Projekt „Revitalizace parku U Zahrádkářské kolonie“
Projekt Integrace cizinců

Městská část

Volené orgány

ÚŘAD MČ Praha–Libuš

  

ÚŘEDNÍ HODINY

Pondělí:  8:00 - 12:00 13:00 - 17:30
Středa:    8:00 - 12:00 13:00 - 17:30

Adresa úřadu

Městská část Praha-Libuš
Úřad městské části Praha-Libuš
Libušská 35/200, 142 00 Praha 4 – Libuš
tel.: + 420 261 711 380
tel.: + 420 244 471 884
fax: + 420 241 727 864
e-mail: mc.libus@praha-libus.cz
IČ: 00231142
DIČ: CZ 00231142
ID schránka: u8xaktr
vymezovací obrázek

U nás - Časopis - 03/2011Kronika

ikonka STŘÍBRNÁ CENA MINISTERSTVA VNITRA PRO LIBUŠ A PÍSNICI

V Chrudimi se 8. února 2011 konalo slavnostní předávání cen za kvalitu a inovaci ve veřejné správě za rok 2010, kterou uděluje Ministerstvo vnitra ČR.

Ceny, v zastoupení ministra vnitra Radka Johna, předával František Vavera, státní tajemník a náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu, legislativu a archivnictví. Ceremoniálem, který se uskutečnil v Divadle Karla Pippicha, provázel Jan Čenský.

Městská část Praha-Libuš, zastoupená starostou Jiřím Koubkem, byla oceněna Stříbrným stupněm za kvalitu ve veřejné správě při realizaci místní Agendy 21 za rok 2010.

Již v minulosti jsme získali ocenění, ale vždy jen bronzové. Letos poprvé se nám podařilo navázat na předchozí úspěchy a postoupit mezi nejlepší města či městské části v celé České republice. Spolu s námi získala stříbrný stupeň města jako Chrudim, Kopřivnice, Vsetín či Litoměřice.

Co se vlastně skrývá za pojmem realizace místní Agendy 21? Jedná se o aktivní spolupráci mezi úřadem a veřejností a také o praktické uplatňování zásad udržitelného rozvoje v naší městské části. Tyto snahy jsou zároveň i podstatou projektu Zdravá Libuš a Písnici, projektu, který městská část Praha-Libuš realizuje již šestým rokem.

Jana Martínková, koordinátorka projektu Zdravá Libuš a Písnice


<< nahoru

ikonka NEJKRÁSNĚJŠÍ VIETNAMKY ČESKÉ REPUBLIKY

V areálu Sapy v Praze-Libuši se 28. ledna 2011 konal finálový večer Miss Vietnam České republiky 2010.

Přípravy

Když jsme se v září loňského roku rozhodli pro uspořádání dalšího ročníku soutěže o nejkrásnější vietnamské dívky v České republiky, vůbec jsme netušili, s jakým zájmem se tato naše aktivita setká.

Pořádání soutěže Miss Vietnam České republiky 2010 se ujal Svaz Vietnamců v ČR a organizací pověřil společnost Viet Media, která je v současnosti největším vydavatelem týdeníků a časopisů pro Vietnamce žijící jak v České republice, tak i v celé Evropě. Svaz Vietnamců v ČR zaregistroval ochrannou známku soutěže s logem symbolicky vystihující tradiční vietnamskou dívku. Soutěž byla spojena s vítáním nového lunárního roku, který je dle asijského kalendáře 3. února 2011 - soutěž tedy probíhala ještě v roce „2010".  Ke spolupráci byly přizvány neziskové organizace Info-dráček a Development Worldwide, které od roku 2009 realizují projekt Pomoc postiženým dioxiny ve Vietnamu a formou veřejné sbírky se snaží rekonstruovat rehabilitační centrum pro děti a mládež postižené dioxiny v provincii Thai Binh.

Ředitel soutěže Mgr. Tran Quang Hung se svým pracovním týmem zajistil celou přípravu a režii soutěže s příjemným lidským přístupem. Při castingu 29. prosince 2010 bylo vybráno 12 finalistek z celé republiky. 22. ledna 2011 začala týdenní příprava finalistek pod vedením Bui Thuy Duong a za pomoci loňské vítězky Mai Anh Nguyen a první vicemiss 2009 Thu Tran Nguyen. Finálovému večeru předcházela tisková konference s následným přátelským setkáním českých a vietnamských přátel pod záštitou europoslance Jana Zahradila.

Finálový večer

Finálový večer 28. ledna zahájil lví tanec, symbol vítání nového lunárního roku. Vietnamské žákyně předvedly tradiční tance, jako je například lotosový tanec. Po úvodních projevech velvyslance Vietnamské socialistické republiky Do Xuan Donga, Ph.D., a předsedy Svazu Vietnamců v ČR Ing. Hoang Dinh Thanga moderátoři večera slečna Bui Thuy Duong a pan Jakub Železný uvedli první, taneční, disciplínu Ao Dai (vietnamský kroj), následovala promenáda ve večerních šatech a nakonec v plavkách. Mezi jednotlivými disciplínami vystoupili vietnamští a čeští umělci, např. String Ladies, skupina Freakshow. Na závěr finalistky předvedly svoje volné disciplíny a odpovídaly na otázky moderátorů.

Porota, sestavená z významných českých a vietnamských osobností, neměla lehké rozhodování. Každá z finalistek byla svým způsobem zajímavá a okouzlující. V porotě zasedli: Jan Zahradil, europoslanec, Ing. Petr Novák, ředitel marketingu VZP, Ing. Viktor Krča, prezident soutěže Miss Princess of the World, Jan Kalousek, předseda Výboru pro zahraniční vztahy a cestovní ruch Magistrátu hl. m. Prahy, Šárka Kuželová, vítězka ankety Žena regionu 2010, Nguyen Phung, profesor kaligrafie, Mgr. Mimi Ngyuen Hoang, módní návrhářka, Mai Anh Nguyen, Miss Vietnam V ČR 2009, Dinh Thi Quynh Nga, Miss Foto Vietnam 2007, organizátorka Miss University, Nguyen Nhu Binh, zasloužilý umělec, choreograf, předseda uměleckého Výboru pro tanec města Hanoj. Porotě předsedal ředitel soutěže Mgr. Tran Quang Hung, který je současně ředitelem společnosti Viet Media, s. r. o., a majoritní společník VietSen TV.

Vítězky byly dekorované korunkami s barevnými diamanty, které zapůjčila společnost Alo Diamonds, a která navíc pro ně věnovala briliantové šperky.

Miss: Vu Thi Thuy

Miss Vietnam ČR 2010 Vu Thi Thuy, studentka z Plzně, se stává také patronkou Svazu Vietnamců v ČR a bude reprezentovat vietnamskou komunitu na akcích pořádaných svazem. První vicemiss se stala studentka z Prahy-Libuše Tran Thi Thuy a druhou vicemiss studentka z Ostravy Cao Hoang Yen.

Finálový večer poctil svojí návštěvou ministr zahraničních věcí, kníže Karel Schwarzenberg, dále náměstkyně ministerstva životního prostředí Rut Bízková, prezident Českých aerolinií Ing. Miroslav Dvořák, poslanec parlamentu Petr Bendl a další významné osobnosti české společnosti a vietnamské komunity.

Nová restaurace Dong Do byla zaplněná do posledního místa a pro pozdní příchozích zůstalo místo už jen k stání. O spolupráci s Miss Vietnam ČR projevila zájem i organizace pořádající Českou miss 2011.

Těším se na další ročník a věřím, že Miss Vietnam ČR 2011 bude opět o stupínek zajímavější než právě skončený 2010.

Zdenka Dubová, Info-dráček, občanské sdružení, redakčně zkráceno a upraveno


<< nahoru

ikonka KARNEVAL S INKOU

Na únorové karnevalové dopoledne se děti z Mateřské školy Lojovická těšily už dlouho dopředu.

Děti předtím doma s rodiči vyráběly masky, a tak už od rána se třídy hemžily princeznami, rytíři, piráty, zvířátky, karkulkami a spoustou dalších bytostí. Děti pomáhaly i s výzdobou tříd. Všichni se těšili na příjezd Inky Rybářové a jejího kolegy Rybky. Ti měli připravené dopoledne plné soutěží, her a písniček. Děti nejdříve předvedly své masky, zatancovaly si při hudbě a písničkách. Odvážnější si mohli s Inkou zazpívat písničky přímo do mikrofonu. Inka měla pro všechny masky připravené také odměny.

Karnevalového dopoledne se zúčastnili i někteří rodiče. Vydařilo se. A hlavně - děti byly spokojené.

Jaroslava Klášterková, učitelka

<< nahoru

ikonka POCHOD POHROM 2011

V sobotu 5. února 2011 proběhl tradiční hasičský pochod POHROM. Letošní již 30. ročník se do kroniky zapsal krásným slunečným počasím, ale i mimořádně blátivou trasou.

 

Procházku vedoucí územím Písnice, Točné, Cholupic a Modřanskou roklí, dlouhou asi 8 km, letos zdárně a bez úrazu zdolalo všech téměř 300 účastníků z řad dětí i dospělých. Na trase měli malí i velcí možnost plnit úkoly jako hod granátem a přechod po laně. V cíli byli vylosovaní účastníci zejména z řad dětí a mládeže za úspěšné ukončení pochodu odměněni. Všem přišla vhod i možnost občerstvení asi v polovině trasy na Točné a v cílové hasičské zbrojnici v Písnici.

Pochod se koná každoročně vždy první sobotu po Hromnicích a pořádá ho Sdružení dobrovolných hasičů Písnice jako možnost zimního protažení těla po vánočních svátcích a procházku přírodou.

Vaše zdařilé fotografie z akce rádi uveřejníme na webových stránkách www.sdhpisnice.cz.

 

Za SDH Písnice Petr Kopic


<< nahoru

ikonka ŘEDITEL PRAŽSKÉ POLICIE V LIBUŠI

Městskou část Praha-Libuš navštívil 18. února 2011 plukovník Martin Červíček, ředitel Krajského ředitelství Policie hl. m. Prahy.

Během své návštěvy se Martin Červíček setkal s novým starostou městské části Jiřím Koubkem. Setkání se zúčastnily Pavla Jedličková, místostarostka pro vzdělávání, bezpečnost a integrační politiku, a Lenka Koudelková, místostarostka pro ekonomiku. Předmětem jednání byla bezpečnostní situace v obci a pokračující úzká spolupráce mezi městskou částí a pražskou policií, zvláště s přihlédnutím k větší koncentraci cizineckých komunit na Libuši a v Písnici. Zástupci MČ informovali plk. Červíčka o probíhajících integračních aktivitách MČ a pozvali jej na březnové zasedání zastupitelstva, na kterém bude projednávána Zpráva o bezpečnostní situaci v obci v roce 2010.

PJ


<< nahoru

ikonka NEPOUŠTÍM SE DO TOHO, ČEMU NEROZUMÍM

Na otázky časopisu U nás odpovídá veterinární lékař MVDr. VOJTĚCH NOVÁK.

Jak to vlastně přišlo, že jste na Libuši založil veterinární nemocnici?

Poté co jsme v devadesátých letech založili dvě ošetřovny na Praze 5 a nepřetržitou službu dojíždějící do domu, potřebovali jsme objekt ve vlastnictví, kde bychom mohli rozšířit služby zejména o hospitalizaci. V Libuši jsme zkrátka nalezli domek, který byl pro nás cenově dostupný a upravili ho na kliniku. Je pravda, že moje maminka na Libuši mnoho let žije, takže to pro mne nebyla neznámá oblast.

 

S čím do libušské veterinární nemocnice lidé nejčastěji přicházejí?

To je široká oblast problémů všeho druhu, ale nejčastější jsou asi preventivní záležitosti, jako jsou očkování a léčba běžných problémů jako zvracení a průjmů. Od počátku je ale naše nemocnice významným pohotovostním pracovištěm, takže se setkáváme s úrazy, náhlými břišními příhodami a jinými akutními pacienty.

 

Jaké nejkurióznější zvíře - z vašeho pohledu - jste vy osobně léčil a ošetřoval?

Za dobu naší existence u nás byl i lev i hříbě. Já se exotickými pacienty nezabývám, takže jejich léčbu většinou vedli kolegové. Vybavuje se mi z dob mých zážitků mládě poloopice outloně váhavého, u kterého jsme měli problém posoudit, jestli pomalost jeho pohybů je normální, nebo ne.


