vztah občanů k životnímu prostředí

E.9.1.1 Den Země

Odpovědnost: Odbor životního prostředí a dopravy

Realizátor: Mateřské centrum Kuřátko, o.s., Tělovýchovná jednota Tempo Praha, Stromy, o.s., Mateřské školy, Základní školy

Spolupracující organizace: Magistrát hl. města Prahy, ČSOP Koniklec, zahradnická firma, Ekodomov, o.s.

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 11,5

E.9.1.2 Třídění odpadu v základních a mateřských školách

Odpovědnost: Odbor životního prostředí a dopravy

Realizátor: Základní škola L. Coňka

Roky realizace: 2008, 2009

ZŠ s RVJ Písnice zakoupila v roce 2008 v rámci první výzvy Dotačního programu Zdravá Libuš a Písnice a MA21 nádoby na tříděný odpad. Žáci jsou vedeni k třídění odpadu.

E.9.1.3 Den udržitelné energetiky

Odpovědnost: Odbor správy majetku a investic

Spolupracující organizace: Porsenna, o.p.s.

Roky realizace: 2008, 2009

šetření energiemi, seznámení s možnostmi úspor

Náměty / Záměry:

- bude zajištěna větší kontrola čistění komunikací od TSK
- usilovat o zrekonstruování ul. Na Konečné, K Vrtilce s vyústěním na ul. Libušská
- řešit vybudování jednostranného chodníku na ul. Na Konečné
- požadovat zřízení více odpadkových košů na ul. Libušská
- jednat se ZD Hodkovice ohledně častého zápachu

F. Doprava

F.1 Bude zvyšována bezpečnost v dopravě

Náměty / Záměry:

- kontrola dodržování zákazu vjezdu nákladních vozidel (městská policie)
- kontrola dodržování rychlosti osobních a nákladních aut
- zvýšit bezpečnost dětí při docházení do základních škol v MČ
- regulovat nadměrný průjezd podnikatelských aut v Libuši

Zklidňování dopravy

Indikátor:

 • Celková délka komunikací s limitem 30 km/hod

F.1.1 Podporovat zklidňování dopravy

F.1.1.1 Výstavba zpomalovacích prahů, dopravního značení, zábradlí, zábran

Odpovědnost: Odbor životního prostředí a dopravy

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 150

F.1.1.2 Označení příjezdových tras k důležitým institucím - školy, úřady, policie, hasiči, zdravotní středisko

Odpovědnost: Odbor správy majetku a investic

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

F.1.1.3 Vybudování zpomalovacích prahů v ul. K Lukám

Odpovědnost: Odbor životního prostředí a dopravy

Realizátor: Odbor životního prostředí a dopravy

Roky realizace: 2008, 2009, 2010

F.1.1.4 Vybudování zpomalovacích prahů v ulici Lojovická a K Lesu

Odpovědnost: Odbor správy majetku a investic

Roky realizace: 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 450

Náměty / Záměry:

- upravit dopravní značení v ul. K Lukám, Na Musilech

F.1.2 Podporovat snižování hustoty dopravy 10P

F.1.2.1 Vybudování obchvatu Libuše a Písnice

Odpovědnost: MČ Praha-Libuš

Realizátor: Magistrát hl. m. Prahy

Roky realizace: 2009, 2010

F.1.3 Zvýšení bezpečnosti chodců 10P

- nadále podporovat realizaci projektu Bezpečná cesta do školy (viz A.3.1.2)
- podporovat zklidňování dopravy (zpomalovací prahy, dopravní značení, dohled městskou policií)

F.2 Bude zvýšena informovanost občanů o dopravních záměrech hl. města Prahy 10P

F.2.1 Organizace kulatých stolů v oblasti dopravy v MČ

F.2.1.2 Informovat občany o vedení trasy metra D

Odpovědnost: Rusiňáková Anna

Realizátor: Odbor životního prostředí a dopravy

Roky realizace: 2008, 2009, 2010

F.2.1.3 Informovat občany o prodloužení tramvajové tratě z Modřan

Odpovědnost: Rusiňáková Anna

Realizátor: Odbor životního prostředí a dopravy

Roky realizace: 2008, 2009, 2010

F.2.1.4 Informovat občany o způsobu řešení nadměrného průjezdu MČ po zprovoznění obchvatu Lahovice - Vestec

Odpovědnost: Rusiňáková Anna

Realizátor: Odbor životního prostředí a dopravy

Roky realizace: 2008, 2009, 2010

 

PŘEHLED SPLNĚNÝCH AKTIVIT

F.2.1.1 informovat občany o realizaci rekonstrukce ul. Libušská v Písnici

Odpovědnost: Odbor životního prostředí a dopravy

Roky realizace: 2008

splněno

F.3 Bude podporováno vytvoření koncepce dopravy

F.3.1 Vytvořit koncepci dopravy v MČ ve spolupráci s MHMP

F.3.1.1 Řešení sjezdu z pražského okruhu (omezit další dopravní zátěž)

Realizátor: Magistrát hl. m. Prahy

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

F.3.1.2 Řešení výjezdu z tržnice SAPA (směr na Vídeňskou)

Odpovědnost: Saparia, a.s.

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

F.3.1.3 Zajistit dopravu do nově realizované stavby mimo Šátalskou ul. (97 parkovacích míst)

Spolupracující organizace: realizátor stavby

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

F.4 Budou probíhat opravy, rekonstrukce a údržba místních komunikací 10P

největší investice oprav komunikací řeší Magistrát HMP - odbor městského investora, např. v roce 2007 na rekonstrukci ul. Libušská poskytnuta částka 12213000,- Kč jako dotace z rozpočtu HMP, částka 92583014,- Kč z MHMP, částka 29500000,- Kč ze strukturálních fondů, částka 17287000,- Kč jako dotace ze státního rozpočtu.

Náměty / Záměry:

- opatřit autobusové zastávky na Libušské ul. na Libuši podle možnosti bočními a zadními stěnami
- upravit nezpevněné povrchy komunikací
- vyřešit odvodnění mezi aut. zastávkami MHD Lipovická - Ke Březině
- usilovat o rekonstrukci ul. Libušská v Písnici

F.4.1 Zkvalitňovat povrchy místních komunikací

F.4.1.1 Oprava ul. Vltavická

Odpovědnost: Odbor životního prostředí a dopravy

Roky realizace: 2009

F.4.1.2 Opravy výtluků na zpevněných komunikacích a opravy nezpevněných komunikací

Odpovědnost: Odbor životního prostředí a dopravy

Realizátor: Odbor životního prostředí a dopravy

Roky realizace: 2009

Finance [tis. Kč]: 250

F.4.1.3 Upravit povrch komunikace Na Losách

Odpovědnost: Rusiňáková Anna

Realizátor: Odbor životního prostředí a dopravy

Roky realizace: 2008, 2009, 2010

F.4.1.4 Zajistit odvod děšťové vody v ul. Libušská v Písnici

Odpovědnost: Rusiňáková Anna

Realizátor: Odbor životního prostředí a dopravy

Roky realizace: 2008, 2009, 2010

F.4.1.5 Oprava ul. Ohrobecká

Odpovědnost: Odbor životního prostředí a dopravy

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

F.4.1.6 Údržba komunikací a chodníků

Odpovědnost: Odbor životního prostředí a dopravy

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 250

Náměty / Záměry:

- snížení intenzity dopravy
- vyřešit chybějící návaznost silničního obchvatu
- usilovat o prodloužení Chýnovské ulice na Vídeňskou z důvodu rozmělnění dopravy
- navrhnout zákaz otáčení autobusu č. 113 v ul. Na Konečné z důvodu veliké prašnosti
- zveřejnit koncepci dopravy na web MČ
- více podporovat osoby, které vyjednávají s MHMP ohledně dopravy

P. Provoz a ostatní

P.1.1.1 Místní správa - provoz úřadu

Odpovědnost: Ekonomický odbor

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 18 762

P.1.1.2 Zastupitelstvo městské části

Odpovědnost: Ekonomický odbor

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 1 500

P.1.1.3 Provoz mateřských a základních škol

Odpovědnost: Odbor správy majetku a investic

Roky realizace: 2007, 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 10 495

dotace z magistrátu (v roce 2005: 5,5mil)

P.1.1.4 Investiční záměry městské části

Odpovědnost: Odbor správy majetku a investic

Roky realizace: 2008, 2009

Finance [tis. Kč]: 1 050

 

K tisku připravila Hana Kolářová


<< nahoru

ikonka VELKOOBJEMOVÉ KONTEJNERY NA ODPAD

Září až prosinec 2009

Kontejnery budou přistaveny v následujících dnech na uvedených stanovištích:

15.  9.  2009         Ohrobecká, K Novému sídlišti, K Vrtilce, K Lukám, Na Močále

13. 10. 2009         Ohrobecká, Výletní, Hoštická, Drůbežářská, Na Okruhu

  3. 11. 2009         Ohrobecká,  K Novému sídlišti, K Vrtilce,  Zbudovská, Na Domovině

  8. 12. 2009         Ohrobecká, Výletní, Hoštická, K Lukám, Ke Kašně

Kontejnery budou přistaveny v ranních hodinách a po naplnění odvezeny.

Odbor životního prostředí a dopravy ÚMČ Praha-Libuš


<< nahoru

ikonka SBĚR NEBEZPEČNÉHO ODPADU

Pro občany zdarma!

Upozorňujeme občany, že mobilní sběrna nebezpečných odpadů bude na území Libuše a Písnice projíždět dne 27. 8. 2009 a bude v tomto dni obsluhovat celou sběrovou trasu se všemi zastávkami:

Písnice:    křižovatka K Vrtilce - Putimská                                                         15.00 - 15.20 hod.

                  křižovatka Olšovická - Hoštická                                                         15.30 - 15.50 hod.

                  křižovatka  Na Okruhu - Ke Kurtům                                               16.00 - 16.20 hod.

 

Libuš:      křižovatka Zahrádecká - U Libušské sokolovny                                16.30 - 16.50 hod.

                 křižovatka Jirčanská - K Novému sídlišti                           17.00 - 17.20 hod.

                 parkoviště K Lukám                                                                     17.30 - 17.50 hod.

                 křižovatka Třebějická - Na Močále                                          18.10 - 18.30 hod.

                 křižovatka Lojovická - Ohrobecká                                          18.40 - 19.00 hod.

