Projekt „Revitalizace parku U Zahrádkářské kolonie“
Projekt Integrace cizinců

Městská část

Volené orgány

ÚŘAD MČ Praha–Libuš

  

ÚŘEDNÍ HODINY

Pondělí:  8:00 - 12:00 13:00 - 17:30
Středa:    8:00 - 12:00 13:00 - 17:30

Adresa úřadu

Městská část Praha-Libuš
Úřad městské části Praha-Libuš
Libušská 35/200, 142 00 Praha 4 – Libuš
tel.: + 420 261 711 380
tel.: + 420 244 471 884
fax: + 420 241 727 864
e-mail: mc.libus@praha-libus.cz
IČ: 00231142
DIČ: CZ 00231142
ID schránka: u8xaktr
vymezovací obrázek

U nás - Časopis - 05/2010Kronika

ikonka KURZY ČEŠTINY PRO VIETNAMCE

Poradna pro integraci zahájila v Praze-Libuši na základě velkého zájmu z řad Vietnamců v polovině dubna další kurzy českého jazyka. Do čtyř kurzů se přihlásilo celkem 60 zájemců převážně z řad těch, kteří bydlí či pracují na území této městské části. Snaží se tak lépe zapadnout do místní společnosti.

„Znalost jazyka společnosti, ve které žijete, je jednou z hlavních podmínek úspěšné integrace. Mnozí cizinci si tuto skutečnost uvědomují a o kurzy českého jazyka mají velký zájem. I tentokrát převýšil zájem o jazykové kurzy naše kapacitní možnosti," uvedla ředitelka Poradny pro integraci Petra Kratošková.

Účastníci kurzů se scházejí na Základní škole Ladislava Coňka vždy dvakrát týdně ve večerních hodinách. Čas i místo bylo vybráno tak, aby zájemci mohli kurz navštěvovat po své práci. „Účastníkům poskytujeme v průběhu kurzu a i po jeho skončení odborné sociální a právní poradenství týkající se například pobytových záležitostí nebo pracovních povolení," říká Lenka Růžičková, sociální pracovnice Poradny pro integraci. 

Poradna pro integraci organizuje kurzy českého jazyka pro Vietnamce ve spolupráci s jazykovou školou Old School, se kterou v Praze zrealizovala již 15 jazykových kurzů pro cizince. V letošním roce proběhly již tři kurzy pro Vietnamce a do poloviny června proběhnou další čtyři kurzy. Po úspěšném složení závěrečné zkoušky získají účastníci osvědčení o absolvování kurzu.

 

Tisková zpráva Poradny pro integraci, zkráceno (red)


<< nahoru

ikonka KLUB JUNIOR

JUDISTÉ PŘI KVALIFIKACI NA MISTROVSTVÍ ČR

Naši judisté se v uplynulých dvou jarních měsících zúčastnili hned několika turnajů.

V březnovém turnaji v Benešově hájili naše barvy Jan Zedník, Vendelín Šotola a Aneta a Dan Kahleovi. Závody v Benešově - to je vždy dlouhé a únavné čekání! Dan s Anetou tentokrát bojovali bez podpory svého tatínka a na výkonu  se to i trochu projevilo - nicméně Aneta  bojovala statečně a získala druhé místo. Honza Zedník měl svoji premiéru v mladších žácích a těsně spadl váhou 34,25 kg do vyšší váhové kategorie 38 kg a zde byl nejlehčí. V prvním zápase rozhodl pěkným hodem a čistým iponem, rozhodčí však omylem při vyhlašování popletla jména a soupeř vědom si omylu rychle zmizel. Po půlhodinovém hledání soupeře a opravě výsledku se rozrušenému a vyhladovělému Honzovi již tak nedařilo a nakonec skončil v silně obsazené skupině na 4. místě. Po mnohahodinovém čekání došlo také na Vendelína Šotolu - zápas nezačal příliš šťastně, přísná rozhodčí nařídila výměnu kimona, Vendelín si při dlouhém čekání natrhl kalhoty avšak pohotově ho zachránila stydlivá Aneta zapůjčením kalhot svých. Vendelína pak už nic nezastavilo a vybojoval svoji první zlatou medaili!

V dubnu se judisté KJ účastnili celé série kvalifikačních turnajů na mistrovství ČR. Druhý z nich se konal v Týně nad Vltavou. Zde Klub Junior reprezentovali sourozenci Procházkovi, Martin Malý a Jan Zedník - naši asi nejúspěšnější mladší žáci. Každý má okolo deseti turnajových vítězství a desítky vyhraných zápasů. Na tento turnaj se sjeli judisté z celé České republiky - zápasilo se na pěti tatami. V každé skupině závodilo 20-30 malých judistů, zápasilo se vyřazovacím způsobem a každý zápas sledovali tři rozhodčí. V hale narvané k prasknutí byla atmosféra doslova dusná. Všichni soupeři byli velice vyrovnaní, nikdo nikomu nic nedovolil, rozhodovalo se často na praporky. Z našich borců byla nejúspěšnější Lucka Procházková - získala výborné 3. místo.

Všem našim borcům gratulujeme!                                                    

Jan Zedník, přímý účastník


<< nahoru

ikonka KLUB JUNIOR - VÝTVARNÍCI NA STUPNÍCH VÍTĚZŮ

Malí i velcí výtvarníci z kroužku Tvořínek a z výtvarných a kreativních oborů Klubu Junior se v dubnu zúčastnili celopražské výtvarné soutěže na téma Jaro a Velikonoce očima dětí. Svými mimořádně pěknými prostorovými artefakty vytvořily děti výjimečnou pestrobarevnou samostatnou výstavku o velikosti 20 m2 - nechyběl na ní urostlý strom i slunce s oblaky, na rozkvetlé jarní louce domácí i lesní zvířátka a také pěkný domeček s bohatou nadílkou malovaných kraslic a velikonoční výzdoby!

Vynikající 2. místo, které si děti vysoutěžily, představuje pěkné věcné ceny, na které se děti už moc těší!

 

Lenka Němečková, Marie Havránková, lektorky

<< nahoru

ikonka OSLAVY DNE ZEMĚ V KUŘÁTKU

... prolínaly v dubnu všemi typy aktivit. Nechybělo vysazování a setí rostlin do záhonů a truhlíků u centra Kuřátko (muškátů, hrášků či petunií) stejně jako na dětském hřišti V Rohu, povídání o planetě Zemi, modelování sopky a planet či výroba květinových desek na herbáře rostlin. Závěr měsíce dubna zpestřila beseda maminek, založená zejména na sdílení zkušeností rodičů, nad tématem výhody a nevýhody látkových a jednorázových plen, kterou se centrum Kuřátko připojilo k národní kampani Týden opravdových plen.

Předzahrádka u Kuřátka rozkvetla na jaře do krásy. Přejeme si, aby nám stejně jako rostliny na záhoncích rostly a prospívaly ve zdraví a spokojenosti i naše děti. Aby si mohly i v budoucnu užívat co nejvíce radosti a objevování světa v přirozeném prostředí.

 

Katka Tomešová


<< nahoru

ikonka MŠ LOJOVICKÁ

VÍTÁNÍ JARA

Člověk je nedílnou součástí přírody a v možnosti tvořit je opravdu jedinečný. Někteří lidé jsou nabití tvůrčí energií, mají touhu vymýšlet, vyrábět, zdobit a přetvářet, někteří se nechávají tvořivostí unést jen někdy. Po zhlédnutí jarní výtvarné výstavy na téma Motýl pevně věřím, že i ze zapřisáhlého odpůrce ručních prací se stal alespoň na pár hodin zapálený nadšenec. Děti tvořily své motýlky přímo v mateřské škole a maminky, tatínkové, babičky i dědečkové tvořili doma. Je krásné vidět radost v dětských očích, jež zahlédly motýlka, kterého vyráběla právě jejich maminka.

A výstavou to jen začalo. Děti a rodiče měli i před velikonočními svátky možnost strávit jedno jarní odpoledne malováním velikonočních vajec. „Vyrobíme si kraslice," těšily se děti a nadšeně si vybíraly z pestré nabídky technik zdobení velikonočních vajec - od malování barvami přes polepování těstem až po zdobení voskem. Kraslice jsou produkty lidové tvorby a neustále se vyvíjejí.

Proto doufám, že akce pořádané v naší mateřské škole budou nadále rozvíjet tvořivost nejen dětí, ale i jejich rodičů.

Helena Böhmová, MŠ Lojovická

 

DAR ZAHRADĚ I NÁM

Už  se to u nás ve školce stalo téměř tradicí, že každý rok, u příležitosti Dne Země, zasadíme na naší školkové zahradě nový strom. Po jilmu a platanu padla letos naše volba na jinan dvoulaločný neboli Gingko biloba. Zjistili jsme, že jeho listy, květy a semena mají léčivé účinky. Neméně zajímavé je, že je nejstarším stromem naší planety Země! Původně pochází z Číny, ale díky jeho velké odolnosti vůči nejrůznějším klimatickým podmínkám se rozšířil do mnoha dalších oblastí. Při výsadbě jsme se od paní zahradnice ještě dozvěděli, že sice vypadá jako listnatý strom, ale řadí se mezi jehličnany. Jeho typické srdíčkovité listy jsou vlastně srostlé jehlice.

Jistě uznáte, že všechny uvedené indicie jsou natolik zajímavé, že nás snadno přesvědčily, že podobný klenot na naší zahradě nemůže chybět J.

Radka Juránková, MŠ Lojovická


<< nahoru

ikonka MAŠKARNÍ BÁL

V polovině března pořádalo Sdružení dobrovolných hasičů Libuš ve spolupráci se soukromou stájí Stable Donja Písnice maškarní bál. V libušské sokolovně, kterou nám pronajala T. J. Sokol Libuš, se sešlo více než sto dětí s doprovodem. Vedle hudby a tance je čekal také bohatý program, řada soutěží, tombola i občerstvení. Děti (nebo snad jejich rodiče) braly celou akci velmi vážně, všechny přišly v krásných a nápaditých kostýmech a taneční parket byl během chvilky zcela zaplněn. Velice si vážíme toho, že za městskou část Praha-Libuš se bálu zúčastnil starosta Petr Mráz, který předsedal komisi v soutěži o nejhezčí masku. Maškarní bály byly dříve na Libuši tradicí a rád bych touto cestou poděkoval všem návštěvníkům, sponzorům a organizátorům akce, protože věříme, že se díky nim tuto tradici podařilo obnovit. Chcete-li si přiblížit či připomenout atmosféru maškarního bálu, fotogalerii naleznete na internetových stránkách www.sdhlibus.cz a www.stable-donja-pisnice.webpark.cz nebo v našich skupinách na facebooku. Děkujeme všem za milé ohlasy na maškarní bál a těšíme se na vás příští rok.

 

Za SDH Libuš Ondřej Budil

<< nahoru

ikonka KLUB SENIOR - VELIKONOČNÍ JIZERKY

Nemůžeme zapomenout na krásné dny strávené s našimi seniory na horách v době velikonočních prázdnin! Byl to moc pěkný, pro některé turistický, pro další odpočinkový týden s množstvím programu, ale nerušený a naplněný krásnými jarními slunnými dny!

Přes velký zájem nemohlo se zúčastnit více seniorů, neboť nám bylo nabídnuto pouze patnáct míst.

I  tak patří dík našemu již družebnímu penzionu Kitty, který s nevšední ochotou v ubytování, stravování i programu podle přání vyšel vstříc. Opět na podzim budeme s radostí odjíždět v tato místa, kde nás vždy čekají i podzimní krásné dny v příjemném kolektivu, k rozptýlení a potěšení mezi vrstevníky!

Připojujeme pár fotografií, které hovoří za vše.

 

Za výbor Klubu Senior Zdena Prchlíková


<< nahoru

ikonka T. J. SOKOL LIBUŠ

BRONZOVÉ MEDAILE VE SPORTOVNÍ GYMNASTICE

V sobotu 27. března 2010 se v T. J. Sokol Karlín uskutečnil Pražský společný závod ve sportovní gymnastice předškolních dětí a nejmladšího žactva pořádaný Pražským sdružením Sport pro všechny a Pražskými sokolskými župami ČOS. Soutěžilo se v pěti disciplínách: na lavičce - sestava složená z přeskoků, stoji na 1 noze, z chůze a běhu; dále v akrobacii (kotoul ze stoje do dřepu), v přeskoku přes bednu, v pohybové skladbě Na tom pražském mostě (cvičení s hudbou a vařečkou) a v přeskoku přes švihadlo. Naše jednota Sokol Libuš vyslala letos na závody pouze jedno smíšené družstvo do kategorie nejmladší žactvo ve složení: Jan Kuneš, Eda Fojtíček a Lenka Sixtová. V kategorii družstev získali 3. místo a ze závodů si tak odnesli bronzové medaile. Děkujeme jim a jejich rodičům za reprezentaci naší jednoty i všem cvičitelkám Sokola Libuš, které se na přípravě dětí na závody podílely.

Při vyhlášení výsledků byly také předány diplomy a putovní poháry za Nejaktivnější jednotu v roce 2009 a v kategorii Předškolní děti II naše jednota zvítězila!

 

VELIKONOČNÍ CVIČENÍ 

Ve středu 31.  března se v  T. J. Sokol Libuš konalo velikonoční cvičení předškolních dětí. Na začátku se děti nejprve napodobováním zvířátek pořádně rozcvičily, přenášením vajíček z misky na misku se rozběhaly. Říkankami si děti přiblížily velikonoční svátky. Poté si na různých stanovištích procvičily své dovednosti v disciplínách motivovaných velikonocemi - např. přenášení „vajíček" různých velikostí přes překážky, zdobení pomlázky, hod vajec do koše apod. Za každé splnění úkolu se na jejich kartičce vybarvilo vajíčko. Kluci si s pomlázkou v podobě proutku došli k děvčátkům pro papírová vajíčka a pak si role vyměnili. Na závěr si každý na krku odnesl papírové vajíčko a děti se vzájemně  obdarovaly malou koledou, co každý z nich přinesl.

 

Mgr. Jana Vlková, náčelnice a cvičitelka PD T. J. Sokol Libuš


<< nahoru

ikonka ZE STAROSTOVA ZÁPISNÍKU

Jako vždy i v květnu si dovolím pozdravit všechny milé čtenáře a příznivce našeho časopisu. a seznámit vás s několika postřehy z minulého měsíce.

 

Pátek 19. březen. Zúčastnil jsem se valné hromady T. J. Sokol Libuš. Dozvěděl jsem se během ní, že organizaci dlouhodobě trápí nedostatek finančních prostředků a nedostatek cvičitelů. Velice si tohoto a podobných sdružení vážím a pevně věřím, že najdou podporu a budou stále napomáhat při volnočasových aktivitách nejen dětí, ale i dospělých.