Stalo se vám, že jste si s nějakým zvířetem právě kvůli jeho druhu nevěděl rady?

Často, jak jsem zmínil, nepouštím se do ošetřování zvířat, kterým nerozumím.


Dokážete odhadnout, kolik jste v libušské veterinární nemocnici zachránili zvířecích životů?

To opravdu ne. Působíme zde 14 let a denně ošetříme desítky pacientů. V naší databázi je jich několik desítek tisíc. Kolik z nich potřebovalo zachránit život a u kolika jsme tomu mohli napomoci, opravdu nedokážu říci.

 

Jak vypadá taková hospitalizace zvířete? Kde ho umístíte, jak se o něj staráte? Jak je drahá?

Pacient je podle své velikosti v kotci, máme instalované podlahové topení, pokud je potřeba je ohřát. Jsou pod stálým dohledem sester a pod kontrolou hospitalizačního lékaře. Každý má svůj protokol, kde se zaznamenává vývoj zdravotního stavu a podané léky, několikrát denně je vyšetřen podle svých potřeb a jednou denně se koná vizita, kdy mají i ostatní kolegové příležitost se s pacientem seznámit a eventuálně konzultovat postup. S léčivy a vyšetřeními vyjde jeden den hospitalizace obvykle kolem dvou a půl tisíce korun, ale závisí to na onemocnění a velikosti zvířete.

 

Co to znamená, když uvádíte, že kolegové veterinární lékaři libušskou nemocnici využívají jako referenční pracoviště?

V některých oborech poskytujeme servis kolegům, kteří například na svých pracovištích nemají potřebné vybavení, nebo potřebují specializovaná vyšetření. V současnosti, kromě hospitalizace a pohotovostní služby je to zejména oftalmologie, vzhledem k tomu že současná ředitelka nemocnice, Dr. Zavadilová, patří k našim nejlepším očním lékařům. Dále je to interní medicína, dermatologie, kardiologie a chirurgie.

 

Pro mnohé bude možná překvapení, že existuje také veterinární dárcovství krve? Čím se liší od lidského dárcovství?

V zásadě ničím, jen menším obratem krevních derivátů a tedy obtížnějším fungováním krevních bank. V nemocnici máme databázi psů - dobrovolných dárců krve a vždy uchováváme zásobu krve, kdyby ji potřeboval nějaký akutní pacient.

 

Jak se jako odborník díváte na to, že jsou v některých právních řádech domácí zvířata vnímána jako "věci a majetek"?

Myslím, že mnoha lidmi tak již dnes vnímána nejsou.

 

Co znamená zkratka za vaším jménem - MRCVS?

Člen Britské královské koleje veterinárních lékařů. Připravuji se v Británii na zkoušku s cílem získat certifikát ve veterinární anesteziologii a z toho důvodu jsem členem britské komory.

 

Působil jste i v zahraničí, v kterých zemích? Na jaké úrovni je ve srovnání s nimi české  veterinární lékařství?

Pravidelně pobývám ve Velké Británii. Ta je se Švýcarskem nejvyspělejší zemí Evropy ve veterinární medicíně. Výrazný rozdíl je tam ve funkčním zdravotním pojištění zvířat, které umožňuje mnoha majitelům diagnostické a léčebné výkony, na které by jinak finančně nedosáhli, což zpětně vede k rozvoji veterinárních pracovišť. Peníze jsou zkrátka motorem každého oboru. Dalším rozdílem je vyspělá referenční kultura, což znamená, že je běžné nepouštět se do složitějších výkonů tak nějak na zkoušku, místo toho je pacient běžně referován ke specialistům. U nás zatím chybí jak dostatečná síť specialistů, tak ochota mnoha kolegů uznat, kde jsou koho hranice.

 

Můžete, prosím, nabídnout několik základních rad, jak předcházet nemilým událostem, které mívají za následek návštěvu veterináře?

Přáli jste si, abych se vešel do jistého rozsahu tohoto rozhovoru, takže snad jedině používat zdravý rozum. Jinak jsou na toto téma knížky.

 

V Libuši a Písnici stále semtam lidé chovají slepice a králíky. Můžete dát pár konkrétních rad pro chov těchto drobných hospodářských zvířat?

Slepicemi jsem se nikdy nezabýval. U králíků je především nezbytné pravidelné očkování proti moru a myxomatóze.

 

Také zde má tradici holubářství a koňské stáje. Spolupracujete se zdejšími chovateli?

Koňskou medicínou se nezabýváme a já osobně ani ptáky. Někteří z našich kolegů v minulosti s místními holubáři trochu spolupracovali.

 

Patří do vaší veterinární kompetence i včely?

Do veterinární kompetence patří, ale naše pracoviště se jimi nezabývá.

 

Jak vnímáte jedinečnost městské části Praha-Libuš, zejména v pozitivním smyslu?

Já jsem velice potěšen vzkvétajícím asijkým živlem na Libuši. Na svých cestách do Asie jsem si velice oblíbil lidi v různých zemích a těší mne se s nimi setkávat. Tato nová tvář Libuše se mi velice líbí.

 

Co vám osobně v poslední době udělalo radost?

Mám trvalou radost ze své rodiny. Co se týče mé práce jsem hrdý na to, že libušská nemocnice, kterou jsem spoluzakládal, vzkvétá pod vedením Dr. Zavadilové i teď, kdy já sám se věnuji anesteziologické kariéře na jiném pracovišti.

Ptaly se: Martina Hurníková, Hana Kolářová a Kateřina Tomešová


<< nahoru

ikonka HASIČSKÝ PLES

V sobotu 5. února 2011 se konal za velké účasti hostů v prostorách libušské sokolovny tradiční hasičský ples SDH Libuš.

Pro účastníky bylo připraveno občerstvení a bohatá tombola, k tanci a poslechu hrála kapela Bueno Miloslava Schovánka a všichni se bavili až do časných ranních hodin.

Chtěl bych touto cestou poděkovat všem zúčastněným za přízeň, místním firmám, živnostníkům a členům SDH Libuš za věcné a finanční dary do tomboly. Foto z plesu naleznete na stránkách www.sdhlibus.cz a v síti Facebook ve skupině SDH Libuš.

 

Za SDH Libuš Pavel Mráz


<< nahoru

ikonka SOKOLSKÝ PLES

V sobotu 29. ledna se v sále sokolovny na Libuši konal tradiční Sokolský ples.

K tanci a poslechu hrál Orchestr Jindry Váchy. Výbor jednoty děkuje všem dárcům, kteří přispěli dary do tomboly. Těšíme se na příštím Sokolském plese, který se bude konat v sobotu 28. ledna 2012. K tanci a poslechu bude hrát hudební skupina Bueno.

Vladimíra Tomášková


<< nahoru

ikonka ZŠ METEOROLOGICKÁ

ZÁPIS

Dne 9. 2. 2011 se uskutečnil v ZŠ Meteorologická zápis do prvních tříd.

Pro děti byly připraveny jako vždy rozmanité aktivity: slalom, rozpoznávání zvířátek domácích a divokých, poznávání pohádkových postav, navlékání korálků a na konci dráhy to nejlepší - zavazování tkaniček. Všechny děti se na této disciplíně zdržovaly nejdéle. Ale skoro pokaždé se jim povedla krásná mašle. Na děti a rodiče čekalo u cíle i dobré občerstvení od našich milých paní kuchařek. Doufám, že se budoucím školáčkům ve škole líbilo. A přejeme jim hodně úspěchů, až se z nich stanou opravdoví  prvňáčci.

Adéla Pavlíčková

 

NÁVŠTĚVA LIDIC

V rámci výuky dějepisu jsme 7. února jeli s panem ředitelem do Lidic. Obec Lidice byla vypálena 10. června 1942 německými vojáky.

V tamním muzeu nás uvítala paní průvodkyně. Program měl čtyři části. První byl osmiminutový film, který nám ukázal nejdůležitější okamžiky. Následovala prohlídka vystavených obrázků a různých předmětů, včetně promítání videa. Získali jsme mnoho nových informací. Nejvíce nás zaujaly kostelní dveře, které se jako jediné dochovaly z původní vesnice. Následovala prohlídka obrázků na počítači. Paní průvodkyně nám některé fotky komentovala. Na posledních dvou jsme mohli porovnat letecký pohled na Lidice před válkou a po ní. Docela jsme se divili, jak se tak velké místo změnilo. Nakonec nám venku paní průvodkyně ukázala dnes už opuštěné údolí. Snažila se nám popsat, jak to zde vypadalo před válkou. Poznali jsme, kde přibližně stál kostel, kde byla škola a také hrob obětí. Chodník, po kterém jsme šli, byl vybudován jako dřívější silnice. Nakonec jsme si prohlédli sochu od Marie Uchytilové - památník dětských obětí z Lidic.

I když to byla smutná záležitost, výlet se nám líbil.

Hanka Stachová, 9.A

 

STARÉ POVĚSTI ČESKÉ JAKO DRAMA

Jaké by to bylo, kdyby praotec Čech stanul se svým rodem na březích Severního moře nebo v Alpách? Jenomže on byl ohromen krásnou zemí ležíc mu u nohou, kterou viděl z památné hory Říp. A tak se začala historie. Od Praotce Čecha, kněžny Libuše, Přemysla Oráče ze Stadic, rodu Přemyslovců, Ječmínka, Bivoje, Horymíra s Šemíkem, knížete Svatopluka, Ctirada a Šárky a dalších postav. Dramatizaci Starých pověstí českých od Aloise Jiráska jsme sledovali  v KC 12 v Modřanech v lednu 2011. Tři herci nám zahráli některé pověsti zábavně a vesele. Drželi se Jiráska!

A. Čermáková, třídní učitelka

 

ÚSPĚCH V ANGLIČTINĚ

Na obvodním kole konverzační soutěže v anglickém jazyce, které proběhlo 9. února na ZŠ s RVJ Filosofská, naši školu reprezentovala Hoang Hanh Linh - Linda ze 6. A a byla více než úspěšná. V konkurenci 12 vítězů školních kol z celé Prahy 4, 11 a 12 získala velmi pěkné 3. místo. Gratulujeme a přejeme mnoho dalších nejen studijních úspěchů.

Alena Stehlíková, vyučující AJ

VYCHÁZKY DO SOLNÉ JESKYNĚ

Je známo, že solné prostředí má blahodárný vliv na lidský organismus. Intenzivní mikroklima solných jeskyní připomíná přímořské oblasti. Již během krátkého pobytu, který je srovnatelný s 2-3 denním pobytem ve volné přírodě, nadýchá organismus dostatek solí prosyceného vzduchu, což prospívá funkci sliznic, výrazně zlepšuje imunitu a prokrvení orgánů.

Již třetím rokem děti ze školní družiny ZŠ Meteorologická pravidelně navštěvují solnou jeskyni Relax na Praze 4. Jsme  spokojeni s kvalitou nabízených služeb. Děti ocení především útulné prostředí a do všech detailů promyšlenou virtuální realitu. Dětem dáváme prostor ke hrám a  relaxaci. Ony již vědí, že je nutné se v solné jeskyni chovat tiše, a buď odpočívají, nebo využívají možnosti hrát si se solným „pískovištěm". V solné jeskyni trávíme přibližně hodinu, což je pro děti doporučená doba.

Blanka Zirnsáková, vychovatelka

 

ZAHRANIČNÍ ZÁJEZD 2011

Základní škola Meteorologická již desátým rokem připravuje červnový zahraniční zájezd.

Letos se podíváme do Chorvatska. Naším cílem bude letovisko Donji Seget ležící na Trogirské riviéře, zhruba 25 km severozápadně od Splitu. Starobylé město Trogir je z místa ubytování vzdálené asi 3,5 km. Historická část města ležící na malém ostrůvku (s pevninou spojena kamenným mostem) je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Škola tento zájezd připravuje s CK Mamut-tour (www.mamut-tour.cz), se kterou má při organizování pobytů  pro děti dobré zkušenosti.

Možná díky absenci lyžařského kurzu (malý zájem žáků) byl zájezd během týdne naplněn.

Za organizátory Monika Exnerová


<< nahoru

ikonka ZŠ PÍSNICE

...a zase prší. Jenže tentokrát nám to vůbec nevadí. Nikam nemusíme! Veselíme se přímo v naší družině. Je pátek 11. února a my jsme si uspořádali KARNEVAL.