 

Žádáme občany, aby nebezpečné odpady odevzdávali výhradně obsluze sběrového vozidla!

Které odpady se sbírají:

Barvy, baterie, akumulátory, detergenty (odmašťovací přípravky), fotochemikálie, hydroxidy, chemikálie, kyseliny, léky, lepidla a pryskyřice, nádobky od sprejů, motorové oleje, pesticidy (přípravky na hubení hmyzu, hlodavců, plevelu, odstraňování plísní), ředidla, teploměry, tuky, výbojky, zářivky.

Odbor životního prostředí a dopravy Úřadu MČ Praha-Libuš


<< nahoru

ikonka NOVÉ STANOVIŠTĚ NA SEPAROVANÝ ODPAD

Občané, kteří bydlí v domě s  pečovatelskou službou (DPS) v  Brunelově ulici, se prostřednictvím Magistrátu hl. m. Prahy obrátili na Městskou část Praha-Libuš s prosbou, že by rádi třídili odpad. Požádali, zda by se v blízkosti DPS nemohlo vybudovat stání na separovaný odpad. Odbor životního prostředí a dopravy MČ Praha-Libuš proto zaslal požadavek na MHMP, odbor ochrany prostředí, na zřízení stání v této lokalitě.

Požadavku bylo vyhověno a v současné době již jsou v Brunelově ulici v blízkosti DPS umístěny kontejnery na papír, sklo a plasty.

Jsme rádi, že se podařilo kontejnery pro občany bydlící v DPS získat a že je budou moci využívat.

Hana Kučerová, odbor životního prostředí a dopravy ÚMČ Praha-Libuš


<< nahoru

ikonka VÝSLEDKY ANKETY: PSI KOLEM NÁS

Jak jistě víte, Žákovské zastupitelstvo Praha-Libuš vypracovalo anketu a následně uspořádalo osvětovou akci mezi občany MČ Praha-Libuš na téma: Psi kolem nás. Osvěta byla zaměřená na upozorňování vlastníků psů, aby po svém pejskovi uklízeli a také byli dotazováni, zda je pes řádně očkován proti nemocem nebo zda by chtěli na území MČ vybudovat psí hřiště. Osvěta byla pořádána ve spolupráci s Městskou policií, které děkujeme za spolupráci a ochotu. Díky anketě přibudou v okolí staré Písnice nové koše na psí výkaly. Zjistilo se totiž, že ve staré Písnici není ani jeden. Děkujeme občanům, kteří se této akce zúčastnili, a těšíme se na další spolupráci. Vybrané výsledky představujeme v grafech.

Za Žákovské zastupitelstvo Daniel Rantoš, předseda

<< nahoru

ikonka ZPRÁVY Z JEDNÁNÍ RADY

Výtah z usnesení Rady městské části Praha-Libuš v období od 5. 5. do 16. 6. 2009. Plná znění jsou k dispozici na Úřadu městské části Praha-Libuš. Na internetových stránkách Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního  - http://nahlizenidokn.cuzk.cz/ - jsou veřejně dostupné údaje o parcelách a budovách zapsaných v katastru nemovitostí.

Rada městské části Praha-Libuš:

 • Souhlasí se stavebními úpravami bývalé předávací stanice, jejím napojením na inž. sítě a stím spojenou změnou užívání na prodejnu smíšeného zboží, balených potravin a nápojů dle projektu Františka Knížka z02/08 za následujících podmínek: Při stavbě bude zachován průchod na komunikaci Na Domovině. Narušené povrchy pozemků použitých ke stavbě budou upraveny do původního stavu. Před započetím prací stavebník (nebo budoucí vlastník) přípojky elektro uzavře sMČ smlouvu o smlouvě budoucí o věcném břemeni na uložení přípojky do pozemků parc. č. 557/30, 557/27, které jsou ve vlastnictví obce a správě MČ Praha-Libuš. Před započetím stavby přípojek nebo jiných částí staveb, které budou omezovat nebo zabírat veřejný pozemek, stavebník uzavře sMČ úplatnou smlouvu o výpůjčce. Tímto usnesením se ruší usnesení č. 7/2009.
 • Nesouhlasí spředloženým návrhem na úpravu Územního plánu SÚ HMP - zvýšení míry využití území zB na D, (OC - čistě obytné). Řešené území: parc. č. 293/4 a 293/5 - P. Jagrik, část parc. č. 1120/1 - ½ ul. VHrobech - ve správě MČ, vše k.ú. Libuš. Předkladatel: Nautila architekti, s. r. o.
 • Bere na vědomí předloženou projektovou dokumentaci na stavbu RD U Pejřárny na parc. č. 395/61, k. ú. Libuš. Jde o novostavbu RD sjednou bytovou jednotkou.
 • Schvaluje Energetický plán města, který je přílohou tohoto usnesení.
 • Schvaluje výši odměn za 2. čtvrtletí 2009 ředitelům základních a mateřských škol zřizovaných MČ Praha-Libuš vrámci I. a II. etapy rozvojového programu MŠMT na rok 2009 dle přílohy, která není součástí tohoto usnesení.
 • Souhlasí svýší odměn ředitelům základních a mateřských škol zřizovaných městskou částí Praha-Libuš za hospodaření vekonomické oblasti za rok 2008 dle přílohy, která není součástí tohoto usnesení.
 • Schvaluje darovací smlouvu se společností Pro Trade, s.r.o. na konání kulturně-sportovní akce, kterou pořádá MČ Praha-Libuš vroce 2009.
 • Schvaluje doplnění člena strategického týmu MČ Praha-Libuš o paní Mgr. Hanu Kolářovou súčinností od 25. 5. 2009.
 • Schvaluje zhotovitele výměny 4 oken západní fasády č. p. 35, k. ú. Libuš, Asokno, s. r. o., za cenu 90 234 Kč.
 • Schvaluje uzavření dodatku internetového připojení ktelefonní přípojce 261910187 vobjektu Klubu Junior, ul. Na Okruhu 395/1.
 • Bere na vědomí Dohodu o ukončení poskytnutí přístřeší vobjektu Ke Kašně 334.
 • Schvaluje platové výměry ředitelů základních a mateřských škol zřizovaných MČ Praha-Libuš súčinností od 1. 6. 2009.
 • Ruší usnesení č. 34/2009 z10. 2. 2009. Bere na vědomí návrh na úpravu Územního plánu SÚ HMP č. 0743 - zvýšení míry využití území zB9 na C9, (OC - čistě obytné), pozemek parc. č. 846/6, (v ostatní ploše ponechat B9), k.ú. Písnice, zpracovaný na základě projektu - DSŘ - Rodinný dům - novostavba VZákopech č.k. 846/6, zpracovatel Studio AM, s. r. o. vlednu 2009.
 • Souhlasí se studií stavby „Rodinného domu s kanceláří" na pozemku parc. č. 910/59 a 910/165, k. ú. Písnice, studia Mija, s.r.o., z 04/2009 za předpokladu kladného posouzení výjimek oproti OTPP stavebním úřadem.
 • Schvaluje platové výměry vedoucích pracovníků - vedoucích odborů Úřadu městské části Praha-Libuš, platné od 1. 6. 2009, které nejsou součástí tohoto usnesení.
 • Souhlasí sfinanční podporou ve výši 15 000 Kč pro sdružení Protebe, VPevnosti 4, Praha 2, na zajištění autobusové dopravy na letní tábor RS Ostrý, vdobě od 9. srpna 2009 do 23. srpna. 2009.
 • Schvaluje smlouvu o zřízení věcného břemene stavby plynárenského zařízení STL plynovodu kpozemku parc. č. 155/1 v k. ú. Písnice, obec Praha, zapsaných u Katastrálního úřadu pro hl. m. Prahu na LV č. 530 pro obec Praha, k. ú.Libuš, mezi oprávněnými zvěcného břemene, fyzickými osobami, jmenovanými vpředmětné smlouvě, všichni zastoupeni na základě Obstaravatelské smlouvy uzavřené dne 30. 4. 2004 Františkem Zachariášem, a povinným zvěcného břemene městskou částí Praha-Libuš.
 • Souhlasí snavrhovanou stavbou č. 0088, TV Libuš etapa 0013 - Dobronická, objekty SO 03 a SO 04 dle projektu fi Ko-Ka, s.r.o., z 09/2008 - ing. Luboše Drofy a zdůrazňuje dodržení navržených dopravních tras s příjezdem a odjezdem z Vídeňské ulice.
 • Souhlasí suložením telekomunikačních optických kabelů do komunikací na území MČ Praha-Libuš, dle projektu Michala Rýdla z 5/2009, který je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Bere na vědomí opravu průběhu katastrální hranice k. ú. Písnice a k. ú. Hodkovice u Zlatníků.
 • Nesouhlasí snově předloženou žádostí o souhlas súpravou kódu směrného využití území zkoeficientu B na koeficient D, pro zástavbu 16 ŘRD na p.č. 293/4, 293/5, k.ú. Libuš,

předkladatel: Nautila architekti, s. r. o.