 

Úterý 23. březen. Měl jsem schůzku s ing. Rezkem z Technické správy komunikací, která má na starost hlavní komunikace v naší městské části. Připravil jsem si na něj poměrně mnoho požadavků, například nutnost opravy Dobronické ulice, která se po zimním období velmi zhoršila. Její  větší část patří MČ Kunratice, ale dnes, kdy tyto řádky píšu, již vím, že mi bylo vyhověno - komunikace je již opravena. Ptal jsem se také na pokračování rekonstrukce Libušské ulice v Písnici a kruhový objezd na křižovatce s Kunratickou spojkou. Na dotaz o předpokládaném termínu zahájení stavby jsem konkrétní odpověď nedostal. Bohužel, i když je projektová dokumentace připravena, chybí finanční prostředky. Vzhledem k nedohledném termínu jsem ing. Rezka požádal, zda by bylo možné stávající komunikaci ve staré Písnici opravit. Doufám, že moje prosby budou vyslyšeny a občané ve staré Písnici co nejdřív přestanou drncat na rozbité vozovce. Dále jsem ing. Rezka požádal, zda by šlo zatravnit střed nově vzniklého kruhového objezdu v ulici Meteorologická poblíž základní školy. Dostalo se mi odpovědi, že komunikace směrem do Modřan se v letošním roce připravuje na rekonstrukci. Při ní dojde též na tento kruhový objezd a ten bude posléze osázen zelení. Tato odpověď mne potěšila a těším se, že se podaří nejen přispět tímto objezdem k bezpečnosti, ale také že křižovatka může hezky vypadat.

 

Pondělí 29. březen. Navštívil jsem Mateřské centrum Kuřátko a prohlédl jsem si současné prostory, které toto sdružení využívá. Viděl jsem i část programu matek s dětmi a měl jsem i tu čest pohovořit s maminkami a současným vedením mateřského centra. Jsem velice rád, že toto centru v naší městské části máme a že je snaha o jeho podporu. Bohužel se nedaří tak, jak bych si představoval. Pevně věřím, že se v budoucnu podpora a spolupráce ještě zintenzivní. Rád využiji dalšího pozvání, které je pro mne nejen příjemné, ale i inspirující.

 

Středa 31. březen. Měl jsem schůzku s auditory, kteří kontrolovali hospodaření městské části. Předali mi výslednou zprávu, kterou jsem byl potěšen, jelikož na úřadě nebyly nalezeny žádné závažné chyby a některé drobné připomínky byly vyřešeny okamžitě.

 

Středa 7. duben. Zúčastnil jsem se jednání na téma bezpečná cesta do školy, a to v ulici K Vrtilce, kterou využívají děti navštěvující Základní školu L. Coňka. Asi před půl rokem došel na úřad naší městské části požadavek několika rodičů dětí, které navštěvují tuto školu, o pomoc při řešení poměrně nebezpečného úseku této komunikace, kde se střetávají chodci s automobily, není zde plnohodnotný chodník, bezpečné přechody apod. Tato ulice je samozřejmě v rámci různých etap zařazena mezi komunikace, na které se postupně získává stavební povolení a Magistrát hl. m. Prahy se žádá o financování jejich rekonstrukcí. Bohužel nejde vše tak rychle, jak bych si dovedl představit. Nejdřív je problém zajistit stavební povolení a projekt a když už toto máme, tak zajistit finanční prostředky. Bohužel, nejsme majitelé komunikací ani chodníků, vše patří hl. m. Praze, potažmo státu. My jako úřad městské části jsme v roli správce. Mnohdy se nám stává to, že máme finanční prostředky přislíbeny, máme stavební povolení a nakonec věc dopadne úplně jinak. Tak tomu bylo například i s rekonstrukcí ulic Ke Kašně a Na Losách, které měly být podle příslibu magistrátu opraveny již v minulém roce. Schůzky na téma bezpečná cesta v ulici K Vrtilce se zúčastnil projektant ing. Zrzavý z firmy Dipro, ing. Kubová z firmy Zavos, ing Rusiňákovi, pan zastupitel Štajner, ředitelka ZŠ v Písnici Pažoutová, několik rodičů a další. Ing. Zrzavý představil studii budoucí podoby ulice, kterou bylo možno připomínkovat. Závěrem se došlo ke konsensuální představě všech zúčastněných. Rekonstrukci této komunikace jsme zařadili mezi priority a požádali ing. Zrzavého o finální projekt. Při mé zkušenosti se získáváním finančních prostředků a délce podobných akcí jsem požádal, zda by bylo možné alespoň nějaké provizorium, které by situaci zlepšilo. Na základě zmiňovaného dopisu rodičů jsme již situaci s ing. Zrzavým řešili. Pan projektant navrhl několik možných variant, včetně zjednosměrnění provozu v ulici K Vrtilce. Závěrem jsem požádal ing. Rusiňákovou a ing. Kubovou i ing. Zrzavého, aby se pokusili najít variantu, která by současnou situaci co nejdříve vyřešila a děti a jejich rodiče se bezpečně dostávali do školy a ze školy.

 

Pondělí 12. duben. Měl jsem schůzku se zástupci firmy Ropid. Přišli informovat o změnách linek MHD, které vedou naší městskou částí. Hlavní zprávou dne bylo, že se linka autobusu 197 trvale vrací do původní trasy přes sídliště Písnice směrem na Jižní Město. Zkušební provoz linky 153 byl definitivně zrušen; tato linka byla zavedena jako alternativní spojení Sídliště Písnice a tramvajové trati v oblasti Modřan. U ostatních linek nedošlo k žádným výrazným změnám. Občané bydlící ve staré Písnici mohou též využívat linek 331 a 333, které jsou alternativou linky 113. Až dostaneme nové jízdní řády, kde budou vyznačeny všechny úpravy, budou vyvěšeny webu MČ Praha-Libuš.

 

Pondělí 12. duben. Zúčastnil jsem se společně se zastupitelkou Pavlou Jedličkovou, předsedkyní výboru pro multikulturní soužití, jednání na pozvání pražského radního Jiřího Janečka. A to na základě vzniklé situace ohledně hromadících se stížností na cizí státní příslušníky zdržující se v naší městské části, převážně vietnamské národnosti. Schůzky se dále zúčastnil ředitel Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy plk. Mgr. Martin Červíček, zástupci Ministerstva vnitra, zástupci vietnamské komunity, včetně vedení Sapy, a další. V poslední době narůstají stížnosti na problémy vyplývající ze společného soužití převážně s vietnamskou komunitou v naší městské části, nejen kvůli vzrůstajícímu počtu cizinců. Lidé také přestali volat o pomoc policii, protože policisté sice přijeli, ale údajně ve většině případů problém vyřešit nemohli. Vrcholem těchto stížností byl neutěšený stav jednoho panelového domu v ulici Na Domovině, kde vše vyvrcholilo informací od několika zastupitelů, že místní s obavami o svoje zdraví a životy svých blízkých chtějí násilným způsobem vystoupit proti zmiňované komunitě a sami si tak zjednat pořádek. Na základě této informace mne zastupitelstvo městské části pověřilo vypracováním dopisu s žádostí o pomoc při řešení současné situace a jeho zaslání patřičným orgánům a zároveň paní zastupitelka Jedličková byla pověřena tento problém medializovat. Na základě zveřejnění našeho dopisu se strhla mediální smršť na toto téma. Pražský radní Janeček se při schůzce na magistrátu všech zúčastněných dotazoval na jejich názory k této problematice a dospěl k řešení, že v naší městské části Magistrát hl. m. Prahy vybuduje detašované pracoviště s překladatelem, kam si budou moci jak Češi, tak cizinci dojít postěžovat, případně požádat o pomoc při řešení problémů. Myslím si, že je nutné nejenom integrovat cizince, ale také nastavit jistá pravidla a mantinely a respektovat zákony, které zde platí pro všechny. Pevně věřím, že k takto nepříjemné situaci již nedojde.

 

Úterý 13. duben. Zúčastnil jsem se jako politik sítě Zdravých měst jarní valné hromady NSZM 2010, která se konala v Jihlavě. Dozvěděl jsem se na ní nejen o současném stavu a budoucí strategii sítě Zdravých měst, ale hlavně mě potěšilo, že do ní vstupují i jiné městské části z hl. m. Prahy. Sice již nejsme jediní v Praze, ale zato budeme moci prohlubovat spolupráci s dalšími městskými částmi.

 

Středa 14. duben. Zúčastnil jsem se slavnostního sázení stromu v MŠ K Lukám na pozvání paní ředitelky Majerové. Zasazení stromu netrvalo dlouho, ale krásná atmosféra akce za to stála.

 

Čtvrtek 15. duben. Opět jsem se zúčastnil vysazování stromu, tentokrát v ZŠ L. Coňka, na pozvání paní ředitelky Pažoutové. Atmosféra byla také báječná a myslím, že tento společný zážitek si nejen já, ale i ti nejmenší poneseme do dalšího života.

 

Na závěr mi dovolte popřát všem překrásné prožití májových dnů a hodně sluníčka při procházkách naší městskou částí a v jejím okolí.

 

Petr Mráz, starosta MČ Praha-Libuš


<< nahoru

ikonka ZŠ METEOROLOGICKÁ

SKŘIVÁNEK

Zpěv provází člověka celý život a někomu se stane zálibou, ve které je úspěšný. Stojí ho to mnoho úsilí, času a odříkání, výsledky jsou ale hřejivé a povzbuzující: Jsem v něčem dobrá! A to hodně dobrá!

Žákyně 9. třídy ZŠ Meteorologická Bára Pichová se věnuje sborovému zpěvu čtyři roky. Dne 23. března odjela soutěžit do Karlových Varů na pěveckou soutěž Karlovarský skřivánek. Zpívali tu mladí lidé z celé naší republiky. Bára si ve velmi silné konkurenci vyzpívala druhé místo. Reprezentovala školu písní Čerešničky čerešničky a písní Já to povím líp z muzikálu Angelika. Všem, kdo jí fandí udělala radost. Přejeme Báře ať se jí daří i dál. Nejenom ve zpěvu, ale i na střední škole, kde bude od příštího školního roku studovat.

Alena Čermáková, třídní učitelka

  

ZEMĚPISNÁ KLÁNÍ

Naše škola se 17. března zúčastnila obvodního kola Zeměpisné olympiády. Ve třech kategoriích nás reprezentovali Ondřej Kříž (A), Kateřina Růžičková (B) a Valentýna Janů (C). Nejlépe se umístil Ondřej Kříž ze 6.B.

7. dubna jsme se již tradičně zúčastnili krajského kola vědomostní soutěže Eurorebus. Letos byly zastoupeny všechny třídní kolektivy druhého stupně ve dvou kategoriích. Každá třída vyslala tři soutěžící. Po vyhodnocení vědomostních testů se nejlépe umístila trojice ze 6.B ve složení Kříž, Vláčil, Hunalová, a to na šestém místě. Do celostátního kola postupuje pět družstev, škoda. Letos poprvé jsme se také probojovali do soutěže jednotlivců. Zastupoval nás Tomáš Bouška z 9.B. I když soutěž zabere dopoledne i část odpoledne a předchází jí půlroční snažení, těšíme se na další ročník.                       

Monika Exnerová

 

OLYMPIÁDA Z ČEŠTINY                                                                                                                                          V pondělí 15. března se naši žáci Valentýna Janů a Václav Kalina účastnili obvodního kola Olympiády z českého jazyka. Na nejvyšší příčky sice nedosáhli, ale zvolili téměř zlatou střední cestu na výsledkové listině. Ach, ta čeština...

Bronislava Skopalová

 

MATEMATICKÉ SOUTĚŽE

V březnu proběhly na naší škole dvě matematické soutěže: Matematický Klokan a Pythagoriáda.

Matematický Klokan je rozdělen na jednotlivé kategorie. V kategorii Cvrček se nejlépe umístili M. Nováková, O. Kříž a Z. Kuželková. V kategorii Klokánek byli nejlepšími L. Sixtová, M. Kašík a D. Šmíd. V kategorii Benjamín se na předním místě umístila                     V. Fousková, J. Brejtr a J. Hnátek. V kategorii Kadet získali nejvíce bodů Nguyen Binh Duong, V. Kiryakov a V. Janů.

Soutěž Pythagoriáda je určena pro 6. a 7. ročník. V 6. ročníku se nejlépe umístil Le Nguyen Phong a K. Obrazová, postupují do obvodního kola. V 7. ročníku se umístil na 1. místě J. Hnátek. Blahopřejeme.

Eva Hájková

 

VÝSTAVA V NÁRODNÍ GALERII

Byl den po Velikonocích a nikomu z nás se do školy nechtělo. Přesto se našlo pár lidí, kteří se těšili díky akci, co nás čekala odpoledne místo výtvarné výchovy. Byla to výstava v Národní galerii ve Veletržním paláci v pražských Holešovicích. Šlo nás opravdu málo, ale zbytku naší rozverné třídy to vůbec nevadilo. Na místě jsme dostali od paní učitelky otázky, na které jsme měli pomocí komentářů u fotek, obrazů, portrétů atd. odpovědět. Bylo tam toho opravdu spoustu. Od obrázků Pissara, Moneta a Cézanna, až po Bohumila Kubištu nebo Gustava Klimta. Všechna tato díla pocházela z 19. - 21. stol. a pohled na ně byl opravdu zajímavý. Myslím si, že tato výstava byla obdivuhodná a jsem ráda, že jsem poznala další významnou budovu Prahy.

Lucka Lešnerová, 9.A

 

AMOS

V pátek 9. dubna se 8.A vypravila do KC 12 do Modřan na pořad O Janu Komenském, zvaném též Amos, v překladu miláček. Povídali jsme si o jeho nelehkém životě. Moc se nám líbila písnička, jak může být škola hrou:

Schola ludus, škola hrou,

Jazyky se nespletou.

I am in the school,

nad zlato je sůl.

Ich bin in der Schule,

Pětka se zve kule.

Česky řeknem škola,

nedělej z nás... hlupáky.

Všichni jsme si ji s chutí a z plna hrdla zazpívali. Pořad byl zajímavý, poučný, dokonce i zábavný. Povídali jsme si také o jeho díle, které je velmi rozsáhlé. Přívlastek ,,učitel národů" si opravdu zaslouží. Jsme rádi, že jsme pořad s paní učitelkou zhlédli.

Tereza Koubková, Natálie Simeonovová, 8.A

 


<< nahoru

ikonka ZŠ PÍSNICE

JARMARK

Náš velikonoční jarmark se konal ve škole Ladislava Coňka. Děti, paní učitelky i maminky tam prodávaly svoje výrobky. Děti prodávaly např. perníky, hračky, kraslice, keramiku a vydělaly si, jak si kdo koupil. Ve školní družině se konala tombola, která měla velký úspěch. Moc nás to bavilo a těšíme se na příští jarmark.

Sofie Fialová, 3. třída

  

DEN ZEMĚ

Naše škola se v jarních měsících účastnila v rámci Programu na podporu veřejně prospěšných aktivit v projektu Zdravá Libuš a Písnice a místní agenda 21, který vyhlásila Rada městské části Praha-Libuš, jeho třetí části nazvané Životní prostředí. Škola za projekt Zahrada u ZŠ s RVJ v Písnici získala finanční prostředky na rekultivaci původní zahrady. Projekt je současně zaměřen na vytváření vztahu žáků naší školy k přírodě, na estetické a výtvarné cítění. Dále cílem projektu je osvojení základních pěstitelských činností v rámci předmětu pracovní vyučování a také na rozvoj výtvarných dovedností v předmětu výtvarná výchova a v neposlední řadě je cílem tohoto projektu vnímání ekosystému zahrady v hodinách prvouky a přírodovědy, jak je zakotveno ve školním vzdělávacím programu naší školy.