Máme možnost si pořádně zatančit, zaskotačit, zasoutěžit i "zabojovat"(to ale jenom maličko, naštěstí jsou zbraně našich bojovníků jen ze dřeva a plastů...). Princezny, víly a jiná něžná stvoření se při tanci vznáší nad parketem, ale když se podává upečený popcorn, rázem se vrací na zem a jdou se také posilnit. Značně zadýchaní si vytváříme improvizované jeviště a hlediště a odpočíváme při poslechu skladbiček našich odvážných malých muzikantů, ktaří nám hrají na klávesy, flétnu i na kytaru. Nechybí ani společný zpěv s kytarou. A abychom měli na dnešní den památku, přišel pan Klemeš (učí naše děti ve středu na počítačích), vytvořil "fotoateliér" a všechny nás vyfotil. Příští týden nám přinese hotové fotografie. Už se těšíme! Hezké odpoledne...

Marie Štaflová


<< nahoru

Radnice

ikonka KONTEJNERY PRO JARNÍ ÚKLID

Vážení občané, jako každý rok, i letos budou přistaveny velkoobjemové kontejnery (VOK) pro jarní úklid.

Tyto kontejnery budou, jako každoročně, hrazeny z prostředků městské části Praha-Libuš. Vzhledem k tomu, že naše městská část dostala pro letošní rok přiděleno méně finančních prostředků, budou na všechna stanoviště přistaveny nejvýše dva kontejnery a po jejich naplnění budou odvezeny.

Kontejnery budou přistaveny v následujících termínech a na těchto stanovištích:

 8. 4.  - 10. 4.                                    

Betáňská

Na Močále (u ul. Třebějická)

Na Konečné

Ohrobecká

15. 4. - 17. 4.            

Zbudovská

Zahrádecká

K Lukám (parkoviště)

K Vrtilce

22. 4. -  24. 4.

Výletní

K Jezírku

Na Okruhu

Ke Kašně                               

29. 4. -  1. 5.

Hoštická (u ul. Olšovická)

K Novému sídlišti (u ul. Šátalská)

Drůbežářská

Na Domovině

Prosíme občany, aby do kontejnerů neodkládali lednice, mrazáky, autobaterie a jiný nebezpečný odpad.

Odbor životního prostředí a dopravy ÚMČ Praha-Libuš


<< nahoru

ikonka NEUTĚŠENÝ STAV ULICE KE KAŠNĚ

Obyvatelé ulice Ke Kašně se několik měsíců marně dovolávají opravy jejího povrchu.

Oprávněně se ptají, jak je možné, že firma, která rekonstruovala kanalizaci, neuvedla po dokončení prací komunikaci do původního stavu či alespoň do stavu, který by jim zajišťoval bezpečný pěší pohyb či jízdu automobilem v bezprostřední blízkosti domova. Navíc se zde nachází mateřská školka, a proto je v průběhu týdne ulice hojně využívaná.

Občané se prostřednictvím Občanského sdružení Ke Kašně v polovině listopadu 2010 obrátili na MČ a magistrát dopisem, ve kterém žádají vysvětlení a nápravu. Tato stížnost byla vzápětí místostarostou MČ Praha-Libuš ing. Pavlem Macháčkem postoupena odboru městského investora magistrátu hl. m. Prahy.

Osobně považuji za tristní jak stav této komunikace, tak liknavost odpovědných magistrátních orgánů, které jsou za současný stav odpovědné. Prosincovou odpověď z odboru městského investora pokládám za nedostatečnou. Ovšem jeho ředitel ing. Jiří Toman byl odvolán a na jeho místo je vypsáno výběrové řízení, další apel ze strany MČ bude proto směřovat bezprostředně na nového ředitele.

V sobotu 19. února jsem se v ulici Ke Kašně setkal se skupinou občanů, kteří mě seznámili se všemi problémy, jež je v této lokalitě trápí. Odmítám planě slibovat, natož v případech, kdy městská část má ruce svázané a je plně závislá na vyšších orgánech. Od magistrátního investora, firmy Zavos, s. r. o., máme od listopadu 2010 příslib provizorní opravy komunikace od školky až dále na konec ulice, čeká se jen na příznivější klimatické podmínky. Na jaře by se tedy obyvatelé dotčené oblasti měli dočkat alespoň provizorní opravy komunikace. K tomu mohu dodat jen tolik, že příští investice MČ v této rozpočtové kapitole se budou týkat právě ulic Švihovská a Ke Kašně. Vzhledem k napjatému magistrátnímu rozpočtu si ani přes četná osobní jednání nedovolím odhadnout, kdy skutečně k realizaci dojde. Marných slibů už obyvatelé slyšeli dost, další bych nerad přidával.

Jiří Koubek, starosta MČ Praha-Libuš


<< nahoru

ikonka VELKOOBJEMOVÉ KONTEJNERY NA BŘEZEN

Vážení občané, vzhledem k tomu, že Magistrát hl. m. Prahy nemá dosud schválený rozpočet na rok 2011, nemůže nám odbor ochrany prostředí MHMP stanovit celkový počet velkoobjemových kontejnerů (VOK) pro tento rok. Z tohoto důvodu může MČ Praha-Libuš přistavit další kontejnery zatím pouze v měsíci březnu 2011. 

Jakmile bude MČ Praha-Libuš přidělen celkový počet VOK na rok 2011, budou občané informováni o dalších termínech a stanovištích, na která budou kontejnery přistaveny.

Kontejnery v měsíci březnu 2011 budou přistaveny v následující den na uvedených stanovištích:

15. 3.         Výletní, K Novému sídlišti, V Rohu

Kontejnery budou přistaveny v uvedeném termínu v ranních hodinách po naplnění odvezeny.

Upozorňujeme občany, že velkoobjemový odpad mohou také ZDARMA odevzdat ve sběrném dvoře hl. m. Prahy v Modřanech, ul. Generála Šišky, tel. 244 400 164.

Odbor životního prostředí a dopravy ÚMČ Praha-Libuš


<< nahoru

ikonka OTÁZKY

Existují dané podmínky nebo lépe kritéria pro přijetí žáčků do mateřských škol v MČ Praha-Libuš? Určitě by měly být stanovená kritéria. Nebo, kdo dříve přijde s přihláškou, má šanci? 

E. Fortinová

Ředitelky mateřských škol rozhodují o přijetí či nepřijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání ve správním řízení, tj. postupují v souladu se zákonem č. 500/2004 Sb., správní řád. Pokud přesahuje zájem o mateřskou školu její volnou kapacitu, vydávají ředitelky obvykle kritéria pro přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání, na základě kterých pak objektivně rozhodují o přijetí či nepřijetí dítěte. Kritéria jsou dokument, který ředitelky uveřejňují na přístupném místě v mateřské škole nebo jej mají na svých webových stránkách nebo si jej může každý rodič vyžádat. V žádném případě není rozhodováno o přijetí dítěte dle data podání žádosti. V MČ Praha-Libuš končí vydávání žádostí v jednotlivých mateřských školách dne 11.3. Vyplněné žádosti mohou rodiče odevzdat v příslušné mateřské škole 14.3. a 15.3. od 13 do 17 hodin. Dne 23.3. jsou pak ředitelky mateřských škol pozvány na humanitní odbor ÚMČ Praha-Libuš, kde za účasti místostarostky městské části pro oblast vzdělávání ředitelky mateřských škol sdělují výsledek přijímacího řízení a je vedena diskuse nad možnými úpravami. Ředitelky pak vyhotoví do 4.4. správní rozhodnutí, které si rodiče do 8.4. mohou převzít v příslušné mateřské škole.

Iva Hájková, vedoucí humanitního odboru ÚMČ Praha-Libuš


<< nahoru

ikonka ZPRÁVY Z JEDNÁNÍ RADY

Výtah z usnesení Rady městské části Praha-Libuš v období od 18.1. do 15.2.2011. Plná znění jsou k dispozici na Úřadu městské části Praha-Libuš. Na internetových stránkách Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního  - http://nahlizenidokn.cuzk.cz/ - jsou veřejně dostupné údaje o parcelách a budovách zapsaných v katastru nemovitostí.

Rada městské části Praha-Libuš:

 • Schvaluje rozpočtovou úpravu č. 3 vroce 2010 ve všech bodech, která je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Ruší část usnesení č. 2/2004 ze dne 6.1.2004, týkající se Pravidel postupu při předávání dárkových balíčků jubilantům - seniorům, kteří mají trvalý pobyt vMČ Praha-Libuš. Schvaluje Nová pravidla postupu při předávání dárkových balíčků jubilantům - seniorům vroce 2011, kteří mají trvalý pobyt vMČ Praha-Libuš, dle přílohy, která je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Schvaluje Dodatek č. 2 ke Smlouvě o nájmu nebytových prostor vul. Libušská 1, Praha 4 sAura oční optika, s. r. o.
 • Schvalujesmlouvu o budoucí smlouvě o zřízení věcného břemene uložení kabelového vedení 1 kV kpozemku parc. č. 1135/1 v k. ú. Libuš, obec hl. m. Praha, svěřeného do správy MČ Praha-Libuš a uvedeného na LV 849 pro k. ú. Libuš, obec hl. m. Praha, sPREdistribucí, a. s., pro stavbu PREdi „Praha 4 - Libuš - Kolektivní, parc. č. 17/4, rozšíření kNN.
 • Schvaluje uzavření Smlouvy o partnerství se Středočeskou asociací manažerek a podnikatelek - občanské sdružení, zastoupenou Ing. Helenou Cetlovou - prezidentkou STAMP, se sídlem Táboritská 23, Praha 3,130 00, a Svazem Vietnamců vČeské republice, zastoupeným předsedou panem Hoang Dinh Thang, se sídlem Libušská 319, 142 00, Praha 4 - Písnice.
 • Schvaluje uzavření Smlouvy o poskytnutí a odborném zajištění zakázky snázvem „Zajištění překladatelských a tlumočnických služeb" sMgr. Jiřím Kocourkem, se sídlem Na Sídlišti III 411, 252 43 Průhonice.
 • Schvaluje smlouvu upravující práva a povinnosti smluvních stran při provozování oboustranného reklamního zařízení (dále též jako „billboard") kčásti pozemku parc. č. 927/1, k. ú. Písnice, obec Praha, uvedeného na LV 530 pro k. ú. Písnice, obec Praha, mezi MČ Praha-Libuš, jako „povinným" a Avenir Praha, spol. sr.o., jako „oprávněným", na dobu určitou, tj. do 31.12.2015.
 • Schvaluje Dodatek č. 1 ke Smlouvě o nájmu na pronájem 23 ks vánočních dekorů sEltodo-Citelum, s. r. o.
 • Souhlasí se stavbou „Optická síť sídliště Libuš" dle dokumentace M. Vokrouhlíka z12.11.2010 za podmínek: 1. Pro uložení vedení telekomunikačních optických kabelů do pozemků ve vlastnictví obce Praha, svěřeno MČ Praha-Libuš (pozemky parc. č. 454, 506, 439/1, 439/3, 429/15, 429/1, 439/2, 428/20, 557/25, 557/53, 557/51, 551, 557/50, 557/52, 557/49, 557/43, 557/42, 557/47, 557/39, 557/37, 557/21, 557/26, 557/27, 557/32, 557/28, 557/30, vše k. ú. Libuš), bude před zahájením prací uzavřena smlouva o smlouvě budoucío úplatném věcném břemeni k těmto pozemkům. 2. Po dokončení budou povrchy upravené do původního stavu. V případě narušení zpevněné vrstvy komunikace bude povrch opraven v celé šíři. 3. Vpřípadě uložení do komunikací, které jsou ještě vzáruce, převezme stavebník tuto záruku. 4. Při vedení vpozemku komunikace bude preferováno uložení do zeleného pásu nebo nezpevněné části pozemku. 5. V prostorech dosud nezastavěných, ale určených k zástavbě dle územního plánu, bude při návrhu ochrany potrubí uvažována možnost pojezdu těžké techniky. 6. Přechod komunikace Dobronická bude proveden podpovrchovou technologií (např. protlakem). 7. Při výkopových pracích bude zachována průjezdnost komunikací minimálně jedním jízdním pruhem. 8. Budou dodrženy podmínky koordinačního zápisu z7.1.2011.
 • Souhlasí se stavbou „HFC Praha-Libuš, P-4, VRohu, KLukám" dle dokumentace Ing. Karla Kružlíka z5.11.2010 za podmínek: 1. Pro uložení vedení telekomunikačních kabelů do pozemků ve vlastnictví obce Praha, svěřeno MČ Praha-Libuš (pozemky parc. č. 429/1, 429/15, 439/1, 439/2, 439/3, 551, 557/28, 557/37, 557/41, 557/42, 557/43, 557/50, 557/54, 1147, vše k. ú. Libuš) bude před zahájením prací uzavřena smlouva o smlouvě budoucío úplatném věcném břemeni k těmto pozemkům. 2. Po dokončení budou povrchy upravené do původního stavu. V případě narušení zpevněné vrstvy komunikace bude povrch opraven v celé šíři. 3. Vpřípadě uložení do komunikací, které jsou ještě vzáruce, převezme stavebník tuto záruku. 4. Při vedení vpozemku komunikace bude preferováno uložení do zeleného pásu nebo nezpevněné části pozemku. 5. V prostorech dosud nezastavěných, ale určených k zástavbě dle územního plánu, bude při návrhu ochrany potrubí uvažována možnost pojezdu těžké techniky. 6. Přechod komunikace Dobronická bude proveden podpovrchovou technologií (např. protlakem). 7. Při výkopových pracích bude zachována průjezdnost komunikací minimálně jedním jízdním pruhem. 8. Budou dodrženy podmínky koordinačního zápisu z7.1.2011.
 • Souhlasí snavrhovanou dostavbou školního areálu KLesu 558/2, Praha 4 - Kamýk, včetně úpravy okolo veřejné komunikace KLesu a zpevněných ploch dle projektu Ing. Petra Bizdra z08/2010. Stavební práce, zejména sohledem na jejich hlučnost a prašnost, budou konzultovány sředitelkou MŠ Lojovická.
 • Schvaluje znění smlouvy o výpůjčce na část stavby komunikace Šátalská pro úpravy dešťových vpustí vrámci akce „Změna odvodnění Šátalské ulice".
 • Schvaluje uzavření splátkového kalendáře a dodatku č. 1 leasingové smlouvy č. 2002787.
 • Souhlasí spřipojením sousední nemovitosti parc. č. 529/20, k. ú. Písnice, na místní komunikaci Ke Březině.
 • Souhlasí spřipojením sousední nemovitosti parc. č. 632, k. ú. Písnice, na místní komunikaci Lipovická.
 • Souhlasí spředloženým návrhem U 0964 na úpravu ÚPn SÚ HMP - zvýšení míry využití území zA na B (plocha OB - čistě obytné). Jde výhradně o pozemek p. č. 835/91 - 827 m2, k. ú. Písnice. Pozemek slouží pro výstavbu jednoho RD sjednou bytovou jednotkou, vrozsahu dle Studie RD p. Křivánka vPísnici, zpracované Ing. R. Lhotou v10/ 2010. Jde o přízemní objekt, nepodsklepený, sobytným podkrovím. Výška hřebene sedlové střechy je 7,63 m, resp. 7,16 m. Napojení na inženýrské sítě (elektro, kanalizace, voda, plyn). ZP 149,90 m2.
 • Schvaluje zplnomocnění pro Bytové družstvo Libuš ve znění: MČ Praha-Libuš, Libušská 35, Praha 4, DIČ CZ00231142, zastoupená starostou Mgr. Jiřím Koubkem, zplnomocňuje Bytové družstvo Libuš, Libušská 7, Praha 4, IČ 26452677, ve smyslu smlouvy o sdružení uzavřené dne 27.6.2005 mezi výše jmenovanými subjekty, kzastupování u stavebního úřadu pro Prahu 12 ve věci změny stavby - zasklení lodžií bytů C 201 a C 301 bezrámovým systémem Iveta firmy DuoTech spol. sr. o.
 • Schvaluje objednávku na zajištění zpracování zadávací dokumentace vrámci řízení o veřejné zakázce - přestavba budovy čp. 694, garáž, Praha 4 - Libuš, ul. Dobronická.
 • Revokuje usneseni rady č. 272/2010 ze7.12.2010 ve smyslu, že usneseni zní: 1. Zřizuje komisi pro udržitelný rozvoj MČ Praha-Libuš. Předmětem činnosti komise je Agenda projektu Zdravé město a místní Agenda (MA 21) a aktivity bývalého strategického týmu. 2. Jmenuje jejím předsedou Ing. Štěpánku Macůrkovou, jmenuje jejím tajemníkem paní Janu Martínkovou. 3. Ukládá politikovi NSZM MČ Praha-Libuš Mgr. Jiřímu Koubkovi přizvat bývalé členy komise ZLP a nové zájemce zvýzvy uveřejněné včasopise U nás č. 1/2011 kúčasti na činnosti této komise.
 • Schvalujenavýšení počtu dětí vmateřských školách nad 24 dětí ve třídě na školní rok 2011/2012 zřizovaných MČ Praha-Libuš dle příloh, které jsou nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Souhlasí sumístěním kiosku pro odečet el. nergie NN pro „vodohospodářský objekt" při ulici Libušská za podmínky: 1. Před zahájením prací uzavře stavebník sMČ Praha-Libuš smlouvu o smlouvě budoucí o věcném břemeni stavby kiosku pro vedení el. NN do pozemku parc. č. 922/10, k. ú. Písnice. 2. Narušené povrchy budou upraveny do původního stavu.
 • Souhlasí se stavbou vodovodní přípojky dle zákresu Ing. Abela z1/2011 a s jejím uložením do pozemku parc. č. 580, k. ú. Písnice (ul. Lipovická), který je ve vlastnictví obce Praha, svěřený MČ Praha - Libuš za podmínky: 1. Uvedení povrchu komunikace do původního stavu. 2. Při stavbě bude zachována průjezdnost komunikace. 3. Výkopové povolení a zábor komunikace požádá stavebník po kladném vyjádření stavebního úřadu.
 • Souhlasí se stavbou „Rozšíření sítě Pragonet Libušská ul." dle dokumentace M. Vokrouhlíka z02/2011 za podmínek: 1. Pro uložení vedení telekomunikačních optických kabelů do pozemků ve vlastnictví obce Praha, svěřeno MČ Praha-Libuš (pozemky parc. č. 517/1, 1132, vše k. ú. Libuš), bude před zahájením prací uzavřena smlouva o smlouvě budoucío úplatném věcném břemeni k těmto pozemkům. 2. Po dokončení budou povrchy upravené do původního stavu. V případě narušení zpevněné vrstvy komunikace (i pro pěší) bude povrch opraven v celé šíři. 3. Vpřípadě uložení do komunikací, které jsou ještě vzáruce, převezme stavebník tuto záruku od zhotovitele. 4. Při výkopových pracích bude zachována průjezdnost komunikací minimálně jedním jízdním pruhem (vjezd na parkoviště pošty). 5. Bude zachován přístup do zasedací místnosti a prodejny optiky vbudově čp. 1. (Stavba bude provedena po částech nebomimo provozní dobu.)
 • Souhlasí vrámci akce „Revitalizace parku U Zahrádkářské kolonie" suzavřením smlouvy o ochraně zařízení sEltodo-Citelum, s. r. o.
 • Schvaluje nájemní smlouvu na pronájem části pozemku parc. č. 428/20, k. ú. Libuš, obec Praha, o výměře 1 m2, na umístění reklamního zařízení při ulici Obrataňská vPraze 4 - Libuši panu Josefu Kadlečíkovi, Michelangelova 18, Praha 10.
 • Schvaluje Dodatek č. 8 ke Smlouvě o dílo č. 101/96 na dodávku a údržbu geografického informačního systému Misys.
 • Schvaluje Dodatek číslo 2 ke Smlouvě o výpůjčce pozemků číslo 1352/2008 na Stavbu číslo 0088 - TV Libuš, etapa č. 0010 komunikace Libušská - okružní křižovatka a komunikace Libušská, část B, mezi investorem: hl. m. Praha, dle plné moci ze dne 30.6.2004, zastoupené firmou Zavos, s. r. o., a vlastníkem: hl. m. Praha, městská část Praha-Libuš, kčásti pozemku parc. č. 114/3 vk. ú. Písnice, obec Praha, a kpozemku parc. č. 114/4, uvedeny na LV 530 pro k. ú. Písnice, obec Praha, a kpozemku parc. č. 659/71, jehož část PK 202 o výměře 59 m2 v k. ú. Písnice, obec Praha, je uvedena na LV 2 pro k. ú. Písnice, obec Praha.
 • Schvaluje Dodatek č. 1 ke smlouvě o nájmu vánočních světelných řetězů se společností Eltodo-Cutelum, s. r. o., Novodvorská 1010/14, 14201 Praha 4, ze dne 19.11.2008.
 • Schvaluje smlouvu o zřízení věcného břemene STL přípojky plynu ke stavbě "Zrušení VTL RS Písnice a nový STL propojovací plynovod ul. Mílová" kpozemkům parc. č. 557/54 a 557/94 v k. ú. Libuš, obec Praha, zapsaným u Katastrálního úřadu pro hl. m. Prahu na LV č. 849 pro obec Praha, k. ú. Libuš, mezi oprávněným zvěcného břemene Pražskou plynárenskou Distribuce, a. s., a povinným zvěcného břemene MČ Praha-Libuš.
 • Souhlasí spřipojením nově vzniklé komunikace (parc. č. 303/13 a 303/29, k. ú. Libuš) mezi ulicemi Předposlední a VHrobech na místní komunikaci VHrobech.
 • Schvaluje Plán zlepšování projektu Zdravá Libuš a Písnice a místní Agenda 21 pro rok 2011, který je nedílnou součástí tohoto usnesení.
 • Souhlasí s pořádáním veřejného fóra nad celkovým rozvojem MČ Praha-Libuš dne 9. května 2011 od 17 hodin.
 • Souhlasí s uspořádáním veřejného projednání ktématu rozvoje území Zbudovská - Meteorologická, včetně budoucí stanice metra Libuš, dne 19. dubna 2011.
 • Bere na vědomí předloženou projektovou dokumentaci na připravovanou stavbu hasičské zbrojnice vHoštické ulici spožadavkem, aby byla vnávrhu variantně řešena i možnost umístění služebny Městské policie HMP.

K tisku připravili Tomáš Hejzlar a Hana Kolářová


<< nahoru

ikonka OZNÁMENÍ O VYHLÁŠENÍ VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ


<< nahoru

ikonka Z USNESENÍ ZASTUPITELSTVA

Usnesení Zastupitelstva městské části Praha-Libuš (ZMČ) ze dne 26.1.2011:

č. 1/2011: ZMČ souhlasí s „Plánem společných zařízení" z 11/2010, zhotovitel GIS, s. r. o., v rámci akce „Komplexní pozemkové úpravy v k. ú. Písnice".

č. 2/2011: ZMČ:

A) zásadně nesouhlasí z hlediska námi chráněných zájmů (dopravní zatížení, hluk, znečištění ovzduší, estetický, urbanistický a architektonický ráz území...) s předloženou Dokumentací vlivů na životní prostředí, k záměru „Bytový dům Novodvorská, Praha-Libuš" - kód PHA680 (web cenia).

Zdůvodnění:

1. Předkladatel v Dokumentaci ani v přílohách vůbec nezpracoval posouzení vlivu stavby na plánovanou trasu metra D v dané lokalitě. V dokumentaci na straně 33 uvádí, že v „případě tohoto záměru proběhly konzultace projektanta se společností Metroprojekt, a. s. Navržené řešení projektu je v souladu s požadavky Metroprojekt, a. s. (viz příloha dokumentace č. H.12)." V seznamu příloh (zveřejněném na webových stránkách) ovšem tuto přílohu uvádí pod číslem H.11 - Vzájemný vliv objektu a konstrukcí metra. Zmiňovaná příloha není součástí Dokumentace. Příloha H.11 je totožná s přílohou H.14 - Návrh sadových úprav, příloha H.12 je Stanovisko k vedení tramvajové trati v ul. Novodvorská. MČ Praha-Libuš disponuje stanoviskem společnosti Metroprojekt z července 2009 adresovaným objednavateli K4, a. s., ve kterém je uvedeno, že „vzdálenost mezi klenbou tunelů a základovou spárou objektu je v nejvíce exponovaném místě pouhých 2,9 m". Zastupitelstvo MČ Praha-Libuš proto považuje předloženou Dokumentaci za neúplnou a nic neřešící, žádá její vrácení předkladateli a předložení nové, která bude obsahovat i posouzení vzájemného vlivu výstavby BD Novodvorská a objektů metra trasy D. Zastupitelstvo MČ Praha-Libuš zásadně nesouhlasí s jakýmkoliv projektem, jehož realizace by mohla ohrozit plánovanou stavbu metra. Zdůrazňujeme, že taková rizika jsou v posudku Metroprojektu zmíněna jako reálná.

