Projekt „Revitalizace parku U Zahrádkářské kolonie“
Projekt Integrace cizinců

Městská část

Volené orgány

ÚŘAD MČ Praha–Libuš

  

ÚŘEDNÍ HODINY

Pondělí:  8:00 - 12:00 13:00 - 17:30
Středa:    8:00 - 12:00 13:00 - 17:30

Adresa úřadu

Městská část Praha-Libuš
Úřad městské části Praha-Libuš
Libušská 35/200, 142 00 Praha 4 – Libuš
tel.: + 420 261 711 380
tel.: + 420 244 471 884
fax: + 420 241 727 864
e-mail: mc.libus@praha-libus.cz
IČ: 00231142
DIČ: CZ 00231142
ID schránka: u8xaktr
vymezovací obrázek

U nás - Časopis - 01/2010Kronika

ikonka GYMNÁZIUM PÍSNICKÁ VE ŠVÝCARSKU

Již tradičně se žáci a studenti gymnázia Písnická, které navštěvují i děti z Libuše a Písnice, v září vydali pod vedením pana profesora Exnera na zájezd do zahraničí. Tentokrát bylo cílem cesty Švýcarsko. První zastávka na cestě proběhla ještě před přejezdem do Švýcarska, u Rýnských vodopádů. V následujících dnech se nikdo nemohl nudit. V průběhu dní probíhal nabitý program, studenti viděli mnoho zajímavých míst nejen ve Švýcarsku, ale také ve Francii. Navštívili například město Lausanne, ve kterém měli možnost prohlédnout si Olympijské muzeum, nebo nádhernou uměleckou čtvrť. Ve Francii viděli zase historické město Yvoire, lanovkou se dostali na horu Aguille du Midi, s výhledem na Mt. Blanc. Odtud pak následoval nenáročný pochod k ledovci, kde měli možnost prohlédnout si ho i zevnitř. „Zubačkou" se pak vrátili do města Chamonix. Ve Švýcarsku se zastavili například v městě Le Bouvert, s dvěma významnými atrakcemi - obrovským aquaparkem a elektrickými vláčky, které nejeden účastník zájezdu odmítal opustit. Nejinak tomu bylo i v Gruyères, kde studenti navštívili hrad nebo muzeum slavného umělce H. R. Gigera.

Na ubytování si také nemohl nikdo stěžovat. Krásný výhled i bohatá možnost sportovního vyžití, včetně samotnými studenty zorganizovaného turnaje ve stolním fotbálku, rozhodně byly jedny z kladů zájezdu.

Úplně na závěr proběhly dvě, ve Švýcarsku takřka samozřejmé, návštěvy: čokoládovna, s možností neomezené ochutnávky, a samozřejmě Ženeva. V Ženevě se nikdo nenudil, a kdyby bylo více času, všichni by jistě zůstali déle a dále objevovali její krásy. Přesto měli studenti možnost prohlédnout si slavný Ženevský vodotrysk, Ženevskou katedrálu, či projít si za doprovodu průvodce budovu OSN.

Všichni studenti si zájezd velmi užili a už se těší na příští rok, kdy se vydají po pěti letech znovu do Itálie.

 

Vojtěch Kolář


<< nahoru

ikonka MŠ LOJOVICKÁ - ADVENTNÍ ČAS V MATEŘSKÉ ŠKOLE

V předvánoční a vánoční době se všichni snažíme udržovat tradice vycházející z naší kultury a dějin. I s dětmi v mateřské škole se na vánoční svátky připravujeme a prožíváme toto období naplněné očekáváním. Pobyt ve školce dětem zpestřujeme různými zábavnými akcemi i činnostmi, které vycházejí z  tradičních zvyků.

Na první adventní neděli jsme se připravovali již několik dní předem. Zorganizovali jsme pro naše rodiče a děti vánoční dílnu - zdobení adventních věnců. Rodiče, kteří si se svým dítětem chtěli vyrobit opravdový velký adventní věnec, měli možnost přihlásit se a přijít ve čtvrtek 26. listopadu odpoledne a nazdobit si věnec přesně dle svých představ. Pro děti to byla nezapomenutelná chvíle, kdy pomáhaly své mamince nebo tatínkovi vytvořit krásnou dekoraci, která jim až do vánočních svátků zdobí domov a připomíná společně strávené chvíle. Přestože mnozí z rodičů tvrdili, že nikdy nic takového nedělali, jejich výrobky byly opravdu překrásné.

A pak už přišel Mikuláš. Tedy samozřejmě i čert! Ale aby se mu v naší školce líbilo a také aby nikoho z nás neodnesl, uspořádali jsme vánoční výstavu tentokrát na téma Vánoční zvonek. Děti z každé třídy vytvořily určitou zajímavou technikou krásný vánoční zvonek. Vedle jejich prací jsme vystavili vánoční zvonek jejich rodičů. Děkujeme všem maminkám a tatínkům, že svými krásnými výrobky zpříjemnili prostředí naší školky a svým dětem udělali radost. Děti jsou na jejich výrobky opravdu hrdé. V pátek 4. prosince byla slavnostní vernisáž a všichni, kdo se přišli podívat, mohli obdivovat fantazii a množství nápadů. Čerta jsme se tedy už opravdu bát nemuseli, mohl klidně přijít. A přišel. Samozřejmě i s Mikulášem. Oba pak měli co obdivovat a hlavně mohli chválit a chválit a nadělovat nějaké dobrůtky. Čert si s sebou nikoho neodnesl a brány pekelné tak pro nás zůstaly nejméně na další rok zavřené.

A to už jsme se mohli těšit na vánoční posezení s rodiči, besídku a nadílku od Ježíška. Napekli jsme cukroví, vyrobili dárečky i přání, poslouchali jsme a učili se koledy, připomínali si tradiční vánoční zvyky. A byla tu besídka. Děti přednesly vánoční říkanky, zazpívaly svým nejbližším koledy. A pak už mohly dosytnosti ochutnávat vánoční cukroví donesené maminkami a hrát si společně se svými rodiči a s novými hračkami, které našly pod vánočním stromečkem.

Adventní čas má své neopakovatelné kouzlo. Tak ať v nás všech vydrží co nejdéle i v tomto novém roce.

Marie Holerová, učitelka MŠ Lojovická


<< nahoru

ikonka MIKULÁŠ MEZI DOMY

Ve středu 2. prosince 2009 se opět po roce konal v Mateřské škole Mezi Domy „lampičkový" průvod.  Všichni přítomní mohli shlédnout šikovnost a statečnost dětí, které procházely, převážně jednotlivě, po školní zahradě ponořené do tmy. Na cestu jim svítily vlastnoručně vyrobené lampičky. Na konci cesty byl ukrytý poklad a ani s baterkami nebylo jednoduché jej najít. Přesto byl po chvíli slyšet radostný jásot a sladká odměna nikoho neminula. Vrcholem společného večera byl nádherný ohňostroj, který pro nás připravil pan Radek Bittner. Patří mu velký dík! Nakonec mohly některé děti za účasti svých paní učitelek v mateřské školce přenocovat.

O dva dny později mezi nás přišel Mikuláš s čertem. Nejenom že děti obdarovali, ale i na sebe zanechali vzpomínku - krásnou společnou fotku.

Barbora Švejdová


<< nahoru

ikonka KLUB SENIOR

TŘEBÍZ

Předmikulášský výlet do vesničky Třebíz u Slaného se vydařil. Sluníčko svítilo,

náladu povznášelo. Nejprve jsme navštívili Zahradní centrum, kde nás čekal ing. Matoušek, pracovník a spolumajitel, znalec pěstování mnoha odrůd jabloní a hroznového vína  - pro přímou konzumaci plodů nebo k dalšímu využití a zpracování na mošt, pálenice, a také hroznů k výrobě kvalitních značkových vín. Vína, mošt a různé druhy jablek jsme mohli též ochutnat. V centru bylo na co se dívat a co nakupovat, pořídit si třeba i dobré náčiní, dobré víno... Na závěr za trpělivost při přednášce a velký nákup jsme překvapeni obdrželi na další degustaci v palírně pětilitrovou láhev k vypití. V Třebízi nás čekal teplý oběd a hudba s překvapením ve velké společenské místnosti pro přátelské posezení. Vedoucí centra pohody p. Formánková nás seznámila s podporou Evropské unie a se záměry, které zde hodlají realizovat a nechala kolovat velmi chutné pálenice na přípitek na zprovoznění těchto prostor. Kromě dobrého pití a dobrého jídla jsme si zazpívali a mnozí i zatančili. Bylo to krásné odpoledne a při cestě zpět jsme si odváželi jen dobré zážitky.

VYCHÁZKA ZA HISTORIÍ NA VÍTKOV

Narychlo připravená vycházka na Vítkov do Žižkovského muzea se podařila v počtu šestnácti seniorů. Mnozí zde nikdy předtím nebyli. Každopádně bylo na co se dívat. Na úvod jsme si vyslechli přednášku p. prof. Randové - za jakých okolností ke stavbě došlo, jak byla v minulosti využívána a jak to bude v budoucnosti. Mohli jsme obdivovat vnitřní mramorovou nádheru, která nás všude provázela. Z věže jsme se mohli poklonit krásné matičce Praze. P. Randová nám objasnila, kde jsou které vzácné a unikátní stavby Prahy. Sluníčko svítilo do daleka, jako by kalendář ani neukazoval listopad, a my jsme se jen kochali. Ještě jsme diskutovali nad krásou Prahy v restauraci a místním baru u prosklených ploch s výhledem na Prahu a moc jsme si to užívali.

Vydařilo se a chtěli bychom opět na jaře uskutečnit alespoň dvě vycházky za historií, neboť je stále co obdivovat. Historické stavby se převlékají do nových kabátů, nové budovy se staví a jiné opravují. Pojďte, pokud můžete!

VÝROBKY NAŠICH ŠIKOVNÝCH ŽEN

První úterní odpoledne v prosinci bylo zasvěceno výstavce výrobků našich šikovných žen, z Libuše a Písnice. Připravit  a vyzdobit náš klub bylo sice náročné, ale zásluhou našich pracovitých žen, které čas a sílu rády vydají pro potěšení ostatních, se vydařilo. Pro potěšení vystavovala p. Mgr. Eva Hlaváčková své vyřezávané dřevěné  figurky, p. Eliška Hamrová a Dana Studničková bižuterii, obrázky a jiné, p. Marie Větrovcová své háčkované slepičky, Mikuláše, zvonečky, p. Lada  Šámalová krajky zasklené v obrázcích a jiné. Bylo na co se dívat. Moc si toho vážíme, že jste si udělaly na nás čas a něco ze svého výběru jste mohly nabídnout. Děkujeme a počítejte, že budeme tuto ukázku opakovat za rok. Opět vás srdečně zveme k nám do Klubu Senior.

SOKOLSKÁ AKADEMIE

Předvánoční akademie v místní sokolovně se zúčastnily též ženy - seniorky,  převážně z Klubu Senior. Po vystoupení cvičenců všech věkových kategorií na závěr zazněly písničky, které oznamují krásné svátky vánoční. Na závěr zazpívalo asi 30 malých cvičenců, ale přidali se i cvičenci větší: „Vánoce, vánoce přicházejí, zpívejme přátelé... Až dojemné bylo zpívání seniorek s malými cvičenci. Bylo vidět, že jsou vedeni nejen k pravidelnému cvičení, ale i ke zpěvu, neboť jak se říká: v zdravém těle, zdravý duch. Přišli i rodiče a prarodiče, aby se podívali, jaké zde mají jejich dětičky cvičební podmínky a že se mohou i samotní rodiče zařadit do některé z kategorií cvičení, které Sokol Libuš nabízí. Není nám jedno, co se děje v Sokole, neboť již za rok se opět rozeběhne ve všech věkových kategoriích mravenčí práce pro sokolský slet. Děkujeme účastníkům a organizátorům tohoto společenského odpoledne.