 • Schvaluje smlouvu o dílo se zhotovitelem Stano Praha, a. s., na akci „Stavební úpravy MŠ Mezi Domy" ve sjednané ceně do celkové výše 659 680,50 Kč včetně DPH.
 • Doporučuje Zastupitelstvu MČ Praha-Libuš souhlasit súplným zněním zřizovací listiny ZŠ Meteorologická súčinností od 1. září 2009, která je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Doporučuje Zastupitelstvu MČ Praha-Libuš souhlasit súplným zněním zřizovací listiny MŠ Mezi Domy súčinností od 1. září 2009, která je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Souhlasí stermíny 10. 3. a 11. 3. 2010 od 13.00 do 17.00 hodin pro podání žádostí o přijetí dětí kpředškolnímu vzdělávání na školní rok 2010/2011 do mateřských škol zřizovaných MČ.
 • Schvaluje darovací smlouvu se společností Avalon, s. r. o., na konání kulturně-sportovní akce, kterou pořádá MČ Praha-Libuš vroce 2009.
 • Schvaluje Smlouvu o nájmu pozemku mezi MČ Praha-Libuš, jako pronajímatelem, a Algona group, s. r. o., zast. Natalií Nelus, jako nájemcem, kčásti pozemku parc. č. 517/3 vk. ú. Libuš, obec Praha, na umístění novinového stánku o výměře 18 m2 od 1. 7. 2009 na dobu neurčitou.
 • Schvaluje Smlouvu o budoucí smlouvě o zřízení věcného břemene přípojky telefonu kpozemku parc. č. 441 v k.ú. Písnice, obec Praha, mezi budoucím oprávněným zvěcného břemene Ing. Janou Petržílkovou a budoucím povinným zvěcného břemene městskou částí Praha-Libuš, která bude uzavřena před započetím prací.
 • Schvaluje Smlouvu o nájmu bytu na pronájem bytu 2 + 1 vMŠ Mezi Domy 373, Praha 4 - Písnice.
 • Schvaluje Smlouvu o budoucí smlouvě o zřízení věcného břemene STL přípojky plynu kpozemku parc. č. 1150 v k.ú. Libuš, obec Praha, mezi budoucím oprávněným zvěcného břemene Fora reality, s. r. o., zast. Fouadem Sibaiem, a budoucím povinným zvěcného břemene městskou částí Praha-Libuš, která bude uzavřena před započetím prací.
 • Schvaluje uzavření Smlouvy o smlouvě budoucí o zřízení věcného břemene uložení plynovodní přípojky do pozemků parc. č. 670/1 a 845/23, k. ú. Písnice (ulice V Zákopech), s Ivanou a Ing. Jiřím Hlavničkovými.
 • Schvaluje pro stavební akci „Výměna oken vMŠ Mezi Domy" jako zhotovitele firmu Vekra, s. r. o., za cenu do 1510 000 Kč včetně DPH.
 • Schvaluje Dohodu o ukončení Smlouvy o nájmu nemovitostí včetně Dohody o úhradě závazku vobjektu č.p. 100, ul. Ke Kašně.
 • Nesouhlasí spředloženou dokumentací pro územní řízení: stavba polyfunkčního domu na křižovatce Dobronická, Libušská, pozemek parc.č. 518/1, k.ú. Libuš, žadatel Integra group, s. r. o.
 • Souhlasí snavrženým programem zasedání Zastupitelstva MČ Praha-Libuš, konaného dne 24. 6. 2009, které je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Se ztotožňuje sobsahem usnesení Zastupitelstva městské části Praha 4 č. 16Z-23/2009 ze dne 14. 5. 2009, jehož příloha je nedílnou součástí tohoto usnesení. Požaduje prodloužení tramvajové trati zModřan do Libuše vpředstihu před realizací trasy metra D. Pověřuje starostu pana Petra Mráze předáním tohoto usnesení na MHMP.
 • Doporučuje Zastupitelstvu MČ Praha-Libuš schválit Darovací smlouvu sfirmou Luna Property, s. r. o., se sídlem Praha 4, Hvězdova 1716/2b, která je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Doporučuje Zastupitelstvu MČ Praha-Libuš schválit Smlouvu o smlouvě budoucí kupní sfirmou Luna Property, s. r. o., na komunikace vybudované vrámci realizace projektu snázvem „Písnické rezidence - Vrtilka" vk.ú. Písnice, která je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Doporučuje Zastupitelstvu MČ Praha-Libuš schválit Smlouvu o spolupráci sfirmou Luna Property, s.r.o., která je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Souhlasí se zasláním žádosti o dotaci na vybudování nové hasičské zbrojnice JSDH Písnice.
K tisku připravili Tomáš Hejzlar a Hana Kolářová

<< nahoru

Téma

ikonka Z DĚJIN LIBUŠE A PÍSNICE - FOTOHÁDANKA Z HISTORIE (9)

Devátá fotohádanka přichází! Co ukrývá soutěžní snímek dnes?

 

Také tentokrát historická fotografie zobrazuje významnou část jedné z našich obcí. Tento romantický výjev se k nemalé radosti téměř nezměněn zachoval dodnes. Ale odkud byl snímek vlastně vyfotografován? A co zobrazuje? To už je předmětem deváté soutěžní fotohádanky, jejíž vítěz bude jako vždy po zásluze odměněn. Vyhrává první správná (nebo nejbližší) odpověď. Hádat můžete i rok pořízení snímku, který se podařilo zjistit. Není to ovšem podmínkou. Nezapomínejte, že oceněn bude také ten, kdo zašle odpověď nejobsáhlejší a přitom fakticky správnou.

Své tipy zasílejte nejlépe na e-mailovou adresu kadlec.m@seznam.cz (do předmětu uveďte fotohádanka 9) nebo prostřednictvím sms na tel. 604 266 025 (zprávu začněte slovem fotohádanka 9). Uzávěrka soutěže je v pondělí 10. srpna. Tak neváhejte a hádejte!

 

FOTOHÁDANKA (8) Z MINULÉHO ČÍSLA: Libušská škola - ZŠ Meteorologická

 

Početnou účast soutěžících všech věkových kategorií přinesla osmá soutěžní fotohádanka, která zobrazovala jednu z dominant naší městské části, základní školu v ulici Meteorologická. Starou budovu ještě bez oboustranných přístaveb poznali všichni soutěžící. Avšak nejrychlejší správnou odpověď zaslala slečna Linda Sixtová z 3.A. Gratulujeme! Nejobsáhlejší odpověď pak pochází z pera paní Marie Švarcové-Urbanové z Libuše. Děkujeme také za podrobné odpovědi všem stálým respondentům fotohádanky!

 

Tři čtvrti století školy

V srpnu tohoto roku uplyne 76 let od slavnostního otevření nové libušské školy a 21 let od znovuotevření její největší přístavby, kterou vznikl nový, současný hlavní vstup. Není jistě potřeba kulatého výročí k tomu, abychom známou školu Meteorologická oslavili alespoň drobným příspěvkem o její historii.

Je však třeba předeslat, že o dějinách školy by bylo možné sepsat celou knihu. Mnoho vašich příjemných vzpomínek z dob školní docházky obohacují pečlivě zaznamenané každoroční zápisy školních kronikářů. A kroniku škola zakoupila a začala vést ihned po svém založení. Nejstarší díl (1933 - 1940) je dnes uložen ve Státním okresním archivu Praha-západ,  následující jsou opečovávány přímo ve škole. V roce 2000 byl založen již čtvrtý díl kroniky.. Zápisy jsou zde sice vedeny vždy po třech letech současně, ale kronika bez přerušení pokračuje dál. Poslední zápis je zatím z roku 2006.

 

Založení libušské školy

Obraťme dnes naši pozornost k nejstarším dějinám školy a podívejme se ještě do kroniky obecní, kterak byla škola založena. Zápisy zde obsažené jsou natolik výpravné, že nepotřebují více výkladu. Autorem následujících řádků je František Kaplánek.

 „Od nejstarších dob navštěvovaly naše děti školu v Kunraticích. Docházka do školy byla pro děti obtížnou, neboť škola v Kunraticích je od nás 1,5 km vzdálená a cesta neupravená. K tomu ještě poslední léta silná automobilová frekvence na státní silnici Praha - Č. Budějovice, která cestu naší protíná, zvýšila velmi nebezpečenské % úrazu.

Mimo to školy v Kunraticích byly v té době přeplněny a proto bylo nutno vystavěti tam novou školní budovu.

Na postavení této školy musila by naše obec značným obnosem přispěti a proto naši zástupci použili příležitost a pronesli myšlénku, že by spíše měla býti postavena samostatná škola v Libuši, než přispívati na stavbu školy v Kunraticích.

9. února 1930 byl podán ve schůzi obec. zastupitelstva návrh, aby bylo zakročeno u školních úřadů o zřízení obecné školy v naší obci. Návrh ten byl jednomyslně přijat a usneseno bylo, aby při povolení odškolení Libuše od Kunratic byla postavena v Libuši řádná školní budova. Náklad zákonem určený na udržování budovy, jakož i věcný náklad uhradí obec."

  

Do roka a do dne

Rychlost, s jakou stavba vyrostla, je přímo obdivuhodná.. Uplynul rok a den od zadání zakázky a první žáci již seděli ve zbrusu nových školních lavicích. Podívejme se stručně na harmonogram prací.

„30. srpna 1932 ve schůzi obec. zastupitelstva byla jednomyslně zadána výstavba školní budovy firmě: Architekti V. Vondrášek a H. Klečánek stavitelé v Praze. Dozor nad výstavbou zadán byl projektantu školy architektu Lad. Koudelkovi z Prahy, který je zdejším rodákem.

1. září 1932 bylo započato s výstavbou školní budovy a přihlíženo bylo hlavně k tomu, aby zaměstnáni byli domácí řemeslníci, dělníci a rovněž práce řemeslné aby byly zadány domácím živnostníkům.

Na dolejší louce vybudována byla studna, ze které se čerpá voda ku výstavbě školy. Jelikož tato studna má dobrou, zdravotně přezkoušenou vodu, bude i po dokončení stavby vodu škole poskytovati.

Stavba školní budovy byla dokončena a kolaudována 31. července 1933.

Podle školy byla zřízena zelinářská zahrada. Oplocení provedl H. Řehák za Kč 350,-."

 

Přípravy k oslavám

„Na návrh obecní rady usneslo se zastupitelstvo na slavnostním otevření školy na den 20. srpna 1933. Zvolen byl slavnostní výbor se členy ob. zastupitelstva pp. Fr. Kaplánek, Fr. Kaucký, Jos. Vagner, Jos. Klokočník, Boh. Lešner, Ant. Vraný a Jos. Bernard. Tito převzali na sebe uspořádání důstojné slavnosti.

Dne 14. srpna 1933 bylo započato mezi zdejším občanstvem vybírání dobrovolných peněžitých darů na zakoupení potřebného vybavení nábytkem a pomůckami pro novou školní budovu. Byla zakoupena „Pamětní kniha pro školu", do které byly dary zapsány a dárcovým podpisem ověřeny. Celkem bylo vybráno Kč. 18.978,45,- jichž bylo k naznačenému účelu použito. (Viz pamětní kniha školy.) Sbírku obstarali pánové: Ferd. Heran, Ant. Netrefa, Aug. Vodrážka, Frant. Kaucký, Jos. Eim a Karel Zdimera."