Emocionální vztah dětí a žáků k životnímu prostředí se tvoří od nejútlejšího věku, avšak většina žáků naší školy bydlí v panelové sídlištní zástavbě a nemá možnost se celoročně podílet na kultivaci tohoto prostředí, kde tráví podstatnou část dne. Proto všichni žáci, učitelé, vychovatelé a také rodiče jsou zapojeni do projektu, což je plánování, realizace, udržování zahrady tak, aby společně přispěli ke zlepšování životního i kulturního prostředí školy a jejího okolí.

Den Země, který byl naší školou vyhlášen na 15. a 16. dubna, byl  věnován celodenní péči o zahradu i za pomoci rodičů. Plán na osazení zahrady vypracovala Střední zahradnická škola v Praze 4, ul. U společenské zahrady 3, a její žáci se v rámci své povinné praxe podíleli na úklidu zahrady a její rekultivaci. Byl také pozván starosta obce ke slavnostnímu zasazení sakury do přední části zahrady. Tam je také umístěn krásný altán, který škola využívá k výuce. Také bychom ho rádi za příznivého počasí využili k tzv. jarmarkům, kde by se prodávaly vlastnoruční výrobky našich žáků. Po dvou dnech usilovné práce studentů Střední zahradnické školy a našich žáků se všem kolemjdoucím naskytne krásný pohled na upravenou zahradu.

A. Adlerová

 

JAK SE HRAJE OTESÁNEK

Do školní družiny nám přijel pan Otta Tesař zahrát pohádku o Otesánkovi. Vlastně jsme si ji zahráli my, protože nás pan Otta obsadil do hlavních rolí, a tak jsme se pod jeho vedením stali maminkou, tatínkem, babičkou, dědečkem, tulákem, Mařenkou, a nakonec i Otesánkem. Do svých rolí jsme se tak vžili, že jsme si připadali jako opravdoví herci. Všichni se ohromně bavili a tleskali. Moc se těšíme na další divadlo s panem Tesařem.

Sofie Fialová, 3. třída

<< nahoru

ikonka ŽÁKOVSKÉ ZASTUPITELSTVO

PROJEKT BEZPEČNÁ CESTA DO ŠKOLY POKRAČUJE

I v letošním školním roce pokračuje Žákovské zastupitelstvo MČ Praha-Libuš v projektu Bezpečná cesta do školy. Na přelomu dubna a května budeme rozdávat znovu mapu Libuše a Písnice. Děti ze ZŠ Meteorologická budou zakreslovat nejvíce nebezpečná místa a odpovídat na otázky k dané mapce. Na prvním stupni si mapky od dětí vybere žákovské zastupitelstvo a na druhém stupni každá třída udělá svoji třídní mapu v rámci humanitní výchovy. Poté bude následovat vyhodnocení a zpracování výsledků. 21. června se bude konat schůze s odborníky a veřejností, kde se bude diskutovat nad zhotovenou velkou mapou Libuše a Písnice.

Michaela Peclinovská

 

MĚSTO PRO DĚTI

Ve středu 14. dubna se ve Velkém sále na Magistrátu hlavního města Prahy konala konference Město pro děti. Jejím cílem bylo představení jednotlivých projektů zaměřených na bezpečnost dětí a podporu pěší a cyklistické dopravy v okolí škol. Organizátoři pozvali deset dětských a studentských delegací z celé republiky, k nim ještě dvě zahraniční - své projekty nám představili také kolegové z Berlína a Yorku.

Základní škola Meteorologická byla na programu hned jako první, prezentace místní Bezpečné cesty do školy se ujali přímo její realizátoři, členové žákovského zastupitelstva. Ukázali, jak na škole projekt probíhal a jaké má výsledky.

Každá ze dvanácti škol se nám představila pomocí úvodního videoklipu, který si připravili sami žáci, po něm prezentovala samotný projekt a na závěr celé snažení shrnul někdo dospělý, většinou pedagog.

Celá akce trvala od devíti hodin ráno do pěti odpoledne, pro účastníky bylo připraveno občerstvení a oběd. Organizátory byla občanská sdružení Oživení a Pražské matky, která podobné projekty zaštiťují, konferenci slavnostně zahájil náměstek primátora pan Rudolf Blažek.

Pro všechny to byla cenná výměna zkušeností s možností navázat nové vztahy, což se stalo i skutečností.

Anglická a německá delegace ovšem nepřijela jen na samotnou konferenci, do Prahy přijeli na celý týden. V jejich nabitém programu byl také čtvrteční workshop v ZŠ Masarykova v Praze-Klánovicích, na který byly pozvány také některé pražské školy, včetně té naší.

Po dlouhé cestě na východní okraj Prahy nás v tamní škole čekala učebna se slepou mapou části města na podlaze. Účastníci dostali témata, co by měli do plánu zakreslit, a lepící pásky, barevné papíry, lepidla, fixy, pastelky, jimiž ta témata na podlaze realizovali. Po hodině usilovné práce asi třiceti druhostupňových dětí byl šedivý papír pokrytý změtí obrázků, nápisů a barevných papírů a děti vysvětlovaly, co, kam a proč přidělaly.

Mladí aktéři si vyzkoušeli týmovou práci a pro nás, starší, zanechali zajímavý obraz dětského myšlení. Naším úkolem je vzít tento obraz v potaz při rozhodování o životním prostředí kolem nás. Je to také jejich město - město pro děti.

Kryštof Štafl


<< nahoru

Radnice

ikonka ODBĚR POUŽITÝCH BATERIÍ

Vážení občané, městská část Praha-Libuš pro vás připravila další místo zpětného odběru použitých přenosných baterií. Toto místo je na pracovišti úřadu K Lukám 664/1, Praha-Libuš,  ve vstupní chodbě do budovy.

V této souvislosti připomínáme, že je možné i nadále baterie odevzdávat i v hlavní budově úřadu Libušská 35/200, Praha-Libuš, a to tak, že se baterie předají na sekretariátě úřadu a pracovnice sekretariátu je dají samy do příslušné nádoby.

 

Hana Kučerová, odbor životního prostředí a dopravy ÚMČ Praha-Libuš

<< nahoru

ikonka INFORMACE K DANI Z NEMOVITOSTÍ

Finanční úřad v Praze-Modřanech sděluje, že složenky na daň z nemovitostí na zdaňovací období 2010 budou zasílány poplatníkům v průběhu první a druhé dekády května. Pokud neobdrží poplatník složenku do 20. 5. 2010, může daň uhradit daňovou složenkou, kterou obdrží na poštách, převodem z účtu, popřípadě v pokladně FÚ.

Číslo účtu FÚ v Praze - Modřanech pro daň z nemovitostí:

 

Předčíslí účtu-číslo účtu FÚ/kód banky

        7755-17622041/0710

 VS = rodné číslo nebo IČO

 

Složenku lze uhradit na každé poště bez poplatků.  Nepřesáhne-li roční daň z nemovitosti částku 5 000,- Kč, je splatná najednou, a to nejpozději do 31. května běžného zdaňovacího období. Ke stejnému datu lze daň z nemovitosti zaplatit najednou i při vyšší částce. V případě, že daň přesáhne 5000,- Kč u jednoho FÚ, je splatná ve dvou stejných splátkách do 31. května a 30. listopadu běžného zdaňovacího období. Důležité je, aby  platba již byla připsána do uvedeného data na příslušný účet finančního úřadu, proto nenechávejte placení daně na poslední chvíli.

Na FÚ v Praze-Modřanech je možno od 29. 4 do 28. 5. 2010 v úřední dny, to je pondělí a středa od 8.00 do 17.00 hod. v kancelářích majetkových daní, 1. p.,  nahlédnout do hromadného předpisného seznamu, kde je uvedena daňová povinnost poplatníků.

 

Pokud  nemovitosti, které jsou předmětem daně, nebyly již k 1. 1. 2010 ve vašem  vlastnictví, je nutno splnit oznamovací povinnost vůči správci daně. Tím je podepsané  písemné sdělení, rodné číslo, nebo IČO,  že nemovitosti byly převedeny, označení nemovitostí, jméno či název nového vlastníka, popřípadě číslo smlouvy.

 

Vzhledem k tomu, že daň z nemovitostí je vyšší než v předchozím období, vzniká v případě nesplnění daňové povinnosti sankce. Je proto nutné věnovat pozornost jak placení, tak i jejímu přiznání na příslušném finančním úřadě.

Informace týkající se tiskopisu daňového přiznání a k elektronickému podání je možno také získat na internetových stránkách http://www.mfcr.cz/ nebo http://cds.mfcr.cz/

 

Informace týkající se koeficientů pro stavby a průměrných cen zemědělských pozemků pro účely výpočtu daně z nemovitosti jsou na stránkách Úřadu městské části Prahy 12 www.praha12.cz .

 

Zdroj: Finanční úřad v Praze-Modřanech, Lehárova 1885/2, 143 00 Praha 412


<< nahoru

ikonka ZMĚNY V PROVOZU AUTOBUSŮ MHD

197 pojede i nadále přes Sídliště Písnice

Vážení cestující, v souvislosti s ukončením uzavírky ulice K Šeberáku v městské části Praha-Kunratice, dojde k trvalým změnám ve vedení některých autobusových línek Pražské integrované dopravy. Nejvýznamnější změna se dotýká autobusové linky 197, která je v současné době z důvodu zmíněné uzavírky vedena mezi zastávkami Jirčanská a Na Proutcích po Kunratické spojce a přes zastávky U Libušské sokolovny a Sídliště Písnice.  Tato trasa linky 197 zůstane zachována i po ukončení uzavírky ulice K Šeberáku.

Spojení Kunratic s oblastí Horních Kunratic a Hájů bude umožněno prostřednictvím linky 293, jejíž trasa bude na území MČ Kunratice po ukončení výluky rovněž ještě upravena.

113 bude mít koordinovaný jízdní řád s linkami 331 a 333

Od stejného termínu, tedy od ukončení zmíněné uzavírky, dojde také ke změně jízdního řádu linky 113 především ve špičkách pracovních dnů. Smyslem této změny je lepší koordinace a provázanost s příměstskými autobusovými linkami 331 a 333, které mají na území hlavního města téměř identickou trasu. Předpokládaný termín uvedených změn je druhá polovina května 2010. Termín je však plně závislý na průběhu a ukončení stavebních prací v ulici K Šeberáku.

331 a 333 - nástup všemi dveřmi ve směru do centra

Na všech příměstských linkách v systému PID číselné řady 300 je na území hlavního města Prahy vždy ve směru do centra umožněn nástup všemi dveřmi bez nutnosti prokazovat se platným jízdním dokladem u řidiče. Pro cesty do centra je tak možné na území naší městské části využívat linky 331 a 333 ve stejném režimu jako linku 113, tedy lze nastupovat všemi dveřmi.

V opačném směru, tedy ve směru z Prahy, je i nadále povinnost nastupovat pouze předními dveřmi zachována. Je to z důvodu nutnosti kontroly jízdenek řidičem, neboť tyto linky mnohdy jedou daleko za hranice Prahy a je nutné, aby se cestující prokázal správnou jízdenkou na příslušný počet tarifních pásem. I při umožnění nástupu všemi dveřmi ve směru do centra bude v příměstských autobusech zachován prodej jízdenek řidičem bez přirážky.

 

Zdroj: ROPID, upraveno (red)

<< nahoru

ikonka SBĚR NEBEZPEČNÉHO ODPADU

Pro občany zdarma!

Mobilní sběrna nebezpečných odpadů bude opět na území Libuše a Písnice pro občany projíždět dne 27. 5. 2010. V uvedeném dni bude obsluhována celá sběrová trasa se všemi zastávkami:

 

Písnice:    křižovatka K Vrtilce - Putimská                                                          15.00 - 15.20 hod.

                  křižovatka Olšovická - Hoštická                                                         15.30 - 15.50 hod.

      křižovatka  Na Okruhu - Ke Kurtům                                               16.00 - 16.20 hod.


Libuš:      křižovatka Zahrádecká - U Libušské sokolovny                                16.30 - 16.50 hod.

                 křižovatka Jirčanská - K Novému sídlišti                           17.00 - 17.20 hod.

                 parkoviště K Lukám                                                                     17.30 - 17.50 hod.

     křižovatka Třebějická - Na Močále                                          18.10 - 18.30 hod.

     křižovatka Lojovická - Ohrobecká                                          18.40 - 19.00 hod.

 

Žádáme občany, aby nebezpečné odpady odevzdávali výhradně obsluze sběrového vozidla!

 

Odpady, které se sbírají:

Barvy, baterie, akumulátory, detergenty (odmašťovací přípravky), fotochemikálie, hydroxidy, chemikálie, kyseliny, léky, lepidla a pryskyřice, nádobky od sprejů, motorové oleje, pesticidy (přípravky na hubení hmyzu, hlodavců, plevelu, odstraňování plísní), ředidla, teploměry, tuky, výbojky, zářivky.

 

Odbor životního prostředí a dopravy ÚMČ Praha-Libuš


<< nahoru

ikonka OČKOVÁNÍ PSŮ

Ekonomický odbor Úřadu městské části Praha-Libuš upozorňuje majitele psů, že
dne 12. 5. 2010 proběhne očkování psů, a to v době 15.00-16.30 před úřadem
MČ Praha-Libuš, Libušská 35, Praha-Libuš, v době 17.00-18.30 před prodejnou Zoo Haus, Libušská 313, Praha-Písnice.

H. Malátková, ekonomický odbor ÚMČ Praha-Libuš

<< nahoru

ikonka OTÁZKY A ODPOVĚDI

Ráda bych se informovala, kdy bude uvedena do původního stavu ulice Zbudovská kolem nových rodinných domků, zda je také součástí jejich projektu uvedení do původního stavu. Výkopy po přípojkách k těmto domům jsou čím dál hlubší.
Šárka Pichlová

 

Oprava ulice Zbudovské bude provedena firmou ORI (investor RD) během měsíce května (dle aktuálních informací v termínu od 10. 5. do 14. 5), žádost o zvláštní užívání komunikace je podána na odboru dopravy ÚMČ Praha 12. Podmínka uvedení komunikace do původního stavu byla součástí stanoviska MČ ke stavbě. Firma ORI bude provádět také rekonstrukci ulice Předposlední (zpevněný povrch, chodník a napojení na Zbudovskou) a oprava Zbudovské měla být spojena s touto akcí. Bohužel, s vydáním stavebního povolení na Předposlední je problém, proto došlo ke zdržení a Zbudovská bude opravena samostatně. Jelikož termín 10. 5. - 14. 5. 2010 máme potvrzen i odborem dopravy ÚMČ Praha 12, doufáme, že k dalšímu odkladu nedojde a oprava bude provedena.
Zuzana Kuryviálová, OŽPD ÚMČ Praha-Libuš

<< nahoru

ikonka BĚH NA DLOUHOU TRAŤ...