KONCERT

Koncert Pavly Břínkové v Branickém divadle, který se uskutečňuje jednou za rok, v době předvánoční, byl nejen příhodný, ale i dojemný. Vánoční doba zaklepala na dveře a krásné zpěvy vánoční  doplňovala i  krásná slova paní Břínkové o lásce, přátelství, vstřícnosti a lidské pomoci. Vnikala nám přímo do srdce. Byla jsem moc moc ráda, že moje úsilí zpříjemnit předvánoční dobu našim seniorům nevyšlo nazmar!

PŘEDVÁNOČNÍ POSEZENÍ

Při noblesním zakončení celoroční práce zaplněný Klub Senior praskal ve švech. Sešli jsme se s mnoha vynikajícími lidmi, kteří nám po celý rok pomáhají, přednášejí, vyplňují naše úterky hodnotnými programy, zúčastňují se výletů, kde dávají své vědomosti ve prospěch ostatních. Práci všech vysoko ocenila a poděkovala předsedkyně klubu p. Kvapilová. Neopomněla se zmínit též o práci členek výboru, zdůraznila, že tato práce není jejich povinnost, ale jen jejich dobrá vůle. Poděkování též patřilo úřadu městské části Libuš a Písnice a jejím zastupitelům, kteří náš klub podporují i finančně oceňují. Někteří si to odpoledne dávali vzájemně dárečky. Jistě stojí za jmenovité poděkování p. Pospíšilové, která pro všechny vyrobila vánoční ozdůbky, bylo to krásné a milé. Dále poděkujeme místní cukrárně v čele s p. Literovou za její dvorní dodávky dobrot na náš stůl  nebo na výlety. Hudba klavíristy Jakuba Fendrycha je již široko daleko známá. V této době již tradičně zní v klubu krásné melodie a při koledách, které pak pokračují se krásně zpívá. Vzájemné loučení s přáním všeho nej... bylo vřelé a dojemné.

Ať je nový rok 2010 alespoň tak štědrý, jako byl ten letošní!

Za výbor Klubu Senior Zdena Prchlíková


<< nahoru

ikonka SOKOL LIBUŠ - PŘEDVÁNOČNÍ AKADEMIE

V adventním čase plném příprav a těšení se na Vánoce uspořádala libušská sokolská jednota v pondělí 7. prosince Předvánoční akademii, aby ukázala veřejnosti, čím žije a co její cvičenci umí. Mezi četnými diváky jsme také přivítali zástupkyně MČ Praha-Libuš - zástupkyni starosty PaedDr. Jaroslavu Adámkovou a vedoucí humanitního oddělení paní Ivu Hájkovou.

Po zaznění sokolských fanfár pozdravila přítomné členka výboru ses. Marie Kočová, která pak v průběhu odpoledne provázela slovem jednotlivé části programu. Úvodní číslo programu patřilo našim milým hostům - dětem z MŠ Mezi Domy s pečlivě nacvičeným vystoupením pod vedením paní učitelek. Po nich se představili cvičenci z oddílu rodiče a děti v roztomile působícím cvičení. Následovaly předškolní děti vedené náčelnicí ses. Janou Vlkovou a cvičitelkou ses. Monikou Köhlerovou. Tělocvičnou zvučely hlásky dětí, které se po úspěšném zvládnutí svého vystoupení proměnily v diváky, aby sledovaly výkony svých starších kolegů, tj. žáků a žákyň obou věkových kategorií při cvičení na nářadí. Sesterská jednota Kunratice vyslala na akademii družstvo gymnastek předvádějících akrobatické sestavy na gymnastickém koberci. Jejich náročné cvičení sklidilo oprávněný obdiv všech diváků.

Přiblížil se závěr akademie a do sálu nastoupil pěvecký sbor žen vedený sestrou Janou Kaněrovou, aby zazpíval několik koled. Vyvrcholením programu byl pak zpěv dětských cvičenců za spoluúčasti sboru. Pro doladění předvánoční atmosféry dostaly účinkující děti mikulášské balíčky.

Akademie dokázala, že Sokol pěstuje nejen tělo, ale i ducha podle zásad svého zakladatele Miroslava Tyrše.

Eva Stodolová,  T. J. Sokol Libuš


<< nahoru

ikonka SOKOL LIBUŠ - VÍTĚZSTVÍ V CELOPRAŽSKÉM MÍČOVÉM TROJBOJI

V sobotu 28. listopadu 2009 se v T. J. Sokol Karlín uskutečnil Celopražský míčový trojboj pořádaný Pražským sdružením Sport pro všechny a Pražskými župami ČOS. Soutěžilo se ve třech kategoriích - rodiče s dětmi (děti ročník nar. 2005), předškolní děti (ročník 2003, 2004) a nejmladší žactvo (ročník 2002) - v disciplínách kop na branku, hod na branku a střelba na koš.

V kategorii nejmladší žactvo družstvo našich chlapců ve složení: Tomáš Balada, Tomáš Kovanda a Martin Vlk již potřetí zvítězilo (1. místo); v kategorii jednotlivců (chlapci) navíc Tomáš Kovanda i Martin Vlk získali 1. místo.

Za naši tělocvičnou jednotu Sokol Libuš závodili i rodiče s dětmi - Barbora Krejčová a Aneta Rákosníková s tatínky, Oliver Steiner a dvojčata Dominik a Filip Kozákovi s maminkami - jako smíšené družstvo získali 1. místo. Dominik Kozák si navíc odnesl i stříbrnou medaili za 2. místo v jednotlivcích.

Ani v kategorii předškolních dětí jsme nezůstali bez medaile. Obě naše družstva ve složení Ondřej Číha, Eduard Fojtíček, Michal Jára a Jan Kuneš (chlapci), Leontilia Řezníčková, Amálie Trefilová a Adéla Stárková (dívky) obsadila krásná 3. místa. Navíc Adéla Stárková i Jan Kuneš se stali absolutními vítězi jednotlivců a odnesli si tak domů zlaté medaile.

Děkujeme všem soutěžícím za úspěšnou reprezentaci naší jednoty.

Mgr. Jana Vlková, náčelnice a cvičitelka T. J. Sokol Libuš

<< nahoru

ikonka ZE STAROSTOVA ZÁPISNÍKU

S přáním všeho dobrého mnoha úspěchů zdravím všechny milé čtenáře našeho časopisu U nás v měsíci lednu roku 2010.

Čtvrtek 26. listopad. Měl jsem opět milou povinnost přivítat nové občánky do naší městské části. Znovu to bylo poměrně velké množství dětiček, z čehož mám osobně radost. Jsem rád, že ani současná ekonomická krize neodrazuje mladé rodiče od rozšiřování rodin.

Pátek 27. listopad. Měl jsem schůzku s paní Jitkou Hoplíčkovou, předsedkyní Nadace pro výstavbu penzionů pro seniory s komplexními službami. Slavnostně mi předala pět obrazů jako pozornost pro nejúspěšnější městskou část v posledním období za péči o seniory, což mne velice potěšilo. Obrazy použijeme na výzdobu veřejných prostor.

Středa 2. prosinec. Navštívil jsem paní starostku ze sousedních Kunratic Ivanu Kabelovou. Hovořili jsme o nově vznikajícím územním plánu Prahy.

Středa 2. prosinec. Proběhlo jednání Zastupitelstva MČ Praha-Libuš. Nejdůležitějším bodem bylo stanovisko ke konceptu nového územního plánu hl. m. Prahy. Bylo nutno vyjádřit se a odhlasovat jednotlivé změny a připomínky, jejichž návrhy připravila komise naší městské části pro územní plán. Rada městské části též najala odborného konzultanta, který na základě podnětů komise jednotlivé body zpracoval a vysvětlil při jednání zastupitelstva. Zastupitelstvo se všemi navrženými změnami souhlasilo. Tyto naše podněty a připomínky půjdu osobně obhajovat na odbor pro územní plánování Magistrátu hl. m. Prahy. Samozřejmě udělám vše pro to, aby naše připomínky byly akceptovány. Na jednání zastupitelstva byl rovněž přijat grantový program - zásady pro poskytování grantů z rozpočtu MČ Praha-Libuš v oblasti kultury, sportu a volnočasových aktivit. Vzhledem k tomu, že zastupitelstvo se sešlo naposledy v roce 2009, všem přítomným zastupitelům jsem vyjádřil své díky za jejich práci a popřál krásné Vánoce.

Čtvrtek 3. prosinec. Zúčastnil jsem se konference Národní sítě Zdravých měst, která se uskutečnila v budově pražského magistrátu. MČ Praha-Libuš zde získala cenu za ukázkový a dlouhodobý postup ke kvalitě zdravého města a místní Agendy 21 v roce 2009. Cenu se mnou za celý tým přebírala koordinátora projektu Zdravá Libuš a Písnice a místní Agenda 21 Iva Hájková a tajemník úřadu naší městské části Tomáš Hejzlar. Ocenění si osobně velice vážím a věřím, že tento směr, který byl veřejné správě v naší městské části nastaven, bude dále pokračovat tímto tempem a bude přínosem k lepšímu a kvalitnějšímu žití v naší domovské městské části.

Úterý 8. prosinec. Navštívili nás zástupci Pracovní skupiny pro místní Agendy 21  při Radě vlády pro udržitelný rozvoj, před nimiž jsme obhajovali realizaci místní Agendy 21 v městské části. Prezentace trvala bezmála tři hodiny. Obhajoba pokračovala následující den již na půdě Ministerstva životního prostředí, kde koordinátora projektu Zdravá Libuš a Písnice a místní Agenda 21 předvedla prezentaci městské části před odbornou komisí, která poté kladla doplňující otázky. Na závěr členové komise hlasovali a k naší velké radosti jsme obdrželi kategorii B za rozvíjení místní Agendy 21 - jedná se o proces směřující k udržitelnému rozvoji v místních podmínkách, tedy k vyváženosti kvality životního prostředí, ekonomického a sociálního rozvoje naší městské části, a to za účasti veřejnosti, soukromého a neziskového sektoru

Středa 9. prosince. Ředitel firmy Zavos, mandátní firmy, která se z pověření hl. m. Prahy. stará o technickou vybavenost, Pavel Přikryl mi potvrdil, že se bude realizovat provizorní úprava povrchu ulice Na Losách v co nejbližším termínu. Bohužel jsem se dověděl též, že nejsou dostatečné finanční prostředky na finální povrch. Ing. Přikryl mi též sdělil, že nejsou finanční prostředky ani na rekonstrukci komunikace Ke Kašně, což mě velmi mrzí vzhledem k tomu, že sliby ze strany hl. m. Prahy jsem již prezentoval na veřejnosti. Získávání finančních prostředků na tyto akce je velmi složitý proces, samozřejmě tím spíše v době finanční krize. Bohužel pražské městské části nepatří mezi obce, které by získávaly přímé daně z podnikání apod. a mohly by tak některé priority řešit ze svých zdrojů.

Čtvrtek 10. prosince. Měl jsem tu čest pozvat seniory z Libuše a Písnice k tradičnímu předvánočnímu posezení na Karlštejně. Velice mne potěšily rozzářené tváře seniorů a neskrývaná radost. Při setkání jsem obešel jednotlivé stoly, všech se dotazoval na jejich problémy a vysvětloval některé aktuality. Na závěr jsem též popřál osobně krásné prožití vánočních svátků, hodně zdraví a pohody do nového roku.

Pátek 11. prosinec. Pozval jsem ředitele školních a předškolních zařízení ke krátkému setkání před Vánoci. Poděkoval jsem jim za jejich náročnou práci s dětmi a popřál klidné vánoční svátky a mnoho úspěchů a trpělivosti do nového roku.

Úterý 15. prosinec. Byl jsem pozván do Klubu Senior na jejich předvánoční posezení. Při této příležitosti jsem přizval též paní Jitku Hoplíčkovou a její kolegyni za Nadaci pro výstavbu penzionů pro seniory s komplexními službami nadaci. Představil jsem paní Hoplíčkovou našim seniorům a ona vysvětlila fungování jejich sdružení a nabídla spolupráci, výměnu informací a zkušeností. Rád bych touto cestou poděkoval vedení Klubu Senior za velký kus práce a osobního nasazení a popřál, aby se klubu stejně dobře dařilo i v příštích letech.