2. Předkladatel vůbec nevyhověl připomínkám uvedeným při zjišťovacím řízení (získat souhlas spoluvlastníků, výrazně redukovat celý záměr a doložit, že nedojde ke zhoršení poměrů v daném území). Požadujeme vypracování zcela nových variant řešení záměru, a to ze všech podstatných hledisek (která jsou uvedena v tomto našem vyjádření). Absenci variantního řešení považujeme za stěžejní nedostatek dokumentace.

3. Záměr je v naprostém rozporu s územním plánem - jde o urbanisticky zcela nevhodné řešení. Záměr je navržen ve stabilizovaném území, kde se nepředpokládá žádný další významný rozvoj. Je možné pouze zachování, dotvoření a rehabilitace stávající urbanistické struktury, bez možnosti další rozsáhlé stavební činnosti. Návrh obytného domu je výrazně hmotově i výškově předimenzován. Lokalita je také nedaleko od „historického jádra obce", a to vyžaduje zásadně zcela jiný přístup k navrhování.

4. Z hlediska dopravy:

Metro: Vazba na metro D1 - nelze řešit stavby nad budoucím metrem v době, kdy není metro jednoznačně a závazně trasově a technicky dořešeno. Trasa D metra není v současné době prostorově ani technicky stabilizovaná. Navrhovaná výstavba je v kolizi s plánovanou trasou D metra a nelze připustit takto rozsáhlou stavební činnost před samotnou stavbou trasy metra. Nová výstavba nesmí omezit řešení metra, ani jeho stavbu prodražit. Upřesnění trasy metra je předmětem pořizované změny ÚPn č. 2440/00 a zpracovávané dokumentace pro územní řízení. 

Automobilová doprava: Záměr neuvažuje s možností kruhového objezdu (Novodvorská, Zbudovská, Smotlachova), se zrušením nežádoucího propojení Novodvorské a Libušské ulicí Mirotickou. Vyjadřujeme zásadní nesouhlas s tím, že záměr zcela chybně přivádí automobilovou dopravu do vnitrobloku - zatahuje vlastní zdrojovou a cílovou dopravu do vnitrobloku.

Parkování: Vůbec není vyřešen konkrétní mechanismus konkrétní náhrady stávajících parkovacích míst - pouze je zcela obecně uvedeno, že budou vybudována parkovací místa i pro stávající rezidenty. Počet parkovacích míst sice možná odpovídá OTTP, ale např. na 101 bytů s jednou obytnou místností je 55 parkovacích míst - to je v reálu zcela nedostatečné.

Záměr neřeší, kde budou po dobu výstavby vytvořena dočasná parkovací místa jako náhrada za rušená parkovací místa ve stávajících garážích a na stávající komunikaci (celkem 258 parkovacích míst). Záměr také neřeší náhradu stávajících volně přístupných a bezplatných parkovacích míst (cca 45 na stávajícím parkovišti a 18 před garážemi). Odstranění stávajících garážových parkovacích kapacit je nežádoucí.

Cyklodoprava: Přestože byla páteřní cyklotrasa Novodvorskou ulicí přeložena, je výhledově nutné s ní stále v Novodvorské uvažovat.

5. Zásadním přetrvávajícím problémem je, že od počátku nejsou dořešeny majetkoprávní vztahy, přestože to námi bylo důrazně požadováno (investor není vlastníkem celých řešených nemovitostí a nemůže tedy jednat bez zmocnění od ostatních spoluvlastníků). Jeho postup naprosto zpochybňuje základní principy soukromého vlastnictví. Jednoznačně  trváme na tom, že problematika vlastnických vztahů musí být dořešena již při EIA.

6. Hledisko námi očekávaného výrazného negativního vlivu na stávající obyvatele (jak z hlediska provádění stavby, tak i následného provozu) předkladatel účelově zcela bagatelizuje a konkrétně naprosto neřeší.

7. Hluk a znečištění ovzduší z dopravy, provětrávání lokality - zásadně nesouhlasíme s publikovanými závěry, že záměr bude mít nulový vliv, a požadujeme vypracování realistických studií (např. v lokalitě došlo dle údajů měření ze stanice AIM v Praze-Libuši v roce 2009: 1) k překročení 24 hodinového imisního limitu pro prašné částice PM10. 2) k překročení ročního cílového imisního limitu pro benzo(a)pyren - (tabulky jsou součástí rozptylové studie).

8. Zastupitelstvo MČ zásadně nesouhlasí s posouzením osvětlení, neboť při posuzování osvětlení byla použita nesprávná hodnota činitele denní osvětlenosti (použita  kategorie  3 - Dw 29 %,  má být použita kategorie 2 -  Dw 32 % ) - nejde o souvislou zástavbu v centru města. Zpracovatel Dokumentace nemá žádné vyjádření oprávněných institucí obce (zde HMP). MČ si nechala vypracovat znalecké posouzení denního osvětlení, a to jak pro současný stav, tak pro navrhovaný stav. Z tohoto posudku (vypracovaného nezávislou osobou - znalec z Brna) jednoznačně vyplývá, že ve čtyřech z pěti měřených míst dojde ke změně z „vyhovuje" na „nevyhovuje". Z výše uvedeného tedy vyplývá, že nejen návrh fakticky zhoršuje situaci v daném území, ale i že vypracované přílohy dokumentace nejsou z našeho pohledu hodnověrné.

9. Zeleň: Zastupitelstvo MČ zásadně nesouhlasí s navrženou necitlivou likvidací lipové aleje, protože jde o území s ochranou souvislých ploch zeleně. V dokumentaci zcela chybí stanovisko OOP MHMP k posouzení vlivu záměru na krajinný ráz.

10. Inženýrské sítě: Jsou obecně navrženy přeložky páteřních sítí. V území s budoucí podzemní trasou metra jde o příliš obecné a nekonkrétní konstatování. Dešťová voda je v Dokumentaci odvedena do dešťové kanalizace. Dle OTPP má být dešťová voda řešena přednostně vsakem, s příp. akumulací.

B) požaduje (protože předložená Dokumentace neumožňuje dostatečně kvalifikovat vlivy záměru na životní prostředí), aby byla Dokumentace vrácena předkladateli k zásadnímu dopracování tak, aby mohla (po doplnění a dopracování) být předmětem nového seriozního projednávání.

C) požaduje (pokud bude vypracován Posudek) veřejné projednání Dokumentace a Posudku.

D) požaduje aby v daném území byla nejprve vyřešena urbanistická struktura ve vazbě na širší okolí - celé území kolem budoucí stanice metra Libuš.

E) požaduje (ve vazbě na předešlý bod D), aby investoři v této lokalitě (širší území kolem budoucí stanice metra Libuš) zajistili zpracování regulačního plánu.

F) pověřuje starostu MČ odesláním tohoto usnesení se zásadně nesouhlasným stanoviskem s předloženou Dokumentací na OOP MHMP.                                   

č. 3/2011: ZMČ bere na vědomí převod členství v Bytovém družstvu Libuš z člena paní Jaroslavy Adámkové, bytem Libušská 7/185 b, 142 00 Praha 4, nájemce bytu C 309, na pana  Michala Valentu, bytem Libušská 7/185 b, 142 00 Praha 4.

č. 4/2011: ZMČ:

 1. schvaluje jednací řád výborů ZMČ Praha-Libuš s účinností od 27.1.2011,
 2. ukládá Radě MČ zajistit realizaci bodu č. 1 tohoto usnesení, včetně zveřejnění na webové stránce městské části Praha-Libuš.

č. 5/2011: ZMČ volí podle § 100, odst. 1, a § 77, odst. 2, zákona č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze, ve znění pozdějších předpisů, členy a tajemnici finančního výboru zastupitelstva městské části Praha-Libuš takto:

Finanční výbor:

MUDr. Daniela Horčíková - člen výboru

Michal Hnaťuk, DiS. - člen výboru

Eva Profousová - člen výboru

Martin Kulička - člen výboru

Ing. Marta Vachoušková - tajemnice výboru

č. 6/2011: ZMČ bere na vědomí, že aktuální počet obyvatel k 1.1.2011 je 8159.                                          

č. 7/2011: ZMČ souhlasí  s rozpočtovou změnou č. 4, která je nedílnou součástí tohoto usnesení, ve všech bodech.                                          

č. 8/2011: ZMČ ustanovuje politikem projektu Zdravá Libuš a Písnice a místní Agenda 21 starostu MČ Praha-Libuš pana Jiřího Koubka.

č. 9/2011: ZMČ bere na vědomí Výroční zprávu projektu Zdravá Libuš a Písnice a místní Agenda 21 za rok 2010.

K tisku připravili Tomáš Hejzlar a Hana Kolářová


<< nahoru

Téma

ikonka O KROK BLÍŽE K INTEGRACI

Výsledky projektu zaměřeného na vietnamské migranty na Praze-Libuš.

Na jaře roku 2009 jsme čtenáře časopisu U nás informovali o začínajícím projektu  Integrační vzdělávání vietnamských migrantů, který realizuje Občanské sdružení Klub Hanoi, působící v České republice již od roku 2004 v oblasti integrace Vietnamců v ČR, společně se vzdělávací společností InBIT Česká republika. Nyní se projekt blíží ke svému závěru a rádi bychom vám alespoň stručně zprostředkovali jeho výsledky.

Inovativní integrační projekt

Jednalo se o inovativní projekt, neboť byl prvním, který se zaměřoval na nově příchozí a sociálně slabé migranty pocházející výhradně z Vietnamu. Tito migranti tvoří nemalou a přitom velice specifickou skupinu. Do České republiky přicházejí ve většině případů bez znalosti českého jazyka a českého prostředí, o kterém získávají informace často pouze z amatérských zdrojů od příbuzných, známých apod. Příchozí Vietnamci se bez znalosti české kultury, jazyka a legislativy v novém prostředí velice těžko orientují, a proto pro ně integrace do české společnosti není jednoduchá.

Cílem projektu bylo nabídnout vietnamské komunitě v tomto ohledu pomocnou ruku a formou tzv. půlročních integračních kurzů jim usnadnit rychlejší orientaci v novém prostředí. Tři běhy integračních kurzů s celkovou dotací 150 hodin výuky se uskutečnily na Praze-Libuši; migranti byli seznámeni jak s českou kulturou a legislativou, tak s českým jazykem, jehož výuka byla orientována ryze prakticky. Celkově kurzy úspěšně prošlo 65 studentů. Na integrační kurzy navazují kurzy dalšího vzdělávání, které se zaměřují na zdokonalování češtiny, počítačovou gramotnost a přípravu na práci v administrativě. Tyto navazující kurzy ještě probíhají a do konce projektu je absolvuje zhruba 60 osob.

Česká společnost získává kvalifikované osoby

Součástí projektu bylo rovněž poradenské centrum určené přímo pro vietnamskou komunitu, kde zájemci dostávali informace týkající se práva, vzdělávání, pobytu v České republice atd. Nejvíce vytíženo bylo právní poradenství, kde migranti řešili zejména své pracovně právní a pobytové dotazy. Poradna byla otevřena v červnu roku 2009 a do konce ledna 2011 bylo podpořeno 176 osob, přičemž většina klientů navštívila poradnu vícekrát.

V rámci projektu bylo také vyškoleno 11 interních lektorů a poradců, kteří hovoří plynule oběma jazyky - vietnamsky a česky. Účastníci kurzu během ročního poměrně náročného školení prošli dlouhou cestu: pracovali v terénu, realizovali výzkumná šetření, nacvičovali interkulturní poradenství vietnamským migrantům a trénovali tlumočení. Vyškolením interkulturních lektorů a poradců získala česká společnost kvalifikované osoby, které jsou schopny poskytnout nejen kvalitní tlumočení, ale hlavně zprostředkovat většinové společnosti tolik potřebné informace o vietnamské komunitě. Vietnamskou komunitu zas absolventi mohou zasvěcovat do českých reálií a budou vytvářet prostor pro společné vietnamsko-české praktické setkávání a spolupráci.

Lepší pochopení interkulturních rozdílů

Za velice kladné považujeme, že se nám podařilo do projektu zapojit i českou stranu a vyškolit i české subjekty, které s vietnamskými migranty pracují. V Praze-Libuši se školení konkrétně zúčastnili pracovníci úřadu městské části, kteří si prohloubili své znalosti o fungování vietnamské komunity a o interkulturních rozdílech v komunikaci. Celkově se kurzů integrujících subjektů zúčastnilo 40 osob, kromě úředníků i pracovníci neziskových organizací a policisté.