  

  

Slavnostní otevření školy

„20. srpna 1933 dostavil se dlouho a toužebně očekávaný den slavnostního otevření školy. Celá obec již v sobotu odpol. stála ve slavnostním hávu, všude na domech vlají prapory, náměstí uprostřed obce je dekorováno a jsou postaveny dvě slávobrány s přiléhajícími nápisy vítající hosty.

V předvečer slavnosti v zahradě hostince u Novotných bylo seřízeno divadelní jeviště, na kterém bylo při reflektorovém osvětlení sehráno slavnostní představení, které řídil učitel Václ. Rataj z Kunratic.

Účinkovali zdejší školní dítky a občané pp. Lad. Šťastný, Frant. Vořechovský, Jos. Stibor a pí. Alžběta Běhounková. Osvětlení řídil Boh. Lešner. Před a po divadle koncertovala hudba, která také zpěvy při divadle doprovázela. Docíleného bylo velkého a krásného úspěchu.

V neděli ráno překvapil nás prudký a vydatný déšť, který se na naši obec snesl, nic však na tom, v poledne se krásně vyjasnilo, slunce hřálo a již již rodáci a hosté se sjíždějí a přichází, aby se s námi společně těšili a radovali.

O 1 ½ hod. započala na náměstí koncertovati hudba, následovalo seřazení mohutného průvodu před obecním úřadem. V čele průvodu pochodovalo obec. zastupitelstvo a vzácní hosté, mezi nimi okresní školní inspektor pan prof. Ferd. Černý.

V průvodu neseny byly spolkové prapory a velká „Majka" spojená stuhami a doprovázená družičkami ke kterým připojily se dívky a paní v národních krojích.

Za těmito nastupuje krojová hudba, za hudbou nastoupily všechny místní spolky a korporace a tyto kryl sbor dobrovolných hasičů se cvičícím členstvem. Za nimi pak spousty domácího a okolního občanstva.

Slavnostní řeč přednesl prof. Ferd. Černý, školní inspektor okresu Praha-venkov.

Po té promluvil obecní starosta p. František Tylinger o vybudování budovy a tuto předává prozatímně, než bude zvolena školní rada nejstaršímu členu zastupitelstva Frant. Kaplánkovi.

Na to následovala prohlídka školy občanstvem a hosty.

Pak byl nastoupen zpáteční průvod do obce a na náměstí byl rozchod. V zahradě hostince u Novotných byl ku překvapení hostí vybudován velký vyvýšený taneční parket a na něm a celé zahradě odbývána veselice ku potěšení všech.

Slavnost vyžádala si dosti velkého finančního nákladu, přesto však podařilo se slavnostnímu výboru odevzdati obci Kč 1.200,- čistého výtěžku ve prospěch školy.

 

Uznání

Budiž vzdána chvála občanům v čele se starostou Frant. Tylingrem, kteří majíce na paměti, že prospěchem ve škole vzmáhá se i prospěch obce, nešetřili obětí, aby v obci krásnou a řádnou budovu ku vzdělání dítek postavili. (Ze slavnost. projevu inspektora prof. Ferd. Černého.)

 

Jiné dary

Dlužno poznamenati, že mimo peněžité dary, které byly sebrány v dobrovolné sbírce uvolil se starosta obce p. Frant. Tylinger vybavit jednu vyučovací třídu na vlastní náklad.

Elektromontér Bohumil Lešner daroval škole rádiový přijímač a provedl instalaci.

 

Zahájení vyučování ve škole

„Dne 1. září 1933 dostavil se den nad jiné významný. Započalo vyučování v nové škole, v pěti třídách s celkovým počtem (údaj chybí - pozn. autora) žáků a žákyň, z toho pak bylo 69 dítek z domů stojících na katastru obce Kunratic, avšak v malé blízkosti naší školy."

Pravděpodobně se zde opět setkáváme s tzv. Enklávou, územím, které leželo kolem dnešní sokolovny a patřilo ke Kunraticím. Libušskou školu také hojně navštěvovaly děti z Písnice, Břežan a dokonce i ze Zlatník. Na škole se učí nepřetržitě, vyjma druhé světové války, kdy byla obsazena jednotkami SS. Učilo se tehdy v hostincích U Novotných a u Hertlů. Částečně se výuka přesunula v průběhu rozšiřování školy v letech 1982 - 1989. Vyučování probíhalo na sousední ZŠ Smolkova.

 

Stavební dějiny v datech

1931 - 1933 - rozhodnutí a stavba školy

1956 - oplocení školního pozemku

1957 - 1958 - přístavba kuchyně a dílny

1972 - 1974 - stavba tělocvičny a chodby

1982 - 1989 - rozšíření školy - nový hlavní vchod

1997 - 1998 - přístavba třetího a čtvrtého patra. 

Matěj Kadlec

 

 

 


<< nahoru

ikonka DVĚ NOVINKY VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ - INTERAKTIVNÍ PLÁN PRAŽSKÉ INTEGROVANÉ DOPRAVY

Na webových stránkách www.ropid.cz nebo přímo na stránce http://pid.planydopravy.cz najdou cestující interaktivní plán linek Pražské integrované dopravy (PID).

Organizace ROPID ve spolupráci se společností SmartGIS, s. r. o., spustila zcela novou aplikaci, která pomůže cestujícím lépe se zorientovat v Pražské integrované dopravě.

Nyní se spouští první etapa, ve které jsou zakresleny všechny vlakové a autobusové příměstské linky PID, včetně přesných poloh všech stanic a zastávek. Ve druhé etapě se předpokládá i zakreslení veškerých linek PID na území Prahy. Plán linek je umístěn nejen na klasickém mapovém podkladu, ale je možné pod něj zobrazit také ortofotomapu.

Interaktivní plán je jedinečný díky své aktuálnosti a on-line propojení s vyhledávačem spojení, databází jízdních řádů, mapovými podklady a aktuálními informacemi o poloze vozidel. Díky tomu získávají cestující na jednom místě kompletní přehled o dopravním spojení pro cesty do okolí Prahy.

Aktuálnost plánu je zajištěna průběžným zanášením trvalých změn i výluk, horké aktuality v dopravě (například mimořádnosti vlivem počasí nebo dopravní situace na silnicích) se zobrazují přímo na horní liště obrazovky. Interaktivnost a aktuálnost je největším přínosem tohoto produktu - cestující tak mohou mít jistotu, že podávané informace v danou chvíli skutečně platí. V budoucnu předpokládá ROPID možnost přímých vstupů pracovníků dispečinku, takže zde bude možné uvádět i velice čerstvé informace z provozu.

Tato průlomová novinka v informování cestujících v Praze a okolí přináší následující možnosti:

 • přehledné vyhledání spojení přímo vmapě
 • vyhledání spojení podle zastávky nebo linky
 • u každé zastávky přímé zobrazení aktuálních odjezdů, odkaz na jízdní řády jednotlivých linek, přímý odkaz na podrobnou mapu okolí zastávky
 • odkazy na mapky dopravních terminálů
 • snadné přizpůsobení měřítka mapy vybrané oblasti
 • možnost tisku aktuálního výřezu nebo celé mapy
 • zanesení aktuálních výluk včetně odkazů na podrobné informace o nich

Plány dopravy fungují úspěšně již v mnoha městech i regionech České republiky. Plán Pražské integrované dopravy je nejnovějším a také dosud nejpropracovanějším produktem. Nabízí například jako první cestujícím i aplikaci kompletně přeloženou do anglického jazyka, čímž vychází vstříc studentům a turistům ze zahraničí.

WEBOVÉ STRÁNKY O PREFERENCI MHD PŘED AUTY

První oficiální stránka o preferenci městské hromadné dopravy před individuální automobilovou dopravou byla spuštěna na webu www.ropid.cz.

Jedná se o důležitou a klíčovou problematikou pro rozvoj veřejné dopravy v Praze a okolí zabývá. Veřejnost zde najde popis všech způsobů preference MHD (zejména tramvají a autobusů) před automobilovou dopravou, názorné ukázky toho, jak to funguje v praxi, aktuální seznam vyhrazených pruhů pro autobusy a odkazy na další webové stránky, které se preferencí zabývají. Do budoucna zde budou přibývat novinky, které se podařilo zrealizovat, a také ukázky z jiných českých i zahraničních měst pro inspiraci laické i odborné veřejnosti.

Zdroj: Informační zpravodaj PID 11/2009, redakčně upraveno

 

 


<< nahoru

ikonka Z HISTORIE SDH PÍSNICE

VELIKÉ BYLO NADŠENÍ PRO ČINNOST DOBROVOLNÉHO SBORU HASIČŮ

Bylo to začátkem roku 1899. Sešlo se několik místních občanů (vesměs již starších osob) na besedu do známého hostince U Zvelebilů, aby při dobrém truňku tak o ledačems podebatovali. Při této přátelské debatě vznikla myšlenka, která záhy byla uskutečněna. Jeden z přátel, žel není známo kdo, prohodil námět, že by se ve zdejší obci mohl založit dobrovolný sbor hasičů. Návrhu toho se ujalo několik sousedů, věc tu vzali za svou a středu své společnosti zvolili prozatímní výbor.

Obstarány byly stanovy a v měsíci dubnu roku 1899 zaslány zastupitelstvu obce Písnice ku schválení. Obecní zastupitelstvo tyto stanovy schválilo v plném znění dne 30. dubna 1899 ve své schůzi konané toho samého dne. Dne 5. května 1899 byly tyto stanovy předány zástupcům dobrovolného sboru hasičů v Písnici. Až později - dne 30. května 1901 - skončila působnost prozatímního výboru a za účasti 21 členů a občanů byl zvolen první výbor.

Veliké bylo nadšení pro činnost dobrovolného sboru hasičů v Písnici. Na schůzi 30. května 1901 po volbě výboru bylo přijato usnesení postavit požární zbrojnici a zakoupit hasičskou stříkačku.V popředí byla otázka finančního zajištění. Byla podána žádost obecnímu zastupitelstvu o finanční pomoc a požádány tři pojišťovny o poskytnutí příspěvku na úhradu nákladů. Ale jenom Vídeňská pojišťovací společnost zaslala 20 korun, co příspěvek sboru.