...tak se jeví problém úklidu exkrementů po pejscích.

 

Všichni jsme se, vážení občané, těšili na příchod jara a s jeho příchodem i na zmizení sněhu ležícího na chodnících a ulicích. Stalo se, ale nastal nový problém. Se zmizením sněhu se objevil „v celé své kráse" nešvar, na který občané ve svých stížnostech dlouhodobě upozorňují - hromádky, které nám tam zanechali pejsci a jejich majitelé je jaksi opomněli po nich uklidit. Protože se samozřejmě na tento problém začaly množit i stížnosti, rozhodli jsme se, že na tuto skutečnost opět upozorníme a tím zároveň požádáme majitele psích miláčků, aby se především oni k řešení této záležitosti postavili tak, že budou exkrementy po svých pejscích řádně uklízet.

V této souvislosti je nutné také zdůraznit povinnost, která je zakotvena v obecně závazné vyhlášce hl. m. Prahy č. 8/2008 o udržování čistoty na ulicích a jiných veřejných prostranstvích (vyhláška o čistotě). Ve vyhlášce je, mimo jiné, uvedeno, že osoba, která je vlastníkem nebo držitelem zvířete, nebo jiná osoba, která má zvíře v dané chvíli ve své péči, je povinna v případě znečištění ulice nebo jiného veřejného prostranství výkaly zvířete neprodleně odstranit. Pokud tak neučiní, dopustí se přestupku proti veřejnému pořádku podle zákona o přestupcích. Za to jí mohou strážníci domluvit, udělit blokovou pokutu, nebo celou věc předat ke správnímu řízení úřadu městské části.

Myslíme si, že zachovat čisté ulice, trávníky a hřiště je při troše dobré vůle majitelů psů celkem jednoduché. Naše městská část pro možnost úklidu psích exkrementů nainstalovala koše se sáčky, kam je možné exkrementy odkládat. Uklidit po svém psu přece není ostuda, ale je to především (přinejmenším) slušnost.

Proto se ještě jednou obracíme na majitele psů, aby se nad touto záležitostí nejen zamysleli, ale aby nám také pomohli udržet čistotu našeho okolí.

 

Hana Kučerová, odbor životního prostředí a dopravy ÚMČ Praha-Libuš


<< nahoru

ikonka ZPRÁVY Z JEDNÁNÍ RADY

Výtah z usnesení Rady městské části Praha-Libuš v období od 9. 3. do 6. 4. 2010. Plná znění jsou k dispozici na Úřadu městské části Praha-Libuš. Na internetových stránkách Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního  - http://nahlizenidokn.cuzk.cz/ - jsou veřejně dostupné údaje o parcelách a budovách zapsaných v katastru nemovitostí.

  

Rada městské části Praha-Libuš:

 • Schvaluje dodatek č. 2 ke smlouvě o nájmu nebytových prostor mezi pronajímatelem ZŠ Meteorologická a nájemcem G.A.P. education, střední škola, s.r.o.
 • Schvaluje darovací smlouvu se společnostmi: Matuschka International, s. r. o., Vetnemo, s. r. o., Uniklemp, KZP Ideal Invest, a. s., Datzer, s. r. o., DDD Servis, s. r. o., Kratochvíl střechy, s. r. o., Elektro-Centrum DKV, Beam ČR, s. r. o., Evropos a Neoset na konání místních kulturně-sportovních akcí pořádaných MČ Praha-Libuš vroce 2010. Pověřuje starostupodpisem těchto smluv, která jsou nedílnou součástí usnesení.
 • Souhlasí spřipojením sousední nemovitosti parc. č. 17/4, k. ú. Libuš, na místní komunikaci ul. Kolektivní za splnění následujících podmínek: Vedení inženýrských sítí vedoucích pod zamýšleným vjezdem bude uloženo do chrániček. Veškeré stavební úpravy nájezdu na pozemek (sklopení obrubníků a doplnění zámkové dlažby vmístě vjezdu) budou provedeny na náklady investora.
 • Schvaluje přidělení dotace na projekty vrámci výzvy Dotačního programu pro rok 2010 projektu Zdravá Libuš a Písnice a místní Agenda 21 dle tabulky, která je součástí tohoto usnesení. Pověřuje starostu MČ Praha-Libuš Petra Mráze kpodpisu darovací smlouvy mezi MČ Praha-Libuš a těmito subjekty: Základní škola srozšířenou výukou jazyků, Ladislava Coňka 40, Praha 4-Písnice; Základní škola Meteorologická, Meteorologická 181, Praha 4 - Libuš; Protebe, JÚŠ, VPevnosti 4, Praha 2 - Vyšehrad; Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, SDH - Libuš, KLukám 415, Praha 4 -Libuš.
 • Nesouhlasí se stavbou plného betonového oplocení do výše 2 m na severní a částečně východní straně pozemku parc. č. 213/1.
 • Souhlasí se stavbou vodovodní a kanalizační přípojky dle projektu Ing. arch. T. Podhajského z 01/2010 a jejich uložením do pozemku parc. č. 676/1 (ul. Ke Kašně) za předpokladu koordinace (tzn. doba jejich dokončení bude předcházet) s plánovanou rekonstrukcí povrchu komunikace Ke Kašně.
 • Souhlasí snavrhovanou stavbou přípojky elektro 1 kV dle projektu p. Zdeňka Malého z 3/2010 z ulice Přírodní parc. č. 1078 k pozemku p. č. 1229 za následujících podmínek: Při stavbě přípojky bude zachován průjezd komunikací. Povrchy komunikace budou upraveny do původního stavu. Před započetím stavby přípojek nebo jiných částí staveb, které budou omezovat průjezd komunikací, stavebník požádáMČ o výpůjčku této komunikace.
 • Souhlasí se stavbou vodovodní přípojky dle projektu Bc. Pavla Jaroše z 4/2007 a jejím uložením do pozemku parc. č. 659/1 a 660/1 (ul. Libušská) za předpokladu její stavby v době rekonstrukce ulice Libušská. Stavba bude konzultována se zhotovitelem rekonstrukce.
 • Souhlasí snavrhovanou stavbou RD (přízemní RD tvaru „L" se sedlovou střechou) na pozemku parc. č.17/2 a 17/4, k. ú. Libuš, včetně přípojek kanalizace, vodovodu, plynovodu a elektřiny v komunikaci Kolektivní (parc. č. 1135/1, k. ú. Libuš) dle projektu Ing. Petra Marka z 11/2009 za následujících podmínek: Při stavbě přípojek, řadů bude zachován průjezd komunikací. Povrchy komunikace budou upraveny do původního stavu. Před započetím stavby přípojek nebo jiných částí staveb, které budou omezovat průjezd komunikací, stavebník požádáMČ o výpůjčku této komunikace. Před stavbou plynovodní a elektro přípojky uzavře stavebník (nebo budoucí vlastník) s MČ Praha-Libuš smlouvu o smlouvě budoucí o věcném břemeni uložení přípojky do pozemku parc. č. 670/1, k. ú. Písnice, který je ve vlastnictví obce, svěřený MČ Praha-Libuš.
 • Nesouhlasí se stavbou: „Rekonstrukce a dostavba objektu č. p. 352", Libušská ulice dle projektu Ing. Jana Mrzílka z 02/2010 za předpokladu zpevnění povrchu příjezdové komunikace na pozemku parc. č. 689/1, k. ú. Libuš. Projekt povrchu této komunikace bude zahrnut v územním řízení a předán k posouzení MČ Praha-Libuš.
 • Souhlasí s převedením účetnictví příspěvkových organizací do zjednodušeného rozsahu. Doporučuje Zastupitelstvu MČ Praha-Libuš schválení dodatku č. 2 ke zřizovací listině příspěvkových organizací o převedení účetnictví PO do zjednodušeného rozsahu.
 • Souhlasí se stavbou SO 07 - Napojení na ulici Zbudovská a SO 08 - Komunikace Předposlední (včetně jejich odvodnění) dle projektu DIK (Ing. Burianec a Ing. Matějková) z 10/2008, jako vlastník pozemků parc. č. 1123/109, 1123/110, 1123/84, 303/12 a 304/1, které jsou ve vlastnictví obce Praha, svěřené MČ Praha-Libuš. Upozorňujeme na nutnost koordinace se stavbou napojení komunikace ŘRD U Parku, zpracovatel projektu Reko-am, s. r. o., Lublaňská 40, Praha 2.
 • Požaduje, zhlediska svých chráněných zájmů (dopravní zatížení, hluk, znečištění ovzduší), aby výsledkem oznámení záměru - areál Saparia, a. s., část: bývalé Drůbežářské závody Xaverov (vypracoval ing. Josef Tomášek CSc. - SOM, s. r. o., v02/2010) - bylo, že předložený záměr bude podroben zjišťovacímu řízení - zhlediska posouzení vlivů na životní prostředí (požaduje, aby výsledkem zjišťovacího řízení bylo nařízení zjišťovacího řízení na posouzení vlivů záměru na životní prostředí). Rada MČ nesouhlasí stvrzením, obsaženým v „Oznámení...", totiž, že nedojde ke zhoršení poměrů vdaném území. Pokládá za nesprávné, aby výchozí základnou byl současný stav (který pokládá za neúnosný) - požaduje, aby výchozí základnou byl stav před změnou vlastníka areálu. Pověřuje starostu Petra Mráze koordinací svého stanoviska se stanoviskem MČ Praha-Kunratice.
 • Zásadně nesouhlasí spředloženým návrhem obecně závazné vyhlášky, kterou by se ve Statutu hl. m. Prahy - ve vyhlášce č. 55/2000 Sb. hl. m. Prahy - změnily kompetence městských částí voblasti ochrany přírody a krajiny (povolování kácení dřevin a ukládání náhradní výsadby). Pověřuje vedoucí odboru životního prostředí a dopravy zasláním nesouhlasného stanoviska MČ Praha-Libuš na Magistrát hl. m. Prahy, odbor ochrany prostředí.
 • Schvaluje darovací smlouvu se společnostmi DKNV stavební, s. r. o., a Setron, s. r. o., na konání místních kulturně-sportovních akcí pořádaných MČ Praha-Libuš vroce 2010.
 • Jmenuje hodnotící komisi pro soutěž „Rozkvetlé okno, balkón, okolí domu" vtomto složení: Miroslav Štajner - předseda komise, členové komise: Jana Hejtmánková, Zdeněk Horčík, Veronika Loukotová, Jana Martínková, Anna Rusiňáková, Kateřina Tomešová.
 • Schvaluje dle písm. b) odst. 2 § 94 zákona č. 131/2000 Sb., o Hl. m. Praze ve znění platných předpisů Organizační řád Úřadu městské části Praha-Libuš súčinností od 7. 4. 2010, který je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Souhlasí spředloženým záměrem na vybudování dozorového stanoviště převážně invalidních pracovníků snahrazením fyzické ostrahy především bezpečnostními technologiemi CCTV, vjezdových a vchodových propustkových systémů a perimetrické ochrany celého obvodu parkoviště, včetně zesílení plášťové - plotové zábrany na parkovišti nacházejícím se na pozemcích parc. č. 910/69 a parc. č. 910/81, vše k. ú. Písnice, za podmínky, že veškeré náklady stím spojené bude hradit firma Radix Aliter s.r.o., IČO: 60489537. Souhlasí jako vlastník pozemků parc. č. 910/69 a parc. č. 910/81, vše k. ú. Písnice, svybudováním přípojky elektrické energie a přípojky pitné vody na tyto pozemky za podmínky, že veškeré náklady stím spojené bude hradit firma Radix Aliter.
 • Schvaluje pro stavební akci „Rekonstrukce hasičské zbrojnice SDH Písnice" jako zhotovitele firmu Jaroslav Kopic Stafiko.
 • Schvaluje zhotovitele výměny oken v objektu úřadu MČ Praha- Libuš, ul. Libušská č. p. 35, Praha-Libuš firmu Asokno, s. r. o., a pověřuje starostu podpisem objednávky dle její nabídky z 2. 4. 2010. Jako náhradní zhotovitel je určena firma Adaz, s.r.o.
 • Souhlasí s uložením telekomunikačních optických kabelů do pozemku parc. č. 910/67, k. ú. Písnice, dle situace Michala Rýdla z 10/2009 za podmínek: Pro uložení vedení telekomunikačních optických kabelů do pozemku 910/67, k. ú. Písnice, bude před zahájením prací uzavřena smlouva o úplatné smlouvě budoucío věcném břemeni k těmto pozemkům. (Pozn. u tohoto pozemku je MČ Praha-Libuš, resp. hl. m. Praha - svěřeno MČ, pouze jedním z více vlastníků dle duplicitního zápisu na KN). Po dokončení budou povrchy upravené do původního stavu. V případě narušení zpevněné vrstvy komunikace bude povrch opraven v celé šíři. V prostorech dosud nezastavěných, ale určených k zástavbě dle územního plánu, bude při návrhu ochrany potrubí uvažována možnost pojezdu těžké techniky. Tento souhlas a souhlasné stanovisko v usnesení Rady MČ Praha-Libuš č. 7/2010 z 12. 1. 2010 je uděleno pouze za předpokladu napojení objektů ve správě MČ Praha-Libuš dle upravené dokumentace Michala Rýdla z 9/2009.
 • Souhlasí sdodatkem č. 1 kobchodní smlouvě Accor Services CZ, s. r. o., kód klienta 73372.
 • Schvaluje uzavření Smlouvy na provedení auditorských služeb a sjednání obchodních podmínek podle Smlouvy o poskytnutí grantu se společností C.P.A. Audit sr.o., U Hájovny 1022, Liberec 460 01, zastoupené jednatelkou společnosti Ing. Janou Uhlířovou - odpovědný auditor.

 

K tisku připravili Tomáš Hejzlar a Hana Kolářová


<< nahoru

ikonka ZÁBORY VEŘEJNÉHO PROSTRANSTVÍ

Jelikož se poslední dobou množí případy, kdy dochází k užívání veřejného prostranství bez předchozího oznámení a uhrazení místního poplatku za užívání veřejného prostranství, upozorňujeme občany i firmy, že  užívání veřejného prostranství je třeba ohlásit písemně správci poplatku, v případě MČ Praha-Libuš odboru životního prostředí a dopravy, a zároveň uhradit poplatek za užívání veřejného prostranství. Užívání veřejného prostranství je třeba ohlásit nejméně 7 dní před jeho započetím, v případě krátkodobého užívání (do 6 dnů) je nutno splnit tuto povinnost 1 den předem.

Místní poplatek za užívání veřejného prostranství je dán obecně závaznou vyhláškou č. 24/2003 Sb. hl. m. Prahy, o místním poplatku za užívání veřejného prostranství ve znění p. p. Tato vyhláška mimo jiné stanoví sazby poplatku a určuje místa, která v hlavním městě poplatku podléhají. U těchto míst není rozhodující vlastnický vztah, může tedy jít i o soukromé pozemky, které jsou přístupné každému bez omezení. 

Na fotografii je pro ilustraci příklad neohlášeného užívání veřejného prostranství.