Všem, kteří se do projektu zapojili, děkujeme za jejich čas, ochotu a aktivitu. Posunuli jsme se o krok dále a věříme, že se nám podaří na území městské části Praha-Libuš realizovat další projekty, které přispějí ke spokojenému sousedství Čechů i Vietnamců.

Projekt Integrační vzdělávání vietnamských migrantů je podpořený z Operačního programu Praha Adaptabilita (OPPA) financovaného Evropským sociálním fondem a Hlavním městem Prahou.

Eva Pechová, Občanské sdružení Klub Hanoi


<< nahoru

ikonka SČÍTÁNÍ LIDU, DOMŮ A BYTŮ 2011

Sčítání lidu, domů a bytů se v České republice uskuteční na jaře 2011. Rozhodným okamžikem, ke kterému sčítání proběhne, bude půlnoc z 25. na 26. března 2011. Poprvé v historii se budou sčítat všechny země EU z nařízení Evropské komise v jeden společný rok. Náklady na sčítání lidu jsou v České republice přibližně 250 Kč na osobu (tedy cca 10 eur na jednoho obyvatele, což je při tomto způsobu sčítání částka v  Evropské unii obvyklá ).

  

Novinky sčítání lidu 2011

Sčítání lidu, domů a bytů v roce 2011 přinese celou řadu novinek, které souvisejí s tím, jak se vyvíjejí informační technologie, ale také se zkušenostmi z předchozích sčítání:

Formuláře pružně reagují na vývoj ve společnosti a s tím související legislativní opatření, nově tak přibude např. dotaz na registrované partnerství.

Český statistický úřad (ČSÚ) při sčítání lidu 2011 žádným způsobem nezjišťuje vybavenost domácností ani jejich příjmy a výdaje. Ve sčítacích formulářích tak nejsou žádné otázky na vlastnictví ledničky, automobilu, chaty, televizoru ani dalších věcí. Z hlediska vybavení domácnosti je pro statistiku důležitá pouze otázka, zda má rodina možnost využívat osobní počítač a připojení k internetu.

Nově bude možné vyplňovat elektronické sčítací formuláře na internetu a odesílat je on-line nebo prostřednictvím datových schránek. Tento způsob předávání informací patří v současnosti mezi nejbezpečnější vůbec.

Sčítacími komisaři budou asi v  95 % případů pracovníci České pošty.

Právnickým osobám bude ČSÚ ve většině případů posílat domovní a bytové listy prostřednictvím datových schránek.

V době ostrého sčítání v roce 2011 bude všem k dispozici bezplatné telefonní centrum s operátory, kteří budou připraveni pomoci se všemi dotazy o sčítání.

Na podzim 2010 se ve školách v celé republice uskutečnilo tzv. Minisčítání, ve kterém si mohli žáci a studenti zábavnou formou vyzkoušet práci se statistickými daty a také zjistit, jak jsou tyto údaje užitečné a zajímavé.

 

Generálka na Sčítání lidu

V České republice se loni od 6. dubna do 7. května uskutečnilo zkušební sčítání lidu. Celkem 6,4 % obyvatel využilo možnost odeslat formuláře elektronicky přes internet, ostatní zvolili klasickou cestu a vraceli formuláře komisařům nebo je posílali poštou.

Pro zkušební sčítání vybrali statistici 0,5 % obyvatel České republiky, aby prověřili všechny potřebné procesy před ostrým sčítáním v roce 2011, otestovali srozumitelnost a přehlednost formulářů a vyzkoušeli nové techniky skenování dat. „Sčítání lidu se na našem území provádí pravidelně od roku 1869. Loni se poprvé v historii testovalo i elektronické vyplňování sčítacích on-line formulářů na internetu, které bude při sčítání v roce 2011 úplnou novinkou," upozorňuje místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal. „Samotné informace z dotazníků nebyly při zkušebním sčítání tím nejdůležitějším, zaměřili jsme se hlavně na srozumitelnost otázek a formulářů. Výstupem byla zpráva, jaké procesy je potřeba pro ostré sčítání zlepšit a kde jsou slabá místa nových systémů."

  

Historie sčítání lidu

Sčítání lidu patří k nejstarším statistickým akcím vůbec. Na našem území se soupisy obyvatel tvořily už ve středověku, kdy sloužily panovníkům k vojenským a daňovým účelům. Zpočátku zahrnovaly pouze část populace. Za vůbec nejstarší dochovaný soupis na českém území je považován soupis majetku litoměřického kostela z roku 1058, který je součástí zakládací listiny knížete Spytihněva II.
Za významný mezník pak lze označit rok 1753, kdy byl vydán patent císařovny Marie Terezie o každoročním sčítání lidu. Novou kapitolu v historii sčítání obyvatelstva v habsburské monarchii zahájilo sčítání provedené v roce 1754. Poprvé se konalo současně a jednotně na celém území soustátí.

Rozsah informací i  kvalita dat se začala významně zvyšovat od roku 1869, kdy se uskutečnilo první moderní sčítání lidu na našem území. Jediné sčítání, které se v novodobé historii Československa nekonalo, bylo v roce 1940 kvůli  2. světové válce.

Více informací najdete na: www.scitani.cz a www.praha-libus.cz.

 

Ondřej Kubala, tiskový mluvčí projektu Sčítání lidu, domů a bytů 2011, upraveno (red)


<< nahoru

Salón

ikonka ŠEDESÁT LET DALIBORU

Šedesátka, to je výročí, u něhož stojí za to se zastavit, obzvlášť když se jedná o hudební těleso, které po celou tu dobu tvořili výhradně amatéři (mnozí z nich z Libuše a Písnice), ovšem chuť, výdrž a nasazení by jim leckteří profesionálové mohli závidět.

Jak se Dalibor na akordeon naučil

Počátky hudebního tělesa jménem Dalibor je třeba hledat koncem čtyřicátých let v Krči. Právě tady hornista Filmového symfonického orchestru Jaroslav Vlasatý navázal na své sbormistrovské zkušenosti z Mladé Boleslavi a založil mužský pěvecký sbor, který se zanedlouho rozšířil o sbor ženský a posléze i dětský. Postupně začaly písně doprovázet akordeony, mimo jiné i proto, že sbormistr i jeho manželka hru na tento nástroj vyučovali.

S tím, jak ochabovalo budovatelské nadšení, sbor zanikl a původní jméno převzal doprovodný ansámbl. Páteř repertoáru začala tvořit klasika - úpravy varhanních a symfonických skladeb. Původně samostatné těleso vystřídalo několik zřizovatelů: díky podniku Fruta přestalo zkoušet v krčské restauraci U Slunce a získalo zkušebnu v prostorách bývalé restaurace U Karla IV., blízko křižovatky ulic Budějovické a Michelské u dnešní stanice metra Kačerov.

V roce 1968 vyhořela dřevěná zkušebna Daliboru a s ní všechny nástroje a další vybavení. Vedoucí souboru v tom po úderu nemoci a po okupaci naší země nemohl nevidět už třetí osudové znamení během jediného roku. S prací v orchestru skončil a jeho příkladu následovali skoro všichni hráči.

Další léta, další nástroje

Zbyli čtyři nadšenci, kteří si v této těžké době řekli, že toho nenechají. V té chvíli na dirigentský stupínek vystoupil druhý muž se jménem Vlasatý (křestním jménem Josef), též hornista Filmového symfonického orchestru, bratr dosavadního dirigenta. O souborové hře už něco věděl, hře na akordeon učil a bratrovi vypomáhal s vedením nejmladších členů souboru. Důležité bylo že se mu podařilo získat zkušebnu v kulturním domě ČKD Polovodiče, který donedávna stál v Herálecké ulici poblíž stanice metra Budějovická. Během krátké doby se mu podařilo rozšířit orchestr na dvacet členů a zasloužil se o nový rozkvět a nové umělecké směřování Akordeonového souboru Dalibor.

Největší úspěchy přinesla orchestru osmdesátá léta. Hrálo v něm víc než čtyřicet akordeonistů, koncertovali na Staroměstském náměstí i v Obecním domě, na samostatných koncertech i jako hosté nejrůznějších společenských a kulturních akcí, zkušenosti sbírali ve východním i západním Německu, Rakousku či Francii.

Po změně politických poměrů se orchestr sice několikrát stěhoval, a ač se musel smířit s úbytkem akordeonistů, přišli další hráči s novými nástroji. Kromě syntetizérů přibyly příčné flétny, klarinety, kytary (i elektrické), příležitostné trubky či pozoun, dále bicí nástroje a percussion, a dokonce i klasický klavír. Toto změněné obsazení pak mělo i přímý vliv na dramaturgii. Orchestr se zaměřil v daleko větší míře na symfonický repertoár a novější hudbu, včetně té tzv. zábavné.

Úctyhodná historie

Muzikantské nadšení jeho členům nechybí ani dnes, jak se mohou přesvědčit například návštěvníci pravidelných koncertů v pražském kostele sv. Martina ve zdi. Dirigentskou taktovku už víc jak dvě desetiletí třímá absolvent konzervatoře ve hře na akordeon a korepetitor taneční katedry HAMU Václav Třešňák, který si vychovává svého nástupce v Aleši Veverkovi. Oba se starají o pravidelné obnovování repertoáru orchestru poněvadž, jak je zvykem, kapelníci tohoto tělesa zastávají i funkci dramaturgů a aranžérů.

V zemích na západě, severu i jihu Evropy existují tisíce akordeonových orchestrů (naši sousedé na východě, včetně Ukrajiny i Ruska, píší svoji vlastní historii), u nás by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Takový, který by v nepřetržité činnosti přežil všechny změny za uplynulých šedesát let, je ale pravděpodobně jen jediný.

Historické výročí si současní i minulí členové Daliboru připomenou v dubnu tohoto roku. Pokud se mezi čtenáři najdou pamětníci, kteří by se setkání chtěli zúčastnit, nebo majitelé archivních dokumentů, jež mají k historii Daliboru vztah, mohou se vše potřebné dozvědět na adrese www.akordeon-dalibor.cz, nebo na mailu akordeon.dalibor@gmail.com.

Milan Pokorný


<< nahoru

ikonka LIBUŠSKÉ VIRTUÁLNÍ KNIHJKUPECTVÍ 62

CHRONOLOGICKY SESTUPNÝ ODEZDIKEZDISMUS

Tentokrát trochu jinak. Nebudu se dnes zabývat prvořadě knihami, ale autory, jejichž díla jsou stále k mání ve virtuálním i reálném světě. Chronologicky sestupně uvedu nejprve toho mladšího, shodou okolností narozeného ve stejném roce jako má žena, a po něm toho staršího, přímého vrstevníka mého otce. A proč odezdikezdismus? To je myslím otázka generací. Té starší se dostávalo ještě klasického a nedeformovaného vzdělání, dokázala udržovat a vytvářet hodnoty, mohla mít tu a tam pocit optimismu. Zatímco situace generace (a řeknu to otevřeně) mé je složitější, což je dáno, domnívám se, vývojem společnosti,  globalizací, internetem, facebooky a do jisté míry poztrácenými schopnostmi mezilidské komunikace...