Pondělí 22. prosinec. Učinili jsme i na základě petice občanů za městskou část pokus o obnovení zajíždění autobusové linky 197 na sídliště Písnice. Nyní nám bylo sděleno, že by toto opatření, tzv. závlek z Libuše do sídliště Písnice, znamenalo vzhledem k celkovému počtu spojů nárůst provozních nákladů zhruba o 1,5 mil. Kč za rok a firma ROPID toto nemůže v současné době akceptovat. Bohužel, ani městské část Praha-Libuš nemůže z ekonomických důvodů vzít na sebe tento finanční závazek. Dalším problémem v této věci by byla nutnost zachování volného průjezdu obratištěm Sídliště Písnice, což by znamenalo značné provozní komplikace.

Milí čtenáři, přeji vám, aby nový rok byl ještě lepší než ten starý. V měsíci lednu, který většinou oplývá sněhem, vám přeji, abyste si se svými blízkými užili mnoho zimních radovánek, a odpočinuli si tak od svých pracovních povinností a problémů.

Petr Mráz, starosta MČ Praha-Libuš, 22. prosince 2009

<< nahoru

ikonka ZŠ METEOROLOGICKÁ

SKLÁRNA V NIŽBORNU

My, 9.B se 7.A jsme 26. listopadu jeli do sklárny do Nižboru. Před školou na nás čekal autobus, který nás odvezl až na místo. Celou sklárnou nás provedla průvodkyně. Nejprve nám řekla, jak sklo vlastně dělají a potom už jsme konečně mohli dovnitř. Viděli jsme, jak sklo tvarují, zkoušejí a zkoumají, jestli na něm není žádný kaz, a nakonec nám ukázali, jak ho obrušují a dělají na něm různé "obrázky". Výlet do skláren byl velice zajímavý.

Michaela Konečná, 9.B

EXKURZE DO SVÍČKÁRNY

Dne 30. listopadu jsme jeli se třídou 9.A na exkurzi do svíčkárny. Jel s námi Ondra, který s námi byl v září i ve sklárně. V autobuse jsme hráli hry, které se týkaly samozřejmě svíček, abychom si zpříjemnili cestu. Tak a už  jsme tady... Hned jsme šli dovnitř. Vysvětlili nám, jak se svíčky vyrábějí a jak si nabarvíme svíčky... Hned jsme se do toho pustili. Nabarvili jsme je každý podle svých představ. Krásně nám vše zabalili, abychom to mohli použít jako vánoční dárek. Navštívili jsme tam i obchůdek, kde jsme si mohli koupit různé svíčky. Pak jsme jeli do mekáče. Po občerstvení jsme vyrazili ke škole. Byl to nádherný výlet, na který  hned tak nezapomeneme...

Kristýna Balážová, 8.A

VÁNOČNÍ NOTA

Již 11. ročník pěvecké soutěže Vánoční nota se konal 9. prosince 2009. Probíhala na ZŠ Meteorologická celé dopoledne a se zúčastnilo se jí více škol. Soutěžilo se v pěti kategoriích od těch nejmenších až po děti z 9. třídy.

Z naší školy se v první kategorii na 1. místě umístila M. Doležalová, na 2. místě M. Khou. V druhé kategorii byl na 3. místě K. Petřvalský, ve třetí kategorii na 2. místě L. Dvořáková, ve čtvrté kategorii na 1. místě O. Kříž a na 3. místě V. Fousková. V páté kategorii byla na 1. místě B. Pichová, na 2. místě L. Lešnerová, na 3. místě L. Pilařová a M. Molčan. Všem umístěným blahopřejeme a těšíme se na další ročník!

B. Pichová

VÁNOČNÍ HVĚZDA

Ve čtvrtek 17. prosince se na naší škole Meteorologická konala tradiční akce Vánoční hvězda. Každá třída si připravila mnoho výrobků a prodávala je na svém stánku. Všichni hosté si mohli přijít poslechnout také vánoční představení školního sboru, které bylo doprovázeno klavírem. Myslím si, že Vánoční hvězda se povedla. Měla mnoho účastníků. Příští rok už na této škole nebudu, ale myslím, že většina žáků letošní 9. třídy na Vánoční hvězdu přijde.

Lucka Lešnerová


<< nahoru

ikonka ZŠ METEOROLOGICKÁ - NAŠE OBEC V MALÉM

Naše mimoškolní akce vhodně doplňují výuku. Pravidelně chodíme do divadla, jezdíme na výlety a letos navštěvujeme i Veselé taneční. Jednorázové aktivity se vážou k probíranému učivu. Byli jsme například trénovat zásady první pomoci s členkou Záchranné služby. Dozvěděli jsme se, co je to resuscitace, kdy a jak poskytnout první pomoc druhým, vyzkoušeli jsme si na "Andule" umělé dýchání a masáž srdce. Také jsme řešili různé úkoly a odpovídali na otázky. Vítězný tým (tentokrát to byli kluci) získal diplom, který nám teď visí ve třídě.

V  pondělí 2. listopadu jsme při vyučování předváděli své makety z projektu Naše obec v  malém. Děti pracovaly na trojrozměrném znázornění části naší obce a psaly své postřehy z vycházek. Všichni hezky vyprávěli, proč se do práce pustili, co je na tom bavilo, co nového o svém domově zjistili a koho z rodiny do práce zapojili. Společně strávený čas byl určitě moc fajn. Společně jsme také vytvořili plánek Libuše, který teď spolu s maketami zdobí naši třídu, fotografie si můžete prohlédnout na této stránce a také na webu naší třídy.

Hedvika Mašková, třídní učitelka 3.A


<< nahoru

ikonka ZŠ PÍSNICE

DŘEVĚNÝ BETLÉM PANÍ HLAVÁČKOVÉ

Děti s naší družinou nechodí často na návštěvu do rodinného domku. Ve středu 9. prosince tomu bylo jinak. Navštívili jsme paní Hlaváčkovou, která má doma vlastnoručně vyřezávaný betlém. Kromě obvyklých pastýřů, Tří králů, Svaté rodiny, tam jsou muzikanti, tanečníci, pekaři, cukráři, kuchař, sokolník, rybář, květinářka a desítky dalších. Děkujeme za pěkný zážitek a přejeme jí hodně dalších nápadů v její činnosti.

Pavlína Šámalová, 4. třída

VÁNOČNÍ BESÍDKA

Vánoční besídka se stejně jako loni konala v Klubu Junior. Byl to pátek 18. prosince, kdy v mnoha rodinách vrcholily přípravy na Vánoce, a přesto se na pěvecké i herecké vystoupení svých dětí přišlo podívat mnoho rodičů a prarodičů. Představil se náš nový pěvecký sbor, viděli jsme vystoupení aerobiku starších i mladších žákyň, prvňáčci nám předvedli pásmo básní Čím budu. Třetí třída vystoupila s pásmem písní Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, zajímavá byla anglická Karkulka i anglické koledy a nakonec se povedla i Vánoční hra a společné závěrečné koledování.

Monika Vlasáková

VÁNOČNÍ JARMARK

Letos jsme pro vánoční trhy zvolili předposlední školní den před Vánočními prázdninami a ukázalo se to jako šťastná volba, všeobecný shon už pominul a zavládla pravá vánoční nálada. Dole v jídelně, proměněné v kavárnu se ochutnávalo cukroví a tradičně výborné vánočky, které napekly naše šikovné paní kuchařky. Ve třídách zněly koledy a vonělo jehličí a hlavně všichni obdivovali a nakupovali výrobky našich šikovných dětí. Také tombola nahoře v družině měla velký úspěch. Bylo to milé setkání a těšíme se na další podobná.

Monika Vlasáková


<< nahoru

Radnice

ikonka ČERNÉ SKLÁDKY – Z NAŠICH SPOLEČNÝCH PENĚZ...

Jistě byste si, vážení spoluobčané, stejně jako my, přáli, aby se téma černé skládky již nemuselo řešit, protože nás pochopitelně nikoho netěší mít ve svém okolí nepořádek. 

A věřte, že velmi často není lehké provést úklid, ba zvláště pak udržet místo alespoň nějakou dobu uklizené. Nejvíce na tomto faktu alarmující je, že náklady na úklid jdou z našich společných financí! Na podzim 2009 byly uklizeny černé skládky ve spolupráci s odborem ochrany životního prostředí Magistrátu hlavního města Prahy. Na následujících fotografiích vidíte zdokumentováno, jak vypadalo jedno z míst, kam naši vynalézaví spoluobčané odkládají svůj odpad, před úklidem a po úklidu.

Hana Kučerová, odbor životního prostředí ÚMČ Praha-Libuš

<< nahoru

ikonka KONTEJNERY NA ODPAD V I. ČTVRTLETÍ

Velkoobjemové kontejnery budou přistaveny v následujících dnech na uvedených stanovištích v ranních hodinách a po naplnění odvezeny:

19. 1.          Ohrobecká, K Novému sídlišti, K Vrtilce,  K Lukám, Drůbežářská

16. 2.          Ohrobecká, Výletní,  Hoštická, Na Domovině, Zbudovská

16. 3.          Ohrobecká, K Novému sídlišti, K Vrtilce, Na Močále, Na Okruhu

Odbor životního prostředí a dopravy ÚMČ Praha-Libuš


<< nahoru

ikonka MIMOŘÁDNÝ SBĚR OBJEMNÉHO ODPADU

Z finančních prostředků Městské části Praha-Libuš se podařilo uspořádat mimořádný sběr  velkoobjemového odpadu. Kontejnery budou přistaveny v sobotu  16. ledna 2010 od 9.00 hod. a po naplnění odvezeny.

Stanoviště kontejnerů: Zbudovská, Ke Kurtům, K Lukám, Ke Kašně, Na Okruhu, V Rohu, K Jezírku, Šátalská

Prosíme občany, aby do kontejnerů neodkládali lednice, mrazáky, počítače a monitory, televizory, autobaterie a jiný nebezpečný odpad. Tento odpad je stále možné odevzdávat ve sběrném dvoře hl. m. Prahy v Modřanech, ul. Generála Šišky, tel. 244 400 164.

Odbor životního prostředí ÚMČ Praha-Libuš

<< nahoru

ikonka KONTEJNERY NA NEPOTŘEBNÝ TEXTIL

V poslední době se neustále tvoří nepořádek u kontejneru na odkládání nepotřebného textilu, který je umístěn u ulice K Vrtilce (u separovaného odpadu). Jelikož firma zajišťující odvoz textilu nereaguje na výzvy a problém s nepořádkem narůstá, bude smlouva s touto firmou zrušena. Tento problém však nemá jen naše městská část, ale i ostatní městské části, které se také do programu Potex zapojily. Městská část Praha-Libuš uvažuje o jiném způsobu řešení, jak by se mohl nepotřebný textil odkládat i nadále. Jakmile bude v této záležitosti rozhodnuto, budeme občany informovat.

Anna Rusiňáková, vedoucí odboru životního prostředí a dopravy ÚMČ Praha-Libuš

<< nahoru

ikonka MÍSTNÍ AGENDA 21 V LIBUŠI A PÍSNICI

VE VEŘEJNÉ SPRÁVĚ NEJSME ŽÁDNÍ ZAJÍCI - JSME BÉČKO!

Vedení městské části Praha-Libuš realizuje od roku 2005 projekt Zdravé město s uplatněním místní Agendy 21 (MA21).

Smyslem celého procesu označovaného jako místní Agenda 21je dosahování co nejlepších podmínek pro spokojený život místních  obyvatel, vyváženého rozvoje obce - v tomto případě městské části -  z hlediska životního prostředí, ekonomických a sociálních podmínek, a to za pomoci systematického zkvalitňování veřejné správy a účasti veřejnosti., tedy občanů, neziskového i soukromého sektoru. Místní Agenda 21 představuje značku kvality ve veřejné správě.