Zuzana Kuryviálová, odbor životního prostředí a dopravy ÚMČ Praha-Libuš

<< nahoru

ikonka Z USNESENÍ ZASTUPITELSTVA

Usnesení Zastupitelstva městské části Praha-Libuš ze dne 17. 3. 2010:

  

č. 10/2010: ZMČ si vzhledem k závažnosti vyhrazuje rozhodování ve věci záměru výstavby bytového objektu s garážovými  stáními firmy Hercesa v ulici Novodvorská. Požaduje, aby materiály v této věci byly předány s dostatečným časovým předstihem k seznámení a prostudování a v odpovídající kvalitě, současně doporučuje, aby materiály byly předloženy i občanskému sdružení Areál Zbudovská-Mirotická tak, aby i toto občanské sdružení mělo možnost se s nimi seznámit.

 

č. 11/2010: ZMČ revokuje usnesení Zastupitelstva MČ Praha-Libuš číslo 31/2009. Schvaluje  kupní smlouvu na odkoupení pozemků parc. č. 401/5 o nové výměře 1219 m2, parc. č. 401/10 o výměře 2087 m2, parc. č. 401/48 nově vzniklý pozemek o výměře 78 m2, parc. č. 401/50 nově vzniklý pozemek o výměře 160 m2, parc. č. 402/1 o nové výměře 2030 m2, to vše v k. ú. Libuš, obec Praha, a dále nemovitosti - pozemky tvořící „chodník", a to parc. č. 402/29 o výměře 7 m2, parc. č. 401/49 o výměře 311 m2 a parc. č. 401/47 o výměře 88 m2 to vše v k. ú. Libuš, obec Praha, které byly na základě geometrického plánu číslo 1287-161/2008 vypracovaného spol. Geomap, s. r. o., odděleny z pozemků parc. č. 402/1 o výměře 2261 m2, 401/10 o výměře 2328 m2, 401/5 o výměře 1385 m2, 402/13 o výměře 388 m2 uvedených na LV č. 909 vedeném Katastrálním úřadem pro hl. m. Prahu, KP Praha ve vlastnictví Central Group, a. s., za celkovou kupní cenu 1000 Kč do vlastnictví hl. m. Prahy, svěřeno MČ Praha-Libuš, od společnosti Central Group, a. s., se sídlem Na Strži 65/1702, Praha 4, PSČ 140 00. Pověřuje starostu pana Petra Mráze podpisem kupní smlouvy a návrhu na vklad, které jsou nedílnou součástí tohoto usnesení.

  

č. 12/2010: ZMČ na základě rezignace paní Hájkové volí tajemníkem Výboru pro multikulturní soužití ZMČ Praha-Libuš pana Tomáše Hejzlara.

 

K tisku připravili Tomáš Hejzlar a Hana Kolářová


<< nahoru

Téma

ikonka VYZNEJTE SE VE SVÝCH PENĚZÍCH (8)

PŮJČKY PODRUHÉ

 

Jaký typ půjčky si beru?
Hodně záleží na výběru správného typu půjčky. Úroková sazba se u jednotlivých produktů velmi liší. Můžeme si půjčit peníze za 5 %, ale také za 30 %. Pojďme se tedy podívat, jaké dluhy si dnes můžeme pořídit:

Hypotéka: 5 až 6 %
Americká hypotéka: 7 až 10 %
Spotřebitelský úvěr: 10 až 15 %
Kreditní karta: 10 až 30 %
Kontokorent: 10 až 20 %
Nebankovní půjčky: hodně a hodně desítek, někdy i stovek procent

Jak už je vidět na první pohled, rozpětí sazeb je velmi vysoké a vyplatí se vybrat ten správný dluh. Pokud si půjčíme 300 tisíc na pět let, vrátíme při 7% úroku o 56 tisíc navíc. Pokud si ale půjčíme za 20% úrok, vrátíme navíc 258 tisíc.

TIP PRO VÁS: Stáhněte si na webu úrokovou kalkulačku a spočítejte si, kolik celkem splatíte ze svého úvěru.

Jaký je poměr mého příjmu a splátky?
Je velmi důležité, aby náš rodinný rozpočet nebyl „nadoraz". Splátky dluhů by neměly být vyšší než 40 % celkových příjmů. Zároveň platí, že čím vyšší je poměr příjmu a splátky, tím důležitější je mít připravené řešení pro případ výpadku příjmu v podobě  pojistky nebo krátkodobé rezervy.
Ještě existuje jeden druh úvěru, o kterém jsme zatím nemluvili. Říká se mu konsolidační úvěr. Tento typ úvěru slouží k sloučení několika dluhů do jednoho. Zpravidla se sníží splátka tím, že se špatné úvěry sloučí a natáhne se doba splatnosti. Konsolidační úvěr vypadá velmi lákavě, ale je velmi nebezpečný. Za nezvládnutým konsolidačním úvěrem je velmi často exekutor.
Zadlužit se je velmi jednoduché. Zadlužujte se jenom dobrými dluhy. Dobrý dluh je ten, který vám pomáhá bohatnout. Nákup spotřebního zboží na dluh nám k bohatství nepomůže. Zadlužte se hypotékou na pořízení vlastního bydlení, ale dělejte to s rozmyslem. Vyplatí se mít k tomu zpracovaný finanční plán od profesionálního finančního poradce.

  

František Friš, e-konzultant

 


<< nahoru

Salón

ikonka VÝZNAMNÁ JUBILEA NAŠICH OBČANŮ

V měsíci květnu 2010 se dožívají významných jubileí (70 let, 75 let, 80 let, 81 let, 82 let, 83 let, 84 let, 86 let, 88 let, 89 let a 92 let) tito občané z Písnice a z Libuše:

Věra Hertlová

Julie Kotková

Milan Bláha

František Otta

Jiří Řežábek

Anna Kahlová

Antonín Korbel

Alžběta Vrňáková

Elsa Kvítková

Antonín Veverka

Eleonora Jonášová

Gabriela Chaloupková

Jiřina Veselá

Růžena Vejmelková

Marie Brabencová

Věra Brožková

Jiřina Mašková

Olga Havlíčková

Miloslav Rak

Antonín Souček

Helena Zámečníková

Stanislav Hlavsa

Marie Barešová

Marie Vařejčková

Stanislav Šteňha

Věra Urbancová

Věra Pospíšilová

Všem oslavencům přejeme hodně zdraví, spokojenosti a životního optimismu.

Městská část Praha-Libuš

Budou-li mít naši občané zájem, i přes opatření zákona o ochraně osobních údajů, jubilea svých blízkých adresně zveřejnit včetně fotografie v našich místních novinách „U nás", je nutné se domluvit na humanitním odboru s paní Jaroslavou Klemešovou -  tel. 261 910 145. Vyhovíme vám ale i v opačném případě, když si budete přát, aby vaše jméno nebylo zveřejněno. Děkujeme za pochopení.


<< nahoru

ikonka LIBUŠSKÉ VIRTUÁLNÍ KNIHKUPECTVÍ (54)

PESTRÝ VÝBĚR PŘED VOLBAMI

  

(...i když jen ze čtyř titulů.) Vzhledem k tomu, že příští číslo našeho časopisu vyjde v povolebním měsíci a knihkupectví asi zaměřím trochu politicky, provedu v tomto čísle výběr titulů trochu pestřejší, než mívám ve zvyku. Obsahuje jeden až investigativní titul český, tak trochu sentimentální titul slovenský, zajímavý titul ruský (už proto, že mi dávný internacionální zásah zošklivil na dobrých dvacet let ruskou a sovětskou literaturu a on ten ruský autor je často lepší než někteří autoři - kulantně řečeno - z jiných zemí). A přidám ještě relaxační detektivku také proto, že její hlavní autor v únoru tohoto roku zemřel.

 

Stanislav Motl: Kam zmizel zlatý poklad republiky

ISBN: 80-86182-69-X

Nedílnou a důležitou součástí knihy je bohatý obrazový materiál, včetně kopií desítek autentických dokumentů. Formou dynamické reportáže tu zkušený autor popisuje dramatické pátrání po osudech zlatého československého pokladu, zajímavá setkání s pamětníky a zveřejňuje i dlouho utajované zápisy z vleklých jednání o navrácení československého měnového zlata, jež bylo podmíněno i tím, že Československo zaplatí USA a Velké Británii „daň za osvobození", do níž spadaly dokonce uniformy a výzbroj nejenom živých i padlých, ale i cena bomb, které naši letci shodili na Německo.

 

Ľubomír Smatana: Jánošíci s těžkou hlavou. Mýty a realita Slovenska očima českého reportéra

ISBN: 978-80-903944-6-9

Kniha je výsledkem čtyřleté reportérské práce, při které Smatana denně na stanicích Českého rozhlasu oslovuje statisíce lidí. Ve své knižní prvotině vykresluje současné Slovensko v nečekaných souvislostech, odvážně bourá řadu mýtů a především přináší ucelené čtivé informace proložené osobními zážitky. Slovenský rodák tu nešetří ironií a vtipy, píše i o citlivých tématech, jako jsou slovensko-maďarské vztahy, neutěšená politická scéna nebo národnostní předsudky. Neopomene samozřejmě ani znovu vykreslit jedinečnou krásu země mezi Tatrami a Dunajem. A zabývá se i neobvyklými otázkami - proč slovenský národní hrdina Juraj Jánošík nejspíš nikdy neochutnal halušky, proč je z Košic blíž do Prahy než do Bratislavy nebo proč euro kazí servírkám postavu...

 

Vladimír Sorokin: Třicátá Marinina láska

ISBN: 978-80-87053-47-8

Román Třicátá Marinina láska Vladimíra Sorokina byl napsán už v 80. letech, ale v Rusku publikován teprve po 25 letech. Šokoval a dráždil nejen sovětské aparátčíky a později i ruské nacionalisty, Sorokin byl po vydání knihy obžalován z pornografie. Třicátou Marininu lásku lze číst jako parodii na socialistický realismus budovatelských románů, ale i jako těžký existenciální román. Příběh je výčtem devětadvaceti nejrůznějších milostných avantýr hlavní hrdinky. Od každého milostného příběhu očekává naplnění milostných tužeb, ale teprve poslední poměr s předsedou stranického výboru komunistické strany velkého moskevského strojírenského závodu tuto cestu dovršuje. Marina stojí na prahu nového života a stává se údernicí... Tento Sorokinův román před čtenářem leží jako podivuhodná, závažná a inspirující a neopominutelná reminiscence.

Dick Francis - Felix Francis: Vyrovnaný účet

ISBN: 978-80-242-2629-3

Nový, možná poslední román napsal klasik Dick Francise společně se svým synem Felixem. Hlavní starostí bookmakera Neda Talbota je obstát v souboji s konkurencí. Ale jeho otec je před synovýma očima ubodán k smrti. Ve hře je také tajemný kódovací přístroj, který umožňuje na dostizích podvádět. Ned musí zachránit podnik a zjistit, kdo a proč zabil jeho otce...

Příjemné chvilky strávené nad knihami i v květnu přeje

jbx

<< nahoru

ikonka CZECH PRESS PHOTO – 15 LET

Jako každý rok se ve výstavních síních Staroměstské radnice pořádala výstava fotografií nesoucí název Czech Press Photo. Tato výstava zachycuje nejzajímavější události a okamžiky celého roku ve snímcích od fotografů žijících v České nebo Slovenské republice. Jsou zde vystavené ty nejhezčí fotografie podle několika kategorií. Například sport, portrét, příroda a další, které volí odborná porota, a také nejlepší fotografie z pohledu diváků. Letos se pořádaly tyto výstavy dvě. Jedna za rok 2009 a druhá byla přehlídkou výherců za posledních 15 let.

My jsme 23. 3. navštívili druhou jmenovanou.

Mohli jsme vidět snímky pořízené při návratů sportovců z olympiády v Naganu, z povodní v roce 2002, návštěvu amerického prezidenta Baracka Obamy, která vyhrála nejlepší fotografii právě roku 2009 a mnoho a mnoho dalších. Našli jsme i některé fotky pořízené právě v roce našeho narození.

Některé fotografie jsme ocenili díky správně zachycenému okamžiku, vtipu nebo jsme obdivovali krásu foceného objektu. Ale na některé jsme hleděli s lítostí a smutkem, který se ze snímků dal vyčíst. Tragédie, jako například válečné konflikty v Asii, diskriminace žen nebo hladomor afrických dětí vháněly slzy do očí.

Právě díky atmosféře všech snímků musíme ocenit skvělou práci fotografů, kteří se tímto dělí o své zážitky i s ostatními lidmi a často tak na mnoho věcí dokáží veřejnost upozornit.

Myslím, že tato výstava byl pro každého silný zážitek.

 

Valentýna Janů, 9.A, ZŠ Meteorologická

<< nahoru

Debata

ikonka MULTIKULTURNÍ SOUŽITÍ

Na základě četných přání občanů městské části zařazujeme do tohoto čísla časopisu U nás speciální komentovanou rubriku Debata. Dozvíte se více informací o mediální kauze, která o naší městské části proběhla v uplynulém měsíci. Najdete zde i několik odkazů na další debaty,  informace a články. Pro řazení níže uvedených příspěvků a názorů jsme mezi mnoha možnostmi nakonec zvolili vpodstatě hledisko časové posloupnosti. Domníváme se, že takto se nejlépe zpřehlední dění kolem kauzy i pro občany, kteří neměli možnost sledovat vše průběžné. Je též třeba připomenout, že příspěvky v rubrice Debata nemusejí vyjadřovat názor redakce, nebo vydavatele. Texty v této rubrice jsou otiskovány bez redakční a jazykové úpravy, pokud o ni autor výslovně nepožádá. Redakční poznámky jsou tištěny kurzívou.

 

Následující příspěvek do debatní rubriky osobním pohledem shrnuje události z uplynulého měsíce:

 

LIBUŠSKÁ DOMOBRANA OČIMA OBČANA MČ

Nábor do domobrany

Už dávno nebylo 1. dubna (apríla), a přesto na nás z médií vylétla zpráva připomínající kachnu. Nevylétla však z bývalých drůbežářských závodů, kterých se především týkala, ale z radnice. Alespoň podle informací, které se 5. dubna objevily téměř ve všech sdělovacích prostředcích na celostátní úrovni: „Místní starosta Petr Mráz tvrdí, že zde roste kriminalita. Souvisí to podle něj s tržnicí Sapa, která má přezdívku "Malá Hanoj". V prostoru, kde panují vlastní pravidla, se zdržují tisíce Vietnamců. Starosta zaslal koncem března dopis ministerstvu vnitra./ Kvůli hospodářské krizi přišlo mnoho Vietnamců v Česku o práci, a tak zamířili do Sapy, uvedla předsedkyně výboru pro multikulturní soužití místního zastupitelstva Pavla Jedličková./ "To, co tu vzniklo, je prostě ghetto. Je to záležitost bezpečnosti celé České republiky," tvrdí Jedličková." K aféře si přisadila pochopitelně i TV Nova v podobě spotu v hlavním večerním zpravodajství.