Jan Balabán (1961-2010)

"Rádi pěstujeme v literatuře takovou tu dobráckou, sousedskou tradici: Ty bys nás měl, chlape, potěšit, dovést to k nějakému dobrému konci. Abychom se všichni tak nějak ukolébali. Jako kdysi byla manýra špatných konců a sebevražedných románů, tak dnes panuje éra imperativní pohody. Ale já nevím, jak lidský život nakonec dopadne, a tak nic nepředjímám, zajímá mě pravdivý prožitý okamžik, to stačí," řekl Balabán, když v roce 2004 zvítězil v literární anketě Lidových novin se svou povídkovou sbírkou Možná, že odcházíme. Existenciální povídka je nejoceňovanějším žánrem ostravského autora. Byl označován za autora, který píše o ztroskotancích a o zoufalých existencích v mezních životních situacích. Do české povídkové tradice vnesl neefektní, úsporný jazykový styl, zachycoval jakési prchavé záblesky poznání uprostřed všednodenní a často tíživé banality. Stejně tak dokázal na pár stránkách načrtnout jemné psychologické kresby charakterů a uměl neokázale, bez sentimentu vylíčit i dramatické okamžiky partnerských vztahů. Balabánovy knihy se čtou dobře, jsou zdravě moderní jazykovými prostředky a vrcholně současné svými tématy. Balabánovo dílo je nejen čtivé, ale hlavně zároveň autentické, neupovídané a neúprosně diagnostické. Přečíst si jednoho z nejlepších českých prozaiků této doby - už proto, abychom se dovedli orientovat - je asi důležité i proto, že s jeho myšlenkovými východisky už nemusíme souhlasit: „Doktor myslí na kravín a říká si, my nejsme vlaštovky, jsme krávy upoutané mezi trubkami, krávy, které znají jen stříkačku inseminátora a elektrické dojení. Teskné oči našich krav, našich žen a našich dětí, jak jsou si podobné..." Zjednodušeně řečeno, Jan Balabán se bránil realitě její transkripcí, zatímco o generaci dříve působil v české literatuře také

Emanuel Frynta (1923-1975)

Syn řídícího učitele ze Slap, básník, dramatik a překladatel. Nejvíce se prosadil jako překladatel z ruštiny, němčiny a španělštiny, autor literárněvědných koncepcí a pro nás dnes zejména jako autor originální české nonsensové poezie, kterou obsahuje sbírka Písničky bez muziky (tu muziku k nim po letech dodělal Petr Skoumal). Fryntovy nonsensy mají z výše popsaných důvodů i po těch desítkách let sílu inspirovat možná přesněji než Balabánův existencialismus:

NOSOROŽEC

Být nosorožcem není snadné -
což dítě nebo člověka
dost často vůbec nenapadne,
a někdy ani zdaleka.

Je k tomu nutná tlustá kůže
a celá řada různých vloh.
A ani to nic nepomůže,
když není na rypáku roh.

Být nosorožcem někdo jiný,
například kozel nebo pes,
zvlád by to sotva z poloviny
a vůbec by se neunes.

Začal by mečet nebo štěkat,
podávat packu nebo výt,
a kdyby toho musel nechat,
stal by se z něho škarohlíd.

A svěřit to i třeba krávě,
dopadlo by to podobně -
z čehož je vidět, jak je správné
být si sám sebou osobně.

Jiří Brixi, foto archív autora


<< nahoru

ikonka INTERAKTIVNÍ POŘADY NÁRODNÍ GALERIE

Interaktivní pořady o výtvarném umění, které pořádá Národní galerie ve Veletržním paláci se staly již nedílnou součástí činnosti dětí školní družiny ZŠ Meteorologická.

Děti se dozví, jak a proč vlastně galerie vznikaly, jak se v nich chovat, co všechno zde můžeme vidět a mnoho dalších zajímavých informací. Mohou se seznámit nejen s různými styly malby obrazů, sochařství a s jejich představiteli, ale pokouší se také vnímat výtvarná díla v jejich souvislostech. To vše je jistě důležité, ale pro žáčky druhé až čtvrté třídy by pouhý výklad moc přitažlivý nebyl. Toho jsou si lektoři vědomi, a proto po krátké prohlídce a stručně a jistě i zajímavě podaném výkladu vždy následuje tvůrčí dílna v ateliéru galerie.

V tvůrčí dílně si to, co se děti dozví, vyzkouší v praxi. S  velkým zápalem vytvářejí svá výtvarná díla, ať se jedná o společnou, větší práci, nebo o dílko, které si každý sám za sebe odnese domů. Mnohdy je velmi obtížné přesvědčit děti, že je již čas k návratu do družiny. Společné práce pak ozdobí nejen družinu, ale i chodby naší školy, kde si je mohou prohlédnout i ostatní.

Cyklus obsahuje pět návštěv. Již samotné názvy jednotlivých částí, jako Dobrodružství barvy, Příběh čáry, Doteky tvarů, dávají tušit nejen to, o čem pořad bude, ale také to, že děti čeká dobrodružství i zábava při objevování záhad výtvarného umění.

Děti se tak velmi poutavou formou seznámí s výtvarným uměním a v budoucnu si jistě samy najdou cestu do galerií a za uměním všeobecně.

Marie Šejtková, ZŠ Meteorologická


<< nahoru

Debata

ikonka ODMĚNY A PRÁCE MÍSTOSTAROSTŮ

Příspěvky v rubrice Debata nemusejí vyjadřovat názor redakce nebo vydavatele. Texty v této rubrice jsou otiskovány bez redakční a jazykové úpravy, pokud o ni autor výslovně nepožádá.

ODMĚNY A PRÁCE MÍSTOSTAROSTŮ

Redakce U nás obdržela s žádostí o otištění následující vyjádření předsedy finančního výboru Zastupitelstva MČ Praha-Libuš. Nabídli jsme možnost reakce k věci z jiného pohledu starostovi MČ Praha-Libuš. (red)

Měsíční odměny neuvolněným zástupcům starosty

Na druhém zasedání zastupitelstva naší městské části, které se konalo dne 9. 12. 2010,

byl jedním z bodu programu zastupitelstva i schválení měsíčních odměn za výkon funkce

neuvolněným členům zastupitelstva, naší MČ. Nařízení vlády číslo 37/2003 Sb., o

odměnách za výkon funkce členům zastupitelstva, stanoví měsíční odměny neuvolněným

zástupcům starosty do maximální výše tj. 28.220,-Kč. Navrhoval jsem poloviční odměnu tj.

14.110,- Kč, tento návrh neprošel o jediný hlas. Považuji schválení měsíčních odměn

zástupcům starosty ve výši 28.220,- Kč, některými zastupiteli za nehorázné, amorální a

nemravné. Schválené měsíční odměny zástupcům starosty jsou neúměrné k jejich

pracovnímu nasazení. V čem jsou tak výjimeční, když většinou úřadují jednou za 14 dní.

Dle mého názoru zástupcům starosty nejde o obec a občany, ale o funkce a peníze. Všude se

hovoří o úsporách, jak se má šetřit, ale naši místostarostové nás daňové poplatníky, budou

stát ročně 1.354,560,- Kč, ano čtete dobře, milión třistapadesátčtyři tisíc, pětsetšedesát

korun českých, přitom rozpočet naší městské části je velice napjatý. Jsem přesvědčen o

tom, že je zbytečné a neekonomické mít, čtyři místostarosty na tak malou městskou část,

porovnám-li počty obyvatel s jinými městskými částmi.

Miroslav Štajner, Předseda finančního výboru

Odpovídám na článek zastupitele Miroslava Štajnera. Tématem byly platy neuvolněných radních. Dohoda je vždy výsledkem kompromisu programů a požadavků, lepších i horších. Uzavřené dohody ctím, a proto i já jsem zvedl ruku pro 100% plat všech: místostarostů, předsedů výborů i zastupitelů. Platy místostarostů byly z mé strany ústupkem za to, že mohu v souladu s koaliční smlouvou reorganizovat úřad (snižujeme počet zaměstnanců úřadu), zefektivnit práci samosprávy (prosadil jsem zrušení několika nefunkčních výborů z minulého volebního období), pracovat ve prospěch občanů naší MČ a zasazovat se o jejich zájmy. Na čtyřicet občanů, kteří přišli na lednové zasedání zastupitelstva, se mohlo na vlastní oči přesvědčit, že jsem svůj vliv z pozice starosty využil k tomu, abych chránil jejich oprávněné zájmy před nájezdem agresivního španělského developera, který nectí pravidly hry. Ve svém nasazení pro občany hodlám nadále pokračovat.

Na hodnocení práce místostarostů je po třech měsících brzo. Pan zastupitel Miroslav Štajner však podsunuje zdání, že místostarostové pracují dvakrát do měsíce. Tvrzení je to mírně řečeno nepravdivé a jeho nedůstojné. Z čeho tak pan Štajner usuzuje? Všichni zástupci starosty mají své resorty, s nimi spojené kompetence a z nich vyplývající úkoly a povinnosti, kterým se věnují naplno. Je snad měřítkem dobře odvedené práce počet příchodů na úřad? Chodili snad místostarostové v letech v 2002 až 2003, kdy byl jedním z nich i pan Štajner, do úřadu dvakrát měsíčně? Nezdá se mi to pravděpodobné s ohledem na to, jak se pan Štajner nyní aktivně zapojil do práce pro občany naší městské části i nad rámec povinností předsedy finančního výboru. Věřím, že tomu tak bude i nadále.

Jiří Koubek, starosta MČ Praha-Libuš


<< nahoru

Zveme

ikonka SDH LIBUŠ - MAŠKARNÍ REJ JOSEFSKÉ NOCI

Sbor dobrovolných hasičů Libuš vás srdečně zve na Maškarní rej Josefské noci konaný dne 26. března od 20 hodin v libušské sokolovně. K tanci a poslechu hraje kapela Color Club Josefa Šráma. Občerstvení a bohatá tombola zajištěna. Cena vstupenky je 150 Kč. Předprodej vstupenek bude zahájen 13. března 2011 po domluvě na tel. 777 867 000 a v den zábavy od 15 hodin v sokolovně. Účast v masce vítána. Těšíme se na vaši účast.

Za SDH Libuš Pavel Mráz


<< nahoru

ikonka KLUB JUNIOR

www.klubjunior.cz

Na Okruhu 395/1
Praha 4 - sídliště Písnice

DĚTSKÝ PĚVECKÝ SBOR

Klub Junior otevírá kurz sborového zpěvu pro žáky 1. stupně ZŠ, každý čtvrtek 17.30-18.30.

Náš sbor vás naučí:

♪ správné používání hlasu

♪ písně v různých jazycích

♪ hru na doprovodné hudební nástroje

♪ seznámení s hudební teorií pomocí hry

♪ reprezentaci na pódiu

Nabízíme:

♪ kvalitní výuku vedenou vzdělaným lektorem

♪ pravidelná koncertní vystoupení

♪ široké spektrum písní

♪ moderní i klasický repertoár

♪ prostornou učebnu s klavírním doprovodem

♪ účast na soutěžích

Přijďte si zazpívat. Těší se na vás:

Mgr. Zuzana Treslerová, 605 486 126

AEROBNÍ A BODYSTYLINGOVÉ CVIČENÍ

Každý čtvrtek 18-19 h v tělocvičně Klubu Junior.

Aerobní a bodystylingové cvičení s pomůckami vede ke zlepšení celkové stavby i držení těla, ke zvýšení fyzické kondice, ale též k novému proudu vitality - a to je pro lidský život více než důležité. Je nutné naučit se správně a účelně zpevnit jednotlivé svaly a posílit, aby nedocházelo k nepozorovanému krácení šlach a vazů a tím i k plíživým bolestem kloubů. Cvičící odchází z hodiny posílen, ovšem i s příjemným pocitem uvolnění.

V dnešní době sedavých zaměstnání, kdy dospělí i děti tráví množství hodin u PC, je třeba přistupovat ke svému těla zodpovědněji. Při pravidelném cvičení se začneme cítit zdravěji, budeme odolnější vůči stresu, výrazně duševně fit. A navíc posílíme svůj kardiovaskulární systém. Cvičící člověk totiž zvyšuje prokrvení mozku a končetin a výrazně snižuje svůj krevní tlak.

Bodystylingové cvičení probíhá ve dvou částech: První, aerobní, začíná zahřátím a protažením, poté navážeme cvičením s pomůckami při hudebním doprovodu.

Přijďte ve čtvrtek do tělocvičny Klubu Junior po zimě posílit své zdraví!

Na všechny zájemce se těší trenérka:

Martina Samiecová, 775 420 199


<< nahoru

ikonka KALENDÁRIUM

Termín

Název akce

Místo konání

Čas konání

7.3.

Dětské fórum aneb Desatero problémů Libuše a Písnice

Zasedací místnost ÚMČ Praha-Libuš, Libušská 1

9.30-12 hod

14.-15.3

Příjem žádostí o předškolním vzdělávání v mateřských školách

MŠ K Lukám, MŠ Lojovická, MŠ Ke Kašně, MŠ Mezi Domy

13-17 hod

21.3.

První info schůzka k letním táborům

Klub Junior, Na Okruhu 1

od 18.30 hod

24.3.

Vítání občánků

Klub Senior, K Lukám 664

14 a 15 hod

25.3.

Valná hromada T. J. Sokol Libuš

Libušská sokolovna

od 18 hod

26.3.

SDH Libuš + Stable Donja Písnice pořádá: Dětský karneval

Libušská sokolovna

od 14 hod

26.3.

SDH Libuš pořádá: Maškarní rej Josefské noci

Libušská sokolovna, předprodej od 13.3. na tel. 777 867 000

od 20 hod

19.4.