 

 Jedná se o dlouhodobý proces, který má rámcová pravidla - sadu kritérií místní Agendy 21 - stanovená pracovní skupinou pro místní Agendy 21 při Radě vlády pro udržitelný rozvoj (RVUR). Hlavním cílem je zajistit monitorování úrovně procesu rozvoje v kvalitě místní Agendy 21 v jednotlivých obcích, městech a regionech.

Kritéria MA21 jsou členěna do čtyř základních kategorií: A (nejvyšší) - D (nejnižší). Těmto kategoriím předchází ještě tzv. nultá kategorie - Zájemci (podrobně na www.cenia.cz
Každá z kategorií má svá vlastní kritéria a jasně měřitelné ukazatele, které hodnotí úroveň realizace procesu MA21 v dané obci. Předpokladem pro splnění celé kategorie je naplnění a zdokumentování všech v ní obsažených kritérií MA21.

Libuš a Písnice naplnila svými aktivitami v prosinci 2009 kategorii B na základě místního šetření zástupců pracovní skupiny pro místní Agendu 21 při Radě vlády pro udržitelný rozvoj a obhajoby před touto pracovní skupinou, která se schází na Ministerstvu životního prostředí.

Místní šetření se konalo 8. prosince v zasedací místnosti úřadu MČ za účasti zástupců vedení městské části, úřadu MČ, komise Zdravá Libuš a Písnice a MA21, žákovského zastupitelstva, neziskového a soukromého sektoru. Na základě řady prezentací, které celkem trvaly přes dvě hodiny, byly zástupcům pracovní skupiny sděleny konkrétní aktivity a postupy v rámci procesu MA21 a rozvoje městské části. Následovala hodinová diskuse nad otázkami zástupců pracovní skupiny. Žáci třídy 3.A ZŠ Meteorologická vyzdobili místnost svými trojrozměrnými pracemi vyrobenými v rámci projektu Obec v malém. Krásné výtvory mapovaly různá území v městské části (podrobněji na str. 2 v tomto čísle U nás).

Před pracovní skupinu předstoupili 9. prosince starosta městské části, tajemník úřadu a koordinátorka projektu. Jejich úkolem bylo obhájit během dvacetiminutové prezentace naplňování procesu MA21 na Libuši a Písnici. Členové pracovní skupiny se pak vyjádřili kladně k postupu městské části a schválili přidělení vyšší kategorie MA21 pro MČ Praha-Libuš - kategorie B.

Za tento úspěch je nutno poděkovat především aktivním občanům, spolkům, sdružením a místním podnikatelům, bez jejichž spolupráce by městská část toto ocenění nezískala. Děkujeme všem, kterým není lhostejný rozvoj Libuše a Písnice.

Iva Hájková, koordinátorka projektu Zdravá Libuš a Písnice a místní Agenda 21


<< nahoru

ikonka ZPRÁVY Z JEDNÁNÍ RADY

Výtah z usnesení Rady městské části Praha-Libuš v období od 3. 11. do 9. 12. 2009. Plná znění jsou k dispozici na Úřadu městské části Praha-Libuš. Na internetových stránkách Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního  - http://nahlizenidokn.cuzk.cz/ - jsou veřejně dostupné údaje o parcelách a budovách zapsaných v katastru nemovitostí.

Rada městské části Praha-Libuš:

 • Schvaluje Smlouvu o budoucí smlouvě o zřízení věcného břemene umístění stavby komunikace a věcné břemeno chůze a jízdypozemkům parc. č. 391/10 a 391/12 vk. ú. Libuš mezi budoucím oprávněným zvěcného břemene Sicom Libuš, s. r. o., zast. Ing. Petrem Štěpánkem - jednatelem, se sídlem Praha 4, K Újezdu 278, a budoucím povinným zvěcného břemene městskou částí Praha-Libuš, neboť je vsouladu susnesením Rady MČ Praha-Libuš číslo 144/2007.
 • Schvaluje Dodatek č. 1 knájemní smlouvě na provozování služebny Městské policie vul. Zahrádecká 376, Praha-Libuš.
 • Schvaluje dokument DOK - 3 kpojistné smlouvě č. 400 018 617 o pojištění pojízdných strojů a zařízení.
 • Souhlasí se strategickým plánem rozvoje MČ Praha-Libuš. Pověřuje starostu pana Petra Mráze předložit strategický plán na nejbližším zasedání zastupitelstva skladným doporučením.
 • Schvaluje výši odměn za 3. čtvrtletí 2009 ředitelům základních a mateřských škol zřizovaných MČ Praha-Libuš vrámci I. a II. etapy rozvojového programu MŠMT na rok 2009 dle přílohy, která není součástí tohoto usnesení.
 • Bere na vědomí omezení a přerušení provozu mateřských škol zřizovaných MČ Praha-Libuš vobdobí od 23. do 31. 12. 2009 dle přílohy, která je nedílnou součástí usnesení.
 • Nsouhlasí suplatněním nároku na vydržení nemovitosti - pozemku - části parc. č. 1145/1 vk. ú. Libuš paní Mgr. Jitkou Kokšovou. Na základě zjištění odboru správy majetku a investic ukládá jeho vedoucímu, aby vtéto věci zahájil řízení na státním stavebním dohledu, neboť bylo prokazatelně zjištěno, že se jedná o zastavění pozemku bez vědomí vlastníka, resp. správce.
 • Souhlasí suložením veřejných řadů kanalizace - splaškové i dešťové a plynu do pozemků parc. č. 1120/1 a 1120/4, k. ú. Libuš, které jsou ve vlastnictví obce, svěřené MČ Praha-Libuš dle situačního zákresu Ing. arch. Mazáčka z 08/2009 za podmínek: Investor, případně budoucí provozovatel, před zhotovením požádá o uzavření smlouvy o smlouvě budoucí o věcném břemeni na uložení plynového řadu do pozemku parc. č.1120/1 a 1120/4, k. ú. Libuš. Povrchy budou uvedeny do původního stavu. Nedílnou součástí usnesení je situace trasy řadů. Při navrhování kapacity řadů bude přihlédnuto k možnému napojení budoucích objektů v lokalitě směrem k Novodvorské ulici.
 • Souhlasí snavrhovanou přístavbou přízemní prodejny čp. 313 na pozemku parc. č. 663/1, k. ú. Písnice při ulici Libušská včetně přeložek inž. sítí a vjezdu na pozemek dle projektu Ing. P. Kroupy z07/2009 za podmínek: Stavba bude koordinována s uvažovanou rekonstrukcí komunikace Libušská. Povrchy po stavbě přípojky plynu budou upraveny do původního stavu. Před započetím stavby přípojek nebo jiných částí staveb, které budou omezovat průjezd komunikací, stavebník uzavře sMČ smlouvu o výpůjčce této komunikace. Vjezd na pozemek bude zhotoven ve stejném provedení jako vjezdy rekonstrukce Libušské.
 • Souhlasí snavrhovanou stavbou RD na pozemku parc. č. 835/90, k. ú. Písnice při ulici Klenovická dle projektu Ing. L. Mudry z09/2009, podmínky uvedené v usnesení RMČ č. 80/2008 zůstávají v platnosti.
 • Schvaluje Dodatek č. 1 knájemní smlouvě na objekt KVrtilce 317, 142 00 Praha 4.
 • Souhlasí svyplacením odměn vedoucím odborů ÚMČ Praha-Libuš dle přílohy, která není součástí tohoto usnesení
 • Schvaluje Dodatek č. 5 ke Smlouvě o nájmu sfirmou Eltodo Citelum, s. r. o.
 • Souhlasí sposílením investičního fondu zfondu rezerv MŠ Ke Kašně a použitím kzakoupení robota.
 • Souhlasí se stanoviskem kdokumentaci Územní plán hl. m. Prahy - koncept, které je nedílnou součástí tohoto usnesení a doporučuje zastupitelstvu jeho schválení. Pověřuje zástupce starosty Pavla Macháčka předložit toto usnesení zastupitelstvu.
 • Schvaluje Dodatek č. 1 ke Smlouvě č. 2009084079 se zhotovitelem Trigema Building, a. s. pro stavební akci: „zateplení fasád vMŠ Mezi Domy - 1. etapa".
 • Schvaluje Energetický plán MČ Praha-Libuš. Pověřuje zástupce starosty PaedDr. Adámkovou předložením EPM na jednání Zastupitelstva MČ dne 2. 12. 2009.
 • Nedoporučuje zastupitelstvu realizovat žádost vlastníků pozemků parc. č. 1123/66, 1123/96, 1123/98, 1123/125, 1123/129, vše vk. ú. Libuš, buď k odkupu předmětných nemovitostí nebo pronájmu či směně předmětných pozemků za náhradní odpovídající hodnotě. Ukládá zástupci starosty PaedDr. Adámkové, předložit tento materiál do Zastupitelstva MČ Praha-Libuš.
 • Schvaluje uzavření nájemní smlouvy se ZUŠ Adolfa Voborského, se sídlem Praha 4 - Modřany, Botevova 3114, na realizaci koncertu Klubu Junior,
 • Schvaluje pro stavební akci: „Rekonstrukce Libušská čp. 1 - etapa 2009" smlouvu se zhotovitelem Trigema Building, a. s.
 • Souhlasí snavrženým programem zasedání Zastupitelstva MČ Praha-Libuš, konaného dne 2. 12. 2009, který je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Souhlasí spřipojením sousední nemovitosti parc. č. 572, k. ú. Libuš, na komunikaci Mílová.
 • Schvaluje uzavření Smlouvy o nájmu bytu 2+1 v MŠ Lojovická na dobu určitou.
 • Schvaluje smlouvu o budoucí smlouvě o zřízení věcného břemene STL přípojky plynu kpozemku parc. č. 1148/1 v k. ú. Libuš mezi budoucím oprávněným zvěcného břemene Ing. Petrem Vlasákem, Klokotská 338/3, Praha 4, a budoucím povinným zvěcného břemene městskou částí Praha-Libuš, která bude uzavřena před započetím prací.
 • Nesouhlasí se záměrem odkupu pozemku parc. č. 874/5 vk. ú. Libuš, ve vlastnictví hl. m. Prahy zdůvodu budoucího rozvoje území MČ Praha-Libuš.
 • Souhlasí snavrhovanou stavbou přípojky kanalizace na pozemku parc. č. 189/1, k. ú. Písnice (ul. Klenovická), k domu čp. 186 dle dokumentace Ing. A. Kořínka z12/2004.
 • Souhlasí se stavbou „...připojení kotelny LL16 na Pražskou teplárenskou soustavu - 2. stavba (tj. připojení kotelny V Lužích)" dle situace Alimoprojekt, s. r. o., z 09/2009 za podmínek: Pro uložení vedení horkovodu do pozemků obce Prahy, svěřených MČ Praha-Libuš, bude před zahájením prací uzavřena smlouva o úplatné smlouvě budoucío věcném břemeni k těmto pozemkům. Jedná se o pozemky parc. č. 1120/1 (V Hrobech), 353 (Božejovická), 390/10, 391/12, 428/20, 557/53, 557/52, 557/95, 557/94, 557/1, 1149/1, k. ú. Libuš). Po dokončení budou povrchy upravené do původního stavu. V případě narušení zpevněné vrstvy komunikace bude povrch opraven v celé šíři. Stavba bude koordinována s dalšími plánovanými (uvažovanými) stavbami na území MČ, zejména: výstavba optických kabelů Pragonet, RD U Parku, soubor Na Močále - Božejovická, RD V Hrobech, rekonstrukce Libušská. Na místech vedení podél stávajících komunikací bude vedení umístěno v zeleném pásu, nikoliv ve zpevněné komunikaci, pokud lze. V prostorech dosud nezastavěných, ale určených k zástavbě dle územního plánu, bude při návrhu ochrany potrubí uvažována možnost pojezdu těžké techniky. Při zásahu do komunikací bude zachována jejich průjezdnost. Rovněž bude zachován přístup k okolním nemovitostem.
 • Souhlasí s oplocením vodárenského zařízení na pozemku parc. č. 559/1, k. ú. Písnice. Oplocení bude v nejmenším možném rozsahu s dvířky a rozebíratelnými částmi z drátěného pletiva.
 • Souhlasí s dodatečným povolením přípojek inž. sítí - kanalizace, plynu, vody a elektřiny - a s jejich uložením do pozemku parc. č. 1136, k. ú. Libuš, za podmínky, že vlastník (nebo provozovatel) přípojek plynu a elektřiny uzavře s MČ Praha-Libuš, která je správcem komunikace vlastněné obcí Praha, úplatnou smlouvu o věcném břemeni.
 • Schvaluje uzavření Smlouvy o dílo na administraci/řízení projektu Revitalizace parku „U Zahrádkářské kolonie" se společností SPF Group, v. o. s., Masarykova 129/106, Ústí nad Labem.
 • Schvaluje uzavření Smlouvy o dílo na zpracování projektové žádosti pro získání prostředků zOperačního programu Praha - Konkurenceschopnost na projekt Revitalizace parku „U Zahrádkářské kolonie", se společností SPF Group, v. o. s., Masarykova 129/106, Ústí nad Labem.
 • Požaduje, aby celé zjišťovací řízení bylo pozastaveno. Předkladatel není vlastníkem nemovitostí, které záměr řeší. Nebyly splněny podmínky dané Radou MČ v usnesení č. 270/2008 ze dne 4. 11. 2008. Nebyla splněna ani úplně první podmínka MČ - předložení souhlasu zbylých vlastníků hromadných garáží, resp. doklad o majetkoprávním vypořádání. Vpřípadě nesplnění této podmínky požaduje Rada MČ zastavení řízení. Vopačném případě (pokud budou vyřešeny souhlasy ostatních vlastníků) požaduje rada MČ výraznou redukci celého záměru a předložení výsledků projednání záměru svlastníky (spoluvlastníky) sousedních nemovitostí. Pokud nebude celé zjišťovací řízení pozastaveno (zastaveno), požaduje rada zhlediska námi chráněných zájmů (dopravní zatížení, hluk, znečištění ovzduší), aby předložený záměr byl dále podrobně posouzen zhlediska vlivů na životní prostředí (požaduje, aby výsledkem zjišťovacího řízení - pokud proběhne - bylo nařízení posouzení vlivů záměru na životní prostředí). Rada MČ nesouhlasí stvrzením, obsaženým v „Oznámení..", totiž že nedojde ke zhoršení poměrů vdaném území.
 • Schvaluje dodatek č. 1 ke Smlouvě o dílo sfirmou Stano Praha, a. s.
 • Schvaluje darovací smlouvu se společností Pražská teplárenská, a. s., na vybavení Klubu Junior.