Bezpečnost celé České republiky je ohrožována ghettem ze Sapy a já si ničeho nevšiml! Nikdo z okolí mi nepotvrdil, že by zaznamenal nějakou změnu oproti předchozím měsícům a rokům! Jako rodilý Libušák jsem tedy začal uvažovat nikoli o novinářské kachně, ale o novinářské huse, která článek napsala. Musí to být omyl! Vždyť ještě nedávno zde byly projekty jako: Jak žije vietnamská komunita u nás II., článek: Situace v Sapě se zlepšuje, Sapa s MČ Praha-Libuš spolupracuje, anebo: Oslava vietnamského lunárního nového roku v Sapě, o kterou byl mezi obyvateli v naší MČ poměrně velký zájem a která dle multikulturního výboru měla úspěch. A především tu byla: Zpráva o bezpečnostní situaci v MČ Praha-Libuš za rok 2009, která vyzněla celkem uspokojivě.

Co strašného se tedy muselo stát, aby celý výbor pro multikulturní soužití zastupitelstva MČ i se starostou otočil o 180 stupňů? Jedná se o výmysl či zkreslení médií, nebo máme začít opravdu zbrojit? Nevycházet do ulic a začít se bát!? Spousta otázek, které napadly asi každého. Žádné odpovědi...

Domobrana neverbuje?

Čekal jsem netrpělivě na vyjádření radnice, z níž měl údajně vyjít podnět k této pro naší městskou část velké kauze, v podobě starostova dopisu. Čekal jsem již trpělivě další týden a mezitím sledoval debatu s názvem: Mediální aféra s údajným nárůstem vietnamské kriminality v MČ, která se rozpoutala na veřejném diskusním fóru Praha-Libuš, na které je odkaz i z oficiálních stránek městské části. (http://groups.google.com/group/praha-libus).

Po delší době se opět živě diskutovalo. Poukazovalo se na negativa gigantických skladů, jakými Sapa je, které s sebou přirozeně přinášejí řadu obtíží: velkou dopravní zátěž auty se zbožím, velký pohyb lidí jiných národností apod. „To vše ale víme léta, nic z toho nejsou nové problémy, které by vysvětlily onen obrat." Objevily se i žádosti o vyjádření např. v časopise U nás: „Chtělo by to od pana starosty rychle pořádnou informaci, o co jde, na internetových stránkách Libuše a v nejbližším vydání časopisu!" Na stránkách úřadu se však neobjevila žádná informace, žádné vysvětlení pro občany městské části, žádná oficiální reakce. Dubnové číslo časopisu bylo již v tiskárně a do květnového bylo daleko. Nejvíce však padaly otázky na to, co se vlastně stalo: „A najednou je tady ze dne na den mediální aféra, kde starosta a zastupitelka vystupují úplně opačně a dští... bez konkrétních faktů a zejména v rozporu se stanoviskem policie tolik špíny.    " / „Co se tak najednou změnilo, že spolu se starostou tak otočili? A mýlili se předtím, nebo se mýlí teď?" / „A jakou má logiku rušit komunikaci, když je vážný problém, nebo se stalo něco tak hrozného, že už komunikovat nemá cenu a zbývají jenom silová řešení?" Spousta otázek stále bez odpovědi.

Domobrana je nesmysl?

Až asi o týden později jsem objevil článek Hospodářských novin s názvem: Malá Hanoj: domobrana je nesmysl, kde takto citují tajemníka pana Tomáše Hejzlara: „‘Žádná domobrana tu nevzniká a nevznikala. To je nesmysl. Vždyť my s vietnamskou komunitou z tržnice Sapa vycházíme velmi dobře,‘ kroutí hlavou tajemník libušského starosty Tomáš Hejzlar."

Je tedy vše výmysl, a nebo je onou kachnou právě tento článek? Co se vlastně děje a ví to vůbec někdo? Na diskuzi ani od sousedů jsem se nic nedozvěděl. Oficiální zdroje mlčí. Objevují se však další články. Tien Tran Tat na svém blogu na idnes poukazuje na dosavadní vztahy a žádá důkazy: „Toto pro mě není pevný argument, ale jen prachobyčejná pomluva." Jiří Bosák na stejném serveru reaguje následovně: „Dle mého názoru může něco podobného tvrdit (že Sapa je ghetto - pozn. aut.) pouze člověk, co skutečné ghetto či slum nikdy neviděl  (...) anebo záměrně a účelově mystifikuje veřejnost. Pro svou vlastní agendu..."

Přestože s výše uvedenými citacemi ne vždy souhlasím a na Sapu mám rovněž zcela vlastní názor, jsou toto hlavní a hlavně jediné informace, které byly v té době k dispozici.

Jako občan městské části Praha-Libuš jsem se od naší radnice nedozvěděl vůbec nic!

Podle místní zastupitelky se jednalo o bezpečnost celé České republiky, podle tajemníka nebyl žádný problém!

Jsem tedy zvědavý, jestli na stránkách tohoto čísla časopisu U nás naleznu vysvětlení, které tento příspěvek vyargumentuje. Upřímně, byl bych za to moc rád.

Opravdu jen dodatečně!

Opravdu jen dodatečně, po celých dvou týdnech, dne 19. 4. předsedkyně výboru pro multikulturní soužití místního zastupitelstva Pavla Jedličková uveřejnila oficiální stanovisko a vysvětlení. Předně: děkuji za něj (konečně) a ujišťuji, že úmysl celé akce jsem z toho pochopil. Je totiž skutečně nutné si uvědomit, že bez medializace, kterou přinese jen pikantní, a ne jiný poprask, dnes jen těžko získáme i jinak právem náležitou pozornost. Ostatně, můžeme si za to sami, bulvární zprávy jsou v naší společnosti bohužel těmi nejvyhledávanějšími!

Ovšem nemohu se nezeptat, zda-li byly v tomto případě dostatečně promyšleny všechny důsledky. Ona pikantnost kauzy získaná zjednodušením problému a de facto jeho nafouknutím s sebou totiž nese lež, která se může napříště projevit nedůvěrou k úřadu jako takovému. A to nejen ze strany dosud spolupracujících představitelů Sapy, ale především ze strany občanů městské části, kteří budou napříště o všech dalších zprávách úřadu pochybovat. Zvláště pak, vzejdou-li z výboru pro multikulturní soužití ZMČ.

Opravdu nebylo možné vše vysvětlit už ve chvíli, kdy pan tajemník naznačil, že žádný problém není? Tehdy by oficiální stanovisko ještě mohlo zachránit skutečnost, že úřad nevystupuje vůči sdělovacím prostředkům jednotně, totiž skutečnost, že zastupitelé, tajemník a starosta spolu nepracují v souladu.

Matěj Kadlec

 

Dopis o problémech soužití, o kterém hovoří v úvodní části předchozí příspěvek, si redakce U nás vyžádala k otištění a publikujeme ho v podobě, v jaké jsme ho obdrželi z Úřadu MČ Praha-Libuš.

 

 

  

Redakce U nás po vzedmutí vlny zneklidňujících mediálních zpráv o situaci v MČ požádala 7. dubna o vyjádření k věci pana starostu. Pan starosta odpovídá v tomto čísle na str. 3, v obvyklé rubrice Ze starostova zápisníku. O podrobnější vyjádření sám požádal paní předsedkyni výboru pro multikulturní soužití a toto její vyjádření z 19. dubna následuje zde:

  

STANOVISKO PAVLY JEDLIČKOVÉ

Politická reprezentace MČ Praha-Libuš se intenzivně věnuje integraci od požáru v Sapě v roce 2008. Po celou dobu příslušné orgány veřejné správy upozorňovala na to, že Libuš je malá MČ s omezenými pravomocemi, kterou daný problém -obrovská koncentrace jedné cizinecké komunity na malém území a s tím spojená pnutí ve vzájemném soužití- notně přesahuje. A že potřebujeme jejich účinnou pomoc, protože sami nejsme schopni integraci dělat. Přesto jsme se do ní pustili s očekáváním, že tyto orgány zareagují a pomohou. Protože centrum vietnamské komunity v ČR umístěné v Sapě není jen otázkou naší MČ, nýbrž celého státu.

Jako předsedkyně Výboru pro multikulturní soužití jsem společně se Sapou a dalšími uspořádala řadu integračních akcí. Snažila jsem se vyzdvihovat především pozitivní aspekty vzájemného soužití a přínosu vietnamské komunity v MČ Praha-Libuš. Bylo by divné, kdybych jako předsedkyně takto pojmenovaného výboru konala jinak.

Zároveň jsem však velmi pečlivě monitorovala negativní reakce a názory našich občanů na aktivity výboru. A valná většina těchto názorů moc příznivých nebyla. Úzce jsem spolupracovala s Policií, MV a dalšími orgány a upozorňovala na to, že i přes naše aktivity a snahu o pozitivní obraz vietnamské komunity v MČ se zde situace stále zhoršuje.

Situace vygradovala v souvislosti s ul. Na Domovině 1 a s vietnamskými nájemníky. Dospěla tam tak daleko, že obyvatelé tohoto domu byli nuceni založit si organizované hlídky. Na zasedání ZMČ dne 17. 3. jsme se rozhodli, že odešleme dopisy na příslušné úřady s upozorněním, že nedojde-li z jejich strany k razantnímu zásahu, situace je zde natolik vážná, že může dojít až k založení skutečné domobrany. Já jsem zároveň byla ZMČ pověřena medializací tohoto problému. K účinnému zásahu v ul. Na Domovině 1 došlo až po odeslání těchto dopisů a medializaci problému.

Tento problém se ale zdaleka netýká pouze ul. Na Domovině 1. Problémy se členy vietnamské komunity se vyskytují všude v MČ a nejedná se jen o jednotlivce. A velmi se navzájem podobají. Příklad: ul. Zbudovská. Tam v listopadu 2009 zasahovala na můj podnět Cizinecká policie, přestože informace, které jsem od českých majitelů bytů měla, spíše nasvědčovaly občansko-právnímu sporu v sousedských vztazích, nikoli kriminální činnosti. Policie tam v bytech vietnamských nájemníků objevila kradené originální značkové zboží, rostlinky marihuany a zadržela Vietnamce v celostátním pátrání, podezřelého z páchání závažné trestné činnosti. Dva měsíce tam byl klid, nedávno mě obyvatelé kontaktovali s urgentní prosbou o pomoc - problémy s vietnamskými nájemníky tam jsou znovu a s mnohem větší intenzitou. Vietnamští nájemci se tam kompletně střídají zhruba po 14 dnech, neustále stěhují objemné věci, kterými ničí výtah, otloukají zdi i stropy, dělají hrozný hluk. Správa tohoto domu již několikrát musela kvůli výskytu švábů celý objekt deratizovat. Českým obyvatelům jsem přes Sapu zajistila překlad domovního řádu a pokynů do vietnamštiny, které visí všude po domě i na popelnicích. Přesto vietnamští nájemníci na pokyny nereagují, nerespektují je a na vše reagují slovy „já neumět česky". Objemné krabice s odpadky nevhazují do popelnic, nýbrž je pohazují vedle nich. V těchto bytech je více Vietnamců než těch, kteří si byty pronajali. Jejich krajané tam přespávají, do vchodu se snaží dostat tak, že se do dveří dobývají šroubovákem nebo nožem. Obyvatelé mi také potvrdili, že především o víkendu se kolem Zbudovské a Mirotické pohybují někteří Vietnamci, kteří jsou evidentně pod vlivem návykových látek, scházejí se v blízkém kasinu.

Jiný příklad: Ul. V Rohu - citace přímo z mailu od jednoho obyvatele: „... bohužel mi ale připadá, že na české občany nikdo nebere ohled a Vietnamci jsou bráni jako "utlačovaná menšina, která je bezdůvodně nenáviděna, a proto potřebuje pomáhat." Žije tu s námi pár vietnamských rodin. Nejenže od té doby, co tu bydlí, nás musí pravidelně navštěvovat deratizér, protože se z jejich bytů šíří  škvoři, ale také po sobě zanechávají dost očividný nepořádek. Například své odpadky nevyhodí do popelnic se smíšeným odpadem, ale položí je v igelitce k popelnici na plast a nechají to tam ležet, dokud to vítr nerozfouká po celém  sídlišti. A co už mi připadá jako naprostý vrchol je to, že si dovolí vyhodit např. ledničku nebo televizi jen tak na chodník a nechají to tu, dokud to prostě někdo neuklidí. My odmítáme žít na skladišti! Myslím, že už je čas s tím začít něco dělat, nemůžete nás přehlížet věčně".

Ještě předtím, než jsem kvůli ul. Na Domovině kontaktovala Policii, obrátila jsem se v rámci dobrých vztahů na Sapu s prosbou o pomoc. Ostatně tato výzva předsedy Svazu Vietnamců v ČR i s kontakty, na které se naši občané, mají-li problém s vietnamskými sousedy, mohou obracet, visí i na našich www. Domnívala jsem se, že po všech multikulturních akcích společně zorganizovaných se Sapou, tato pomůže i tehdy, budou-li skutečné problémy, kde nestačí se na sebe navzájem usmívat. Sapa tuto pomoc odmítla s tím, že Vietnamci z ul. Na Domovině nejsou jejich, a ať se obrátíme na naši Policii.

Od medializace jsem často slýchala z vietnamské strany i od různých sdružení, že jako MČ problém nafukujeme, zkreslujeme a že to vlastně problém není. Že to jsou pouzí jednotlivci a jediný dům. Jiný příklad: 31. 3., hotel Cham. Ve dvou pokojích se chtělo ubytovat cca 10 Vietnamců. Když to majitel hotelu odmítl, dva z nich na něj vytáhli nůž. Na místě zasahovala Policie. Na to, že se jedná jen o pár jednotlivců, jsou tito poměrně dost výkonní a mají velký akční rádius po celé MČ!

Jsem v MČ Praha-Libuš zastupitelkou volenou jejími občany. Hájím jejich zájmy a starám se o to, aby zde mohli klidně žít. Za této situace se prostě nemohu s čistým svědomím před naše občany postavit a přesvědčovat je o tom, že je potřeba respektovat ty naše vietnamské sousedy, kteří nás ale nerespektují, a pořádat dále večerní dýchánky o jejich zvycích. Na jednání na MHMP 12. 4. oficiální představitelé této komunity prohlásili, že s jejich členy je zde největší potíž v tom, že nemluví česky a neznají zákony a styl života této země. To je ale dle mého potíž naprosto zásadní. Chci-li v nějaké zemi žít a pracovat, musím nejprve mluvit jejím jazykem, dodržovat její zákony a respektovat její obyvatelstvo. Nic víc, nic míň. Proto jsme pozastavili integrační aktivity našeho výboru typu novoroční oběd pro seniory v Sapě nebo oslava lunárního nového roku. Nepozastavili jsme ale činnost výboru. A jeho úloha je nyní především v tom, aby všichni v MČ Praha-Libuš dodržovali stejná pravidla a stejný zákon. A v tom nejen já, ale všichni mí kolegové v zastupitelstvu jsme plně nápomocni orgánům, které toto vymáhat mají v kompetenci.

Proto se obracím na všechny občany MČ Praha-Libuš s prosbou, aby si problémy, které snad mají ve vzájemném soužití s některými cizinci, nenechávali pro sebe a ÚMČ o nich informovali. Jedině tak je totiž možné situaci zde postupně řešit a zlepšovat. Děkuji.