30. června 1901 darovalo obecní zastupitelstvo obce Písnice dobrovolnému sboru hasičů v Písnici novou hasičskou ruční stříkačku. Prvním zbrojmistrem byl zvolen Bezouška Josef - kovář a podkovář. Obecní zastupitelstvo určilo majitele koní pro přípřež do stříkačky pro jízdu k požárům. Požární zbrojnice se stavěla svépomocí a z darovaných materiálů. Práce probíhaly neobyčejně rychle. Proto již 5. září 1901 o druhé hodině odpolední byla uspořádána slavnost na posvěcení stříkačky. Slavnost to byla zdařilá, značná byla přítomnost okolních hasičských zborů a lidí z obce i okolí, jakož i pozvaných hostů. Byly uspořádány dvě taneční zábavy současně. V hostinci U Zvelebilů a v hostinci U Brejchů. Čistý zisk tehdy činil 77 korun a 16 haléřů, v přepočtu na zlaté a krejcary: 38 zlatých a 58 krejcarů. V té době byly v oběhu obě měnové soustavy. Z výtěžku slavnosti byly zakoupeny 2 m savic a 22. října dal sbor šít stejnokroje. Někteří členové si část ceny stejnokroje připláceli. Ještě v roce 1901 měl sbor první účast s novou ruční stříkačkou při hašení požáru v Modřanech a jednoho požáru v Písnici. Pokračoval příliv nových členů. Koncem roku 1901 bylo 16 členů činných a 21 přispívajících.

V současné době patří SDH Písnice se svými 86 členy sdružení a 23 členy výjezdové jednotky mezi větší sbory v Praze. Zúčastňuje se i akcí v rámci obce a mnoho akcí sama pořádá. Mezi nejznámější patří tradiční hasičský ples a jarní pochod POHROMnicích. Jednotka je zařazena jako JSDH JPO III a je povolávána k součinnostním akcím společně s HZS Praha.

Petr Kopic, místostarosta SDH Písnice

 

 

 


<< nahoru

ikonka Z DENÍKU TROJČÁTEK (1) - DĚTSKÝ DEN A CASTING

Ahoj, lidičky. Jmenuju se Michalka Hurníková a holky mě vybraly, ať se s vámi podělím o něco z našeho deníčku. Všechny jsme měly totiž hroznou trému, ale znáte to. Půjde nejstarší a hotovo. Tak jsem to tedy vzala na sebe. Jojo, úděl nejstaršího.

Jak náš deníček vlastně vznikl? Hodně lidí si píše věci, které zažilo, i pan starosta :-) a jelikož my to ještě neumíme, tak nám ho od narození píše maminka. Nepíše tam úplně všechno, ale jen takové ty zajímavé věci, které se staly nebo co jsme se nového naučily a podobně. Musím na ni ale prásknout, že to někdy nestíhá a dopisuje to týden, čtrnáct dní zpátky. Má s námi dost práce, ale i přesto stíhá.

Nejdůležitější a největší událost je ta, že 22.. května jsme se z ničeho nic ze dne na den postavily a začaly ťapat kolem nábytku. Z mamky se v tu ránu stala chobotnice, protože ze začátku jsme se ještě tolik neudržely a po dvouminutovém stání a ťapání jsme měly tendenci padat na zem v rozmezí 3 až 5 vteřin po sobě. Mamka s taťkou byli nadšení. Ale paní doktorka moc nadšená nebyla, protože v osmém měsíci bychom tohle dělat neměly kvůli slabým kloubům a kyčlím a hned nám to taky zatrhla. Mamka nás proto sundavá, když stojíme a dává nám kolínka pod sebe a my se u toho pěkně vztekáme a stejně si zase hned stoupáme. Plazit a lézt totiž umíme už dlouho, ale ne po kolínkách a to doktorům vadí. My ale bojujeme a když mamka sundavá jednu sestřičku, hned si obě stoupáme a tak je to pořád dokola.

30.. května jsme se také jako většina z  vás účastnily dne dětí na Písnickém fotbalovém hřišti. Hned jak jsme přicházely, jsme měly s holkama hroznou radost, protože zrovna hráli Šmouly, které nám mamka pouští doma. Poznaly jsme je a pořád jsme sebou trhaly a chtěly ven z kočárku. Jenže to nešlo. Mamka říkala, že travička je mokrá, že nás vyndat nemůže. Jely jsme navštívit ty usměvavé tety, co byly u stánku se spoustou hraček. Martinka pořád koukala na kyblíček na písek. Byla jak očarovaná. Nejvíc nás ale překvapilo, když maminka dostala taštičku a v ní byly dvě krásné knížky a my jsme dostaly každá krásného medvídka a ještě společně lopatku, hrabičky a konývku na písek. Měly jsme obrovskou radost a moc za dárečky děkujeme. Knížky nám mamka už přečetla a s medvídkama si občas hrajeme. Na písek je ještě čas, ale taky to přijde. Chvilku potom, co jsme přišly, začalo pršet. Tak nás mamka odvezla pod slunečníky. Martinka nemohla už v kočárku vydržet, a tak si tvrdě řekla o to, že chce ven. To mě trochu zlobilo, ale když jsem dostala šťávičku, byla jsem spokojená. Všichni kolem nás seděli a dávali si do nosu. My se jen olizovaly, ale mamka říkala, že buřtíka ještě nesmíme. Čekaly jsme, až déšť přejde. Když přestalo pršet, mamka nás vyvezla ven z areálu a volaly jsme taťkovi. Byl zase v práci na Moravě. Škoda, že tam nemohl být s námi a s maminkou, protože ta tam skoro nikoho neznala. Ale nakonec si měla s kým povídat. Poznala tam tetu z Kuřátka, která nás pozvala mezi ostatní maminky s dětma a pak také lidičky s kočárkem, kde byl, myslím, tříměsíční chlapeček. Taky jsme se pozdravili s panem starostou a ještě s dalšíma tetama. Všichni byli moc příjemní a milí. Škoda jen, že to byl tak uplakaný den.

Hned dva dny na to jsme se 1. června zúčastnily castingu, na který jsme byly pozvány. Byl to casting na reklamu na plenky Pampers. Mamka tam nejdříve jít moc nechtěla, ale nakonec řekla ano. Prý bysme si s holkama mohly alespoň koupit nějaké Nutrilony do zásoby, plenky, Martince zaplatily očkování a něco do kasičky. Jenže my byly po víkendu dost unavené, tak se nám nechtělo moc smát do kamery. Ale i přesto mamce 15. června oznámili, že jsme se dostaly do užšího výběru a jsme na 24. června pozvány na setkání s režisérem. Už tak nás to hrozně moc potěšilo, protože casting probíhal v mnoha státech Evropy.

Nakonec bych ještě ráda za sebe, holky i maminku poděkovala za velkou vstřícnost zdejší poště a všem jejím pracovnicím a hlavně slečně poštmistrové. Hrozně moc nám ulehčují život zde na Libuši, jsou moc ochotné a vstřícné. Mamka si nás totiž s sebou dovnitř vzít nemůže a venku nás samotné také nechat nemůže. A právě v tuto chvíli je pro nás moc důležitá pomoc, kterou nám nabízí zdejší pošta. Všem strašně moc děkujeme.

Tak jsem si myslela, jak hrozné to bude, ale nakonec je to celkem sranda psát o věcech, které jsme zažily :-) Příště bych psala znovu, ale je mi jasné, že to už mně sestřičky nenechají, když vidí, že to nic není. Tak se mějte všichni moc krásně a držte nám palečky, ať nám vše vyjde. Přeji spoustu krásných, slunečných a šťastných dnů.

 

Za trojčátka Michalka Hurníková

<< nahoru

Salón

ikonka Blahopřání


<< nahoru

ikonka VÝZNAMNÁ JUBILEA NAŠICH OBČANŮ

V měsíci červenci 2009 se dožívají významných jubileí (70 let, 75 let, 80 let, 81 let, 82 let, 84 let, 87 let, 88 let a 91 let) tito občané z Písnice a z Libuše:

Vladimír Přibyl

Marie Svobodová

Markéta Nováková

Alžběta Kračmarová

Karel Kunc

Eva Bubnová

Alois Podzimek

Vlasta Zumpfová

Zdeňka Birsáková

Zdeněk Klokočník

Oldřiška Dohnalová

Věra Cikánová

František Černý

Marie Ouředníková

Jaroslava Ryšavá

Anna Máchová

Libuše Račoková

Alena Řezníčková

Stanislava Šandová

Jaroslav Linhart

Josef Melichar

Josef Maršíček

 

V měsíci srpnu 2009 se dožívají významných jubileí (70 let, 75 let, 80 let, 81 let, 82 let, 83 let, 84 let, 85 let, 86 let, 89 let a 96 let) tito občané z Písnice a z Libuše:

 

Václav Engelmann

František Němec

Jan Lím

Marie Kubišová

Jarmila Bastlová

Helena Simonová

Marie Doskočilová

Ladislav Kraus

Viliam Homola

Božena Jokešová

Květa Brunnerová

Ludvík Roučka

Marie Jelínková

Věra Mrázová

Václav Černý

Vladislav Nouza

Karel Ouředník

Arnold Handrych

Karel Brož

Gertruda Štumpfová

Hubert Ječný

Blanka Kocourková

Anežka Tesařová

Milena Nováková

Marie Kasalová

Marie Drápalíková

Miroslav Ureš

Božena Prášková

Vladimír Štekr

Jiřina Kolářová

Jiřina Profousová

Všem oslavencům přejeme hodně zdraví, spokojenosti a životního optimismu.

Městská část Praha-Libuš

Budou-li mít naši občané zájem, i přes opatření zákona o ochraně osobních údajů, jubilea svých blízkých adresně zveřejnit včetně fotografie v našich místních novinách U nás, je nutné se domluvit na humanitním odboru s paní Jaroslavou Klemešovou -  tel. 261 910 145. Vyhovíme vám ale i v opačném případě, když si budete přát, aby vaše jméno nebylo zveřejněno. Děkujeme za pochopení. 