K tisku připravili Tomáš Hejzlar a Hana Kolářová


<< nahoru

ikonka STRATEGICKÝ ROZVOJ

Projekt „Strategický rozvoj MČ Praha - Libuš respektující principy udržitelnosti/udržitelného rozvoje".

Na prosincovém zasedání Zastupitelstva MČ Praha-Libuš byl schválen Strategický plán rozvoje MČ Praha-Libuš a Akční plán na rok 2010 (více na www.praha-libus.cz / Rozvoj městské části / Strategické dokumenty ). Čeká nás již poslední etapa projektu, ve které bude vydána propagačního brožura k projektu a bude uspořádán závěrečný seminář, který bude určen nejen pro zástupce a veřejnost MČ Praha-Libuš, ale i pro ostatní pražské městské části.

Tímto bych vás již teď chtěla pozvat na tento seminář, který se bude konat dne 18. 3. 2010 od 17.00 do 19.30 v tělocvičně klubu Junior, Na Okruhu 395/1, Praha-Písnice. Na semináři budou prezentovány výsledky a aktivity projektu.

Projekt je financován z prostředků Revolvingového fondu MŽP ČR.

Markéta Lukešová, koordinátorka projektu

<< nahoru

ikonka SVOZ VÁNOČNÍCH STROMKŮ

Stromky se budou svážet do konce února 2010. V této souvislosti prosíme občany, aby stromky odkládali pouze k nádobám na směsný odpad. V žádném případě by se stromky neměly odkládat k nádobám na tříděný odpad, protože z těchto stanovišť svoz stromků Pražské služby, a. s., provádět nebudou.

Hana Kučerová, odbor životního prostředí ÚMČ Praha-Libuš  

<< nahoru

ikonka PRO VETŠÍ BEZPEČNOST NA VOZOVKÁCH

Na území naší městské části bylo na podzim loňského roku realizováno několik úprav chodníků a komunikací, díky nimž došlo ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu.

Z. Kuryviálová, odbor životního prostředí ÚMČ Praha-Libuš

<< nahoru

ikonka Z USNESENÍ ZASTUPITELSTVA

Usnesení Zastupitelstva městské části Praha-Libuš ze dne 2. 12. 2009:

č. 53/2009: ZMČ souhlasí s rozpočtovou změnou č. 4, která je nedílnou součástí tohoto usnesení, ve všech  bodech.

č. 54/2009: ZMČ schvaluje rozpočtové provizorium na rok 2010, které bude platit do                   schválení definitivního rozpočtu. Ukládá starostovi zabezpečit čerpání nákladů do maximální výše tohoto rozpočtového provizoria.

č. 55/2009: ZMČ schvaluje Energetický plán MČ na léta 2010 - 2020 bez připomínek. (Více informací na: www.praha-libus.cz - Rozvoj městské části - Koncepční dokumenty)

č. 56/2009: ZMČ schvaluje Strategický plán rozvoje MČ Praha-Libuš, který byl vypracován v rámci projektu „Strategický rozvoj MČ Praha - Libuš respektující principy udržitelnosti/udržitelného rozvoje", financováno z prostředků Revolvingového fondu MŽP. Schvaluje Akční plán na rok 2010. (Více informací: na www.praha-libus.cz - Rozvoj městské části - Strategické dokumenty)

č. 57/2009: ZMČ schvaluje Prohlášení a dohodu o narovnání vlastnických vztahů k pozemkům parc. č. 59/1, 1136, 1160, v k. ú. Libuš, obec Praha, druh pozemku ostatní plocha, ostatní komunikace, zapsaných v duplicitním zápisu vlastnictví na LV 977 pro k. ú. Libuš, obec Praha, mezi účastníkem č. 1: Hl. m. Prahou, zast. MČ Praha-Libuš, zast. starostou Petrem Mrázem, a účastníky č. 2 až č. 5: Bohumírou Kronosovou, trvale bytem Libušská 734/220, Praha 4, Zuzanou Poddanou, trvale bytem Na Jarově 2673/7, Praha 3, Janem Slámou, trvale bytem Šátalská 215/16, Praha 4, Magdalenou Jindráčkovou, trvale bytem Za Jalovým dvorem 857/10, Praha 4. Pověřuje starostu pana Petra Mráze podpisem tohoto Prohlášení a dohody o narovnání, které je nedílnou součástí tohoto usnesení.

č. 58/2009: ZMČ schvaluje Grantový program na podporu projektů v oblasti kultury, sportu, volnočasových aktivit, který je nedílnou součástí tohoto usnesení. (Kompletní program bude zveřejněn na www.praha-libus.cz po schválení rozpočtu MČ Praha-Libuš na rok 2010.)

č. 59/2009: ZMČ schvaluje složení Grantové komise pro posuzování projektů v oblasti kultury, sportu, volnočasových aktivit pro rok 2010 dle seznamu, který je nedílnou součástí tohoto usnesení.

č. 60/2009: ZMČ schvaluje ukončení nájemní smlouvy z 1. 4. 1992 s p. Josefem Bělem, Bernolákova 1226/2, Praha 4, Zdeňkem Silbernáglem, Pavlíkova 604, Praha 4, a Oldřichem Techlovským, Svojšovická 28/77, Praha 4, na pronájem nebytových prostor v ZŠ Meteorologická 181, Praha 4 - Libuš. Pověřuje starostu MČ Praha-Libuš podpisem dohody o vyklizení, která tvoří nedílnou přílohu tohoto usnesení.

č. 61/2009: ZMČ vydává a schvaluje stanovisko k dokumentaci Územní plán hl. m. Prahy - koncept, které je nedílnou součástí tohoto usnesení. Požaduje provést opravu zjevných věcných chyb, které jsou obsaženy v odstavci A stanoviska. Požaduje, aby byly akceptovány změny uvedené v odstavci B stanoviska. Tyto změny považuje za zásadní připomínky ke konceptu ÚP. Pověřuje starostu, aby toto usnesení předal na MHMP nejpozději 9. 12. 2009.

K tisku připravili Tomáš Hejzlar a Hana Kolářová

<< nahoru

Téma

ikonka VYZNEJTE SE VE VAŠICH PENĚZÍCH (4)

OSOBNÍ A RODINNÝ FINANČNÍ PLÁN

V dnešním článku najdete informace, které mají bez nadsázky cenu zlata. Dozvíte se, jak si sami sestavíte jednoduchý finanční plán, který vám může vydělat statisíce. Sestavte si jednoduchý finanční plán v pěti krocích a budujte své rodinné a osobní bohatství 

1. Udělejte si „inventuru" svého majetku. Pomůže Vám k tomu kalkulačka s názvem „výpočet čistého jmění", kterou si můžete najít na webu. Zjistíte, jak se vám daří tvořit své rodinné bohatství. Výsledkem by mělo být kladné číslo, které může být u mladých rodin nízké, ale čím jste starší, tím by se mělo zvyšovat.

2. Udělejte si mapu svých finančních cílů. Popište si se svým partnerem, jaké finančně náročné cíle vás v budoucnu čekají. Může to být pořízení nemovitosti, rezerva pro děti na studium nebo pro start do života. Každému z nás běží čas, a proto bychom měli plánovat i zajištění příjmu na dobu, kdy se nám nebude chtít nebo nebudeme moci pracovat. Sedněte si s partnerem večer ke kávě a zkuste si tyto cíle pojmenovat. Jak bude vypadat rezerva pro děti? Chceme pro ně vůbec nějakou? Na studia nebo na start do života? Kolik to má být? Kolik bude stát studium na vysoké škole? A co váš život v penzi? Budete čekat na státní důchod nebo to bude dřív? A co budete dělat? Kolik vás to bude stát? Kde budete bydlet? Budete jezdit na dovolené? Jak často? A kam? Jak se budete oblékat? Budete jezdit autem? Zkuste si spočítat, jaký budete s partnerem potřebovat příjem v penzi, abyste mohli žít podle svých představ. Jak vysokou rentu budete potřebovat?

3. V další části si udělejte „inventuru" pravidelných investic. V rámci inventury si ověřte dva důležité parametry svých investic:

a)      Jsou vaše pravidelné investice dostatečně vysoké? Budou takto vytvořené rezervy stačit na pokrytí stanovených cílů? 

b)     Investujete do správných investičních nástrojů?

Investiční nástroje s vyšším výnosem jsou zároveň i více rizikové. Toto riziko je ale eliminováno dobou trvání, proto je vhodné tyto nástroje použít pro dlouhodobé cíle (nad 8 let). Jako příklad takové investice lze uvést akciové fondy.

Investiční nástroje s nižším výnosem jsou zajímavé tím, že jsou zatížené nižší mírou rizika. Nízké riziko je ale vykoupené nízkým výnosem. Jsou vhodné pro zajištění krátkodobých cílů (do jednoho roku). Jako příklad lze uvést např. spořící účty v bankách.

Pro střednědobé cíle jsou vhodné investiční nástroje se střední mírou rizika i výnosu. Sem patří například dluhopisové fondy.

Nejčastější chybu dělají lidé v tom, že dlouhodobé cíle zajišťují nástroji s nízkou mírou rizika a tedy i nízkým výnosem. Pokud si budete na penzi odkládat po dobu třiceti let 5 tisíc korun měsíčně do akciového portfolia při zhodnocení 8 %, budete mít na konci 7,3 milionu. Pokud budete totéž dělat prostřednictvím penzijního fondu, budete mít při zhodnocení 3,5 % na konci 3,3 milionu. Spoříte stejnou sumu, ale výsledek na konci je poloviční. Vyzkoušejte si spočítat výnosy svých aktuálních spoření. Pro tyto výpočty si opět můžete stáhnout kalkulačky z internetu. Při výpočtech nezapomeňte na vliv inflace - stáhněte si kalkulačku pro přepočet inflačních vlivů.