PhDr. Pavla Jedličková, pjedlickova@praha-libus.cz

 

O vyjádření požádala redakce 15. dubna 2010 i Městskou policii formou následující otázky položené řediteli místního oddělení. Pan ředitel reagoval prakticky okamžitě, během hodiny:

  

ZVYŠUJE SE V MČ PRAHA-LIBUŠ KRIMINALITA?

Pokud jde o kriminalitu v MČ Praha-Libuš, z pohledu OŘ MP Praha 12 nelze tuto označit za zvyšující. Naopak snižování je ovlivňováno prevencí strážníků MP a policistů Policie ČR, včetně spolupráce slušných spoluobčanů, kteří včas činí oznámení zejména na tel. linky: 156 a 158. Strážníci MP při zjištění trestné činnosti, případně zadržení pachatele, či osob hledaných, zajistí místo činu, pachatele a toto předají místně příslušným policistům Policie ČR, což je Místní oddělení Durychova, v Modřanech MO Soukalova. Jako další vhodná prevence se jeví zřízení městského kamerového systému v MČ a soustavné přiměřené navyšování početních stavů strážníků a policistů. Samozřejmostí je i vhodná ochrana majetku každým majitelem a vlastníkem (nedělat z vozidel výkladní skříně, jako ponechání věcí jako tašky, kožené bundy, fotoaparáty, kamery, vyjímat panely autorádií a podobně. Pokud jde o přestupky, které MP objasňuje a řeší, hodnotím situaci jako zlepšující, snížení počtu, řešení přestupků dle okolností „domluvou",  rozdávání žlutých lístků „UPOZORNĚNÍ" a oznámení spáchání méně závažného přestupku, který není dále řešen (pokud nedojde k opakování a znevažování).

JUDr. Karel Radík, ředitel OŘ MP Praha 12

 

Z dalších reakcí:

  

CO MĚ NAPADÁ...

Pozorně jsem si přečetl stanovisko P. Jedličkové a během četby jsem si uvědomil několik důležitých faktů. Pokusím se je zde stručně vypsat:

- Já neumět česky.  - Jejich oblíbená hláška, která je však pro mne formou obrany. Vzpomínám si, že když jsem byl v Rusku a „prudil" mě policajt (milicionář) na moskevské cizinecké policii, kde jsem se musel přihlásit, i když jsem mu velice dobře rozuměl, tak jsem mu nakonec prohlásil - já neumět rusky. Tím chci naznačit, že jak my se k nim chováme, tak oni se chovají k nám. Kolikrát jsem byl svědkem, že našinec jim normálně tyká, oslovuje je nadávkou, zkrátka se k nim chová s despektem.

- Nepořádek kolem popelnic. Nechci polemizovat, ale myslím, že my jsme jim se svým chování nepříkladným vzorem. Chodím si "vyhulovat zobák" na balkon, ze kterého velmi dobře vidím na popelnice. Kolikrát jsem byl svědkem, jak Čech (ne Vietnamec!) odhazuje odpadky mimo kontejner (byl prázdný!), nebo krabici od televize cpe do kontejneru se směsným odpadem, ačkoliv je hned vedle obrovská pixla na papír. Jednou jsem vynadal paní, která tam dokonce cpala kočárek. Pravidelně se v naší ulici objevuje obrovský kontejner na objemné věci, avšak jakmile se odveze, okamžitě se u popelnic objeví další harampádí - křesla, televize, pneumatiky (teď v dubnu dokonce ještě vánoční stromek!) a pokaždé přinašečem byl Čech. Když tohle vidí Vietnamci, tak si zákonitě řeknou, že je to tak normální. Minulý měsíc jsme byli dva týdny v Egyptě. Projeli jsme zemí od jihu až po sever. Od súdánských hranic až po Alexandrii. Nebylo města (až na Luxor), kde by byl pořádek nebo čistota. Všude haldy smetí a odpadků. Měli jsme psychické problémy odhodit prázdnou PET láhev od vody, ale nikde nebyl ani jeden koš! S těžkým svědomím i my jsme přispěli k jejich nepořádku. Je to jejich zvykem. Tak proč by se Vietnamci měli chovat jinak.

- Binec v domě. - Žiju v domě, kde nebydlí nikdo z nich, přesto si myslím, že binec a svinčík je v našem domě také. Ze společných prostorů sklepa si někteří udělali skladiště harampádí - stoly, lednice, prkna, prošlapané koberce apod. Předloni jsme vymalovali chodby a schodiště, do týdne se na stěnách objevily malůvky a škrábance. I u nás jsou partaje, se kterými je těžké se domluvit (zvláště když jsou v noci poněkud hlučnější).

- Jezdí autem úděsně. - Ruku na srdce, my za volantem také nejsme zrovna vynikající.

Přesto některé věci většinou neděláme, jako např. neotevíráme si domovní dveře šroubovákem, nežijeme dvacet lidí v jednom bytě a nešmelíme s padělaným zbožím (alespoň naprostá většina Čechů).

Na závěr skromná otázka: Co se vlastně odehrálo Na Domovině č. 1? To jsem se ze stanoviska P. Jedličkové jaksi nedozvěděl.

Martin Zikeš

 

REAKCE KONZORCIA NA SITUACI V MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA-LIBUŠ

Sedm organizací sdružených v Konsorciu nevládních organizací pracujících s migranty (Berkat, Člověk v tísni, Multikulturní centrum Praha, Organizace pro pomoc uprchlíkům, Poradna pro integraci, Sdružení občanů zabývajících se emigranty a Sdružení pro integraci a migraci) se ostře ohrazuje proti způsobu, jakým se v posledních týdnech veřejně zachází s migranty.

V kauze městské části Praha-Libuš byli Vietnamci použiti jako rukojmí městské části při vyjednávání s magistrátem o řešení kriminality, aniž by bylo prokázáno, že by tuto kriminalitu právě oni způsobovali.

Do médií se rozšířila zpráva, že soužití s Vietnamci v Libuši je tak špatné, že obyvatelé musejí uvažovat o zřízení domobrany[1]. Tuto informaci, stejně jako pozornost přitahující titulky článků, přejalo postupně několik dalších médií. Nicméně velmi záhy obyvatelé domu sami dementovali, že by  příčinou problémů v lokalitě měli být pouze Vietnamci, či že by organizovali domobranu[2]. Hospodářské noviny následně přinesly zprávu, že zástupci městské části si výhružky domobranou proti Vietnamcům do značné míry vymysleli, aby pro své požadavky získali pozornost médií[3]. Dokonce byl v návaznosti na tuto kauzu a namísto běžné pořádkové policejní práce vytvořen za účelem „řešení situace" zvláštní policejní tým.

Titulky o kriminalitě Vietnamců a domobraně a výroky některých zástupců městské části Praha-Libuš[4] tímto přispěly k poškození obrazu všech Vietnamců a potažmo dalších cizinců v očích veřejnosti a k jejich stigmatizaci jako problémových obyvatel. Takový postup zástupců samosprávy je zcela nepřijatelný. Jak se navíc ukázalo v posledních dnech, celá kauza přispěla dokonce k další aktivizaci extremistů[5].

Níže podepsané organizace proto v návaznosti na výzvu Klubu Hanoi a Info-Dráček[6] apelují na městskou část Praha-Libuš, aby přestala šířit paniku a xenofobní nálady na základě kauz, které nejsou podložené fakty a jejichž podstata nezávisí na tom, zda se jedná o cizince či příslušníky majoritní společnosti. 

Naopak městskou část žádáme, aby pokračovala v integračních aktivitách, které již byly jejím výborem pro multikulturní soužití úspěšně realizovány a velmi kladně hodnoceny všemi zapojenými subjekty. Apelujeme na další zainteresované státní i samosprávné orgány (zejména Ministerstvo vnitra ČR, Policii ČR a Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR), aby začaly účinněji řešit problémy, kterým v ČR čelí migranti, a aby důsledně prosazovaly a realizovaly koncepční a efektivní integrační politiku, která by napomohla spokojenému soužití české společnosti a migrantů.

Vyjadřujeme podporu příslušníkům vietnamské komunity a jejich iniciativám, které se snaží o vzájemné porozumění mezi Čechy a Vietnamci a napomáhají integraci Vietnamců do české společnosti, a nabízíme jim další spolupráci.

Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty:

Berkat

Člověk v tísni

Multikulturní centrum Praha

Organizace pro pomoc uprchlíkům

Poradna pro integraci

Sdružení občanů zabývajících se emigranty

Sdružení pro integraci a migraci

 

A na závěr odpověď, co se odehrálo a odehrává v bytovém domě Na Domovině - přímo od zdroje:

  

BYTOVÝ DŮM NA DOMOVINĚ

Prohlášení

08.04.2010 00:20

  Prohlášení SV bytového domu Na Domovině 651/1, Praha 4 - Libuš

 Na základě informací uveřejněných v médiích( zpravy.idnes.cz/v-prazske-libusi-planuji-domobranu-proti-vietnamcum-z-male-hanoje-1c8-/praha.asp?c=A100405_113753_praha_lpo ,archiv.nova.cz/multimedia/televizni-noviny-5-4-2010.html 19.minuta) o vzniku domobrany, rádi bychom tyto údaje uvedli na pravou míru. V našem domě není organizována domobrana. Respektujeme všechny slušné obyvatele všech etnik a uvítáme také společnou spolupráci při probíhajícím zvelebování našeho bydlení.  

Dne 7.4.2010 se uskutečnilo jednání výboru společenství vlastníků bytových jednotek, na které byli přizváni zástupci stran města, bezpečnostních složek a dobrovolných sdružení. S potěšením musíme konstatovat shodu ve stanovení priority vylepšení komunikace s menšinou. K tomuto tématu byla přislíbena maximální podpora všech stran. Děkujeme.

Shrnutí situace domu v ulici Na Domovině 651/1 v Praze Libuši

21.04.2010 22:20

1. Popis problému

Během posledních tří let bylo v bytovém domě Na Domovině 651/1 zaznamenáno více konfliktních situací s cizinci, kteří v tomto domě žijí. Nepořádek v prostorách domu, kolem domu a kolem popelnic, hluk a šarvátky, kálení v prostorách domu, pobyt cizích osob v obytných i neobytných prostorách domu, konzumace a distribuce drog, ohrožování osob zbraní, hmyz a pachy, rušení nočního klidu atd.

Tento problém se začal dramaticky zhoršovat od měsíce dubna roku 2009 a vyhrotil se na přelomu let 2009 a 2010.

2. Vývoj situace a měřené hodnoty

 Celá situace narostla do takových rozměrů, že byli někteří z majitelů nuceni řešit tuto nepříjemnou situaci aktivním přístupem:

 • Dohoda o jasných pravidlech soužití v domě a následné zahájení zákonné represe
 • Kontaktování bezpečnostních složek státu a zástupců městské části
 • Posílení bezpečnostních opatření (kamerový systém, zajištění problematických prostor, založení dobrovolných a pravidelných hlídek)
 • Globálnější a pohotovější informovanost všech stran (internetové stránky)

Tuto situaci dle svědectví způsobovali z převážné většiny obyvatelé asijského původu, což potvrdily i následné policejní zásahy. Na přestupcích se podíleli přátelé těchto problematických nájemníků.

Vývoj situace v datech a číslech:

 1. Prosinec 2009 - dohoda některých obyvatel (15 obyvatel domu) o dobrovolné pomoci při řešení pořádku domu
 2. 1.února 2010 - zahájení příprav webových stránek
 3. 3.února 2010 - zkušební spuštění webu bytového domu
 4. 17.únor .2010 - první řízený zákrok Policie ČR
 5. 1.března 2010 - dohoda výboru o spolupráci s dobrovolníky
 6. 31.března 2010 - vystěhování nájemníků nejproblematičtější bytové jednotky
 7. 1.dubna 2010 - dohoda o založení Výboru integrační skupiny dobrovolníků
 8. 3.dubna 2010 - kontrola pořádku za asistence policejních složek státu
 9. 7.dubna 2010 - schůze zástupců obce, neziskových organizací (Info Dráček, Česko-vietnamská společnost), Policie ČR, státu (Vojtěška Hervertová, Úřad Vlády) a majitelů bytových jednotek domu
 10. 8.dubna 2010 - kontrola pořádku za asistence policejních složek státu
 11. 10.dubna 2010 - oficiální vznik skupiny dobrovolníků pro integraci a pořádek
 12. 13.dubna 2010 - schůze zástupců občanských sdruženi a majitelů bytového domu
 13. 21.dubna 2010 - kontrola skutečného stavu bytového domu zástupci občanského sdružení Info Dráček a majitelů bytových jednotek

Výsledkem činnosti dobrovolníků a následně účastnících se stran je momentální uklidnění vyhrocené situace domu, které směřuje k nastolení pořádku a skutečnému naplnění dodržování pravidel domovního řádu, zahájení konstruktivního dialogu.

3. Řešení

Situace v Praze Libuši je poměrně specifická. Problémy vyplývají z celkového vzájemného nepochopení i nedorozumění zástupců rozdílných kultur, nepochopení povinností uvedených v domovním řádu, neporozumění právům a povinnostem majitelů bytových jednotek, laxního přístupu k řešení problémů, postupu úřadů a poškozených a nezkušenosti všech stran. Domníváme se, že podobnými problémy trpí i obyvatelé jiných bytových domů v téže městské části.

Za účelem dosažení komplexnějšího řešení našich problémů a jim podobných bylo založeno Forum obyvatel Libuše. Toto forum bude regionálně pomáhat všem stranám v komunikaci, zprostředkovávat podněty a aktuálně řešit dané problémy. Naším cílem je nastolit korektní chování mezi všemi zúčastněnými stranami - nájemníky i majiteli, ať už v našem domě bydlí či v něm pouze vlastní bytové jednotky. Z tohoto důvodu se pokouší skupina dobrovolníků o navázání dialogu mezi zástupci stran majitelů bytových jednotek městské části a stanovení organizovaného postupu při řešení obdobných problémů. V tomto ohledu bychom rádi využili pomoc stran státu a občanských sdružení. Například těch, které mají zkušenost s nájemníky, kteří mají problémy - např. sociálně vyloučení obyvatelé, menšiny, odborníci na vietnamskou problematiku.