<< nahoru

ikonka LIBUŠSKO-PÍSNICKÉ POVĚSTI A POHÁDKY


<< nahoru

ikonka LIBUŠSKÉ VIRTUÁLNÍ KNIHKUPECTVÍ (45) - NA PRÁZDNINY TENTOKRÁT TROCHU JINAK...

...bez bibliografických záznamů a tak

Tak jsem chtěl na prázdniny zase uvést rozmanité tituly pod heslem „pro každého něco", třeba CD Pověsti českých, moravský a slezských hradů (s hudbou Čechomoru) z produkce Supraphonu, z produkce Olympie Talár a dres Dicka a Felixe Francisových, životopis Christian Dior od Marie-France Pochanové z nakladatelství Garamond, či tak trochu krvavý historizující Krvavý poledník od Cormaca McCarthyho z Arga, ale nakonec jsem se usnesl na dvou seriálech z produkce Albatrosu, které může  koneckonců číst celá rodina, tedy alespoň ten první z nich...

Autorem seriálu o Artemisi Fowlovi je Eoin Colfer (* 14. května 1965), rodák z Wexfordu na jižním pobřeží Irska, který jednou řekl: „Nepřestanu psát, dokud lidé nepřestanou číst nebo dokud se nezblázním". První příběh ze zmíněného seriálu se jmenuje prostě Artemis Fowl. Tahle kniha byla svého času oceněna prestižní literární cenou za dětskou knihu NIBBIES. Colferův Artemis Fowl zazářil podobně jako Harry Potter J. K. Rowlingové, na rozdíl od něj si však v čarovném světě pohádek počíná jako padouch. (Snad proto je mi jeho autor sympatičtější než postupem času stále hysteričtější Rowlingová.) Dvanáctiletý hrdina zde působí svou chytrostí jako zázračné dítě. Je bez táty, s mámou jsou problémy, ale on se tím nenechá zdeptat. Má veliký plán - učinit všechno pro to, aby získal co největší bohatství. A jak jinak, když žije v Irsku, než prostřednictvím skřítků leprikónů? A jak jinak, když žije v 21. století, než prostřednictvím nejmodernější techniky? Ten příběh má spád, mísí se tu realita s fantazií, autor tu vytvořil jakéhosi Jamese Bonda ve světě  pohádek. Jednotliví recenzenti či anotátoři označují knihy o Artemisi tu jako „fantasy thriller", jindy jako sci-fi a tak různě. Mísí se tu všechny tyhle prvky a první díl i ty další jsou jedinečným čtením pro malé i velké.

Ty další, dosud v Čechách vyšlé díly, se jmenují A.F. - Operace Arktida, A.F. - Věčná šifra, A.F. - Opalin podraz, A.F. a ztracený ostrov a A.F. a časový paradox a autor a nakladatelem připravili pro čtenáře i důležitou pomůcku:

 

            Tak tohle je nezbytný doprovodný svazek pro každého milovníka dobrodružství Artemise Fowla. Obsahuje tajné dokumenty z hrdinova sejfu - gnómskou abecedu k luštění kódovaných zpráv z Knihy Národa skřítků, „klíč" k jejich určování. Pro chvíle volna kniha navíc obsahuje skřítkovskou křížovku a osmisměrku, a třeba i Artemisovo školní hodnocení, mapy pozemských skřítčích terminálů a také dva bonusy - dramatické příběhy Myrty Krátké a Sedmého trpaslíka...

 

 

            Překladatelkou Fowlových dobrodružství do češtiny je Veronika Volhejnová, která kromě řady výborných překladů vydala (v nakladatelství Fragment) i velmi  dobrou příručku Čeští spisovatelé.

 

            Také českou úroveň knih dalšího anglického autora  Stephena Clarka (*1958) pozitivně ovlivnila překladatelská práce, tentokrát Richarda Podaného, který do češtiny výstižně a hravě převádí jazykové hrátky mezi jazykem originálu - angličtinou - a jazykem, v němž se děj odehrává - francouzštinou. Totiž autor ve své prozatím trilogii pro legraci a pro potěšení kolegů popsal svá bezmála skutečná dobrodružství, která zažil jako marketingový poradce v Paříži. Klíčové slovo názvů těchto tří knih (Merde. Rok v Paříži, Už zase skáču přes Merde a Celkem jde o Merde) - MERDE - je tak trochu překladatelský oříšek. Stojí tohle šokující slovo na počátku proslulého Otce Ubu Alfreda Jarryho a překladatel Prokop (vlastně Jiří) Voskovec si raději pomohl eufemistickým novotvarem Hovnajs. Buď jak buď, při pařížské premiéře hry a vyřčení tohoto slova (francouzsko-český slovník je překládá jako: hovno, k čertu, hnůj) vypukla nepopsatelná vřava. Těžko říct, jak je chápe Francouz nebo dobrý franštinář, Clarke si čtenáře své trilogie získal především svým lechtivým vtipem, ironií a nečekanými postřehy ze země lákavé i pro Čechy a koneckonců i opakovaným, obvyklým a vlastně i očistným konstatováním, že obvykle jde vlastně jen o to merde Vlastně i v češtině máme takové úsloví „když nejde o život jde o..."

 

V každém případě na to nezapomínejte ani o nadcházejících prázdninách, do kterých vám přeji mnoho pohody.

jbx

  


<< nahoru

ikonka VZPOMÍNKA


<< nahoru

Zveme

ikonka KLUB JUNIOR OD ZÁŘÍ 2009

Klub Junior, Na Okruhu 395/1, 142 00 Praha 4 - Písnice, tel. 604 273 968, 261 910 187, e-mail koudelkova@klubjunior.cz, www.klubjunior.cz

Nově otevíráme:

ŠKOLA MANEKÝNEK   

Pro dívky a chlapce ve věku 6 - 12 let, kteří  chtějí předvádět dětskou módu, získat sebedůvěru a naučit se základním sociálním dovednostem, společenskému chování, správné a pohotové komunikaci, improvizaci a kreativitě. V tomto kurzu děti získají: základní estetické dovednosti (správné držení těla a ladnou chůzi), základní sociální dovednosti, zdokonalíte se v komunikaci a schopnosti moderovat, získáte jistotu při práci s mikrofonem, osvojíte si základy společenského chování, budete se bavit v blocích dramatické výchovy, kde se naučíte základům hereckých dovedností, zbavíte se ostychu při veřejných vystoupeních, seznámíte se základy baletu a  moderních tanců (lze pak přejít do tanečního oddělení).

Mgr. Irena Hušinová       

Nově otevíráme:

ZPĚV A INTERPRETACE

Zpívání je radost! Pro ty, kteří ji už okusili a chtějí zpívat dál, i pro ty, kteří se zpěvem začínají. A začít zpívat může úplně každý! Nezáleží na tom, kolik vám je let. Zpěv se svojí interpretací je stejně báječný pro děti i mladé lidi, pro dospělé či seniory. Nikdo nemusí být pěvecky geniální, důležitá je především chuť zpívat. A nikdy není pozdě začít s novým koníčkem. Náplní oboru je vedle zpěvu sólového a sborového práce s prvky herectví. Cílem je naučit se zdravě dýchat, správně technicky používat zpěvní i mluvní hlas. Budeme se zabývat pěveckou technikou Bel Canto, která je použitelná nejen pro klasický, ale i moderní způsob zpěvu, jako je pop, rock, jazz, R&B, gospel, muzikál nebo dokonce i rap. Repertoár, který ze začátku z metodických důvodů vybírá lektorka, pokrývá nejrozličnější styly, od šansonu až po nejmodernější písně a vždy jsou v souladu s vkusem a pěveckou zralostí zájemce. Naučíme se, jak se přirozenou cestou zbavovat zábran, jakými jsou tréma, strach či koktání. Správné dýchání a pravidelné zpívání omlazuje, posiluje imunitu a přináší pozitivní pohled na svět kolem nás.

Daniela Langoská

 

AEROBIK

Aerobik pro předškolní věk 3 - 6 let

Lekce jsou určeny nejmenším začínajícím cvičenkám a cvičencům, kteří si budují svůj vztah k pohybu a ke sportu. Důležitou součástí tréninkových hodin je posílení svalových partií dětského těla pro jeho celkové zpevnění, vývoj ale i správné držení. Zaměříme se i na nácvik dechových cviků přispívajících ke zvýšení fyzické kondice dětí. Cvičení je vedeno zábavnou formou pro radost z objevování pohybových dovedností.

Aerobik od 7 do 12let

Tréninky jsou připraveny pro všechny začínající i pokročilé dívky i chlapce. Při seznamování se s prvky aerobiku se děti naučí vnímat hudbu i pohyb současně, osvojí si náročnější krokové variace a sestavy, posílí svoji fyzickou kondici a zpevní svaly. Aerobikovým cvičením se naučí správnému dýchání a zlepší si celkovou koordinaci těla.

Aerobik od 13 let výše

Tréninky jsou zaměřena na rozvoj celkové koordinace, zlepšení flexibility a fyzické kondice, přispěje ke správnému držení těla, lepší rovnováze a návyku správného dýchání. Každá hodina je zaměřena na určitou dovednost, která je začleněna do sestavy cvičení.

 

ANGLIČTINA

Výuka angličtiny pro děti od 3 do 6 let zábavnou formou

Kroužek zpívání anglických písniček a hraní her v angličtině pro děti od 3 do 6 let. Během hodiny děti hrají hry, při nichž se učí orientovat se v jazyce, rozeznávají pojmy a reagují na jednoduché situace v angličtině. Zpívají melodické anglické písničky a vypráví si jednoduché básničky.

Výuka angličtiny pro děti školního věku a pro dospělé

Výuka angličtiny pro děti školního věku a pro dospělé. Ke skupinám vyučovaným v uplynulém školním roce se mohou bez obav připojit noví zájemci, v případě většího zájmu budou založeny nové skupiny. Výuka je zaměřena především na zlepšení schopností komunikace v každodenních situacích, umění posluchačů rychle reagovat na dotazy a vyjadřování svých přání. Žákům základních škol výuka pomůže především ve zdokonalení používání gramatických jevů probíraných ve škole. Dospělým výuka pomáhá ve zdokonalení používání gramatických jevů používaných v běžných situacích praktického života i v zaměstnání.