4. Udělejte si mapu rizik. Zjistěte, zda máte pojištěná důležitá rizika - ztráta nebo zničení majetku, život, invalidita. Důležitá rizika mějte pojištěna. Podrobnější informace najdete na webu pod heslem: Vyznejte se v pojištění.

5. Dejte svým blízkým dispozice pro případ, že nebudete moci disponovat svým majetkem v případě dlouhodobé nemoci či úrazu. Plánujte i svoje dědictví. Je to součást vašeho finančního plánu. Přemýšlejte o tom, jak mají vaši potomci zacházet s vámi vybudovanou firmou, s nemovitostí, s kapitálem, s vaším rodinným bohatstvím. V případě smrti přecházejí aktiva na dědice. Pokud jsou aktiva zatížena dluhy, budou chtít věřitelé svoje peníze. Přemýšlejte o tom, bohatí lidé to dělají po celé generace...

František Friš


<< nahoru

ikonka Z DĚJIN LIBUŠE A PÍSNICE - FOTOHÁDANKA Z HISTORIE (10)

Co zobrazuje fotografie?

Tímto historickým snímkem končí první řada fotohádanek z historie našich obcí. Kulaté číslo soutěže s sebou nese obrázek sice nepříliš starý, o to však náročnější! Jedná se o jednu z mnoha ulic v bezprostřední blízkosti našeho bydliště. Rozeznáte ji však od ostatních? Poznáte, která z nich to je? Vzpomenete si na její název? Snad malá procházka po naší městské části napoví. A opravdoví znalci Libuše a Písnice mohou hádat rok pořízení snímku i tentokrát. Těšíme se na vaše odpovědi!

Vyhrává první správná (nebo nejbližší) odpověď. Odměněn bude také ten, kdo zašle odpověď nejobsáhlejší a přitom fakticky správnou. Své tipy zasílejte nejlépe na e-mailovou adresu kadlec.m@seznam.cz (do předmětu uveďte fotohádanka 10) nebo prostřednictvím sms na tel. 775 266 025 (zprávu začněte slovem fotohádanka 10). Uzávěrka soutěže je 20. ledna. Tak neváhejte a hádejte!

FOTOHÁDANKA (9) Z LETNÍHO ČÍSLA: Rybník Obecňák v Písnici

Jediná správná a tedy i nejobsáhlejší odpověď přišla od paní Hany Mintelové, které tímto gratulujeme k výhře a děkujeme za další poskytnuté informace. Rybník Obecňák uprostřed Písnice však jistě poznalo více našich čtenářů.

Podrobně si o historii rybníka Obecňáku přečtete v příloze uprostřed tohoto čísla U nás.

Matěj Kadlec

Foto archív autora

Silvestrovské PS: Dlouhodobé badatelské úsilí vždy přináší své ovoce! Pravidelným a pečlivým sledováním bezprostředního okolí rybníka, pozorným a dbalým vyhodnocením veškerých testů, a odpovědným a radostným přístupem k výzkumu, můžeme ochotně a nezávisle prohlásit, že voda v Obecňáku zůstává mokrá.


<< nahoru

ikonka MÁME SVOJI POHLEDNICI!

Po bezmála padesáti letech mají Libuš a Písnice opět svoji pohlednici! Společně s pexesem ji nechal zhotovit místní úřad jako prezentační předmět městské části Praha-Libuš na rok 2010.

Tyto předměty jsou volně k dostání na různých akcích, jako jsou například setkání s občany (tzv. kulaté stoly), děti je pak mohou vyhrát v závodech a v soutěžích pořádaných městskou částí. Zde alespoň na ukázku, jak vypadá nová pohlednice. Barevně je k vidění v galerii stránek http://rodokmen.blog.cz/galerie/pohlednice.

Matěj Kadlec

<< nahoru

ikonka Z DENÍKU TROJČÁTEK (6) - ,,TOHLE BUDE KASKADÉRKA...,,

Ahojky všem. Dnes se s vámi opět shledávám, abych přidala něco z našeho deníčku.

Za poslední měsíc se toho tedy moc nestalo, protože jsme hodně polehávaly. Tedy nepolehávaly, ale byly jsme hodně doma, aby na nás neskočil nějaký ten vir. I tak si nás něco našlo a každé čtyři dny jsme měly jeden den vysokých horeček. Taťka chodí už od půlky listopadu každý den do práce od rána do večera, takže nám moc chybí, ale s tím prý nejde nic dělat.

28. listopadu nám všem ale pěkně zatrnulo. Mamka přes den stěhovala celý obývák a my si vesele pospávaly v postýlkách. Odpoledne jsme se probudily a mamka nám ukázala plody své práce :-). Hned jsme poznaly, že se něco změnilo a žvatlaly jsme jůůů a jééé a mamka měla radost, že se nám to líbí. Ale tak trochu nás to naštvalo, když jsme zjistily, že nebudeme mít už tak velký přístup na okno. Ale víme, že mamka to musela předělat, protože nám dělali termoventily a ty musí být prý odkryté, aby plnily svou funkci. Dříve bylo topení zakryté sedačkou. Když přišel taťka domů, pochválil mamku a začali si spolu povídat. Přestavěný obývák si ale hned vybral svou daň. Byla slyšet strašná rána a Miška ležela na zemi a jen tak koukala. Mamka ji hned vzala do náruče, ale Miška upadla do šoku a přestala se hýbat a dýchat. Mamka neztratila hlavu a hned s ní zatřepala a Miška se nadechla. Taťka hned zavolal záchranku. Přijeli hodně rychle, ale to už se Miška smála a my jsme hodně protestovaly, když ji mamka oblékala a vynášela ven do sanitky. V sanitce bavila celé osazenstvo. Líbilo se jí, jak rychle jedou a houkají, tak se smála a výskala. Mamka z toho byla hodně zaskočená, ale byla ráda, protože jí bylo jasné, že jí není špatně. Po příjezdu je poslali na pohotovosti hned na rentgen. Mamce vysvětlili, že se u malých dětí často stává, že po pádu se strašně leknou, upadnou do šoku a zapomenou dýchat. Prý je to normální a stačí zatřepat nebo pevně sevřít tváře prsty a zatřást hlavou. Na rentgenu bylo vše v pořádku. Když Mišku poté prohlížel pan doktor a slyšel, jak a z jaké výšky spadla, kroutil hlavou a říkal, že z Mišky bude zřejmě kaskadérka :-) Míša totiž spadla ze sedačky přímo na hlavu a přes tu se ještě převrátila na záda. Měla jen spáleninu na čele od koberce. Ale abych pravdu řekla, jedna z nás jí pomohla, i když určitě nerada. Když mamka odcházela s Miškou z ordinace, pan doktor stále kroutil hlavou, že to není možné.. Mamka musela pak Mišku každé dvě hodiny vzbudit, aby zjistila, jestli neupadla do bezvědomí. Vše už potom bylo v pořádku, takže jsme si všichni zhluboka oddechli :-)

Jinak jsme na poslední chvíli jeli s mamkou a taťkou koupit zimní botky. Mamka myslela, že to bude hodně náročné, ale měla s sebou taťku, takže jsme to zvládli bezvadně. A to hlavně díky obsluhujícímu personálu. Byli všichni moc milí, vstřícní a velmi dobře nám poradili. Při odchodu jsme ještě každá dostala krásné plastové míčky. Botky jsme musely hned druhý den vyzkoušet. Mamka nás vzala v kočáru nakoupit a tam jsme se potakali i s taťkou. Jenže po cestě z obchodu začalo pršet, a tak jsme byly smutné a hlasitě dávaly najevo, že chceme capat. Tak nás mamka s taťkou vyložili z kočáru v baráku na chodbě a tam jsme lítaly, hrály na schovku a výskaly. Bylo to moc fajn.

Už se ale strašně moc těšíme na Vánoce. Kéž by byly krásně bílé. Nemůžeme se dočkat, až se poprvé pořádně vyválíme ve sněhu :-)

Mějte se všichni moc krásně a zase příště :-)

 

Za trojčátka Martinka Hurníková

<< nahoru

Salón

ikonka VÝZNAMNÁ JUBILEA NAŠICH OBČANŮ

V měsíci lednu 2010 se dožívají významných jubileí (70 let, 75 let, 80 let, 81 let, 82 let, 83 let, 86 let a 87 let) tito občané z Písnice a z Libuše:

Věra Ublová

Marie Trojanová

Jiřina Sojková

Jiří Knížek

Václav Kubát

 Jiří Malý

Zdeněk Fiala

Miloslava Kloudová

Vojtěch Obadálek

Hana Pečánková

Jaroslav Příbramský

Eva Raková

Danuše Janečková

Miloslav Coňk

Anděla Jandová

Všem oslavencům přejeme hodně zdraví, spokojenosti a životního optimismu.

Městská část Praha-Libuš

Budou-li mít naši občané zájem, i přes opatření zákona o ochraně osobních údajů, jubilea svých blízkých adresně zveřejnit včetně fotografie v našich místních novinách U nás, je nutné se domluvit na humanitním odboru s paní Jaroslavou Klemešovou -  tel. 261 910 145. Vyhovíme vám ale i v opačném případě, když si budete přát, aby vaše jméno nebylo zveřejněno. Děkujeme za pochopení. 

<< nahoru

ikonka X. VÁNOČNÍ KONCERT DĚTÍ Z KLUBU JUNIOR

V prosinci hudební sekce Klubu Junior tradičně pořádala předvánoční koncerty. Byly opět dva a oba se vydařily. První byl uveden trochu dříve než obvykle - již 1. prosince v krásné koncertní síni Základní umělecké škole Adolfa Voborského v Modřanech. Druhý, o týden později, v neméně krásném prostředí amfiteátru anglické školy v Brunelově ulici vedle ZŠ Meteorologické. Oba sály mají výbornou akustiku, míst k sezení je přiměřeně a jejich majitelé jsou ke Klubu Junior přívětiví. Dětí přišlo hodně - doma zůstaly jen ty nemocné. Program na obou koncertech jemně gradoval ve všech hudebních oborech, které se poctivě střídaly - zpěv, flétna, klavír, kytara, keybord. Lektoři postupně ohlašovali své žáky, které pak napjatě a hrdě sledovali. Občas si zahráli s nimi.

Srovnávat výkony jednotlivých účinkujících nelze - brání tomu jednak jejich věková diference - až 16 let, jednak různě dlouhá a různě intenzivní výuka - někteří sotva začali, a jiní pamatují skoro začátky Klubu Junior.

Uspěli všichni - ti, co vystupovali poprvé a bojovali s trémou, případně trochu i s nástrojem, i ti zkušení, kteří již svým ležérním příchodem na jeviště dávali najevo, že nejsou žádní začátečníci, respektive „béčka". Většina se dokázala i uklonit a blahosklonně přijmout potlesk vstřícného a tolerantního publika. Diváci - většinou rodiče a přátelé účinkujících - byli hojně vybaveni fotografickými přístroji a kamerami a jejich blesky se razantně odrážely od vánoční výzdoby. Příjemná pohoda a vánoční atmosféra byla korunována závěrečným společným zpěvem všech účinkujících, lektorů, ba i několika odvážných diváků (ve skutečnosti jich bylo hodně, protože ti, co nebyli slyšet, zpívali v duchu) písně Tichá noc. Slova byla napsána velkými písmeny nad jevištěm, takže vymlouvat se na neznalost textu nikdo nemohl.

Oba koncerty, ač vlastně jubilejní, proběhly celkem nenápadně - jediným jejich primátem bylo, že poprvé za deset let se nepřišel podívat nikdo za zřizovatele Klubu Junior, tj. městské části Praha-Libuš. Pardon, beru zpět, na druhém koncertu byla přítomná paní zastupitelka MUDr. Horčíková - ovšem ve funkci maminky jedné z umělkyň. V rámci objektivity je ale nutné dodat, že omluvy neúčasti byly upřímné a je jasné, že předvánočního času je vždy velmi málo.