Zdroj: www.nadomovine1.cz

 

Editorka rubriky Debata: Hana Kolářová[1] http://zpravy.idnes.cz/lide-z-prahy-libuse-chteji-zalozit-ceskou-domobranu-kvuli-vietnamcum-1kf-/praha.asp?c=A100405_113753_praha_lpo

[2] Prohlášení SV bytového domu Na Domovině 651/1, Praha 4 - Libuš, http://www.nadomovine1.cz/news/prohlaseni/

[3] http://hn.ihned.cz/c1-42553330-mala-hanoj-domobrana-je-nesmysl

[4] Mimo jiné také předsedkyně Výboru pro multikulturní soužití PhDr. Pavla Jedličková, u které jsou některé v médiích citované výroky nejen politováníhodné, ale měla by vést k jejímu odstoupení

[5] O plánovaném využití mediální kauzy ze strany Dělnické strany sociální spravedlnosti více viz http://domaci.ihned.cz/c1-42804780-delnicka-strana-chce-sbirat-body-v-prazske-libusi-baste-vietnamcu

[6] http://www.migraceonline.cz/e-knihovna/?x=2226132


<< nahoru

ikonka Věc : Neúnosná situace v soužití s vietnamskou komunitou v MČ Praha - Libuš

 

Hlavní město Praha

 

 

Primátor hl. m. Prahy

 

 

MUDr. Pavel Bém

 

 

Mariánské nám. 2/2

 

 

110 00 Praha 1

 

 

Váš dopis značky/ze dne                     Naše č.j.                  Vyřizuje                         Praha -Libuš  

                                                           1098/10                                                            23.3.2010

 

 

Věc : Neúnosná situace v soužití s vietnamskou komunitou v MČ Praha - Libuš

 

MČ Praha - Libuš je nucena touto cestou upozornit na stále se zhoršující soužití s vietnamskou komunitou na svém území, zejména na zvyšující se kriminální činnost této komunity. Jsme si plně vědomi, že Policie ČR již situaci týkající se kriminální činnosti této komunity řeší, nicméně přes veškerou snahu se situace stále zhoršuje, a to zejména mimo území areálu ve vlastnictví „Saparie a.s.".V tuto chvíli se jedná zejména o bytový dům v ulici Na Domovině č.p. 651/1, kde byli již místní obyvatelé nuceni si začít dům sami hlídat, v podstatě založili jakousi domobranu. V jejich domě se totiž schází příslušníci vietnamské komunity, kteří zde nemají bydliště, přičemž si zde s velkou pravděpodobností aplikují různé halucinogenní látky a používají společné prostory tohoto objektu často i jako WC. Obyvatelé tohoto domu se též domnívají, a je to dle našeho úsudku velmi pravděpodobné, že se výše zmiňované halucinogenní látky v jejich domě též připravují či vyrábějí. O velmi špatné situaci v tomto domě a jeho nejbližším okolí se můžete přesvědčit i na webových stránkách obyvatel tohoto domu www.nadomovine1.cz .

 

Z výše uvedených důvodů Vás co nejdůrazněji žádáme, abyste problematice kriminální činnosti vietnamské komunity na území MČ Praha - Libuš věnovali co největší pozornost. Situace se již skutečně stává neúnosnou a, pokud nedojde k razantnímu zásahu orgánů státu, v jejichž kompetenci je výše uvedené problémy řešit, může dojít až k založení skutečné domobrany, kdy občané tzv. vezmou vše do vlastních rukou. A to je, dle našeho názoru, to úplně nejhorší, co se může stát, byť bychom se našim občanům vlastně ani nedivili.

 

Dále důrazně upozorňujeme, že problémy v bytovém domě v ulici Na Domovině 651/1 nejsou v žádném případě ojedinělé, pouze se v tomto objektu projevují nejviditelněji. Podobné, i když zatím ne tolik vyhrocené problémy, se začínají projevovat i na dalších místech naší MČ. Pokud nedojde k rychlému řešení celé situace, je velmi pravděpodobné, v podstatě jisté, že stejné a ještě i horší problémy, než ty které již nastaly v objektu Na Domovině 651/1, vzniknou i jinde a situace již nebude mít rozumné řešení.

 

Jsme si samozřejmě vědomi, že zmiňovanou kriminální činnost nevyvíjejí všichni naši vietnamští spoluobčané, lze s poměrně velkou jistotou předpokládat, že se jedná o nepříliš velké procento těchto spoluobčanů. Bohužel však díky těmto problematickým příslušníkům vietnamské komunity vznikají značné tendence posuzovat všechny stejně, neboť jejich nepřípustná činnost je značně viditelná, viz dům Na Domovině 651/1.

 

Na závěr Vás ještě jednou co nejnaléhavěji žádáme a prosíme o to, abyste celé výše popsané problematice věnovali co největší pozornost a zejména se všemi svými dostupnými prostředky pokusili celou věc co nejdříve vyřešit a tím zklidnit situaci a umožnit pokud možno bezproblémové soužití všech našich obyvatel.

 

Předem děkuji za pochopení a jsem s pozdravem.


 

                Petr Mráz

   starosta MČ  Praha - Libuš

 


<< nahoru

Zveme

ikonka MATEŘSKÉ CENTRUM KUŘÁTKO

Mateřské centrum Kuřátko, Na Okruhu 1/395, Praha 4 - Libuš, kuratkomc@seznam.cz, tel. 777 001 719, www.kuratko.mistecko.cz

Základní otevírací doba: pondělí až pátek 9.30-12.00

Příspěvek/rodinu: 30 Kč, předplatné 200 Kč/10 návštěv, Montessori 50 Kč

Základní program centra (PO-PÁ) stejně jako program Montessori herny (PO a STŘ) naleznete na webu MC

 

NOVINKY A UPOZORNĚNÍ

§         Pokračujeme s divadelní sezonou v Kuřátku (souboru profesionálních divadelních představení), tentokrát s pohádkou O Smolíčkovi (20. 5.)

§         Květnové téma Moje tělo má za cíl objevit a rozvíjet povědomí o tom, co všechno naše tělo dokáže, co umí a kolik legrace s ním můžeme zažít.

§         Ve dnech 13. a 17. 5. se MC Kuřátko připojuje ke kampani Sítě MC ČR Přijďte pobejt svými Dny otevřených dveří.

§         Děkujeme všem maminkám, které nám již vyplnily anketní dotazník o spokojenosti s rozsahem programů a služeb centra. V květnu jsme pro rodiče připravili navazující minidotazník na téma: Potřeby rodin na území MČ Praha - Libuš a Písnice. Anketní minidotazník bude rodičům k dispozici v centru Kuřátko, na webu MC Kuřátko a zejména pak na Libušském jarmarku (15. 5.)

§         Na základě výsledků ankety projednají zástupci MC Kuřátko se zástupci obce návrh možné koncepce rozvoje rodinné politiky na území MČ v dalších letech (tato místní iniciativa byla připravena v rámci kampaně Sítě MC ČR Spolu u kulatého stolu).

KVĚTEN   2010

3. 5.      pondělí             Zpívání s kytarou

4. 5.      úterý             Provázkové obrázky

6. 5.      čtvrtek             Kamínek z lásky pro mamky i babičky (ke svátku Dne matek)  

10. 5.    pondělí             Divadélko - zahrajeme další (ne)tradiční maňáškovou pohádku

11. 5.    úterý                 Pískování aneb otisky nožiček do pískové hmoty a výroba knoflíků*

13. 5.     čtvrtek   Den otevřených dveří v Kuřátku aneb Přijďte pobejt

15. 5.    sobota             14-18 hod. MC Kuřátko na Libušském jarmarku (výtvarná minidílnička)

17. 5.    pondělí             Den otevřených dveří v Kuřátku aneb Přijďte pobejt podruhé

18. 5.    úterý             Veselí motýlci z kolíčků na prádlo

19. 5.    středa             Sportovní olympiáda - soutěže zručnosti, závody odrážedel, odměny a medaile pro děti*

20. 5.    čtvrtek             Kouzlení prstovými barvami - otisky ručiček do barevných rámečků*

20. 5.    čtvrtek             od 16.30 Divadlo Hračka - O Smolíčkovi, kůzlátkách a Budulínkovi, pásmo krátkých pohádek pro předškolní děti  (od cca 1,5 roku), vstupné 50 Kč/osobu, (akce 2+1 zdarma), z organizačních důvodů prosíme o přihlášení přímo v MC či e-mailem (počet míst omezen kapacitou prostor MC )

24. 5.    pondělí              Jak zhubnout pohybem s MUDr. Skalskou - interaktivní seminář pro maminky s teoretickou částí, ale také s ukázkami a praktickým cvičením. Hlídání dětí zajištěno. Nutnost předchozího přihlášení  do čtvrtka 20.5.

25. 5.    úterý             Výlet s Kuřátkem do zoo parníkem - s dětskou soutěží v zoo v Tróji, odměnami a losováním o dvě vstupenky do zoo. Na akci je nutné se přihlásit prostřednictvím e-mailu či v přímo v MC do 17. 5. Záloha na parník (100 Kč). Akce se koná i za špatného počasí.

26. 5.    středa             Škola líčení aneb krásná tvář do města i na pláž - uvolnění, relaxace a (staro)nové informace (dnes zejména pro maminky) o aktuálních trendech v líčení, péči o tělo a o pleť

27. 5.     čtvrtek             Papírové dětičky jako živé - hodné a usměvavé (z papíru a látky)

29. 5.    sobota             14-18 h Den dětí na Libuši za účasti MC Kuřátko

31. 5.    pondělí             Narozeninová party - společně s dětmi, které se narodily v květnu, oslavíme jejich narozeniny a předáme malý dáreček. Chcete-li, přihlaste oslavence na tel. 777 001 719 (Tomešová) do 26. 5.

 

Činnost MC Kuřátko podporují v roce 2010 v rámci svých grantových programů na Podporu rodiny a Programu na podporu a rozvoj volnočasových aktivit městská část Praha-Libuš a Ministerstvo práce a sociálních věcí.

 

             Těšíme se na vaši návštěvu!!                                                                    

                                                                                                                          Za MC Kuřátko Katka Tomešová


<< nahoru

ikonka LAČHE ČHAVE

Jsi kluk nebo holka ve věku 6-15 let?

Máš od pondělí do pátku některé odpoledne volno? Baví tě stolní fotbálek, společenské hry, práce s počítačem, ping-pong, hudební nástroje? Chceš se naučit hrát na bicí, kytaru, varhany nebo to jen zkusit? Dostaneš ve škole občas úkol, se kterým si nevíš rady? Máš rád hip-hop a chtěl by ses naučit něco víc? Rád bys jel o víkendu na výlet mimo Prahu?

Pokud jsi alespoň na jednu otázku odpověděl ANO, pak jsme tu právě pro tebe.

Jsme volnočasový klub pro děti a mládež. Můžeš k nám přijít i odejít, kdykoliv chceš.

Za návštěvu nic neplatíš, nemusíš nám říkat ani svoje jméno.

Kde nás najdeš?

V 6. Patře budovy SAPA na adrese Libušská 319/126, Praha 4 - Libuš. Hned u autobusové zastávky Sídliště Písnice.

Chceš vědět víc?

Mrkni na www.lache-chave.cz

Co nabízíme?

Program každý všední den (pondělí - pátek) od 14 do 18h

Víkendové výjezdy (aquapark, jiná města, kulturní akce)

Jednodenní výlety (kino, divadlo, zábava)

Prázdninový tábor

 

Markéta Foltýnková, předsedkyně občanského sdružení Lačhe Čhave, www.lache-chave.cz


<< nahoru

ikonka KLUB SENIOR

PROGRAM KLUBU

Zveme srdečně všechny naše seniory na připravovaný program.

                  

11. 5. Pro milovníky našich výletů jsme připravili tentokráte výlet na zámek Zbiroh s odjezdem v 10.00 hodin od Eimů. Prohlídka  zámku a oběd v zámecké restauraci zajištěn. Nezapomeňte se zúčastnit!

18. 5.  Odpolední program s volnou zábavou patří k nejžádanějším odpoledním, kdy si naši senioři rádi nerušeně popovídají. Přijďte si popovídat a odpočinout!

25. 5.  Hned po zahájení klubu se nám představí vítězové dětské hudební soutěže, včetně předání cen za toto krásné umístění. V 15 hodin nám doplní program odpoledne pan MUDr. Jaroslav Henzl, místní internista, který nám bude tentokráte povídat o horolezectví s vlastními zážitky a ukázkami diapozitivů. Přijďte si poslechnout naše nadané dětičky a také se něco dovědět o zajímavém koníčku - horolezectví!

1. 6.  Pro velký zájem po shlédnutí první části vyprávění a scének p. Menšíka, budeme pokračovat v promítání DVD. Pojďte se s námi smát!

8. 6.  Na závěr půlročního konání klubu před prázdninami připravujeme celodenní výlet na překrásný zámek Litomyšl s odjezdem již ráno v 7.00 hodin. Předpokládaný návrat v 19.00 hodin. Podrobnosti zájezdu budou sděleny v klubu!

 

Ještě jednou co nejsrdečněji zveme do klubu, a také upozorňujeme, že vždy v úterý je zároveň otevřena naše místní knihovna od 14.00 do 18.00 hodin.

 

Za výbor Klubu Senior Zdena Prchlíková


<< nahoru

ikonka DĚTSKÝ TÁBOR „Stvoření světa“

Humanitární sdružení PROTEBE a Klub JUNIOR P-4

pořádá:

 

DĚTSKÝ TÁBOR

„Stvoření světa"

 

POPIS HRY: Celotáborová hra je inspirována nejstaršími pověstmi o lidstvu. Společnými silami si například vyzkoušíme, jak je náročné vytvořit svět plný lidí, zvířat, rostlin a věcí, pomůžeme Noemovi zachránit zvířata před velkou potopou, prakem skolíme obrovitého Goliáše, své mozky potrápíme u moudrého krále Šalamouna, pokusíme se odolat pokušení, které lákalo Adama a Evu, a pak se vtělíme do kůže lidem, kterým byli popleteny jazyky u Babylónu. A tohle všechno nebude zdaleka vše...J   

 

KDE: RZ Ostrý u Blatné

 

KDY:  8. 8. 2010 až 22. 8. 2010

 

                                               CENA: 4800,- Kč

 

UBYTOVÁNÍ: Ubytování v dřevěných čtyřlůžkových chatičkách, sociální zařízení společné. V areálu je volejbalový kurt, stolní tenis, skluzavka, půjčovna loděk a ohniště.

 

STRAVA: 5x denně, celodenní pitný režim

 

PROGRAM: spousta her v přírodě, sportovní aktivity, jízdy na lodičkách, koupání, táboráky, diskotéky, večerní zábava...

 

 

INFORMACE A PŘIHLÁŠKY:

  

Zdena Kapicová, tel 777603883, 241410421,

Za hřištěm 728  Dolní Břežany  252 41

e-mail: zdenka.kapicova@quick.cz

  

www.protebe-hs.wz.cz, www.protebe.org

<< nahoru
vymezovací obrázek

infoservis

Interreg

 
Pocitová mapa

 
Pocitová mapa

Soutěž

 
Fotosoutěž

 
Facebook MČ

MAP Praha 12

 
MAP Praha 12

 
Sociální plánování

xxx

Jablkobraní 2016

Jablkobraní 2016

 
Rezervace sportoviště Klokotská

Zahrada mezinárodních barev, chutí a vůní

6. celostátní konference měst a městských částí

Stromy pro narozené děti

Stromy pro narozené děti

 
Odpadové hospodářství

Czech POINT

Veřejný portál.cz

Sčítání lidu

Sčítání lidu, domů a bytů


Důležité telefony

Hasiči 150
Záchranná služba 155
Městská policie 156
Policie ČR 158

Ankety

Výsledky anket, dotazníkových průzkumů a sledování různých ukazatelů kvality života v Libuši a Písnici.

vstupte zde

Magazín U nás


 
Poslední číslo: 12/2017

 
 
Prohlášení o přístupnosti
 
© 2010, VV Studio - Václav Veselý