Příprava k maturitě

Během hodin si žáci zopakují gramatické jevy a proberou konverzační témata potřebná k maturitě.

Konverzace v angličtině s rodilým mluvčím z USA

Během hodin budou stanovena témata a okruhy běžných situací. Kroužek je zaměřen na získání flexibility v dialogu, dále na zlepšení schopnosti komunikace a rozšíření slovní zásoby studentů. Konverzace je vhodná pro skupinku starších žáků i skupinky dospělých ovládajících již základní úroveň jazyka. Rodilý mluvčí povede skupiny konverzační angličtiny (pro žáky vyšších tříd a dospělé) a dále výuku hudebních nástrojů (klasická kytara, elektrická kytara, v případě zájmu i bubny) v angličtině.

Angličtina pro ženy a muže na MD

Kurz bude organizován v dopoledních hodinách, aby jej mohly navštěvovat také ženy a muži na mateřské dovolené, a navíc se budou moci účastnit kurzu v upravených prostorách i s dítětem. Podle složení skupin bude výuka zaměřena na opakování gramatiky, ale i na samostatnou konverzaci

 

ČEŠTINA PRO CIZINCE

Podle zájmu studentů se otevřou skupiny výuky dalších cizích jazyků pro děti školního věku, ale i pro dospělé. Kroužky budou vedeny zkušenými lektory s dlouholetou praxí. Tato výuka bude probíhat v odpoledních hodinách podle individuální domluvy s lektorem.

 

ČTENÍ, PSANÍ JAKO HRANÍ

Kroužek je určen žákům prvního stupně základní školy, kteří se příliš nekamarádí se čtením, psaním a pravopisem. Má význam především pro děti se specifickými poruchami učení (dyslexie, dysgrafie, dysortografie) a chování (hyperaktivita). Děti postupně zjistí, že čtení, psaní ani pravopis nemusí být trápení, ale zábava a lze je zvládnout s úsměvem. Společně si zahrajeme didaktické, hudební, výtvarné i pohybové hry, kterými budeme rozvíjet: hrubou a jemnou motoriku, grafomotoriku, představivost, myšlení, pozornost a schopnost soustředit se,

prostorovou a pravolevou orientaci, zrakovou i sluchovou představivost a diferenciaci hlásek,

komunikaci, spolupráci a vzájemné vztahy v kolektivu. Kroužek vede studentka oboru Speciální pedagogika na Masarykově Univerzitě v Brně se specializací logopedie, surdopedie a specifické poruchy učení.

 

FLÉTNA

Kurz hry na zobcovou flétnu pro všechny, kdo se chtějí naučit hrát na hudební nástroj, jenž díky svým malým rozměrům skýtá široké možnosti uplatnění. Na flétnu lze hrát doma, ve školce či škole, ale také na chalupě, na táboře, ve chvílích relaxace nebo kdekoli jinde. Při výuce hry na zobcovou flétnu vycházíme z individuálních možností, schopností ale i přání žáka, neboť cílem hodin je kromě zvládnutí základní techniky hry a správného dýchání především radost ze hry. Již mírně pokročilí žáci mají možnost výběru skladeb, které chtějí hrát, ať jsou to písničky, malé skladbičky či skladby většího rozsahu z oblasti vážné hudby. Žáci v mají též možnost zahrát si v doprovodu klavíru či v ansámblu dvou i více fléten a nejméně dvakrát ročně vystupovat na koncertě. Je zde možnost výběru, na jaký typ zobcové flétny se chcete učit hrát. Vedle nejznámější sopránové flétny existuje také flétna sopraninová (menší), altová (větší), tenorová (ještě větší) a basová (největší). Přijďte se podívat na lekci a zahrát si s námi!

 

FLORBAL

Tento obor je určen klukům od 16 let. Florbal je v současné době nejoblíbenějším a nejvíce vyhledávaným sportem nejen dětí a mládeže, ale i dospělých. Chceme prostřednictvím dvou tréninků v týdnu dát možnost i těm klukům, kteří si chtějí zahrát pro radost ze hry, zároveň se něčemu naučit, zdokonalit, případně uvítají florbal jako doplňkový sport - to vše bez povinných soustředění a náročné fyzické přípravy, jako je tomu v ligových týmech. Florbal je sport vhodný naprosto pro všechny. Je rychlý, akční a přitom nekontaktní. Zvládne ho každý, stačí si ho přijít zkusit!

 

FRANCOUZŠTINA

Podle zájmu studentů se od září 2009 otevřou skupiny výuky dalších cizích jazyků pro děti školního věku, ale i pro dospělé. Kroužky jsou vedeny zkušenými lektory s dlouholetou praxí.

 

HUDEBNÍ NAUKA ZÁBAVNĚ ANEB HRÁTKY S NOTAMI

Kurs je určen zejména dětem, které se učí zpívat nebo hrát na hudební nástroj. Náplň kursů a výsledky žáků jsou zcela srovnatelné s úrovní ZUŠ. Kurs si klade za úkol: ulehčit dětem problémy spojené se čtením not při nácviku skladeb, rozvoj intonace, sluchová analýza (schopnost analyzovat melodie, akordy, intervaly apod.), rytmické dovednosti. Všechny tyto aktivity budou prováděny s ohledem na věk a možnosti dětí. Základní principy "hrátek s notami" jsou: individuální přístup, zprostředkování nových poznatků pomocí her, tvořivý přístup žáků i lektorů. Nové poznatky, které bude žák získávat, mohou posunout jeho instrumentální dovednosti rychleji dopředu (nebude se muset na hodině nástroje zdržovat čtením not, bude se moci více věnovat výrazu skladeb). Zásadním rozdílem mezi hudební naukou, která probíhá při základních uměleckých školách (a bývá často dost strohá vzhledem k tlaku učebních osnov) a tímto kursem, je tvořivý přístup a získávání nových hudebních poznatků zábavnou formou.

 

CHYSTÁME SE DO ŠKOLY

Kroužek určený předškolákům a dětem s odkladem školní docházky usnadní budoucím prvňáčkům vstup do školy. Prostřednictvím her, soutěží a dalších zábavných aktivit budeme postupně rozvíjet: hrubou a jemnou motoriku, grafomotoriku, představivost, myšlení, pozornost a schopnost soustředit se, prostorovou a pravolevou orientaci, řeč a komunikační schopnosti, komunikační dovednosti, spolupráci a vzájemné vztahy v kolektivu, poznatky a znalosti o okolním světě. Lektorkou kroužku je studentka oboru Speciální pedagogika na Masarykově Univerzitě v Brně se specializací logopedie, surdopedie a specifické poruchy učení.

 

JÓGA

Slovo jóga můžeme přeložit jako rovnováha nebo harmonie. Cílem jógových cvičení je udržovat organismus v rovnováze, případně ho do ní navracet. Myslíme tím rovnováhu jak fyzickou, tak psychickou. Pro děti je jóga velice vhodnou cvičební metodou, neboť má široké pozitivní účinky na celý organismus. Jóga zejména stimuluje zdravý vývin organismu dětí a zabezpečuje správné držení těla, zlepšuje činnost vnitřních orgánů a rozvíjí hluboké dýchání, napomáhá udržet mentální rovnováhu a schopnost uvolnit se, rozvíjí schopnost koncentrace a efektivity učení, podporuje radost ze života a potěšení z pohybu. Jóga je vhodná pro každé dítě a začít s cvičením lze v kterémkoliv věku (je vhodná i pro předškolní děti).

 

JUDO

Judo jako úpolový sport vychází ze starého bojového umění jiu-jitsu. U dětí a mladých cvičenců dochází k vyrovnanému rozvoji pohybových vlastností a dovedností. Povahou tréninků se jedná o kolektivní sport, kdy cvičenci trénují spolu, podporují se a zároveň se učí respektu jeden ke druhému. Na druhou stranu během zápasu jde o čistě individuální prosazení se každého jedince. Děti se učí používat všechny své fyzické předpoklady a dispozice, přičemž snahou je přemoci protivníka technikou, ale i taktickou převahou. Judo je i velice účinné sebeobranné umění.

 

KERAMIKA

Předpokládaná doba konání: pondělí 16 - 18, šestitýdenní kurz nebo půlroční výukových kurz se slevou. Modelování z keramické hlíny pro každého. Účastníci budou rozděleni do skupin dle věku. Modelování z keramické hlíny patří k nejpřirozenějším a nejstarším způsobům výtvarného vyjadřování, které lidstvo provází odnepaměti. Účastníci kurzu se seznámí se základy práce s keramickou hlínou, modelováním z volné ruky, technikou plátů, válečků, dílků, reliéfu, leštěním, dekorací plastickou i optickou (glazury), tvorbou prořezávaných výrobků.

 

KLAVÍR

Náplní kurzu je nejen umět zahrát jakoukoli klavírní skladbu, ale naučit se i přemýšlet o každé skladbě jako o jedinečném uměleckém díle a vnést do něho kus svého vlastního já. Hra na klavír by měla děti především bavit - podle toho je vybírán repertoár skladeb, dítě si může přinést i své vlastní noty. Cílem výuky je rozšíření hudebních obzorů, zdokonalení techniky a výrazu hraní. Pro případné zájemce je možné i kombinovat hru s jinými hudebními nástroji. Dítě se tak naučí lepší spolupráci a korepetici a získá nové poznatky. Velkou motivací bývá vystoupení dětí na koncertech a možnost účastnit se hudebních soutěží. Děti se tak učí ovládat svoji trému, která je později nebude nijak omezovat. Klavír je atraktivním nástrojem, na který se dá zahrát téměř jakákoli skladba, při níž si dítě i zazpívá.