Z historie předvánočních koncertů Klubu Junior

Na závěr této informace mi dovolte uvést stručný přehled historie předvánočních koncertů Klubu Junior. Všech jsem se zúčastnil v roli amatéra za amatérskou kamerou, částečně i za fotoaparátem. Všechny nahrávky jsou uloženy ve videotéce Klubu Junior.

Rok 2000

Vánoční setkání a koncerty dětských zájmových kroužků přímo v Klubu Junior, který byl v tomto roce otevřen v budově MŠ Mezi Domy městskou částí Praha-Libuš.

Rok 2001

Vánoční koncert byl uspořádán v ambitu gotického kostela sv. Tomáše v Praze na Malé Straně společně s vernisáží výstavy výtvarného oboru.

Rok 2002

Slavnostní exhibiční gala vystoupení všech kroužků Klubu Junior ve Společenském centru v Jesenici, velký sál plný diváků, vystoupení nejen hudebních kroužků, ale i všech ostatních, včetně aerobiku se světelnými efekty, také judo, florbal, cizí jazyky, divadelní hra, výstava výtvarných prací, prezentace PC oborů aj.

Rok 2003

Slavnostní vánoční koncert hudebních oborů klavír, kytara, flétna a zpěv v historických prostorách pražské Bertramky (účinkujících bylo hodně - koncerty musely být tři v jednom dni). Důležitá byla účast nové vedoucí humanitního odboru paní Ivy Hájkové, která nepodpořila tehdejší destruktivní snahy politického vedení radnice vůči KJ.

Rok 2004

Tentokrát ve dvou různých koncertních sálech v Kulturním centru Novodvorská (za účasti početné delegace z MČ Praha-Libuš na čele se starostou Petrem Mrázem) a v Základní umělecké škole Adolfa Voborského v Modřanech.

Rok 2005

Dva vánoční koncerty hudebních oborů flétna, klavír, kytara, keybord, sborový a sólový zpěv v koncertním sále ZUŠ Adolfa Voborského v Modřanech.

Rok 2006

Stejně jako v předchozím roce - oba vánoční koncerty hudebních oborů ve velkém koncertním sále ZUŠ Adolfa Voborského v Modřanech.

Rok 2007

Vánoční koncerty v novém působišti Klubu Junior, v objektu bývalé anglické školy Na Okruhu 1, v tělocvičně s vypůjčeným pódiem byla vytvořena báječná atmosféra, technické zajištění bylo však výrazně náročnější proti předchozím létům.

Rok 2008 a 2009

Ve stejné režii - koncerty v ZUŠ v Modřanech a v amfiteátru anglické školy.

Klub Junior vzkvétá. Přejme mu to!

Další informace: www.klubjunior.cz

Ing. Josef Koudelka


<< nahoru

ikonka LIBUŠSKÉ VIRTUÁLNÍ KNIHKUPECTVÍ (50) - VÁŽNĚJI NEŽ VE SKUTEČNOSTI

Žijeme v dobré době a v dobré zemi. Různí zabedněnci sice mluví o krizi, ale nám hodný strýček Jirka se strýčkem Davidem nedovolí si moc utáhnout opasky, i když jsme na to už byli vlastně připraveni. Strýček Mirek raději hodil flintu do žita, třešničkoví strýčkové se nejspíš dobře baví, namodlení strýčkové se bojí o svá bidýlka a raději mlčí a hraběcí strýc Karl se snad ještě toho ministerstva dočká. No zkrátka, máme se o čem a čím bavit, ale je naštěstí pořád dost důležitějších věcí, kterým se můžeme věnovat víc než jedno volební období a o kterých se můžeme i dočíst. Posuďte sami:

Douwe Draaisma: Proč život ubíhá rychleji, když stárneme

ISBN: 978-80-200-1806-9

Jistě si vzpomínáte, jak se nám na prvním stupni vlekly některé vyučovací hodiny. A co těch 45 minut po nás znamená dnes? Já tomu říkám relativita času a nevšiml jsem si jí jen já či vy, ale  i nizozemský profesor historie a psychologie. Nejen, že se v této knize zabývá tzv. autobiografickou pamětí, tedy tou částí psychiky, kde jsou uloženy naše vzpomínky, nýbrž i problémem uvedeným v názvu knihy, tedy proč se nám zdá, že čas ubíhá rychleji, když stárneme. Na tuto otázku nenabízí jednoznačnou odpověď, protože iluze zrychlování času s věkem se nedá ověřit vědeckým experimentem, ale nechává čtenáře, aby si vytvořil vlastní názor.

Edward de Bono: Simplicity - Síla jednoduchosti

ISBN: 978-80-7387-309-7
V dnešním světě se všechno dělá stále složitěji. Přístroje mají čím dál víc funkcí, formuláře stran a úřady úředníků. V záplavě dodatků, příloh a tlačítek se často ztratí smysl, proč se s tím nebo oním vůbec začalo. Jednoduchá rada zní: dělejte to jednoduše. A Edward de Bono nám ve své knížce ukazuje, jak na to.

Michel Kubler: Bůh, Jahve, Alláh

ISBN: 978-80-7407-058-7

Sice jsem si na začátku medil, v jak dobré době a zemi žijeme, ale jednoduché to nemáme. Tak třeba tahle bohatě ilustrovaná kniha odpovídá na nejčastěji kladené otázky týkající se tří světových monoteistických náboženství: judaismu, křesťanství a islámu. Kniha ukazuje, že zdroje všech tří náboženství se setkávají v nemnoha bodech, které bychom se měli ve vlastním zájmu naučit respektovat. Kniha je navíc pro lepší orientaci slovníkem pojmů a přehledem dějin judaismu, křesťanství a islámu v datech.

Takže jsme fakt letos začali docela vážně. Ale kniha přece také slouží k oddechu. Je to tak asi 15 let, co Ondřej Neff prohlásil, že jsme poslední generace, která čte a vydává Julese Verna. Sám jsem své milované tlusté verneovky odvezl na chalupu, protože, i když vím, že mé děti je číst nejspíš už nebudou, je mi jich líto. Asi jako Neffovi, který mne ale zahanbil tvůrčím přístupem k tomuto problému...

Jules Verne - Ondřej Neff: Tajuplný ostrov

ISBN: 978-80-00-02170-6
Notoricky známý román vyšel nejnověji v moderním Neffově převyprávění, určeném pro čtenáře jednadvacátého století. Spádný děj podepřený uměleckým mistrovstvím ilustrátora Zdeňka Buriana doslova vtáhne čtenáře do víru událostí a nedá mu vydechnout až do závěrečného zjištění, že cesta za záhadami zdaleka nekončí poslední stránkou příběhu.

Arthur C. Clarke, slavný americký autor vědeckofantastické literatury je autorem toho okřídleného Politika je uměním možného a jako taková zajímá jen duchy druhého řádu. Prvořadí duši, dodávám já, raději čtou a přemýšlí...

jbx

<< nahoru

ikonka VIỆT MAGAZÍN

V českém jazyce začal vycházet vietnamský časopis Việt magazín, který má redakci v areálu Sapa. Jeho šéfredaktor Jaroslav Picka říká: „Měsíčník bude o Vietnamu a Vietnamcích a bude především laskavý... To je podle mě ta hlavní charakteristická vlastnost Vietnamců." Magazín informuje tímto způsobem o Vietnamu, zemi obdařené hojnými přírodními krásami, jeho pracovitých obyvatelích s hezkým přístupem k návštěvníkům, o dobře nastartovaném hospodářském rozvoji, o lidských příbězích, starostech i problémech Vietnamců žijících v domovině i ve světě. Již toto číslo přináší několik portrétů úspěšných podnikatelů a studentů s vietnamskými kořeny, kteří žijí v různých zemích, včetně nového německého ministra zdravotnictví či úspěšného amerického vědce. „Vzájemné poznání bude, pevně věřím, základem moderní občanské společnosti v České republice," uzavírá úvodník v prvním čísle časopisu Jaroslav Picka.

Việt magazín je k dostání zdarma například v areálu Sapa nebo na Úřadu MČ Praha-Libuš, detašovaném pracovišti K Lukám.

qá  


<< nahoru

ikonka JEDENADVACET NOVÝCH OBČÁNKŮ

Do října letošního roku se narodilo v naší městské části více jak 80 miminek.

Dne 26. listopadu 2009 slavnostně přivítal pan starosta Petr Mráz do naší městské části Praha-Libuš 21 nových občánků:

Adélku  Eisnerovou, Martinku Piherovou, Kateřinku Dvořákovou, Kryštofa Polívku, Kristýnku Fričovou, Šimona Petráka, Barborku Luxovou, Natálku Stankovou, Natálku Vrátilovou a Tomáška Masopusta, Matěje Andrlíka, Zuzanku Novákovou, Alexandra Kvítka, Magdalénku Lupínkovou, Leontýnku a Beátku Dalibovy, Lucinku Kadlečkovou, Terezku Třeštíkovou, Míšu Sejrka, Kubíka Vodrážku a Aničku Černou.

Děti z mateřské školy K Lukám se svou paní učitelkou Evou Janouchovou si připravili milý program pro své budoucí kamarády. Po proslovu  pana  starosty obdrželi rodiče dětí pamětní list, zlatý přívěsek, hračku, pamětní knížku a maminky květiny.

Přejeme dětem a jejich rodičům hodně šťastných chvilek, které budou společně prožívat.

Renáta Sobíšková, humanitní odbor ÚMČ Praha-Libuš

<< nahoru

Zveme

ikonka KLUB JUNIOR

Pokračování a rozšíření nabídky jazykových kurzů ve 2. pololetí v Klubu Junior

Na Okruhu 395/1, Praha-Písnice

www.klubjunior.cz

tel. 725 649 539

 

  Jazykový kurz

 

           Úroveň

    Doba výuky

               Poznámka

Angličtina pro žáky ZŠ

Nina Ludvíková

Základní škola, 4. tř.

 

Základní škola, 1. tř.

 

Základní škola, 9. tř.

Po 14.15 - 15.00

  

Po 15.15 - 16.00

  

Po 16.15 - 17.00

Doučování gramatiky a konverzace v angličtině

Gramatika a konverzace v angličtině formou hry

Angličtina pro dospělé

Nina Ludvíková

 

Začátečníci a mírně pokročilí

 

Čt 9.00 - 10.00

Výuka a opakování gramatiky pomocí konverzace

Angličtina

Tereza Klicperová

Základní škola, 5. tř.

 

Příprava ke zkoušce PET

 

Příprava ke zkoušce FCE

Stř 15.30 - 16.30

  

Stř 16.30 - 17.50

  

Stř 18.45 - 19.45

Gramatika a konverzace

  

Gramatika a konverzační témata se zaměřením na PET a FCE

Angličtina

Marie Havránková

 

Základní škola, 9. tř.

 

Studenti gymnázií

Po 13.00 - 14.00

  

Po 14.00 - 15.00

Doučování gramatiky a konverzace v angličtině

 

Angličtina pro ženy na MD s dětmi

Nina Ludvíková

 

Začátečníci a

mírně pokročilí

 

Pokročilí

Podle dohody

  

  

Čt 10.00 - 11.00

Výuka a opakování gramatiky pomocí konverzace

Při zájmu může být otevřena i další skupina

Konverzace v angličtině

Sonam Wangmo

Žáci ZŠ, vyšších roč.

 

Dospělí

 

Studenti gymnázií a

středních škol

Po 16.15 - 17.15

  

Po 17.15 - 18.15

  

Po 18.15 - 19.15

 

Konverzační témata s rodilou mluvčí Sonam Wangmo

Ruština

Nina Ludvíková

Gymnázia a střední   školy, začátečníci

 

Dospělí, obchodní ruština

 

Dospělí pokroč.

Po 17.15 - 18.00

  

  

Út 9.45 - 10.25

  

Čt  12.00 - 13.30

Pá 9.00 - 10.30

Výuka gramatiky, konverzace s rodilým mluvčím

Při zájmu může být otevřena i další skupina

Němčina

Tereza Klicperová

 

Dospělí pokroč.