Veřejné projednání: rozvoj mezi ulicemi Zbudovská a Meteorologická, stanice Libuš - metro trasy D

jídelna ZŠ Meteorologická, Meteorologická 181

od 17 hod

SDH Písnice vyhlašuje soutěž Požární ochrana očima dětí. Výtvarná, literární, elektronická. Uzávěrka základních kol je 11.4. Více na www.sdhpisnice.cz.

Připravila Renata Sobíšková


<< nahoru

ikonka MATEŘSKÉ CENTRUM KUŘÁTKO

Mateřské centrum Kuřátko, Na Okruhu 1/395, Praha 4 - Libuš, kuratkomc@seznam.cz, tel. 777 001 719, www.kuratko.mistecko.cz

Otevírací doba: centrum Kuřátko: pondělí až pátek 9.30-12.00 hod.

Montessori herna: středa + čtvrtek 10.00-12.00 hod.

Příspěvek na rodinu: jednorázově 40 Kč, předplatné 300 Kč/10 návštěv, tj. 30 Kč/rodinu. Montessori herna jednorázově 100 Kč, předplatné 300 Kč / 5 návštěv, tj. 60 Kč / rodinu.

Centrum poskytuje služby zejména rodičům s malými dětmi (do cca 4 let věku). První návštěva ZDARMA! Základní program (není-li uvedeno níže jinak) PO - hudební rytmika, ÚT a ČT - výtvarná dílnička, ST - sportování pro nejmenší, PÁ - Yamaha hudební školička a volná herna. Případné změny v programu naleznete na webu MC

 • POZOR - ZMĚNA OTEVÍRACÍ  DOBY: Z důvodu nízkého zájmu návštěvnic o rozšířenou otevírací dobu centra od 9 hod. se po půl roce od 1.3. vracíme na původní otevírací dobu Kuřátka od 9.30 do 12 hod. V centru nás i tak často najdete již kolem 9.15, takže neváhejte a přijďte brzy, ať si pohrajete co nejdéle.
 • V době jarních prázdnin 14.-18.3. MÁME OTEVŘENO jako obvykle!

BŘEZEN 2011

8.3.      ÚT       Windowcolors - barvy na sklo.

9.3.      ST       od 10.30 (Nejen) o zápisu dětí do MŠ na území MČ Praha-Libuš, do křesla pro hosta usedne paní Iva Hájková, vedoucí humanitního odboru ÚMČ Praha-Libuš a poskytne informace z oblasti školství, sociálních otázek atp. Prostor pro dotazy rodičů.

10.3.    ČT       Kytička z luštěnin. 

14.3.    PO       Divadélko pro nejmenší - pohádka, kterou (ne)znáte.

15.3.    ÚT       Tulipánky v květináči.

16.3.    ST       (nejen) O jarní detoxikaci organismu aneb Jak co nejlépe pomáhat našemu tělu, aby nám dobře sloužilo při pohybu, při práci, bez únavy a nemoci, nám přijde pohovořit paní Mirka Slámová.

17.3.    ČT       Jarní vystřihovánky.

22.3.    ÚT       Floristika - jarní květinové aranžování do florexu - další oblíbené kreativní dopoledne pro maminky.Oslava prvního jarního dne. Předchozí registrace na akci nutná do 17.3.2011. Více info - web.

24.3.    ČT        Western and country Kuřátko aneb Jízda na ponících - ve spolupráci s Pony školou paní Besserové z Písnice jsme pro vás a vaše děti připravili dobrodružné dopoledne. Procházka od MC k písnickému rybníku a do stájí s plněním úkolů. Odchod od MC v 10.00, jízda na ponících cca 10.45-12.00. Vhodné pro děti od 2 let. Nutnost předchozího přihlášení dětí v MC či e-mailem (cena 50 Kč / dítě ), více info - web.

28.3.    PO       Zpívání s kytarou - písničky pro děti a staré „folkovky" pro mámy a táty.

29.3.    ÚT       Květináče ubrouskovou technikou.

31.3.    ČT       Voňavé obrázky.                

Činnost MC Kuřátko v roce 2011 podporuje Ministerstvo práce s sociálních věcí a MČ Praha-Libuš.

Za MC Kuřátko Katka Tomešová


<< nahoru

ikonka SOUTĚŽ - POŽÁRNÍ OCHRANA OČIMA DĚTÍ

Sdružení dobrovolných hasičů Písnice vyhlašuje v rámci požární prevence mládeže pod záštitou Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska další ročník výtvarné, literární a elektronické soutěže Požární ochrana očima dětí.

Obsahové zaměření soutěže se týká příčin požárů, pomoci hasičů při požárech, haváriích, nehodách, živelních pohromách, ochraně životního prostředí, zážitků se zaměřením na požární tematiku apod.

SDH Písnice je vyhlašovatelem tzv. okrskového kola, které již tradičně pořádá a vyhodnocuje ve spolupráci s DDM Modřany a letos i za finanční podpory hlavního města Prahy. V rámci tohoto kola jsme oslovili školy, domy dětí a mládeže a jiné dětské kroužky a zařízení pracující s dětmi a mládeží na území Prahy - Libuš, Písnice, Prahy 12 a i části Prahy 4. Uzávěrka základních kol je 11.4.2011.   

Pokud je vám do 18 let, chcete se soutěže zúčastnit a vaše škola či zařízení základní kolo aktivně nepořádá, neváhejte nás kontaktovat přímo! Více informací k soutěži a kontakty najdete na stránkách www.sdhpisnice.cz.

Těšíme se na vaše díla a na možnost vás za ně odměnit!

Za SDH Písnice Petr Kopic


<< nahoru

ikonka AKROBATICKÝ ROKENROL

Oddíl akrobatického rokenrolu Sokol Pražský patří mezi nejlepší nejen v České republice, ale i na celém světě. Každoročně se naše páry a formace účastní mistrovství světa i Evropy a obsazují přední finálová místa. Všechny naše páry patří mezi absolutní špičku akrobatického rokenrolu v ČR a dokazují to i na titulárních soutěžích.

Přijímáme děti od čtyř let, které do deseti let absolvují přípravu v naší „školičce akrobatického rokenrolu", kde je čeká komplexní pohybová výchova, základy gymnastiky, rytmiky a samozřejmě i rokenrolu. Po naučení základů děti čeká přeřazení do sportovního oddílu, kde se připravují na první závody. Pro více informací se podívejte na naši webovou prezentaci: www.rnrsokolprazsky.cz.


<< nahoru

ikonka KLUB ROZHLEDNA

Jsme volnočasový klub pro děti a mládež ve věku 6-15 let. Můžeš k nám přijít i odejít, kdykoli chceš.

Návštěvníci klubu vybrali nové jméno klubu. Místo Lačhe Čhave se nyní jmenuje Rozhledna. 

Za návštěvu klubu se nic neplatí, děti nám nemusí říkat ani svoje jméno. Na pátek, sobotu a neděli máme naplánované výlety, soutěže a společenské akce; na výlety a víkendové akce je obvyklý malý finanční příspěvek na jízdenky a vstupné. Přihlášku na akce si můžete vyzvednout osobně v klubu nebo nás kontaktujte e-mailem.

Kde nás najdete:

Budova SAPA, 6. patro, Libušská 319/126, 142 00 Praha-Libuš

Otevření klubu:

Pondělí, středa, čtvrtek 14-18 h

PROGRAM NA BŘEZEN

Celý březen se můžete těšit na čtvrteční výtvarné a interaktivní dílny s Terezou na témata:

3.3. Kreslici hry
10.3. Co bys chtěl, chtěla
17.3. Hlava plná nápadů
24.3. Kde je mi dobře
31.3. Dobré skutky

Každé úterý probíhá v klubu celý den doučování, stačí se objednat telefonicky, e-mailem nebo přímo v klubu v otevírací dny.

Kontaktní informace: info@lache-chave.cz, +420 723 293 601

Webová stránka: www.lache-chave.cz

Na všechny se těší:

Veronika, Tereza, Jitka a Markéta, pracovnice klubu


<< nahoru

ikonka DĚTSKÝ KARNEVAL

Sbor dobrovolných hasičů Libuš ve spolupráci se Stable Donja Písnice vás srdečně zve na 2. ročník obnoveného tradičního dětského karnevalu, který se bude konat dne 26. 3. 2011 od 14 hodin v libušské sokolovně. Občerstvení a bohatá tombola je zajištěna. Losování nejhezčí masky.

Vstupné: děti v maskách zdarma, děti bez masek 50 Kč, dospělí 100 Kč.

Těšíme se na vaši účast a vezměte s sebou dobrou náladu.

Za SDH Libuš Pavel Mráz


<< nahoru

ikonka KLUB SENIOR

PROGRAM KLUBU - BŘEZEN 2011

Vážení a milí senioři, zveme vás co nejsrdečněji na program připravený pro vás na měsíc březen.

1.3. Na toto odpoledne pro nás připravila klubu paní MUDr. B. Mastná opět přednášku o ochraně zdraví, jak předcházet nemocem nebo jak léčit, s dotazy. Važme si této příležitosti nechat se poučit, možnosti poradit se.

8.3. Oslavíme společně Mezinárodní den žen.

15.3. Do klubu zavítá opět místní internista p. MUDr. Jaroslav Henzl a bude se nám věnovat  - odpovídat na naše dotazy, kterých jako senioři máme spousty.

22.3. Při přednášce z oblasti zahradnictví nám bude vyprávět pan ing. Jaroslav Lehovec. Tentokrát bude odpovídat na dotazy z jeho dlouholeté činnosti v oboru. Připravte si dotazy, bude to určitě velmi zajímavé.

29.3. Plánované cvičení s písničkou - má vždy velký ohlas. Přijďte si zacvičit, zazpívat i zasmát se, vždyť to je v našem věku velmi potřebné! Paní profesorka Jana Kaněrová se již na vás těší.

5.4. V toto jarní odpoledne se v klubu volně pobavíme, při kávě a čaji s přáteli.

12.4. Vybereme zajímavé čtení pro jarní předvelikonoční pobavení. Přijďte se i zasmát!

Na setkání s vámi se budeme těšit. Je též možno vybrat si krásné četbu z místní knihovny. Čas vyhrazený pro klub i v knihovnu je od 14.00 do 18.00 hodin.

Za výbor Klubu Senior Zdena Prchlíková


<< nahoru

ikonka VELIKONOČNÍ JARMARK


<< nahoru

ikonka VEŘEJNÉ PROJEDNÁNÍ


<< nahoru

ikonka VALNÁ HROMADA T. J. SOKOL LIBUŠ

Koná se v pátek 25. března 2011 v 18.00 hodin v sokolovně.

Prezence přítomných v 17.30 hodin.

Program: 1. Zahájení  VH a vystoupení pěveckého sboru jednoty | 2. Schválení programu | 3. Návrh a schválení komisí | 4. Úvodní zpráva o činnosti jednoty za rok 2010 | 5. Zprávy náčelníka a náčelnice o činnosti odboru všestrannosti | 6. Zpráva o činnosti odboru sportu -  volejbal | 7. Zpráva o hospodaření v r. 2010 a návrh rozpočtu na r. 2011 | 8. Zpráva kontrolní komise | 9. Zpráva o členské základně | 10. Zpráva vzdělavatele | 11. Vystoupení hostů | 12. Rozprava ke zprávám a jejich schválení | 13. Návrh usnesení | 14. Schválení usnesení a závěr

Výbor T. J. Sokol Libuš


<< nahoru
vymezovací obrázek

infoservis

Interreg

 
Pocitová mapa

 
Pocitová mapa

Soutěž

 
Fotosoutěž

 
Facebook MČ

MAP Praha 12

 
MAP Praha 12

 
Sociální plánování

xxx

Jablkobraní 2016

Jablkobraní 2016

 
Rezervace sportoviště Klokotská

Zahrada mezinárodních barev, chutí a vůní

6. celostátní konference měst a městských částí

Stromy pro narozené děti

Stromy pro narozené děti

 
Odpadové hospodářství

Czech POINT

Veřejný portál.cz

Sčítání lidu

Sčítání lidu, domů a bytů


Důležité telefony

Hasiči 150
Záchranná služba 155
Městská policie 156
Policie ČR 158

Ankety

Výsledky anket, dotazníkových průzkumů a sledování různých ukazatelů kvality života v Libuši a Písnici.

vstupte zde

Magazín U nás


 
Poslední číslo: 12/2017

 
 
Prohlášení o přístupnosti
 
© 2010, VV Studio - Václav Veselý