 

KLAVÍR, KLÁVESY A AKORDEON

Děti navštěvující klavír, klávesy a akordeon mají možnost určit si po poradě s lektorem rozsah učiva a nezačínat nezáživnými skladbami a stupnicemi. Každý postupuje podle svých schopností a zájmu. Pro cvičení není nezbytně nutné vlastnit klavír, dostupnou a skladnější variantou jsou klávesy. Svými technickými možnostmi, množstvím zvuků a doprovodů přiblíží hudbu i méně zdatným hudebníkům. Akordeon, lidově tahací harmonika, je všestranný nástroj, který si vystačí sám. Zahrát se na něj dá všechno, od písniček přes taneční skladby až po klasiku. Může se snadno dopravit k táboráku, na výlet i do koncertní síně. Základem lekcí jsou písničky, u začátečníků lidové, pro ostatní vybereme třeba písně k táboráku, starší i nejnovější hudební hity. Podle zájmu nacvičíme známé skladby velkých mistrů, můžeme zkusit i čtyřruční hru. Vše závisí na přístupu dětí i rodičů, pravidelná domácí příprava je nutná pro rychlé a kvalitní zvládnutí skladeb. Součástí výuky je i úvod do hudební nauky, vysvětlení akordů a akordových značek, různé způsoby doprovodů. Dvakrát ročně má každé dítě možnost vystoupit na koncertě. Lektorka se snaží trpělivým a individuálním přístupem probudit v dětech cit k hudbě. S nimi společně vybírá poutavé skladby i písničky už od samého začátku výuky a snaží se neodradit ani ty méně šikovné hudebníky.

 

KREATIVNÍ KROUŽEK

Předpokládaná doba konání: pondělí 18 - 20 h, šestitýdenní kurz nebo půlroční výukový kurz se slevou. Tvořivý čajový dýchánek - radost v šedi všedních dnů. Každý může tvořit, je třeba jen začít - není potřeba žádných předchozích znalostí, zkušeností ani nadání. Udělejte něco pro sebe - dopřejte si jednou týdně krásný večer! Budeme tvořit v šestitýdenních cyklech nejrůznějšími technikami. Naučíte se, jak tvořit z dostupných materiálů a objevíte vlastní inspiraci a tvořivý potenciál, který je skryt v každém z nás - ale hlavně - vytvoříte originál vlastníma rukama. I vy můžete mít vlastní design. První blok kurzu: Šperk - ketlování, drátěné šperky, drátování, šperky z drátu a korálků, z drátu a oblázků. Techniky vyučované v kurzu: korálkování, drátování, ketlování, fimo; filcování - ovčí rouno i vlna, mokré, suché (jehlou) i pletenin; výroba hraček a loutek - kašírování, šití, pletení, modelování, háčkování, filcování; háčkování - šperků, irské krajky, free-crochet (např. plastické kytičky ad. ), krajkové háčkování, motivkové háčkování, hračky (mj. technika Amigurumi, drobné doplňky (krajkový top, čepice, šátek, tílko, bikiny, cokoli budete chtít...); pletení - hračky, doplňky, norské vzory, plastické vzory; keramika; dekorace textilu - vosková batika na vejce, batika, savování, kresba a malba na textil, malba na hedvábí, výšivka, niťák; malba a kresba na sklo a porcelán; pletení z pedigu; keramika; malba - akryl na plátno, akryl na sololit a další...

 

KYTARA

Na hodinách výuky hry na kytaru přistupujeme ke každému jednotlivému žáku individuálně, neboť za nejdůležitější považujeme především zájemce o hru na kytaru nadchnout. Důležité je uvědomit si jeho individualitu - některý žák potřebuje poměrně pevně vedenou spolupráci lektor - žák na hodině, jiný postupuje vpřed ve výuce při poměrně volném a inspirativním, nicméně důsledném pojetí hudební výuky. Mezi těmito polohami je škála, v jejímž prostoru se nacházejí povahy žáků a naším cílem je tyto originální body správně uchopit. Existuje nepřeberné množství skladeb od melodií pro jeden prst až po skladby na úrovni koncertní. Předpokladem dobré úrovně hry na kytaru je také určitá úroveň znalostí z hudební teorie, s níž žáky při výuce vhodnou formou seznamujeme.

 

NĚMČINA

Podle zájmu studentů se od září 2008 otevřou skupiny výuky dalších cizích jazyků pro děti školního věku, ale i pro dospělé. Kroužky budou vedeny zkušenými lektory s dlouholetou praxí. Tato výuka bude probíhat v odpoledních hodinách podle individuální domluvy s lektorem.

 

RUŠTINA

Kroužek ruského jazyka má již v klubu svoji tradici. Ve skupině začátečníků budou posluchači seznamováni s ruskou azbukou a naučí se postupně ovládat čtení a psaní. Ve skupině pokročilých bude probíhat konverzace s rodilým mluvčím na stanovená témata nebo příprava ke zkoušce z ruského jazyka.

 

SPORTOVNÍ HRY

Čekáme jen na tebe! Chceš si zahrát sálovou kopanou? Florbal nebo odbíjenou? Poznat pravidla badmintonu či ringa? Postavit si basketbalový tým? Pak přijď na trénink Sportovních her, kde si tyto sporty vyzkoušíš a zahraješ! Přijď se naučit něčemu novému a poznat nové kamarády a kamarádky.

 

ŠPANĚLŠTINA

Podle zájmu studentů se od září 2009 otevřou skupiny výuky dalších cizích jazyků pro děti školního věku, ale i pro dospělé. Kroužky budou vedeny zkušenými lektory s dlouholetou praxí. Tato výuka bude probíhat v odpoledních hodinách podle individuální domluvy s lektorem.

 

TANEČNÍ RYTMIKA PRO MLADŠÍ

Náplní kursu jsou hudebně-pohybové aktivity, které u dětí rozvíjejí cit pro spojení hudby a pohybu. Dítě se učí vnímat své pohyby jako přirozené, příjemné a zároveň esteticky hodnotné. Děti se v kursu naučí krátké taneční sestavy a hudebně-pohybové etudy. Tyto aktivity působí blahodárně nejen na správné a zdravé držení těla, ale rozvíjí i smysl pro rytmus, rozvíjí u dětí nové kvality vnímání hudby, učí děti vyjádřit pocity z hudby svým pohybem. Součástí lekcí jsou i elementární hudebně dramatické projevy, při kterých se děti naučí vyjadřovat jevy okolního světa prostřednictvím dramatizace pohádek a etud.

 

TVOŘÍNEK

Tvořínek je kroužek pro všechny šikovné děti od 4 do 7 let. Jeho náplní je pestrá směs výtvarných, dramatických a hudebně pohybových aktivit, to vše formou tvořivých her, díky kterým děti rozvíjí svou představivost, jemnou motoriku, pohybové schopnosti, ale také komunikaci a schopnost rozvíjet vzájemné vztahy v kolektivu. Společně se seznámíme s mnoha výtvarnými materiály a technikami. Kromě pastelek a voskovek poznáme i práci s vodovými a temperovými barvami, tuší, keramickou hlínou nebo látkou. Cizí nám nebude ani práce s nůžkami či lepidlem.Vytvoříme si ozdoby do vlastního pokojíčku nebo mamince a tatínkovi pro radost. Můžeme zkusit vyrobit i pěknou hračku.Zahrajeme si hry vycházející z dětských básniček, říkanek, melodií nebo pohádek. Chybět nebudou ani hry pohybové. Při zájmu dětí vytvoříme i veřejné vystoupení pro rodiče, sourozence, babičky, dědečky či kamarády.

 

VÝTVARNÁ TVORBA

Předpokládaná doba konání: čtvrtek 16 - 18 h, šestitýdenní kurz nebo půlroční výukový kurz se slevou. Ten nejpestřejší koktejl výtvarných technik. Tvoření s radostí. Setkání s kulturou, vlastním nitrem i s kamarády. Tvořivá relaxace. Výuka výtvarné tvorby je zaměřena nejen na nejrůznější techniky malby, kresby, grafiky a modelování, ale i na uměleckořemeslné metody (keramika, textilní tvorba užitá i čistě umělecká, drátování, vosková batika, loutky, výroba šperků...). Výtvarná výchova hrou nepomáhá dětem jen k rozšíření kulturního přehledu (umělecké slohy...), je i cestou k poznání vlastního nitra, relaxaci a posílení schopnosti komunikace a porozumění druhým. V tomto kroužku bude použito i artefiletických metod výtvarné výchovy, tedy prvků z arteterapie a ze zážitkové pedagogiky. Vzhledem k rozumnému počtu dětí ve skupině můžeme nabídnout jak dětskou společnost, tak individuální přístup ušitý na míru každému dítěti či dospívajícímu.

 

Lenka Koudelková, Klub Junior

<< nahoru

ikonka ROZKVETLÉ OKNO, BALKÓN, OKOLÍ DOMU

Stále, až do 30. září 2009, je možné se hlásit do soutěže Rozkvetlé okno, balkón, okolí domu, o které jsme již informovali v časopisu U nás 2009/4. Podmínky soutěže a také první již přihlášené příspěvky jsou na našich webových stránkách www.praha-libus.cz, v rubrice Soutěž MČ. Informace k soutěži je možné získat také na telefonním čísle 261 911 876.

Pro inspiraci otiskujeme ukázku z již přihlášených snímků hezkých zákoutí Libuše a Písnice. Bude to výzva pro další spoluobčany? Těšíme se na další příspěvky do soutěže.   

Odbor životního prostředí a dopravy Úřadu MČ Praha-Libuš


<< nahoru

ikonka T. J. SOKOL LIBUŠ


<< nahoru
vymezovací obrázek

infoservis

Interreg

 
Pocitová mapa

 
Pocitová mapa

Soutěž

 
Fotosoutěž

 
Facebook MČ

MAP Praha 12

 
MAP Praha 12

 
Sociální plánování

xxx

Jablkobraní 2016

Jablkobraní 2016

 
Rezervace sportoviště Klokotská

Zahrada mezinárodních barev, chutí a vůní

6. celostátní konference měst a městských částí

Stromy pro narozené děti

Stromy pro narozené děti

 
Odpadové hospodářství

Czech POINT

Veřejný portál.cz

Sčítání lidu

Sčítání lidu, domů a bytů


Důležité telefony

Hasiči 150
Záchranná služba 155
Městská policie 156
Policie ČR 158

Ankety

Výsledky anket, dotazníkových průzkumů a sledování různých ukazatelů kvality života v Libuši a Písnici.

vstupte zde

Magazín U nás


 
Poslední číslo: 12/2017

 
 
Prohlášení o přístupnosti
 
© 2010, VV Studio - Václav Veselý