 

Studenti gymnázií a SŠ

 

Dospělí mírně pokroč.

 

Příprava k maturitě

Stř 18.00 - 18.45

  

Čt 15.30 - 16.50

  

Čt 14.45 - 15.20

  

Čt 17.00 - 18.20

Gramatika a konverzace

  

  

  

  

  

Gramatika a maturitní konverz.

Francouzština

Tereza Janotová

 

Studenti gymnázií a

středních škol

 

Dospělí

Út 18.00 - 19.00

  

  

Út 19.00 - 20.00

Gramatika a konverzace

 

Při zájmu může být otevřena i další skupina

Španělština

Inka Hanzlíková

Dospělí mírně pokroč.

 

Studenti VŠ, začát.

Po 16.15 - 17.15

  

Po 17.15 - 18.15

Gramatika a konverzace

Při zájmu může být otevřena i další skupina

Připravila Mgr. Nina Ludvíková


<< nahoru

ikonka KALENDÁRIUM – LEDEN 2010

Termín

Název akce

Místo konání

Čas konání

7. 1.

Novoroční posezení seniorů

 

Restaurant Dong Do

Od 13 hodin

9. 1.

Maškarní odpoledne

Pořádá ZŠ Meteorologická a ŽZ Libuš

Tanec v maskách v tělocvičně ZŠ Meteorologická

14 - 16 hodin

20. 1.

Den otevřených dveří

ZŠ L. Coňka

ZŠ L. Coňka

8 - 17 hodin

27. 1.

Den otevřených dveří

ZŠ Meteorologická

ZŠ Meteorologická

8 - 13.30 hodin

30. 1.

Sokolský ples

Sokolovna na Libuši

Vstupenky od 4. 1. 2010, rezervace na tel. 261 912 456 od 8 do12 hod.

Od 20 hodin

3. 2.

Zápis do 1. ročníku

ZŠ Meteorologická

ZŠ Meteorologická

14 - 18 hodin

4. 2.

10. 2.

Den otevřených dveří

MŠ K Lukám

MŠ K Lukám

4. 2. 14 - 16

10. 2. 10 - 12

6. 2.

Pohrom

Tradiční pochod

SDH Písnice,

Sraz před hasičárnou v Písnici

Od 9 hodin

9. 2.

10. 2.

Zápis do 1. ročníku

ZŠ L. Coňka

ZŠ L. Coňka

9. 2. 14-17

10. 2. 14 - 18

15. 2.

Den otevřených dveří

MŠ Lojovická

MŠ Lojovická

8 -10,

15 - 16.30

15. 2.

Kulatý stůl:

Cyklostezky na Libuši a Písnici

Tělocvična Klubu Junior

Na Okruhu 395, Písnice

17 - 19 hodin

18. 2.

Den otevřených dveří

MŠ Mezi Domy

MŠ Mezi Domy, Písnice

8 - 10

15 - 17

Připravila Renata Sobíšková


<< nahoru

ikonka CYKLOSTEZKY NA LIBUŠI A PÍSNICI


<< nahoru

ikonka MATEŘSKÉ CENTRUM KUŘÁTKO

Mateřské centrum Kuřátko, Klub Junior, Na Okruhu 1/395, Praha 4 - Libuš, kuratkomc@seznam.cz,  tel.777 001719, www.kuratko.mistecko.cz

Základní otevírací doba: pondělí až pátek   9.30 - 12.00 hod.

Příspěvek: 30 Kč, nebo 200 Kč/10 návštěv, první návštěva zdarma, Montessori program 50 Kč

Základní otevírací doba centra ve dnech pondělí až pátek 9.30 - 12 hod.

Základní program: pondělí (hudební program), úterý (výtvarničení), středa (maminčino dopoledne s programem), čtvrtek (sportováníčko), pátek (volná herna a Yamaha školička)

NOVINKY

Vítáme vás v novém roce 2010 a budeme se těšit na vaši návštěvu.

I letos je pro rodiče v MC k dispozici zdarma PC koutek s připojením na internet. Využít jej lze po domluvě s denní službou v době provozu centra.

LEDEN 2010

4. 1.      pondělí                          Vítáme vás v novém roce (rytmika a povídání o zimě).   

5. 1.      úterý               Výroba sněhových vloček.

6. 1.      středa                          Zpívání s kytarou.

7. 1.             čtvrtek                        Sportování pro nejmenší - opět obnoveno s lektorkou Zdenkou.

8. 1.      pátek               Yamaha školička a volná herna.

11. 1.             pondělí                         Divadélko  - dětem i dospělým zahrajeme další (ne)známou maňáskovou pohádku.

12. 1.    úterý               Sněhulák z vaty s Lenkou, vhodné pro děti od 1,5 roku.

13. 1.    středa                          Mačkané obrázky z krepového papíru s Luckou.

14. 1.    čtvrtek                          Sportováníčko.

15. 1.    pátek               Yamaha školička a volná herna.

18. 1.           pondělí                     Narozeninová party, společně s dětmi, které se narodily v lednu, oslavíme jejich narozeniny a předáme malý dárek. Chcete-li, přihlaste své oslavence na tel. 737 348 280 (Vydrářová) do 15. 1.  

19. 1.    úterý               Domečky zvířátek a dobroty pro ně, nachystáme s Lenkou.

20. 1.    středa                          Zima všude kolem nás. Budeme si s dětmi povídat o tom, jak žijí v zimě zvířátka, stromy, jak sledovat stopy v lese apod. (dle počasí venku).

21. 1.    čtvrtek                           Sportováníčko.

22. 1.    pátek               Yamaha školička a volná herna.

25. 1.             pondělí                         Zpívání s kytarou.

26. 1.    úterý               Výroba papírového domina s Lenkou.

27. 1.    středa                          Zdobení rámečků na fotky (nutnost předběžného přihlášení v MC z důvodu nákupu materiálu).

28. 1.    čtvrtek                          Sportováníčko.

29. 1.    pátek               Yamaha školička a volná herna.

MONTESSORI HERNA

Pravidelná Montessori herna pokračuje od 13. 1. v obvyklých dnech (středa a pátek dopoledne). V zimě si do herny, prosím, vezměte pro sebe a děti přezůvky. Podrobné informace, případné změny k provozu herny najdete na našem webu www.kuratko.mistecko.cz.

Za MC Kuřátko Katka Tomešová


<< nahoru

ikonka KLUB SENIOR - PROGRAM KLUBU – LEDEN 2010

Již desátým rokem zveme naše milé seniory do klubu na zahájení nového roku s písničkou!

5. 1. Zahájení klubu a potěšení mezi přáteli po vánoční pauze. Přijďte, popřejme si vzájemně hezký nový rok 2010!

12. 1. Výběrem pěkné četby budeme i toto odpoledne pokračovat ve čtení, tentokráte z knihy Ivanky Deváté.

19. 1. Volná zábava a popovídání mezi přáteli.

26. 1. S Kamerou po Francii a Německu - z cesty p. vedoucího z penzionu Kitty, např. po krásném údolí Mosely,  s ochutnávkou některých druhů pěstovaných vín. Přijďte a uvidíte!

2. 2. Přednáška paní MUDr. Mastné je vždy velmi zajímavá, tentokrát na téma: Kolik bychom měli vážit. Přijďte se opět na toto téma něco dovědět!

9. 2. Promítání veselých historek našeho nejoblíbenějšího vypravěče a herce ze záznamu videa. Přijďte se s námi  také smát!

KNIHOVNA

Pro naše čtenáře sdělujeme, že knihovna je stále otevřena - každé úterý od 14.00 do 18.00 hodin.

 

ROZŠÍŘENÁ NABÍDKA PRO SENIORY

Tento rok se nám nově nabízí možnost společně vycestovat do Francie, Německa a do Španělska, s příspěvkem z EU za velmi dobrých finančních podmínek.

Španělsko: jižní část Andalusie, město Costa del Sol, Benalmadena. Hotel  Benalmadena 4*  otevřen v roce 2003. Letecky do Malagy s mezipřistáním v Barceloně. 50 % cena příspěvek z EU. Podmínka: senior od 55 let. Termín od 13. 4. do 20. 4. 2010, celkem 7 dnů, cena 8 900 Kč. Od 13. do 27. 4. 2010 na 14 dnů za cenu 12 900 Kč.  V ceně zahrnuta doprava letecky, transfer z letiště tam a zpět, ubytování, plná penze, včetně pití vody a vína, cestovní pojištění, 2 půldenní výlety, zábavné programy v hotelu.

Německo: Údolí Mosely, 4 dny, (zde včetně snídaně a večeře). Cena na 4 dny 5 990 Kč.

Cesta luxusním klimatizovaným autobusem s WC.  Lux. hotel - 3 x ubytování na jednom místě, 3 x snídaně, 3 x večeře. Uvidíme tato města: Koblenz, Eltz, Cochem, Tell, Trevír, malebná městečka, hrady, údolí řeky Mosely. Doporučená cena na vstupy je 60 eur.

Francie: Burgundsko, 5 dnů, (zde snídaně i večeři doplatit). Cena na 5 dnů 5 990 Kč. Cesta luxusním klimatizovaným autobusem s WC. Lux. hotel 4 x ubytování. Snídaně: možnost dokoupit za 5 eur. Doporučené kapesné 75 eur (večeře, ochutnávky, projížďka lodí, vstupy).

Odjezd ráno od stanice Zličín. V termínu 14. až 18. 10. 2010, bude upřesněno. Uvidíme zámky a kláštery, které patří ke skvostům Francie.

Pan vedoucí z penzionu Kitty nám bude všechny nabídky zájezdů promítat,  abychom viděli, jaké jsou možnosti. Viz program klubu dne 26. 1. 2010. Přijďte a dozvíte se více. Možnost obrátit se na p. Prchlíkvou, tel. 608 511 980

Za výbor Klubu Senior Zdena Prchlíková


<< nahoru

ikonka 90. SKAUTSKÝ ODDÍL

Vážení čtenáři, rád bych vám (a především vašim dětem ve věku 6 - 11 let) jménem 90. Skautského oddílu nabídl členství v našem oddíle. Mohou zde najít skvělou partu přátel v jejich věku, která podniká různé výlety do přírody, hraje mnoho převážně dobrodružných her a navštěvuje různé kouty ČR. Vaše děti si všechny věci, které se díky hrám na schůzkách naučí, vyzkouší v praxi o víkendu na výpravách. Kde nás najdete? Naše klubovna je poblíž Sofijského náměstí na adrese Čs. Exilu 1541/14. Nás najdete ve 2. patře této budovy, vchod máme ze zadní strany budovy. Prosím, kontaktujte nás na telefonním čísle 602 380 525 nebo přijďte k nám do klubovny jakoukoli středu od 16 do 17.30 hodin. Těšíme se na vás.

Za Modřanskou devadesátku Martin Šrámek


<< nahoru
vymezovací obrázek

VOLBY

Volby prezidenta 2018

infoservis

Interreg

 
Pocitová mapa

 
Pocitová mapa

Soutěž

 
Fotosoutěž

 
Facebook MČ

MAP Praha 12

 
MAP Praha 12

 
Sociální plánování

xxx

Jablkobraní 2016

Jablkobraní 2016

 
Rezervace sportoviště Klokotská

Zahrada mezinárodních barev, chutí a vůní

6. celostátní konference měst a městských částí

Stromy pro narozené děti

Stromy pro narozené děti

 
Odpadové hospodářství

Czech POINT

Veřejný portál.cz

Sčítání lidu

Sčítání lidu, domů a bytů


Důležité telefony

Hasiči 150
Záchranná služba 155
Městská policie 156
Policie ČR 158

Ankety

Výsledky anket, dotazníkových průzkumů a sledování různých ukazatelů kvality života v Libuši a Písnici.

vstupte zde

Magazín U nás


 
Poslední číslo: 02/2018

 
 
Prohlášení o přístupnosti
 
© 2010, VV Studio - Václav Veselý